Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυκυστικές Ωοθήκες - Σύνδρομο πολυκυστικών


Recommended Posts

Γεια σας!

Τελευταια φορα που πηγα στον γυναικολογο μου, μου εκανε υπερηχο ωοθηκων και μου ειπε οτι εχω πολυκιστικες ελαφριας μορφης.Μου ειπε οτι δεν ειναι σοβαρο κ οτι μονο δεν πρεπει να παρω πολυ βαρος ποτε στη ζωη μου.Αλλα εγω ανησυχω!!!!Ξερει καποιος κατι σχετικα?Τι επιπτωσεις εχει στην υγεια και στην γονιμοτητα??Και τι θα γινει αν παχυνω που μου ειπε??

Επισης μου εδωσε αντισυλληπτικα τα Qlaira γιατι ποναω πολυ στην περιοδο και ειναι σχετικα μη ρυθμισμενη η περιοδος μου, αλλα και για αντισυλληπτικους λογους.

Ειπε οτι μπορει να βοηθησουν και στις πολυκυστικες...

Ελπιζω να μη σας κουρασα,οποιος ξερει κατι παρακαλω ας μου απαντησει......

Ευχαριστω.....

KjP2p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 672
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου Ιωάννα!Δε χρειάζεται να ανησυχείς καθόλου,οι πολυκυστικές ωοθήκες είναι κάτι πολύ συνηθισμένο,έχουν περίπου μία στις τρεις γυναίκες!Συνήθως δίνουν αντισυλληπτικά λόγω ασταθούς κύκλου.Κι εγώ πάντα είχα κύκλο 40 ημερών περίπου.Θυμάμαι κι εμένα η γιατρός μου,μου είχε πει να παραμείνω σταθερή στο βάρος μου καθώς οι πολυκυστικές μπορεί να εμφανίσουν τριχοφυϊα και η κατάσταση να επιδεινωθεί λόγω αυξημένου λίπους.Όσο για τη γονιμότητα διαφέρει απο γυναίκα σε γυναίκα και εξαρτάται από το μέγεθος του προβλήματος.Εγώ παρόλο που έχω το πρόβλημα αρκετά έντονα έμεινα έγκυος με την πρώτη!Μην αγχώνεσαι καθόλου!;)

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ομως μπορει να δημιουργηθει προβλημα γονιμοτητας και με την ελαφρια μορφη πολυκυστικων??

Και η τριχοφυια μπορει να εμφανιστει ξαφνικα?Δεν ειχα ποτε προβλημα με την τριχοφυια παντως...

Ο γιατρος μου,μου ειπε οτι μπορει και να βελτιωθουν οι πολυκυστικες με τον καιρο...Τα αντισυλληπτικα βοηθανε?

Ευχαριστω....

KjP2p3.png
Link to comment
Share on other sites

γειά σας είμαι καινούρια στο forum και πραγματικά λέτε πολλά ενδιαφέρον πράγματα για κάποιες που είαμστε ποιο άσχετες με αυτά τα θέματα .Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω εγώ είναι αν χρειάζεται πρώτα να πάρω αντισυλληπτικά κάποιους μήνες λόγω των πολυκυστικών που έχωκι εγώ ώστε να μείνω έγκυος ή μπορεί να μείνω και έτσι αλλά ποιο δύσκολα? Επίσης όταν λέτε οτι θα πρέπει αν μετράμε την θερμοκρασία μας τις ημέρες που έχουμε ωορεξία δηλαδή τι θερμοκρασία θα πρέπει να έχουμε ?

Link to comment
Share on other sites

οι πολυκυστικές, αν πραγματικά έχεις, δεν είναι πρόβλημα στο να μείνεις έγκυος.

εμένα με είχε κάνει να πιστεύω ένας γιατρός ότι είχα και έπαιρνα χάπια για 10 χρόνια. μετά άλλαξα γιατρό και δεν είχα και έμεινα έγκυος σε τρεις μήνες. η αδερφή μου που δεν άλλαξε γιατρό έμεινε έγκυος, αν και της είχε πει ότι λόγω πολυκυστικών δεν μπορεί από μόνη της, με τη μία ελεύθερη επαφή.

απόλαυσε την αγάπη του άντρα σου και όταν περάσει εξάμηνο πας για έλεγχο και οδηγίες. μην αγχώνεσαι. να έχεις πίστη στην αγάπη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστώ Sevoula μου δηλ. εσύ μου λες οτι και χωρίς να έχω πάρει ή να μην πάρω και καθόλου μπορεί να μπορέσω να συλλάβω το ίδιο εύκολα ?η για να μην το καθυστερούμε να παρω 3 μήνες και μετά να προσπαθήσουμε

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να συλλάβεις και χωρίς χάπια. Εγώ πρόσφατα άλλαξα γιατρό. Μου έδωσε ένα σωρό εξετάσεις, που κανείς απο τους 2 προηγούμενους γιατρούς δεν μου είχε πει να κάνω, για να δούμε τι τις προκαλεί. Μου είπε πως μπορώ να μείνω έγκυος με μια απλή επαφή, και λίγη τύχη!! Εχω πολυκυστικές και θα είναι λίγο εμπόδιο στο να συλλάβω αλλά με εντατική προσπάθεια θα γίνει κι αυτό. Τίποτα είπε δεν είναι απίθανο.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας κοριτσια!!διαβασα ολα αυτα που γραφεται για τις πολυκυστικες ωοθηκες σημερα, και ειμαι και εγω στο club αυτο....

 

ειχα και εγω λοιπον αγχος οταν παντρευτηκα,αν θα μπορεσω να κανω παιδι (οπως οι περισσοτερες γυναικες πιστευω) ο κυκλος μου δεν ειναι κυκλος αλλα ''τετραγωνο'':shock: μου ερχετε καθε1,5 μηνα καθε 2 ή και 3 μηνες πολλες φορες:(... και ετσι 3 μηνες μετα το γαμο μας αποφασισαμε να ξεκινησουμε ''ελευθερα'',αλλα δεν εμεινα εγκυος στον επομενο μηνα-κυκλο (ανυπομονη εγω) και ετσι ειπα να παω στον γιατρο να μιλησουμε,και μου εδωσε χαπια για προκληση ωορρηξιας,πηρα τον επομενο μηνα και με τα πρωτα χαπια εμεινα εγκυος!!!!:P μπηκε το 2006 μ ενα δωρακι,στην κορουλα μου εγκυος!!δεν το περιμενα τοοοσο γρηγορα...και τωρα η κορουλα μου ειναι 3 χρονων και 8 μηνων!!!!

ετσι πιστευω οτι ηρθε η ωρα για μια δευτερη εκγυμοσυνη..:D

και πιστευω να εξισου ευκολη με την πρωτη!!!

 

καλη επιτυχια σε ολες τις κοπελες!!!

δεν ειναι τιποτα..θα τα καταφερετε ολες...

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια…… οι Πολυκυστικές Ωοθήκες φαίνονται μόνο στον Κολπικό Υπέρηχο???? Ή μήπως χρειάζεται κι άλλη εξέταση??? Ή εξετάσεις αίματος???? Ξέρετε???? Γιατί δε μου βρήκε Πολυκυστικές η Γυναικολόγος μου, αλλά μήπως πρέπει να ρωτήσω την Ενδοκρινολόγο που θα δω τη Δευτέρα??? Πιο πολύ..... "ψιλιάζομαι" λόγω κιλών κι ανωμαλιών περιόδου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια γεια σας!Εχω και εγω πολυκυστικες ωοθηκες ελαφριας μορφης ομως...Ειμαι μικρη ακομα για παιδια, αλλα αγχωδης και απο τοτε που μου το ειπε ο γυναικολογος μου ανησυχω...Τι σημαινει η ελαφρια μορφη πολυκυστικων???Και τι επιπτωσεις εχει στην υγεια και στη γονιμοτητα???Ο γιατρος μου,μου ειπε μονο να μεινω αδυνατη γενικα....Αν ξερει καποια κατι σχετικο ή αν εχει και η ιδια αυτο το προβλημα ασ μου απαντησει...

Ευχαριστω πολυ!!!

KjP2p3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι κύστες που καμιά φορά φαίνονται στον κολπικό υπέρηχο δεν είναι απόδειξη Συνδρόμου Πολυκυστικών Ωοθηκών (ΣΠΩ). Άλλο πράγμα είναι το ΣΠΩ κα άλλο η πολυκυστική εικόνα. Η πολυκυστική εικόνα φαίνεται στον υπέρηχο, και από μόνο του δεν είναι κάτι που εμποδίζει τη σύλληψη. Έτσι λοιπόν υπάρχουν κοπέλες που λένε ότι έχουν πολυκυστικές και ταυτόχρονα σταθερό κύκλο, αλλά στη πραγματικότητα έχουν απλά πολυκυστική εικόνα ωοθηκών.

Από την άλλη πλευρά το ΣΠΩ για να διαπιστωθεί απαιτούνται 1)κολπικό υπερηχογράφημα 2) πλήρες ορμονολογικό πακέτο εξετάσεων 2)σημαντικές καθυστερήσεις περιόδου και 4)πολλές φορές υπάρχει συγκεκριμένη εξωτερική εμφάνιση: τριχοφυία, παχυσαρκία, χωρίς όμως να είναι απαραίτητο. Μια γυναίκα που έχει το σύνδρομο είναι δύσκολο να συλλάβει, λόγω μεγάλων καθυστερήσεων στις περιόδους και κύκλους χωρίς ωορρηξία, αλλά όχι ακατόρθωτο αν είναι τυχερή και πετύχει την ωορρηξία. Επίσης γυναίκες που έχουν το σύνδρομο και είναι και παχύσαρκες, σύμφωνα με μελέτες αν χάσουν λίγα κιλά επανέρχονται οι ορμόνες σε φυσιολογικά επίπεδα, και συχνά επανέρχεται η περίοδος και η ωορρηξία.

Sissy 12, τα χάπια που αναφέρει η jeni νομίζω ότι είναι κλομιφαίνη δηλαδή χάπια που προκαλούν την ωορρηξία συγκεκριμένη ημέρα του κύκλου, και με την καθοδήγηση του γιατρού έρχεσαι σε επαφή (jeni διόρθωσε με αν κάνω λάθος). Διότι το πιο σημαντικό πρόβλημα με το ΣΠΩ είναι ότι η ωορρηξία είναι αμφίβολή.

Link to comment
Share on other sites

jeni-jeni πολύ ενδιαφέρον αυτό που μας λες αυτά τα χάπια τι ακιβός είναι ?τα παίρνεις για λίγο και όταν τα σταματάς μένεις πιο εύκολα έγκυος ?

 

 

γεια σου!!αυτα τα χαπια ειναι για προκληση ωορρηξιας μου ειχε πει ο γιατρος...

απλα τα παιρνεις καθε μηνα μετα την περιοδο αν θυμαμαι καλα και μετα σου λεει ο γιατρος ποιες ειναι οι γονιμες μερες σου...(αν δεν εχεις σταθερο κυκλο)

 

εγω αυτο ειχα κανει τουλαχιστον,τα πηρα τα χαπια και μου λεει ο γιατρος αυτες τις 4 συγκεκριμενες μερες τουλαχιστον 3 επαφες την μερα:oops: και ευτυχως το ''πετυχαμε'' με την πρωτη!!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω συνδρομο κ νιωθω χαλια.Θα κανω παιδακι??????Ειναι καμια με συνδρομο που εμεινε εγκυος?

Παρούσα!!!!!!Πάσχω κι εγώ από σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών. Λοιπόν έχω στο ενεργητικό μου δύο εγκυμοσύνες. Κάποιος γιατρός μου είχε πει να μην μπω στη διαδικασία για φυσική σύλληψη αλλά να πάω κατευθείαν στην εξωσωματική. Έχω ένα αγοράκι σχεδόν 7 ετών. Έμεινα έγκυος με την πρώτη ελεύθερη επαφή την 29η ημέρα του κύκλου!!!!!! Πριν από λίγους μήνες αποφασίσαμε για δεύτερο παιδάκι αλλά επειδή ο χρόνος πίεζε (ήμουν ήδη 39) είπαμε με τον γιατρό να πάρω κλομιφαίνη (δεν ξέρω αν γνωρίζεις, είναι χάπια διέγερσης των ωοθηκών)...έμεινα έγκυος τον δεύτερο μήνα προσπαθειών!!!!!!!(και θα έμενα από τον πρώτο μήνα αλλά πέθανε η πεθερά μου και την ημέρα της ωορρηξίας είχαμε την κηδεία). Δυστυχώς στις 29 Ιανουαρίου αναγκάστηκα να διακόψω την εγκυμοσύνη μου γεννώντας το μωράκι μου την 17η εβδομάδα γιατί είχε πρόβλημα υγείας. Μετά από ένα δύσκολο διάστημα ξεκινάω πάλι προσπάθειες με κλομιφαίνη από εχθές και εύχομαι να πετύχω ξανά..Το ΣΠΩ είναι κάτι που μπορεί να ελεγχθεί. Δεν ξέρω αν παίρνεις φάρμακα για το ΣΠΩ, αν όχι θα σε καθοδηγήσει ο γιατρός σου...Εύχομαι καλή επιτυχία και για ότι θέλεις να με ρωτήσεις είμαι στη διάθεσή σου...

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι κύστες που καμιά φορά φαίνονται στον κολπικό υπέρηχο δεν είναι απόδειξη Συνδρόμου Πολυκυστικών Ωοθηκών (ΣΠΩ). Άλλο πράγμα είναι το ΣΠΩ κα άλλο η πολυκυστική εικόνα. Η πολυκυστική εικόνα φαίνεται στον υπέρηχο, και από μόνο του δεν είναι κάτι που εμποδίζει τη σύλληψη. Έτσι λοιπόν υπάρχουν κοπέλες που λένε ότι έχουν πολυκυστικές και ταυτόχρονα σταθερό κύκλο, αλλά στη πραγματικότητα έχουν απλά πολυκυστική εικόνα ωοθηκών.

 

Από την άλλη πλευρά το ΣΠΩ για να διαπιστωθεί απαιτούνται 1)κολπικό υπερηχογράφημα 2) πλήρες ορμονολογικό πακέτο εξετάσεων 2)σημαντικές καθυστερήσεις περιόδου και 4)πολλές φορές υπάρχει συγκεκριμένη εξωτερική εμφάνιση: τριχοφυία, παχυσαρκία, χωρίς όμως να είναι απαραίτητο. Μια γυναίκα που έχει το σύνδρομο είναι δύσκολο να συλλάβει, λόγω μεγάλων καθυστερήσεων στις περιόδους και κύκλους χωρίς ωορρηξία, αλλά όχι ακατόρθωτο αν είναι τυχερή και πετύχει την ωορρηξία. Επίσης γυναίκες που έχουν το σύνδρομο και είναι και παχύσαρκες, σύμφωνα με μελέτες αν χάσουν λίγα κιλά επανέρχονται οι ορμόνες σε φυσιολογικά επίπεδα, και συχνά επανέρχεται η περίοδος και η ωορρηξία.

 

Sissy12, τα χάπια που αναφέρει η jeni νομίζω ότι είναι κλομιφαίνη δηλαδή χάπια που προκαλούν την ωορρηξία συγκεκριμένη ημέρα του κύκλου, και με την καθοδήγηση του γιατρού έρχεσαι σε επαφή (jeniδιόρθωσε με αν κάνω λάθος). Διότι το πιο σημαντικό πρόβλημα με το ΣΠΩ είναι ότι η ωορρηξία είναι αμφίβολή.

Είναι ακριβώς όπως το περιγράφεις...Ο έλεγχος του βάρους είναι, να μην πω ο σημαντικότερος, ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες στον καθορισμό της γονιμότητας.

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο club... Κάποια στιγμή όταν ήμουν γύρω στα 23 παρατήρησα έντονη τριχοφυία στο πρόσωπο και στα χέρια... Πήγα σε γυναικολόγο κι ενδοκρινολόγο κι ανακαλύψαμε ότι έχω το σύνδρομο των πολυκυστικών. Δεν είχα πρόβλημα με την περίοδο, ο κύκλος μου πάντα ήταν σταθερά 30 ημερών. Όμως από ότι μου είχαν εξηγήσει τότε κι οι δύο γιατροί, δεν είναι απαραίτητο να μην έχεις σταθερό κύκλο. Τελικά δεν έκανα ποτέ την θεραπεία με τα αντισυλληπτικά και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ταλαιπωρήθηκα λίγο (15 μήνες προσπαθειών), όμως η γιατρός δεν δεχόταν ότι έφταιγε αυτό... Την δεύτερη φορά έμεινα τον πρώτο μήνα προσπάθειας έγκυος... Ο μόνος έλεγχος που κάνω για τις πολυκυστικές είναι τον ετήσιο υπέρηχο που κάνω με το τεστ πάπ...

Όσον αφορά το βάρος... Μετά τις εγκυμοσύνες έχω παραπανίσια κιλά που δυστυχώς δεν έχω προσπαθήσει σοβαρά να χάσω... Δεν νομίζω όμως ότι έχει να κάνει το σύνδρομο με αυτό. Και φυσικά ο συνδυασμός παραπάνω βάρους με τις κύστες έχουν δημιουργήσει προβλήματα στην περίοδο...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχουν συμβάλει οι πολυκιστικές στην αύξηση του βάρους σας?

 

 

εμένα είχαν τον κύριο λόγο οι πολυκιστικέςμ σε συνδιασμό με τα χάπια 8 ετών από 48 κιλά έγινα 110..

Link to comment
Share on other sites

Αχχ σε νιώθω...... εγώ ήμουν πάντα εξαντλητικά αδύνατη. Τόσο που οι αδερφές μου με κορόϊδευαν και μου έλεγαν "απ΄τα κόκαλα βγαλμένη" !!!!

Σήμερα μετά απο 10 χρόνια χρήσης αντισυλλιπτικών έχω φτάσει αισίως τα 107 και με πολύ κόπο προσπαθώ να τα χάσω.

Δεν λέω οτι κάνω τη σούπερ υγιηνή διατροφή, αλλά πριν τα χάπια έτρωγα το τριπλάσιο απο όσο τρώω σήμερα και δεν πάχαινα.

Βλέπω τα ρούχα που φόραγα τότε και θλίβομαι.... γιατί όσες δίαιτες κι αν κάνω δεν χάνονται εύκολα.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!! είμαι η ευγενία και θέλω και εγώ τόσο πολύ να γίνω μανούλα...

 

εγώ πάσχω από συνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών,υποθυρεοειδισμο είμαι παχύσαρκη και επιπλέον έχω πρόβλημα με την ινσουλίνη. απίστευτος συνδυασμός έτσι?? Προσπαθώ σχεδον 2 μισι χρόνια αλλά... τίποτα.είμαι σε μία φάση εκκίνησης νέας αρχής διατροφής ( το βάρος μου παίζει μεγάλο ρόλο.. 110 κιλά βλέπεις..) και σωστής εφαρμογής αγωγής θεραπείας.

 

stelinula και εδώ μαζί?? λογικότατο μου φαίνεται..

 

Ντόλυ μου καλή σου επιτυχία κορίτσι μου!!!

 

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε... Ευχομαι σε όλες πραγματικά ότι καλύτερο!!

Link to comment
Share on other sites

Αχχ σε νιώθω...... εγώ ήμουν πάντα εξαντλητικά αδύνατη. Τόσο που οι αδερφές μου με κορόϊδευαν και μου έλεγαν "απ΄τα κόκαλα βγαλμένη" !!!!

Σήμερα μετά απο 10 χρόνια χρήσης αντισυλλιπτικών έχω φτάσει αισίως τα 107 και με πολύ κόπο προσπαθώ να τα χάσω.

Δεν λέω οτι κάνω τη σούπερ υγιηνή διατροφή, αλλά πριν τα χάπια έτρωγα το τριπλάσιο απο όσο τρώω σήμερα και δεν πάχαινα.

Βλέπω τα ρούχα που φόραγα τότε και θλίβομαι.... γιατί όσες δίαιτες κι αν κάνω δεν χάνονται εύκολα.

δέκα χρόνια??? παραείναι πολλά.. πάρε μία δεύτερη γνώμη ενδοκρινολόγου μανουλίνα μου. μήπως πρέπει να σταματήσεις τα αντισυλληπτικά και να αλλάξεις αγωγή?? Σου εύχομαι σύντομα μανούλα και σε νοιώθω κ εγώ απόλυτα...

Link to comment
Share on other sites

Οι κύστες που καμιά φορά φαίνονται στον κολπικό υπέρηχο δεν είναι απόδειξη Συνδρόμου Πολυκυστικών Ωοθηκών (ΣΠΩ). Άλλο πράγμα είναι το ΣΠΩ κα άλλο η πολυκυστική εικόνα. Η πολυκυστική εικόνα φαίνεται στον υπέρηχο, και από μόνο του δεν είναι κάτι που εμποδίζει τη σύλληψη. Έτσι λοιπόν υπάρχουν κοπέλες που λένε ότι έχουν πολυκυστικές και ταυτόχρονα σταθερό κύκλο, αλλά στη πραγματικότητα έχουν απλά πολυκυστική εικόνα ωοθηκών.

 

Από την άλλη πλευρά το ΣΠΩ για να διαπιστωθεί απαιτούνται 1)κολπικό υπερηχογράφημα 2) πλήρες ορμονολογικό πακέτο εξετάσεων 2)σημαντικές καθυστερήσεις περιόδου και 4)πολλές φορές υπάρχει συγκεκριμένη εξωτερική εμφάνιση: τριχοφυία, παχυσαρκία, χωρίς όμως να είναι απαραίτητο. Μια γυναίκα που έχει το σύνδρομο είναι δύσκολο να συλλάβει, λόγω μεγάλων καθυστερήσεων στις περιόδους και κύκλους χωρίς ωορρηξία, αλλά όχι ακατόρθωτο αν είναι τυχερή και πετύχει την ωορρηξία. Επίσης γυναίκες που έχουν το σύνδρομο και είναι και παχύσαρκες, σύμφωνα με μελέτες αν χάσουν λίγα κιλά επανέρχονται οι ορμόνες σε φυσιολογικά επίπεδα, και συχνά επανέρχεται η περίοδος και η ωορρηξία.

 

Sissy12, τα χάπια που αναφέρει η jeni νομίζω ότι είναι κλομιφαίνη δηλαδή χάπια που προκαλούν την ωορρηξία συγκεκριμένη ημέρα του κύκλου, και με την καθοδήγηση του γιατρού έρχεσαι σε επαφή (jeniδιόρθωσε με αν κάνω λάθος). Διότι το πιο σημαντικό πρόβλημα με το ΣΠΩ είναι ότι η ωορρηξία είναι αμφίβολή.

μετά από αυτό που διάβασα έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για ότι πίστευα τα τελευταία χρόνια...όταν πήγα πρώτη φορά στο γυναικολόγο μου είχε πει ότι είχα ΣΠΩ αλλά ποτέ δεν το έψαξα γιατί έχω σταθερό κύκλο 29 ημερών εκτός απόπεριόδους άγχους που μπορεί να έχω καθυστέρηση 3-4 μέρες.τριχοφυία στα φυσιολογικά επίπεδα παχυσαρκία δεν έχω.και μετά από εγκυμοσύνη ούτε ένα κιλό δεν έμεινε χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.και έγκυος έμεινα πολύ εύκολα από τον πρώτο μήνα που κάναμε ελεύθερα τις γόνιμες μέρες 14-15.μήπως πρέπει να αναθεωρήσω όλα αυτά που μου λένε τόσα χρόνια???:shock:Μήπως ο γιατρός που μου έλεγε ότι δε θα κάνω παιδιά εύκολα δεν ήξερε τι του γινότανε?απίστευτο.....

Link to comment
Share on other sites

mamoylina και εγώ 10 χρόνια έπινα αντισυλλιπτικα και σε περνάω και 3 κιλά......Άστα δράμα!!!

Αυτό που έπαθες εσύ με το φαγητό το έχω παθει ακριβώς εγώ...Λόγω ορμονών έχει γίνει!

Link to comment
Share on other sites

Αστα γιατί αυτό με κάνει ακόμα χειρότερα. Και σε όποιο γιατρό κι αν πας γιατί έχεις ένα πόνο στη μεση π.χ. σου λέει χάσε κιλά.

Εεε δεν τρώμε ρε φίλε όλοι σα βοδια, αν νομίζεις οτι γι'αυτό είμαι έτσι!!! Είναι πολύ ρατσιστικό αυτό.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...