Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυκυστικές Ωοθήκες - Σύνδρομο πολυκυστικών


Recommended Posts

Είναι γνωστό πως στον Διαβήτη τύπου 2, τα κύτταρα του σώματος αδυνατούν να χρησιμοποιήσουν την ινσουλίνη αποτελεσματικά ακόμα κι όταν τα επίπεδά της στη κυκλοφορία του αίματος είναι αρκετά υψηλά. Η κατάσταση αυτή αποτελεί την λεγόμενη ινσουλινοαντοχή. Όταν τα κύτταρα «πάσχουν» από ινσουλινοαντοχή, δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν την γλυκόζη που κυκλοφορεί στο αίμα με αποτέλεσμα τα επίπεδα της γλυκόζης του αίματος να ανεβαίνουν. Η περίσσεια του σωματικού λίπους φαίνεται πως προάγει αυτήν ακριβώς την ινσουλινοαντοχή. Πώς όμως;

1. Είναι γνωστό ότι η παχυσαρκία συνιστά παράγοντα κινδύνου για το διαβήτη τύπου ΙΙ, στον οποίο παρατηρείται είτε έλλειψη ινσουλίνης είτε αντοχή στη δράση της ινσουλίνης. Μέχρι σήμερα, ωστόσο, δεν είχε βρεθεί κάποιος μηχανισμός που να εξηγεί την αιτιολογική σχέση των δύο καταστάσεων. Σύμφωνα με μελέτη που δημοσιεύτηκε στο Nature, τα λιποκύτταρα, και ιδίως εκείνα που βρίσκονται στην κοιλιακή χώρα, παράγουν την ουσία ρεζιστίνη (resistin, από το resistance) η οποία προκαλεί την αντοχή στη δράση της ινσουλίνης, δηλαδή η ινσουλίνη, αν και υπάρχει στη σωστή ποσότητα, δεν μπορεί να δράσει στον οργανισμό.

2. Σε άτομα με αυξημένο ενδοκοιλιακό λίπος παρατηρείται αυξημένη έκκριση κορτιζόληςκαι ανδρογόνωναπό τα επινεφρίδια. Διάφορα ερεθίσματα διεγείρουν την έκκριση των ορμονών αυτών. Τέτοια είναι το κάπνισμα, το ποτό αλλά και το stress. H κορτιζόλη είναι γνωστό ότι ανταγωνίζεται την ινσουλίνη στα περιφερικά όργανα προκαλώντας έτσι ινσουλινοαντοχή. Με άλλα λόγια οι ορμόνες αυτές εμποδίζουν την κύρια δράση της ινσουλίνης, που είναι η είσοδος της γλυκόζης στα κύτταρα, με αποτέλεσμα να αυξάνεται η ποσότητα της γλυκόζης στο αίμα (προκαλώντας, δηλαδή, υπεργλυκαιμία) και παράλληλα να αυξάνεται η απέκκρισή της στα ούρα (δηλαδή γλυκοζουρία).

3. Ένα ισχυρότατο όπλο με υψηλό προφίλ ασφάλειας για την αντιμετώπιση των ασθενών με αυξημένη κακή (LDL) χοληστερίνη που πάσχουν από διαβήτη τύπου 2, τη νέα ουσία υπερστατίνη ροσουβαστατίνη, έχουν πλέον στα χέρια τους οι επιστήμονες. Η ροσουβαστατίνη είναι αποτελεσματικότερη των καθιερωμένων στατίνων στην αντιμετώπιση της αθηρογενετικής δυσλιπιδαιμίας στους ασθενείς με αυξημένη LDL-χοληστερόλη στα πλαίσια μεταβολικού συνδρόμου.

4. Το Χρώμιο είναι βασικό μέταλλο που συμμετέχει στη ρύθμιση των επιπέδων της γλυκόζης στο αίμα και στο μεταβολισμό των υδρογονανθράκων, του λίπους, των πρωτεινών και της χοληστερόλης. Το Χρώμιο είναι ουσιαστικής σημασίας για τη σωστή χρήση της ινσουλίνης στη ρύθμιση του επιπέδου του σακχάρου μέσα στο αίμα. Είναι ένα απαραίτητο ιχνοστοιχείο που ενεργοποιεί τα ένζυμα που χρειάζονται για το μεταβολισμό της γλυκόζης. Είναι επίσης απαραίτητο στην παραγωγή ινσουλίνης. Η ινσουλίνη είναι ο μεταφορέας της γλυκόζης στα κύτταρα όπου γίνεται πηγή ενέργειας. Η έλλειψη Χρωμίου μπορεί να προκαλέσει προβλήματα, όπως διαβήτης, υπογλυκαιμία, αύξηση της χοληστερίνης κ.α. Χωρίς το Χρώμιο ο οργανισμός δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τη γλυκόζη για καύσεις με αποτέλεσμα να χρησιμοποιεί τα λίπη σαν πηγή ενέργειας. Το Χρώμιο λοιπόν θεωρείται απαραίτητο ιχνοστοιχείο για καλή υγεία αλλά και για αύξηση της ενέργειας και του μυϊκού όγκου.

Το Χρώμιο είναι συμπαράγοντας της ινσουλίνης και ρυθμίζει τη λειτουργία της, ισορροπώντας έτσι το σάκχαρο του αίματος από διακυμάνσεις που οδηγούν σε υπεργλυκαιμία και διαβητικές τάσεις (λίγη ινσουλίνη) ή σε υπογλυκαιμία (πολύ ινσουλίνη). Βοηθά την ινσουλίνη στην καλύτερη μεταφορά αμινοξέων (όπως την L-ΚΑΡΝΙΤΙΝΗ) και στην καλύτερη ρύθμιση του σακχάρου του αίματος. Είναι επίσης το κύριο συστατικό του GTF (παράγοντας ανοχής γλυκόζης), που βοηθά την ινσουλίνη να ρυθμίζει το ποσό της γλυκόζης στους μυς και στο αίμα στέλνοντας τη γλυκόζη στα κύτταρα για την παραγωγή ενέργειας. Για να σχηματισθεί το GTF απαιτείται Χρώμιο και βιταμίνη Β3. Το Χρώμιο καταστρέφεται ή επηρεάζεται αρνητικά από τη ζάχαρη, τον καφέ, τα ποτά και το κάπνισμα.

Με την λήψη Χρωμίου επιτυχγάνεται η καλύτερη χρήση της γλυκόζης και κατά συνέπεια της ινσουλίνης οπότε μειώνεται η αντοχή στην ινσουλίνη (Μεταβολικό σύνδρομο) και κατά συνέπεια οι πιθανότητες εμφάνισης σακχαρώδη διαβήτη τύπου 2, δυσλιπιδαιμίας και κατ’ επέκταση του συνδρόμου πολυκυστικών ωοθηκών.

5. Τα διγουανίδια (μετφορμίνη, το γνωστό Glucophage) είναι φάρμακα που ελαττώνουν την παραγωγή γλυκόζης από το ήπαρ και παράλληλα αυξάνουν την κατανάλωσή της. Βοηθούν έτσι κατά κάποιο τρόπο την ινσουλίνη στη δράση της περιορίζοντας την ινσουλινοαντοχή και άρα και την υπερινσουλιναιμία. Για το λόγο αυτό τα φάρμακα αυτά έχουν γίνει σήμερα αναπόσπαστο τμήμα της θεραπείας των παχύσαρκων διαβητικών. Παράλληλα νέα φάρμακα δοκιμάζονται, με δράση κυρίως στα περιφερικά όργανα, όπου μειώνουν την αντίσταση στην ινσουλίνη (Θειαζολιδινεδιόνες).

Κανείς δεν ξέρει με ακρίβεια πώς ενεργεί η μετφορμίνη, αλλά φαίνεται ότι επιβραδύνει την απορρόφηση της γλυκόζης από τα έντερα και ίσως επίσης να έχει μία ακόμα πιο πολύπλοκη επίπτωση στο ήπαρ. Κατά συνέπεια, δεν μπορούν να το πάρουν ασθενείς που πάσχουν από οποιαδήποτε ασθένεια του ήπατος και καλό είναι επίσης να αποφεύγεται από ασθενείς με προβλήματα στους νεφρούς.

6. Η Λεβοκαρνιτίνη ανήκει στις ουσίες που δρουν στον οργανισμό για την ομαλή εξέλιξη των φυσιολογικών λειτουργιών και κυρίως του Διαμέσου μεταβολισμού. Βοηθά τα μυϊκά κύτταρα να απορροφήσουν τη γλυκόζη στο βαθμό που πρέπει καθώς και τον μεταβολισμό των υδατανθράκων (δηλαδή τη μεταφορά του λίπους στα μυϊκά κύτταρα με αποτέλεσμα το “κάψιμο” του λίπους στους μυϊκούς ιστούς).

Λόγω καλύτερης χρήσης της γλυκόζης και κατά συνέπεια της ινσουλίνης μειώνεται η αντοχή στην ινσουλίνη (Μεταβολικό σύνδρομο) και κατά συνέπεια οι πιθανότητες εμφάνισης σακχαρώδη διαβήτη τύπου 2, και δυσλιπιδαιμίας δηλαδή οι επιπλοκές που προκαλούν εν μέρη το σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθήκων.

Η Λεβοκαρνιτίνη ανήκει στην κατηγορία των μη βασικών αμινοξέων, παρουσιάζει βιταμινοειδή δράση και δεν προκαλεί εθισμό ή εξάρτηση γιατί είναι μια φυσιολογική ουσία του οργανισμού. Η Καρνιτίνη είναι μία αμίνη που συγκαταλέγεται στα μη βασικά αμινοξέα γιατί μπορεί να παραχθεί στον ανθρώπινο οργανισμό από άλλα βασικά αμινοξέα (λυσίνη, γλουταμινικό οξύ).

Η κύρια αποστολή της Καρνιτίνης είναι η μεταφορά των λιπαρών οξέων στα μιτοχόνδρια του κυττάρου για την παραγωγή ενέργειας. Μέσα στο πλάσμα του αίματος η καρνιτίνη ενώνεται με τα λιπαρά οξέα και τα συνοδεύει στα μιτοχόνδρια. Στα μιτοχόνδρια η καρνιτίνη ελευθερώνει τα λιπαρά οξέα ώστε με την επίδραση των μιτοχονδριακών ενζύμων να χρησιμοποιηθούν για την παραγωγή ενέργειας σχηματίζοντας ΑΤΡ. Αν τα λιπαρά οξέα δεν μπορέσουν να καούν αρκετά γρήγορα, η Καρνιτίνη δρα επιστρέφοντας τα λιπαρά οξέα στο πλάσμα του αίματος. Αν η Καρνιτίνη ληφθεί χωρίς να γίνεται η ανάλογη προπόνηση και διατροφή υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να αυξηθούν τα λιπίδια του αίματος (χοληστερίνη, τριγλυκερίδια). Η Καρνιτίνη μπορεί να βοηθήσει στη μεγαλύτερη καύση λίπους, εφόσον ακολουθείται η κατάλληλη διατροφή και ειδική προπόνηση. Τα ένζυμα που βοηθούν στην καύση του λίπους αυξάνονται σιγά – σιγά στον οργανισμό, με αποτέλεσμα ένας αρχικά απροπόνητος ασκούμενος να μπορεί να καίει σχεδόν διπλάσια ποσότητα λίπους μετά από τρεις μήνες προπόνησης.Έτσι ο αρχάριος και ο απροπόνητος ασκούμενος δεν έχει σε τίποτα να ωφεληθεί από ένα συμπλήρωμα καρνιτίνης γιατί επαρκεί πλήρως η καρνιτίνη που λαμβάνει από τροφές ή / και παράγει ο οργανισμός του.

Η χρήση Καρνιτίνης της μορφής L- θεωρείται γενικά ασφαλής στις συνήθεις ποσότητες και με το συνήθη τρόπο χρήσης (ως 1000 mg την ημέρα, διαιρεμένο σε δύο δόσεις και λαμβανόμενη πάντα με άδειο στομάχι) γιατί η τυχόν περίσσεια ποσότητα καρνιτίνης αποβάλλεται με τα ούρα. Η Καρνιτίνη δεν παρουσιάζει τοξικότητα ακόμα και σε μακροχρόνια θεραπευτική αγωγή. Η χρήση της Καρνιτίνης θα πρέπει να γίνεται διακοπτόμενα, δηλαδή ένας μήνας χρήσης – ένας μήνας διακοπή χρήσης. Σε αντίθετη περίπτωση η χρήση της καθίσταται αναποτελεσματική και η πιθανότητα ανεπιθύμητων ενεργειών (παρενεργειών) είναι αυξημένη. Στις περιπτώσεις που υπάρχει διαπιστωμένη πρωτοπαθής ή δευτεροπαθής ανεπάρκεια Καρνιτίνης, δεν υπάρχουν χρονικά όρια στη θεραπεία και η χρήση της δεν θα πρέπει να διακόπτεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 672
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας. Παράθεσα ότι κείμενο έχω βρει για τις πολυκυστικές ωοθήκες και τα παρεμφερή σύνδρομά τους από τα οποία υποφέρω και εγώ.

 

Ο Γολγοθάς μου:

Ηλικία παιδική: Είχα φυσιολογικό ύψος και κιλά. Συμπτώματα:

1. Δέρμα με τάση έντονης φαγούρας σε όλο το σώμα μέχρι και σήμερα.

2. Σιδηροπενική αναιμία 37 αιματοκρίτης μέχρι και σήμερα. Εξετάσεις για στίγμα βγήκαν αρνητικές.

3. Πόνοι στα πόδια (μύες και κόκαλα). Αναγκάζομαι να φοράω παντελόνια κάτω από την ποδιά του σχολείου γιατί το χειμώνα με το κρύο πόναγα και στα κόκκαλα. Οι γιατροί είπαν πόνοι ανάπτυξης. Οι πόνοι συνεχίστηκαν μέχρι την ηλικία των 22 ετών. Σταμάτησαν μετά από ορμονική θεραπεία 1 έτους με αντισυλληπτικά χάπια.

4. Μειωμένη σωματική αντοχή σε σχέση με άλλα παιδιά. Εύκολο λαχάνιασμα στο τρέξιμο.

5. Υπνηλία εάν δεν συμπλήρωνα 10ωρο ύπνου.

6. Πρόβλημα μνήμης. Δυσκολία απομνημόνευσης στο σχολείο καθώς και δυσκολία υπολογισμού απλών αριθμητικών πράξεων.

Ηλικία Εφηβεία: Είχα φυσιολογικό ύψος και κιλά. Συμπτώματα:

1. Δέρμα λιπαρό σε όλο το σώμα και ακμή στο πρόσωπο και πλάτη. Αυξημένη λιπαρότητα στα μαλλιά σε σημείο να χρειάζεται λούσιμο κάθε μέρα. Η φαγούρα συνεχίζεται. Εμφάνιση έντονης κυτταρίτιδας από την ηλικία των 12 ετών μέχρι σήμερα.

2. Σιδηροπενική αναιμία 36-37 αιματοκρίτης. Αντιμετωπίζεται με σίδηρο, πορτοκάλια για να ανέβει στο 38-39.

3. Οι πόνοι στα πόδια γίνονται πιο συχνοί και πιο ισχυροί.

4. Η μυική μάζα μειώνεται κι άλλο. Κομάρες στα πόδια, λαχάνιασμα στην ανηφόρα, αίσθημα καψίματος στους μυες των ποδιών όταν ανεβαίνω σκάλες. Όταν πάω να καθίσω σε καρέκλα στην κυριολεξία σωριάζομαι.

5. Υπνηλία εάν δεν συμπληρώσω 12ωρο ύπνου.

6. Η μνήμη χειροτερεύει. Χρειάζομαι 3 ώρες για να απομνημονεύσω μια σελίδα. Στα μαθηματικά δεν έχω πρόβλημα στη λύση των θεωρημάτων παρά μόνο στην πρακτική αριθμητική.

7. Η περίοδος ξεκινά στην ηλικία των 13 ετών και μέχρι τα 16 μου έρχεται στις 35 ημέρες. Από τα 16 και μετά αυξάνεται η καθυστέρηση.

8. Καρδιογράφημα φυσιολογικό.

Ηλικία 21 ετών: Είμαι 1,64 ύψος και 56 κιλά. Συμπτώματα:

1. Δέρμα λιπαρό σε όλο το σώμα και ακμή στο πρόσωπο και πλάτη. Αυξημένη λιπαραότητα στα μαλλιά σε σημείο να χρειάζεται λούσιμο κάθε μέρα. Η φαγούρα συνεχίζεται.

2. Σιδηροπενική αναιμία 36-37 αιματοκρίτης. Αντιμετωπίζεται με σίδηρο, πορτοκάλια για να ανέβει στο 38-39.

3. Οι πόνοι στα πόδια συνεχίζονται.

4. Η μυική μάζα είναι στην ίδια κατάσταση της εφηβείας.

5. Υπνηλία εάν δεν συμπληρώσω 12ωρο ύπνου.

6. Η περίοδος έρχεται κάθε 4-5 μήνες. Πηγαίνω σε ενδοκρινολόγο. Εξετάσεις υποθάλαμου, υπόφυσης, επινεφρίδια, θυροειδή φυσιολογικές. Το μέγεθος των ωοθηκών φυσιολογικό. Αυξημένη τεστοστερόνη πάνωαπό το φυσιολογικό όριο. Αντιμετωπίζεται με 1 έτους χορήγηση αντισυλληπτικών (Ginera, Triginera, Marvelon, Provera). Άλλαξα πολλές μάρκες γιατί μου δημιουργούσαν πρόβλημα (αυξημένη θερμοκρασία και σκλήρηνση στο στήθος). Στο δεύτερο 6μηνο θεραπείας παθαίνω υποκλινικό υποθυρεοειδισμό με αποτέλεσμα να πάθω ανδρογενή αλλωπεκία και να πάρω 12 κιλά. Στις ορμονικές εξετάσεις όλοι με ρωτούσαν αν ήμουν έγκυος γιατί τα οιστρογόνα ήταν ανεβασμένα εκτός ορίων. Στο χρόνο σταματώ τα αντισυλληπτικά και ξεκινώ 4μηνη θεραπεία του θυροειδή ο οποίος μέχρι και σήμερα (κάνω κάθε χρόνο εξετάσεις) δεν μου παρουσιάσε πρόβλημα (εκτός από 3 μικρούς όζους οι οποίοι μετά την εγκυμοσύνη εξαφανίστηκαν.) Δεν ξαναπήρα αντισυλληπτικά. Έκανα υπέρηχο για 2 μήνες και βρήκαν ότι έχω μικροπολυκυστικές ωοθήκες.

7. Οι πόνοι στα πόδια σταμάτησαν. Η ακμή περιορίστηκε. Έχασα τα 12 κιλά με δίαιτα. Η βλάβη στα μαλλιά παρά τις μακροχρόνιες θεραπείες είναι μόνιμη.

Ηλικία 22-28 ετών: Είμαι 1,64 ύψος και φυσιολογικά κιλά. Συμπτώματα:

1. Δέρμα λιπαρό με ελαφριά ακμή στο πρόσωπο. Αυξημένη λιπαρότητα στα μαλλιά σε σημείο να χρειάζεται λούσιμο κάθε μέρα. Η φαγούρα συνεχίζεται.

2. Σιδηροπενική αναιμία 36-37 αιματοκρίτης. Αντιμετωπίζεται με σίδηρο, πορτοκάλια για να ανέβει στο 38-39.

3. Η μυική μάζα είναι στην ίδια κατάσταση της εφηβείας.

4. Υπνηλία εάν δεν συμπληρώσω 12ωρο ύπνου.

5. Η περίοδος έρχεται κάθε 40-50-60 ημέρες χωρίς φάρμακα. Επαναλαμβανόμενο σύμπτωμα: κάθε Μεγάλο Σάββατο έχω περίοδο ασχέτως αν η προηγούμενη περίοδος ήταν πριν 28 ημέρες ή 30 ή 40 ή 50 ημέρες. Ορμονικές εξετάσεις φυσιολογικές. Σύμπτωμα: 4 φορές που είχα χρησιμοποιήσει κρέμα αδυνατίσματος κατά της κυτταρίτιδας είχα 20 μέρες καφέ σταγόνες ειδικά όταν σήκωνα βάρος και 7 ημέρες κανονική περίοδο.

6. Αρχίζουν τα πόδια και πρήζονται στους αστραγάλους.

Ηλικία 29-32 ετών: Είμαι 60 κιλά. Συμπτώματα:

1. Δέρμα λιπαρό με ελαφριά ακμή στο πρόσωπο. Αυξημένη λιπαραότητα στα μαλλιά σε σημείο να χρειάζεται λούσιμο κάθε μέρα. Η φαγούρα συνεχίζεται.

2. Σιδηροπενική αναιμία 32 αιματοκρίτης. Αντιμετωπίζεται με σίδηρο, πορτοκάλια για να ανέβει στο 40.

3. Η μυική μάζα είναι στην ίδια κατάσταση της εφηβείας. Ξεκινώ γυμναστήριο εντατικά 3 ώρες-4 φορές την εβδομάδα. Σύμπτωμα: Ενώ ξεκίνησα μαζί με άλλες γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας στον 1ο μήνα όλοι είχαν βελτιωθεί και σήκωναν μεγαλύτερα βάρη εκτός από εμένα που είχα την ίδια μυική δύναμη όπως την πρώτη μέρα. Για να δω βελτίωση ξαναπήρα ΚΑΡΝΙΤΙΝΗ για 2 μήνες. Δυστυχώς μετά τους 2 μήνες η περίοδος συνέχισε να έρχεται καθυστερημένη.

4. Υπνηλία εάν δεν συμπληρώσω 12ωρο ύπνου.

5. Η περίοδος έρχεται κάθε 40-50-60 ημέρες χωρίς φάρμακα. Επαναλαμβανόμενο σύμπτωμα: κάθε Μεγάλο Σάββατο έχω περίοδο ασχέτως αν η προηγούμενη περίοδος ήταν πριν 28 ημέρες ή 30 ή 40 ή 50 ημέρες. Από στεναχώρια εμφανίζεται ένας όζος στους λεμφαδένες και ο παθολόγος εκτός από αντιβίωση μου δίνει ΚΑΡΝΙΤΙΝΗ να δυναμώσω. Σύμπτωμα: Η περίοδος ήρθε κανονικά στις 28 ημέρες. Συνέχισα την ΚΑΡΝΙΤΙΝΗ για 1 χρόνο και η περίοδος ερχόταν κανονικά κάθε 28 ημέρες. Την σταμάτησα γιατί είχα πολύ αίμα κάθε φορά και ο αιματοκρίτης κατέβηκε στο 32. Την ξανασυνέχισα μετά από 1 χρόνο για 2 μήνες μέχρι να δυναμώσω στο γυμναστήριο. Ορμονικές εξετάσεις φυσιολογικές.

6. Τα πόδια είναι μονίμως πρησμένα στους αστραγάλους..

Ηλικία 33-36 ετών: Είμαι 62-64 κιλά. Συμπτώματα:

1. Από στεναχώρια παθαίνω ακμή βαριάς μορφής και κάνω 6μηνη θεραπεία με accuran. Η ακμή εξαφανίστηκε μόνιμα ενώ το δέρμα και τα μαλλιά έχουν φυσιολογική λιπαρότητα. Η τριχόπτωση είναι έντονη. Η φαγούρα συνεχίζεται.

2. Ο αιματοκρίτης είναι 38.

3. Η μυική μάζα είναι σε καλύτερη κατάσταση. Τουλάχιστον κάθομαι φυσιολογικά χωρίς να σωριάζομαι και δεν έχω κομάρες.

7. Υπνηλία εάν δεν συμπληρώσω 12ωρο ύπνου.

4. Η περίοδος έρχεται κάθε 40-50-60 ημέρες χωρίς φάρμακα. Επαναλαμβανόμενο σύμπτωμα: κάθε Μεγάλο Σάββατο έχω περίοδο ασχέτως αν η προηγούμενη περίοδος ήταν πριν 28 ημέρες ή 30 ή 40 ή 50 ημέρες. Στα 36 παντρεύομαι. Πριν το γάμο υπολογίζω τις γόνιμες ημέρες να ξεκινούν από την ημέρα του γάμου και παίρνω ΚΑΡΝΙΤΙΝΗ για να μου έρθει προγραμματισμένα η περίοδος κάτι που έγινε. Έμεινα έγκυος. Καλή εγκυμοσύνη. Κατά την εγκυμοσύνη έκανα την εξέταση καμπύλη ζαχάρου. Δεν είχα ζάχαρο αλλά μετά την γλυκόζη το ζάχαρο ανέβηκε αφύσικα μόνο μια μονάδα. Το παιδί γεννήθηκε με τροφική αλλεργία στο κρέας και στο γάλα της αγελάδος. Έκανα αυστηρή δίαιτα για να το θηλάσω από κρέας και από γάλα 1 χρόνο με την ελπίδα ότι μπορεί να ξεκουραστεί και το δικό μου ανοσσοποιητικό αν πάσχω από τροφική δυσανεξία στο κρέας και στο γάλα.

5. Τα πόδια είναι μονίμως πρησμένα στους αστραγάλους..

6. Η μνήμη χειροτερεύει. Πρέπει να κρατώ σημειώσεις γιατί ξεχνώ εύκολα.

Ηλικία 37 ετών: Είμαι 68 κιλά. Συμπτώματα:

1. Μετά τη γέννα θήλασα όχι κατά αποκλειστικότητα για 16 μήνες. Δυστυχώς δεν είχα πολύ γάλα και πήρα μαγιά μπύρας η οποία είναι η καλύτερη τροφή της κάντιντα. Σταμάτησα όταν άρχισα να παθαίνω μυκητιάσεις σε διάφορα σημεία του σώματος (καντιντίαση) για να ξεκουράσω το ανοσσοποιητικό. Η τριχόπτωση δεν σταματά.

2. Ο αιματοκρίτης είναι 38.

3. Έκανα τεστ ανάλυσης σώματος. Η οστική μάζα είναι πολύ καλή αλλά η μυική μάζα είναι χαμηλή για την ηλικία μου όπως και ο μεταβολισμός. Η βιολογική μου ηλικία είναι 52 ετών. Πήρα πολυβιταμίνες με πρωτείνη σόγιας για 2 μήνες καθώς και βιταμίνες για την ενίσχυση του ανοσσοποιητικού. Σύμπτωμα: Αύξηση της μυικής μάζας καλύτερα και από όταν πήγαινα γυμναστήριο.

4. Η περίοδος έρχεται στις 35 μέρες.

5. Τα πόδια ξεπρήστηκαν.

6. Με 8 ώρες ύπνου είμαι μια χαρά.

7. Η μνήμη με δυσκολεύει στην καθημερινότητά μου.

Σήμερα: Η περίοδος μάλλον λόγω αύξησης βάρους ξανάγινε αραιή. Ανησυχώ για ζάχαρο γιατί δεν έχω κάνει εξετάσεις για το σύνδρομο αντίσταση στην ινσουλίνη.

Συμπέρασμα:

1. Τα λεπτά μαλλιά, η τριχόπτωση, η εμφάνιση κυτταρίτιδας από 12 ετών και ακμή είναι όλα αποτέλεσμα του συνδρόμου των πολυκυστικών ωοθηκών.

2. Η αυξημένη φαγούρα στο σώμα είναι δείγμα αλλεργικής αντίδρασης του ανοσσοποιητικού.

3. Η αύξηση του ζαχάρου μόνο μια μονάδα μετά την λήψη γλυκόζης είναι αποτέλεσμα του συνδρόμου αντοχή στην ινσουλίνη. Το οποίο σύνδρομο ευθύνεται για την εμφάνιση του συνδρόμου των πολυκυστικών ωοθηκών.

4. Η περίοδος γίνεται κανονική κάθε Πάσχα γιατί νηστεύω τη Μεγάλη Εβδομάδα από κρέας και γάλα. Η διακοπή της τροφής στην οποία το ανοσσοποιητικό παρουσιάζει δυσανεξία ξεκουράζει το ανοσσοποιητικό οπότε αυξάνει ο μεταβολισμός, ομαλοποιείται η ινσουλίνη και κατ’ επέκταση όλο το ορμονικό σύστημα. Μπορεί και η αυξητική ορμόνη στο κρέας που είναι επιπρόσθετα ανταγωνιστική με την ινσουλίνη να μεγαλώνει το σύνδρομο αντοχής στην ινσουλίνη.

5. Συμπεραίνω ότι αν πάσχω από τροφική δυσανεξία στο κρέας ο οργανισμός απορρίπτει την τροφή οπότε δεν παίρνω τα απαραίτητα συστατικά από το κρέας όπως π.χ. ΚΑΡΝΙΤΙΝΗ που ευθύνεται για την μεταφορά του λίπους στους μυες για να καεί με αποτέλεσμα μυική ατροφία καθώς και αναιμία λόγω έλλειψης πρωτεινών. Επίσης η Καρνιτίνη ενεργεί και ως ρυθμιστής του ζαχάρου.

6. Η συνεχιζόμενη όμως έλλειψη πρωτεινών προκαλεί το σύνδρομο της Σαρκοπενίας το οποίο με τη σειρά του προκαλεί το σύνδρομο αντοχή στην ινσουλίνη το οποίο συνδέεται με την εμφάνιση του συνδρόμου των πολυκυστικών ωοθηκών.

 

Δεν είμαι γιατρός. Συμπτώματα παρατηρούσα τόσα χρόνια που οι γιατροί δεν έδιναν σημασία. Ελπίζω να σας βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΑΓΑΠΗΤΕΣ ΜΟΥ ΦΙΛΕΣ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ... ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ.. ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 10-16 ΤΟΥ ΜΑΡΤΗ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ 2 ΦΟΡΕΣ 20-25/03 ΚΑΙ 28-04/02-05... ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ... ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ειμαι 21 χρονων, επαιρνα το χαπι για αντισυλληψη 3 χρονια χωρις διακοπη. Μολις το σταματησα διαγνωστηκα με πολυκυστικες, οποτε το συνεχισα για να διορθωθουν. Τον τελευταιο χρονο ο γιατρος μου με συμβουλεψε να το κοψω για 1-2 μηνες κ μετα να το αρχισω παλι, αυτη τη στιγμη το εχω κοψει για 2 μηνες (περιμενω τωρα τη δευτερη μου περιοδο). Η πρωτη μου ηρθε με 2 μερες καθυστερηση και τωρα βρισκομαι στην 5η!!! ʽΕχω αγχωθει φουλ κ σκεφτομαι οτι για αυτο δε μου εχει ερθει ακομα.. Καλεσα τον γιατρο μου κ μου ειπε να περιμενω 10-15(!) μερες κ θα μου ερθει.. Οπως καταλαβαινετε δεν μπορω να περιμενω τοσο πολυ!!!!!! Εχω κανει τεστ κ εχει βγει ΕΥΤΥΧΩΣ αρνητικο!! Εχω κλεισει κ ραντεβου με τον γιατρο μου. Τι αλλο να κανω? Σκεφτομαι τη Δευτερα να κανω βʼ χοριακη για να ηρεμησουμε οσων αφορα σʼαυτο το θεμα, ομως η περιοδος?! παει αλλαξε? Υπαρχει περιπτωση τα 3 χρονια χαπιου να μου ¨χαλασαν¨ τον κυκλο? Πιο πριν ειχα 28 μερες ακριβως για να μη σας πω οτι ηξερα κ την ωρα!!(οπως ακριβως κ με το χαπι) (παρεπιπτοντως! Δεν εχω κανενα συμπτωμα πολυκυστικων ευτυχως! Ουτε σπυρακια, τριχοφυια, εξτρα κιλα, λιπαρο δερμα κ.α.)

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!! icon_smile.gif

 

Απο τη στιγμη που ο κύκλος σας ηταν σταθερός και δεν ειχατε κανενα συμπτωμα ή ευρημα, μαλλόν η διαγνωση των πολυκυστικών ωοθηκών ηταν λάθος. Για να μπει η διαγνωση πρεπει να υπαρχουν καποια χαρακτηριστικα και καποια ευρηματα σε εξετασεις. Αφου δεν ειχατε τιποτα απο αυτα τοτε πιθανα να σας εχουν πει λάθος διαγνωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
ΑΓΑΠΗΤΕΣ ΜΟΥ ΦΙΛΕΣ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ... ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ.. ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 10-16 ΤΟΥ ΜΑΡΤΗ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ 2 ΦΟΡΕΣ 20-25/03 ΚΑΙ 28-04/02-05... ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ... ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

 

 

Kalimera giouliwhisper exw ki egw to idio thema me esena. skeftomaste ki emeisna akolouthisoume ti methodo tou test ooriksias. den kserw ean sou irthe. egw pantws eixa teleutaia periodo 12/4/12 kai twra exw simptwmata periodou opote perimenw na mou erthei kai meta vlepoume. egw kserw oti ean xaseis 3 kiklous tote pigaineis sto giatro giana sou ti ferei texnita. elpizw na voithisa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΓΑΠΗΤΕΣ ΜΟΥ ΦΙΛΕΣ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ... ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ.. ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 10-16 ΤΟΥ ΜΑΡΤΗ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ 2 ΦΟΡΕΣ 20-25/03 ΚΑΙ 28-04/02-05... ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ... ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

 

 

 

καλησπερα giouliwhisper!!!!!

θελεις να κανεις μωρακι;;;;;

εχω κ εγω πολυκυστικες κ εαν δεν παρω πριμολουτ δεν μου ερχετε περιοδος.....τωρα που εχω ξεκινησει για τριτο μωρακι,παιρνω κλομιφειν κ ετσι εχω κ κυκλο κ μου κανουν κ ωορρηξια...εσυ τι θελεις;;;;;;;

 

θα επειρνα κ εγω τεστ ωορρηξιας,απλα κ μονο για να ξερω ποτε θα εχω ωορρηξια,αλλα μου ειπανε κοπελες απο εδω μεσα οτι μονο αγχος φερνουνε (απο την 9 μερα περιπου εως τη15 νιμιζω κανεις ολο τεστ η κατι τετοι τελος παντων)

εγω δεν θα παρω....

αυτα

ευχομαι να σε βοηθησα λιγο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσαρες καλημερα αν κ παλια τα μηνυματα σας εγω τωρα τα ειδα κ συμπασχω ΣΠΩ ΕΧΩ Κ ΕΓΩ ΜΗ ΧΕΣΩ ΜΕΣΑ ταλαιπωρια απο την πρωτη μερα που ηρθε αυτη η ρουφιανα εχω κατι νευρα δεν φανταζεστε εχω παρει ολοι τι φαρμακοβιομηχανισ σε χαπια εχω θυρεοειδη εχω νευρα εχω αγχος εχω τριχες που αν της αφησω παω για παπας κ το καλυτερο εγινα σαν φοραδα με τις ορμονες μου τριψιφιο κ φοβαμαι να ανεβω πλεον στην ζυγαρια μην αρχησει κ φωναζει ανεβητε ενας ενας παρακαλω κ με κανει ρομπα εχω αλλαξει τους γιατρους 1γιατρος 17ετων τοτε εγω πιπινι μπηκα μεσα με κοιταει με υπερυχω κ ενω εχοντας τα ποδια ανοιχτα μου λεει,εσυ δεν προκειται να κανεις παιδι :eek:τρελαθηκα παω σε αλλον με πλακωνει σε τρια διαφορετικα αντισυλλυπτικα ενω τα πρωτα ηταν τα τζινοφεν μην τα παρει καμια σας συναντισα τον χαρο μετα κατι μερσιλον κ μετα γιασμιν παω για εξαιτασεις ενω πηγα με μεταφορικγ σαν ντουλαπα που ειχα γινει μου λεει τα ιδια κοιταζομαι συο καθρεφτη κ βλεπω μια φουντα τριχες κ οχι καλαματας στον λαιμο μου......εγκρφαλικο εγω κλαμααααααα μεχρι που εφτασα να της καιω γιατι ο τοτε γκομενος που να με κυκλοφορισει.φευγω μετα παω σε αλλον μου λεει με αντισυλλυπτικα μου λεει θα κανεις κ παιδια ε?πας καλα ανθρωπε μου αν παρω αντισυλλυψη πως θα κανω παιδακι μενω εκει περνοντας 15 χαπια την ημερα το καθε ενα για το συμπληρομα του αλλου παω μετα απο καιτο με κοιταει εγω εκει οι κυστες να ειναι στασημες.αρραβωνιασμενη τωρα κ παιρνωντας χαπια εως περυσι τον νοεμβριο λεω τον δικο μου δεν παει αλλο ειχα αρχισει να γινω σαν φοραδα κ τωρα εγινα σαν σταυλος σταματαω να ηρεμισω κ ενω καναμε ελευθερα συνεχεια παιδακι πουθενα αγχος με κατι οικογενειακα στο φουλ μεχρι κ πανικο επαθα τωρα παω σε αλλον γυναικολογο κ μου μιλησε δεν μου εδωσε αντισυλληπτικα μου λεει να χασω κιλα κ του λεω καλε μου γιατρε δεν τρωω τι αλλο να κανω πια δεν μπορω αλλο η περιοδος απο τον νοεμβρη δεν μου εχει ερθει παρα μονο το μεγαλο σαββατο που ειχα παρει πριμολουτ ειλικρινα κλαιω που τα γραφω οχι τιποτα αλλο θα εχει η πεθερα μου να λεει εκτος απο π@υταν@ κ στειρα:twisted: ετσι κ μου το πει αυτο θα πεθανω σας το λεω

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσαρες καλημερα αν κ παλια τα μηνυματα σας εγω τωρα τα ειδα κ συμπασχω ΣΠΩ ΕΧΩ Κ ΕΓΩ ΜΗ ΧΕΣΩ ΜΕΣΑ ταλαιπωρια απο την πρωτη μερα που ηρθε αυτη η ρουφιανα εχω κατι νευρα δεν φανταζεστε εχω παρει ολοι τι φαρμακοβιομηχανισ σε χαπια εχω θυρεοειδη εχω νευρα εχω αγχος εχω τριχες που αν της αφησω παω για παπας κ το καλυτερο εγινα σαν φοραδα με τις ορμονες μου τριψιφιο κ φοβαμαι να ανεβω πλεον στην ζυγαρια μην αρχησει κ φωναζει ανεβητε ενας ενας παρακαλω κ με κανει ρομπα εχω αλλαξει τους γιατρους 1γιατρος 17ετων τοτε εγω πιπινι μπηκα μεσα με κοιταει με υπερυχω κ ενω εχοντας τα ποδια ανοιχτα μου λεει,εσυ δεν προκειται να κανεις παιδι :eek:τρελαθηκα παω σε αλλον με πλακωνει σε τρια διαφορετικα αντισυλλυπτικα ενω τα πρωτα ηταν τα τζινοφεν μην τα παρει καμια σας συναντισα τον χαρο μετα κατι μερσιλον κ μετα γιασμιν παω για εξαιτασεις ενω πηγα με μεταφορικγ σαν ντουλαπα που ειχα γινει μου λεει τα ιδια κοιταζομαι συο καθρεφτη κ βλεπω μια φουντα τριχες κ οχι καλαματας στον λαιμο μου......εγκρφαλικο εγω κλαμααααααα μεχρι που εφτασα να της καιω γιατι ο τοτε γκομενος που να με κυκλοφορισει.φευγω μετα παω σε αλλον μου λεει με αντισυλλυπτικα μου λεει θα κανεις κ παιδια ε?πας καλα ανθρωπε μου αν παρω αντισυλλυψη πως θα κανω παιδακι μενω εκει περνοντας 15 χαπια την ημερα το καθε ενα για το συμπληρομα του αλλου παω μετα απο καιτο με κοιταει εγω εκει οι κυστες να ειναι στασημες.αρραβωνιασμενη τωρα κ παιρνωντας χαπια εως περυσι τον νοεμβριο λεω τον δικο μου δεν παει αλλο ειχα αρχισει να γινω σαν φοραδα κ τωρα εγινα σαν σταυλος σταματαω να ηρεμισω κ ενω καναμε ελευθερα συνεχεια παιδακι πουθενα αγχος με κατι οικογενειακα στο φουλ μεχρι κ πανικο επαθα τωρα παω σε αλλον γυναικολογο κ μου μιλησε δεν μου εδωσε αντισυλληπτικα μου λεει να χασω κιλα κ του λεω καλε μου γιατρε δεν τρωω τι αλλο να κανω πια δεν μπορω αλλο η περιοδος απο τον νοεμβρη δεν μου εχει ερθει παρα μονο το μεγαλο σαββατο που ειχα παρει πριμολουτ ειλικρινα κλαιω που τα γραφω οχι τιποτα αλλο θα εχει η πεθερα μου να λεει εκτος απο π@υταν@ κ στειρα:twisted: ετσι κ μου το πει αυτο θα πεθανω σας το λεω

 

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ηρέμησε! πρώτον, κανένας δεν μπορεί να αλλάξει την εικόνα που έχεις για τον εαυτό σου εκτός από εσένα, που σημαίνει ότι μόνο αν το επιτρέψεις εσύ η ίδια μπορεί αυτό να συμβεί! Οπότε απλά ΔΕΝ θα το επιτρέψεις και να συνεχίσεις να αγαπάς τον εαυτό σου και να τον "μαλώνεις" με μέτρο και μην νοιάζεσαι για τους εξωτερικές "απειλές" .... Σε εξειδικευμένο με τη γυναικεία ενδοκρινολογία γυναικολόγο εχεις απευθυνθεί; Όχι σε απλούς γυναικολόγους που ακολουθούν στεροτυπικές αγωγές! Για τα κιλά σου, το να μην τρως τίποτε δεν είναι λύση και δεν βοηθάει ούτε και να χάσεις κιλά γιατί μπορεί να πρήζεσαι κτλ κτλ.. Το σωστότερο θα ήταν ισως ένα κατάλληλο και ισορροπημένο πρόγραμμα διατροφής για κάποιο χρονικό διάστημα που είναι έυλογο για να χάσεις κιλά (όχι απότομα) και μπορεί να στο προτείνει κάποιος διαιτολόγος παρουσιάζοντάς του το ιστορικό σου με το ορμονολογικό! give it a try :D

event.png

hJBDp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Πηγα κ εχασα νομιζω πως το εγραψα πιο πανω αλλα ξερεις κατι ειναι κοραστικο να μαγειρευεις δυονφαγητα να τρως καθε πεντε λεπτα κ οπως ειπες ειναι ολο τουμπανιασμα παντως ειμαι ηρεμη:twisted: οταν ειναι ολα ευλογημενα αλλα λυπαμαι που θα το πω αλλα θυμωνω ασχημα χωρις να το θελω κ δεν το κανω επιτιδες ο γιατρος ειπε πως εχει αυτη την ορμονη ανεβασμενη δεν θυμαμαι πως την λενε.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα κ εχασα νομιζω πως το εγραψα πιο πανω αλλα ξερεις κατι ειναι κοραστικο να μαγειρευεις δυονφαγητα να τρως καθε πεντε λεπτα κ οπως ειπες ειναι ολο τουμπανιασμα παντως ειμαι ηρεμη:twisted: οταν ειναι ολα ευλογημενα αλλα λυπαμαι που θα το πω αλλα θυμωνω ασχημα χωρις να το θελω κ δεν το κανω επιτιδες ο γιατρος ειπε πως εχει αυτη την ορμονη ανεβασμενη δεν θυμαμαι πως την λενε.

 

Είναι πολύ σημαντικό ότι το έχεις ξανακάνει και ξέρεις ότι είχε αποτέλεσμα λοιπόν! Και γιατί παρακαλώ να μαγειρευεις δυο φαγητά; Ίσως αν το συζητησεις με τον άντρα σου και μαζί κατανοήσετε ότι είναι ζήτημα Υγείας να στηρίξει και ο ίδιος την απόφασή σου να σε βοηθήσει. Αν σου λέει πχ σήμερα μπιφτέκι το πρόγραμμα, να τρώτε και οι δύο μπιφτέκι, αν σου λέει κοτόπουλο το ίδιο, αν σου λέει φασολάκια και ούτως καθεξής! Επιμένω πάντως στο θέμα του εξειδικευμένου γυναικολόγου στην ενδοκρινολογία. Σε οποιοδήποτε δημόσιο νοσοκομείο (με μαιευτική/γυναικολογική κλινική) θα τον ζητήσεις και θα τον βρεις!

event.png

hJBDp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν εκανα την διαιτα ετρωγα μονο χορτα κ μο ψητο αλαδοτο στηθος κοτοπουλο ροκα σαλατα τρεις μηνες αυτο επρεπε να τα αποβαλλω να κανω αποτοξεινωση απο ολα κριμα το μαναρι μου να τρωει τετοια φαγητα ολη μερα στον δρομο δουλευει κριμαΟ

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγω περιμένω αυτές τις μερες να μου έρθει και δεν θέλω καθόλου. Καναμε αρκετές προσπάθειες αυτο το μήνα και θέλω πολυ να είμαι εγκυος. Αν και φοβάμαι ότι παλι το τεστ θα βγει αρνητικό. οπως ολα μεχρι τωρα:-(. Θα περιμένω μεχρι αρχες αυγούστου και μετά θα κάνω το τεστ. Μακάρι.......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα! και εγω με τον συνδρομο πολυκηστικον ωοθικον κυκλφορο! :rolleyes:

Με χαααααλια μα πολυ χααααααααλια κυκλο! 2 φορες το χρονο και αν! τωρα με δωσανε μετφορμηνη να περνω 2 φορες την ημερα! Εχει καμια να με πει καποιες πληροφοριες γιαυτο το χαπακι??

 

νικουλα27 μου δεν θελω να φανω αδιακρτιτη αλλα ευχομαι να ειχες το επιθυμιτο σου αποτελεσμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φοβάμαι γιατί μάλλον δεν κάνω ωορρηξία...

 

 

κουκλα μου εγω που εχω μονο 2 με 3 φορες ζητιμα τον μηνα περιοδο ξεκοινισα θεραπεια μετφορμινης για να αποελευθεροσουν ωαρια και να μπορω να κανω ωορρηξια! το εχετε σηζητυσει η εισαι ακομα στης αρχες τον προσπαθειων σας?? Παντως η αλιθεια ειναι πως ολο αυτο το αγχος μας καταστρεφει. εγω το λεω που ειμαι γενικος αγχοτικη! ροσπαθω ομως οσο πολυ μπορω να το αποβαλω αλλα πολυ δυσκολο! παντα να σκευταισε κατι ομορφο και ωραιο! οπως λεμε να εισαι στον κοσμο σου :-P:-P:-P εγω τουλαχιστον το προσπαθω αν και μου ειναι πολυ δυσκολο που και που το καταφερνω!

Link to comment
Share on other sites

koritsia kalispera....eimai 27 xronon kai apo ta 17 anakalipsame taxa oti exo syndromo polikistikon oothikon.....xoris na moy exei systisei pote o gynaikologoa moy na kano ormonikes eksetaseis....me apotelesma na zo me to anxos gia to an gino manoyla....anakalipsa teleytaia enan giatro ton apolkalo o theos moy o opoios amfivalei oti exo polikistikes oothikes kai me evale na kano mia seira ormonikon eksetaseon...giati exo dyo palidromes sto istoriko moy....ta egrapsa ola ayta gia na sas po na mhn to vazete kato kai na mhn menete pote se mia gnomi....poloi giatroi kanoyn lathoi polles fores mikra kai alles toses tragika.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! Αν και σας διαβάζω πάνω από 2 χρόνια είναι η πρώτη φορά που αποφάσισα να γράψω! Πολυκυστικές ωοθήκες - περίοδο καθε 40 μέρες και ολά τα γνωστά! Προσπαθώ με τον άντρα μου για παιδάκι 2 χρόνια. Έμεινα έγκυος το πρώτο 7μηνο των προσπαθειών χωρίς ορμόνες χαπια κλπ. Απλά έμεινα! Δυστυχώς το χάσαμε στην 8η εβδομάδα. Μετά την αποβολή ξεκινησαμε serpafar (1 την ημέρα) για να βοηθήσουμε την καθυστερημένη ή ανύπαρκτη ωορρηξία, αλλά μάταια. Απο τότε έχει περάσει 1 1/2 χρόνος και δεν υπάρχει καμία εξέλιξη. Φυσικά άλλαξα γυναικολόγο ( με βοήθησε πολύ σε αυτό το κομμάτι το φορουμ!) ο οποιος φαινεται λίγο ποιο συνεργάσιμος κ άνθρωπος πανω απο όλα. Συνεχίζω serpafar ( 3 την ημέρα!! ) - έλεγχο με υπερήχους και pregnyl. Αυτό που με ανησυχεί και θα ήθελα τα φώτα σας είναι πως οι μόνες εξετάσεις που έχω κάνει είναι ορμονικές, οι οποίες ήταν εξαιρετικές. Δεν πιστεύεται όμως πως μετά απο 2 χρόνια θα επρεπε να κάνω τουλάχιστον μια σαλπιγγογραφία?? 'Ενα σπερμ/γραμμα ???? κάτι τελος πάντων!! Ο γιατρός λέει πως αφού έμεινα 1 φορά έγκυος δεν χρειάζεται τίποτα απο όλα αυτά. Υπάρχει καμία κοπέλα με παρόμοιο ιστορικό που τελικά χρειάστηκαν παραπάνω εξετάσεις κ ας είχε μείνει έγκυος μια φορά??? Συγγνώμη αν σας κούρασα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! Αν και σας διαβάζω πάνω από 2 χρόνια είναι η πρώτη φορά που αποφάσισα να γράψω! Πολυκυστικές ωοθήκες - περίοδο καθε 40 μέρες και ολά τα γνωστά! Προσπαθώ με τον άντρα μου για παιδάκι 2 χρόνια. Έμεινα έγκυος το πρώτο 7μηνο των προσπαθειών χωρίς ορμόνες χαπια κλπ. Απλά έμεινα! Δυστυχώς το χάσαμε στην 8η εβδομάδα. Μετά την αποβολή ξεκινησαμε serpafar (1 την ημέρα) για να βοηθήσουμε την καθυστερημένη ή ανύπαρκτη ωορρηξία, αλλά μάταια. Απο τότε έχει περάσει 1 1/2 χρόνος και δεν υπάρχει καμία εξέλιξη. Φυσικά άλλαξα γυναικολόγο ( με βοήθησε πολύ σε αυτό το κομμάτι το φορουμ!) ο οποιος φαινεται λίγο ποιο συνεργάσιμος κ άνθρωπος πανω απο όλα. Συνεχίζω serpafar ( 3 την ημέρα!! ) - έλεγχο με υπερήχους και pregnyl. Αυτό που με ανησυχεί και θα ήθελα τα φώτα σας είναι πως οι μόνες εξετάσεις που έχω κάνει είναι ορμονικές, οι οποίες ήταν εξαιρετικές. Δεν πιστεύεται όμως πως μετά απο 2 χρόνια θα επρεπε να κάνω τουλάχιστον μια σαλπιγγογραφία?? 'Ενα σπερμ/γραμμα ???? κάτι τελος πάντων!! Ο γιατρός λέει πως αφού έμεινα 1 φορά έγκυος δεν χρειάζεται τίποτα απο όλα αυτά. Υπάρχει καμία κοπέλα με παρόμοιο ιστορικό που τελικά χρειάστηκαν παραπάνω εξετάσεις κ ας είχε μείνει έγκυος μια φορά??? Συγγνώμη αν σας κούρασα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

Καλησπερα μαρινα!!

 

Καταρχας πιστευω πως εκανες το καλυτερο και αλαξες γιατρο! Εφοσον με τον νεο γιατρο νιωθεις και καλυτερα ακομα καλυτερα!!! Συγουρα σωστα τα λεει ο γιατρος αφου εμεινες μια φορα εγκυος συγουρα η πιθανοτιτα να ξανα μεινεις ειναι μεγαλη ΑΛΛΑ ειναι παρα πολυ πααξενο που δεν σας λεει για της εξετασεις που αναφερες γιατι ολα μπορουνε ανα πασα στιγμη να αλαξουν! γιατι δεν το επιχιρις και πατε μονη σας σε ενα κεντρο και κανετε της εξετασεις? Και καλες να ειναι, που σας το ευχομαι πραγματκα μεσα απο την καρδια μου, θα βγειτε τουλαχιστον απο την περιεργια!!! αποψι μου βεβαια! εμπιστοσινη καλη αλλα ο ελεγχος καλυτερος νομιζω ειναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μπουμπουλίνα! Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και το ζήτησα ήδη απο τον γιατρό μου. αυτός ο μήνας είναι ο τελευταίος που προσπαθώ με serpafar και pregnyl και απο τον επόμενο πάω για σαλπιγγογραφία. Μου είπε οτι τον μήνα που θα γίνει η σαλπιγγογραφία δεν πρέπει να κάνω προσπάθεια να μείνω έγκυος λόγω των ακτινων. Υπομονή λοιπόν!! Σ'ευχαριστώ πολύ και πάλι! Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Μπουμπουλίνα.Σαλπιγγογραφία και σπερμοδιάγραμμα οπωσδήποτε.Τα πάντα μπορούν να αλλάξουν με την πάροδο του χρόνου.Σου εύχομαι σύντομα να κρατάς ένα μωράκι στην αγκαλιά σου!

tBwt.png
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Μπουμπουλίνα.Σαλπιγγογραφία και σπερμοδιάγραμμα οπωσδήποτε.Τα πάντα μπορούν να αλλάξουν με την πάροδο του χρόνου.Σου εύχομαι σύντομα να κρατάς ένα μωράκι στην αγκαλιά σου!

 

Σευχαριστώ ελενη μου για την απαντηση. Η αλήθεια είναι οτι σπερμ/μα δεν μας ειπε να κάνουμε όμως θα ήθελα να γίνει κ αυτό για να αποκλείσω οποιοδήποτε παθολογικό πρόβλημα. Είμαι σχεδόν σίγουρη πως κάτι υπάρχει γιατί αλλιώς με 1 1/2 χρόνο εντατικής προσπάθειας μετά την αποβολή, έπρεπε να έχουμε δεί φως!! έτσι πιστεύω!

 

Εύχομαι και σε σένα ότι καλύτερο μέσα απο την καρδία μου!:P:p

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστώ ελενη μου για την απαντηση. Η αλήθεια είναι οτι σπερμ/μα δεν μας ειπε να κάνουμε όμως θα ήθελα να γίνει κ αυτό για να αποκλείσω οποιοδήποτε παθολογικό πρόβλημα. Είμαι σχεδόν σίγουρη πως κάτι υπάρχει γιατί αλλιώς με 1 1/2 χρόνο εντατικής προσπάθειας μετά την αποβολή, έπρεπε να έχουμε δεί φως!! έτσι πιστεύω!

 

Εύχομαι και σε σένα ότι καλύτερο μέσα απο την καρδία μου!:P:p

 

Να μην έχεις άγχος M@rin, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι όποια κοπέλα έχει πολυκυστικές θα δυσκολευτεί να κάνει και παιδί, ξέρω πααααρα πολλές γυναίκες που έχουν πολυκυστικές και έκαναν παιδί παρα πολύ εύκολα.

Να κάνεις ότι εξετάσεις χρειάζεται και να χαλαρώσεις, το άγχος δεν βοηθάει καθόλου την κατάσταση.

Και εγώ πολυκυστικές έχω αλλά άλλος είναι ο λόγος που δεν μπορώ να κάνω παιδί..

Στην τελική οι πολυκυστικές όσο τις παρακολουθείς δεν είναι τίποτα σοβαρό, ρυθμίζεται και ελέγχεται, μην μας πιάνει πανικός!

εύχομαι να πάνε όλα καλά και αποκτήσετε πολυ΄σύντομα παιδάκι!!!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Να μην έχεις άγχος M@rin, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι όποια κοπέλα έχει πολυκυστικές θα δυσκολευτεί να κάνει και παιδί, ξέρω πααααρα πολλές γυναίκες που έχουν πολυκυστικές και έκαναν παιδί παρα πολύ εύκολα.

Να κάνεις ότι εξετάσεις χρειάζεται και να χαλαρώσεις, το άγχος δεν βοηθάει καθόλου την κατάσταση.

Και εγώ πολυκυστικές έχω αλλά άλλος είναι ο λόγος που δεν μπορώ να κάνω παιδί..

Στην τελική οι πολυκυστικές όσο τις παρακολουθείς δεν είναι τίποτα σοβαρό, ρυθμίζεται και ελέγχεται, μην μας πιάνει πανικός!

εύχομαι να πάνε όλα καλά και αποκτήσετε πολυ΄σύντομα παιδάκι!!!

 

Σευχαριστώ πολύ Κατερίνα! Δυστυχώς το θέμα με το άγχος είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο! Καταφέρνω και το αποβάλω αλλα όταν έρχεται η τελευταία εβδομάδα που περιμένω περίοδο.......επανέρχεται όσο και να προσπαθώ! όπως και να χει όμως δεν το βάζουμε κάτω!!!! Δεν πιστεύω οτι στις μέρες μας υπάρχουν ζευγάρια που δεν μπορούν να γονιμοποιήσουν!Πάντα υπάρχει λύση.....!

 

Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα κ ένα μώρο στην αγκαλία σου σύντομα!!!!:P:p:p:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...