Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυκυστικές Ωοθήκες - Σύνδρομο πολυκυστικών


Recommended Posts

Τα gynofen είναι πολύ βαριά να τα προσέχεις. Με αυτά ξεκίνησα πριν 10 χρόνια και εκτός απο τα πολλά κιλά που πήρα, είχα γίνει πολύ νευρική και ευαλισθητη μαζί. Δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου.

 

Πως ανακάλυψες οτι εξαφανίστηκαν οι κύστες??? Εκανες υπέρηχο φαντάζομαι αλλά πότε??? Μόλις έκοψες τα χάπια????

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 672
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια καλημερα.εχω και γω πολυκυστικες ειμαι παντρεμενη 2χρονια και ειμαι 28 ετων.εδω και δυο μηνες ανακαλυψα το προβλημα με τισ ωοθηκες μου και οτι αυτοσ ειναι ο λογοσ της υπογονιμοτητας μου σε συνδυασμο με θυροειδιτιδα χασιμοτο που επισησ τωρα ανακαλυψα.εκανα παρα πολλεσ εξετασεισ απο απλό υπερυχο,ορμονολογικες σαλπιγγογραφια κτλ... και καταληξαμε με την γυναικολογο μου να ξεκινησω μια ηπια βοηθεια με χαπια για να μεινω εγκυος. παιρνω τα serpafar και τα cyclacur τωρα ειμαι στο δευτερο μηνα προσπαθειων και μου ειπε οτι θα παιρνω αυτα τα χαπια για 6 μηνεσ.μετα αλλαζουμε θεραπεια.μηπωσ και καποια αλλη κοπελα εχει προσπαθησει ετσι με χαπια να μεινει εγκυοσ να μου πει αν τα καταφερε και σε ποιο μηνα.

 

Gennyk οπως εγραψα κ παραπανω εχω π.ω κ εμεινα εγκυος στον πρωτο κυκλο των σερπαφαρ. Οντως τα χαπια αυτα τα παιρνεις μονο για 6 μηνες. Αλλα ειμαι σιγουρη οτι πολυυυ νωριτερα θα εχεις θετικο αποτελεσμα:D:D Θελει δυστυχως υπομονη αλλα ολα θα πανε καλα!:D

Εχεις κοιταξει για αντισταση στην ινσουλινη? Να υποθεσω οτι ο συζυγος εχει κανει εξετασεις κι ολα οκ??

Τωρα προσπαθουμε για δευτερο μωρακι κ μολις πηρα τις ορμονολογικες εξετασεις. Παρατηρησα οτι η TSH ειναι 4.40 (ολα τα υπολοιπα φυσιολογικα). Εσυ πως καταλαβες οτι εχεις θυροειδιτιδα? Παιρνες Τ4?

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

οχι manoulina...ηταν να τα παρω για 6 μηνες και πηγα στο γιατρο γιατι το στηθος ειχε πρηστει υπερβολικα...τοτε μου κανε τον υπερυχο και μου ειπε πως φυγανε και να ξεκινησω προσπαθειες για μωρο....αυτη τη στιγμη και για 2 μηνες εχω σταθερο κυκλο καθε 31 ημερες,ομως μωρο δεν καταφεραμε να εχουμε ακομη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια,ηθελα να ναι εδω το πρωτο θεμα που θα εγραφα,χθες εκανα 2 τεστ εγκυμοσυνης και βγηκαν και τα 2 θετικα αμεσως...ακμα δεν το πιστευω,αλλα θα σας πω μονο οτι δεν καναμε θεραπεια με ορμονες,ουτε καν το μερα παρα μερα που μας ειπε ο γιατρος γιατι τα καταφεραμε ετσι..Πιστη χρειαζεται,πηρα το μηλο της Αγιας Ειρηνης και το δευτερο μηνα μας ηρθε το μωρακι..ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες και να σκεφτεστε απλα οτι δεν προκαλει απο μονο του το συνδρομο υπογονιμοτητα,το μονο θεμα ειναι οτι δεν ξερουμε ποτε ειναι οι γονιμες και ετσι εχουμε αστοχιες...

tt8ef32.aspx
Link to comment
Share on other sites

Redrose συγχαρητηρια! Ευχομαι μια τελεια εγκυμοσυνη!

Το συνδρομο π.ω. μπορει να οδηγησει σε "μεγαλους" κυκλους -οπως προφανως στην περισπτωση σου-αλλα μπορει να οδηγησει και σε ανωορρηκτους κυκλους-οπως στην περιπτωση μου. Σιγουρα ομως ολες θα τα καταφερουμε συντομα!Συγχαρητηρια!

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα θελα να σας ρωτησω κατι...εχω 2 ημερες καθυστερηση,αλλα ποναει αρκετα η κοιλια και ο κολπος μου σα να αδιαθετησσω σε λιγο...υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης η μηπως οι κυστες επεστρεψαν?ειχε καποια παρομοια συμπτωματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια,ηθελα να ναι εδω το πρωτο θεμα που θα εγραφα,χθες εκανα 2 τεστ εγκυμοσυνης και βγηκαν και τα 2 θετικα αμεσως...ακμα δεν το πιστευω,αλλα θα σας πω μονο οτι δεν καναμε θεραπεια με ορμονες,ουτε καν το μερα παρα μερα που μας ειπε ο γιατρος γιατι τα καταφεραμε ετσι..Πιστη χρειαζεται,πηρα το μηλο της Αγιας Ειρηνης και το δευτερο μηνα μας ηρθε το μωρακι..ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες και να σκεφτεστε απλα οτι δεν προκαλει απο μονο του το συνδρομο υπογονιμοτητα,το μονο θεμα ειναι οτι δεν ξερουμε ποτε ειναι οι γονιμες και ετσι εχουμε αστοχιες...

 

 

Χίλια μπράβο σου κούκλα μου! Να έχεις μια ήρεμη και εύκολη εγκυμοσύνη, και μπράβο σου που πίστεψες και η Αγία Ειρήνη σε άκουσε.

Χαίρομαι πολύ που διαβάζω άλλη μια τέτοια ιστορία γιατί κι εγώ ενώ έχω πολυκυστικές και ενώ ο άντρας μου δεν είχε καθόλου καλές απαντήσεις απο το σπερμοδιάγραμμα που έκανε, πιστεύω πως όταν έρθει η στιγμή που θα είμαι έτοιμη για το παιδί θα πάω στο μοναστήρι της Αγίας Ειρήνης να πάρω το μήλο και πιστεύω πως θα με βοηθήσει.

Ο γιατρός μου, μας είχε πει να πηγαίναμε τον περασμένο Σεπτέμβρη να κάναμε κάποια θεραπεία και οι δυο. Δεν πήγαμε γιατί θέλω να αφεθώ στα χέρια της Αγίας. Αν Εκείνη θέλει θα μας στείλει ένα αγγελούδι....

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

θα θελα να σας ρωτησω κατι...εχω 2 ημερες καθυστερηση,αλλα ποναει αρκετα η κοιλια και ο κολπος μου σα να αδιαθετησσω σε λιγο...υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης η μηπως οι κυστες επεστρεψαν?ειχε καποια παρομοια συμπτωματα?

 

Εγω ετσι ημουν,τοσους μηνες εψαχνα συμπτωματα κι αυτη τη φορα ηταν ακριβως ιδια με της περιοδου.Ειχα πονακια στην κοιλια ακριβως οπως οταν περιμενω και κατεβαιναν μεχρι χαμηλα και στο ποδι(αυτο ηταν κλασσικο για μενα 2-3 μερες πριν ερθει).Αφου αναρωτιομουν το ιδιο,γιατι καθυστερησε κι αυτη τη φορα αφου την προηγουμενη ειχε ερθει φυσιολογικα στις 31 μερες..Απλα η Αγια ειχε ηδη κανει το θαυματακι της!!

tt8ef32.aspx
Link to comment
Share on other sites

Εγω ετσι ημουν,τοσους μηνες εψαχνα συμπτωματα κι αυτη τη φορα ηταν ακριβως ιδια με της περιοδου.Ειχα πονακια στην κοιλια ακριβως οπως οταν περιμενω και κατεβαιναν μεχρι χαμηλα και στο ποδι(αυτο ηταν κλασσικο για μενα 2-3 μερες πριν ερθει).Αφου αναρωτιομουν το ιδιο,γιατι καθυστερησε κι αυτη τη φορα αφου την προηγουμενη ειχε ερθει φυσιολογικα στις 31 μερες..Απλα η Αγια ειχε ηδη κανει το θαυματακι της!!

σε ευχαριστω για την πληροφορια redrose....συγχαρητηρια και σου ευχομαι να εχεις μια ομαλη εγκυμοσυνη και ολα να πανε καλα...

Link to comment
Share on other sites

Οταν εμεινα εγκυος ενοιωθα ακριβως οπως οταν περιμενω περιοδο μονο που δεν ηρθε ποτε. Πηγαινα στο μπανιο κ ημουν σιγουρη οτι θα εχει ερθει. Νομιζω οτι οι περισσοτερες αυτο το συμπτωμα εχουν. Αααα κ πολυ πρησμενο στηθος. Ελπιζω να εχεις θετικο αποτελεσμα!

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα εκανα σημερα χοριακα και επιτελους ειμαι εγκυος....ηταν θετικο...

 

Συγχαρητηρια..............Ευχομαι ολα να πανε καλα και να αποκτησεις ενα υγιεστατο μωρακι!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας... είδα φως και μπήκα κι εγώ στην παρέα σας:P

 

Τους τελευταίους μήνες έχω αποκτήσει πολυκυστικές ωοθήκες, η περίοδος είναι λίγο άστατη και με τον άντρα μου είμαστε στην προσπάθεια τεκνοποίησης.

 

Για περίπου 3 χρόνια έπαιρνα αντισυλληπτικά (είχα πάντα φυσιολογικούς κύκλους μέχρι πρότεινος) και τα έκοψα πριν 7-8 μήνες.

 

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί απέκτησα τόσες κύστες στις ωοθήκες μου μιας και το βάρος μου είναι φυσιολογικό και η διατροφή μου ισορροπημένη. Το μόνο που έχει αλλάξει είναι ότι εδώ κι ένα χρόνο λόγω του άντρα μου δεν καταναλώνουμε ζάχαρη (εγώ μόνο ελάχιστες φορές το μήνα, ένα γλυκό ή ένα καφέ).

 

Θέμα αντίστασης ινσουλίνης μου φαίνεται απίθανο να είναι. Κληρονομικότητα και αυτό πολύ δύσκολο.

 

Ο κάθε γυναικολόγος έχει τη δική του άποψη, για κάποιον υπάρχει η α λύση, για τον άλλο η β και για τον τρίτο ...καμία!:shock:

 

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει μια φυσική λύση στο πρόβλημα... δε θέλω άλλα χάπια σε αυτή τη ζωή... ήδη έχω πάρει αρκετά (ακμή, θυρεοειδής, αντισύλληψη)

 

Υπάρχει κάποια που με τη συμβουλή του γιατρού της τα έχει καταφέρει χωρίς χημικά σκευάσματα?

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου καραμελιτσα..

Καταρχας Χρονια πολλα με υγεια πανω απ'ολα!!!!!

Εγω δεν πηρα αντισυλληπτικα ποτε.Επεισης ποτε δεν ειχα ιδιατερο προβλημα με τον κυκλο μου μονο μια φορα πριν καποια χρονια που ειχα αμηννοροια 3 μηνες και μου ειπαν μετα απο ορμονικο ελεγχο οτι ειναι πολυκυστικες!!!

Μετα ολα σουπερ κυκλος 29-33 μερες το πολυ ωσπου ηρθε ο καιρος να ξεκινησουμε για μωρακι και η χαζοπεριοδος να αρχιζει παιχνιδακια παλι!!!!

Παλι ορμονικος ελεγχος ολα τελεια εκτως την LH που ηταν ελαχιστα παραπανω απο το φυσιολογικο και η γιατρος μου ξεκινησε κλομιφαινη την οποια πηρα σε ενα κυκλο,και 2 μερες στον δευτερο και την σταματησα γιατι το βραδυ υπεφερα απο εξαψεις,νευρικοτητα,και δεν μπορουσα να κοιμηθω καλα!!!

Τωρα μαλλον θα κανω θεραπεια με ενεσεις αν δεν κανω τιποτα σε αυτο τον κυκλο!!

Η γιατρος μου παντως εμενα ειναι υπεραισιοδοξη και μου ειπε οτι θα κανω σιγουρα και συντομα μωρακι.

Θα κανω υπομονη και θα δοκιμασω οτι χρειαστει!!!

Οι πολυκυστικες αν δεν μου το ελεγαν,δεν θα το ηξερα παντως!!!

Γιατι περα απο τριχες στα χερια που και παλι δεν ειναι αμαν και τι,δεν εχω τιποτα αλλο!!!Ουτε ακμη,ουτε σπυρακια ουτε παραπανισια κιλα ουτε τιποτα!!!!!

Μονο η διατροφη μου μεχρι τωρα ηταν λιγο οτι να'ναι...αλλα προσπαθω να την βελτιωσω και το εχω κανει καλα!!!

Και γλυκα ουτε εγω τρωω!!!Αν μου ερθει κανα 2 φορες τον μηνα και αν!!!!

Το ζαχαρο μου ειναι τελειο που μετρηθηκα!!!!

 

Σχετικα με αυτο που ρωτας για οσες κοπελες εχουν πολυκυστικες εχω διαβασει οτι η απωλεια κιλων σε οσες εχουν κιλα βοηθαει παρα πολυ και στρωνει και ο κυκλος πολυ γρηγορα....

Επεισης η ασκηση...παρα πολυ...γιατι ισσοροπει και την ινσουλινη στο αιμα ωστε να μην παραγουμε περισσοτερη 'η λιγοτερη και εχουμε θεματακια...

Και διατροφικα οχι στα γλυκα και στους υδατανθρακες...!!!

Και ειναι και ενα βοτανο που εχω διαβασει οτι πινουν καποιες γυναικες!!!!

Δεν ξερω κατι αλλο...απλα αυτα ολα βοηθανε παρα πολυ!!!

Σκεφτομαι να ξεκινησω και ασκηση και βλεπουμε........

 

Τελος θα ηθελα να ευχηθω το 2011 να ειναι η χρονια μας και να εχουμε καλα νεα ολες μας συντομα!!!!

Καραμελιτσα απλα εμεις πρεπει να κανουμε λιγη υπομονη παραπανω !!!!

Οτι θα γινουμε μανουλες ειναι σιγουρο!!!!

Του χρονου τετοιο καιρο μπορει να τα κραταμε και στην αγκαλιτσα μας!!!!:D:D

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά και Καλά σε όλους:P

 

Ευχαριστώ πολύ λενάκι για την απάντησή σου. Όσο για την άσκηση, περιορίζομαι στις δουλειές του σπιτιού και σε καμιά βόλτα με το σκύλο. Τα κιλά μου βέβαια είναι στα φυσιολογικά πλαίσια, 58 με ποσοστό λίπους στο 16% και ύψος τα 1,64.

Κάποιος τρόπος θα υπάρχει...

 

Περιμένω βέβαια τα αποτελέσματα των ορμονολογικών εξετάσεων που έχω κάνει και μετά βλέπουμε.

Τριχοφυία δεν έχω, η ακμή που είχα κάποτε δεν ήταν ορμονολογικό θέμα και έχει πλέον λυθεί κατά 98%, μόνο η περίοδος μου κάνει νερά τελευταία... τι να πεις!

 

Άντε να μας μπεί το νέο έτος μπας και δουμε μια άσπρη μέρα... χεχεχε που θα πάει!:cool:

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια μου έχω να σας πω ότι έχω πολυκυστικές ωοθήκες, έχω αντίσταση στην ινσουλίνη, αν αφεθώ λίγο παχαίνω πολύ εύκολα, δεν είχα ποτέ σταθερό κύκλο, έκανα να δω περίοδο κ 3 κ 6 μήνες, από μικρή όποτε έκανα ορμονολογικές είχα πάντα ανεβασμένα ανδρογόνα, όλα τα καλά δηλαδή , δεν μου λείπει τίποτα.

Στον πρώτο μου γιο έμεινα έγκυος ενώ έπαιρνα χάπια για το σάκχαρο, για να ελέγξω αυτη την αντίσταση στην ινσουλίνη κ να μπορεί ο οργανισμός να παράγει υγειή ωάρια σύμφωνα με τον ενδοκρινολόγο. Όντως όλα πήγαν καλά.

Και ενώ ακόμα θήλαζα τον γιο μου, έχοντας περίοδο αλλά ποτέ σταθερή, έμεινα ξανά έγκυος, χωρίς να πάρω τίποτα απολύτως

Σας γράφω την ιστορία μου ,γιατι πιστεύω πως δεν πρέπει να απογοητεύστε , οι πολυκυστικές δεν είναι κάτι που απαγορεύει τη σύλληψη, κάντε συστηματικές προσπάθειες , αν γίνεται μέρα παρά μέρα και όλα θα πάνε καλά !!!!!!!!!!

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα...εγω ειχα πολυκυστικες για αρκετο καιρο....χαλασε ο κυκλος και ετσι το καταλαβα...πηρα αντισυλληπτικα για δυο μηνες και τελικα μετα απο δυο μηνες προσπαθειας τελικα ειμαι 8 εβδομαδων εγκυος...γι αυτο μην απελπιζεστε,δε θελει καθολου αγχος...

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!!ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙΡΟ Κ ΕΙΠΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ Κ ΕΓΩ ΣΤΙΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ.ΜΕ ΛΕΝΕ ΜΥΡΙΑΜ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΟΩΘΗΚΕΣ Κ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ 8 ΜΗΝΕΣ.ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΣΤΑΤΟ ΚΥΚΛΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 50 ΗΜΕΡΩΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ 2 ΦΟΡΕΣ Κ ΘΥΡΟΕΙΔΗ Κ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΟΚ ΕΥΤΗΧΩΣ Κ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ Κ ΤΕΣΤ ΠΑΠ Κ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΗ Κ ΠΑΛΙ ΟΚ.ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ Η ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ.ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΚΑΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!!ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙΡΟ Κ ΕΙΠΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ Κ ΕΓΩ ΣΤΙΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ.ΜΕ ΛΕΝΕ ΜΥΡΙΑΜ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΟΩΘΗΚΕΣ Κ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ 8 ΜΗΝΕΣ.ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΣΤΑΤΟ ΚΥΚΛΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 50 ΗΜΕΡΩΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ 2 ΦΟΡΕΣ Κ ΘΥΡΟΕΙΔΗ Κ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΟΚ ΕΥΤΗΧΩΣ Κ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ Κ ΤΕΣΤ ΠΑΠ Κ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΗ Κ ΠΑΛΙ ΟΚ.ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ Η ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ.ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΚΑΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

 

Καλώς ήρθες στη παρέα μας και χρόνια πολλά.....:D.

Δε νομίζω πως χρειάζεται να κάνεις άλλη εξέταση....το μόνο που χρειάζεται είναι να ηρεμήσεις....γιατί 8 μήνες δεν είναι πολύ.....όλοι οι γιατροί λένε μετά το πρώτο χρόνο ν'αρχίσεις το ψάξιμο. Το μόνο που θα σε συμβούλευα....είναι....με συννενόηση με το γιατρό σου να πάρεις φάρμακα....αντισυλληπτικά....για να ρυθμίσεις το κύκλο σου....και να μπορέσεις ευκολότερα να μείνει έγκυος....για να μη βαράς στο βρόντο...αλλά και να έχεις και περισσότερες ευκαιρίες...:D. Υπάρχουν φάρμακα (όπως τα cyclacur, clomiphene,και seprafar) τα οποία τα παίρνεις τις πρώτες...περίπου 10 μέρες του κύκλου σου....και μετά τα σταματάς.....και ξεκινάς τις προσπάθειες....καλύτερα όμως να ρωτήσεις το γιατρό σου και να σου πεί αυτός τι μέθοδο θ'ακολουθήσετε....σου εύχομαι καλή επιτυχιά....:D

 

H4rkp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τελικα γινονται θαυματα......ναι εμεινα εγκυος......2ο μηνα προσπαθειων με πολυκυστικες ωοθηκες.......απιστευτο......δεν το περιμεναμε.......ειπαμε ας κανουμε ελευθερα αφου δεν ειναι ευκολο να πιασω κατευθειαν....κι΄ομως εγινε.....ετσι χωρις προγραμματισμους....τωρα το μονο που ευχομαι ειναι να πανε ολα καλα.......

ααααα!!!!!!!!ξεχασα να σας πω οτι η συλληψη εγινε την 60η μερα μετα την περιοδο μου..........τελικα οι γονιμες μερες σε εμας με πολυκυστικες δεν υπολογιζονται με τιποτα........

αληθεια το εχετε ξανακουσει αυτο;;;;60η ημερα η συλληψη;;;

Link to comment
Share on other sites

NIOBH ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!!!!!!ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ.ΕΠΑΙΡΝΑ ΠΑΛΙΑ ΑΝΤΙΣΥΛΙΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΥΛΗΨΗ Κ ΓΙΑ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ Κ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΚΛΟΜΙΦΑΙΝ ΜΗΠΩΣ Κ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ.ΤΑ ΤΕΣΤ ΟΩΡΗΞΙΑΣ ΒΟΗΘΑΝΕ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

NIOBH ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!!!!!!ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ.ΕΠΑΙΡΝΑ ΠΑΛΙΑ ΑΝΤΙΣΥΛΙΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΥΛΗΨΗ Κ ΓΙΑ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ Κ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΚΛΟΜΙΦΑΙΝ ΜΗΠΩΣ Κ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ.ΤΑ ΤΕΣΤ ΟΩΡΗΞΙΑΣ ΒΟΗΘΑΝΕ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!

Πολλές κοπέλες εδώ ....λένε πως τις βοηθάνε!!Εγώ...επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα μ'εσένα...και ο κύκλος μου ήταν 40 μέρες και βάλε....δε μπορούσα ούτε με υπέρηχο να τις πετύχω...είχα φτάσει 20η μέρα και ωορρηξία πουθενά!!!Έτσι ο γιατρός μου, μου έδωσε clomiphene και cyclacur....και ρυθμίστηκε ο κύκλος μου και πετύχαμε ωορρηξία την 11η με 14η μέρα!!!:D Βέβαια στη συνέχεια προέκυψαν κι άλλα θέματα....αλλά δεν έχει ίσως σημασία για τη περιπτωσή σου!!! Θα σου πρότεινα ....λόγω πολυκυστικών....να τις έβρισκες με το γιατρό σου τις γόνιμες.....:roll:. Άν πάλι θές να πάρεις τέστ....θα σου πρότεινα να παραγγείλεις τα hometest....απο το hometest.gr.....που είναι πολλά και φθηνά(γιατί στο φαρμακείο είναι φαρμακείο...:mrgreen:)....και πολλές κοπέλες απο εδώ λένε πως τα δοκίμασαν και είναι καλά.....και αφού είναι πολλά....ξεκίνα να κάνεις ένα τη μέρα....αφού τελειώσει η περίοδός σου....και μέχρι να πετύχεις την ωορρηξία....:roll:.....καλή επιτυχία...:D.

 

H4rkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...