Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η κρυψορχια που ειχε ο γιος μου αντιμετωπιστηκε σε δημοσιο νοσοκομειο με επιτιχια. και στους δυο ορχεις.συγκεκριμενα στο γεννηματας θεσσαλονικης. το ειχε κανει καποιος ονοματι κουσουμης η κουτσουμης. δεν θυμαμαι επακριβως. μια φορα δεν ειναι παντα απαρραιτητο να γινει εγχειρηση μεχρι καποια ηληκια φυσικα. εξωνοσοκομειακα πιστευω-δικη μου γνωμη- να σου συνιστησουν εγχειρηση χωρις να ειναι απαρραιτητη. λιγη προσοχη στην επιλογη γιατρου, φυσικα ειναι οικονομικοι οι λογοι. οσο για τα ψυχολογικα προβληματα..,το θεωρω υπερβολη να εχει καποιος μια και μ εναν ορχι ειναι δυνατη η τεκνοποιηση. ευχομαι σε ολα τα παιδιακια περαστικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 356
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο μικρός μας λόγω προωρότητας είχε κρυψορχία και απο τις δυο μεριές. Όταν ήταν 12 μηνών κατεβάσαμε τον ένα και πρίν 1 μήνα (19 μηνών) κατεβάσαμε τον δεύτερο. Αυτό που με ανησυχεί και θα ήθελα την εμπειρία σας είναι ότι σε αυτό το χειρουργείο και μέχρι σήμερα έναν μήνα μετά ο μικρός συνέχεια βάζει το χέρι του στην περιοχή, σαν να τον ενοχλεί η πάνα του. Επίσης ο πρόσφατα εγχειρισμένος όρχις είναι σκληρός ενώ ο άλλος είναι μαλακός. Εσάς πως ήταν τα μικρά σας; αύριο θα περάσουμε απο τον γιατρό να τον δεί αλλά θα ήθελα να ακούσω και εσας.

Ευχαριστώ

μαλλον επειδη ειναι νωρις ακομη ειναι πρησμενο. θα σου πει ο γιατρος σου βεβαια , αλλα μην ξεχνας προσφατα χειρουργηθηκε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειμαι 28 χρονων και εγω γεννηθηκα με τον ενα ορχη ψηλα...τελικα δεν κατεβηκε ειχε συστροφη ο αδενας....χειρουργηθηκα σχετικα αργα και δεν υπηρχε τιποτα να γινει ... ε

 

Αρχισα να μεγαλωνω ...οι γονεις μου πηραν γνωμες πολλες και ετσι τα πρωτα χρονια που αρχισα να καταλαβαινω οτι κατι δεν παει καλα εκει κατω ...μου ειπαν την αληθεια ...πηγαινα τακτικα (2 φορες τοχ ρονο) σε καποιον παιδιατρο στην πολυ εξειδικευμενο γιατρο μεχρι τα 10-11 ηρθα λοιπον στο δίλημμα να βαλω ή οχι ψευτικο μπαλακι ....Η αποφαση μου ηταν να ΜΗΝ βαλω ... δεν θα την προτεινω σε κανενα γονιο διοτι ειναι δυσκολη αποφαση και πρεπει το παιδι να εχει και δυνατη ψυχολογια αλλα και να ειναι πολυ δυναμικος χαρακτηρας για να μην το παρει απο κατω αυτη η κυριολεκτικα χαζομαρα.Πολλοι ανθρωποι εχουν χειροτερα προβληματα και εμας ειναι ενα θεμα αισθητικο πιο πολυ παρα λειτουργικο (τις ποιο πολλες φορες) .

 

Θελω να πω στους φιλους αντρες που δηλωνουν απογοητευμενοι και χωρις ζωη οτι...ποτε δεν ειναι αργα να βαλουν τα πραγματα σε μια σειρα . Και στην τελικη ας πανε να βαλουν ενα ψευτικο αν τοσο πολυ τους δημιουργει ψυχολογικο θεμα ... η ζωη ειναι πολυ ωραια φιλοι μου ,σας καταλαβαινω και ειμαι εδω αν θελετε με πμ να συζητησουμε οτιδηποτε εχετε αναγκη πανω σε αυτο το θεμα .

 

Η επαφη με τις γυναικες στην αρχη με αγχωνε αλλα μετα την πρωτη φορα μου εφυγε στα φυσιολογικα πλαισια .... βεβαια οκ δεν ειναι και το ποιο ωραιο πραγμα να ψαχνεις να βρεις με ποιο τροπο και ποτε θα το πεις στο συντροφο σου... αλλα η ζωη ειναι γεματη απο δυσκολιες και ρισκα κτλ κτλ εμεις λοιπον εχουμε αλλο ενα να αντιμετωπισουμε .Σχεδον παντα το ελεγα τις πρωτες 2-3 φορες γιατι συνηθως ψαχουλευαν και ετσι το ελεγα με αυτοσαρκασμο ...ειναι πολυ καλο να το εχεις καταλαβει και αποδεχθει εσυ παρα οτιδηποτε αλλο .

 

Δυστηχως τα ποσοστα εχουν αυξηθει δραματικα ....και οχι μονο κρυψορχιας ,υπαρχουν πολυ χειροτερα πραγματα να συμβουν σε ενα παιδακι . Κουραγιο σε ολους τους γονεις γιατι η εποχη της τελειοτητας που ζουμε αρχιζει και παραγκωνιζει πολλους συνανθρωπους μας που τυχαινει να εχουν ενα προβλημα .

 

Για την ιστορια να πω οτι παντα ηθελα να υπηρετησω στις ειδ δυναμεις και αυτο ηταν ενα μεγαλο αγχος ... τελικα φορεσα τον πρασινο μπερε και δεν ημουν ο μονος με αυτο το "θεματακι " ... εκει περα. Τελευταια μερα μιλησα γιαυτο με το λοχαγο μου και του το ειπα εγω και ο ταδε ειχαμε αυτο ... και ξερετε τι μου ειπε ?

 

"Πολλες περιπτωσεις ξερω που περασαν απο εδω ...σας τιμαει μονο και μονο το οτι θα μπορουσατε να εισασταν λουφα με ενα Ι4 η ακομα και ι5 γιατι μπορεις να επικαλεστεις ενα σωρο δικαιολογιες βαση του προβληματος σας αλλα αντιμετωπισατε την προκληση καταμουτρα ! Σας θαυμαζω !"

 

Μην κανετε αυτο το προβληματακι οδηγο στη ζωη σας ... ειναι κριμα το ξαναλεω καλη δυναμη και οποιος θελει εδω ειμαι .

Link to comment
Share on other sites

elgato πολυ ωραια να εισαι κατασταλαγμενος

στο θεμα που λες αποφασισες να μην προχωρησεις σε προσθετο

αν ακολουθουσες την αλλη πορεια γιατι πιστευεις οτι θα επιδρουσε αρνητικα?

σε ρωτω ως μαμα που το σκεφτεται και ο καιρος περναει.......

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γιατι λοιπον ?! Δεν ξερω πηρα μια πολυ σκληρη αποφαση γιατι ισως δεν θα ηθελα ποτε να ζω και να φερομαι με "κατι" ψευτικο πανω μου,"κατι" που να αντικαθιστα τον "ανδρισμο" ,για να το υποστηριξεις αυτο πρεπει να εισαι 2 φορες "αντρας" απο τους αλλους γυρω σου και ενα αγορι ενα μικρο παιδι στην ουσια...θα πρεπει να ειναι πολυ δυνατο για να αντεξει ενα προσθετο τετοιο βαρος...το ποσο βαρος θα ειναι...εξαρταται απο παρα πολλους παραγοντες μα παρα πολλους ειναι κατι που σε επηρεαζει απο τις σχεσεις σου μεχρι τις εξετασεις του σχολειου και τις επιδοσεις σου...επιδρα ζημιογονα στον ψυχισμο γενικα . Εγω τη γλυτωσα γιατι δεχθηκα την προκληση ...καταμουτρα και ο αγωνας που εδωσα ο προσωπικος δεν ηταν μικρος ουτε σε διαρκεια ουτε σε δυναμεις .

 

ΔΥΣΤΗΧΩΣ πολλα παιδακια με αυτο το προβλημα και αναφερομαι και σε κοριτσακια τα οποια γεννιουνται με διαφορα προβληματα στα γεννητικα τους οργανα (μου στειλατε ΠΜ ) ... ειναι υποψηφια θυματα μιας ζωης...με μεγαλη μοναξια και πιθανη καταθλιψη,χωρις συντροφο χωρις ερωτα βλεπεις η κοινωνια ειναι πολυ σκληρη με τα ιδια της τα μελη ,ειται αυτα δεν ειναι στα προτυπα της (μια κοπελα με ενα μικρο στηθος,μια κοπελα οχι πολυ ομορφη κτλ κτλ) . Να γεμισεις το αγορακι σου με αυτοπεποιθηση και να καταλαβει οτι δεν τρεχει και τιποτα σημαντικο ,η αποφαση θα ειναι δικη σας και του παιδιου και καλο θα ηταν να βαλει .προσοχη και στις εξετασεις για καρκινικους δεικτες ανα 3-5 χρονια Ευχομαι ολα να πανε με το καλο ,και προς θεου μην του εχετε καμια παραπανω αδυναμια ή δειχνετε παραπανω προσοχη αν εχετε και δευτερο παιδακι...θα ειναι μεγαλο λαθος. Δραστηριοτητες οπως κατασκηνωση και προσκοπισμος θα χτισουν εναν πραγματικα δυνατο χαρακτηρα καθως θα εξαλειψουν καθε ανασφαλεια ενταξης του παιδιου στο συνολο .

 

Για τις μαμαδες που μου εστειλαν ΠΜ ...ισχυει η ιδια απαντηση .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας!!!διαβασα σχεδον ολα τα σχολια κ πηρα δυναμη ,αλλα δνε παυω να στεναχωριεμαι αυριο μπενουμε για εξετασεις κ την πεμπτη 7'30 το πρωη θα μπουμε για χειρου....εχω εναν μπεμπη 7'30 μηνων,οτνα γεννηθηκε 2 ημερ ειδνα οτι εχει ο ενας ορχης προβλημα απο την κοιλια μου ειχε παθει ζημια κ ηταν ατροφικος,κανανε βιοψια αλλα ,τελικα ητνα ειδη αργα τον αφερεσαμε!!!κ την πεμπτη θα κανουμε περιδεση να σταθεροποιησουεμ τον αλλον για να μν παθει κ αυτος το ιδιο προολιπτικα,ειμαι πολυ αγχομενη στεναζωρεμενη φοβαμαι παρααα πολυ γτ ειχαμε ενας κακο συμβαν με την ναρκωση τοτε δνε ξυπνουσ εμετα πηρα οξυγονο κλπ ....ελπιζω αυτην την φορα να πανε ολα καλα....επισεις στεναχωριεμαι που κατι λειπει στο παιδακι μου κ ποιο πολυ γι αυτον,οταν καταλαβει πως θα το παρει,πως θα νιοσει,πως θα αντιδρασει,κ ποιο πολυ φοβαμαι το σχολειο κ διαφορουσ αλλου να τον κοροιδευουν ....θα μου πειτε ειναι νωρις ακομα αλλα τα σκευτομαι απο τωρα πως πρεπει να φερθουμε εμεις να μν πλυγωθει,σκευτομαστε οτνα παει με το καλο 13 να κανουμε κ πρεσθεση σιλικονης...να μας εχει ο θεος καλα βεβαια μεχρι τοτε.....η παναγια μαζη μας κ δυναμη στα παιδακια μας μαμαδες μου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θα ήθελα να ρωτήσω,ο μικρός μου 37 ημερών έχει τον ένα όρχει ψηλά, φαίνεται και είναι δίπλα στην "τσου-τσου".... Ο παιδίατρος είπε οτι στο μήνα θα πάει στη θέση του αλλά ακόμη τίποτα... Συνέβη αυτό είπε, λόγω προωρότητας γιατί γεννήθηκε με καισαρική. Να ανησυχώ? Έχετε κάποια ανάλογη εμπειρία?

zy59p3.png 1UlVp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω,ο μικρός μου 37 ημερών έχει τον ένα όρχει ψηλά, φαίνεται και είναι δίπλα στην "τσου-τσου".... Ο παιδίατρος είπε οτι στο μήνα θα πάει στη θέση του αλλά ακόμη τίποτα... Συνέβη αυτό είπε, λόγω προωρότητας γιατί γεννήθηκε με καισαρική. Να ανησυχώ? Έχετε κάποια ανάλογη εμπειρία?

 

Αναστασία στην δική μας περίπτωση, που ο γιος μου γεννήθηκε πρόωρα με καισαρική, ήταν και οι δυο όρχεις κρυμμένοι αλλά ήταν δύσκολο να τους ψηλαφίσεις.

Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

Είναι πολύ καλό που το έχεις δει νωρίς και έτσι θα το παρακολουθείς υπό τις οδηγίες του γιατρού σου.

Πράγματι η γιατροί συνήθως λένε ότι είναι νωρίς.

Εσύ πάντως μεχρι να λυθεί το πρόβλημα, να ρωτάς τον γιατρό σου, έτσι ώστε να μην περάσει το όριο στο οποίο ίσως χρειαστείς να λάβεις άλλα μέτρα, όπως χειρουργείο.

 

Όπως και να έχει εύχομαι να μην είναι τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω,ο μικρός μου 37 ημερών έχει τον ένα όρχει ψηλά, φαίνεται και είναι δίπλα στην "τσου-τσου".... Ο παιδίατρος είπε οτι στο μήνα θα πάει στη θέση του αλλά ακόμη τίποτα... Συνέβη αυτό είπε, λόγω προωρότητας γιατί γεννήθηκε με καισαρική. Να ανησυχώ? Έχετε κάποια ανάλογη εμπειρία?

 

Καθόλου να μην ανησυχείς! Εμάς μέχρι και μην σου πω μέχρι ενάμιση έτους ο ένας δεν ψηλαφιζόταν και τώρα όλα μια χαρά! Συμβαίνει αυτό στα αγοράκια και κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό! Και γω ανησυχούσα και μάλιστα για μεγάλο διάστημα αλλά ο παιδίατρος που έχει δει τόσα και τόσα δεν ανησυχούσε και τελικά είχε δίκιο :D και όλα καλά!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Η Αναστασία έγραψε στις 28/11/2012.... κι έχουμε 2014!

 

Ουπς....!:oops:

Να και κάποια πράγματα που πολλές φορές δεν προσέχω...:oops:

 

Αναστασία μου αν το δεις ποτέ το μήνυμα ελπίζω τελικά να μην ήταν τίποτα και άδικα να ανησυχούσες!!!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα και καλες γιορτες!

 

Ο μικρος μου ενω γεννηθηκε με κατεβασμενους ορχεις στο τελευταιο ραντεβου (5μιση μηνων) με τη παιδιατρο μας ειπε οτι εχουν ανεβει αλλα μπορουσε να τους ψιλαφησει με το χερι της.

Πηγαμε για υπερηχο οπου δε μας ειπαν για κρυψορχια αλλα για ανασπωμενους ορχεις.

Εχει περασει ενας μηνας απο τον υπερηχο και η κατασταση ειναι ιδια..

 

Εχει καποια μαμα αναλογη εμπειρια;

Υπαρχει περιπτωση να κατεβουν χωρις επεμβαση;

Δεν ειναι ψηλα στη κοιλια μεχρι κ εγω μπορω να τα πιασω απλα δε καταβαινουν στο σακουλακι :(

WaUBp2.png

WHWGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και καλες γιορτες!

 

Ο μικρος μου ενω γεννηθηκε με κατεβασμενους ορχεις στο τελευταιο ραντεβου (5μιση μηνων) με τη παιδιατρο μας ειπε οτι εχουν ανεβει αλλα μπορουσε να τους ψιλαφησει με το χερι της.

Πηγαμε για υπερηχο οπου δε μας ειπαν για κρυψορχια αλλα για ανασπωμενους ορχεις.

Εχει περασει ενας μηνας απο τον υπερηχο και η κατασταση ειναι ιδια..

 

Εχει καποια μαμα αναλογη εμπειρια;

Υπαρχει περιπτωση να κατεβουν χωρις επεμβαση;

Δεν ειναι ψηλα στη κοιλια μεχρι κ εγω μπορω να τα πιασω απλα δε καταβαινουν στο σακουλακι :(

 

 

Ναι μην ανησυχείς!

 

στις περισσότερες περιπτώσεις (95%) οι ανασπωμενοι όρχεις κατεβαίνουν οριστικά μεχρι τα 4 χρόνια...

δεν χρειάζεται επέμβαση!!

 

Πρόσεχε πολύ!

 

θα σου πουν επείγοντος εγχείρηση..και θα καταστραφεί και δεν θα κανει παιδιά ..και αλλες μπούρδες....

 

μια χαρά κατέβηκαν μονοι τους εμας!!

 

Αν είσαι Αθήνα μπορώ να σου συστήσω γιατρό πολύ καλό (εμας μας εσωσε απο την τσαμπα εγχείρηση)

 

αλλα και από αλλού να είσαι αξίζει να πας για μια γνώμη γιατι δεν παιζουν με αυτα ...και μια εγχείρηση μπορεί τελικά να κάνει περισσότερο κακό!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 χρόνια μετά...

Ο γιος μου 11 μηνων έπαθε συστροφη και δεν το καταλάβαμε έγκαιρα με αποτέλεσμα να εγχειριστει εντός 24ωρου και ο αριστερός του όρχις  δυστυχώς είχε νεκρώσει και έτσι τον αφαιρεσαμε και ταυτόχρονη καθήλωση του δεξιου. Δεν μπορείτε να φανταστείτε  πόσο έχω στεναχωρηθεί! Απ τη μια στιγμή στην άλλη τι μπορεί να συμβεί..... βέβαια υπάρχουν και πολύ χειρότερα, Δεν λέω...το ερώτημα μου είναι εάν κάποια μανουλα εχει περασει κατι αναλογο και εχει προχωρησει σε πρόσθετο  ορχι και σε ποια ηλικία; οι απόψεις διίστανται. Εμάς μας ειπαν γύρω στα 12 χρ  να μπούμε σ αυτή τη διαδικασία!Ελπίζω να δει κάποια ομοιπαθουσα μανούλα το μνμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια σε ολους σας!! εχουμε ενα αγορακι που σε λιγες μερες κλεινει1 μηνα! ηδη απο το μαιευτηριο μας ειχαν πει για κρυψορχια και απο τις δυο πλευρες χωρις να υπαρχει προωρότητα. Τον ενα ορχη τον ψηλαφισε τοσο ο παιδοχειρουργος οσο και η παιδιατρος ενω για τον αλλον μας ειπαν "μη σαφης ψηλαφιση". Θελω να ρωτησω γονεις που εχουν περασει παρομοια κατασταση τα εξης, να παρω λιγο θαρρος, ελπιδα..γιατι εχω φοβηθει πολυ..

1) μας εχουν δωσει περιθωριο μεχρι ενος ετους για να κατεβουν,εσας; 

2)μετα απο την εγχειρηση υπαρχει περιπτωση να μην καθηλωθουν στο οσχεο και να ανεβοκατεβαινουν;

3)με τον ενα ορχη μπορει να τεκνοποιησει αργοτερα αν φυσικα ο ορχης ειναι ενταξει;;

4)υπαρχει καποιος γονιος που εκαναν την εγχειρηση και ηταν ανεπιτυχης; εννοω υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να παει κατι στραβα;

 

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων! οποιος μπορει να μου απαντησει σε οτι μπορει και εχει καποια παρομοια εμπειρια θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως!

Link to comment
Share on other sites

Just now, antwniaki29 said:

Γεια σε ολους σας!! εχουμε ενα αγορακι που σε λιγες μερες κλεινει1 μηνα! ηδη απο το μαιευτηριο μας ειχαν πει για κρυψορχια και απο τις δυο πλευρες χωρις να υπαρχει προωρότητα. Τον ενα ορχη τον ψηλαφισε τοσο ο παιδοχειρουργος οσο και η παιδιατρος ενω για τον αλλον μας ειπαν "μη σαφης ψηλαφιση". Θελω να ρωτησω γονεις που εχουν περασει παρομοια κατασταση τα εξης, να παρω λιγο θαρρος, ελπιδα..γιατι εχω φοβηθει πολυ..

1) μας εχουν δωσει περιθωριο μεχρι ενος ετους για να κατεβουν,εσας; 

2)μετα απο την εγχειρηση υπαρχει περιπτωση να μην καθηλωθουν στο οσχεο και να ανεβοκατεβαινουν;

3)με τον ενα ορχη μπορει να τεκνοποιησει αργοτερα αν φυσικα ο ορχης ειναι ενταξει;;

4)υπαρχει καποιος γονιος που εκαναν την εγχειρηση και ηταν ανεπιτυχης; εννοω υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να παει κατι στραβα;

 

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων! οποιος μπορει να μου απαντησει σε οτι μπορει και εχει καποια παρομοια εμπειρια θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως!

 

Όταν γεννήθηκε ο γιος μου ο ένας ανεβοκατέβαινε ο άλλος ήταν καθηλωμένος, στην συνέχεια ανέβηκε και ο δεύτερος, ο παιδίατρος μας είχε προετοιμάσει για χειρουργείο από πολυ νωρίς όμως μας πρόλαβαν τα γεγονότα καθώς έπαθε περίσφυξη βουβωνοκήλης 5 1/2 μηνών, εκεί έγινε καθήλωση του ενός όρχη όμως ο χειρούργος μας είχε ενημερώσει πως λόγω ηλικίας (ήταν πολυ μικρός) υπήρχε περίπτωση να ανέβει ξανά όπως και έγινε, μετά τον χρόνο χειρουργήσαμε και τους δύο, κάναμε καθύλωση και όλα πήγαν καλά.

Σημασία δεν έχει αν μπορεί να τεκνοποιήσει με το έναν όρχη, σημασία έχει πως πρέπει και οι δύο να είναι κάτω, δεν μπορώ να σου δώσω επιστημονική εξήγηση αυτό θα το κάνει ο γιατρός.

Νομίζω πως καλό είναι να μιλήσεις άμεσα με κάποιο παιδοχειρούργο. Αν δεν έχεις κάποιον μπορώ να σου στείλω μνμ με το όνομα του παιδοχειρούργου (για να κάνεις την ερευνα σου) που είχε αναλάβει τον γιο μου για το οποίο έχω να πω τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!Και μένα ο μικρός μου γεννήθηκε με κρυψορχια από τον ένα ορχη λόγο προωροτητας..Στην αρχή δεν μας φόβισε μας είπε πως θα κατέβει και ότι συμβαίνει συχνά...Μέσα σε 48 ώρες είχε αρχίσει να κατεβαίνει..Μετά τις 40 μερες έκανε και μένα περισφυξη βουβωνοκηλης αλλά δεν χειρουργηθηκε αναταχθηκε...Εκεί λοιπόν μας είπαν οι παιδοχειρουργοι που τον παρακολουθούσαν πως αν δεν κατέβει μέχρι τον χρόνο χειρουργείο και για κήλη και για τον ορχη..Στον χρόνο λοιπόν κάναμε πάλι υπέρηχο ή κήλη είχε αναταχθει δεν φαινόταν και ο όρχεις ήταν οριακά μέσα στο οσχεο ενώ περίπου στους 7 μήνες η παιδιάτρος τον ψηλαφουσε κανονικά μετα ανέβηκε πάλι και μαλιστα ο ορχης του που ειναι ψηλα εχει ζοριστει και απο την περισφυξη που εγινε και αντι για σχημα αυγου εχει σχημα 8 ,τον πήγαμε πάλι σε παιδοχειρουργο και μας είπε πως φαίνεται ότι δεν έχει σκοπό να εμπεδωθεί στο οσχεο και θα συνεχίσει να ανεβοκατεβαίνει να τον ξαναδούμε στο 6μηνο και πιθανόν μετά χειρουργιο...

Just now, kotsifikos είπε:

 

Όταν γεννήθηκε ο γιος μου ο ένας ανεβοκατέβαινε ο άλλος ήταν καθηλωμένος, στην συνέχεια ανέβηκε και ο δεύτερος, ο παιδίατρος μας είχε προετοιμάσει για χειρουργείο από πολυ νωρίς όμως μας πρόλαβαν τα γεγονότα καθώς έπαθε περίσφυξη βουβωνοκήλης 5 1/2 μηνών, εκεί έγινε καθήλωση του ενός όρχη όμως ο χειρούργος μας είχε ενημερώσει πως λόγω ηλικίας (ήταν πολυ μικρός) υπήρχε περίπτωση να ανέβει ξανά όπως και έγινε, μετά τον χρόνο χειρουργήσαμε και τους δύο, κάναμε καθύλωση και όλα πήγαν καλά.

Σημασία δεν έχει αν μπορεί να τεκνοποιήσει με το έναν όρχη, σημασία έχει πως πρέπει και οι δύο να είναι κάτω, δεν μπορώ να σου δώσω επιστημονική εξήγηση αυτό θα το κάνει ο γιατρός.

Νομίζω πως καλό είναι να μιλήσεις άμεσα με κάποιο παιδοχειρούργο. Αν δεν έχεις κάποιον μπορώ να σου στείλω μνμ με το όνομα του παιδοχειρούργου (για να κάνεις την ερευνα σου) που είχε αναλάβει τον γιο μου για το οποίο έχω να πω τα καλύτερα.

Εσύ σε ποιο νοσοκομείο αν επιτρέπεται χειρουργησες τον μικρό σου;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νένα 27 said:

 

Εσύ σε ποιο νοσοκομείο αν επιτρέπεται χειρουργησες τον μικρό σου;;

θα σου στείλω μνμ γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το αναφέρω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 25/10/2019 at 5:01 ΜΜ, kotsifikos είπε:

 

Όταν γεννήθηκε ο γιος μου ο ένας ανεβοκατέβαινε ο άλλος ήταν καθηλωμένος, στην συνέχεια ανέβηκε και ο δεύτερος, ο παιδίατρος μας είχε προετοιμάσει για χειρουργείο από πολυ νωρίς όμως μας πρόλαβαν τα γεγονότα καθώς έπαθε περίσφυξη βουβωνοκήλης 5 1/2 μηνών, εκεί έγινε καθήλωση του ενός όρχη όμως ο χειρούργος μας είχε ενημερώσει πως λόγω ηλικίας (ήταν πολυ μικρός) υπήρχε περίπτωση να ανέβει ξανά όπως και έγινε, μετά τον χρόνο χειρουργήσαμε και τους δύο, κάναμε καθύλωση και όλα πήγαν καλά.

Σημασία δεν έχει αν μπορεί να τεκνοποιήσει με το έναν όρχη, σημασία έχει πως πρέπει και οι δύο να είναι κάτω, δεν μπορώ να σου δώσω επιστημονική εξήγηση αυτό θα το κάνει ο γιατρός.

Νομίζω πως καλό είναι να μιλήσεις άμεσα με κάποιο παιδοχειρούργο. Αν δεν έχεις κάποιον μπορώ να σου στείλω μνμ με το όνομα του παιδοχειρούργου (για να κάνεις την ερευνα σου) που είχε αναλάβει τον γιο μου για το οποίο έχω να πω τα καλύτερα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Μετα απο επισκεψη στην παιδιατρο στις 40 μέρες, ο ενας ορχις εχει κατεβει ειναι στην θεση του και ο αλλος απο εκει που δεν ψηλαφιζοταν καν ουτε απο τον παιδοχειρουργο ουτε απο την παιδιατρο,τωρα η παιδιατρος τον ψηλαφισε και αυτον και κατεβαινει και εκεινος! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...