Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φαγητα στην καταψυξη


elenik

Recommended Posts

9 ώρες πρίν, annoulen είπε:

@irin ξέρω ότι αναπτύσσονται βακτήρια. Κάπου το είχα διαβάσει κ όχι μόνο μια φορά. Εγώ όταν παίρνω κιμά, τον κάνω πχ μπιφτεκια κατευθείαν, οσο είναι νωπος κ μετα τα βάζω πλασμενα στην κατάψυξη. 

Δε νομίζω ότι ισχύει αν αποψυχθεί ωμό, ψηθεί και μετά καταψυχθεί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, irin είπε:

Αυτό το κάνω κι εγώ με τα μπιφτέκια. Αφου μπαίνουν ωμά μέσα δεν πρέπει να εχει αποψυχθεί ο κιμάς. Όμως μπορεί πχ να αποψύξω κιμά και να τον μαγειρέψω για μακαρόνια, και ό,τι μείνει να το βάλω κατάψυξη μαγειρεμενο

 

Δεν ξέρω να σου πω αν είναι σωστό ή λάθος, πάντως προσπαθώ (προσπαθώ, το τονίζω) ούτε αυτό να κάνω. Κανονικά νομίζω δεν πρέπει. Αλλά ναι, έχει τύχει να μαγειρέψω φαγητό (κρέας που έχω αποψύξει) και πχ να περισσέψει μία μερίδα κ να την βάλω στην κατάψυξη για μια δύσκολη ώρα. 

πρίν από 53 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Δε νομίζω ότι ισχύει αν αποψυχθεί ωμό, ψηθεί και μετά καταψυχθεί. 

 

δεν ξέρω κορίτσια, πράγματι. εγώ λέω τι προσπαθω να κάνω ή να μην κάνω αλλά δεν το καταφέρνω πάντα :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι ισχύει αυτό που λέει η @annoulen. Όταν ξεπαγωσουμε κατεψυγμένο κρέας η κιμά και το μαγειρέψουμε δεν γίνεται να το βάλουμε στην κατάψυξη μετά. Όχι ότι αν το κάνουμε θα πάθουμε σίγουρα κάτι αλλά υπάρχει πιθανότητα. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το έψαξα. Σύμφωνα με το USDA (department of agriculture) που ειναι γενικά υπεύθυνος οργανισμός στην Αμερική για θέματα διαχείρισης φαγητού, είναι μύθος και το φαγητό μπορεί να επανακαταψυχθεί, αρκεί να μην έχει μείνει ώρες σε θερμοκρασία δωματίου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...