Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερωτήσεις για την πρώτη επαφή ! Πως;


Recommended Posts

Λοιπον θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις οσο αναφορα την πρωτη επαφη , διοτι πιστευω πως ολοι πρεπει να ειμαστε καλα ενημερωμενοι πριν επιχειρησου,ε το οτιδηποτε απο τα προκαταρκτικα στην ολοκληρωση.Τι πρεπει να ξερω πριν το κανω ; Πως πρεπει να προετοιμαστώ; Ο συντροφος πως πρεπει να προετοιμαστει απ την μερια του; Θα βγει πολυ αιμα ; Πως καταλαβαινω οταν το προφυλακτικο σπαει ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ένας γυναικολόγος μπορεί! Η μαμά σου μπορεί! Ένας άλλος ενήλικας που εμπιστεύεσαι μπορεί!

Αχ! Αυτό το μάθημα της Σεξουαλικής Αγωγής πότε θα μπει στα σχολεία?

(Τι λέω τώρα ε? Εδώ άλλα κι άλλα δεν γίνονται θα γίνει αυτό? Που ζω?)

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ένας γυναικολόγος μπορεί! Η μαμά σου μπορεί! Ένας άλλος ενήλικας που εμπιστεύεσαι μπορεί!

Αχ! Αυτό το μάθημα της Σεξουαλικής Αγωγής πότε θα μπει στα σχολεία?

(Τι λέω τώρα ε? Εδώ άλλα κι άλλα δεν γίνονται θα γίνει αυτό? Που ζω?)

 

Afto leo kai go pote tha to paroun apofasi epitelous kai na kathisoun na eksigisoun sta paidia ti eine,eleos pia me afto to taboo.

 

kai NaNa kalhmera kai se sena to proto pou tha se rwtiso eine poso xronon eise?min me paris strava to proto kai kiriotero pou prepei na kseris eine EISE ONTOS SIGOURI OTI THES NA PROXORISIS?Aksizi na dosis afto pou exeis sto agori pou dialekses?eisos aksizi na perimenis?den eine to sex toso simantiko an eine na to kanis gia na pis "eime kai go sexualika energi"to kano sex me to kano erwta exei megalh diafora,sta leo afta opos tha milousa egw sto diko mou paidi,sto kano sex apla eine mia euxaristisi tou somatos alla sto na kanis erwta eine na dinis ton eauto sou olo kai episis na pernis piso afto pou dinis.skepsouto protou proxorisis se parakalo poli den eine kako na ftasis se mia hlikia kai na eise parthena apenantias gia ena antra pou tha se agapisi pragmatika tha eine to megalitero dwro pou tha mporis na dosis esi se afton,telospanton mpori na akougome palion arxon pragma pou den eime alla megalonontas vlepo ta pragmata poli diaforetika.Tora tha sou apantiso stis erwtisis sou.1.Efosos paris tin apofasi kai sinexisis panta ma panta tha zitas apo ton suntrofo sou prostasia dld opos dipote profulaktiko pote den kseris ti kouvalane kai ektos afto prostateuhs ton eafto sou apo pithani egkymosini.2.Nai tha ponesh nai tha treksi aima gynaika se gynaika diaferi,alla edw pezi kai h empeiria tou antra pos tha mporesi na xiristi tin katastasi gia na min ponesis esi proton kai kiriotero kai gia na mporis na paris mia ikanopiisi.3.To profulaktiko oti espase sinithos an eine palia spane prin ksekinisete otidipote tora an spasi mesa esi den prokite na katalavis.4.Gia prokatartika xmmm edw eine mia duskolh apantisi giati mpeni stin mesh to pos niothis gia ton athropo kai sinithos apla sou erxete i euxaristisi na to kanis na eksereunisis eksalou ta prokatartika eine i eksereunisi tou swmatos.5 Tora ti na perimenis,edw den mporo na sou apantiso giati den ksero ti niothis esi kai pos to skeutese,kai pali tha sto po edw mpeni i empiria tou antra an tha mpori na se kani na niosis euxaristisi,i tha sto po poli oma eiparxoun kai antres pou apla kitane mono tin party tous kai den tous niazh ti tha niosi h gynaika me apotelesma mia protara na to pari kai poli strava.

 

Afta eixa na po an exeis kai alles erwtisis feel free too ask

XabOp3.png

QMaEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι πως είναι λάθος να δίνονται απαντήσεις/πληροφορίες μέσω διαδυκτίου για τέτοια θέματα από φόρουμ όπως αυτό σε παιδιά που συνήθως είναι ανήλικα. Δεν ξέρω τι λέει ο administrator...

Έχω παρατηρήσει πως η συγκεκριμένη θεματοθέτρια συχνά έχει τέτοιου είδους απορίες και με το να τις δίνουμε εμείς συνεχώς "πληροφορίες" δεν βοηθάμε... Πρέπει όλα αυτά τα κορίτσια να επισκεφθούν γυναικολόγο, γιατί το θέμα είναι λεπτό και απεφθυνόμαστε σε παιδιά που βρίσκονται σε τρυφερή ηλικία, είναι ευκολόπιστα και μπορεί να υπάρξουν απαντήσεις που θα τους κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό...

 

Nana υπάρχει και η εναλλακτική (και πιο σωστή για μένα) επιλογή της επικοινωνίας με το ΕΨΥΠΕ (116111) όπου μπορούν να σε ενημερώσουν για θέματα οικογενειακού προγραμματισμού. Δες το μωβ πεδίο παραπάνω!

 

Επίσης μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ: http://www.vita.gr/paidi/article/4618/to-seks-sthn-efhbeia/ (ειδικά στο μέρος του άρθρου που τιτλοφορείται "Απαντήσεις κατάλληλες μόνο για... ανήλικους)

 

Υπάρχει και η Συμβουλευτική Γραμμή Σεξουαλικής Υγείας(210 7.79.79.79) που απευθύνεται όμως μόνο σε άτομα άνω των 18 ετών.


 

https://symvstathmos.wordpress.com/2013/03/15/σεξουαλική-αγωγή-για-εφήβους-11-14-ετών/

 

Τέλος μπορείς να ψάξεις σε εξειδικευμένα βιβλία

Για παράδειγμα βρήκα αυτό εδώ:

και πολλά άλλα: edit admin links removed. Products not available anymore

 

Μπορείς να επισκεφτείς κάποιο μεγάλο βιβλιοπωλείο και να ρίξεις μια ματιά στους τίτλους και τα βιβλία, να τα ξεφυλλίσεις και να διαλέξεις αυτό που πιστεύεις πως σου ταιριάζει. Ξέρω πάντως πως υπάρχουν και γυναικολόγοι που βλέπουν μόνο έφηβες. Αν επισκεφτείς κάποιον ειδικό - εκτός από τις πολύτιμες και αξιόπιστες απαντήσεις που θα σου δώσει - να σου προτείνει και κάποιο σχετικό ανάγνωσμα.

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπική μου άποψη είναι πως είναι λάθος να δίνονται απαντήσεις/πληροφορίες μέσω διαδυκτίου για τέτοια θέματα από φόρουμ όπως αυτό σε παιδιά που συνήθως είναι ανήλικα. Δεν ξέρω τι λέει ο administrator...

Έχω παρατηρήσει πως η συγκεκριμένη θεματοθέτρια συχνά έχει τέτοιου είδους απορίες και με το να τις δίνουμε εμείς συνεχώς "πληροφορίες" δεν βοηθάμε... Πρέπει όλα αυτά τα κορίτσια να επισκεφθούν γυναικολόγο, γιατί το θέμα είναι λεπτό και απεφθυνόμαστε σε παιδιά που βρίσκονται σε τρυφερή ηλικία, είναι ευκολόπιστα και μπορεί να υπάρξουν απαντήσεις που θα τους κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό...

 

psaraki eos ena simio sifono kai go mazi sou oti afta prepei PROTA na ta milane me tis mhtera tous alla an i mama kai i kathe mama exei provlima sto na milisi sto paidi tis gia afta ta themata totes dustixos kai to vlepoume suxna giro mas tha ta psaksoun kai sto internet iparxoun, dvd milame oti to thema sex exei ksefigi entelos an thelei na mathi tha mathi,tora pio paidi stin hlikia tis tha skeufti gynaikologo edw diavasa alo tis post kai i apantisi ths mamas eitan ma theloume 60 euro gia na pame.Tis plirofories toulaxiston se afto to forum tis dinoune gynaikes wrimes megales pou kseroume pos na xiristoume kapia pragmata,alimono an tin sivouleve allo ena aniliko totes fantasou ti tha ginotan? aneta tha mporouse na eine to paidi mas stin thesi tou.Tora an iparksi provlima me ton administrator afto eine allo thema,min to paris strava se parakalo alla sovara prepei epitelous na piasoume afta ta paidia kai na tous milisoume anoixta na kseroun ti ta perimeni afto eine to lathos pou kanoume san goneis oti ta prostateuoume kai sto telos an kati gini lathos kai emas den mas aresi ksekiname ta axx thee mou giati se mena kai ti ekana lathos.:?:?:?

XabOp3.png

QMaEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για τον λόγο αυτό παρέθεσα βιβλία, φορείς επικοινωνίας με εξειδικευμένο και εκπαιδευμένο προσωπικό!

Θεωρώ μεγάλη ευθύνη να απαντά κάποια - κατά τα άλλα καλοπροαίρετη και γλυκύτατη μανούλα - σε ερωτήσεις τέτοιου περιεχομένου που τις απευθύνει ένα ανήλικο μπερδεμένο κορίτσι.

 

Όσο καλή πρόθεση και να έχουμε δεν παύει να είμαστε άσχετες στο πως να δώσουμε πληροφορίες/απαντήσεις χωρίς αυτές να έχουν μέσα τους στοιχεία από τις δικές μας εμπειρίες, τα δικά μας πιστεύω, τις δικές μας αξίες, τον δικό μας χαρακτήρα.

Θέλω να πω πως το πιθανότερο είναι να μπερδευτεί περισσότερο το παιδί και ίσως η πιο ενδεδειγμένη λύση να είναι αυτή που προτείνει και το ίδιο το φόρουμ (δηλ. το ΕΨΥΠΕ).

Μην ξεχνάμε ότι απευθυνόμαστε σε ευκολόπιστους, ασχημάτιστους και μπερδεμένους εφήβους μέσα από ένα απρόσωπο μέσο, το ιντερνετ που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΩΟ αν δεν ξέρεις να το χειρίζεσαι!

 

Και, ναι, το παιδί μου (αν βρισκόταν στη θέση της θεματοθέτριας) θα ήθελα να έχει μάθει τουλάχιστον τον σωστό χειρισμό του διαδικτύου (ψάχνω σωστά αυτό που θέλω), κι αν ζητούσε πληροφορίες από ένα τέτοιο φόρουμ να κοίταζε το μωβ πεδίο πρώτα απ' όλα! Παρ' όλα αυτά, αν "άνοιγε" τέτοιου είδους θέμα, θα ήθελα μια πιο ουδέτερη στάση από της μανούλες: π.χ. να συμβουλευτεί ειδικό (γιατρό) ή να πάρει τηλέφωνο στο EΨΥΠΕ ή να αγοράσει ένα βιβλίο σχετικό ή να προσπαθήσει να πλησιάσει τη μάνα της (εμένα) ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ή κάποιον άλλον ενήλικο από το ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ της που να του έχει ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ!!!

 

(Καλοπροαίρετα θα μπορούσα να σου ζητήσω μια χάρη Αντιγόνη? Αν έχεις τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις το ελληνικό πληκτρολόγιο, γιατί καταβάλω μεγάλο κόπο να διαβάσω τις ενδιαφέρουσες, κατά τα άλλα, απαντήσεις σου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων)

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καταρχας θα ηθελα να πω οτι πιστευω πως οντως ειναι τραγικο λαθος να μην υπαρχει στα σχολεια καποιοιυ ειδους σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση που να ξεκινα απ το δημοτικο με λιγο πιο απλα πραγματα και να συνεχιζεται στο γυμνασιο με περισσοτερες πληροφοριες πανω στο θεμα , διοτι το να βλεπεις πραγματα στην τηλεοραση στο ιντερνετ ειναι μεγα λαθος γιατι συνηθως δεν δειχνει της συνεπειες του σεξ χωρις προφυλαξεις και μπλα μπλα.

Σχετικα με μενα τωρα , γενικα εχω πολυ καλη σχεση με ολα τα μελη της οικογενειας μου δηλαδη μιλαμε ανετα και γνωριζουν οτι εχω αγορι αλλα ντρεπομαι λιγο να κατσω και να μιλησω με την μητερα μου για αυτο το θεμα γιατι με θεωρει ακομα μικρη γιαυτο , ειμαι 16 χρονων που νταξει δεν με θεωρω ουτε πολυ μεγαλη ουτε πλυ μικρη.Με το αγορι μου ειμαστε μαζι 1 χρονο και το θελουμε και οι 2 οχι επειδη ειναι ωραια ιδεα αλλα επειδη μαγαπαει και τον αγαπαω και θελουμε και οι 2 να ειμαι εγω η πρωτη του και αυτος ο πρωτος μου. Και ξερετε κατι εγω πτοτιμω να ειναι αυτος ας φενεται και για καποιους νωρις , γιατι αν εισαι ερωτευμενος , αν ο αλλος σεβεται εσενα το σωμα σου και κυριως επειδη το θελωω γιατι να μην το κανω :) Απλα ηθελα να ενημερωθω λιγο καλυτερα και επειδη ξερω οτι απαντανε μητερες και οχι αλλα κοριτσακια σαν εμενα ηθελα και εγω μια γνωμη :) Επισης θελω να πω οτι προσωρινά δεν μπορω να κανω κατι διοτι ειμαι στην 2η δοση ενος εμβολιου για το καρκινο της μητρας οποτε σε κανα τετράμηνο βλεπουμε , πιστεύεται οτι ειμαι μικρη να προσχωρήσω ;

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσι μου, όλα αυτά είναι πολύ ωραία που λες!

Σ' ένα πράγμα όμως δεν απαντάς:

Γιατί δεν ενημερώνεσαι από τους πλέον αρμόδιους (γυναικολόγο ή/και EΨΥΠΕ)?

Τι σε κάνει να νομίζεις πως εδώ μέσα θα σε διαφωτίσουμε εμείς οι μητέρες και όχι οι πλέον ειδικοί? Σκέφτεσαι να αγοράσεις κάποιο σχετικό βιβλίο ή να δανειστείς από την κοντινή δανειστική βιβλιοθήκη σου?

Το link που σου παρέθεσα με το βιβλίο της σεξουαλικής αγωγής έκανες τον κόπο να το δεις? Εκεί αν διαβάσεις (ή σε οποιοδήποτε άλλο σχετικό βιβλίο) σκεπτόμενη αυτά που διαβάζεις θα απαντήσεις και στον εαυτό σου ΕΣΥ αν είσαι έτοιμη ή όχι! (υπάρχει σχετικό κεφάλαιο!)

Επίσης αν ξέρεις να χειριστείς σωστά της μηχανές αναζήτησης μπορείς να βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες (όπως αυτό το άρθρο από το VITA που σου παράθεσα, κι αυτό ήταν ένα από τα δεκάδες σχετικά!)

 

Το να σου πούμε εμείς αν είσαι μικρή ή μεγάλη θα ήταν μέγα λάθος (οι μανούλες δεν συμβουλεύουν τα παιδιά τους άμεσα, τους δίνουν όμως τα εργαλεία για να βρίσκουν μόνα τους τις απαντήσεις στα 16 τους χρόνια και τους δίνουν και την ελευθερία να επικοινωνήσουν μαζί τους τον όποιο προβληματισμό τους). ΕΣΥ πρέπει να αποφασίσεις για τον εαυτό σου (είσαι 16 όχι 6) κι αυτή η απόφαση πρέπει να παρθεί μέσα από τη σωστή και αξιόπιστη ενημέρωση και από την ωριμότητα την δική σου, σαν άτομο! Μην ψάχνεις λοιπόν για "συμβουλάστορες", και δη ανώνυμους, που θα "χρεωθούν" την απόφαση που θα πάρεις (είτε είναι "ναι" είτε είναι "όχι)!

 

Έτσι λοιπόν, για το αν είσαι μικρή ή μεγάλη για να προχωρήσεις μόνο εσύ μπορείς να απαντήσεις (εδώ μια μανούλα του φορουμ μπορεί να σου απαντήσει: "εγώ είχα 2 παιδιά στα δεκαεννιά μου", ή μια γιαγιά που σερφάρει "εγώ είχα 2 παιδιά στα 16 μου"...) Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω? ;)

 

Λοιπόν, ξεκόλλα και πάρε τα πράγματα στα χέρια σου! ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥ γιατί έχεις ΠΟΛΛΕΣ απορίες και είναι κρίμα να χάνεις τον καιρό σου ταλανίζοντας τον εαυτό σου!

Πάρε τη μαμά σου (που όπως λες έχεις καλές σχέσεις και μπράβο σου!) και πες της πως θέλεις να πας σε ένα γυναικολόγο (σου δίνω link για να ενημερωθείς τι είναι ο Παιδογυναικολόγος, δεν κάνω διαφήμηση, απλά googlαρα τον όρο και σου παραθέτω το πρώτο link.  ( Edit admin link removed) ή πήγαινε με κάποια συγγενή σου που έχεις άνεση.

 

Επίσης πότε μην είσαι σίγουρη σε ένα φόρουμ για μητέρες/πατέρες/παππούδες/γιαγιάδες ότι ΠΑΝΤΑ θα σου απαντήσει κάποιος που είναι μητέρα/πατέρας κλπ! (νομίζω πως αυτά σας τα έχουν πει στο μάθημα των Η/Υ ή κάνω λάθος?)

 

Για να ξεμπερδευτείς λοιπόν πήγαινε στον ΕΙΔΙΚΟ! Αν είχες απορίες για την σωστή λειτουργία του υπολογιστή σου καλό θα ήταν να έπαιρνες πληροφορίες από κάποιο σχετικό φόρουμ, δεν θα φώναζες όμως και στον ειδικό να του ρίξει μια ματιά ή δεν θα ρωτούσες τον καθηγητή της πληροφορικής?

Κι εδώ δεν μιλάμε για υπολογιστή αλλά για το σώμα και την ψυχή σου!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πριν βρω αυτό το φόρουμ σαφώς έχω διαβάσει δεκάδες άρθρα γιατί άπλα ήθελα να ενημερωθώ πριν κάνω το οτιδήποτε , σκέφτηκα να θέσω ένα θέμα και εδώ και για να λύσω δίκες μου απορίες άλλα και επίσης ξέρετε πόσες κοπέλες δεν έχουν την ίδια σχεση με τις μητερες τους και πιστευα οτι αν διαβαζαν αυτο το θεμα θα τους βοηθουσε κατα καποιο τροπο , δεν ξερω αν με καταλαβαίνετε αν αυτο που εκανα ηταν λαθος με συγχωρείτε τοτε :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικά και δεν έκανες λάθος, αφού αυτή ήταν η ανάγκη σου! Συγνώμη αν σε έκανα να νιώσεις "κάπως", δεν είχα τέτοια πρόθεση!

Η μόνη μου πρόθεση ήταν να σε επαγρυπνήσω, να σε ταρακουνήσω που λένε, να σε κάνω να σκεφτείς κι άλλες εναλλακτικές... Μίλαγα σε κάποιαν που φαινόταν απλά... να μην έχει ιδέα, αφού από τα γραφόμενα σου (όχι μόνο σ' αυτό το θέμα, αλλά και στα άλλα που έχεις ανοίξει), δεν φάνηκε πουθενά ότι είσαι ενημερωμένη... το αντίθετο μάλιστα!

 

Πάντως ελπίζω να βρεις την άκρη σου, με όποιον τρόπο νομίζεις εσύ καλύτερο! Ελπίζω, επίσης, έστω και λίγο να σε έκανα να σκεφτείς την μεγάλη εικόνα, και λίγο παραπέρα...

Τέλος, εύχομαι και οι άλλες κοπέλες, που ίσως πραγματικά να μην έχουν ιδέα, να βρούν τα λικνς, τις παραπομπές και τα σχόλια που έθεσα χρήσιμα!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο στο προηγουμενο θεμα δεν ημουν ενημερωμενη , αλλα παρα πολυ αγχωμενη και τοτε αρχισα να το ψαχνω το θεμα γιαυτο εθεσα και κατι ερωτησεις να βοηθηθω εγω αλλα και αλλες που ενδεχομενος φοβουνται να μιλησουν ακομα και εδω ανώνυμα , παντως ευχαριστω για τον χρονο και την βοηθεια σας :)

Link to comment
Share on other sites

Nana δεν ξέρω αν το έχεις δει, υπάρχει όμως Εθελοντής Επιστημονικός Συνεργάτης στο φόρουμ σχετικής ειδικότητας (Μαιευτήρας/γυναικολόγος, Ειδικός Γυναικολόγος Παίδων και Εφήβων). Το όνομα του είναι Παναγιώτης Χριστόπουλος.

Ίσως μπορέσει να σε διαφωτίσει καλύτερα και να ενημερωθείς πιο αξιόπιστα, αφού εξακολουθείς να ψάχνεις ανώνυμα το θέμα!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις οσο αναφορα την πρωτη επαφη , διοτι πιστευω πως ολοι πρεπει να ειμαστε καλα ενημερωμενοι πριν επιχειρησου,ε το οτιδηποτε απο τα προκαταρκτικα στην ολοκληρωση.Τι πρεπει να ξερω πριν το κανω ; Πως πρεπει να προετοιμαστώ; Ο συντροφος πως πρεπει να προετοιμαστει απ την μερια του; Θα βγει πολυ αιμα ; Πως καταλαβαινω οταν το προφυλακτικο σπαει ;

 

Καλημέρα Νανά, είμαι καινούρια στο φόρουμ και "έπεσα" στο θέμα σου. Διάβασα και τι σου απάντησαν οι άλλες κοπέλες. Εγώ προσωπικά είμαι 21 (όχι πάρα πολύ μεγαλύτερη σου δηλαδή). Αυτό που με κάνει να θέλω να σου απαντήσω είναι η πρόθεση μου να σε βοηθήσω όπως μπορώ και όπως με βοήθησα και μένα κάποτε. Η πρώτη φορά συνήθως δεν σχεδιάζεται. Συμβαίνει. Δεν μπορείς να ξέρεις τώρα στις 13.00 ότι είσαι έτοιμη, γιατί αν η στιγμή έρθει σήμερα στις 17:00 το απογευμα μπορεί να μην είσαι. Εγώ θα σου πω το εξής. Ο οργανισμός σου ξέρει πότε είναι έτοιμος. Το πράγμα αυτό θα έρθει μόνο του, όπως τόσα άλλα. Μερικά πράγματα δεν σχεδιάζονται κ καλό θα ήταν να μην επιδιώκεις να το σχεδιάζεις γιατι υπάρχει κ ο κίνδυνος να απογοητευτείς. (Δεν έχω ακούσει κοπέλα να μιλάει για την πρωτη της φορά με μεγάλη ευτυχία -όχι πως δεν συμβαίνει όμως- ). όταν είναι να ρθει θα έρθει, είτε αυτό ειναι ΄τωρα είτε σε 2 χρόνια. Θα το καταλάβεις εκείνη ακριβώς την στιγμή. Μην σκέφτεσαι το τι θέλει ο σύντροφος σου. Αν θες το πράγμα να σταματήσει στο φιλί εκει θα σταματήσει. Αν θες ΕΣΥ να παει παρακατω εκεινη την ωρα , θα το καταλαβεις την ιδια στιγμή και θα γίνει. όσο για την προετοιμασία σου και την δικη του, αυτό ειναι δική του ευθύνη. Οφείλει να ειναι ενημερωμένος αν θέλει να προστατέψει τον εαυτό του αλλά και εσένα. Ποτέ μην σε καταφέρει να κάνεις ελεύθερα αν δεν είσαι προετοιμασμένη για όλες τις πιθανές συνέπειες.

 

Εμένα αυτή έιναι η συμβουλή μου, και η άποψη μου. Ετσι ξεκίνησα και εγώ και πολλές άλλες. Εμένα η πρώτη μου φορά ήρθε στα 19 μου. Και ενώ ήταν με άτομο που αγαπούσα πολύ, δεν ήταν όπως φανταζόμουν γιατί...:roll: έκατσα και το σχεδίασα. και όταν σχεδιάζεις κάτι που δεν περιλαμβάνει μόνο εσένα, μπορεί και να απογοητευτείς. :roll:

 

Αυτά από μένα Νανά μου! Ελπίζω να βοήθησα!

Μάλλον όλα στη ζωή είναι θέμα τύχης!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νανά, είμαι καινούρια στο φόρουμ και "έπεσα" στο θέμα σου. Διάβασα και τι σου απάντησαν οι άλλες κοπέλες. Εγώ προσωπικά είμαι 21 (όχι πάρα πολύ μεγαλύτερη σου δηλαδή). Αυτό που με κάνει να θέλω να σου απαντήσω είναι η πρόθεση μου να σε βοηθήσω όπως μπορώ και όπως με βοήθησα και μένα κάποτε. Η πρώτη φορά συνήθως δεν σχεδιάζεται. Συμβαίνει. Δεν μπορείς να ξέρεις τώρα στις 13.00 ότι είσαι έτοιμη, γιατί αν η στιγμή έρθει σήμερα στις 17:00 το απογευμα μπορεί να μην είσαι. Εγώ θα σου πω το εξής. Ο οργανισμός σου ξέρει πότε είναι έτοιμος. Το πράγμα αυτό θα έρθει μόνο του, όπως τόσα άλλα. Μερικά πράγματα δεν σχεδιάζονται κ καλό θα ήταν να μην επιδιώκεις να το σχεδιάζεις γιατι υπάρχει κ ο κίνδυνος να απογοητευτείς. (Δεν έχω ακούσει κοπέλα να μιλάει για την πρωτη της φορά με μεγάλη ευτυχία -όχι πως δεν συμβαίνει όμως- ). όταν είναι να ρθει θα έρθει, είτε αυτό ειναι ΄τωρα είτε σε 2 χρόνια. Θα το καταλάβεις εκείνη ακριβώς την στιγμή. Μην σκέφτεσαι το τι θέλει ο σύντροφος σου. Αν θες το πράγμα να σταματήσει στο φιλί εκει θα σταματήσει. Αν θες ΕΣΥ να παει παρακατω εκεινη την ωρα , θα το καταλαβεις την ιδια στιγμή και θα γίνει. όσο για την προετοιμασία σου και την δικη του, αυτό ειναι δική του ευθύνη. Οφείλει να ειναι ενημερωμένος αν θέλει να προστατέψει τον εαυτό του αλλά και εσένα. Ποτέ μην σε καταφέρει να κάνεις ελεύθερα αν δεν είσαι προετοιμασμένη για όλες τις πιθανές συνέπειες.

 

Εμένα αυτή έιναι η συμβουλή μου, και η άποψη μου. Ετσι ξεκίνησα και εγώ και πολλές άλλες. Εμένα η πρώτη μου φορά ήρθε στα 19 μου. Και ενώ ήταν με άτομο που αγαπούσα πολύ, δεν ήταν όπως φανταζόμουν γιατί...:roll: έκατσα και το σχεδίασα. και όταν σχεδιάζεις κάτι που δεν περιλαμβάνει μόνο εσένα, μπορεί και να απογοητευτείς. :roll:

 

Αυτά από μένα Νανά μου! Ελπίζω να βοήθησα!

 

Ευχαριστω πολυ που αφιέρωσες το χρονο για να απαντησεις το εκτιμω ειλικρινα , τωρα πια θα περιμενω απλα την καταληλη στιγμη και οτι ειναι να γινει θα γινει εξαλου δεν αξιζει να το πολυ μελεταμε και να το κανονιζουμε οπως λες :) ευχαριστω πολυ πιστευω χρειαζομουν την απαντηση μιας , πιο κοντα στην ηλικια μου ευχαριστω και παλι :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 χρόνια μετά...

Γεια σας παιδιά.  Ηθελα να σας ρωτήσω 2 πράγματα.  Θελω να κάνω επαφές και φοβάμαι μην πονέσω.  

1.. Υπάρχει κάποια τεχνική 

2. Παίζουν ρόλο οι στάσεις 

Link to comment
Share on other sites

On 11/25/2021 at 2:39 AM, Dimitr 12 said:

Γεια σας παιδιά.  Ηθελα να σας ρωτήσω 2 πράγματα.  Θελω να κάνω επαφές και φοβάμαι μην πονέσω.  

1.. Υπάρχει κάποια τεχνική 

2. Παίζουν ρόλο οι στάσεις 

Δεν έχω απάντηση σχετικά με τα ερωτήματα σου, όμως θα σε συμβούλευα ότι απορίες έχεις να απευθυνθείς είτε στη μητέρα σου είτε σε κάποιον γιατρό, μη ντρέπεσαι και μη φοβάσαι να τους ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, kotsifikos said:

Δεν έχω απάντηση σχετικά με τα ερωτήματα σου, όμως θα σε συμβούλευα ότι απορίες έχεις να απευθυνθείς είτε στη μητέρα σου είτε σε κάποιον γιατρό, μη ντρέπεσαι και μη φοβάσαι να τους ρωτήσεις.

Στανταράκι τρολιά...

Link to comment
Share on other sites

On 25/11/2021 at 2:39 ΠΜ, Dimitr 12 είπε:

Γεια σας παιδιά.  Ηθελα να σας ρωτήσω 2 πράγματα.  Θελω να κάνω επαφές και φοβάμαι μην πονέσω.  

1.. Υπάρχει κάποια τεχνική 

2. Παίζουν ρόλο οι στάσεις 

Τρολ ή οχι,θα απαντησω μηπως οντως βοηθηθεις :) Αρχικα, υπαρχει ερωτας; Συνηθως το συναισθημα και ο σεβασμος απο τον συντροφο σου ειναι αρκετα για να νιωσεις οσο λιγοτερο πονο γινεται. Μερικες φορες ειναι και ανατομικο το θεμα αλλα επισης βοηθαει στον μειωμενο πονο αν δωσετε χρονο για να χαλαρωσετε και να συνδεθειτε σεξουαλικα πριν την διεισδυση(πχ προκαταρκτικα) αλλα και οι στασεις που ειναι πιο "ζωωδεις" οπου επιτυγχανεται πιο "φυσικη" διεισδυση (δεν ξερω αν γινομαι αντιληπτη :-?)

 
Link to comment
Share on other sites

On 25/11/2021 at 2:39 ΠΜ, Dimitr 12 είπε:

Γεια σας παιδιά.  Ηθελα να σας ρωτήσω 2 πράγματα.  Θελω να κάνω επαφές και φοβάμαι μην πονέσω.  

1.. Υπάρχει κάποια τεχνική 

2. Παίζουν ρόλο οι στάσεις 

Θα έλεγα απλώς να προχωρήσεις όταν είσαι πραγματικά έτοιμη, σωματικά και ηλικιακά , να θες τον άλλον παρά πολύ σωματικά και όχι να το κάνεις γιατί πρέπει ή γιατί οι φίλες σου το έκαναν ή γιατί σε πιέζει αυτός. Όλα αυτά είναι λάθος λόγοι. Αν τον άλλον τον θες πάρα πολύ σωματικά - σεξουαλικά, αυτό βοηθάει να ελαχιστοποιηθεί ο πόνος . Επίσης, να προχωρήσεις με κάποιον που σέβεται όταν του λες όχι ή στοπ γιατί πονάς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...