Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσια νηπιαγωγεία, πρωτόκολλα και παρεξηγήσεις


Recommended Posts

Κατανοώ οτι σε ένα μεγάλο χώρο με πολλά παιδιά η κατάσταση με το μπες-βγες ειναι λιγότερο ελεγχόμενη και δεν μπορούν ολοι να ξέρουν όλους και ίσως μέσα σε αυτά τα αθώα 10 λεπτά όντως να μπει κάποιος κακοβουλος. Οπότε συμφωνώ οτι η λύση θα ήταν να προσέχει η μια δασκάλα και τα δυο τμήματα οσο δύσκολο κι αν είναι, απο το να είναι όμως τα παιδιά χωρίς επίβλεψη. Γιατί εάν συμβεί κάτι στο παιδί μου υπέυθυνο είναι το σχολείο και θα ζητήσω ευθύνες απο τους αρμόδιους.

Απο την άλλη ένας κακόβουλος ή ένας επικύνδυνος άνθρωπος θα βρεί τρόπο να μπεί σ' ενα χωρο του σχολείου, δεν τον κρατάει καμία κλειστή εξώπορτα ή τα κάγκελα του σχολείου.

 

 

Δεν είναι υπεύθυνο τοσχολείο.

Υπεύθυνος είναι ο εκπαιδευτικόςπου δεν ήταν στη θέση του εκείνη την ώρα!

 

Όσο για τον επικίνδυνο, νομίζω ότι είναι κατανοητό πως είναι πολύ εύκολο για κάποιον να μπει από μια ανοιχτή πόρτα, παρά να την παραβιάσει και να μπει μέσα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν γίνεται κάπως να διαχωριστεί με το δημοτικό;

Εμάς έχουν βάλει κάτι σαν κάγκελο εξωτερικά. Και εσωτερικά υπάρχει μια κλειδωμένη πόρτα που τα διαχωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό γίνεται και στο δικό μας νηπιαγωγείο. Γι' αυτο και ΄γω αναρωτήθηκα γιατί κάθεται εξω απο την πόρτα και τα παιδια είναι μεσα μονα τους. Φυσικά και θα γίνεται ο κακος χαμος μέσα στην τάξη.

 

 

Μα δεν είναι ίδιοςο χώρος!

Άλλο να έχεις ένα κτήριο με 2 αίθουσες και άλλο να βρίσκεσαι σε ένα μεγάλο κτήριο με 10+ αίθουσες.

 

Άλλο η πόρτα της τάξηςνα είναι δίπλα στην εξώπορτα και άλλο να παρεμβάλεται έναςμεγάλος διάδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται κάπως να διαχωριστεί με το δημοτικό;

Εμάς έχουν βάλει κάτι σαν κάγκελο εξωτερικά. Και εσωτερικά υπάρχει μια κλειδωμένη πόρτα που τα διαχωρίζει.

 

Δεν είναι πάντα τεχνικά εφικτό αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υπεύθυνο τοσχολείο.

Υπεύθυνος είναι ο εκπαιδευτικόςπου δεν ήταν στη θέση του εκείνη την ώρα!

 

Ε τόσο το χειρότερο για τον εκπαιδευτικό λοιπόν που θα τρέχει μετα και δεν θα φτάνει.

Όσο για τον επικίνδυνο, νομίζω ότι είναι κατανοητό πως είναι πολύ εύκολο για κάποιον να μπει από μια ανοιχτή πόρτα, παρά να την παραβιάσει και να μπει μέσα.....

 

 

Εγώ πάντως εάν ήμουν ο κακόβουλος που θέλει να εισβάλει μέσα στον χώρο, θα προτιμούσα να πηδήξω τα κάγκελα και να περάσω απαρατηρητος παρά να περάσω απο την πόρτα υπο το βλέμα εκπαιδευτικού...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι πάντα τεχνικά εφικτό αυτό

 

Τότε θα πρέπει το νηπιαγωγείο να ζητήσει τη συνδρομή-βοήθεια του δημοτικού εφόσον έχουν κοινή πόρτα και κοινή αυλή.

 

Το ρίσκο που παίρνει η δασκάλα να τα αφήνει ολομόναχα στην τάξη επί 10 λεπτά χωρίς να έχει οπτική επαφή νομίζω είναι μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας,να κανω απλα καποιες διευκρινησεις

οταν η δασκαλα μας ανοιγει την εξωπορτα παμε γονεις-παιδια μεσα στην ταξη τους,τακτοποιουν τα παιδια τα πραγματα τους(μπουφαν-παγουρινα-τσαντες)και καθονται στις θεσεις τους.αυτο για να διευκρινησω οτι δεν τα αφηνουμε στην αυλη.(βεβαια οταν φευγουμε αρχιζουν παρτυ)

την μικρη που ρωτησα μου ειπε οτι η δασκαλα της διπλα ταξης δε μπαινει μεσα στην δικη τους να τα προσεχει απλα αν καποιο παιδι παει να βγει το βλεπει και του λεει να μπει παλι μεσα(οι πορτες ειναι διπλα διπλα).

την δασκαλα δεν την εχω ρωτησει γτ γινεται αυτο.θεωρησα οτι δε γινεται η εξωπορτα να μενει ξεκλειδωτη καθως στα 3 μετρα απο κει καθε πρωι κανουν γυμναστικη τα παιδια του δημοτικου και λογικα φοβουνται να αφησουν μια πορτα ξεκλειδωτη μην πεταχτει κανενα στο δρομο..

ενω στο σχολασμα ειναι τελειως διαφορετικα.μας ανοιγει η δασκαλα της διπλα ταξης που σχολαει,περιμενει και αυτη στην πορτα να φυγουμε ολοι και μετα φευγει εκεινη και κλειδωνει η δικια μας που μενει πισω να συμμαζεψει.

την ερχομενη βδομαδα θα εχουμε συναντηση θα το θεσω σαν θεμα.ελπιζω να βρεθει μια ακρη..

miwt37f1iullcsq1.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

Ο μικρός μου, όπως έχω γράψει και σε άλλο θρεντ, πάει φέτος για πρώτη φορά σχολείο (προνήπιο). Ξέχωρα από την αρνητική προσωπική μου εκτίμηση για τη δασκάλα μας και όσα έχουν συμβεί με τον κακό χειρισμό που έχει δείξει σε κάποια θέματα, σήμερα του μικρού μου του ξέφυγε μια έκφραση που δεν την έχουμε χρησιμοποιήσει ποτέ ή δεν την περιέχουν τα προγράμματα που παρακολουθεί. Χαρακτηριστικά και κατά τη διάρκεια ενός ψευτομαλώματος μεταξύ μας μού είπε: "Θα σε πλακώσω".

Τον κοίταξα και τον ρώτησα σοβαρά πού την άκουσε αυτή τη φράση και ποιον έχει ακούσει να τη λέει. Προσπάθησε να αποφύγει την απάντηση αλλά τελικά μου είπε: "Από την κυρία (.... το όνομα της δασκάλας). Τον ξαναρώτησα: "Σε ποιον το είπε η δασκάλα αυτό;" Και εκείνος μού απάντησε: "Στα παιδάκια" Του εξήγησα πως δεν είναι σωστό να μιλάμε έτσι και δεν έδωσα συνέχεια.

 

Γενικά (για λόγους που δεν θα ξαναγράψω και εδώ) η δασκάλα μας δίνει σε πολλούς γονείς την αίσθηση ότι είναι πολύ νευρική και αμφίθυμη. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να βασιστώ στην αλήθεια ενός 4χρονου (αν και γενικά δεν λεει ψέματα και δεν φτιάχνει ιστορίες) αλλά θα ήμουν ανειλικρινής αν έλεγα πως δεν με θορύβησε αυτή η "αποκάλυψη".

 

Ποια είναι η γνώμη σας; Θα έπρεπε να το ψάξω περισσότερο και αν ναι, πώς (χωρίς να εκθέσω το παιδί ή τη δασκάλα αν δεν υφίσταται λόγος);

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να εισαι σιγουρη οτι το ειπε η δασκαλα...τα παιδια αντιγραφουν συμπεριφορες και φρασεις μεταξυ τους...δεν μπορεις να εισαι επισης σιγουρη οτι δεν το ειπε...ομως δυστυχως,ειναι κατι το οποιο δεν μπορεις να το τσεκαρεις...ισως μονον,αν κανετε παρεα με συμμαθητες του μικρου και το ακουσεις να το λενε και αλλα παιδακια...επειδη εχεις ηδη πολυ αρνητικη αποψη για την δασκαλα,προτεινω απλα να παρακολουθησεις την συμπεριφορα του παιδιου σου...τι καινουργιο σου λεει κτλ...αφησε το μελλον να σου δειξει,αν οντως πρεπει να ψαξεις για κατι περισσοτερο στην συμπεριφορα της ή οχι...η δασκαλα μπορει να ειναι νευρικη,αυτο δεν σημαινει οτι μιλαει και ασχημα στα παιδια ή τα βριζει...θα τηρουσα σταση αναμονης ειναι η αληθεια...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Δεν ξερω αν ειναι το σωστο θεμα αλλα εχω παλι θεματα με το νηπιαγωγειο. Ειχα γραψει παλαιοτερα για τον μεγαλο και τωρα φυσικα παει και ο μικρος σε στο ιδιο νηπιαγωγειο. Ευτυχως η τοτε δασκαλα που ειχαμε θεματα δεν τον εχει στο τμημα της (αναμενομενο γιατι δνε ειχε δει με καλο ματι την συζητηση μας) αλλα με την τωρινη του και παλι προβληματιζομαι και θα ηθελα τις γνωμες σας για το πως να κινηθω.

 

Μεταξυ αλλων, συνεχιζουν να χρησιμοποιουν το καρεκλακι την ωρα του διαλειμματος αν καποιο παιδι τρεχει στην αυλη και δεν ακουει. Της μιλησα, προτεινα και μια λυση γιατι έλεγε οτι "δεν γινεται διαφορετικα όταν τρεχουν τοσο", φυσικα την αρνηθηκε λεγοντας πως δεν γινεται. Θεωρω οτι ειναι απολυτα υλοποιησιμο. Της προτεινα σε μια ακρη της αυλης που εχει αρκετο ισιο χωρο(της ειπα και πού οταν με ρωτησε "μα που να το κανουμε; δεν εχουμε χωρο!" να ζωγραφισουν στο πατωμα 2 γραμμες για στιβο και να επιτρεπουν στα παιδια ανα ζευγαρια να τρεχουν οσο γρηγορα θελουν, εκτονωνοντας την ενεργεια τους χωρις να αποτελουν κινδυνο για τους υπολοιπους. Τελοσπαντων, εγω τα ειπα, εγω τα ακουσα.

 

Ενα αλλο σημαντικο ζητημα ειναι οτι τους βαζει παιδικα. Στην προσελευση και την ωρα του φαγητου. Εχθες μου ειπε το παιδι οτι κανουν γυμναστικη με το τραγουδι Dame tu cosita (βλεποντας και το βιντεο στην οθονη), που ειναι ακρως σεξουαλικο.

 

Σημερα της μιλησα παλι, ξεκινωντας με τα παιδικα. Με τονο που εκφραζε οτι ειναι απολυτα λογικο και αναμενομενο να το κανει μου ειπε οτι το κανει για δυο λογους: πρωτον γιατι δεν καθονται να φανε διαφορετικα 🙄 θα γινει χαμος λεει, θα μιλανε μεταξυ τους και οταν τρωμε δεν μιλαμε κλπ. Φυσικα της απαντησα οτι δεν ειναι λογος αυτος. Το τραπεζι ειναι μια ευκαιρια να συζητησουν , προφανως οχι με την μπουκια στο στομα αλλα δεν καθομαστε αμιλητοι ουτε στο σπιτι μας οταν τρωμε. Ο δευτερος λογος ειναι οτι τρωνε περισσοτερο, το τρωνε ολο! Και μου τα ελεγε με εναν ενθουσιασμο λες και ανακαλυψε την Αμερικη! Προφανως της ειπα θα φανε περισσοτερο αφου δεν καταλαβαινουν οτι τρωνε! Μεχρι που ξεκινησα να μιλαω για τον εγκεφαλο και τη πεψη και με διεκοψε για να μου πει οτι ειναι κανει αυτη τη δουλεια 25 χρονια και τα τελευταια 7 χρονια  ετσι λειτουργουν, και σε ολα τα νηπιαγωγεια το κανουν. Της ειπα επισης οτι εχουμε συγκεκριμενο χρονο στις οθονες μεσα στην εβδομαδα και δεν γινεται να βλεπει παιδικα καθε μερα και μου ειπε οτι ειναι μονο για 5 λεπτα, κατι που αμφιβαλλω!  

 

Επισης, της ειπα και για το σεξοτραγουδο και μου ειπε οτι δεν ηξερε τι ελεγαν οι στιχοι αλλα ετσι κι αλλιως δεν καταλαβαινουν τα παιδια τι λεει! "Η εικονα ομως και τα βογκητα μιλανε απο μονα τους" της ειπα για να μου απαντησει οτι δεν καταλαβαινουν τα παιδια και ακουστε: λεει "Ξερεις τι ωραια γυμναστικουλα κανουμε; γυμναζεται ολο το σωμα!" κανοντας ταυτοχρονα και τις κινησεις 😲 "Μπορειτε και με αλλα τραγουδια" της ειπα. Τελοσπαντων ειπε οτι δεν γνωριζε τι λεει το τραγουδι και θα το κοιταξει για τους στιχους αφου την παροτρυνα να ψαξει να δει τι λεει...

 

Τι να κανω; Η προισταμενη ειναι η νηπιαγωγος που ειχα θεμα στον πρωτο μου (γιατι ολο τους φωναζε, ηταν πολυ αποτομη κα). Θελω να πω οτι δεν τελειωσαμε καλα με την αλλη γιατι παρ'ολο που πηγα με ολη την καλη διαθεση και ευγενικα, αυτη παρεξηγηθηκε και πηρε αμυντικη σταση. Ειμαι σιγουρη οτι ηδη εχει προειδοποιησει την τωρινη δασκαλα οτι "ανακατευομαι" επειδη ειμαι παιδαγωγος κι εγω.

 

Παντως, ελεγα να μην μπλεχτω με την προισταμενη γιατι εκτος των αλλων δεν μου αρεσει να πηγαινω στους ανωτερους παρα μονο αν ειναι πολυ αναγκη. Αλλα βλεπω οτι επειδη ειναι το "συστημα" τους έτσι (σημερα μου ειπε ο μεγαλος οτι κι αυτους τους βαζανε παιδικα οταν ετρωγαν-κατι που αγνοουσα 2 χρονια που πηγαινε!) μαλλον πρεπει να απευθυνθω σε αυτην. Τι λετε; Υπαρχει καποια νομοθεσια με λεπτομερειες σχετικη με τη χρηση οθονης στα νηπιαγωγεια;

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 40 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Δεν ξερω αν ειναι το σωστο θεμα αλλα εχω παλι θεματα με το νηπιαγωγειο. Ειχα γραψει παλαιοτερα για τον μεγαλο και τωρα φυσικα παει και ο μικρος σε στο ιδιο νηπιαγωγειο. Ευτυχως η τοτε δασκαλα που ειχαμε θεματα δεν τον εχει στο τμημα της (αναμενομενο γιατι δνε ειχε δει με καλο ματι την συζητηση μας) αλλα με την τωρινη του και παλι προβληματιζομαι και θα ηθελα τις γνωμες σας για το πως να κινηθω.

 

Μεταξυ αλλων, συνεχιζουν να χρησιμοποιουν το καρεκλακι την ωρα του διαλειμματος αν καποιο παιδι τρεχει στην αυλη και δεν ακουει. Της μιλησα, προτεινα και μια λυση γιατι έλεγε οτι "δεν γινεται διαφορετικα όταν τρεχουν τοσο", φυσικα την αρνηθηκε λεγοντας πως δεν γινεται. Θεωρω οτι ειναι απολυτα υλοποιησιμο. Της προτεινα σε μια ακρη της αυλης που εχει αρκετο ισιο χωρο(της ειπα και πού οταν με ρωτησε "μα που να το κανουμε; δεν εχουμε χωρο!" να ζωγραφισουν στο πατωμα 2 γραμμες για στιβο και να επιτρεπουν στα παιδια ανα ζευγαρια να τρεχουν οσο γρηγορα θελουν, εκτονωνοντας την ενεργεια τους χωρις να αποτελουν κινδυνο για τους υπολοιπους. Τελοσπαντων, εγω τα ειπα, εγω τα ακουσα.

 

Ενα αλλο σημαντικο ζητημα ειναι οτι τους βαζει παιδικα. Στην προσελευση και την ωρα του φαγητου. Εχθες μου ειπε το παιδι οτι κανουν γυμναστικη με το τραγουδι Dame tu cosita (βλεποντας και το βιντεο στην οθονη), που ειναι ακρως σεξουαλικο.

 

Σημερα της μιλησα παλι, ξεκινωντας με τα παιδικα. Με τονο που εκφραζε οτι ειναι απολυτα λογικο και αναμενομενο να το κανει μου ειπε οτι το κανει για δυο λογους: πρωτον γιατι δεν καθονται να φανε διαφορετικα 🙄 θα γινει χαμος λεει, θα μιλανε μεταξυ τους και οταν τρωμε δεν μιλαμε κλπ. Φυσικα της απαντησα οτι δεν ειναι λογος αυτος. Το τραπεζι ειναι μια ευκαιρια να συζητησουν , προφανως οχι με την μπουκια στο στομα αλλα δεν καθομαστε αμιλητοι ουτε στο σπιτι μας οταν τρωμε. Ο δευτερος λογος ειναι οτι τρωνε περισσοτερο, το τρωνε ολο! Και μου τα ελεγε με εναν ενθουσιασμο λες και ανακαλυψε την Αμερικη! Προφανως της ειπα θα φανε περισσοτερο αφου δεν καταλαβαινουν οτι τρωνε! Μεχρι που ξεκινησα να μιλαω για τον εγκεφαλο και τη πεψη και με διεκοψε για να μου πει οτι ειναι κανει αυτη τη δουλεια 25 χρονια και τα τελευταια 7 χρονια  ετσι λειτουργουν, και σε ολα τα νηπιαγωγεια το κανουν. Της ειπα επισης οτι εχουμε συγκεκριμενο χρονο στις οθονες μεσα στην εβδομαδα και δεν γινεται να βλεπει παιδικα καθε μερα και μου ειπε οτι ειναι μονο για 5 λεπτα, κατι που αμφιβαλλω!  

 

Επισης, της ειπα και για το σεξοτραγουδο και μου ειπε οτι δεν ηξερε τι ελεγαν οι στιχοι αλλα ετσι κι αλλιως δεν καταλαβαινουν τα παιδια τι λεει! "Η εικονα ομως και τα βογκητα μιλανε απο μονα τους" της ειπα για να μου απαντησει οτι δεν καταλαβαινουν τα παιδια και ακουστε: λεει "Ξερεις τι ωραια γυμναστικουλα κανουμε; γυμναζεται ολο το σωμα!" κανοντας ταυτοχρονα και τις κινησεις 😲 "Μπορειτε και με αλλα τραγουδια" της ειπα. Τελοσπαντων ειπε οτι δεν γνωριζε τι λεει το τραγουδι και θα το κοιταξει για τους στιχους αφου την παροτρυνα να ψαξει να δει τι λεει...

 

Τι να κανω; Η προισταμενη ειναι η νηπιαγωγος που ειχα θεμα στον πρωτο μου (γιατι ολο τους φωναζε, ηταν πολυ αποτομη κα). Θελω να πω οτι δεν τελειωσαμε καλα με την αλλη γιατι παρ'ολο που πηγα με ολη την καλη διαθεση και ευγενικα, αυτη παρεξηγηθηκε και πηρε αμυντικη σταση. Ειμαι σιγουρη οτι ηδη εχει προειδοποιησει την τωρινη δασκαλα οτι "ανακατευομαι" επειδη ειμαι παιδαγωγος κι εγω.

 

Παντως, ελεγα να μην μπλεχτω με την προισταμενη γιατι εκτος των αλλων δεν μου αρεσει να πηγαινω στους ανωτερους παρα μονο αν ειναι πολυ αναγκη. Αλλα βλεπω οτι επειδη ειναι το "συστημα" τους έτσι (σημερα μου ειπε ο μεγαλος οτι κι αυτους τους βαζανε παιδικα οταν ετρωγαν-κατι που αγνοουσα 2 χρονια που πηγαινε!) μαλλον πρεπει να απευθυνθω σε αυτην. Τι λετε; Υπαρχει καποια νομοθεσια με λεπτομερειες σχετικη με τη χρηση οθονης στα νηπιαγωγεια;

Γιατί δεν αλλάζει νηπιαγωγείο? Αλλιώς μπορείς να καλέσεις τον σχολικό σύμβουλο. Δημόσιο ή ιδιωτικό είναι? 

Πάντως γενικά με το κάθε τι που κάνει λάθος η νηπιαγωγός δεν μπορείς να διορθώνεις . Θα είστε σε μια διαρκεί κόντρα αν δεν ταιριάξεις με έναν άνθρωπο δεν θα βγάλεις άκρη 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ninaki80 είπε:

Γιατί δεν αλλάζει νηπιαγωγείο? Αλλιώς μπορείς να καλέσεις τον σχολικό σύμβουλο. Δημόσιο ή ιδιωτικό είναι? 

Πάντως γενικά με το κάθε τι που κάνει λάθος η νηπιαγωγός δεν μπορείς να διορθώνεις . Θα είστε σε μια διαρκεί κόντρα αν δεν ταιριάξεις με έναν άνθρωπο δεν θα βγάλεις άκρη 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Είναι δημόσιο. Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ κοντά στο σπίτι και είναι πολύ πρακτικό. Αλλά ούτως ή άλλως από ότι γνωρίζω μας βάζουν αναλόγως την περιοχή. Ασε που δεν νομίζω ότι θα είναι πολύ διαφορετικές οι παιδαγωγοί, είναι λίγο σπάνιο να πετύχεις εκσυγχρονισμένη παιδαγωγο σε μικρή περιοχή.

Πάντως, με την τωρινή δεν είναι κόντρα, θέλω να πω ότι μέχρι στιγμής είναι δεκτική να μιλήσουμε, καμιά σχέση με την προϊσταμένη. Ούτε κι εμένα μου αρέσει να πηγαίνω κάθε τρεις και λίγο να συζητάω αλλά δεν μπορώ να κάτσω και με σταυρωμένα τα χέρια! Κοίτα, το περίμενα λίγο πολύ ότι θα είναι έτσι τα πράγματα απλα θέλω να ξέρω πως να κινηθώ μπας και αλλάξει κάτι τουλάχιστον, όχι μόνο για το δικό μου το παιδί αλλά γενικώς να κάνουν όπως πρέπει το λειτούργημα αυτό!  Ο σχολικός σύμβουλος θα ήταν μια καλή ιδέα αλλά είναι νηπιαγωγείο που δεν συστεγάζεται με δημοτικό, πως θα τον βρω;

 
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποσο ευκολα αλλαζεις σχολειο,μπορεις να ρωτησεις στη δευτεροβαθμια

για να ρωτησεις ποιος ειναι ο σχολικος συμβουλος,λογικα παλι την προισταμενη θα ρωτησεις,η στη δευτεροβαθμια

νομιζω για τον κανονισμο λειτουργιας των νηπιαγωγειων υπαρχει φεκ.δ ξερω αν μπορεις να βρεις κτ για το καρεκλακι,αν απαγορευεται η αν προτεινει τροπους διαχειρισης συνεπειων

φανταζομαι ομως οτι η χρηση οθονης θα πρεπει να περιοριζεται σε εκπαιδευτικο υλικο.κ να πω την αληθεια δ εχω ακουσει να βαζουν σε κανενα.για εναν παιδικο ειχε ακουστει στην πολη μας

οποτε δ το κανουν ολοι,κ νομιζω οτι ειναι ενα θεμα που μπορεις να επιμεινεις.

τωρα για την επιλογη του τραγουδιου πραγματικα δ ξερω τι να πω🙄

ουτε εμενα μου αρεσει να ανακατευομαι στον τροπο που δουλευουν,κ ευτυχως δ χρειαστηκε,αλλα με το σχολειο σας εχετε τεραστια διαφορα αποψεων,κ σε νιωθω,αλλα σου το ειπε,ετσι δουλευουν,κ δ πιστευω οτι θα το αλλαξουν

δ ξερω αν μπορεις να κανεις κτ.απο κει κ περα γενικα οταν ζητας κτ να το κανεις γραπτα(με αριθμο πρωτοκολλου κλπ),αν δ βρισκεις ακρη με τη δασκαλα αναγκαστικα θα πας στην προισταμενη,ετσι ωστε να μπορεις να απευθυνθεις αργοτερα στην πρωτοβαθμια.αλλα δ ειμαι σιγουρη οτι υπαρχουν αναλυτικα αυτα στο φεκ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Είναι δημόσιο. Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ κοντά στο σπίτι και είναι πολύ πρακτικό. Αλλά ούτως ή άλλως από ότι γνωρίζω μας βάζουν αναλόγως την περιοχή. Ασε που δεν νομίζω ότι θα είναι πολύ διαφορετικές οι παιδαγωγοί, είναι λίγο σπάνιο να πετύχεις εκσυγχρονισμένη παιδαγωγο σε μικρή περιοχή.

Πάντως, με την τωρινή δεν είναι κόντρα, θέλω να πω ότι μέχρι στιγμής είναι δεκτική να μιλήσουμε, καμιά σχέση με την προϊσταμένη. Ούτε κι εμένα μου αρέσει να πηγαίνω κάθε τρεις και λίγο να συζητάω αλλά δεν μπορώ να κάτσω και με σταυρωμένα τα χέρια! Κοίτα, το περίμενα λίγο πολύ ότι θα είναι έτσι τα πράγματα απλα θέλω να ξέρω πως να κινηθώ μπας και αλλάξει κάτι τουλάχιστον, όχι μόνο για το δικό μου το παιδί αλλά γενικώς να κάνουν όπως πρέπει το λειτούργημα αυτό!  Ο σχολικός σύμβουλος θα ήταν μια καλή ιδέα αλλά είναι νηπιαγωγείο που δεν συστεγάζεται με δημοτικό, πως θα τον βρω;

Αν θέλεις να αλλάξεις σχολείο άλλαζεις αρκετά εύκολα αν υπάρχει θέση σε κάποιο άλλο σχολείο στην γειτονιά σου αρκεί να συνεννοηθείς με την διευθύντρια του σχολείου που θες να πας . Δεν έχει σημασία που δεν είναι αυτό που σε έχουν τοποθετήσει αν υπάρχει θέση άλλου σε βάζουν άνετα . 

 Το σχολικό σύμβουλο τον βρίσκεις περνεις τηλέφωνο Κ τον ζητάς δεν χρειάζετε να υπάρχει δημοτικό κοντά Κ οι νηπιαγωγοί ελενχονται. 

Όχι δεν είναι όλα τα νήπια ίδια . Εντάξει τώρα αν Κ εσύ ψάχνεις Κ την παραμικρή κουβέντα της νηπιαγωγού να είναι αυτή που έχεις σκεφτεί εσύ δεν θα βρεις ποτέ κατάλληλο νηπιαγωγείο δεν πρέπει να αναζητάς την δική σου διαπαιδαγώγηση να την έχει Κ η δασκάλα αυτό δεν γίνετε μπορεί εσύ να θεωρείς ότι αυτό που σου αρέσει είναι εξελιγμένη μέθοδος αλλά να μην ταιριάζει σε άλλη μαμά τότε τι θα γίνει θα έρθει Κ η άλλη μαμά Κ θα λέει τα δικά της. Πώς θα διδάξει αυτή η δασκαλα 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ninaki80 είπε:

Αν θέλεις να αλλάξεις σχολείο άλλαζεις αρκετά εύκολα αν υπάρχει θέση σε κάποιο άλλο σχολείο στην γειτονιά σου αρκεί να συνεννοηθείς με την διευθύντρια του σχολείου που θες να πας . Δεν έχει σημασία που δεν είναι αυτό που σε έχουν τοποθετήσει αν υπάρχει θέση άλλου σε βάζουν άνετα . 

 Το σχολικό σύμβουλο τον βρίσκεις περνεις τηλέφωνο Κ τον ζητάς δεν χρειάζετε να υπάρχει δημοτικό κοντά Κ οι νηπιαγωγοί ελενχονται. 

Όχι δεν είναι όλα τα νήπια ίδια . Εντάξει τώρα αν Κ εσύ ψάχνεις Κ την παραμικρή κουβέντα της νηπιαγωγού να είναι αυτή που έχεις σκεφτεί εσύ δεν θα βρεις ποτέ κατάλληλο νηπιαγωγείο δεν πρέπει να αναζητάς την δική σου διαπαιδαγώγηση να την έχει Κ η δασκάλα αυτό δεν γίνετε μπορεί εσύ να θεωρείς ότι αυτό που σου αρέσει είναι εξελιγμένη μέθοδος αλλά να μην ταιριάζει σε άλλη μαμά τότε τι θα γίνει θα έρθει Κ η άλλη μαμά Κ θα λέει τα δικά της. Πώς θα διδάξει αυτή η δασκαλα 

Φυσικα και δεν θελω να ταιριαζει ολοκληρωτικα με τη φιλοσοφια μου αλλα καποια στοιχειωδη γνωση παιδοψυχολογιας και παιδαγωγικης την περιμενω. Εξαλλου, ειναι οι σπουδες που εκανε και το επαγγελμα που κανει, στο οποιο ειναι υποχρεωμενη να επιμορφωνεται μιας και προκειται για παιδαγωγικη επιστημη.

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

δεν ξερω ποσο ευκολα αλλαζεις σχολειο,μπορεις να ρωτησεις στη δευτεροβαθμια

για να ρωτησεις ποιος ειναι ο σχολικος συμβουλος,λογικα παλι την προισταμενη θα ρωτησεις,η στη δευτεροβαθμια

νομιζω για τον κανονισμο λειτουργιας των νηπιαγωγειων υπαρχει φεκ.δ ξερω αν μπορεις να βρεις κτ για το καρεκλακι,αν απαγορευεται η αν προτεινει τροπους διαχειρισης συνεπειων

φανταζομαι ομως οτι η χρηση οθονης θα πρεπει να περιοριζεται σε εκπαιδευτικο υλικο.κ να πω την αληθεια δ εχω ακουσει να βαζουν σε κανενα.για εναν παιδικο ειχε ακουστει στην πολη μας

οποτε δ το κανουν ολοι,κ νομιζω οτι ειναι ενα θεμα που μπορεις να επιμεινεις.

τωρα για την επιλογη του τραγουδιου πραγματικα δ ξερω τι να πω🙄

ουτε εμενα μου αρεσει να ανακατευομαι στον τροπο που δουλευουν,κ ευτυχως δ χρειαστηκε,αλλα με το σχολειο σας εχετε τεραστια διαφορα αποψεων,κ σε νιωθω,αλλα σου το ειπε,ετσι δουλευουν,κ δ πιστευω οτι θα το αλλαξουν

δ ξερω αν μπορεις να κανεις κτ.απο κει κ περα γενικα οταν ζητας κτ να το κανεις γραπτα(με αριθμο πρωτοκολλου κλπ),αν δ βρισκεις ακρη με τη δασκαλα αναγκαστικα θα πας στην προισταμενη,ετσι ωστε να μπορεις να απευθυνθεις αργοτερα στην πρωτοβαθμια.αλλα δ ειμαι σιγουρη οτι υπαρχουν αναλυτικα αυτα στο φεκ

Σε ευχαριστω για την απαντηση 🙂Για το καρεκλακι το εχω αποδεχθει πλεον. Δεν περιμενω να αλλαξει κατι αλλα ηθελα τουλαχιστον να εκφρασω τη δυσαρεσκεια μου. Για τα παιδικα ομως οπως λες και εσυ μπορω να επιμεινω. Μονο αν το τραβηξω μαλλον θα γινει κατι. Μακαρι να μην χρειαζοταν ολο αυτο, πραγματικα με αναγκαζουν...Απο οτι φαινεται θα μιλησω με την προϊσταμένη και αν δεν βγαλω ακρη θα ψαξω για τον σχολικο συμβουλο.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Φυσικα και δεν θελω να ταιριαζει ολοκληρωτικα με τη φιλοσοφια μου αλλα καποια στοιχειωδη γνωση παιδοψυχολογιας και παιδαγωγικης την περιμενω. Εξαλλου, ειναι οι σπουδες που εκανε και το επαγγελμα που κανει, στο οποιο ειναι υποχρεωμενη να επιμορφωνεται μιας και προκειται για παιδαγωγικη επιστημη.

Ενταξει από άτομο σε άτομο οι γνώσεις αλλάζουν υπόσταση. Οπότε δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς πώς εφαρμόζετε το κάθε τι που μαθαίνει μια παιδαγωγός. Γενικά αν δεν υπάρχει κακοποιητικη συμπεριφορά ή αδιαφορία προς τα παιδιά δεν μπορείς να παρέμβεις στο έργο τους κάθε παιδαγωγός λάθη Κ υπερβολές θα κάνει το θέμα είναι να μην ξεπερνάει τα όρια . Δεν μπορείς να έχεις τον ελενχο πάντα σε ένα σχολικό περιβάλλον ούτε με το κάθε τι να κάνεις παρατήρηση καταλαβαίνεις ότι στο τέλος θα χάσεις το δίκιο σου. Πάντα λάθος επιλογές Κ λάθη στην διδασκαλία θα γίνονται δεν πρέπει όμως το κάθε τι να επισημαίνετε καταλαβαίνεις ότι Κ ο άλλος νιώθει κάπως αν με το κάθε τι έχεις μια επισήμανση .

πρίν από 17 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Φυσικα και δεν θελω να ταιριαζει ολοκληρωτικα με τη φιλοσοφια μου αλλα καποια στοιχειωδη γνωση παιδοψυχολογιας και παιδαγωγικης την περιμενω. Εξαλλου, ειναι οι σπουδες που εκανε και το επαγγελμα που κανει, στο οποιο ειναι υποχρεωμενη να επιμορφωνεται μιας και προκειται για παιδαγωγικη επιστημη.

Σε ευχαριστω για την απαντηση 🙂Για το καρεκλακι το εχω αποδεχθει πλεον. Δεν περιμενω να αλλαξει κατι αλλα ηθελα τουλαχιστον να εκφρασω τη δυσαρεσκεια μου. Για τα παιδικα ομως οπως λες και εσυ μπορω να επιμεινω. Μονο αν το τραβηξω μαλλον θα γινει κατι. Μακαρι να μην χρειαζοταν ολο αυτο, πραγματικα με αναγκαζουν...Απο οτι φαινεται θα μιλησω με την προϊσταμένη και αν δεν βγαλω ακρη θα ψαξω για τον σχολικο συμβουλο.

Εγώ θα σου έλεγα να αλλάξεις σχολείο γιατί έχει ξεκινήσει στραβά το πράγμα Κ πραγματικά δεν βλέπω να μπορέσεις να συνεργαστείς . Πιστεύω ότι στην πορεία πάλι κάτι θα βρεθεί με τους ίδιους ανθρώπους . 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

7 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Μεταξυ αλλων, συνεχιζουν να χρησιμοποιουν το καρεκλακι την ωρα του διαλειμματος αν καποιο παιδι τρεχει στην αυλη και δεν ακουει.

1) Για αυτό δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί κι εμάς κάπως έτσι χειρίζονται τη μη αποδεκτή συμπεριφορά. Αλλά ξέρω μετά βεβαιότητας ότι πρώτα συζητάνε με το παιδί-τα παιδιά με ηρεμία προς διόρθωση της κατάστασης και κατόπιν ως τελική λύση θα του πουν να κάτσει στο παγκάκι το διάλειμμα και να μην παίξει (όχι όλο το διάλειμμα κάποια λεπτά). Αλλά όχι γιατί τρέχουν αλλά ναι αν χτυπήσουν συμμαθητή τους ή κάτι αντίστοιχης βαρύτητας. Τώρα αν σε εσάς κάποια παιδιά στο διάλειμμα τρέχουν αδιαφορόντας συστηματικά για τα υπόλοιπα κι όποιον πάρει ο χάρος που λέμε, δεν το ξέρω. Μπορεί να δικαιολογείται το καρεκλάκι. Αν όμως τρέχουν χωρίς πρόθεση να βλάψουν και οι εκπαιδευτικοί από φόβο να μην τραυματιστεί κάποιο και βρεθούν υπόλογες πράττουν έτσι, τότε κι εγώ θα σκεφτόμουν εναλλακτική (και ωραία ιδέα αυτή που πρότεινες αν είναι υλοποιήσιμη).

7 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Ενα αλλο σημαντικο ζητημα ειναι οτι τους βαζει παιδικα. Στην προσελευση και την ωρα του φαγητου.

2) Τώρα τι να πω για αυτό...

 

7 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

και τα τελευταια 7 χρονια  ετσι λειτουργουν, και σε ολα τα νηπιαγωγεια το κανουν.

Όχι δεν το κάνουν! Σαν πρακτική κακού παιδικού σταθμού μου κάνει. Οθόνες, υπολογιστές, διαδραστικός πίνακας κλπ ΤΠΕ χρησιμοποιούνται ενταγμένα στο ΔΕΠΣ και μόνο. Δεν υπάρχει αμφιβολία ούτε συζήτηση επ'αυτού. 

 

7 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Με τονο που εκφραζε οτι ειναι απολυτα λογικο και αναμενομενο να το κανει μου ειπε οτι το κανει για δυο λογους: πρωτον γιατι δεν καθονται να φανε διαφορετικα 🙄 θα γινει χαμος λεει, θα μιλανε μεταξυ τους και οταν τρωμε δεν μιλαμε κλπ.

Μεγάλο φάουλ της αυτό. Πολύ λάθος χειρισμός σε κάθε επίπεδο από όπου κι αν το πιάσεις. Δεν χρειάζεται καν να επιχειρηματολογήσει κάποιος για να σταματήσει να το κάνει.

 

7 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Εχθες μου ειπε το παιδι οτι κανουν γυμναστικη με το τραγουδι Dame tu cosita (βλεποντας και το βιντεο στην οθονη), που ειναι ακρως σεξουαλικο.

3) Παιδιά εγώ αυτό δεν το ήξερα ποιο είναι. Τώρα το έψαξα και το είδα...!

7 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Επισης, της ειπα και για το σεξοτραγουδο και μου ειπε οτι δεν ηξερε τι ελεγαν οι στιχοι αλλα ετσι κι αλλιως δεν καταλαβαινουν τα παιδια τι λεει! "Η εικονα ομως και τα βογκητα μιλανε απο μονα τους" της ειπα για να μου απαντησει οτι δεν καταλαβαινουν τα παιδια και ακουστε: λεει "Ξερεις τι ωραια γυμναστικουλα κανουμε; γυμναζεται ολο το σωμα!" κανοντας ταυτοχρονα και τις κινησεις 😲 "Μπορειτε και με αλλα τραγουδια" της ειπα. Τελοσπαντων ειπε οτι δεν γνωριζε τι λεει το τραγουδι και θα το κοιταξει για τους στιχους αφου την παροτρυνα να ψαξει να δει τι λεει...

Γελάω λίγο. Δεν είναι αστείο. Είναι κωμικοτραγικό. Δεν αμφιβάλλω για τους στίχους έτσι θα είναι όπως τα λες. Καταρχήν εμένα μου φάνηκε σαν φοβερά κακόγουστο-ηχορύπανση σκέτη. Και ναι τα άκουσα τα βογγητά. Τι να πω τώρα για την στάση της και σε αυτό; Να της καταλογήσεις άγνοια; Αφέλεια; Τραγικό γούστο στη μουσική σίγουρα. Γίνεται; Με 25 χρόνια εμπειρία; Τι να πω ρε παιδί μου. Τόσα και τόσα τραγουδάκια για παιδική γυμναστική υπάρχουν κάποια κακόγουστα κι αυτά αλλά όχι και ακατάλληλα.

 

Τώρα @Sentir...natureza έγω θα έπραττα ως εξής: 

Καλά το να αλλάξω νηπιαγωγείο, δημόσιο, για λόγους υπαιτιότητας της εκπαιδευτικού το βρίσκω πολύ λάθος.

5 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Κοίτα, το περίμενα λίγο πολύ ότι θα είναι έτσι τα πράγματα απλα θέλω να ξέρω πως να κινηθώ μπας και αλλάξει κάτι τουλάχιστον, όχι μόνο για το δικό μου το παιδί αλλά γενικώς να κάνουν όπως πρέπει το λειτούργημα αυτό! 

Συμφωνώ. Κι έγω έτσι σκέφτομαι ως άνθρωπος.

Θα έκανα λοιπόν τα εξής:

Το (1) θα το άφηνα ασχολίαστο. Δεν ξέρω το πλαίσιο που το εφαρμόζουν.

Για τα (2) και (3) που τα θεωρώ αρκετά σημαντικά έως ανησυχητικά, θα έστελνα mail στο mail του νηπιαγωγείου. Να απεθύνεται στην διευθύντρια και την εκπαιδευτικό. Τυπικό, ευγενικό, χωρίς συναισθηματισμούς, με περιγραφή των γεγονότων. "Υπέπεσε στην αντίληψη μου (α) τάδε (β) δείνα. Μελετώντας το ΔΕΠΣ του Υπουργείου Παιδείας και κάθε σχετικό άρθρο του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής δεν κατάφερα να βρω πως αιτιολογούνται τα παραπάνω". Και κλείνοντας κάπως έτσι "Γνωρίζοντας την αγάπη και το ενδιαφέρον σας για τους μαθητές μας, παρακαλώ ενημερώστε με για τις ενέργειες σας από εδώ κι εμπρός. Παρακαλώ για την άμεση απόκριση σας!". Αλήθεια οι άλλοι γονείς τι λένε σχετικά; Το έχεις συζητήσει με κάποιους; Σύλλογο γονέων δεν έχετε λογικά. Θα βοηθούσε πολύ αν όλοι οι γονείς συμφωνούσατε και το mail στελνόταν εκ μέρους όλων ή έστω κάποιων (αν και ξέρω πολύ καλά δεν σκεφτόμαστε όλοι το ίδιο και σύμπνοια δεν υπάρχει πάντα ούτε σε σημαντικά θέματα-όχι ότι δεν είναι αυτό σημαντικό αλλά καταλαβαίνεις πως το εννοώ-).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , samsympan είπε:

 

 

Τώρα @Sentir...natureza έγω θα έπραττα ως εξής: 

Καλά το να αλλάξω νηπιαγωγείο, δημόσιο, για λόγους υπαιτιότητας της εκπαιδευτικού το βρίσκω πολύ λάθος.

Συμφωνώ. Κι έγω έτσι σκέφτομαι ως άνθρωπος.

Θα έκανα λοιπόν τα εξής:

Το (1) θα το άφηνα ασχολίαστο. Δεν ξέρω το πλαίσιο που το εφαρμόζουν.

Για τα (2) και (3) που τα θεωρώ αρκετά σημαντικά έως ανησυχητικά, θα έστελνα mail στο mail του νηπιαγωγείου. Να απεθύνεται στην διευθύντρια και την εκπαιδευτικό. Τυπικό, ευγενικό, χωρίς συναισθηματισμούς, με περιγραφή των γεγονότων. "Υπέπεσε στην αντίληψη μου (α) τάδε (β) δείνα. Μελετώντας το ΔΕΠΣ του Υπουργείου Παιδείας και κάθε σχετικό άρθρο του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής δεν κατάφερα να βρω πως αιτιολογούνται τα παραπάνω". Και κλείνοντας κάπως έτσι "Γνωρίζοντας την αγάπη και το ενδιαφέρον σας για τους μαθητές μας, παρακαλώ ενημερώστε με για τις ενέργειες σας από εδώ κι εμπρός. Παρακαλώ για την άμεση απόκριση σας!". Αλήθεια οι άλλοι γονείς τι λένε σχετικά; Το έχεις συζητήσει με κάποιους; Σύλλογο γονέων δεν έχετε λογικά. Θα βοηθούσε πολύ αν όλοι οι γονείς συμφωνούσατε και το mail στελνόταν εκ μέρους όλων ή έστω κάποιων (αν και ξέρω πολύ καλά δεν σκεφτόμαστε όλοι το ίδιο και σύμπνοια δεν υπάρχει πάντα ούτε σε σημαντικά θέματα-όχι ότι δεν είναι αυτό σημαντικό αλλά καταλαβαίνεις πως το εννοώ-).

Δεν σε κρινω που γελας με το τραγελαφικο, κι εγω δεν μπορεσα να κρατηθω όταν αρχισε να χορευει και να μου τα λεει αυτα. Γελουσα και μεσα μου εκλαιγα χαχα

 

Πολυ καλη ιδεα το email και πολυ ωραια τα εξεφρασες! Εχουμε συλλογο γονεων και κηδεμονων τα 2 νηπιαγωγεια της περιοχης μαζι αλλα επειδη το μερος ειναι σχετικα μικρο ολοι γνωριζονται και πολλοι δεν θα θελουν να μπουν στη διαδικασια να εναντιωθουν, δεν ξερω αν με καταλαβαινεις. Οι υπολοιποι γονεις της ταξης οπως τους βλεπω δεν νομιζω να ενδιαφερονται ιδιαιτερα, ισως μονο μια που την γνωριζω, μπορω να της πω αν και νομιζω πως δεν θα θελει να μπλεχτει ακομη κι αν διαφωνει με αυτες τις πρακτικες. Ισως θα μπορουσα να το αναφερω οταν παμε να παρουμε τα παιδια το μεσημερι και να δω αντιδρασεις. Οπως και να 'χει εγω θα το στειλω το email σιγουρα καποια στιγμη. Αν δεν δω ανταποκριση ισως να απευθυνθω σε συμβουλο. Να εισαι καλα!

 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Εχουμε συλλογο γονεων και κηδεμονων τα 2 νηπιαγωγεια της περιοχης μαζι αλλα επειδη το μερος ειναι σχετικα μικρο ολοι γνωριζονται και πολλοι δεν θα θελουν να μπουν στη διαδικασια να εναντιωθουν, δεν ξερω αν με καταλαβαινεις. Οι υπολοιποι γονεις της ταξης οπως τους βλεπω δεν νομιζω να ενδιαφερονται ιδιαιτερα, ισως μονο μια που την γνωριζω, μπορω να της πω αν και νομιζω πως δεν θα θελει να μπλεχτει ακομη κι αν διαφωνει με αυτες τις πρακτικες. Ισως θα μπορουσα να το αναφερω οταν παμε να παρουμε τα παιδια το μεσημερι και να δω αντιδρασεις. Οπως και να 'χει εγω θα το στειλω το email σιγουρα καποια στιγμη. Αν δεν δω ανταποκριση ισως να απευθυνθω σε συμβουλο.

Καταλαβαίνω α πο λύ τως!

Δυστυχώς όταν οι θεματικές είναι "light" κι έχουμε να κάνουμε με παγιωμένες πρακτικές (ακόμη κι αν αυτές είναι άδικες ή λάθος ή και εν δυνάμει επικίνδυνες) όλοι σφυρίζουμε κλέφτικα (για να μην πω κι εμείς κάπως έτσι πράττουμε) και 1-2 είναι οι γραφικοί που επισημαίνουν το πρόβλημα. Και αν γίνει κάτι που θεωρούμε βαρύ, στο δικό μας το παιδί τότε φωνάζουμε και το κάνουμε θέμα.

Είμαστε θλιβεροί.

Πάντως εγώ θα το έθιγα στη συνέλευση του συλλόγου γονέων ή θα έστελνα κι εκεί mail. Κι ας με κοιτούσαν σαν ούφο. Δεν πειράζει. Μπορεί και να ενδιαφερθούν.

 

Και φυσικά δεν εννοώ να κακολογούμε τον εκπαιδευτικό. Ούτε να τον μειώνουμε. Ούτε να τον ακυρώνουμε. (και φυσικά ποτέ μπροστά στα παιδιά). Αλλά και τώρα η νηπιαγωγός βάζω παιδικά "γιατί όταν τρώμε δε μιλάμε και την οθόνη μας κοιτάμε" ή μου επισημαίνουν μια αστοχία μου με τη μουσική κι εγώ αντί να πω βρε παιδί μου δεν το ήξερα ότι το τραγούδι έχει ακατάλληλο λεξιλόγιο δεν θα το ξαναβάλω (εντάξει δε χάθηκε κι ο κόσμος-κι εγώ έχω πει μπιτάκια στα παιδιά μου και σκέφτομαι ουπς κάτσε βρε σσστ τι τους λέω τώρα), εεε και να βγάζω τον άλλο που λογικά μιλάει τρελό. Κι αυτό δεν πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει; Ας μιλάμε και οι γονείς επιτέλους εκεί που χρειάζεται. Ευγενικά. Με σεβασμό πάντα.

 

Υγ: Και βρε παιδί μου, αξιολόγηση! Δεν είναι κακό! Καλώς ξεκίνησε. Επιτέλους πότε θα το καταλάβουν μερικοί. Με σωστό τρόπο ναι! Δεν είπαμε να χάσει κανείς τη δουλειά του. Να βελτιώσει το έργο του λέμε. Δηλαδή οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί θα έπρεπε να το απαιτούν. Άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Υγ: Και βρε παιδί μου, αξιολόγηση! Δεν είναι κακό! Καλώς ξεκίνησε. Επιτέλους πότε θα το καταλάβουν μερικοί. Με σωστό τρόπο ναι! Δεν είπαμε να χάσει κανείς τη δουλειά του. Να βελτιώσει το έργο του λέμε. Δηλαδή οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί θα έπρεπε να το απαιτούν. Άποψη μου.

Οι εκπαιδευτικοι που κανουν σωστα τη δουλεια τους θελουν την αξιολογηση! Αυτοι που αντιδρανε μαλλον φοβουνται κατι αλλα καθαρος ουρανος αστραπες φοβαται;

 

Σημερα επιασα μια μαμα, οχι την γνωστη μου αλλα μια αλλη που την "εκοψα" οτι δεν θα της αρεσει αυτο που γινεται. Δεν ηξερε κι αυτη τιποτα και εμεινε και αυτη εκπληκτη. Μου ειπε οτι θα ρωτησει το παιδι της και τη νηπιαγωγο επι του θεματος να δει τι θα της πει και συμφωνει να στειλουμε και το email αν οντως ισχυουν αυτα που της ειπα. Θα πω και τους υπολοιπους γονεις το μεσημερι αν μπορεσω.

 
Link to comment
Share on other sites

τα ειπε εξαιρετικα η samsypan,συμφωνω απολυτα οπως εχει εκφραστει

κ το μεηλ ειναι οου καλη ιδεα.οπως κ στον συλλογο γονεων

φυσικα οσοι περισσοτεροι υπογραφουν το μεηλ τοσο το καλυτερο

Just now, vicky86 είπε:

τα ειπε εξαιρετικα η samsypan,συμφωνω απολυτα οπως εχει εκφραστει

κ το μεηλ ειναι οου καλη ιδεα.οπως κ στον συλλογο γονεων

φυσικα οσοι περισσοτεροι υπογραφουν το μεηλ τοσο το καλυτερο

*πολυ καλη

Link to comment
Share on other sites

On 10/25/2023 at 3:38 PM, Sentir...natureza said:

Δεν ξερω αν ειναι το σωστο θεμα αλλα εχω παλι θεματα με το νηπιαγωγειο. Ειχα γραψει παλαιοτερα για τον μεγαλο και τωρα φυσικα παει και ο μικρος σε στο ιδιο νηπιαγωγειο. Ευτυχως η τοτε δασκαλα που ειχαμε θεματα δεν τον εχει στο τμημα της (αναμενομενο γιατι δνε ειχε δει με καλο ματι την συζητηση μας) αλλα με την τωρινη του και παλι προβληματιζομαι και θα ηθελα τις γνωμες σας για το πως να κινηθω.

 

Μεταξυ αλλων, συνεχιζουν να χρησιμοποιουν το καρεκλακι την ωρα του διαλειμματος αν καποιο παιδι τρεχει στην αυλη και δεν ακουει. Της μιλησα, προτεινα και μια λυση γιατι έλεγε οτι "δεν γινεται διαφορετικα όταν τρεχουν τοσο", φυσικα την αρνηθηκε λεγοντας πως δεν γινεται. Θεωρω οτι ειναι απολυτα υλοποιησιμο. Της προτεινα σε μια ακρη της αυλης που εχει αρκετο ισιο χωρο(της ειπα και πού οταν με ρωτησε "μα που να το κανουμε; δεν εχουμε χωρο!" να ζωγραφισουν στο πατωμα 2 γραμμες για στιβο και να επιτρεπουν στα παιδια ανα ζευγαρια να τρεχουν οσο γρηγορα θελουν, εκτονωνοντας την ενεργεια τους χωρις να αποτελουν κινδυνο για τους υπολοιπους. Τελοσπαντων, εγω τα ειπα, εγω τα ακουσα.

 

Ενα αλλο σημαντικο ζητημα ειναι οτι τους βαζει παιδικα. Στην προσελευση και την ωρα του φαγητου. Εχθες μου ειπε το παιδι οτι κανουν γυμναστικη με το τραγουδι Dame tu cosita (βλεποντας και το βιντεο στην οθονη), που ειναι ακρως σεξουαλικο.

 

Σημερα της μιλησα παλι, ξεκινωντας με τα παιδικα. Με τονο που εκφραζε οτι ειναι απολυτα λογικο και αναμενομενο να το κανει μου ειπε οτι το κανει για δυο λογους: πρωτον γιατι δεν καθονται να φανε διαφορετικα 🙄 θα γινει χαμος λεει, θα μιλανε μεταξυ τους και οταν τρωμε δεν μιλαμε κλπ. Φυσικα της απαντησα οτι δεν ειναι λογος αυτος. Το τραπεζι ειναι μια ευκαιρια να συζητησουν , προφανως οχι με την μπουκια στο στομα αλλα δεν καθομαστε αμιλητοι ουτε στο σπιτι μας οταν τρωμε. Ο δευτερος λογος ειναι οτι τρωνε περισσοτερο, το τρωνε ολο! Και μου τα ελεγε με εναν ενθουσιασμο λες και ανακαλυψε την Αμερικη! Προφανως της ειπα θα φανε περισσοτερο αφου δεν καταλαβαινουν οτι τρωνε! Μεχρι που ξεκινησα να μιλαω για τον εγκεφαλο και τη πεψη και με διεκοψε για να μου πει οτι ειναι κανει αυτη τη δουλεια 25 χρονια και τα τελευταια 7 χρονια  ετσι λειτουργουν, και σε ολα τα νηπιαγωγεια το κανουν. Της ειπα επισης οτι εχουμε συγκεκριμενο χρονο στις οθονες μεσα στην εβδομαδα και δεν γινεται να βλεπει παιδικα καθε μερα και μου ειπε οτι ειναι μονο για 5 λεπτα, κατι που αμφιβαλλω!  

 

Επισης, της ειπα και για το σεξοτραγουδο και μου ειπε οτι δεν ηξερε τι ελεγαν οι στιχοι αλλα ετσι κι αλλιως δεν καταλαβαινουν τα παιδια τι λεει! "Η εικονα ομως και τα βογκητα μιλανε απο μονα τους" της ειπα για να μου απαντησει οτι δεν καταλαβαινουν τα παιδια και ακουστε: λεει "Ξερεις τι ωραια γυμναστικουλα κανουμε; γυμναζεται ολο το σωμα!" κανοντας ταυτοχρονα και τις κινησεις 😲 "Μπορειτε και με αλλα τραγουδια" της ειπα. Τελοσπαντων ειπε οτι δεν γνωριζε τι λεει το τραγουδι και θα το κοιταξει για τους στιχους αφου την παροτρυνα να ψαξει να δει τι λεει...

 

Τι να κανω; Η προισταμενη ειναι η νηπιαγωγος που ειχα θεμα στον πρωτο μου (γιατι ολο τους φωναζε, ηταν πολυ αποτομη κα). Θελω να πω οτι δεν τελειωσαμε καλα με την αλλη γιατι παρ'ολο που πηγα με ολη την καλη διαθεση και ευγενικα, αυτη παρεξηγηθηκε και πηρε αμυντικη σταση. Ειμαι σιγουρη οτι ηδη εχει προειδοποιησει την τωρινη δασκαλα οτι "ανακατευομαι" επειδη ειμαι παιδαγωγος κι εγω.

 

Παντως, ελεγα να μην μπλεχτω με την προισταμενη γιατι εκτος των αλλων δεν μου αρεσει να πηγαινω στους ανωτερους παρα μονο αν ειναι πολυ αναγκη. Αλλα βλεπω οτι επειδη ειναι το "συστημα" τους έτσι (σημερα μου ειπε ο μεγαλος οτι κι αυτους τους βαζανε παιδικα οταν ετρωγαν-κατι που αγνοουσα 2 χρονια που πηγαινε!) μαλλον πρεπει να απευθυνθω σε αυτην. Τι λετε; Υπαρχει καποια νομοθεσια με λεπτομερειες σχετικη με τη χρηση οθονης στα νηπιαγωγεια;

Καταρχήν μου άρεσε πάρα πολύ η ιδέα με τις 2 γραμμές οπού μπορούν τα παιδιά να τρέχουν όσο θέλουν. Εγώ θα το δοκίμαζα. Και αν δεν λειτουργούσε, θα το σταματούσα. Το τραγούδι αυτό, το τραγουδούσε όλη η τάξη του μικρού , πέρσι που ήταν νηπιαγωγείο 😆. Δεν είχα ιδέα τί έλεγε και σε όλα τα πάρτι το τραγουδούσαν. Μπροστά στο " η καρδιά μου χτυπάει δυνατά τατατατα και το κορμί μου σε ζητά.. 🤪που επίσης τραγουδούσαν, μια χαρά μου φαινόταν! Ευτυχώς τώρα στο δημοτικό, κόπηκαν αυτά! 

Για τα παιδικά την ώρα του φαγητού, τί να πώ τώρα! Μπορώ να δεχτώ ότι κάποια στιγμή μέσα στη μέρα ( όχι κάθε μέρα), θα βάλει λίγο παιδικό, αλλά όχι την ώρα του φαγητού! Δημιουργεί μια κακή συνήθεια στα παιδιά, δεν το καταλαβαίνει? Όταν τρώμε δεν μιλάμε αλλά βλέπουμε τηλεόραση?? Κάθε φορά μάλιστα?? 

Αυτό με το καρεκλάκι δεν με τρελαίνει, θα το ανέφερα, αλλά δεν θα το έκανα και μεγάλο θέμα. Σε μας πέρσι, το παιδί , το οποίο "ξέφευγε" από άποψη συμπεριφοράς. έβγαινε λίγο έξω με τη μία από τις 2 δασκάλες , για να ηρεμήσει, να το σκεφτεί και να το συζητήσουν. Τώρα βέβαια, με μια δασκάλα, ίσως να μην υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Ας σκεφτούν κάτι. 

Προσωπικά δεν σε βρίσκω υπερβολική, ο δικός μου πέρσι, λόγω κάποιων αδέξιων χειρισμών της δασκάλας του και της διευθύντριας του νηπιαγωγείου, πέρασε πολύ δύσκολη φάση , η οποία φυσικά μεταφέρθηκε και στο σπίτι. Έχει τους από κοντά και διάλεγε τις μάχες σου. Αλλά με μέτρο. Όταν κάτι πιστεύεις ότι είναι πραγματικά λάθος και ζημιογόνο για το παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Προσωπικά δεν σε βρίσκω υπερβολική, ο δικός μου πέρσι, λόγω κάποιων αδέξιων χειρισμών της δασκάλας του και της διευθύντριας του νηπιαγωγείου, πέρασε πολύ δύσκολη φάση , η οποία φυσικά μεταφέρθηκε και στο σπίτι. Έχει τους από κοντά και διάλεγε τις μάχες σου. Αλλά με μέτρο. Όταν κάτι πιστεύεις ότι είναι πραγματικά λάθος και ζημιογόνο για το παιδί. 

Ακριβως αυτο θα κανω γι'αυτο το καρεκλακι δεν θα το κανω θεμα. Στη συναντηση ας πουμε δεν αντεξα και της ειπα. Θεωρω οτι θα ηταν επιζημιο για το παιδι αν δεν μιλουσα. Περα απο τους 25 κανονες της ταξης, ολοι με αρνητικη εκφραση, εγταφε διπλα σε εναν κανονα ¨δεν κλαιμε"🤨 Ενταξει δεν γινοταν να μην μιλησω. Μας ειπε μια δυο δικαιολογιες (αντεδραση κι αλλη μαμα, οχι μονο εγω) και πηγα στο τελος της συναντησης και της ειπα ευγενικα "Παντως το παιδακι μου να το αφηνετε να κλαιει, δεν θελω να τα κραταει μεσα του αν ειναι λυπημενος" "Ναι μην ανησυχεις ειπε, το γραψαμε εκ παραδρομης γιατι το προτεινε ενα παιδακι γιατι τους κανονες τους βγαζουνε τα ιδια τα παιδια" Δηλαδη προσπαθει απο τη μια αλλα καπου το χανει. Δηλαδη αν τα παιδια προτειναν οτι μπορουμε να τρεχουμε στην ταξη θα το δεχοταν;;;Αμφιβαλλω. 

 

Λοιπον, ειμαστε τρεις μεχρι στιγμης που συμφωνουμε για το email. Ειπα και σε αλλους γονεις στην αποχωρηση, η μια με κοιτουσε σαν εξωγηινο, η αλλη ειπε οτι δεν την πειραζει, της φαινεται λογικο και απο εναν ακομη περιμενω απαντηση. Αυριο στη γιορτη θα πω και τους υπολοιπους.

 
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Sentir...natureza said:

 

Λοιπον, ειμαστε τρεις μεχρι στιγμης που συμφωνουμε για το email. Ειπα και σε αλλους γονεις στην αποχωρηση, η μια με κοιτουσε σαν εξωγηινο, η αλλη ειπε οτι δεν την πειραζει, της φαινεται λογικο και απο εναν ακομη περιμενω απαντηση. Αυριο στη γιορτη θα πω και τους υπολοιπους.

 Δυστυχώς δεν είναι όλοι πάντα το ίδιο πρόθυμοι να δράσουν ώστε να σταματήσει να διαιωνίζεται μία δυσάρεστη  κατάσταση, ακόμα και να κάποιος κάνει την αρχή αρνούνται να ακολουθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2023 at 7:46 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Λοιπον, ειμαστε τρεις μεχρι στιγμης που συμφωνουμε για το email. Ειπα και σε αλλους γονεις στην αποχωρηση, η μια με κοιτουσε σαν εξωγηινο, η αλλη ειπε οτι δεν την πειραζει, της φαινεται λογικο και απο εναν ακομη περιμενω απαντηση. Αυριο στη γιορτη θα πω και τους υπολοιπους.

Και @Sentir...naturezaακους. Μην το παρουσιάζεις σαν κάτι με φοβερή βαρύτητα το mail. Και νιώσουν και οι άλλοι γονείς ότι κάνετε κόμμα που λέμε ενάντια στις εκπαιδευτικούς. Παρουσιάσε το έτσι με κάποια ελαφρότητα. Ότι οι νηπιαγωγοί μας είναι καλές-χρυσές κι εντάξει βρε παιδιά τους ξεφεύγει και κάτι, ας το επισημάνουμε με ευγένια και σεβασμό προς βελτίωση της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Δεν έγινε και κάτι φοβερό. Οι γονείς και οι σύλλογοι γονέων βρίσκονται άλλωστε σε διαρκή και αγαστή συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς. Παντού γίνεται αυτό, σε όλα τα σχολεία. Κότσαρε κι ένα παντού γίνεται αφού και σε "όλα τα νηπιαγωγεία βλέπουν παιδικό την ώρα του φαγητού" ε και παντού αλληλοεπικοινωνούν με mail. Διπλωματία παιδιά! 🙃

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...