Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυκυστικές Ωοθήκες - Σύνδρομο πολυκυστικών


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 672
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

mamoulina δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ίδιες είμαστε ....Δηλαδή βαριέμε πλεόν να εξηγώ ότι δεν έιμαι έτσι από το κωλοφαγητό....Εχω βαρεθεί ειλικρινά....

 

 

 

χχαχαχααχαχα νομίζω βρήκα το alter ego μου....χαχαχααχαχα

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

ομοιοπαθουσα φυσικα κι εγω....αν και το δικο μου ΣΠΩ εχει φερει σε συγκρουση τους γιατρους.ο γυναικολογος μου ειπε πως εχω σιγουρα,αλλα αυτος που μου εκανε υπερηχο τα βρηκε ολα φυσιολογικα....τι να πω και τι να πιστεψω;;;;εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ειμαι πλεον 110 κιλα,εβγαλα τριχες ως και στην πλατη και μωρο γιοκ.13 μηνες τωρα με περιοδο μια φορα το διμηνο και νευρα σπασμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

χχαχαχααχαχα νομίζω βρήκα το alter ego μου....χαχαχααχαχα

 

 

εγώ εγώ είμαι αυτό....:D:D:D:D:D:D

 

lenaki μου και συ μαζί μας.......Αχ χαίρομαι να τα μοιράζομαι μαζί σας....

 

Τις προάλλες είμουν κάπως ψυχολογικά και λέω στον αντρούλι μου πάω να μιλήσω στα κορίτσια μου να αισθανθώ καλύτερα....Αμε αμε αμε...ήρθα σας τα πα και ξελαφρωσα...χχεχεχεχεχεχεχ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτό που θέλω να τωτήσω εγώ είναι τελικά χωρίς θεραπεία και χάπια είναι αρκετά δύσκολο να προκύψει εγκυμοσύνη ?Επίσης εμένα ο κύκλος μου που είναι 30 με 40 ημέρες και στα μέσα περίπου έχω κάτι πονάκια για κανα δύο τρείς μέρες υπάρχει περίπτωση να καταλαβαίνω την ωορρηξία μου και να είναι οι γόνιμες μου μέρες , και κάτι με την θερμοκρασία του σώματος που λένε μπορέιτε να μου εξηγήσετε πόσο θα πρέπει να είναι εκείνες τις ημέρες ?

Link to comment
Share on other sites

αυτό που θέλω να τωτήσω εγώ είναι τελικά χωρίς θεραπεία και χάπια είναι αρκετά δύσκολο να προκύψει εγκυμοσύνη ?Επίσης εμένα ο κύκλος μου που είναι 30 με 40 ημέρες και στα μέσα περίπου έχω κάτι πονάκια για κανα δύο τρείς μέρες υπάρχει περίπτωση να καταλαβαίνω την ωορρηξία μου και να είναι οι γόνιμες μου μέρες , και κάτι με την θερμοκρασία του σώματος που λένε μπορέιτε να μου εξηγήσετε πόσο θα πρέπει να είναι εκείνες τις ημέρες ?

 

 

Άλλες κοπέλες που είχαν τον ίδιο κύκλο με σένα όταν έμειναν έγκυες για κανα δίμηνο νομίζαν ότι έχουν την κλασσική καθυστέρηση περιόδου, μετα που συνέχιζε να μην έρχετε έτσι απο απορία κάνανε τέστ και ήταν θετικά...χαχαχαχα

 

Βέβαια έπινα 8-10 χρόνια αντισυλλιπτικά (και λέω 8-10 διότι ενδιαμέσος υπηρχαν κάτι διμηνάκια που μου έλεγε ο ακατονόμαστος γιατρός να μην πίνω για να ξεκουράζετε ο οργανισμός μου)....Οπότε μαζεμένα χωρίς διακοπές είναι 8 με διακοπές είναι 10 έτη...

 

ούτε εγώ πίνω χάπια πλέον είμαι 3 χρόνια ανευ οπότε με αυτήν την αγωνία ζώ και εγώ κάθε μήνα πλέον....

Ο κύκλος μου είναι 30 μέρες περίπου αλλά το τελευταίο 5μηνο έχει γίνει σκ@..α, δηλαδή είχα καθυστέρηση 2 μήνες και τελικά δεν ήμουν έγκυος...Τρελά πράγματα

 

Εγώ έχω παρακολουθήσει στον οργανισμό μου ότι όταν έχω οορηξία έχω τρελά υγρά για 2-6 μέρες (διαφανή, άοσμα υγρά σαν σάλιο η υφή τους...):roll:

 

 

Σε μένα η θερμοκρασία δεν δουλέυει.....:roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειμαι λεπτη τι να πω?

Τα παραπανω κιλα οντως βλαπτουν κ η διαιτα οντως βοηθαει.Αλλα εγω???

Και καλα ειστε εσεις με 40 μερες κυκλο.Τι να πω κι γω που εχω κυκλο χωρις χαπια 50-60 ημερων??????? :-(

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή stellinuma οτι κάτσει κι αν κάτσει

 

 

Οι περισσότερες κοπέλες που μιλάμε ξέρω ότι είναι σαν να παίζουν Λοττο και βλέπουν αν έχουν κερδίσει κάθε μήνα!!!!:o

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

stellinula είσαι τόσο καιρό χωρίς αντισυλλιπτικά και έχεις περίοδο??

εγώ τα έκοψα τον περασμένο μήνα και επρεπα να είχα αδιαθετήσει αλλά τίποτα. Ασε που άμα τα κόβω για μεγάλο διάστημα και δεν μου έρχεται περίοδος πρήζομαι σαν το μπαλόνι....

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

stellinula είσαι τόσο καιρό χωρίς αντισυλλιπτικά και έχεις περίοδο??

εγώ τα έκοψα τον περασμένο μήνα και επρεπα να είχα αδιαθετήσει αλλά τίποτα. Ασε που άμα τα κόβω για μεγάλο διάστημα και δεν μου έρχεται περίοδος πρήζομαι σαν το μπαλόνι....

 

 

Όχι βρε δεν κατάλαβες....Στην αρχή δηλαδή πριν 3 χρόνια που τα έκοψα τα αντισσυλιπτικά και για 3-4 μήνες μετά έψαχνα περίοδο και πουθενα η περίοδος....Σιγά σιγά και με θεραπείες primolut κατάφερα να σταθεροποιήσω για 2 ολόκληρα χρόνια την περίοδο στις 30 μέρες κύκλο...Ξαφνικά εδώ και ένα 5μηνο έχει αρχίσει να χαλάει και να πηγαίνει περίπατο από μόνη της η περίοδος μου....

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρα πολλές γνωστές με πολυκυστικές κι όλες έχουν αποκτήσει παιδάκια χωρίς κανένα πρόβλημα!Η τριχοφυϊα πιθανόν να εμφανιστεί αν οι ορμόνες είναι σε "τρελή" κατάσταση.Τα αντισυλληπτικά βοηθούν στον περιορισμό των συμπτωμάτων καθώς φτιάχνουν τον κύκλο και κρατούν σταθερές τις ορμόνες όσο διάστημα τα παίρνεις.Εγώ τώρα που γέννησα παρατήρησα σημαντική βελτίωση από όλες τις απόψεις.Γενικά θα σε συμβούλευα να μην ανησυχείς,απλά ακολούθησε το γιατρό σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

δεν κάνεις αιματολογικές μονο για ΣΠΩ κάνεις όπωςδηποτε κολπικο υπερυχογράφημα μήτρας-οωθηκών για την μορφολογία τους....

Οι ορμονικές που κάνεις είναι αυτές:

 

FSH (θυλακιοτρόπος ορμονη)

LH (ωχρινοποιητική ορμόνη)

PRL (προλακτίνη)

TESTO (τετοστερόνη ολική)

Δ4 (ανδροστενδιονη)

17-OH-PRG (προγεστερόνη)

Τ3 (τριιωδοθυρονίνη)

Τ4 (θυροξίνη)

TSH (θυρεοειδοτρόπος)

ΑΝΤ-Τ

ΑΝΤ-Μ

 

 

τουλάχιστον εγώ κάνω αυτά!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koritsia kalispera

na sas po ki ego ti diki mou istoria 4 xronia prospatho me ton antra mou gia moraki

o antras mou exei doxa to 8eo telio spermodiagrama ego pali exo polikistikes wothikes ekana kai salpiggografia kai exo vatew salpigges emena o giatros pote den epsaxe auta pou lete gia tis polikistikes apla mou eipe oti kano worixia (tipota allo)

ti me simvouleuete na kanw?na tou po ego gia ta xapia auta?

se auto ton kiklo emina egios moni mou(xoris xapia) alla distixos to xasame

Link to comment
Share on other sites

koritsia kalispera

na sas po ki ego ti diki mou istoria 4 xronia prospatho me ton antra mou gia moraki

o antras mou exei doxa to 8eo telio spermodiagrama ego pali exo polikistikes wothikes ekana kai salpiggografia kai exo vatew salpigges emena o giatros pote den epsaxe auta pou lete gia tis polikistikes apla mou eipe oti kano worixia (tipota allo)

ti me simvouleuete na kanw?na tou po ego gia ta xapia auta?

se auto ton kiklo emina egios moni mou(xoris xapia) alla distixos to xasame

 

Καταρχην λυπαμαι πολυ που ενω τα καταφερατε μετα απο τοσο καιρο ,τελικα το χασατε..γιατι ομως συνεβει αυτο˘.ο γιατρος τι ειπε?Απορω παντως που εκανες τοσα χρονια υπομονη εγω κλεινω περιπου 2 χρονια και δεν αντεχω αλλο την αβεβαιοτητα και θα κανω προσπαθεια με παρακολουθηση ωορρηξιας και χαπια..Παντωσ λενε οτι οι πολυκυστικες ευθυνονται συχνα και για αποβολες και δυστυχως εχω και εγω..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην λυπαμαι πολυ που ενω τα καταφερατε μετα απο τοσο καιρο ,τελικα το χασατε..γιατι ομως συνεβει αυτο˘.ο γιατρος τι ειπε?Απορω παντως που εκανες τοσα χρονια υπομονη εγω κλεινω περιπου 2 χρονια και δεν αντεχω αλλο την αβεβαιοτητα και θα κανω προσπαθεια με παρακολουθηση ωορρηξιας και χαπια..Παντωσ λενε οτι οι πολυκυστικες ευθυνονται συχνα και για αποβολες και δυστυχως εχω και εγω..

 

 

to anagnorise o organismos mou san xeno soma ki ego parakolouthousa 2 xronia ki ekana kathe mina uperixo kai eixa wario alla kai tromero agxos den to krivo esi exeis minei pote egios?exeis kanei salpiggografia?

sou euxomai ta kalitera

Link to comment
Share on other sites

λοιπον να πω και εγω την ιστορια μου.ποτε μα ποτε δεν ειχα σταθερο κυκλο.οταν παντρευτηκα ειπα να κανω ενα μωρακι.ελα ομως που ξαφνικα εβγαλα σπυρακια στο προσωπο χωρις να εχω περασει ακμη στην εφηβεια μου.παω στον γυναικολογο και με το που με βλεπει μου λεει πολυκυστικες.εκανα υπερηχο και η δεξια μου ωοθηκη ηταν διπλασια σε μεγεθος απο την αριστερη.μου εδωσε σικλακουρ και κλομιφεν.εγω πηρα μονο τα σικλακουρ για να φτιαξω τον κυκλο και στον πρωτο μηνα λειψης χαπιων εμεινα εγκυος.τωρα εχω ενα γιο 13 μηνων και ξανα πολυκυστικες.περνω αντισυλλιπτικα γιατι δεν θελω να μεινω εγκυος ακομη.θελω να σας πω να μην απελπιζεστε και ολα θα γινουν.ααα!η ξαδερφη μου με ακριβως το ιδιο προβλημα εκανε 2 αγορακια και τα επιασε στα τελειωματα της περιοδου.για αυτο μην ψαχνεστε με γονιμες.οχι αγχος,μονο αυτο εχω να πω

Link to comment
Share on other sites

to anagnorise o organismos mou san xeno soma ki ego parakolouthousa 2 xronia ki ekana kathe mina uperixo kai eixa wario alla kai tromero agxos den to krivo esi exeis minei pote egios?exeis kanei salpiggografia?

sou euxomai ta kalitera

 

Oxi den emeina pote akoma egguos kai fobamai mipws den meinw pote.. exw kanei laparoskopisi pou ta deixnei ola- menw stin germania kai den kanoun salpiggografia edw gia na min dimiourgisoun problimata stis salpiges- kai ta brikan ola kathara , episis exw kanei kai usteroskopiseis gia aferesi polupoda kai pira gia ena examino kati xapia pou diabasa oti boithane stis polukustikes kai thn owrixia alla tipota..tzifos :(

Link to comment
Share on other sites

Oxi den emeina pote akoma egguos kai fobamai mipws den meinw pote.. exw kanei laparoskopisi pou ta deixnei ola- menw stin germania kai den kanoun salpiggografia edw gia na min dimiourgisoun problimata stis salpiges- kai ta brikan ola kathara , episis exw kanei kai usteroskopiseis gia aferesi polupoda kai pira gia ena examino kati xapia pou diabasa oti boithane stis polukustikes kai thn owrixia alla tipota..tzifos :(

 

 

o antras soy kalo sperma exeis koitaxei mipos h vlena toy traxhlou sou skotonei to sperma? exeis kanei spermategxhsh pote h exosomatikh?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον να πω και εγω την ιστορια μου.ποτε μα ποτε δεν ειχα σταθερο κυκλο.οταν παντρευτηκα ειπα να κανω ενα μωρακι.ελα ομως που ξαφνικα εβγαλα σπυρακια στο προσωπο χωρις να εχω περασει ακμη στην εφηβεια μου.παω στον γυναικολογο και με το που με βλεπει μου λεει πολυκυστικες.εκανα υπερηχο και η δεξια μου ωοθηκη ηταν διπλασια σε μεγεθος απο την αριστερη.μου εδωσε σικλακουρ και κλομιφεν.εγω πηρα μονο τα σικλακουρ για να φτιαξω τον κυκλο και στον πρωτο μηνα λειψης χαπιων εμεινα εγκυος.τωρα εχω ενα γιο 13 μηνων και ξανα πολυκυστικες.περνω αντισυλλιπτικα γιατι δεν θελω να μεινω εγκυος ακομη.θελω να σας πω να μην απελπιζεστε και ολα θα γινουν.ααα!η ξαδερφη μου με ακριβως το ιδιο προβλημα εκανε 2 αγορακια και τα επιασε στα τελειωματα της περιοδου.για αυτο μην ψαχνεστε με γονιμες.οχι αγχος,μονο αυτο εχω να πω

 

 

ego tosa xronia metraw gonimes meres plaka mou kaneis?

 

den mporeis na fantasteis ti tharos mou edoses? ti xapia htan ta siklakour?

Link to comment
Share on other sites

o antras soy kalo sperma exeis koitaxei mipos h vlena toy traxhlou sou skotonei to sperma? exeis kanei spermategxhsh pote h exosomatikh?

to sperma einai kalo mas eipane.. pws blepeis gia tin blena pou skotwnei to sperma ? den to gnwrizw auto...pws ginetai? oxi spermategxusi den ekana kai oute skeftomai na kanw den exei kai megali diafora apo ton fusiko tropo an den ta kataferw meta apo merikous mines me ta xapia tha kanw kamia ekswsomatiki skeftomai...Oi giatroi lene oti den xreizetai alla poso akoma na perimenw? barethika,...

Link to comment
Share on other sites

to sperma einai kalo mas eipane.. pws blepeis gia tin blena pou skotwnei to sperma ? den to gnwrizw auto...pws ginetai? oxi spermategxusi den ekana kai oute skeftomai na kanw den exei kai megali diafora apo ton fusiko tropo an den ta kataferw meta apo merikous mines me ta xapia tha kanw kamia ekswsomatiki skeftomai...Oi giatroi lene oti den xreizetai alla poso akoma na perimenw? barethika,...

 

 

sou vriskei o giatros tis gonimes meres kai kaneis epafi pas meta apo8-12 wres kai pernei ygro apo ton traxilo kai vlepei ean zoun ta spermatozwaria

h an ta skotonei h vleni sou

 

an paradigma ta skotwnei h vleni sou h antimetopisi einai spermatexisi giati den akoumpaei katholou to sperma ston traxilo

 

poso kostizei h exosomatikh sth germania?

Link to comment
Share on other sites

Πολλες γυναικες αντιμετωπιζουν το προβλημα των πολυκυστικων, μια απο αυτες κι εγω. Δεν πηρα ποτε χαπια οπως μου συστησε ο πρωτος γιατρος που πηγα και ψαχνωντας το λιγο (ζητησα 2η γνωμη) καταλαβα οτι δεν χρεαζοταν κιολας.Οσο γιατη γονιμοτητα εχω οχτω παιδια,αν σου λεει κατι!

Πιανω παιδι..... κι απ' το τηλεφωνο!!!!

Φυσικα δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες! Ψαξτο λιγο ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...