Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυκυστικές Ωοθήκες - Σύνδρομο πολυκυστικών


Recommended Posts

Το συγκεκριμένο χάπι για τα σπυράκια που αναφέρεις εγώ δεν θα το σύστηνα καθόλου. Το πήρα κανα 8μηνο, κι εγώ με προβλήματα ακμής λιπαρότητας και πολυκυστικών. Με βοήθησε στο να φύγει εκείνο το συνοθύλευμα σπυριών που είχα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι λύθηκε τελείως το πρόβλημά μου. 10 χρόνια μετά, στα 32 μου, σε πληροφορώ ότι υποφέρω ακόμη από ακμή (ηπιότερης μορφής βέβαια), αλλά τα έχω παρατήσει όλα (χάπια, κρέμες, αλοιφές κλπ) γιατί είδα ότι δεν κάνουν τίποτα, τουλάχιστον σε μένα. Το ροακιουτάν μου έκανε πολλές παρενέργεις. Τρομερή ξηρότητα, ρινοραγία, ταχυκαρδίες, στομαχικά, τριχόπτωση κ.α που δεν θυμάμαι. Μια φίλη μου τη σταμάτησε εσπευσμένα τη θεραπεία γιατί κόντευε να μείνει! Ένας γιατρός μου είχε πει κάποτε εμπιστευτικα ότι τα ροακιουτάν είναι σα να κάνεις μια ελαφρυά χημιοθεραπεία, γιαυτό και είναι τόσο αποτελεσματικά στα σπυρια (αν και σε μένα όχι απολυτα). Όσο γιαυτό που αναφέρεις για την τεκνοποίηση, είναι πέρα για πέρα σωστό. Για 2 χρόνια τουλάχιστον απογορεύεται εγκυμοσύνη (να μη σου πω ότι εγώ θα το άφηνα και για 4), γιατί έχει τρομερά ποσοστά τερατογενεσεων.

Αυτά περί του φαρμάκου. Σόρυ για το οφ τόπικ, απλά μιας και αναφέρθηκε είπα να πω γω την άποψή μου

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 672
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Rinoula, μια χαρά τα είπες για το ροακιουτάν! Κι εγώ ανέφερα ότι είναι πολύ ισχυρή αγωγή άλλωστε. Προσωπικά μου δημουργούσε απίστευτη ξηρότητα. Αλλά έχω φίλη που τις έκανε μέχρι και πληγές(!) στο σώμα... Χάλι μαύρα... Βέβαια κι εκείνη τώρα έχει άψογο δέρμα, αλλά το τι τράβηξε δε λέγεται!

Θυμάμαι επίσης ότι πριν τα ξεκινήσω έκανα εξετάσεις αίματος και στη διάρκεια της αγωγής κάθε μήνα εξετάσεις για να βλέπει ο γιατρός σε τι κατάσταση ήταν το ήπαρ, αφού περισσότερο εκεί χτυπάει το φάρμακο.

Δεν είναι κατάλληλο για όλους και δυστυχώς τα αποτελέσματα δεν είναι εξίσου καλά για όλους...Είναι κρίμα που τράβηξες τέτοια ταλαιπωρία και τελικά δε ξεφορτώθηκες την ακμή.

Πάντως νομίζω ότι έχω ακούσει και για άλλο φάρμακο, αντίστοιχο του ροακιουταν, που έχει αποτελέσματα στην ακμή και δεν είναι τόσο βαρύ. Μια επίσκεψη σε ένα δερματολόγο θα βοηθήσει!

YdyMp3.png wQLRp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kαλησπερα κοριτσια και χρονια πολλα !!

εχω και εγω πολυκυστικες και μαλιστα με ταλαιπωρουν απο την εφηβεια μου

πηρα πολλα χαπια και αντισυλληπτικα και ciclacur και αχ δεν τα θυμαμαι τωρα αυτα που προκαλουμε περιοδο ???? μιλαμε μηνες χωρις να αδιαθετησω !!!

μεχρι που πριν περιπου 7 χρονια εκανα ομοιοπαθητικη .. γενικα δεν ειμαι και πολθυ φαν των εναλλακτικων αλλα ειπα να το δοκιμασω γιατι δεν ειχα και τπτ να χασω

εκανα ενα χρονο ..τοσο αντεξα χωρις καφε, τσιγαρο κτλ και μπορω να πω πως βελτιωθηκε πολυ η εικονα των ωοθηκων μου και κυριως αδιαθετουσα καθε μηνα κατι που πριν δεν ισχυε ! βεβαια εχω κυκλο 30 ημερων ..μεταξυ μας νομιζω πως πρεπει να ειναι και κληρονομικο γιατι το ιδιο εχει και μια πρωτη ξαδελφη μου η οποια κοντα στα 40 πια μονο με χαπια αδιαθετει ! για εμενα παντως η ομοιοπαθητικη εδωσε λυση σ αυτο και το πιστευω ακραδαντα ! δεν μπορει να εινια συμπτωση !!!

να σας πω πως βεβαια δεν εχουν αλλαξει και ολα ..εξακολουθω να εχω παραπανω κιλα και πρβληματα κυριως ακμης ακομα και μετα την γεννηση του μικρου μου αγοριου πριν απο 15 μηνες !!

 

απλα εμαθα να ζω πια με αυτο !! σισικα βρες ενα γιατρο που να σου εμπνεει εμπιστοσυνη και για εμενα αποδεξου και το συνδρομο ...νομιζω πως και η ψυχολογια μας παιζει μεγαλο ρολο !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σε ολες κοριτισα κ εγω εχω περιπου απο τα 18 πολυκυστικες ωοθικες αλλα για πρωτη φορα το κοιταξα στα 20 οταν κ εγω αρραβωνιαστηκα εκανα θεραπια με γιασμιελ 6 μηνες κ για κανενα 7μηνο ολα καλα αλλα μετα ξανα αρχισαν τα προβληματα τωρα αυτη τη στιγμη εχω χασει 10 κιλα γιατι ειμαι υπερβαρη κ θα ξεκινησω θεραπια απο βδομαδα αν κ φοβαμαι πολυ θελω τοσο πολυ να κανω ενα παιδι οσο τιποτα αλλο αλλα φοβαμαι μην παει τιποτα στραβα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα κ σε αυτη την κατασταση μπορω να μεινω εγκυος υπαρχει καποια κοπελα με αναλογη περιπτωσει; ειμαι 110 κιλα ειναι επικυνδυνο;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες κοριτισα κ εγω εχω περιπου απο τα 18 πολυκυστικες ωοθικες αλλα για πρωτη φορα το κοιταξα στα 20 οταν κ εγω αρραβωνιαστηκα εκανα θεραπια με γιασμιελ 6 μηνες κ για κανενα 7μηνο ολα καλα αλλα μετα ξανα αρχισαν τα προβληματα τωρα αυτη τη στιγμη εχω χασει 10 κιλα γιατι ειμαι υπερβαρη κ θα ξεκινησω θεραπια απο βδομαδα αν κ φοβαμαι πολυ θελω τοσο πολυ να κανω ενα παιδι οσο τιποτα αλλο αλλα φοβαμαι μην παει τιποτα στραβα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα κ σε αυτη την κατασταση μπορω να μεινω εγκυος υπαρχει καποια κοπελα με αναλογη περιπτωσει; ειμαι 110 κιλα ειναι επικυνδυνο;;

 

δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι, δηλαδή σαν τι να μην πάει καλά??

εγώ προσωπικά ξέρω γυναίκες που έχουν πολυκυτιστικές και έχουν παιδιά, μάλιστα έμειναν έγκυος χωρίς πρόβλημα.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα,

 

Διαβάζω συχνά το φόρουμ σας αλλά είναι η πρώτη φορά που σας γράφω.

Εχω μια κόρη 15 χρονών και ο γιατρός της έγραψε να κάνει εξετάσεις για πολυκυστικές ωοθήκες. Λόγω της μικρής της ηλικίας ανησυχώ και για την διαδικασία των εξετάσεων στις οποίες πρέπει να υποβληθεί, αλλά και για τις ίδιες τις πολυκυστικές αν τελικά διαπιστωθεί οτι έχει.

Προσωπικά δεν είχα ποτέ τέτοια εμπειρία και αναρωτιόμουν αν γνωρίζετε κάτι περισσότερο.

Ελσα

Link to comment
Share on other sites

Οι εξετάσεις που χρειάζονται είναι ορμονολογικές και κάποιο υπέρηχο γεννητικών οργάνων, δηλαδή θα δώσει αίμα και θα πάει και στο γιατρό της για έναν υπέρηχο. Δεν είναι ούτε επώδυνες, ούτε επικύνδινες για να φοβάσαι κάτι...

Τώρα αν διαγνωσθεί με πολυκυστικές, θα της δώσει κάποια αγωγή με αντισυλληπτικά για τη ρύθμιση της περιόδου της...

ΌΠως και να'χει, δε χρειάζεται να σε ανησυχεί κάτι και να στενοχωριέσαι... περίπου οι μισές γυναίκες έχουν πολυκυστικές ωοθήκες!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά είχα κ δεν είναι κάτι ανησυχητικό!!! Το χουν πάρα πολλές γυναίκες... Εγω προσωπικά δεν είχα σταθερό κύκλο, πόνο τρομερό και με κολπικο υπερηχο στα 18 εντοπίστηκε. Εμένα μου έδωσε αντισυλληπτικά χάπια για να σταθεροποίησω τον κύκλο μου. Δεν είναι κάτι σοβαρό, μην σε ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα Έλσα! Και εμένα μου διέγνωσαν σε ηλικία 20 ετών μικροπολυκυστικές ωοθήκες. Βέβαια μου το είπαν με τρόπο άκομψο και θυμάμαι ότι με είχαν τρομάξει. Μπορούν να κάνουν την διάγνωση με έναν απλό υπέρηχο κάτω κοιλίας, ο οποίος σίγουρα δεν είναι επώδυνος.

Μου είχαν πει ότι θα έχω πρόβλημα στειρότητας εάν δεν το αντιμετώπιζα γρήγορα. Καμία σχέση. Όταν το θέλησα έμεινα αμέσως έγκυος χωρίς κανένα πρόβλημα. Έχω σταθερό κύκλο. Το μόνο "πρόβλημα" είναι μια ελαφριά τριχοφυία η οποία στις μέρες μας αντιμετωπίζεται .... Πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά και δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας.Η αλήθεια είναι οτι ανησυχούσα λίγο και οι απαντήσεις σας με έχουν καθησυχάσει αρκετά.

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη.Οι εξετάσεις κολπικού υπέρηχου είναι απλές?

Συγνώμη που σας ζαλίζω αλλά είμαι λίγο υπερπροστατευτική.;)

Καλές γιορτές,

Ελσα

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά!

Μην ανησυχείς για τις πολυκυστικές......Από τα 14 μου έτη έμαθα για αυτές, πήρα αντισυλληπτικά λίγο αργότερα....σταματησα την θεραπεία μετά από χρόνια, αφού μου είχαν 'προσφερει' τα χάπια, αρκετά κιλά....παντεύτηκα, έμεινα εγκυος στους πρωτους 6 μηνες και τωρα εχω ξεχασει τις πολυκυστικες και απολαμβανω την 2 ετών κόρη μου...

Οι κολπικες εξετασεις: πραγματοποιούνται με κολποδιαστολέα....(εργαλείο, το οποίο βοηθά στο άνοιγμα του κόλπου) δεν πονάμε....απλώς αισθανόμαστε μία ελαφρά πίεση...είναι ανεκτή....με χαλάρωση...δεν καταλάβαίνουμε τίποτα....γίνεται η διαδικασία και ...τέλος....!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, ειμαι 21 χρονων, επαιρνα το χαπι για αντισυλληψη 3 χρονια χωρις διακοπη. Μολις το σταματησα διαγνωστηκα με πολυκυστικες, οποτε το συνεχισα για να διορθωθουν. Τον τελευταιο χρονο ο γιατρος μου με συμβουλεψε να το κοψω για 1-2 μηνες κ μετα να το αρχισω παλι, αυτη τη στιγμη το εχω κοψει για 2 μηνες (περιμενω τωρα τη δευτερη μου περιοδο). Η πρωτη μου ηρθε με 2 μερες καθυστερηση και τωρα βρισκομαι στην 5η!!! ʽΕχω αγχωθει φουλ κ σκεφτομαι οτι για αυτο δε μου εχει ερθει ακομα.. Καλεσα τον γιατρο μου κ μου ειπε να περιμενω 10-15(!) μερες κ θα μου ερθει.. Οπως καταλαβαινετε δεν μπορω να περιμενω τοσο πολυ!!!!!! Εχω κανει τεστ κ εχει βγει ΕΥΤΥΧΩΣ αρνητικο!! Εχω κλεισει κ ραντεβου με τον γιατρο μου. Τι αλλο να κανω? Σκεφτομαι τη Δευτερα να κανω βʼ χοριακη για να ηρεμησουμε οσων αφορα σʼαυτο το θεμα, ομως η περιοδος?! παει αλλαξε? Υπαρχει περιπτωση τα 3 χρονια χαπιου να μου ¨χαλασαν¨ τον κυκλο? Πιο πριν ειχα 28 μερες ακριβως για να μη σας πω οτι ηξερα κ την ωρα!!(οπως ακριβως κ με το χαπι) (παρεπιπτοντως! Δεν εχω κανενα συμπτωμα πολυκυστικων ευτυχως! Ουτε σπυρακια, τριχοφυια, εξτρα κιλα, λιπαρο δερμα κ.α.)

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!! icon_smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ειμαι 21 χρονων, επαιρνα το χαπι για αντισυλληψη 3 χρονια χωρις διακοπη. Μολις το σταματησα διαγνωστηκα με πολυκυστικες, οποτε το συνεχισα για να διορθωθουν. Τον τελευταιο χρονο ο γιατρος μου με συμβουλεψε να το κοψω για 1-2 μηνες κ μετα να το αρχισω παλι, αυτη τη στιγμη το εχω κοψει για 2 μηνες (περιμενω τωρα τη δευτερη μου περιοδο). Η πρωτη μου ηρθε με 2 μερες καθυστερηση και τωρα βρισκομαι στην 5η!!! ʽΕχω αγχωθει φουλ κ σκεφτομαι οτι για αυτο δε μου εχει ερθει ακομα.. Καλεσα τον γιατρο μου κ μου ειπε να περιμενω 10-15(!) μερες κ θα μου ερθει.. Οπως καταλαβαινετε δεν μπορω να περιμενω τοσο πολυ!!!!!! Εχω κανει τεστ κ εχει βγει ΕΥΤΥΧΩΣ αρνητικο!! Εχω κλεισει κ ραντεβου με τον γιατρο μου. Τι αλλο να κανω? Σκεφτομαι τη Δευτερα να κανω βʼ χοριακη για να ηρεμησουμε οσων αφορα σʼαυτο το θεμα, ομως η περιοδος?! παει αλλαξε? Υπαρχει περιπτωση τα 3 χρονια χαπιου να μου ¨χαλασαν¨ τον κυκλο? Πιο πριν ειχα 28 μερες ακριβως για να μη σας πω οτι ηξερα κ την ωρα!!(οπως ακριβως κ με το χαπι) (παρεπιπτοντως! Δεν εχω κανενα συμπτωμα πολυκυστικων ευτυχως! Ουτε σπυρακια, τριχοφυια, εξτρα κιλα, λιπαρο δερμα κ.α.)

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!! icon_smile.gif

Για τους 1-2 μηνες που τ εκοψες δεν επαιρνες προφυλαξεις??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προφυλακτικο κανονικα, μια δυο φορες διακεκομενη. Το ξερω οτι ειναι επικινδυνο, αλλωστε εχω σκοπο να συνεχισω το χαπι για αντισυλληψη.

Λογικα δεν εισαι εγκυος!Ο κυκλος χαλαει ευκολα ακομα και με την αλλαγη της διαθεσης η ακομα και του καιρου.. οσο και σταθερος να ειναι!Μην αγχωνεσαι γτ ετσι δεν προκειται να σου ερθει!Καλη επιτυχια!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απο οσο γνωριζω τα χαπια αλλαζουν τον κυκλο γιατι τα αντισυλληπτικα εκτος απο την προστασια για μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη δινονται και για την ρυθμιση του κυκλου και προφανως αφου τα εκοψες ειναι λογικο να αλλαξει και ο κυκλος σου.

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο γνωριζω τα χαπια αλλαζουν τον κυκλο γιατι τα αντισυλληπτικα εκτος απο την προστασια για μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη δινονται και για την ρυθμιση του κυκλου και προφανως αφου τα εκοψες ειναι λογικο να αλλαξει και ο κυκλος σου.

 

 

Έτσι είναι. Έίχε συμβεί και σε μένα. Όταν σταμάτησα τα αντισυλληπτικά τον επόμενο μήνα είχα περίπου 1 εβδομάδα καθυστέρηση.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια και ιδιαιτέρα σε σένα μπαμπαλου 24 είμαι και εγώ σαν και εσένα στα 27 έμαθα ότι έχω π.ω έκανα της ανάλογες ορμονικές εξέτασις μου βρήκαν ανεβασμένα τα ανδρογόνα μου...

Ο γιατρός μου το μόνο που μου είπε να χάσω 10-15 κιλά αλλά όταν το κάνω αυτό χάνω και των κύκλο μου με αποτέλεσμα να κάνω και 1 και 2 μήνες να δω περίοδο... και μου σύστησε κάποιων ενδοκρινολόγο και πήγα λόγω ιστορικού και απο εκεί και πέρα οι εξέτασης μου καθαρές πέρα απο τα ανδρογόνα μου ...

πήγα σε άλλον γιατρό η απάντηση ήταν τα κιλά μου να χάσω και θα μου δόση κάποια θεραπεία (κατι για serpafar μου ειχε πει) ακόμα τίποτα αν και έχω χάσει τα κιλά μου

Όμως σε καμιά δεν με απογοήτευσε απλά θα ταλαιπωρηθούμε λίγο άλλα που θα πάει θα τα καταφέρουμε πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια και ιδιαιτέρα σε σένα μπαμπαλου 24 είμαι και εγώ σαν και εσένα στα 27 έμαθα ότι έχω π.ω έκανα της ανάλογες ορμονικές εξέτασις μου βρήκαν ανεβασμένα τα ανδρογόνα μου...

Ο γιατρός μου το μόνο που μου είπε να χάσω 10-15 κιλά αλλά όταν το κάνω αυτό χάνω και των κύκλο μου με αποτέλεσμα να κάνω και 1 και 2 μήνες να δω περίοδο... και μου σύστησε κάποιων ενδοκρινολόγο και πήγα λόγω ιστορικού και απο εκεί και πέρα οι εξέτασης μου καθαρές πέρα απο τα ανδρογόνα μου ...

πήγα σε άλλον γιατρό η απάντηση ήταν τα κιλά μου να χάσω και θα μου δόση κάποια θεραπεία (κατι για serpafar μου ειχε πει) ακόμα τίποτα αν και έχω χάσει τα κιλά μου

Όμως σε καμιά δεν με απογοήτευσε απλά θα ταλαιπωρηθούμε λίγο άλλα που θα πάει θα τα καταφέρουμε πιστεύω

Ελισσο γεια σου.... Εγω εχω συνδ.πολ.ωοθ. απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου(που λεει ο λογος)επαιρνα αντισυλ. για πολλα χρονια και μολις τα σταματησα αρχησα σιγα σιγα και χωρις διαιτα με λιγη προσοχη μονο να χανω κιλα απο σχεδον 80 ειχα φτασει 55 σε 1 χρονο.εκεινο το διαστημα ειχε στρωσει και ο κυκλος μου.Δυστυχος μετα τα πηρα ξανα και παει ο κυκλος.τα σερπαφαρ ειναι ωορηκτικα.τον ενημερωσες οτι εχεις χασει τα κιλα?και αν επιτρεπετε για ποσα κιλα μιλαμε?Ρωταω γιατι παιρνω και γω παρομοια χαπια αλλα δεν μου ειπε τιποτα για κιλα.

Όλα τα πράγματα είναι δύσκολα, προτού γίνουν εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Νικολέτα γεια σου... Κοίτα εγώ δεν εχω θέμα να σου αποκαλύψω τα κιλά μου ξεκίνησα στα κιλά και ανακάλυψα οτι ειχα πρόβλημα με της π.ω γιατί άπλα έχασα τον κύκλο μου έκανα δίαιτα και μετά απο 1,5 χρόνο έφτασα στα 80 δεν σου κρύβω οτι μέχρι τότε δεν με έκαιγε το θέμα τον π.ω γιατί είχα προτεραιότητά να χάσω κιλά... στην προσπάθεια μου αυτή έχασα τελείως τον κύκλο μου (μιλάμε είχα να αδιαθετισω 6 μήνες) ξανά πήγα σε γιατρό και μου είχε δόση ενα φάρμακο το primolut μονό και μόνο να αδιαθετησω και έτσι έγινε πήγα στον γιατρό μου μετά απο σχεδόν 3 χρόνια του ειχα πει τα "κατορθώματα" μου και απλά με ξεκινήσαμε απο την αρχή εξετάσης (ορμονολογικες υπέρηχο ωοθηκών ).. Κατέφυγα μετά απο συμβουλή του και σε εναν ενδοκρινολόγο οπου μου έδωσαν κάποιο φάρμακο (clucophage 850) για να αποκτήσω άμυνα στην ινσουλίνη το οποίο δεν σου κρύβω μου άνοιξε την όρεξη αλλα μου έκανε και τα νεύρα χαλιά και συν αυτά μέσα σε 6 μήνες έφτασα να είμαι 105 κιλά ήμουν να σκάσω τελικά τα κόψαμε και τώρα μου είπε να ξεκινήσω μια δίαιτα για να καταφέρω τουλάχιστον να διώξω 10-15 .κιλά απο πάνω μου(εχουν φυγη τα 4 που πιστεψεμε τρεμο μην ξανά χάσω τον κυκλο μου). για να ξεκινήσουμε αμέσως την αγωγή. (serpafar)

και για καταλήξω αυτό το είπε σε περίπτωση εγκυμοσύνης να μην υπαρχή πρόβλημα με το βάρος για μια ομαλή όπως είπε εγκυμοσύνη...

Άλλα πιστεύω οτι είσαι μια χαρά στα κιλά σου εσύ τόσο πριν όσο και τώρα

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι κοντη:oops: (1.57)οποτε τα κιλα για το υψως μου ειναι πολλα!!!Παντα επαιρνα χαπια για να αδιαθετω (αντισυλληπτικα κ ντουφαστον αργοτερα)εκτος απο τοτε που ειχα χασει τα κιλα.Παντος απο την στιγμη που αρχισα την κλομιφαινη αδιαθετω κανονικα με +-3 μερες.οποτε υποθετω πως οταν ξεκινησεις τα σερπαφαρ δεν θα εχεις θεμα με τον κυκλο.

Όλα τα πράγματα είναι δύσκολα, προτού γίνουν εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

O Bασικός Μεταβολισμός αποτελεί το ελάχιστο ποσό ενέργειας που απαιτείται για τη διατήρηση των βασικών, ζωτικών λειτουργιών του οργανισμού, όπως η αναπνοή, ο μεταβολισμός των κυττάρων, η κυκλοφορία του αίματος, η λειτουργία του γαστρεντερικού σωλήνα και των ενδοκρινών αδένων, η διατήρηση της θερμοκρασίας του σώματος. Αποτελεί δηλαδή ένα έμμεσο δείκτη της εσωτερικής μεταβολικής δραστηριότητας των οργάνων και των ιστών του σώματος. Ο Βασικός Μεταβολισμός επηρεάζεται άμεσα από την σωστή λειτουργία του θυρεοειδή αδένα.

Ο Διάμεσος Μεταβολισμός είναι ο Mεταβολισμός λιποειδών, υδατανθράκων, αμινοξέων, πρωτεϊνών.

Η δυσανεξία στις τροφές είναι μια χρόνια αντίδραση του οργανισμού σε συγκεκριμένα τρόφιμα ή ακόμη και στοιχεία που περιέχονται σε αυτά και οδηγεί σε αδυναμία πλήρους διάσπασης(πέψης) των τροφών, με αποτέλεσμα τα ημιάπεπτα στοιχεία όταν μπαίνουν στην κυκλοφορία του αίματος, να αντιμετωπίζονται από τον οργανισμό σαν «ξένα». Η τροφική δυσανεξία οδηγεί σε μια μακροχρόνια διέγερση του ανοσοποιητικού συστήματος, το οποίο, όπως όλοι ξέρουμε, είναι υπεύθυνο για την άμυνα του οργανισμού ενάντια στις λοιμώξεις. Όταν λοιπόν το ανοσοποιητικό σύστημα εξασθενεί, γινόμαστε ευάλωτοι σε κάθε είδους «εισβολείς».

Τροφική δυσανεξία στο κρέας και στα παράγωγά του μπορεί να προκαλέσει αναιμία, χαμηλό δείκτη μυικής μάζας επειδή ο οργανισμός αρνείται να πάρει τα απαραίτητα συστατικά, πρωτείνες και αμινοξέα (καρνιτίνη, ταυρίνη) με αποτέλεσμα να μη θρέφονται οι μύες του σώματος. Αυτό με τη σειρά του προκαλεί σαρκοπενία και μακροχρόνια σαρκοπενική παχυσαρκία.

Ο γενικός όρος «σαρκοπενία» χρησιμοποιείται ως απώλεια της μυϊκής μάζας και εκτός αυτής περιλαμβάνει μια σειρά από φαινόμενα, τα οποία έχουν επιπτώσεις τόσο στη λειτουργική κατάσταση του οργανισμού. Η σαρκοπενία σχετίζεται με μειωμένη μυϊκή δύναμη, συσταλτικότητα, αιμάτωση και αγγείωση, καθώς και μειωμένη ικανότητα μεταβολισμού των ενεργειακών υποστρωμάτων και γρήγορο κάματο. Στις επιπτώσεις της περιλαμβάνονται η μειωμένη ικανότητα προσαρμογής σε καταστάσεις στρες που προκαλούνται από ασθένειες και γενικότερα τα αυξημένα επίπεδα νοσηρότητας. Επίσης, σχετίζεται με αυξημένη απώλεια οστικής μάζας. Αλλαγές στο ορμονικό προφίλ όπως, η μείωση των επιπέδων της αυξητικής ορμόνης, η μη-φυσιολογική ενζυμική δραστηριότητα, οι αλλαγές στη διαδικασία της πρωτεϊνοσύνθεσης και γενικότερα του μεταβολισμού των πρωτεϊνών, το αυξημένο οξειδωτικό στρες εξαιτίας της ανεπαρκούς αντιοξειδωτικής άμυνας του οργανισμού που μπορεί να προκαλέσει βλάβες των μυϊκών κυττάρων, είναι ορισμένες από τις μεταβολές που θεωρούνται «υπεύθυνες» για την εμφάνιση της σαρκοπενίας. Η εμφάνισή της όμως μπορεί να αποδοθεί και σε περιβαλλοντικούς παράγοντες όπως στην ανεπαρκή πρόσληψη θρεπτικών συστατικών από τη διατροφή, αλλά και στη μειωμένη σωματική δραστηριότητα.

Σαρκοπενική παχυσαρκία σημαίνει ότι ενώ το βάρος είναι φυσιολογικό, η ανάλυση σύστασης σώματος δείχνει ότι αυξημένο ποσοστό του λιπώδους ιστού και μειωμένη μυϊκή μάζα. Συνήθως, το φαινόμενο αυτό το παρατηρούμε σε γυναίκες που είναι στην εμμηνόπαυση και ενώ μπορεί να φαίνονται αδύνατες ωστόσο το ποσοστό λιπώδους ιστού στο σώμα τους να της δείχνει υπέρβαρες. Η απώλεια της μυϊκής μάζας μειώνει το βασικό μεταβολικό ρυθμό , με αποτέλεσμα τα άτομα αυτά να έχουν την τάση να «παίρνουν» βάρος πιο εύκολα και έτσι να αυξάνεται το σωματικό τους λίπος και να μειώνεται η μυϊκή τους μάζα.

Επίσης, η απώλεια της μυϊκής μάζας αυξάνει την αντίσταση στην ινσουλίνη, που με τη σειρά της ευνοεί την ανάπτυξη μεταβολικού συνδρόμου και της παχυσαρκίας. Το αποτέλεσμα είναι να δημιουργείτε ένας φαύλος κύκλος , ο οποίος οδηγεί σε μεγαλύτερη αύξηση του λίπους και περισσότερη απώλεια μυϊκής μάζας, με κίνδυνο την εμφάνιση παθήσεων όπως υπέρταση και διαβήτη.

Σε γενικές γραμμές μπορούμε να πούμε ότι η εξασθένηση του ανοσοποιητικού συστήματος με τη συνεχή «πυροδότησή»του από τα δυσανεκτικά τροφικά στοιχεία, οδηγεί σε μια χρόνια φλεγμονή του οργανισμού. Εδώ πρέπει να αναφέρουμε ότι σε έρευνα που πραγματοποιήθηκε στη Μ.Βρετανία σε παχύσαρκα παιδιά που εμφανίζουν εντονότερες αντιδράσεις σε τρόφιμα σε σχέση με φυσιολογικού βάρους συνομηλίκους τους, είχαν την πρωτεϊνη CRP στο αίμα αυξημένη κατά 3 φορές (η CRP έίναι γενικός δείκτης φλεγμονής στον οργανισμό). Αυτή η γενικευμένη φλεγμονή αυξάνει την αντίσταση στην ινσουλίνη, ορμόνη που εκκρίνεται από το πάγκρεας και είναι υπεύθυνη για το μεταβολισμό του σακχάρου. Παθολογικός μεταβολισμός της γλυκόζης οδηγεί σε παχυσαρκία.

Το Μεταβολικό σύνδρομο (διαταραχή του Διαμέσου Μεταβολισμού) αποτελεί μια σύνθεση από διαδεδομένα συμπτώματα και σημεία, τα οποία ως τότε αντιμετωπιζόταν ξεχωριστά. Για την εκδήλωσή του είναι απαραίτητο να έχουν διαταραχθεί κάποια "μεταβολικά μονοπάτια" που σχετίζονται με τη γλυκόζη αλλά και με τα λιπίδια του οργανισμού. Άλλωστε, το σύνδρομο παρατηρήθηκε πρώτα σε ασθενείς που παρουσιάζουν αντίσταση, ή αντοχή, στην ινσουλίνη.

Ινσουλινοαντοχή είναι η κατάσταση εκείνη κατά την οποία το σώμα χάνει την ευαισθησία στην ινσουλίνη, με αποτέλεσμα να απαιτούνται μεγαλύτερες ποσότητες ινσουλίνης για να μπορούν να διατηρηθούν τα επίπεδα σακχάρου αίματος εντός των φυσιολογικών ορίων. Ινσουλινοαντοχή είναι ηαντοχή των κυττάρων του οργανισμού ώστε δεν μπορούν να προσλάβουν τη γλυκόζη με την παρουσία της ινσουλίνης.

Η ινσουλίνη είναι η βασική ορμόνη που ρυθμίζει το μεταβολισμό, δηλαδή τη χρησιμοποίηση και την καύση από τον οργανισμό, της γλυκόζης. Η έλλειψή της οδηγεί σε παθολογική αύξηση της γλυκόζης ή αλλιώς του σακχάρου αίματος, γεγονός που μετά από χρόνια συνοδεύεται από τις γνωστές επιπλοκές του σακχαρώδη διαβήτη.

Η ινσουλίνη είναι η ορμόνη που βοηθά στην εναπόθεση της γλυκόζης από το αίμα στα κύτταρα, ώστε να χρησιμοποιηθεί ως πηγή ενέργειας από τον οργανισμό. Παρ' όλο που η ορμόνη εκκρίνεται κανονικά από τα κύτταρα του παγκρέατος, δεν καθίσταται δυνατός ο επαρκής έλεγχος των επιπέδων γλυκόζης στο αίμα. Τα μυϊκά κύτταρα δεν κατορθώνουν ν' απορροφήσουν τη γλυκόζη στο βαθμό που πρέπει (οι μύες δεν θρέφονται σωστά με αποτέλεσμα εκδήλωση μυικής αδυναμίας και σαρκοπενίας) και τα ηπατικά κύτταρα δεν ελαττώνουν αντίστοιχα την παραγωγή της. Τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι αυτοί πάσχουν απαραίτητα και από σακχαρώδη διαβήτη, διότι ο οργανισμός προσπαθεί ν' αντιρροπήσει την κατάσταση αυξάνοντας την παραγωγή ινσουλίνης και συχνά τα καταφέρνει.

Σε άτομα με αυξημένο ενδοκοιλιακό λίπος παρατηρείται αυξημένη έκκριση κορτιζόληςκαι ανδρογόνωναπό τα επινεφρίδια. Διάφορα ερεθίσματα διεγείρουν την έκκριση των ορμονών αυτών. Τέτοια είναι το κάπνισμα, το ποτό αλλά και το stress. H κορτιζόλη, τα οιστρογόνα, η προγεστερόνη, και το πλακουντιακό γαλακτογόνο είναι γνωστό ότι ανταγωνίζονται την ινσουλίνη στα περιφερικά όργανα προκαλώντας έτσι ινσουλινοαντοχή. Με άλλα λόγια οι ορμόνες αυτές εμποδίζουν την κύρια δράση της ινσουλίνης, που είναι η είσοδος της γλυκόζης στα κύτταρα, με αποτέλεσμα να αυξάνεται η ποσότητα της γλυκόζης στο αίμα (προκαλώντας, δηλαδή, υπεργλυκαιμία) και παράλληλα να αυξάνεται η απέκκρισή της στα ούρα (δηλαδή γλυκοζουρία).

Έχει παρατηρηθεί ότι η αντοχή στην ινσουλίνη συχνά συνυπάρχει με την Δυσλιπιδαιμία δηλαδή αυξημένα επίπεδα τριγλυκεριδίων τα οποία συνδυάζονται αρκετές φορές με χαμηλά επίπεδα χολυστερίνης (HDL). Σήμερα προτιμάται ο όρος Δυσλιπιδαιμία για την περιγραφή των διαταραχών των λιπιδίων στο σακχαρώδη διαβήτη.

Αλλά και στο ίδιο το ενδοκοιλιακό λίπος οι ορμόνες των επινεφριδίων προκαλούν ταχεία και μεγάλη αποδόμηση (λιπόλυση). Από τη λιπόλυση απελευθερώνονται πολλά ελεύθερα λιπαρά οξέα στο αίμα της πυλαίας φλέβας που πηγαίνει στο ήπαρ. Στο ήπαρ ένα μέρος από τα ελεύθερα λιπαρά οξέα που προέρχονται από το εσωτερικό λίπος της κοιλιάς, μετατρέπονται σε γλυκόζη και τριγλυκερίδια. Οι ουσίες αυτές απελευθερώνονται στην κυκλοφορία του αίματος. Επίσης τα αυξημένα ελεύθερα λιπαρά οξέα που κυκλοφορούν στο αίμα χρησιμοποιούνται αντί της γλυκόζης ως καύσιμο από τους μυς. Το αποτέλεσμα των φαινομένων αυτών είναι η αύξηση των τριγλυκεριδίων στο αίμα (υπερλιπιδαιμία) καθώς και μία τάση για αύξηση του σακχάρου. Το πάγκρεας έτσι αναγκάζεται, προκειμένου να μην αυξηθεί το σάκχαρο στο αίμα, να παράγει περισσότερη ινσουλίνη, με αποτέλεσμα την υπερινσουλιναιμία.

Ιδιαίτερα εντυπωσιακό όμως είναι το γεγονός, ότι η ίδια η υπερινσουλιναιμία επιδεινώνει την ινσουλινοαντοχή. Δημιουργείται έτσι ένας φαύλος κύκλος: Η παχυσαρκία συνοδεύεται από ινσουλινοαντοχή, η ινσουλινοαντοχή προκαλεί υπερινσουλιναιμία, η υπερινσουλιναιμία με τη σειρά της επιδεινώνει την ινσουλινοαντοχή. Έτσι το πάγκρεας αναγκάζεται να παράγει ολοένα και περισσότερη ινσουλίνη για να διατηρείται το σάκχαρο στο αίμα μέσα στα φυσιολογικά όρια. Μετά από χρόνια όμως και εφόσον συνυπάρχει και κάποιο πιθανό κληρονομικό ελάττωμα στα β κύτταρα του παγκρέατος, αυτά αρχίζουν να εξαντλούνται. Παράγουν λίγο λιγότερη από την πολλή ινσουλίνη που απαιτείται κάθε φορά για να καμφθούν οι μεγάλες αντιστάσεις των περιφερικών οργάνων. Το αποτέλεσμα είναι παθολογική δοκιμασία γλυκόζης αρχικά και σακχαρώδης διαβήτης τύπου 2 αργότερα.

Στο διαβήτη τύπου 1 τα β κύτταρα των νησιδίων του παγκρέατος, που παράγουν την ινσουλίνη έχουν καταστραφεί από τον ίδιο τον οργανισμό. Το αποτέλεσμα είναι η πραγματική έλλειψη της ινσουλίνης από την κυκλοφορία του αίματος. Αντίθετα στο διαβήτη τύπου 2 το πάγκρεας παράγει ινσουλίνη. Στους περισσότερους μάλιστα παχύσαρκους διαβητικούς τύπου 2 οι τιμές της ινσουλίνης στο αίμα είναι συχνά υψηλότερες από ότι στα φυσιολογικά άτομα για τις ίδιες τιμές σακχάρου (υπερινσουλιναιμία).

Το φαινόμενο αυτό αποδίδεται σε μία αυξημένη αντίσταση των περιφερικών οργάνων (ήπαρ, μύες, λίπος) στη δράση της ινσουλίνης, που αναγκάζει το πάγκρεας να παράγει περισσότερη ορμόνη (ινσουλινοαντοχή). Φαίνεται ότι ινσουλινοαντοχή και υπερινσουλιναιμία προϋπάρχουν στα άτομα αυτά για πολλά χρόνια, οδηγώντας τελικά σε κάποιο βαθμό εξάντλησης τα β κύτταρα του παγκρέατος. Το αποτέλεσμα είναι ότι αρχίζει να παράγεται λίγο λιγότερη από την πολλή ινσουλίνη που απαιτούν τα περιφεριακά όργανα. Δημιουργείται έτσι μία κατάσταση σχετικής έλλειψης ινσουλίνης, που έχει σαν αποτέλεσμα την παθολογική αύξηση του σακχάρου και άρα την εκδήλωση του Διαβήτη τύπου 2.

Η αυξητική ορμόνη rBGH χορηγείται στις αγελάδες για να παράγουν διπλάσια ποσότητα γάλακτος και έχει επιπτώσεις καταστροφικές στην υγεία των ζώων, αλλά και δυσάρεστα αποτελέσματα σε όσους καταναλώνουν το γάλα και τα παράγωγά του: έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση στο γάλα των ορίων μιας άλλης ορμόνης, της Igf-1 (Insulin-like Growth Factor-1) γνωστής ως σωματομεδίνης η οποία μοιάζει με την ινσουλίνη.

Όταν πίνουμε γάλα, η πρωτεϊνική αυτή ορμόνη απορροφάται από τον ανθρώπινο οργανισμό.

Από τότε που οι αγελάδες υποβλήθηκαν σε ενέσεις με rbGH, το γάλα τους περιείχε αυξημένο ποσοστό μιας άλλης ορμόνης που ονομάζεται IGF -1 και μοιάζει με την ινσουλίνη.

Αυτή η ουσία είναι η πιο ισχυρή ορμόνη που υπάρχει στη φύση. Η ορμόνη IGF-1 είναι πανομοιότυπη στα βοοειδή και τους ανθρώπους. Έτσι όταν πίνουμε γάλα που περιέχει την γενετικά τροποποιημένη ορμόνη παίρνουμε επιπλέον ποσότητες της ισχυρής αυξητικής ορμόνης, πέραν του φυσιολογικού ποσοστού που παράγεται ούτως ή άλλως με φυσικό τρόπο από τον οργανισμό μας

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη κατηγορία που χαρακτηρίζεται από ανθεκτικότητα στη συγκεκριμένη ορμόνη (ινσουλίνη) είναι οι γυναίκες που πάσχουν από το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών. Πολλές από τις γυναίκες με ακανόνιστους ή μεγάλους εμμηνορρυσιακούς κύκλους πάσχουν από μη διαγνωσμένο σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών, μία πάθηση στην οποία παρατηρούνται πολύ αυξημένα επίπεδα τεστοστερόνης, προβλήματα γονιμότητας, επανειλημμένων αποβολών καθώς και αντοχή στην ινσουλίνη.

Ο ακριβής μηχανισμός που συνδέει την ανθεκτικότητα στην ινσουλίνη με τις επανειλημμένες αποβολές είναι άγνωστος. Ο κίνδυνος ανάπτυξης σακχαρώδους διαβήτη τύπου 2 είναι πέντε φορές μεγαλύτερος στις γυναίκες με σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών και εκδηλώνεται σε νεώτερες ηλικίες. Όπως έχει αποδειχθεί από παλαιότερες μελέτες, οι διαταραχές του εμμηνορρυσιακού κύκλου σχετίζονται με ανάπτυξη αντοχής στην ινσουλίνη και, επομένως, πιθανότατα αντανακλούν την ύπαρξη υποκείμενης διαταραχής του μεταβολισμού. Στην ουσία όταν το πάγκρεας υπερεκκρίνει την ινσουλίνη, αυτή προκαλεί την παραγωγή περίσσειας ανδρογόνων. Τα ανδρογόνα, όπως η τεστοστερόνη, επηρεάζουν την ωοποίηση, την αναπαραγωγή και προκαλούν μια σειρά από συμπτώματα που απαντώνται στο σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών.

Ο εμμηνορυσιακός κύκλος ρυθμίζεται από ένα πολύπλοκο μηχανισμό ορμονικών αλληλεπιδράσεων στους οποίους εμπλέκονται σημαντικοί αδένες και όργανα του σώματος όπως η υπόφυση, ο υποθάλαμος, ο θυρεοειδής αδένας, τα επινεφρίδια και οι ωοθήκες. Για αυτό οποιαδήποτε διαταραχή της λειτουργίας ή της αλληλεπίδρασης αυτών των οργάνων μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα την διαταραχή της εύθραυστης αυτής ορμονικής ισορροπίας και την εμφάνιση ποικίλων προβλημάτων με προεξάρχον την διαταραχή της διάρκειας του εμμηνορυσιακού κύκλου.

Το σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών έχει τις ρίζες του σε προβλήματα γύρω από την ινσουλίνη και το μεταβολισμό υδατανθράκων. Αυτή η διαταραγμένη ορμονική ισορροπία μπορεί να εκδηλωθεί με πολλούς τρόπους που επηρεάζουν το σώμα της κάθε γυναίκας. Γυναίκες με πολυκυστικές ωοθήκες έχουν διάφορα συμπτώματα που φαινομενικά δεν σχετίζονται μεταξύ τους, πολλά από τα οποία εκδηλώνονται ως αισθητικά προβλήματα τα οποία ποικίλλουν από πολύ ελαφρά μέχρι πολύ σοβαρά, όπως προβλήματα βάρους, ακμή, λιπαρότητα, αυξημένη τριχοφυΐα, απώλεια και λέπτυνση των τριχών της κεφαλής, κατακράτηση υγρών, ανωμαλίες του κύκλου και κατ΄ επέκταση δυσκολία στη σύλληψη, αυξημένη ευερεθιστικότητα και άγχος.

Γενικά η θεραπεία εστιάζεται στον έλεγχο των συμπτωμάτων και την αποφυγή των μακροχρόνιων επιπλοκών. Επομένως περιλαμβάνει μέτρα για την σταθεροποίηση της ωοθυλακιορρηξίας και του κύκλου, τη μείωση της παραγωγής ανδρογόνων ορμονών καθώς και αλλαγές στον τρόπο ζωής για τη διατήρηση του σωματικού βάρους, τη μείωση του κινδύνου εκδήλωσης επιπλοκών.

Οι ορμονικές διαταραχές επηρεάζουν την ισορροπία των υγρών και των μεταλλικών αλάτων στον οργανισμό με αποτέλεσμα να κατακρατούνται περισσότερα υγρά από το φυσιολογικό. Η θεραπεία για την αντιμετώπιση των ανωμαλιών της ρυθμικότητας της έμμηνου ρύσεως καθώς και τα αυξημένα επίπεδα τεστοστερόνης ως συνέπεια της γενικότερης παθολογίας του συνδρόμου των πολυκυστικών ωοθηκών περιλαμβάνει τη χορήγηση αντισυλληπτικών. Εάν η χρήση τους για οποιοδήποτε λόγο αντενδείκνυται τότε μπορούν να χορηγηθούν δισκία προγεστερόνης για τις πρώτες δέκα μέρες του κύκλου ώστε τα κύτταρα που επενδύουν το εσωτερικό της μήτρας να αποπίπτουν όπως στη φυσιολογική έμμηνο ρύση. Η κατακράτηση υγρών είναι μια συνηθισμένη παρενέργεια των αντισυλληπτικών. Αυτό συμβαίνει επειδή τα χάπια αυτά περιέχουν και οιστρογόνα που δρουν με τον ίδιο τρόπο όπως οι φυσιολογικές ορμόνες.

 

Ακρογωνιαίος λίθος για τη θεραπεία του συνδρόμου των πολυκυστικών ωοθηκών είναι η διατήρηση του βάρους σε χαμηλά επίπεδα, καθώς συμβάλλει στη μείωση της αντίστασης στη δράση της ινσουλίνης και κατ’ επέκταση στην ελάττωση της υπερέκκρισής της και στη μερική εξομάλυνση των άλλων ορμονικών ανωμαλιών. Η άσκηση, επίσης, παίζει ένα σημαντικό ρόλο στην πιο αποτελεσματική χρήση της ινσουλίνης από το σώμα.

Σε περιπτώσεις που η υπογονιμότητα δεν έχει σχέση με παθολογικά προβλήματα της υπόφυσης, του υποθάλαμου, του θυρεοειδή αδένα, των επινεφριδίων και των ωοθηκών αλλά συνδυάζεται με διαταραχή στο μεταβολισμό της ινσουλίνης χρησιμοποιούνται η μετφορμίνη ή παρόμοια φάρμακα που βοηθούν τον οργανισμό να χρησιμοποιήσει την ινσουλίνη περισσότερο αποτελεσματικά, ρυθμίζοντας την έμμηνο ρύση, ελαττώνοντας την παραγωγή ανδρογόνων και αποκαθιστώντας μερικές φορές την ωοθυλακιορρηξία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...