Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυκυστικές Ωοθήκες - Σύνδρομο πολυκυστικών


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια!!με πολυκυστικες και γω απο τα 16-17, με τριχοφυια, ακμη και αστατο κυκλο.τωρα ειμαι 25 χρονων και ολα αυτα τα χρονια δεν εχω κανει καποια ιδιαιτερη θεραπεια,μονο οταν ειχα πολυμηνες καθυστερησεις επαιρνα αντισυλληπτικα για 6 μηνες το ανωτερο.απο τις ορμονες η δ4 ανδροστενδιονη ειναι ανεβασμενη στο 3,9 με ανωτερη τιμη το 2,9.τωρα σκεφτομαι να αρχισω ομοιοπαθητικη για την ακμη κυριως που ειναι το πιο μεγαλο συμπτωμα που εχω.θα ηθελα να σας ρωτησω,μιας και το εχετε ψαξει περισσοτερο λογω του οτι προσπαθειτε για παιδακι,η ορμονη fsh συνδεεται καπως με τις πολυκυστικες?πριν καιρο ειχα 3 μηνες καθυστερηση και πηρα χαπια για να αδιαθετησω και εκανα ορμονικες και η fsh ηταν ανεβασμενη στο 10 περιπου.τοτε δεν εδωσα βαση γιατι δεν ηξερα την σημασια της ορμονης αυτης ομως τωρα που ξερω ανησυχω.απλα σκεφτομαι οτι εφοσον ειχα 3 μηνες καθυστερηση δεν ειναι λογικο να ειναι αυξημενη η fsh?απλα δεν θελω να πιστεψω οτι αρχιζω να μπαινω σε προωρη εμμηνοπαυση.ο τοτε γιατρος δεν μου ειχε πει τιποτα.εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολο οι κοπελες με πολυκυστικες να εχουν και προωρη εμμηνοπαυση.εσεις εχετε δει καθολου την fsh σας?δλδ αν εχω και υψηλη fsh μαζι με τις πολυκυστικες ειμαι τελειωμενη υποθεση.δεν προκειται ΠΟΤΕ να κανω νινι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 672
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας κοριτσια!!με πολυκυστικες και γω απο τα 16-17, με τριχοφυια, ακμη και αστατο κυκλο.τωρα ειμαι 25 χρονων και ολα αυτα τα χρονια δεν εχω κανει καποια ιδιαιτερη θεραπεια,μονο οταν ειχα πολυμηνες καθυστερησεις επαιρνα αντισυλληπτικα για 6 μηνες το ανωτερο.απο τις ορμονες η δ4 ανδροστενδιονη ειναι ανεβασμενη στο 3,9 με ανωτερη τιμη το 2,9.τωρα σκεφτομαι να αρχισω ομοιοπαθητικη για την ακμη κυριως που ειναι το πιο μεγαλο συμπτωμα που εχω.θα ηθελα να σας ρωτησω,μιας και το εχετε ψαξει περισσοτερο λογω του οτι προσπαθειτε για παιδακι,η ορμονη fsh συνδεεται καπως με τις πολυκυστικες?πριν καιρο ειχα 3 μηνες καθυστερηση και πηρα χαπια για να αδιαθετησω και εκανα ορμονικες και η fsh ηταν ανεβασμενη στο 10 περιπου.τοτε δεν εδωσα βαση γιατι δεν ηξερα την σημασια της ορμονης αυτης ομως τωρα που ξερω ανησυχω.απλα σκεφτομαι οτι εφοσον ειχα 3 μηνες καθυστερηση δεν ειναι λογικο να ειναι αυξημενη η fsh?απλα δεν θελω να πιστεψω οτι αρχιζω να μπαινω σε προωρη εμμηνοπαυση.ο τοτε γιατρος δεν μου ειχε πει τιποτα.εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολο οι κοπελες με πολυκυστικες να εχουν και προωρη εμμηνοπαυση.εσεις εχετε δει καθολου την fsh σας?δλδ αν εχω και υψηλη fsh μαζι με τις πολυκυστικες ειμαι τελειωμενη υποθεση.δεν προκειται ΠΟΤΕ να κανω νινι.

 

 

Οι πολυκυστικές ωοθήκες (PCOS) είναι αρκετά σύνθετο ζήτημα, θα έλεγα όμως ότι μια τέτοια μέτρηση της FSH δεν είναι ανησυχητική. Για να συμπεράνει μια γυναίκα ότι πλησιάζει πρόωρη εμμηνόπαυση πρέπει να έχει πολλαπλές μετρήσεις πάνω από 30 IU/L. Η FSH σε PCOS συνήθως δεν είναι αυξημένη (η LH αυξάνει), όμως είναι αρκετά δύσκολο να κρίνει κανείς ποιες τιμές ακριβώς πρέπει να λάβει ως όρια μια και ο κύκλος είναι διαταραγμένος.

Η συνήθης αντιμετώπιση των πολυκυστικών ωοθηκών είναι η απώλεια βάρους (αν χρειάζεται φυσικά) η οποία μπορεί να είναι αποτελεσματική στη βελτίωση όλων των συμπτωμάτων (ακμή, υπερτρίχωση, κύκλος), η χρήση μετφορμίνης σε ορισμένες περιπτώσεις, η πρόκληση περιόδου με χρήση ορμονών και η αισθητική παρέμβαση για την υπερτρίχωση. Από εκεί και πέρα για επίτευξη εγκυμοσύνης κατά κανόνα επιτυγχάνεται ωορρηξία με φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Οι πολυκυστικές ωοθήκες (PCOS) είναι αρκετά σύνθετο ζήτημα, θα έλεγα όμως ότι μια τέτοια μέτρηση της FSH δεν είναι ανησυχητική. Για να συμπεράνει μια γυναίκα ότι πλησιάζει πρόωρη εμμηνόπαυση πρέπει να έχει πολλαπλές μετρήσεις πάνω από 30 IU/L. Η FSH σε PCOS συνήθως δεν είναι αυξημένη (η LH αυξάνει), όμως είναι αρκετά δύσκολο να κρίνει κανείς ποιες τιμές ακριβώς πρέπει να λάβει ως όρια μια και ο κύκλος είναι διαταραγμένος.

Η συνήθης αντιμετώπιση των πολυκυστικών ωοθηκών είναι η απώλεια βάρους (αν χρειάζεται φυσικά) η οποία μπορεί να είναι αποτελεσματική στη βελτίωση όλων των συμπτωμάτων (ακμή, υπερτρίχωση, κύκλος), η χρήση μετφορμίνης σε ορισμένες περιπτώσεις, η πρόκληση περιόδου με χρήση ορμονών και η αισθητική παρέμβαση για την υπερτρίχωση. Από εκεί και πέρα για επίτευξη εγκυμοσύνης κατά κανόνα επιτυγχάνεται ωορρηξία με φάρμακα.

 

 

 

σας ευχαριστώ πολύ γιατρέ για την απάντηση.τον προηγούμενο μήνα σταμάτησα τα αντισυλληπτικά και τωρα περιμένω να αδιαθετήσω απο μονη μου για να κάνω εξετάσεις για fsh,lh,ε2.πιστευετε θα είναι αντικειμενικά τα αποτελέσματα ή θα πρεπει να περιμένω μεγαλύτερο διαστημα για να αποτοξινωθει ο οργανισμος απο τα χαπια?να σημειωσω οτι τα επαιρνα για 7 μηνες.θα ηθελα να σας ρωτησω κατι τελευταιο,γιατι ειμαι στη φαση που προσπαθω να γνωρισω πως λειτουργει ο οργανισμος μου,πριν δεν με απασχολουσε.οταν μια γυναικα εχει κανονικα περιοδο καθε μηνα (ασχετα με το αν ειναι σταθερη η οχι), αυτο σημαινει οτι εχει κανει πριν ωορρηξια?δλδ υπαρχει περιπτωση να μην κανει ωορρηξια αλλα να εχει κανονικα περιοδο?πως συνδεονται αυτα τα δυο μεταξυ τους?

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ γιατρέ για την απάντηση.τον προηγούμενο μήνα σταμάτησα τα αντισυλληπτικά και τωρα περιμένω να αδιαθετήσω απο μονη μου για να κάνω εξετάσεις για fsh,lh,ε2.πιστευετε θα είναι αντικειμενικά τα αποτελέσματα ή θα πρεπει να περιμένω μεγαλύτερο διαστημα για να αποτοξινωθει ο οργανισμος απο τα χαπια?να σημειωσω οτι τα επαιρνα για 7 μηνες.θα ηθελα να σας ρωτησω κατι τελευταιο,γιατι ειμαι στη φαση που προσπαθω να γνωρισω πως λειτουργει ο οργανισμος μου,πριν δεν με απασχολουσε.οταν μια γυναικα εχει κανονικα περιοδο καθε μηνα (ασχετα με το αν ειναι σταθερη η οχι), αυτο σημαινει οτι εχει κανει πριν ωορρηξια?δλδ υπαρχει περιπτωση να μην κανει ωορρηξια αλλα να εχει κανονικα περιοδο?πως συνδεονται αυτα τα δυο μεταξυ τους?

 

Καλησπέρα,

 

Θα έλεγα να περιμένετε λίγο ακόμα πριν κάνετε εξετάσεις (γύρω στο τρίμηνο από τη διακοπή των αντισυλληπτικών), ακριβώς όπως λέτε για να επανέλθουν οι ορμόνες σας σε αντιπροσωπευτικά επίπεδα για τον οργανισμό σας.

 

Εάν μια γυναίκα έχει περίοδο κάθε μήνα (όχι απαραίτητα ακριβώς κάθε 28 μέρες, αλλά χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις) αυτό είναι αρκετά αξιόπιστη ένδειξη ότι έχει και τακτική ωορρηξία. Κάποιοι κύκλοι μπορεί να είναι και ανωορρηκτικοί (δηλαδή χωρίς να έχει απελευθερωθεί ωάριο) όμως κατά κανόνα θα συμβαίνει ωορρηξία τους περισσότερους μήνες. Αυτό συμβαίνει γιατί η ωορρηξία οδηγεί σε μια αλληλουχία ορμονικών μεταβολών που μετά από δυο περίπου εβδομάδες προκαλούν εμμηνορρυσία. Ο άστατος κύκλος με την έννοια της διακύμανσης της τάξης των εβδομάδων ή μηνών, οι άτακτες αιμορραγίες μεταξύ περιόδων ή η έλλειψη περιόδου για μήνες είναι συνήθως ένδειξη ότι δε συμβαίνει ωορρηξία ή ότι γίνεται σπάνια. Όπως θα γνωρίζετε αυτό είναι και από τα χαρακτηριστικά των πολυκυστικών ωοθηκών όπου η τακτική ωορρηξία αναστέλλεται.

Link to comment
Share on other sites

κ. Μιχαλόπουλε θα ήθελα και εγώ την γνώμη σας πάνω στην δική μου περίπτωση. Είμαι 35 χρ. και εχω πολυκυστικες από την εφηβεία μου. Περίοδο βλεπω και εβλεπα καθε μηνα απλα δεν ηταν παντα σε σταθερο κυκλο πχ 28 ημερων. Τον εναν μηνα ειχα 22 ημερων, τον αλλον 24 κτλ κτλ κτλ. Το κυριο προβλημα μου ομως είναι οι πολλες ημερες περιοδου και η εντονη αιμοραγια. Πριν απο 5 χρονια επαιρνα τα yasmin για 1,5 χρονο οπου και τα σταματησα μετα. Οσο τα επαιρνα ολα ηταν φυσιολογικα! Να σημειώσω οτι πριν ξεκινησω τα yasmin, ειχα σχεδον 8-9 ημερες περιοδο, ποτε παραπανω!

Αυτη την στιγμη ομως, ο κυκλος μου παραμενει το ιδιο αστατος (μεταξυ 22 και 27 ημερων) και η αιμοραγια θα κρατησει απο 9 εως 13 ημερες. Στους μηνες που εχω κυκλο 22 ημερων με περιοδο 12-13 ημερες, ειμαι χαλια.

 

Επιπλέον, προσπαθουμε 6 μηνες με τον αρραβωνιαστικο μου για μωρακι, αλλα ακομα τιποτα. Δεν μπορω να υπολογισω ουτε ωορρηξια ουτε τιποτα. Η γιατρος που με κοιταξε, δεν βρηκε κατι κακό. Ηταν ολα οκ οπως ειπε.

Ειναι λογικα ολα αυτα? Εγω δεν εχω ξανα ακουσει ποτε περιπτωση σαν την δικη μου και αυτο με ανησυχει :|

Πως να υπολογιζω ωορρηξια? Και πότε γίνεται απο την στιγμη που εχω περιοδο τοσες μερες?! :oops:

SqMTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ. Μιχαλόπουλε θα ήθελα και εγώ την γνώμη σας πάνω στην δική μου περίπτωση. Είμαι 35 χρ. και εχω πολυκυστικες από την εφηβεία μου. Περίοδο βλεπω και εβλεπα καθε μηνα απλα δεν ηταν παντα σε σταθερο κυκλο πχ 28 ημερων. Τον εναν μηνα ειχα 22 ημερων, τον αλλον 24 κτλ κτλ κτλ. Το κυριο προβλημα μου ομως είναι οι πολλες ημερες περιοδου και η εντονη αιμοραγια. Πριν απο 5 χρονια επαιρνα τα yasmin για 1,5 χρονο οπου και τα σταματησα μετα. Οσο τα επαιρνα ολα ηταν φυσιολογικα! Να σημειώσω οτι πριν ξεκινησω τα yasmin, ειχα σχεδον 8-9 ημερες περιοδο, ποτε παραπανω!

Αυτη την στιγμη ομως, ο κυκλος μου παραμενει το ιδιο αστατος (μεταξυ 22 και 27 ημερων) και η αιμοραγια θα κρατησει απο 9 εως 13 ημερες. Στους μηνες που εχω κυκλο 22 ημερων με περιοδο 12-13 ημερες, ειμαι χαλια.

 

Επιπλέον, προσπαθουμε 6 μηνες με τον αρραβωνιαστικο μου για μωρακι, αλλα ακομα τιποτα. Δεν μπορω να υπολογισω ουτε ωορρηξια ουτε τιποτα. Η γιατρος που με κοιταξε, δεν βρηκε κατι κακό. Ηταν ολα οκ οπως ειπε.

Ειναι λογικα ολα αυτα? Εγω δεν εχω ξανα ακουσει ποτε περιπτωση σαν την δικη μου και αυτο με ανησυχει :|

Πως να υπολογιζω ωορρηξια? Και πότε γίνεται απο την στιγμη που εχω περιοδο τοσες μερες?! :oops:

 

Καλησπέρα,

 

Εύλογο το ερώτημά σας και όντως η απάντηση δεν είναι εύκολη. Θα σας καθησυχάσω πάντως ότι η περίπτωσή σας δεν είναι τόσο σπάνια όσο πιστεύετε.

Τα συμπτώματά σας υποδηλώνουν ανωορρηκτικούς κύκλους (δηλαδή κύκλους χωρίς ωορρηξία) που μπορεί όντως να οφείλονται σε πολυκυστικές ωοθήκες ή και σε άλλα ορμονικά αίτια. Σαφώς πάντως υπάρχει κάποια υποβόσκουσα ορμονική διαταραχή και εάν δεν έχετε κάνει πρόσφατα ορμονολογικές εξετάσεις καλό θα ήταν να τις επαναλάβετε.

Θεωρώντας ότι οι πολυκυστικές ωοθήκες είναι η αιτία, είναι εξαιρετικά δύσκολο να προβλέψετε την ωορρηξία μια και θα συμβαίνει σπάνια και σε άτακτα χρονικά διαστήματα. Θα μπορούσατε να κάνετε εξέταση προγεστερόνης ορού για να επιβεβαιώσετε εκ των υστέρων εάν συνέβη ωορρηξία σε κάποιον κύκλο αλλά αυτό θα ήταν καλό να το συζητήσετε πρώτα με τη γιατρό σας.

Συνήθως όταν γυναίκες με διαταραχές του κύκλου λόγω πολυκυστικών ωοθηκών προσπαθούν για εγκυμοσύνη δίνονται ωορρηκτικά φάρμακα για 3-6 κύκλους. Με αυτό τον τρόπο προκαλείται ωορρηξία αξιόπιστα και προβλέψιμα, ρυθμίζεται παροδικά ο κύκλος και αυξάνουν οι πιθανότητες σύλληψης. Και αυτό βέβαια είναι θέμα που θα πρέπει να το συζητήσετε με τη γυναικολόγο σας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα επικοινωνήσω με την γιατρό μου και θα δω τι μπορούμε να κάνουμε.

 

Καλησπέρα,

 

Εύλογο το ερώτημά σας και όντως η απάντηση δεν είναι εύκολη. Θα σας καθησυχάσω πάντως ότι η περίπτωσή σας δεν είναι τόσο σπάνια όσο πιστεύετε.

Τα συμπτώματά σας υποδηλώνουν ανωορρηκτικούς κύκλους (δηλαδή κύκλους χωρίς ωορρηξία) που μπορεί όντως να οφείλονται σε πολυκυστικές ωοθήκες ή και σε άλλα ορμονικά αίτια. Σαφώς πάντως υπάρχει κάποια υποβόσκουσα ορμονική διαταραχή και εάν δεν έχετε κάνει πρόσφατα ορμονολογικές εξετάσεις καλό θα ήταν να τις επαναλάβετε.

Θεωρώντας ότι οι πολυκυστικές ωοθήκες είναι η αιτία, είναι εξαιρετικά δύσκολο να προβλέψετε την ωορρηξία μια και θα συμβαίνει σπάνια και σε άτακτα χρονικά διαστήματα. Θα μπορούσατε να κάνετε εξέταση προγεστερόνης ορού για να επιβεβαιώσετε εκ των υστέρων εάν συνέβη ωορρηξία σε κάποιον κύκλο αλλά αυτό θα ήταν καλό να το συζητήσετε πρώτα με τη γιατρό σας.

Συνήθως όταν γυναίκες με διαταραχές του κύκλου λόγω πολυκυστικών ωοθηκών προσπαθούν για εγκυμοσύνη δίνονται ωορρηκτικά φάρμακα για 3-6 κύκλους. Με αυτό τον τρόπο προκαλείται ωορρηξία αξιόπιστα και προβλέψιμα, ρυθμίζεται παροδικά ο κύκλος και αυξάνουν οι πιθανότητες σύλληψης. Και αυτό βέβαια είναι θέμα που θα πρέπει να το συζητήσετε με τη γυναικολόγο σας.

SqMTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα έλεγα να περιμένετε λίγο ακόμα πριν κάνετε εξετάσεις (γύρω στο τρίμηνο από τη διακοπή των αντισυλληπτικών), ακριβώς όπως λέτε για να επανέλθουν οι ορμόνες σας σε αντιπροσωπευτικά επίπεδα για τον οργανισμό σας.

 

Εάν μια γυναίκα έχει περίοδο κάθε μήνα (όχι απαραίτητα ακριβώς κάθε 28 μέρες, αλλά χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις) αυτό είναι αρκετά αξιόπιστη ένδειξη ότι έχει και τακτική ωορρηξία. Κάποιοι κύκλοι μπορεί να είναι και ανωορρηκτικοί (δηλαδή χωρίς να έχει απελευθερωθεί ωάριο) όμως κατά κανόνα θα συμβαίνει ωορρηξία τους περισσότερους μήνες. Αυτό συμβαίνει γιατί η ωορρηξία οδηγεί σε μια αλληλουχία ορμονικών μεταβολών που μετά από δυο περίπου εβδομάδες προκαλούν εμμηνορρυσία. Ο άστατος κύκλος με την έννοια της διακύμανσης της τάξης των εβδομάδων ή μηνών, οι άτακτες αιμορραγίες μεταξύ περιόδων ή η έλλειψη περιόδου για μήνες είναι συνήθως ένδειξη ότι δε συμβαίνει ωορρηξία ή ότι γίνεται σπάνια. Όπως θα γνωρίζετε αυτό είναι και από τα χαρακτηριστικά των πολυκυστικών ωοθηκών όπου η τακτική ωορρηξία αναστέλλεται.

 

καλησπερα κυριε Μιχαλοπουλε, θα ηθελα να σας ρωτησω κατι τελευταιο.εχω ακουσει οτι οι γυναικες με πολυκυστικες ωοθηκες εχουν υψηλο αποθεμα ωαριων και γι αυτο το λογο η εξεταση AMH βγαινει συνηθως υψηλη.αυτο ισχυει?με αλλα λογια μπορει μια γυναικα με πολυκυστικες να εχει και ΠΩΑ?

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστώ πολύ Κατερίνα! Δυστυχώς το θέμα με το άγχος είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο! Καταφέρνω και το αποβάλω αλλα όταν έρχεται η τελευταία εβδομάδα που περιμένω περίοδο.......επανέρχεται όσο και να προσπαθώ! όπως και να χει όμως δεν το βάζουμε κάτω!!!! Δεν πιστεύω οτι στις μέρες μας υπάρχουν ζευγάρια που δεν μπορούν να γονιμοποιήσουν!Πάντα υπάρχει λύση.....!

 

Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα κ ένα μώρο στην αγκαλία σου σύντομα!!!!:P:p:p:p:p:p:p

exo na po kati katarxas kalispera se oles....apo ta 17 anakalipsame me thn giatro moy pos exo polikistikes oothikes sta logia mono fysika kai mono apo ton yperixo sthn poreia eixa allaksei giatro kai ekeinos me enan aplo yperixo moy eipe pos exo polikistikes...shmera eimai 27 10 xronia zoysa me ayto kai elega exo polikistikes den tha meno eykola egyos kai alles polles anisixies kai anxos mexri prosfata poy vrika ton giatro moy poy einai o anthropos pano ap ola kai o kalyteros giatros gia mena...meta apo mia seira ormonikon eksetaseon proekipse pos den exo syndromo polikistikon oothikon apla parapano oothilakia stis oothikes....kai eykola meno egyos paneykola omos ston proto mhn prospathion kai stis dyo egkimosines moy poy telika palidromisane kai tora eimai sto treksimo gia eksetaseis thromvofilias...oyf thelo tosa polla na po....ekei poy thelo na latalikso einai oti mhn menete pote sthn gnomi enos giatroy...oi perisoteroi mas vlepoyne san xartonomismata kai tipote parapano....mhn afeinoyme thn ygeia mas poso mallon thn mitrotita sthn tyxh toy kathenos....ego meta apo 5 giatroys kateliksa epiteloys....kai to pos ton vrika einai apithano kai san na moy ton esteile o theos mprosta moy alla ayto einai mia allh istoria...elpizo ta kalytera se oles na stamatisoyme na voyrkonoyme otan vlepoyme alla morakia apo filoys kai tainies sthn thleorasi kai epiteloys na agkaliasoyme syntoma ta dika mas morakia...to eyxomai mesa apo thn kardia moy se oloes!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κυριε Μιχαλοπουλε, θα ηθελα να σας ρωτησω κατι τελευταιο.εχω ακουσει οτι οι γυναικες με πολυκυστικες ωοθηκες εχουν υψηλο αποθεμα ωαριων και γι αυτο το λογο η εξεταση AMH βγαινει συνηθως υψηλη.αυτο ισχυει?με αλλα λογια μπορει μια γυναικα με πολυκυστικες να εχει και ΠΩΑ?

 

Πολύ ενδιαφέρουσα η ερώτησή σας, θα προσπαθήσω να σας απαντήσω όσο πιο απλά γίνεται. Φυσιολογικά, σε κάθε κύκλο ωριμάζει ένας αριθμός ωαρίων από τα οποία επιλέγεται το καλύτερο για να απελευθερωθεί κατά την ωορρηξία. Τα υπόλοιπα που "δεν περνούν τις εξετάσεις" υποστρέφουν και χάνονται. Στις πολυκυστικές ωοθήκες η διαδικασία αυτή δεν ολοκληρώνεται με αποτέλεσμα ένας μεγάλος αριθμός ωαρίων να παγιδεύεται σε μια ημι-ώριμη κατάσταση χωρίς κανένα τους να προωθείται για ωορρηξία. Η αυξημένη ΑΜΗ έχει σχέση με το μεγάλο αριθμό αυτών των ωαρίων και γι'αυτό η μέτρησή της χρησιμοποιείται ως ένα από τα κριτήρια για τη διάγνωση του συνδρόμου.

 

Οι γυναίκες με πολυκυστικές ωοθήκες θεωρείται λιγότερο πιθανό να αναπτύξουν πρώιμη ωοθηκική ανεπάρκεια σε σχέση με το γενικό πληθυσμό, δεδομένου και του περιορισμένου αριθμού κύκλων που έχουν. Εάν αρχίσουν να αναπτύσσουν πάντως ωοθηκική ανεπάρκεια η ΑΜΗ τους σταδιακά θα ελαττωθεί όπως συμβαίνει και σε κάθε άλλη γυναίκα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγώ το μόνο που θέλω να πω είναι ότι αν μόνο σε έναν υπέρηχο φαίνονται πολλές κύστες στις ωοθήκες και πάνω κάτω κάθε μήνα έχετε περίοδο μη πιστέψετε το γιατρό που θα σας πεί (ιδίως χωρίς ορμονολογικές εξετάσεις) ότι έχετε σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών.

 

Αρκετά άκουσα και τράβηξα 1 χρόνο από γιατρούς που μου είχαν πεί από το

"δε θα μείνεις έγκυος ποτέ φυσιολογικά με αυτό το χάλι"

μέχρι το

"θα μείνεις έγκυος μόνο με σπερματέγχυση και δε με νοιάζει τι θα δείξουν οι ορμονολογικές που θα κάνεις"

 

Λίγο το άγχος, λίγο το γεγονός ότι σε σχέση με τις υπόλοιπες γυναίκες είχα και 1-2 ανωορρηκτικούς κύκλους παραπάνω, μας πήρε 1,5-2 χρόνια...

 

Βρείτε γυναικολόγο που να έχει ειδίκευση στις πολυκυστικές ωοθήκες και μιλήστε και με ενδοκρινολόγο (οι ορμόνες είναι η βασική τους δουλειά).

Η εύκολη λύση, έλα να σε χαπακώσω και να μείνεις έγκυος ή χαπάκωμα και σπερματεγχύσεις/ εξωσωματικές μερικές φορές δε χρειάζονται και μόνο επιπλέον άγχος προκαλούν.

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που θέλω να πω είναι ότι αν μόνο σε έναν υπέρηχο φαίνονται πολλές κύστες στις ωοθήκες και πάνω κάτω κάθε μήνα έχετε περίοδο μη πιστέψετε το γιατρό που θα σας πεί (ιδίως χωρίς ορμονολογικές εξετάσεις) ότι έχετε σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών.

 

Αρκετά άκουσα και τράβηξα 1 χρόνο από γιατρούς που μου είχαν πεί από το

"δε θα μείνεις έγκυος ποτέ φυσιολογικά με αυτό το χάλι"

μέχρι το

"θα μείνεις έγκυος μόνο με σπερματέγχυση και δε με νοιάζει τι θα δείξουν οι ορμονολογικές που θα κάνεις"

 

Λίγο το άγχος, λίγο το γεγονός ότι σε σχέση με τις υπόλοιπες γυναίκες είχα και 1-2 ανωορρηκτικούς κύκλους παραπάνω, μας πήρε 1,5-2 χρόνια...

 

Βρείτε γυναικολόγο που να έχει ειδίκευση στις πολυκυστικές ωοθήκες και μιλήστε και με ενδοκρινολόγο (οι ορμόνες είναι η βασική τους δουλειά).

Η εύκολη λύση, έλα να σε χαπακώσω και να μείνεις έγκυος ή χαπάκωμα και σπερματεγχύσεις/ εξωσωματικές μερικές φορές δε χρειάζονται και μόνο επιπλέον άγχος προκαλούν.

 

ΠΟΣΟ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ!ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΕΙΧΑ ΑΣΤΑΤΟ ΚΥΚΛΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΟΡΜΟΝΙΚΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ!ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΚΥΣΤΕΣ ΑΛΛΑ Ο ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!ΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ 1 ΧΡΟΝΟΥ ΠΕΤΥΧΑΜΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Η ΟΠΟΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΗΤΑΝ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΕ Η ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΟΥΤΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ!ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΜΑΣ ΒΓΑΛΕΙ.Ο ΧΡΟΝΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Εχω την εξης απορια με αυτο το θεμα: Εχω σταθερη περιοδο 29-31 μερες, οχι τριχοφυια, ορμονικες μια χαρα, προγεστερονη πολυ καλη, αλλα στον υπερηχο ο γιατρος ειδε ωοθηλακια σαν κυστες και μου ειπε οτι ειναι πολυκυστικες αλλα ΟΧΙ συνδρομο πολυκυστικων. Επισης ειδαμε και ωαριο 2εκ ετοιμο να σπασει και οντως την επομενη μερα ειχα πονο και θετικο τεστ ωορρηξιας. Το θεμα μου ειναι τα κεφε υγρα 6-7 μερες πριν την περιοδο και ο γιατρος ειπε οτι οφειλονται στις πολυκυστικες αλλα με βαση τις εξετασεις κανω ωορρηξια. Ωστοσο προσπαθουμε 4μηνες χωρις αποτελεσμα. Μπορειτε να μου εξηγησετε αν οι πολυκυστικες επηρεαζουν τη συλληψη;Και τι ειδους πολυκυστικες ειναι αυτες χωρις ανωμαλια στην περιοδο, χωρις ακμη, τριχοφυια και με ορμονικες απολυτα φυσιολογικες;

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εξης απορια με αυτο το θεμα: Εχω σταθερη περιοδο 29-31 μερες, οχι τριχοφυια, ορμονικες μια χαρα, προγεστερονη πολυ καλη, αλλα στον υπερηχο ο γιατρος ειδε ωοθηλακια σαν κυστες και μου ειπε οτι ειναι πολυκυστικες αλλα ΟΧΙ συνδρομο πολυκυστικων. Επισης ειδαμε και ωαριο 2εκ ετοιμο να σπασει και οντως την επομενη μερα ειχα πονο και θετικο τεστ ωορρηξιας. Το θεμα μου ειναι τα κεφε υγρα 6-7 μερες πριν την περιοδο και ο γιατρος ειπε οτι οφειλονται στις πολυκυστικες αλλα με βαση τις εξετασεις κανω ωορρηξια. Ωστοσο προσπαθουμε 4μηνες χωρις αποτελεσμα. Μπορειτε να μου εξηγησετε αν οι πολυκυστικες επηρεαζουν τη συλληψη;Και τι ειδους πολυκυστικες ειναι αυτες χωρις ανωμαλια στην περιοδο, χωρις ακμη, τριχοφυια και με ορμονικες απολυτα φυσιολογικες;

 

δασκάλα γειά σου, να σου πω τι έχω καταλάβει εγώ όταν λέμε πολυκυστικές εννοούμε πολύ μικρές και πολλές κυστούλες στις ωοθήκες. όταν λέμε σύνδρομο πολυκυστικών εννοούμε καθαρές ωοθήκες απο κύστες αλλά άτομο με χαρακτηριστικά πολυκυστικών δηλαδή αντίσταση στην ινσουλίνη, ακμή, τριχοφυία, λίπος στην περιοχή της κοιλιάς (όλα αυτά τα συμπτώματα μαζί ή κάποιο απο αυτά μόνο του). στην περίπτωση αυτή ειδικά όταν υπάρχει αντίσταση στην ινσουλίνη ο οργανισμός δεν παράγει και πολύ καλά ωάρια με αποτέλεσμα να μην μένεις έγκυος ή να έχεις παλλίνδρομες και βιοχημικές κυήσεις. τότε είναι που ενδοκρινολόγοι συστήνουν glucophage για εξισορρόπιση της ινσουλίνης που έχει σαν αποτέλεσμα καλύτερης ποιότητας ωάρια και κατά συνέπεια εγκυμοσύνη. δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα, αν γράφω κάτι λάθος να με διορθώσουν τα υπόλοιπα κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου εξηγησετε αν οι πολυκυστικες επηρεαζουν τη συλληψη;Και τι ειδους πολυκυστικες ειναι αυτες χωρις ανωμαλια στην περιοδο, χωρις ακμη, τριχοφυια και με ορμονικες απολυτα φυσιολογικες;

 

Ξέρω ότι δυσκολευουν πολλές φορές τη σύλληψη αλλά πολλές περιπτώσεις ξέρω που έμειναν έγκυος με πολυκυστικές (η μια μάλιστα έκανε 3 παιδιά).

μην αγχώνεσαι το διάστημα που προσπαθείς δεν είναι μεγάλο. ευχομαι όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδη αν καταλαβα καλα δεν ανηκω στην κατηγορια που περιγραφεις με αντισταση στην ισνσουλινη αλλα παρ'ολα αυτα ισως οι κυστες αυτες δυσκολευουν τη συλληψη;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν καταλαβα καλα δεν ανηκω στην κατηγορια που περιγραφεις με αντισταση στην ισνσουλινη αλλα παρ'ολα αυτα ισως οι κυστες αυτες δυσκολευουν τη συλληψη;

 

ο γιατρος σου τι σου ειπε?

Link to comment
Share on other sites

Οτι με βαση τις εξετασεις και τον υπερηχο που ειδαμε ωαριο ετοιμο να πεσει, κανω ωορρηξια. Μου ειπε να παμε παλι απο τον καινουριο χρονο αν δεν...

 

μην αγχωνεσαι κορίτσι μου, θα έρθει το μωράκι, ευχομαι να είναι πολύ σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εξης απορια με αυτο το θεμα: Εχω σταθερη περιοδο 29-31 μερες, οχι τριχοφυια, ορμονικες μια χαρα, προγεστερονη πολυ καλη, αλλα στον υπερηχο ο γιατρος ειδε ωοθηλακια σαν κυστες και μου ειπε οτι ειναι πολυκυστικες αλλα ΟΧΙ συνδρομο πολυκυστικων. Επισης ειδαμε και ωαριο 2εκ ετοιμο να σπασει και οντως την επομενη μερα ειχα πονο και θετικο τεστ ωορρηξιας. Το θεμα μου ειναι τα κεφε υγρα 6-7 μερες πριν την περιοδο και ο γιατρος ειπε οτι οφειλονται στις πολυκυστικες αλλα με βαση τις εξετασεις κανω ωορρηξια. Ωστοσο προσπαθουμε 4μηνες χωρις αποτελεσμα. Μπορειτε να μου εξηγησετε αν οι πολυκυστικες επηρεαζουν τη συλληψη;Και τι ειδους πολυκυστικες ειναι αυτες χωρις ανωμαλια στην περιοδο, χωρις ακμη, τριχοφυια και με ορμονικες απολυτα φυσιολογικες;

 

 

Γενικά υπάρχει μεγάλη σύγχυση αναφορικά με το θέμα και δεν είστε η μόνη με ανάλογες απορίες. Από άποψης γονιμότητας το σημαντικότερο είναι κατά πόσο μια γυναίκα έχει σταθερό κύκλο ή όχι. Μια γυναίκα με σταθερό κύκλο μπορεί να θεωρηθεί ότι έχει και τακτική ωορρηξία, οπότε το αν έχει όντως σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών ή όχι (PCOS) είναι εν πολλοίς ακαδημαϊκού ενδιαφέροντος. Το εύρημα των πολλαπλών κυστών στις ωοθήκες από μόνο του δεν θέτει διάγνωση PCOS. Αντίθετα, πρέπει να πληρούνται συγκεκριμένα υπερηχογραφικά κριτήρια, να συνδυάζονται με συμβατά ορμονικά ευρήματα και να υπάρχουν και αντίστοιχα συμπτώματα.

 

Από την περιγραφή σας, στην περίπτωσή σας δε φαίνεται να υπάρχει τέτοιος συνδυασμός οπότε θα σας έλεγα να εστιάσετε στο θέμα της σύλληψης και να μην ανησυχείτε για την εικόνα στον υπέρηχο. Σίγουρα 4 μήνες προσπάθειας δεν είναι πολλοί και πιστεύω ότι αν επιμείνετε θα τα καταφέρετε.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ Κ. Μιχαλοπουλε! Καθε μηνα νιωθω εναν πονο η τραβηγμα 1-2 μερες στην αριστερη η δεξια ωοθηκη και τους δυο τελευταιους μηνες κανω και τεστ ωορρηξιας που βγαινουν θετικα την ημερα που νιωθω και τον πονο. Αρα λοιπον να καθησυχαστω οτι γινεται ωορρηξια, σε συνδυασμο με τον σταθερο μου κυκλο; Θα μπορουσε ο πονος να ειναι κατι αλλο εκτος απο ωορρηξια;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ Κ. Μιχαλοπουλε! Καθε μηνα νιωθω εναν πονο η τραβηγμα 1-2 μερες στην αριστερη η δεξια ωοθηκη και τους δυο τελευταιους μηνες κανω και τεστ ωορρηξιας που βγαινουν θετικα την ημερα που νιωθω και τον πονο. Αρα λοιπον να καθησυχαστω οτι γινεται ωορρηξια, σε συνδυασμο με τον σταθερο μου κυκλο; Θα μπορουσε ο πονος να ειναι κατι αλλο εκτος απο ωορρηξια;

 

Πόνοι εναλλάξ αριστερά-δεξιά όπως τους περιγράφετε συνήθως είναι όντως τυπικοί ωορρηξίας.

Link to comment
Share on other sites

εχω αναρτησει το θεμα και χωρια αλλα ειπα να το βαλω και εδω μιας και ειναι αποτελεσμα των πολυκυστυκων.

 

2 μηνες μετα απο αποξεση λογω αποβολης ο γιατρος μου βρηκε στην 8η μερα του κυκλου παχυ ενδομητριο- δεν θυμαμαι ποσο μου είπε- σαν να μην εχω αδιαθετησει.

μου ειπε πως συμβαινει αυτο στις πολυκυστικες-εχω- αλλα του εκανε εντυπωση πως συνεβη μετα την αποξεση και αφου ειχα 2 κανονικους κυκλους περιοδου.

μου ειπε να κανω υστεροσκοπηση για να μου καθαρισει το ενδομητριο να και να το στείλει για βιοψία( τρεμω το αποτελεσμα της βιοψίας).

επισης είπε οτι με αυτο το ενδομητριο δεν υπαρχει περίπτωση εμφυτευσης.

σκεφτομαι πως αφου παχυνε μετα την απόξεση τί θα το εμποδίσει να ξαναπαχύνει μετά κι από αυτό το καθάρισμα?

κιαν βγει η βιοψία καθαρη- πρώτα ο Θεός- εγω ΠΟΤΕ και ΠΩΣ θα γινω μάνα...:-(. by the way ειμαι 31.

εχει κανεις παρόμοια εμπειρια να με βοηθήσει? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Εγώ είχα μεγάλο πρόβλημα με μικροπολυκιστκές. Άλλαξα πολούς γιατρούς για να μου φτιάξουν την περιοδό μου. Φανταστείτε έπαιρνα ορμόνες (δεν τις θυμάμαι) και μου ερχόταν μόνο για 1 μέρα περίοδος, και τα κιλά αναίβεναν (πάντα ήμουν αδύνατη). Τελικά στον τελευταίο μου γυναικολό μου άλλαξε της ορμόνες και σε συνδασμό με κάτι άλλες που μου δημιουργούσε ωορρηξία κατάφερα μέσα σε 4 μήνες (το πολύ) να μείνω έγκυος. Αν θυμάμαι σωστά ήταν Utragestan για να μου έρθει περίοδος (την πρώτη φορά) και μετά Serpafar από την 2η μέχρι τν 6η μέρα περιόδου μου. Για μένα είχε αποτέλεσμα. Άρχισε να φτιάχνει η περιοδός μου και να έρχεται από μόνη της και τελικά έμεινα έγκυος. Αν βρεθει ο σωστός συνδυασμός και δεν υπάρχει αγχος η πολυκυστικές δεν είναι εμπόδιο για μια εγκυμοσύνη!

 

geia sou flora.peidi kai ego exo to idio problima me periodo kathe 4 mines.mou sistise o giatros ta serpafar.moy eipe gia arxi na kano tin therapeia mina para mina.thelo na rotiso an ayta ftiaxnoun kai tin periodo.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...