Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυκυστικές Ωοθήκες - Σύνδρομο πολυκυστικών


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

συμβουλευτηκα κ αλλο γιατρο κ μου προτεινε να ξεκινησω σερπαφαρ. Πιστευετε οτι με τα χαπια αυτα δεδομενου της καταστασης μου με τις πολυκυστικες ειναι ενας καλυτερος τρόπος προσπαθειας συλληψης?

Γενικα εχουν αποτελεσματα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 672
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλους,

συμβουλευτηκα κ αλλο γιατρο κ μου προτεινε να ξεκινησω σερπαφαρ. Πιστευετε οτι με τα χαπια αυτα δεδομενου της καταστασης μου με τις πολυκυστικες ειναι ενας καλυτερος τρόπος προσπαθειας συλληψης?

Γενικα εχουν αποτελεσματα?

 

Καλησπέρα,

 

Η κλομιφαίνη (όπως το Serpafar) αποτελεί αγωγή πρώτης επιλογής για πρόκληση ωορρηξίας σε περιπτώσεις πολυκυστικών ωοθηκών. Μπορεί να συνδυαστεί και με το Glucophage αν και συχνά δεν είναι απαραίτητο.

 

Συνήθως είναι αποτελεσματικό φάρμακο αν και είναι ακόμα καλύτερο αν έχουμε βελτιστοποιήσει πρώτα τις συνθήκες - στόχος είναι να επιτύχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με τη μικρότερη δυνατή δόση. Συστήνουμε πρώτα για παράδειγμα την απώλεια βάρους αν απαιτείται, έναν ή δυο κύκλους με ορμονικό έλεγχο για σταθεροποίηση του ενδομητρίου ανάλογα την περίπτωση, κ.α. Να έχετε πάντως υπόψη σας ότι με τη χρήση κλομιφαίνης υπάρχει μια μικρή πιθανότητα επιπλοκών όπως η υπερδιέγερση των ωοθηκών ή η πολύδυμη κύηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα ,ξεκινησαμε με τον αντρα μου προσπαθειες για μωρο ,αυτο το μηνα τζιφος .διαβαζω διαφορα σε αυτο το σιτε και μου γεννηθηκε μια απορια .ειμαι 34,100 κιλα(πολλα το ξερω)1.60 με θυροειδη και πολυκυστικες (τριχοφυια και τωρα τα τελαυταια χρονια και σπυρακια ,οχι παρα πολλα και εννοειται αρραιωση μαλλιων ).καποια στιγμη ενας ενδοκρινολογος μου εδωσε γκλουκοφαιζ ,θα με βοηθουσε στην τεκνοποιηση και να χασω κιλα (με πειραξαν ομως) γιατι οσες εχουν πολυκυστικες εχουν και ινσουλινοαντισταση ,εμενα το ζαχαρο μου ομως ειναι πολυ καλο,αρα ?επρεπε να το συνεχισω ?αν οντως εχεις ινσουλινοαντισταση δεν φαινεται στις εξετασεις ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ,ξεκινησαμε με τον αντρα μου προσπαθειες για μωρο ,αυτο το μηνα τζιφος .διαβαζω διαφορα σε αυτο το σιτε και μου γεννηθηκε μια απορια .ειμαι 34,100 κιλα(πολλα το ξερω)1.60 με θυροειδη και πολυκυστικες (τριχοφυια και τωρα τα τελαυταια χρονια και σπυρακια ,οχι παρα πολλα και εννοειται αρραιωση μαλλιων ).καποια στιγμη ενας ενδοκρινολογος μου εδωσε γκλουκοφαιζ ,θα με βοηθουσε στην τεκνοποιηση και να χασω κιλα (με πειραξαν ομως) γιατι οσες εχουν πολυκυστικες εχουν και ινσουλινοαντισταση ,εμενα το ζαχαρο μου ομως ειναι πολυ καλο,αρα ?επρεπε να το συνεχισω ?αν οντως εχεις ινσουλινοαντισταση δεν φαινεται στις εξετασεις ?

 

ειχα ακριβως τα ιδια προβληματα με σενα , ιδιο υψος, ιδια κιλα :oops: και με θυροειδη και μεγαλο προβλημα με τις πολυκυστικες ( ειχα περιοδο 2-3 φορες τον χρονο ) ειμαι 25 και εχω 2 παιδακια χωρις καμια αγωγη απλα επειδη οπως καταλαβαινεις οι ωορυξιες ειναι ελαχιστες μεσα σ ενα ετος , θελει υπομονη , περασε 1,5 χρονος ωστε να μπορεσω να μεινω εγκυος ... για μενα θα ρθει η στιγμη σιγουρα κ θα χεις κ συ το αγγελουδακι που θελεις...:-P απλα μην ανχωνεσαι και προσπαθησε χωρις πιεση να χασεις βαρος με καλη διατροφη κ ρυθμιση του θυροειδη , εγω ταλαιπωρηθηκα πολυ με τα κιλα που ειχα κ απεκτησα στην εγκυμοσυνη πολλα τραβηγματα!

α! επισης εγω εχω υπερινσουλινοση που πραγματικα δεν ξερω τι κοινο εχει με την ινσουλινοαντισταση , φανταζομαι ομως οτι ειναι καποιο κοινο προβλημα της ινσουλινης, παντως ουτε κ αυτο μ ενοχλησε στις εγκυμοσυνες!ουτε καν ανευασμενο ζαχαρο δεν ειχα...

chat

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχα ακριβως τα ιδια προβληματα με σενα , ιδιο υψος, ιδια κιλα :oops: και με θυροειδη και μεγαλο προβλημα με τις πολυκυστικες ( ειχα περιοδο 2-3 φορες τον χρονο ) ειμαι 25 και εχω 2 παιδακια χωρις καμια αγωγη απλα επειδη οπως καταλαβαινεις οι ωορυξιες ειναι ελαχιστες μεσα σ ενα ετος , θελει υπομονη , περασε 1,5 χρονος ωστε να μπορεσω να μεινω εγκυος ... για μενα θα ρθει η στιγμη σιγουρα κ θα χεις κ συ το αγγελουδακι που θελεις...:-P απλα μην ανχωνεσαι και προσπαθησε χωρις πιεση να χασεις βαρος με καλη διατροφη κ ρυθμιση του θυροειδη , εγω ταλαιπωρηθηκα πολυ με τα κιλα που ειχα κ απεκτησα στην εγκυμοσυνη πολλα τραβηγματα!

α! επισης εγω εχω υπερινσουλινοση που πραγματικα δεν ξερω τι κοινο εχει με την ινσουλινοαντισταση , φανταζομαι ομως οτι ειναι καποιο κοινο προβλημα της ινσουλινης, παντως ουτε κ αυτο μ ενοχλησε στις εγκυμοσυνες!ουτε καν ανευασμενο ζαχαρο δεν ειχα...

 

 

 

 

 

:D σε ευχαριστω μαλου για την απαντηση ,τι τραβηγματα ειχες στην εγκυμοσυνη?οτι εχεις υπερινσουλινοση με ποια εξεταση το ειδες,ναι τον θυροειδη τον εχω ρυθμισμενο,παιρνω κανονικα τα χαπια μου ,τωρα για τα κιλα δεν το καταφερνω με τιποτα .πηρες και αλλα κατα την εγκυμοσυνη?πολλα?

Link to comment
Share on other sites

:D σε ευχαριστω μαλου για την απαντηση ,τι τραβηγματα ειχες στην εγκυμοσυνη?οτι εχεις υπερινσουλινοση με ποια εξεταση το ειδες,ναι τον θυροειδη τον εχω ρυθμισμενο,παιρνω κανονικα τα χαπια μου ,τωρα για τα κιλα δεν το καταφερνω με τιποτα .πηρες και αλλα κατα την εγκυμοσυνη?πολλα?

 

χμμμ.. στην πρωτη εγκυμοσυνη ημουν 19 χρονων κ πηρα 30 κιλα λογω αποκολησης!!

στην δευτερη εγκυμοσυνη ημουν 25 πηρα 10 αλλα ημουν ηδη πολλα και πιο μεγαλη , πηρα αψιφιστα της συμβουλες του γιατρου οτι θα ταν επικυνδυνη μια εγκυμοσυνα με τοσα κιλα !:cry: με αποτελεσμα η επισκληριδιος να μην πετυχει να νοιωσω ολη την καισαρικη .. κ μετα να παθω ζημια ''τρωση σκληρας μηννιγκας'' πολυ πονοκεφαλοι , εμεινα 20 μερες εντελως στο κρεβατι μετα την γεννα , δεν μπορουσα καν να σκεφω να κουνησω το κεφαλι... και περα απ αυτα που ηταν προβληματα λογω κιλων το αλλο ειναι οτι τα κιλα επιβαρυνουν με θρομβωσεις που ειναι πολυ επικυνδινο.. συνηθως οι γυναικες που ειναι υπερβαρες μετα την γεννα η και στην διαρκεια της εγκυμοσυνης κανουν αντιπυχτικες ενεσεις.. εμενα ενας γυναικολογος μου εδωσε χαπακια κατα των θρομβωσεων λογω κιλων και κοντεψε να με στειλει , ανοιγε η μυτη μ και το αιμα πεταγοταν στον τοιχο,, δεν θελω καν να σκεφτω τι θα γινοταν αν ειχα μια αιμοραγια δεν θα προλαβαινα να παω στο μαιευτηριο!! ομως με ολα αυτα το μονο που κανω ειναι να σε ανχωνω,, κ δεν ειναι ομορφο! :oops:

χαμογελα λοιπον κ ολα θα ρθουν!!! :wink:

chat

Link to comment
Share on other sites

χμμμ.. στην πρωτη εγκυμοσυνη ημουν 19 χρονων κ πηρα 30 κιλα λογω αποκολησης!!

στην δευτερη εγκυμοσυνη ημουν 25 πηρα 10 αλλα ημουν ηδη πολλα και πιο μεγαλη , πηρα αψιφιστα της συμβουλες του γιατρου οτι θα ταν επικυνδυνη μια εγκυμοσυνα με τοσα κιλα !:cry: με αποτελεσμα η επισκληριδιος να μην πετυχει να νοιωσω ολη την καισαρικη .. κ μετα να παθω ζημια ''τρωση σκληρας μηννιγκας'' πολυ πονοκεφαλοι , εμεινα 20 μερες εντελως στο κρεβατι μετα την γεννα , δεν μπορουσα καν να σκεφω να κουνησω το κεφαλι... και περα απ αυτα που ηταν προβληματα λογω κιλων το αλλο ειναι οτι τα κιλα επιβαρυνουν με θρομβωσεις που ειναι πολυ επικυνδινο.. συνηθως οι γυναικες που ειναι υπερβαρες μετα την γεννα η και στην διαρκεια της εγκυμοσυνης κανουν αντιπυχτικες ενεσεις.. εμενα ενας γυναικολογος μου εδωσε χαπακια κατα των θρομβωσεων λογω κιλων και κοντεψε να με στειλει , ανοιγε η μυτη μ και το αιμα πεταγοταν στον τοιχο,, δεν θελω καν να σκεφτω τι θα γινοταν αν ειχα μια αιμοραγια δεν θα προλαβαινα να παω στο μαιευτηριο!! ομως με ολα αυτα το μονο που κανω ειναι να σε ανχωνω,, κ δεν ειναι ομορφο! :oops:

χαμογελα λοιπον κ ολα θα ρθουν!!! :wink:

 

 

στα 19 (πω πω μικρη ξεκινησες ,μαλλον παραργησα εγω) ησουν παχουλη?και εβαλες και αλλα 30?σε ευχαριστω που μου τα λες αυτα γιατι πρεπει να φερθω υπευθυνα και να κανω τις κινησεις που πρεπει και για μενα και το μωρακι που θελω .μια φιλη μου με τα κιλακια της εκανε καισαρικη και δεν εκλεινε η πληγη (ενταξει εκλεισε τωρα αλλα δυσκολευτηκε )

Link to comment
Share on other sites

:D σε ευχαριστω μαλου για την απαντηση ,τι τραβηγματα ειχες στην εγκυμοσυνη?οτι εχεις υπερινσουλινοση με ποια εξεταση το ειδες,ναι τον θυροειδη τον εχω ρυθμισμενο,παιρνω κανονικα τα χαπια μου ,τωρα για τα κιλα δεν το καταφερνω με τιποτα .πηρες και αλλα κατα την εγκυμοσυνη?πολλα?

 

στα 19 (πω πω μικρη ξεκινησες ,μαλλον παραργησα εγω) ησουν παχουλη?και εβαλες και αλλα 30?σε ευχαριστω που μου τα λες αυτα γιατι πρεπει να φερθω υπευθυνα και να κανω τις κινησεις που πρεπει και για μενα και το μωρακι που θελω .μια φιλη μου με τα κιλακια της εκανε καισαρικη και δεν εκλεινε η πληγη (ενταξει εκλεισε τωρα αλλα δυσκολευτηκε )

 

και αυτο επαθα , η τομη ηταν ερεθισμενη για αρκετο καιρο λογο του οτι η κοιλιτσα την καλυπτε..! αυτο ομως ειναι το λιγοτερο αν την προσεξεις κ την καθαριζεις τακτικα κ ισως με λιγο αντιβιωση περναει! γενικα τα κιλα φερνουν μονο προβληματα! οταν πηγα να κανω την αμνιοπαρακεντηση στο πρωτο μ παιδι ο γιατρος αρχισε να με χλευασε λεγοντας οτι δεν κλεινω το στομα μου κ βαζω σε κινδυνο το μωρο μ κτλ κτλ θυμαμαι εφυγα με κλαματα κ δεν ξαναπατησα!!.. :evil:

ημουν 100.. κ εφτασα 130..:oops::oops::oops: τωρα ειμαι παλι στ αρχικα αλλα δεν καταφερνω να κατεβω απο κει! χαλια ππππππφφφ!:-(:-(

chat

Link to comment
Share on other sites

και αυτο επαθα , η τομη ηταν ερεθισμενη για αρκετο καιρο λογο του οτι η κοιλιτσα την καλυπτε..! αυτο ομως ειναι το λιγοτερο αν την προσεξεις κ την καθαριζεις τακτικα κ ισως με λιγο αντιβιωση περναει! γενικα τα κιλα φερνουν μονο προβληματα! οταν πηγα να κανω την αμνιοπαρακεντηση στο πρωτο μ παιδι ο γιατρος αρχισε να με χλευασε λεγοντας οτι δεν κλεινω το στομα μου κ βαζω σε κινδυνο το μωρο μ κτλ κτλ θυμαμαι εφυγα με κλαματα κ δεν ξαναπατησα!!.. :evil:

ημουν 100.. κ εφτασα 130..:oops::oops::oops: τωρα ειμαι παλι στ αρχικα αλλα δεν καταφερνω να κατεβω απο κει! χαλια ππππππφφφ!:-(:-(

 

 

πρωτον να χαιρεσαι τα παιδακια σου συγνωμη δεν σου ευχηθηκα νωριτερα ,ο γιατρος ηταν απαραδεκτος κατα την γνωμη μου δεν ειναι τροπος αυτος και ποσο μαλλον σε μια κοπελα σε μια τοσο ευαισθητη φαση.το ξερεις οτι αυτο που τρεμω περισσοτερο ειναι να μην μαθει ο συζυγος ποσα κιλα ειμαι γιατι θα γινει χαμος (λεω ψεμματα κανονικα ).θα προσπαθησω να κανω παντως καποια διαιτα γιατι απο οτι βλεπω θα τα βρω σκουρα με τοσα κιλα και αφου ειχες την καλοσυνη να με ενημερωσεις για να μην παθω τα ιδια θα ηταν αμαρτια να μην ακολουθησω την συμβουλη σου .σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρωτον να χαιρεσαι τα παιδακια σου συγνωμη δεν σου ευχηθηκα νωριτερα ,ο γιατρος ηταν απαραδεκτος κατα την γνωμη μου δεν ειναι τροπος αυτος και ποσο μαλλον σε μια κοπελα σε μια τοσο ευαισθητη φαση.το ξερεις οτι αυτο που τρεμω περισσοτερο ειναι να μην μαθει ο συζυγος ποσα κιλα ειμαι γιατι θα γινει χαμος (λεω ψεμματα κανονικα ).θα προσπαθησω να κανω παντως καποια διαιτα γιατι απο οτι βλεπω θα τα βρω σκουρα με τοσα κιλα και αφου ειχες την καλοσυνη να με ενημερωσεις για να μην παθω τα ιδια θα ηταν αμαρτια να μην ακολουθησω την συμβουλη σου .σε ευχαριστω

 

χαχαχαχα κ γω αυτο το προβλημα ειχα ετρεμα οτι θα μεζυγισουν μπροστα στον αντρα μ, αλλα το ξεπερασα γιατι καταλαβα οτι δεν θα πρεπε το προβλημα μου να ειναι αυτο, αλλα η δεδομενη κατασταση κ πως να τ αλλαξω .. ειναι μεγαλος αγωνας τα κιλα ειδικα οταν εχεις ορμονικα προβληματα .. αλλα οταν υπαρχει θεληση ολα γινονται... :)

σ ευχαριστω!

chat

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια με πολυκυστικες μια αποψη για τις εξετασεις μου.ο γιατρος μου ειπε να ξεκινησω αντισυλληπτικα αλλα εγω μαλλον δεν θα το κανω γιατι ειμαι κατα αφου εχω περιοδο καθε μηνα αλλα οχι σταθερο κυκλο..

fsh 7.1

lh 9

ε2 32.3

προλακτινη 486 με φ.τ 102-496

προγεστερονη 0,7 με φ.τ 0,2-2

μου ειπε οτι ειναι ετσι οι ορμονες λογω πολυκυστικων.η fsh μου ειπε ειναι καλη,μιας και εχω ενα αγχος γι αυτο το θεμα.επισης οταν θελησω να μεινω εγκυος θα πρεπει να τις ρυθμισουμε με χαπια.οι εξετασεις εγιναν την 3 μερα του κυκλου.απο την εμπειρια σας,πως σας φαινονται?προφανως με αυτη την εικονα δεν μενω εγκυος φυσιολογικα..

Link to comment
Share on other sites

Από μικρή είχα ασταθή περίοδο άνω των 45 ημερών πολλές φορές...Πήγαινα σε γυναικολόγους, εκανα εξετάσεις, ποτέ δεν μου έλεγαν τίποτα για πολυκυστικές...Έπαιρνα πριμολουτ όταν έβλεπα να μην αδιαθετώ μετά από 40 ημέρες και έτσι κρατούσα λίγο ελεγχόμενο το όλο θέμα... Παντρεύτηκα και αμέσως ξεκινήσαμε προσπάθειες για εγκυμοσύνη. Ημουν τυχερή και έμεινα εγκυος σε 1,5μηνα μετά την τελευταία μου περίοδο...

Μετά την γέννα, ξαναείχα ελλειψη περιόδου, πήρα και κιλά χωρίς να έχω κανει αλλαγη στην διατροφή μου και άλλαξα γιατρο... Διαγνωστηκα με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και αντίσταση στην ινσουλίνη. Εδώ και 2 χρόνια παίρνω αντισυλληπτικά και glucophage...οπότε έχω σταθερό κύκλο 28 ημερών. Τώρα στα 35 μου, αποφασίσαμε πλεον να πάμε για 2ο παιδάκι παρόλο τις οικονομικές μας δυσκολίες... σταμάτησα 29/1/13 τα αντισυλληπτικά με Τ.Η.Π 3/2/13 και ξεκινήσαμε προσπάθειες. Περίμενα 3/3 να αδιαθετήσω...Δυστυχώς η σημερινή χοριακή 26/3 έδειξε αρνητικό αποτελεσμα :cry:, οπότε θα ξεκινησω πριμολουτ για να αδιαθετήσω...

Εγώ δυστυχώς έχω θέμα με την ωορρηξία...δεν κάνω σε κάθε κύκλο...Και από οτι λεει ο γυναικολογος ήμουν πολύ τυχερή που εμεινα γρηγορα εγκυος στο 1ο μου παιδάκι:!::!::!:. Τώρα ο γιατρος λεει να παρω πριμολουτ αλλά και clomiphene για να προκαλέσω και ωορρηξία. Και αν αυτό δεν δουλεψει με τον πρώτο μήνα, αμέσως να κάνω ενέσιμες θεραπείες:!::!::!: Αλλά σαν πρώτη φάση θα πάρω μονο πριμολουτ και θα αφήσω λίγο τον οργανισμό να δω αν θα δουλεψει από μονος του... Θέλω παιδί και στεναχωριέμαι που ο γιατρος το παρουσιαζει τοσο αρνητικά αλλά ευτυχώς εχω ήδη το πρώτο μου παιδί και παίρνω κουράγιο ότι θα τα καταφέρω και πάλι...

Πώς γίνεται ο έλεγχος της ωορρηξίας με την μέτρηση της θερμοκρασίας;;; Πώς μπορώ να αντιληφθώ ότι έχω ωορρηξία χωρίς να κάνω τα τεστ των φαρμακείων;;;

Νομίζω ότι κάποιες φορές που έχω αυξημένα διαφανή υγρά, τότε είναι που εχω ωορρηξία αλλά δεν ξερω σίγουρα...:(

Link to comment
Share on other sites

δες εδω για απαντησεις για θερμοκρασια σωματος και ωοριξια....http://www.123baby.me/temperature.html

τουλαχιστον εσυ βλεπεις διαφανα υγρα...εγω δεν εχω δει ποτε πως ειναι αυτα τα διαφανα υγρα και γω με πολυκυστικες....

Link to comment
Share on other sites

δες εδω για απαντησεις για θερμοκρασια σωματος και ωοριξια....http://www.123baby.me/temperature.html

τουλαχιστον εσυ βλεπεις διαφανα υγρα...εγω δεν εχω δει ποτε πως ειναι αυτα τα διαφανα υγρα και γω με πολυκυστικες....

 

Ευχαριστώ για το site.

Μίλησα με τον γιατρό του φόρουμ, μου είπε να αφήσω 2-3 κύκλους να επανέλθει ο οργανισμός από μόνος του (μετά από 2 χρν αντισυλληπτικών) και να μην μπω σε διαδικασία μέτρησης της θερμοκρασίας, δηλαδή να χαλαρώσω...Και μετά βλέπω αν υπάρχει ή όχι ωορρηξία...

Θα δείξει :!: Έχω άγχος για πολλά στην ζωή μου με όλα αυτά τα οικονομικά ζόρια που ζούμε, πώς να μην περνάει και στον οργανισμό μου;;; Μακάρι να μας έρθει σύντομα το μωρό...

Και σε σένα εύχομαι τα καλύτερα!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι πολυ δυσκολο να αποβαλεις το ανγχος σε καταλαβαινω..προσπαθησε να χαρεις τον αντρα σου και το παιδακι σου..ας μην αφηνουμε το αγχος να μας κραταει πισω...σε ευχαριστω πολυ χρυσα!σου ευχομαι τα καλυτερα......

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το άγχος για ολα πια! Δύσκολο να το αποβαλουμε!

 

Εχει τυχόν σε καμία σας να της λέει ένας γιατρός συνέχεια οτι εχει πολυκιστικες,

να αλλάζει γιατρό και ο καινούριος να της λέει πως δεν εχει σε καμία περίπτωση πολυκ?

 

Γίνεται να έχεις και σου φύγουν απο μόνες τους;

CAzNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το άγχος για ολα πια! Δύσκολο να το αποβαλουμε!

 

Εχει τυχόν σε καμία σας να της λέει ένας γιατρός συνέχεια οτι εχει πολυκιστικες,

να αλλάζει γιατρό και ο καινούριος να της λέει πως δεν εχει σε καμία περίπτωση πολυκ?

 

Γίνεται να έχεις και σου φύγουν απο μόνες τους;

 

γεια σου! ναι, σε εμενα έτυχε αυτο! και θα σου αξηγησω τι μου είπε ο γιατρός μου... λοιπόν, οι κυστούλες δεν έφυγαν. υπάρχουν. όμως σύμφωνα με τα ιατρικά πρωτόκολλα για να έχει μια γυναίκα πολυκυστικές πρέπει να εχει 8-11 κύστες σε κάθε ωοθήκη. έαν έχει παραπάνω έχει το σύνδρομο πολυκυστικών. εάν όμως έχει λιγότερες (πχ εγω εχω 6-7 σε κάθε ωοθήκη) τότε δεν έχει πολυκυστικές. προφανώς ο γιατρός που σου είπε ότι ΔΕΝ έχεις είναι πιο ενημερωμένος με την διεθνή βιβλιογραφία και με τα ιατρικά πρωτόκολλα. και όπως μου πε κι εμένα ο γοατρός, όντως το 7 με το 8 κύστες σε κάθε ωοθήκη μπορεί εμάς να μας φαίνεται ότι δεν έχει διαφορά , όμως στην ουσία έχει. και μάλιστα εγω είχα αγχωθεί με το θέμα των πολυκυστικών... κ μου πέρναγε απ το μυαλό κ ότι μπορεί να έχω και το σύνδρομο κι όλα αυτά επειδή ο δεύτερος μου γυναικολόγος μου πέταξε ένα "έχεις πολυκυστικές πάρε αντισυλλιπτικα".

Link to comment
Share on other sites

γεια σου! ναι, σε εμενα έτυχε αυτο! και θα σου αξηγησω τι μου είπε ο γιατρός μου... λοιπόν, οι κυστούλες δεν έφυγαν. υπάρχουν. όμως σύμφωνα με τα ιατρικά πρωτόκολλα για να έχει μια γυναίκα πολυκυστικές πρέπει να εχει 8-11 κύστες σε κάθε ωοθήκη. έαν έχει παραπάνω έχει το σύνδρομο πολυκυστικών. εάν όμως έχει λιγότερες (πχ εγω εχω 6-7 σε κάθε ωοθήκη) τότε δεν έχει πολυκυστικές. προφανώς ο γιατρός που σου είπε ότι ΔΕΝ έχεις είναι πιο ενημερωμένος με την διεθνή βιβλιογραφία και με τα ιατρικά πρωτόκολλα. και όπως μου πε κι εμένα ο γοατρός, όντως το 7 με το 8 κύστες σε κάθε ωοθήκη μπορεί εμάς να μας φαίνεται ότι δεν έχει διαφορά , όμως στην ουσία έχει. και μάλιστα εγω είχα αγχωθεί με το θέμα των πολυκυστικών... κ μου πέρναγε απ το μυαλό κ ότι μπορεί να έχω και το σύνδρομο κι όλα αυτά επειδή ο δεύτερος μου γυναικολόγος μου πέταξε ένα "έχεις πολυκυστικές πάρε αντισυλλιπτικα".

Νομίζω ότι δεν πολυστέκει αυτό που λες...εγώ έχω πχ 7-8 κύστες στις ωοθήκες αλλά έχω σύνδρομο πολυκυστικών τεκμηριωμένο με ορμονικές. Γι'αυτό δεν αρκεί μόνο να έχει κάποιος κύστες για να βγει η διάγνωση, είναι πολυσύνθετο νόσημα.

eY7sp3.png

v2MFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα κριτήρια για τη διάγνωση του συνδρόμου πολυκυστικών ωοθηκών είναι υπερηχογραφικά αλλά και ορμονολογικά. Τα υπερηχογραφικά είναι είτε η ύπαρξη 12 ωοθυλακίων κάτω από 10 mm, είτε όγκος ωοθήκης >10 κυβ. εκατ. Τα ορμονικά έχουν να κάνουν με την υπερέκκριση ανδρογόνων και τη συνοδή ορμονική διαταραχή που οδηγεί σε διακοπή της ωορρηξίας.

 

Μόνο από τον υπέρηχο δεν βγαίνει συμπέρασμα περί του αν πάσχει μια γυναίκα από σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών, χρειάζεται και ορμονικός έλεγχος. Ο υπέρηχος μπορεί να μας κινήσει τις υποψίες όμως εάν ο κύκλος είναι σταθερός και η ωορρηξία συμβαίνει τακτικά τότε τα υπερηχογραφικά ευρήματα δεν αξιολογούνται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα μετά από ένα διάστημα απουσίας....

 

Και σε εμένα έχει διαγνωστεί σύνδρομο πολυκυστικών από μικρή σχετικά ηλικία, τώρα είμαι 27 πλέον. Θεραπεία ξεκίνησα τον Νοέμβριο μετά από καθυστέρηση 2 μηνών με Glucophase 2 των 850. Ο κύκλος μου πριν ενάμιση χρόνο ήταν σταθερότατος και από την στιγμή που ξεκινήσαμε ελεύθερες επαφές αποσυντονίστηκε εντελώς.

 

Τώρα που αποφασίσαμε για μπεμπάκι ξεκίνησα και τη θεραπεία... Από το Νοέμβριο παρόλα τα χάπια αδιαθέτησα τον Ιανουάριο. Παράλληλα έκοψα μαχαίρι το κάπνισμα. Από τότε και μετά έχω ανά 28-29 μέρες σταθερό κύκλο.., Άραγε οφείλονται στα χάπια; Άραγε στο κάπνισμα;

Και να προσθέσω ότι αντιλαμβάνομαι πλέον και την ωορηξία μου... :-P

Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα; Ο κύκλος παρέμεινε σταθερός ή μετά από ένα διάστημα ξανά τα ίδια; Συνεχίζω τη θεραπεία κανονικά.

 

Οι βασικές απορίες που έχω είναι γιατί αποσυντονίστηκε εντελώς ο κύκλος μόλις ξεκινήσαμε ελεύθερες επαφές. Τώρα εγώ με τέτοιο κύκλο μετράω τα δύο σχεδόν χρόνια άκαρπων προσπαθειών ή ξεκινάω να μετράω από το Φεβρουάριο που σταθεροποιήθηκε ο κύκλος μου και κάνουμε προσπάθειες. Τ χάπια θεραπεύουν το σύνδρομο; Η απλώς βοηθούν στην καταπολέμηση της αντίστασης της ινσουλίνης (εξέταση που μου βγήκε ελάχιστα πάνω από το ανώτερο επίπεδο) και κατά συνέπεια βελτιώνουν την εικόνα των πολυκυστικών; (μήπως βοηθούν και στην ωορηξία; στην καλύτερη ποιότητα ωαρίου)... Πως θα με συμβουλεύατε να συνεχίσω τις προσπάθειές μου;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τις πολλές απορίες μου αλλά η θέληση για μπεμπάκι πλέον είναι τεράστια...

3N2jp3.png?vHeATdZU
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

εγω εχω πολυκυστικές και μετα από μια 3μηνη θεραπεία με αντισυλληπτικά χαπια ο γιατρος μ μου συνεστησε να ξεκινησω serpafar, όπως και έκανα. Χτες πήρα το πρώτο μου ΄χαπι και την Δευτερα εχω κλείσει ραντεβού με τον γυναικολόγο μου. Μπορεί κάποιος να μ δωσει περισσοτερες πληροφορίες σχετικά με τα χαπια αυτα και γενικά αν εχουν θετικά αποτελεσματα η άλλες εμπειριες? Επίσης, μετα από υπερυχο που εκανα μετα την χορηγηση αντισυλληπτικων φαινεται ότιεχω ακομα κυστες στις ωοθηκες. ΜΗπως βιαστηκε ο γιατρός να μ δωσει σερπαφαρ?μηπως δηλαδη ηταν καλυτερα να καθαρισω τελειως απο κυστες κ μετα να ξεκινησω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

εγω εχω πολυκυστικές και μετα από μια 3μηνη θεραπεία με αντισυλληπτικά χαπια ο γιατρος μ μου συνεστησε να ξεκινησω serpafar, όπως και έκανα. Χτες πήρα το πρώτο μου ΄χαπι και την Δευτερα εχω κλείσει ραντεβού με τον γυναικολόγο μου. Μπορεί κάποιος να μ δωσει περισσοτερες πληροφορίες σχετικά με τα χαπια αυτα και γενικά αν εχουν θετικά αποτελεσματα η άλλες εμπειριες? Επίσης, μετα από υπερυχο που εκανα μετα την χορηγηση αντισυλληπτικων φαινεται ότιεχω ακομα κυστες στις ωοθηκες. ΜΗπως βιαστηκε ο γιατρός να μ δωσει σερπαφαρ?μηπως δηλαδη ηταν καλυτερα να καθαρισω τελειως απο κυστες κ μετα να ξεκινησω?

Καλημέρα.Και να φύγουν προσωρινά οι κύστες, μόνο τα σταματήσεις θα ξαναβγουν. Εχεις θέμα με ωορρηξία ή απλά με πολυκυστική υφή ωοθηκών?Κ γω ξεκινάω σερπαφάρ, πήρα το Γενάρη 1η φορά αλλά δεν πετύχαμε τπτ...

eY7sp3.png

v2MFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα μετά από ένα διάστημα απουσίας....

 

Και σε εμένα έχει διαγνωστεί σύνδρομο πολυκυστικών από μικρή σχετικά ηλικία, τώρα είμαι 27 πλέον. Θεραπεία ξεκίνησα τον Νοέμβριο μετά από καθυστέρηση 2 μηνών με Glucophase 2 των 850. Ο κύκλος μου πριν ενάμιση χρόνο ήταν σταθερότατος και από την στιγμή που ξεκινήσαμε ελεύθερες επαφές αποσυντονίστηκε εντελώς.

 

Τώρα που αποφασίσαμε για μπεμπάκι ξεκίνησα και τη θεραπεία... Από το Νοέμβριο παρόλα τα χάπια αδιαθέτησα τον Ιανουάριο. Παράλληλα έκοψα μαχαίρι το κάπνισμα. Από τότε και μετά έχω ανά 28-29 μέρες σταθερό κύκλο.., Άραγε οφείλονται στα χάπια; Άραγε στο κάπνισμα;

Και να προσθέσω ότι αντιλαμβάνομαι πλέον και την ωορηξία μου... :-P

Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα; Ο κύκλος παρέμεινε σταθερός ή μετά από ένα διάστημα ξανά τα ίδια; Συνεχίζω τη θεραπεία κανονικά.

 

Οι βασικές απορίες που έχω είναι γιατί αποσυντονίστηκε εντελώς ο κύκλος μόλις ξεκινήσαμε ελεύθερες επαφές. Τώρα εγώ με τέτοιο κύκλο μετράω τα δύο σχεδόν χρόνια άκαρπων προσπαθειών ή ξεκινάω να μετράω από το Φεβρουάριο που σταθεροποιήθηκε ο κύκλος μου και κάνουμε προσπάθειες. Τ χάπια θεραπεύουν το σύνδρομο; Η απλώς βοηθούν στην καταπολέμηση της αντίστασης της ινσουλίνης (εξέταση που μου βγήκε ελάχιστα πάνω από το ανώτερο επίπεδο) και κατά συνέπεια βελτιώνουν την εικόνα των πολυκυστικών; (μήπως βοηθούν και στην ωορηξία; στην καλύτερη ποιότητα ωαρίου)... Πως θα με συμβουλεύατε να συνεχίσω τις προσπάθειές μου;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τις πολλές απορίες μου αλλά η θέληση για μπεμπάκι πλέον είναι τεράστια...

 

 

Γεια σας,

 

Οι πολυκυστικές ωοθήκες είναι μια σύνθετη πάθηση όπου εμπλέκονται πολλοί παράγοντες και επηρεάζει πρακτικά όλο το σώμα. Αυτό που πρέπει να θυμάστε είναι ότι κεντρικό ρόλο παίζει η αντίσταση στην ινσουλίνη οπότε σημαντικό είναι να αντιμετωπιστεί αυτή, με την ελπίδα ότι η βελτίωση σε αυτό τον τομέα θα δράσει ευεργετικά και στην ωορρηξία.

 

Η συμβουλή που δίνω πάντα σε γυναίκες με παραπάνω κιλά είναι πρωτίστως να χάσουν βάρος. Όχι εύκολο, είναι αλήθεια, αλλά συχνά αρκεί και μόνο αυτό για να δείτε σημαντική βελτίωση στον κύκλο και την ωορρηξία σας. Η λήψη Glucophage μπορεί να συμβάλλει στη βελτίωση της μεταβολικής κατάστασης και συχνά συστήνεται σε γυναίκες με πολυκυστικές ωοθήκες. Από εκεί και πέρα όμως ο χειρισμός εξειδικεύεται ανάλογα με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά κάθε γυναίκας, τα υπερηχογραφικά ευρήματα, κλπ.

 

Εφόσον προσπαθείτε αρκετό καιρό ήδη, δώστε στον εαυτό σας ένα εξάμηνο με σταθερό κύκλο για να δείτε αν επιτύχετε σύλληψη. Εάν δε συμβεί και τότε θα ήταν καλό πλέον να δείτε γυναικολόγο με γνώση του αντικειμένου για να σας συμβουλέψει πιο εξειδικευμένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

εγω εχω πολυκυστικές και μετα από μια 3μηνη θεραπεία με αντισυλληπτικά χαπια ο γιατρος μ μου συνεστησε να ξεκινησω serpafar, όπως και έκανα. Χτες πήρα το πρώτο μου ΄χαπι και την Δευτερα εχω κλείσει ραντεβού με τον γυναικολόγο μου. Μπορεί κάποιος να μ δωσει περισσοτερες πληροφορίες σχετικά με τα χαπια αυτα και γενικά αν εχουν θετικά αποτελεσματα η άλλες εμπειριες? Επίσης, μετα από υπερυχο που εκανα μετα την χορηγηση αντισυλληπτικων φαινεται ότιεχω ακομα κυστες στις ωοθηκες. ΜΗπως βιαστηκε ο γιατρός να μ δωσει σερπαφαρ?μηπως δηλαδη ηταν καλυτερα να καθαρισω τελειως απο κυστες κ μετα να ξεκινησω?

 

Οι κύστεις δεν είναι απαραίτητο να έχουν φύγει τελείως για να δοθεί αγωγή όπως το Serpafar, αν και η ακριβής στιγμή που θα ξεκινήσει αυτή εξαρτάται και από άλλους παράγοντες που ο γιατρός συνυπολογίζει. Η κλομιφαίνη (Serpafar) έχει απόλυτη ένδειξη σε περιπτώσεις πολυκυστικών ωοθηκών όμως κάποιες γυναίκες είναι καλύτερα προετοιμασμένες να το λάβουν από άλλες. Όσο καλύτερη προετοιμασία έχει γίνει τόσο πιθανότερο είναι να πετύχουμε την επιθυμητή ανταπόκριση με τη χαμηλότερη δυνατή δόση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...