Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυκυστικές Ωοθήκες - Σύνδρομο πολυκυστικών


Recommended Posts

υπαρχουν 2 "ειδη" πολυκυστικων ας πουμε....οι πολυκυστικες και το συνδρομο πολυκυστικων

 

 

 

Τι εννοούμε με τον όρο πολυκυστικές ωοθήκες και πόσο συχνή είναι η εμφάνισή τους στο γυναικείο πληθυσμό;

Με τον όρο πολυκυστικές ωοθήκες περιγράφουμε εκείνες τις ωοθήκες που περιέχουν πολλές μικρές κύστεις, οι οποίες συνήθως δεν ξεπερνούν τα 8 χιλιοστά σε μέγεθος, και που εντοπίζονται τις πιο πολλές φορές ακριβώς κάτω από την επιφάνεια της ωοθήκης. Οι μικρές αυτές κύστεις είναι ωοθυλάκια που περιέχουν ωάρια, λόγω όμως ορμονικών διαταραχών, τα ωοθυλάκια αυτά δεν έχουν αναπτυχθεί πλήρως και παρουσιάζουν στασιμότητα στη πορεία εξέλιξης τους. Οι πολυκυστικές ωοθήκες είναι συχνές στις γυναίκες και απαντώνται περίπου στο 20 – 30% των γυναικών.

 

Τι εννοούμε με τον όρο σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και ποια είναι τα συμπτώματα του συνδρόμου αυτού;

Το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών αποτελεί ένα σύνολο ετερογενών στοιχείων τα οποία καλύπτουν ένα μεγάλο φάσμα κλινικών εκδηλώσεων, από τις πιο ήπιες, όπως οι διαταραχές περιόδου, στις πιο σοβαρές όπως ο κίνδυνος ανάπτυξης σακχαρώδους διαβήτη. Τα πρώτα συμπτώματα εμφανίζονται συνήθως στην εφηβεία, αν και σε πολλές γυναίκες μπορεί να εμφανιστούν αργότερα. Πρόκειται για μια συχνή διαταραχή που απαντά στο 10 – 15% των γυναικών. Τα συμπτώματα που μπορεί να εκδηλωθούν στο πλαίσιο του συνδρόμου των πολυκυστικών ωοθηκών είναι:

• Διαταραχές περιόδου

• Διαταραχές ωοθυλακιορρηξίας και προβλήματα γονιμότητας

• Αυξημένη τριχοφυία και προβλήματα ακμής

• Πρόσληψη βάρους και δυσκολία στην απώλεια βάρους

• Κατάθλιψη και εναλλαγές διάθεσης

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 672
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

to sperma einai kalo mas eipane.. pws blepeis gia tin blena pou skotwnei to sperma ? den to gnwrizw auto...pws ginetai? oxi spermategxusi den ekana kai oute skeftomai na kanw den exei kai megali diafora apo ton fusiko tropo an den ta kataferw meta apo merikous mines me ta xapia tha kanw kamia ekswsomatiki skeftomai...Oi giatroi lene oti den xreizetai alla poso akoma na perimenw? barethika,...

 

 

 

Μην ανχώνεσαι αυτό είναι το βασικότερο. Και αφού οι γιατροί σου είπαν πως δεν χρειάζεται εξωσωματική... τότε απλά χαλάρωσε και θα έρθει.

Θα σου πω μια ιστοριούλα.

Μια οικογενειακή φίλη προσπαθούσε με τον άντρα της να κάνει παιδί γύρω στα 15 χρόνια. Εκανε και εξωσωματικές αλλά ποτέ δεν κατάφερνε κάτι. Οι γιατροί της είχαν πει πως δεν υπάρχει πιθανότητα να συλλάβει ούτε μία στο εκατομμύριο. Απογοητεύτηκαν και οι δύο, αλλά το πηραν απόφαση πως θα ζήσουν έτσι. Είπαν να κάνουν μια αλλαγή στη ζωη τους και να φύγουν απο το ενοίκιο και να αγοράσουν ένα σπίτι αφού παιδί δεν μπορούσαν να κάνουν. Τον πρώτο μήνα που έμειναν στο σπίτι έμεινε έγκυος με φυσιολογική σύλληψη. Μετά απο 2 χρόνια ξαναέμεινε έγκυος αλλά το έχασε.

Μόλις ηρέμησε και το ξέχασε..... ήρθε και το μωράκι.

 

Γι'αυτό σου λέω μην το σκέφτεσαι....

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

sou vriskei o giatros tis gonimes meres kai kaneis epafi pas meta apo8-12 wres kai pernei ygro apo ton traxilo kai vlepei ean zoun ta spermatozwaria

h an ta skotonei h vleni sou

 

an paradigma ta skotwnei h vleni sou h antimetopisi einai spermatexisi giati den akoumpaei katholou to sperma ston traxilo

 

poso kostizei h exosomatikh sth germania?

 

Να σου πω την αληθεια δεν ξερω ακομα και ελπιζω να μην χρειστει να μαθω!!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανχώνεσαι αυτό είναι το βασικότερο. Και αφού οι γιατροί σου είπαν πως δεν χρειάζεται εξωσωματική... τότε απλά χαλάρωσε και θα έρθει.

Θα σου πω μια ιστοριούλα.

Μια οικογενειακή φίλη προσπαθούσε με τον άντρα της να κάνει παιδί γύρω στα 15 χρόνια. Εκανε και εξωσωματικές αλλά ποτέ δεν κατάφερνε κάτι. Οι γιατροί της είχαν πει πως δεν υπάρχει πιθανότητα να συλλάβει ούτε μία στο εκατομμύριο. Απογοητεύτηκαν και οι δύο, αλλά το πηραν απόφαση πως θα ζήσουν έτσι. Είπαν να κάνουν μια αλλαγή στη ζωη τους και να φύγουν απο το ενοίκιο και να αγοράσουν ένα σπίτι αφού παιδί δεν μπορούσαν να κάνουν. Τον πρώτο μήνα που έμειναν στο σπίτι έμεινε έγκυος με φυσιολογική σύλληψη. Μετά απο 2 χρόνια ξαναέμεινε έγκυος αλλά το έχασε.

Μόλις ηρέμησε και το ξέχασε..... ήρθε και το μωράκι.

 

Γι'αυτό σου λέω μην το σκέφτεσαι....

 

εχεις δικιο και ευχαριστω για την ιστορια αυτη..ολο λεω δεν θα το σκεφτομαι αλλα ολο το μυαλο μου εκει ειναι... δεν μπορω να εξηγησω καποια πραγματα και με φοβιζει το γεγονος οτι περναει ο καιρος και δεν γινεται τιποτα και οτι μπορει να μην γινει ποτε αν δεν λαβω καποια πιο δραστικα μετρα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια...εχω κι εγω πολυκυστικες και παρ'ολα αυτα εκανα ενα παιδακι πριν 10 μηνες!!!

το προβλημα μου ειναι οτι αντι να θεραπευτουν οι πολυκυστικες με την εγκυμοσυνη,οπως μου ειχαν πει πολλοι γυναικολογοι,χειροτερεψαν τα πραγματα και μου ηρθε περιοδος μετα τη γεννα μονο δυο φορες φυσιολογικα και μια με χαπια...εδω κι εναμιση μηνα παλι τιποτα....περιμενω και αναρωτιεμαι τι θα γινει....μονο με χαπια θα μου ερχεται απο δω και περα;;;;

 

εχει καμια παρομοια εμπειρια;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!

Εγώ πρι από 6 χρόνια παρουσίασα ενδομητρίωση και στις 3 ωοθήκες και αφαιρέθηκαν με κανονικό χειρουργείο. Από τότε έκανα θεραπεία με αντισυλληπτικά. (yasmin) Τώρα Τα έκοψα πριν από 3 μήνες περίπου (γιατί θέλουμε να κάνουμε παιδάκι) και όταν πήγα στο γιατρό πριν από 2 μήνες μου είπε ότι έχω μία ελαφριά μορφή πολυκυστηκών ωοθηκών και ίσως δυσκολευτώ στην σύλληψη. Κανονικά τα χάπια δεν θα έπρεπε να με προστατεύουν? Γιατί πριν από 2 χρόνια δεν είχα τίποτα. Και πόσο πρόβλημα να μου δημιουργήσει στην σύλληψη?? Να πάρω test ωορηξίας? Τι να κάνω? Στεναχωριέμαι μήπως δεν μπορέσω.

 

Ευχαριστώ.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 5 μηνες που γεννησα και ακομα δεν ειναι σταθερη η περιοδος μου.να υποθεσω οτι δεν θηλαζεις, σωστα?

 

σωστα,θηλασα τους δυο πρωτους μηνες....μολις σταματησα μετα απο ενα μηνα μου ηρθε και μετα εκανε δυο μηνες να φανει....πηρα χαπια,ηρθε κανονικα και τον επομενο μηνα παλι κι απο τοτε (31/3) τιποτα.....ο γιατρος λεει οτι ειναι θεμα πολυκυστικων...αλλα τι θα γινει;;;ετσι θα παει απο δω και περα;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σωστα,θηλασα τους δυο πρωτους μηνες....μολις σταματησα μετα απο ενα μηνα μου ηρθε και μετα εκανε δυο μηνες να φανει....πηρα χαπια,ηρθε κανονικα και τον επομενο μηνα παλι κι απο τοτε (31/3) τιποτα.....ο γιατρος λεει οτι ειναι θεμα πολυκυστικων...αλλα τι θα γινει;;;ετσι θα παει απο δω και περα;;;

 

 

να σου πω,οσα κοριτσια γεννησαν τον ιδιο μηνα με εμενα(δεκεμβρη)εχουν και εκεινες προβλημα με την περιοδο χωρις να εχουν θεμα με πολυκυστικες.1 μηνα καθυστερηση,1 1/2......τωρα εγω ειμαι στις 7 μερες καθυστερηση....εισαι οκ στα κιλα σου?γιατι και αυτα παιζουν ρολο.....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

να σου πω,οσα κοριτσια γεννησαν τον ιδιο μηνα με εμενα(δεκεμβρη)εχουν και εκεινες προβλημα με την περιοδο χωρις να εχουν θεμα με πολυκυστικες.1 μηνα καθυστερηση,1 1/2......τωρα εγω ειμαι στις 7 μερες καθυστερηση....εισαι οκ στα κιλα σου?γιατι και αυτα παιζουν ρολο.....

 

πηρα 19 κιλα στην εγκυμοσυνη και μου μειναν τα 5....ειμαι 65 κιλα και 1,68 υψος....ε, δεν με λες και υπερβαρη!!!!αλλα η κοιλιτσα μου ειναι λιγο στρουμπουλη ακομη....

παντως η καθυστερηση συνεχιζεται......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας παιδια.. μπηκα και γω στο κλαμπ!! να η ιστορια μου.. 6 μηνες προσπαθω να μεινω εγκυος και τιποτα.. ολοι λενε για το αγχος οτι επηρεαζει αρνητικα.. αλλα πριν ενα μηνα πηγα για κολπικο υπερηχο για κατι πονακια που ειχα και εκτος απο κρυωμα ειχα και πολυκιστικες ωοθηκες.. απο τοτε πανικοβληθικα περισσοτερο γιατι εχω ακουσει τα τερατα για την.. ιδιεταιροτητα αυτη.. σε 5 μερες περιμενω περιοδο και οπως καθε μηνα εχω φανταστικα συμπτωματα εγκυμοσυνης.. αν και νομιζω πως ειναι λιγο διαφορετικα τωρα.. αλλα εχω απογοητευτει.. καμια αλλη 21χρονη με το ιδιο προβλημα υπαρχει? ευχαριστω εκ των προταιρων και σορρυ για τη λογοδιαρροια..

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πάρα πολύ μικρή. Μην ανχώνεσαι. Κι εγώ στα 17 μου το ανακάλυψα αλλά δεν είναι κάτι το τόσο τρομερό. Απλά για να μείνεις έγκυος θέλει λίγη προσπάθεια και επιμονή.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να σας πω κι εγώ την δική μου ιστορία. Έχω σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών το οποίο το ανακάλυψα στα 17 εξαιτίας μιας μητρορραγίας που είχα πάθει.Εκτός απο τα γνωστά συμπτώματα (αραιή εμμηνόροια, αμηνόρροια, τριχοφυϊα και σε κάποιες περιπτώσεις παχυσαρκία) το σύνδρομο συνοδεύεται και από μεγάλες αιμορραγίες ενίοτε εξ ου και η μητρορραγία. Τότε μια "φοβερή" επιστήμων με διαβεβαίωσε πως δεν θα κάνω παιδιά.

Παντρεύτηκα πήγα σε έναν πολύ καλό γιατρό αφού βεβαια είχα ταλαιπωρηθεί αρκετά πήρα κλομιφαίνη πού κάποια από σας είδα ότι τα γνωρίζει και μετά από 2 1/2 χρόνια απέκτησα τον γιο μου. Πολύ καλή εγκυμοσύνη και μετά από προσπάθεια 6 μηνών με φυσιολογική σύλληψη.

Μετά από 2 χρόνια περίπου όπου βέβαια να επισημάνω ότι δεν ήμουν πολύ καλά ψυχολογίκά και υπήρχαν και κάποια προβλήματα με τον σύζυγό μου , αποφάσισα να ξαναπροσπαθήσω για δεύτερο παιδί, χωρίς επιτυχία. Αυτή τη φορά χρειάστηκε να προχωρήσω σε φαρμακευτική αγωγή με ενέσιμα αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Όλα τα χρόνια που ακολούθησαν απλά δεν προσέχαμε και είπαμε ότι αν είναι να ρθει θα ρθει αφού είχαμε ήδη και ένα παιδάκι. Δεν ήρθε. Μέχρι που το περασμένο καλοκαίρι και αφού οι σχέσεις μας είχαν αποκατασταθεί πλήρως αποφασίσαμε να κάνουμε μια τελευταία προσπάθεια με την γνωστή κλομιφαίνη.

Στις αρχές του άλλου μήνα πρόκειται να φέρουμε στον κόσμο και την κόρη μας και δεν μπορώ να σας περιγράψω πόσο ξετρελαμένοι είμαστε όλοι αφού κι ο γιος μου πάντα μας παρακαλούσε για αδερφάκι.

Με λίγα λόγια μην απελπίζεστε. Πιστεύω πολύ στην καλή ψυχολογία. Όταν πραγματικά θέλουμε να γίνουμε γονείς όλα συνωμοτούν γι αυτό. Αν υποσυνείδητα θέλουμε να τεκνοποιήσουμε τότε απλά συμβαίνει.

Απλά πιστέψτε το. :wink:

xldpp3.png

oKjKp3.png

Να σας καμαρώσω, όπως επιθυμείτε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ax, πολυκυστικές ωοθήκες!!

 

Ανακαλυψα οτι τις είχα στα 14 και μαλιστα συνοδεύονταν από ορμονική διαταραχή. (τωρα ειμαι 30) Έπερνα πολλά χρονια τα gynofen 35 (οιστρογόνα) και έκανα τακτικές διακοπες για να δω αν βελτιωθηκε το προβλημα. Τελευταια φορα τα σταματησα το Μαιο 2008 και ηταν και η πρωτη φορα που υπηρχε σταδιακη βελτιωση στον κυκλο.

 

Αποτελεσμα; Τον Οκτώβριο συνελαβα δίδυμα, αλλά το καταλαβα μετα από 7 εβδομάδες :!: γιατί βλεπετε ήμουνα συνηθισμένη στις καθυστερήσεις και δεν είχα κανενα σύμπτωμα :!:

 

Οποτε μην ανησυχειτε. Δε σημαίνει τίποτα.

 

Α! Και τώρα, συνεχίζω να έχω πολυκυστικες ωοθήκες. Δεν εφτιαξαν με τη γεννα :(

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα..ειμαι καινουρια στο chat και θα ηθελα να σας πω τον προβλιματισμο μου,ειμαι 22 χρονων και παντρεμενη εδω και ενα χρονο.Εχω πολυκιστικες ωοθηκες με αστατο κυκλο εκανα δυο φορες προσπαθειες με χαπια και μια φορα με ενεσεις..με τις ενεσεις ειχαμε αποτελεσμα μεγαλωσε το ωαριο αλλα διστιχως δεν πιασαμε παιδακι!Σκεφτικαμε με τον αντρα μου να το αφισουμε για καποιο διαστιμα για να προσπαθισουμε και μονοι μας...αλλα διστιχως δεν γινεται τπτ..τι μου προτεινεται να κανω??οπως προειπα ειμαι 22στα 23 και ειμαι 1.70 και 72 κιλα!!το γραφω αυτο γιατι διαβασα μεσα οτι παιζουν ρολο και τα κιλα!!περιμενω απαντηση σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι 29 ετών και Πολυκιστικές ανακάλυψα ότι έχω στα 17....Ξεκίνησα αντισσυλιπτικά και έπινα για 8 ολόκληρα χρόνια...Από 48 κιλά έφτασα αισίως στα 110 σήμερα....

ΈΝας γιατρος όπως είπε και μια φίλη πιο πάνω επιστήμονας με διαβεβαίωσε ότι παιδιά δεν μπορώ να κάνω και ότι αν θελήσω πότέ θα πρέπει να κάνω ενέσεις γοναδοτροπίνης και μόνο....

 

Μετά απο 8 χρόνια και αφου αλαξα ενδοκρινολόγο και δεν ξαναπάτησα το πόδι μου σε γυναικολόγο, σταμάτησα τα αντισσυλιπτικά...Οι πολυκιστικές δεν έφυγαν ούτε καν μειώθηκαν, οι καθυστερήσεις στην περιοδο μου καλά κρατούσαν...Είχα και 2 μήνες να δώ περίοδο...μονο με θεραπείες Primolut ερχόταν η περίοδος...

 

Και σε όλα αυτα αποφασίσαμε με τον άνδρα μου να κάνουμε προσπάθειες μόνοι μας για μωράκι, χωρίς γνώμες γιατρού, χωρίς χάπια, χωρίς ενέσεις, χωρίς ΤΙΠΟΤΑ...Αποτέλεσμα μετά απο1 μήνα προσπαθείων έπιασα το φασολάκι που έχω τώρα στην κοιλίτσα μου....

 

Και ας μου έλεγαν ότι τα κιλά θα μου φέρουν υπογονιμότητα και ας μου έλεγαν ότι είμαι στείρα και ας μου έλεγαν χιλιες 2 παπ@ρ..ες ότι δεν θα μπορέσω να γίνω μανούλα!!!

 

Η απάντηση μου λοιπόν στην Μαρουλιτα87 είναι να μην σκέφτεσε απολύτως τίποτα, να ηρεμήσεις όσο μπορείς και να κάνεις αυτο που έκανα εγώ!!!Να έχεις θέληση και να λές στο εαυτο σου "ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ"

 

Υπέρηχο για να δείς αν κάνεις οωρηξία καθε μήνα έχεις κάνει?

Προσπαθήτε μόνοι σας με πρόγραμμα ή ότι κάτσει όποτε κάτσει?

Link to comment
Share on other sites

Stellinula..Εχω κανει υπεριχους και γνωριζω οτι δεν κανω κανονικη ωοριξια μονο με τα χαπακια!!!!!Και περιοδος μου ερχεται μονο με τα primolut..αλλα να σου πω την αληθεια εχω παρα πολυ αγχος και δεν ξερω πως να το καταπολεμησω!!!!!Τωρα ειπαμε με τον γιατρο να κανει και ο συζυγος μου μια καλλιεργεια σπερματος να δουμε αν ειναι ολα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα με εμενα κοριτσια ειναι οτι δεν εχω ανωμαλιες περιοδου.. εχω κυκλο 28-30 μερων κανονικα..μονο κατι κιλακια εχω παρει εδω και 1 χρονο αλλα δεν μ φανηκε πολυ παραξενο.. αφου λοιπον εχω κανονικα περιοδο δεν ειναι σε πρωχορημενο σταδιο σωστα? ξερει κανεις να μ πει?

Link to comment
Share on other sites

Μαρουλιτα87 το σπερμοδιαγραμμα δεν είναι απολύτως τίποτα, απλά θα δούν αν έχει κινητικότητα το σπέρμα και αν είναι πολυπληθές....Αν θες είναι με χαπάκια αυτο διορθώνετε...

Αν είναι όλα καλά με τον σύζηγο αρχίζεις και κάνεις εσύ εξετάσεις τις οποίες σου γράφει ο γιατρός, όπως για παράδειγμα σαλπιγγογραφία, υστεροσκόπηση κλπ κλπ όπου αυτές οι εξετάσεις σου ανοίγουν και τον δρόμο πιο εύκολα να γίνεις μανούλα (μην φοβάσαι όλα θα γίνουν) μην ξεχνάς δεν είμαστε στο 1820, σημερα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο μανούλες γινόμαστε!!

 

evaki1989 και με σταθερό κύκλο μπορεί οωρυξία να μην κάνεις...Αυτο θα στο πεί ο γιατρός με υπερύχους που θα σου κάνει τις κατάλληλες μέρες...το έχτε τσεκάρει αυτο??

 

Μην συζητάς για τα κιλά κορίσι μου, σου λέω είμαι 110 κιλά και είμαι εγκυούλα!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν το ηξερα.. η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι τι θα μου πει και απο τοτε που ανακαλυψα τις πολυκιστικες δεν εχω ξαναπαει.. αλλα μου φαινεται δεν το γλυτωνω.. αυτο που με παρηγορει ειναι οτι πολλες κοπελες οπως και συ εχουν σπορακι στην κοιλιτσα τους.. αντε με το καλο να το εχεις στην αγκαλιτσα σου..!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ..αυτο θα κανω τωρα και μετα θα κανω και τις απαραιτιτες εξετασεις!!!Μηπως γνωριζει καμια σας τον γυναικολογο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΓΙΑΤΡΑ??

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ....ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΡΕΛΟ ΑΓΧΟΣ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΩ!!!ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ...ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?????ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...