Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυκυστικές Ωοθήκες - Σύνδρομο πολυκυστικών


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 672
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγω εχω σχετικα σταθερο κυκλο 31 ημερες,ουτε παχυσαρκια εχω,φαινεται με τον υπερηχο και επιβεβαιωνεται με ορμονικες εξετασεις σε συγκεκριμενες ημερες του κυκλου.Εγω συνελαβα τον επομενο μηνα που εκανα τις ορμονικες τον Ιουλιο του 2008,παλλινδρομησε στην 9 βδομαδα και απο τοτε προσπαθω και ψαχνομαι.Παντως οι πολυκυστικες δεν ειναι τοσο προβλημα στην συλληψη οσο το αγχος,τουλαχιστον για τις γυναικες που εχουν σχετικα σταθερο κυκλο,εκασνα και εξεταση προγεστερονης να δω αν κανω ωορηξια,καλη βγηκε και αυτή,εκανα σαλπιγγογραφια μηπως υπαρχει κατι ανατομικο,τελεια βγηκε,εκανα θυροειδη μηπως απεβαλλα γι αυτό,δεν εχω καν θυρεοειδη αρνητικο και αυτο,πηρα κλομιφεν,εκανα πρεγνυλ τιποτα,θα το ψαξω λιγο πιο εξειδικευμενα και θα κανω μια εξεταση που σχετιζεται σε μεγαλο βαθμο με τις πολυκυστικες καμπυλη ζαχαρου\ινσουλινης και εξεταση κορτιζολης αν λειτουργουν σωστα τα επινεφριδια.Γιατι πανω απο ολα οι πολυκυστικες ειναι μεταβολικο συνδρομο,και μετα γυναικολογικο προβλημα.Κανονικα πρεπει να συμβουλευομαστε και ενδοκρινολογο.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω σχετικα σταθερο κυκλο 31 ημερες,ουτε παχυσαρκια εχω,φαινεται με τον υπερηχο και επιβεβαιωνεται με ορμονικες εξετασεις σε συγκεκριμενες ημερες του κυκλου.Εγω συνελαβα τον επομενο μηνα που εκανα τις ορμονικες τον Ιουλιο του 2008,παλλινδρομησε στην 9 βδομαδα και απο τοτε προσπαθω και ψαχνομαι.Παντως οι πολυκυστικες δεν ειναι τοσο προβλημα στην συλληψη οσο το αγχος,τουλαχιστον για τις γυναικες που εχουν σχετικα σταθερο κυκλο,εκασνα και εξεταση προγεστερονης να δω αν κανω ωορηξια,καλη βγηκε και αυτή,εκανα σαλπιγγογραφια μηπως υπαρχει κατι ανατομικο,τελεια βγηκε,εκανα θυροειδη μηπως απεβαλλα γι αυτό,δεν εχω καν θυρεοειδη αρνητικο και αυτο,πηρα κλομιφεν,εκανα πρεγνυλ τιποτα,θα το ψαξω λιγο πιο εξειδικευμενα και θα κανω μια εξεταση που σχετιζεται σε μεγαλο βαθμο με τις πολυκυστικες καμπυλη ζαχαρου\ινσουλινης και εξεταση κορτιζολης αν λειτουργουν σωστα τα επινεφριδια.Γιατι πανω απο ολα οι πολυκυστικες ειναι μεταβολικο συνδρομο,και μετα γυναικολογικο προβλημα.Κανονικα πρεπει να συμβουλευομαστε και ενδοκρινολογο.

Δυστιχος ειχα και εγω παλινδρομη κυηση την 8η εβδομαδα (προσφαρα). εχω κανει ορμονολογικες εξετασεις(προγεστερονη,οιστραδιολη) και σαλπιγγογραφια ολα καλα. Δεν εχω κοιταξη καθολου το θυροειδη αν εχουμε φαινετε με καποια συμπτωματα? Τι ειναι η εξεταση κορτιζολης?

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Κι εγώ στην παρέα των πολυκυστικών. Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Μου διαγνώστηκαν πολυκυστικές ωοθήκες στα 17 μου (είμα 32 τώρα), γιατί έκανε να μου έρθε περίοδος 4 μήνες περίπου. Θυμάμαι τότε μου είχε δώσει μια αγωγή ο γιατρός (μάλλον αντισυληπτικά θα ήταν, τότε δεν τα κοίταζα αυτά, δε μ'ενδιέφεραν και δε θυμάμαι τι ακριβώς) για 1 χρόνο. Έκτοτε εφτιαξε κάπως ο κύκλος μου με καθστερήσεις πάντα βέβαια, της τάξης των 10-20 μερών σε κάθε κύκλο. Όταν παντρέυτηκα, στα 26 μου, έφτιαξε πολύ ο κύκλος μου και έγινε 29-32 ημερών, με σπάνιες αποκλείσεις μέσα στο χρονο. Στον υπέρηχο που κάνω κάθε χρόνο, φαίνονται πάλι λίγες κυστούλες στην αριστερή μου ωοθήκη, αλλά αφού έχω σχετικά σταθερό κύκλο και κάνω ωορηξία, η για;τρος μου είπε ότι δεν χρειάζεται αλλο ψάξιμο.

Ισχύει αυτό? Μήπως οι κυστούλες μου εμποδίζουν τη σύλληψη?

πως γίνεται να έφτιαξε τόσο πολύ το πρόβλημα μου, αφού έχω ακούσει ότι οι πολυκιστικές δεν θεραπεύονται απλά φτιάχνει ο κύκλος σου όσο παίρνεις αντισυλλιπτικά. Όταν σταματήσεις, ξαναχαλάει. Τελικά τί ισχύει?

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Rinoula και εγώ έχω ακριβώς το ίδιο θέμα, ο δικός μου γιατρός μου είπε ότι ακριβώς είπε και ο δικός σου. απλά το παρακολουθώ τακτικά για να είμαι σίγουρη πως οι κύστες δεν μεγαλώνουν και δεν πολλαπλασιάζονται..

όσον αφορά τον κύκλο με τις πολυκυστικές νομίζω πως εξαρτάται,..εγώ πχ μέχρι πριν 8 χρόνια αν δεν έπαιρνα χάπια δεν είχα περίοδο, εδώ και 8 χρόνια που άλλαξα γιατρό, έκανα μια θεραπεία 5 μήνες και ο κύκλος μου είναι σταθερότατος χωρίς χάπια.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω κι εγώ πολυκυστικές. Το έμαθα στα 16 μου και ξεκίνησα αντισυλλητπικά. Κάθε τόσο τα σταματούσα για να δω αν είχε φτιάξει ο κύκλος μου, αλλά τίποτα. Η περίοδός μου ήταν συνήθως κάθε 8 μήνες. Δηλαδή είχα ξεχάσει πως είναι να έχεις περίοδο.

Παντρεύτηκα στα 24 και αρχίσαμε τις προσπάθειες την ίδια κιόλας μέρα. Προσπαθήσαμε για 6 μήνες μόνοι μας, αλλά τίποτα. Πήγαμε σε γιατρό, μου έδωσε κάποια χάπια για να μου έρθει περίοδος και όταν μου ήρθε άλλα χάπια για να προκαλέσει ωορρηξία. Η ωορρηξία δεν έγινε ποτέ. Είπαμε με τον γιατρό να το αφήσουμε το θέμα για τον επόμενο κύκλο, που θα έρθει από μόνος του. Περιμένοντας να περάσουν οι μήνες και να αδιαθετήσω για να ξαναπροσπαθήσουμε σκέφτηκα να κάνω ένα τεστ εγκυμοσύνης γιατί είχα φοβερές ζαλάδες.

 

Ήμουν έγκυος στην 7η εβδομάδα και είχα κάνει ωορρηξία την 63η μέρα του κύκλου. Τώρα έχω ένα γλυκύτατο κοριτσάκι 2 ετών. Και η εγκυμοσύνη μου δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα.

Από τότε που γέννησα έχω περίοδο κάθε μήνα ή κάθε δεύτερο μήνα. Πιστεύω ότι για τη σύλληψη του δεύτερου παιδιού δεν θα έχω πρόβλημα.

 

Οπότε αφού έμεινα έγκυος εγώ, με κύκλο 8 μηνών, όλες σας μπορείτε!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα. θελω τις συμβουλες σας πανω σ αυτο το θεμα γιατι ειμαι ιδιαιτερα αγχωμενη.:(

τον τελευταιο καιρο βλεπω πολλες φιλες μου να κανουν σχετικες εξετασεις και να εχουν πολυκυστικες ωοθηκες. εγω σταθερο κυκλο 28 ημερων δεν ειχα ποτε μου μεχρι στιγμης.μου αργει συνηθως το πολυ 20 μερες αλλα οχι παραπανω. στην ουσια δηλαδη , αδιαθετω καθε εναμμιση μηνα αντι για καθε ενα μηνα.ενα ακομα συμπτωμα ειναι η λιγο αυξημενη τριχοφυια -πιο πολυ σαν χνουδι θα ελεγα στο πηγουνι.λεω να παω να κανω εξετασεις για πολυκυστικες γιατι απο οτι φαινεται πρεπει να εχω.

μπορειτε να μου πειτε τι ακριβως εξετασεις απαιτουνται? υπερηχος και ορμονικες??

δεν με ενδιαφερει αμεσα να μεινω εγκυος, απλα διαβασα σε μια σελιδα στο ιντερνετ οτι μελλοντικα εαν δεν φροντισεις με αντισυλληπτικα να φτιαξεις τον κυκλο σου μπορει να σου προκαλεσει σοβαρα προβληματα:(:(

απο την αλλη βλεπω πως ειναι πολυ συχνο φαινομενο στις γυναικες αναπαραγωγικης ηλικιας..

πειτε μου σας παρακαλω οτι γνωριζετε γιατι με τους γιατρους, τα νοσοκομεια και ολα αυτα δεν τα παω πολυ καλα κα θελω να ξερω τουλαχιστον πριν παω το τι θα επακολουθησει απο εξετασεις:(:(

σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!ΝΕΦΕΛΗ_1 μπορείς να ξεκινήσεις κάνοντας έναν υπέρηχο στον γυναικολόγο σου,εκεί θα φανεί αν εχεις πολυκυστικές ή όχι, απο εκεί και έπειτα θα σου πει ο γυναικολόγος σου τι θα κάνεις.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!ΝΕΦΕΛΗ_1 μπορείς να ξεκινήσεις κάνοντας έναν υπέρηχο στον γυναικολόγο σου,εκεί θα φανεί αν εχεις πολυκυστικές ή όχι, απο εκεί και έπειτα θα σου πει ο γυναικολόγος σου τι θα κάνεις.

 

σας ευχαριστω πολυ :) θα το φροντισω αμεσα

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια Καλησπέρα,

Είμαι 31 χρ. και κάνω προσπάθειες σύλληψης εδώ και 7 μήνες χωρίς βέβαια κανένα αποτέλεσμα. Έχω αρχίσει να αγχώνομαι τρομέρα. Ανακάλυψα τις πολυκυστικές μου από την πρώτη κιόλας περίοδο μου στα 14 κι έκτοτε παίρνω κατά καιρούς gynofen, primolut, dufaston κλπ και κάπως την παλεύω με την περίοδο μου, τώρα όμως που έχω σταματήσει και κάνω προσπάθειες η περίοδος έχει χαθεί. Τους δύο τελευταίους κύκλους παίρνω cyclacur, ο κύκλος μου έχει φτιάξει αλλά για εγκυμοσύνη ούτε λόγος. Τα έχει δοκιμάσει ποτέ καμιά; Έχουν αποτελέσματα ή τζάμπα ελπίζω;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kορίτσια Καλησπέρα,

Είμαι 31 χρ. και κάνω προσπάθειες σύλληψης εδώ και 7 μήνες χωρίς βέβαια κανένα αποτέλεσμα. Έχω αρχίσει να αγχώνομαι τρομέρα. Ανακάλυψα τις πολυκυστικές μου από την πρώτη κιόλας περίοδο μου στα 14 κι έκτοτε παίρνω κατά καιρούς gynofen, primolut, dufaston κλπ και κάπως την παλεύω με την περίοδο μου, τώρα όμως που έχω σταματήσει και κάνω προσπάθειες η περίοδος έχει χαθεί. Τους δύο τελευταίους κύκλους παίρνω cyclacur, ο κύκλος μου έχει φτιάξει αλλά για εγκυμοσύνη ούτε λόγος. Τα έχει δοκιμάσει ποτέ καμιά; Έχουν αποτελέσματα ή τζάμπα ελπίζω;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

καλησπέρα!

εγώ τα έχω πάρει όλα!

τώρα δηλαδή έχεις σταθερό κύκλο ε?? πόσος καιρός είναι που έχεις σταματήσει τα χάπια??

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο μήνες που παίρνω τα σικλακούρ, αλλά πραγματικά δεν γνωρίζω αν κάνω ωορρηξία ή αν μένει κανείς έγκυος παίρνοντας αυτά τα χάπια... Εσύ, σε τι φάση βρίσκεσαι;

Link to comment
Share on other sites

τα σικλακούρ τα σταμάτησα πριν μία εβδομάδα ακριβώς και σήμερα μου ήρθε περίοδος, δεν ξέρω αν πρέπει να τα ξαναπάρω ή όχι... Αν δε γίνομαι αδιάκριτη εσύ τι αγωγή ακολουθείς;

Link to comment
Share on other sites

Τα cyclacur και τα gynofen είναι αντισυλληπτικά οπότε έτσι και αλλιώς δεν μπορείς να μείνεις έγκυος παίρνοντας τα.

λογικό να αδιαθετήσεις σήμερα εφόσον τα σταμάτησες πριν 7 ημέρες.

έχεις πει στον γυναικολόγο σου πως θες να κάνεις παιδί?

εγώ έπαιρνα διάφορα αντισυλληπτικά απο τα 14 (όπως γράφω και πιο πάνω σε άλλο ποστ) χωρίς τα χάπια είχα περίοδο δυο φορές τον χρόνο μόνο με χάπια αδιαθετούσα.

στα 22 αποφάσισα να αλλάξω γιατρό τότε έκανα μια θεραπεία περίπου στους 5 μήνες ουσιαστικά με ένα κοκτέηλ αντισυλληπτικών (3διαφορετικά) και απο τότε μέχρι και σήμερα (8χρόνια μετά - είμαι 30)έχω σταθερότατο κύκλο 31 ημερών.

εγώ τώρα ξεκίνησα να προσπαθώ για παιδάκι με τον άντρα μου είναι ο πρώτος μήνας, οπότε δεν ξέρω να σου πω. πάντως ο γυναικολόγος (στον οποίο έχω απίστευτη εμπιστοσύνη) μου είπε πως εφόσον ο κύκλος είναι σταθερός είναι πολύ πιθανόν να μην υπάρχει πρόβλημα σύλληψης.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρός μου έγραψε τα σικλακούρ γιατί υποτίθεται δεν αναστέλλουν την ωορρηξία, όμως παίρνοντας μια δεύτερη γνώμη μου είπαν ότι παίρνοντας τα συγκεκριμένα χάπια είναι δύσκολο να μείνεις έγκυος και μου μίλησαν για πρόκληση ωορρηξίας με κλομιφαίνη άμεσα. Ο δικός μου λέει να προσπαθήσω ένα χρόνο και μετά... τελευταία φορά είχα πάει πριν δύο μήνες με 45 μέρες καθυστέρηση και μου έδωσε αυτά... τι να πω... Εφόσον έχεις σταθερό κύκλο οι πολυκυστικές σου είναι μάλλον ανενεργές και είμαι σίγουρη ότι δεν θα έχει; κανένα πρόβλημα. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να εχεις ευχάριστα νέα σύντομα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστώ πολύ βασιλική μου!!!εύχομαι και σε σένα ότι καλύτερο!!!

εγώ πάντως θα σε συμβούλευα να πας και σε άλλον γιατρό, δεν έχεις να χάσεις τίποτα ίσα ίσα πιθανόν να βρεις λύση στο πρόβλημα σου.Κυρίως μην έχεις άγχος και να δεις που όλα καλά θα πάνε!!!!!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

πότε περιμένεις;

 

καλημέρα!!!ααα είναι νωρίς ακόμα περιμένω 1/02 αλλά γενικά δεν το σκέφτομαι (όσο μπορώ)!!!λειρουργώ κανονικά σαν να μην έχουμε μπει στην διαδικασία πρασπάθειας, προσπαθώ να μην με πιάσει άγχος γιατί μετά δεν πρόκειται να μου φύγει ποτέ!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.και εγω ειχα τα ιδια προβληματα με εσας,ωσπου ο γυναικολογος με εβαλε να κανω ορμονικες,ανακαλυψαμε πολυκυστικες,μου δωσε τα gynofen για 6 μηνες.επειδη με παρακολουθουσε στενα στους 2 μηνες ειδε οτι οι κυστες εξαφανιστηκαν και μας ειπε να αρχισουμε προσπαθειες.τον πρωτο μηνα τπτ,αλλα το δευτερο μηνα συνελλαβα και τωρα ειμαι 13 εβδομαδων εγκυος.απλα ψαξτε καλα τη λυση γιατι η καθε γυναικα ειναι διαφορετικη και αποβαλλετε το αγχος.τοτε σιγουρα θα ρθει χωρις να το περιμενετε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω!!!!!! Ακόμα το δίνουν αυτό το Gynofen;;;; Το είχα πάρει μαθητρια ακόμα, σχεδόν 18 χρονών και μου άλλαξε τα φώτα!!!!!! Τρελός πόνος στο στήθος και σε 6 μήνες που το πήρα άλλαξα καπ στο σουτιέν!!!! Για πρώτη φορά είδα τότε στο μπούτι μου ευρυαγγεία σε ένα σημείο (μετά δεν ξαναείδα ως την εγκυμοσύνη στα 31 όπου έγινε ....χαμός) και ένιωθα τσιμπήματα μέσα στις φλέβες μοου. Χώρια ότι πρήστηκα τρελά!!!!! Ήλπιζα ότι έχει εξαφανιστεί πια αυτό το φάρμακο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Α!!!!!!!!!!!! Και φυσικά όταν το σταμάτησα τα συμπτώματα (αραιομηνόροιας) επανήλθαν, όπως και με όλα τα αντισυλληπτικά, γιατί στην πραγματικότητα δεν κάνουν απολύτως τίποτα για το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών, εγώ εκεί έχω καταλήξει!!!!!!!!!!! Φυσικό δεν είναι; Αν η υπόφυση του εγκεφάλου δεν δίνει τις εντολές για να εκκριθούν κάποιες ορμόνες, τί θα κάνουν άραγε τα αντισυλληπτικά; Θα τον ρυθμίσουν;;; Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση!!!!! Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να κάνουν για ένα διάστημα να υποχωρήσουν οι κυστούλες, καθώς "κοιμίζουν" τις ωοθήκες και αυτό μπορει να είναι χρήσιμο για κάποιες γυναίκες. Αλλά αν πιστεύει καμια ότι τα αντισυλληπτικά θεραπεύουν τις πολυκυστικές, το λέω με σιγουριά ότι ΟΧΙ. Έχω πάρει τουλάχιστον 7-8 διαφορετικες θεραπείες και εδώ και πολλά χρόνια δεν παίρνω τίποτα. Τώρα έχω αρχίσει να ψάχνομαι με βότανα και άλλες φυσικές μεθόδους...

Link to comment
Share on other sites

να εξαλειφει το συνδρομο οχι,απλα βοηθουν τις γυναικες που ειναι γονιμες και δεν μπορουνε να κανουνε ωορηξια λογω κυστων...αυτα ρυθμιζουν την περιοδο και ετσι οταν δεν υπαρχει καποιο αλλο προβλημα η εγκυμοσυνη ερχεται...

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα τα αποτελεσματα απο τις καμπυλες σακχαρου και ινσουλίνης και εξεταση κορτιζολης τα παγκρεας δουλευει αψογα και δεν "καιει"τα ωαρια η ινσουλινη.Φυσιολογικες τιμες και καλος μεταβολισμος.Αρα ολα ειναι θεμα ψυχολογιας ειπε η μικροβιολόγος.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

τοτε λοιπον θα πρεπει να χαλαρωσεις και να μη σκεφτεσαι μονιμα το μωρο....ισως και ενα ταξιδακι σας βοηθουσε και να το ξεχασεις λιγο και να περασεις καλα....και θα δεις πως αν πραγματικα χαλαρωσεις το μωρο θα ρθει....τουλαχιστον σε μενα ετσι συνεβη...και μην ξεχνας οτι το θετικο ειναι πως εισαι υγιεστατη.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια μου τι κανετε?

Πως ειστε?Εχει καμια σας κανενα ευχαριστο να μας ανακοινωσει?

Εγω εχω καθυστερηση με διαφορα κουλα συμπτωματα αλλα δεν παιρνω θαρρος!!!!Τον τελευταιο μου κυκλο με την κλομιφαινη δεν τον ολοκληρωσα και τον μηνα που περασε δεν πηγα καν στον γιατρο.Και μαλλον γι'αυτο παλι θα καθυστερει να ερθει!!!

Τελικα πηγα αυτον τον μηνα να συζητησουμε και να την πω οτι με πειραζανε τα χαπια το βραδυ και μου προτεινε να τα συνεχισω απλα να αλλαξω τις ωρες και να τα παιρνω 5 το πρωι και το τελευταιο 5 το απογευμα για να λειτουργει νωριτερα το απογευμα και οχι το βραδυ οταν ξαπλωνω!!

Πως δεν το σκεφτηκα η χαζη και τα σταματησα τζαμπα???

Τεσπα!!!

Θα τα δοκιμασω κι ετσι και βλεπουμε!!

Με το καλο ολες να εχουμε καλα νεα συντομα!!!!!

Το 2011 να φερνει 2011 μωρακια καθε μερα!!!!!:D:D

Φιλιαααααα.....

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...