Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κουφά μαμάδων


rit@

Recommended Posts

Μεταξύ άλλων, έχω κάνει τα εξής κουλά:

 

- Έκανα αποστείρωση σε θήλαστρο και μπιμπερό χωρίς νερό (καλά που δεν πιάσαμε φωτιά...)

- Το κλασσικό, έχω ανάψει λάθος μάτι και απορώ γιατί δεν βράζει το φαγητό

- Έχω κοιμηθεί καθιστή στο κρεββάτι και όταν μου λέει ο άντρας μου "μα γιατί δεν ξαπλώνεις να κοιμηθείς κανονικά" του απαντάω "μα, θηλάζω το μωρό"! (το μωρό ήταν στο κρεββάτι του...)

 

Όλα αυτά και άλλα πολλά έγιναν κυρίως στο πρώτο τρίμηνο μετά τη γέννα, όπου τα είχα παίξει εντελώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 655
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χθες βράδυ ήταν μία δύσκολή νύχτα

η Κάτια βγάζει δύο δοντάκια μαζί (τα 5ο και 6ο της) και ήμασταν ξύπνιοι κανένα 2ωρό 2.30-4.30 περίπου ίσως και παραπάνω :?

το πρωί που να πάρω τα πόδια μου δεν έβλεπα μπροστά μου

πάω να της κάνω γάλα ... να μη μπορώ με τίποτα να μετρήσω πόσες κουταλιές γάλα έβαλα ... 2 φορές το πέταξα γιατί δε θυμόμουν έβαλα 5 ή 6 μήπως 7;;;;;;;;;;;;;;; :shock:

τελικά το έκανε ο μπαμπάς ... ο οποίος κοιμόταν του καλού καιρού το βράδυ :evil:

age.png
Link to comment
Share on other sites

Ας πω και τα δικα μου......

 

 

ετοιμαζω γαλα για την μικρη αλλα δεν βαζω το μπρικι πανω στο γκαζακι ελπιζω ματαιως οτι ο ηλιος θα βρασει το νερο.

 

 

κοιμομαστε και η μικρη αρχιζει το ψιλοκλαμα στην κουνια, ο πατερας της ξυπναει και παρατηρει καθε φορα που κλαιει το μωρο εγω κουνιεμαι στον υπνο μου ωσαν να την κραταω αγκαλια, σταματαει σταματαω ξεκιναει ξεκιναω.... ματαιως παλι μου εξηγει οτι κραταει αυτος το παιδι και οχι εγω.

 

δεν ξερω αν χωραν εδω και τα κουλα των μπαμπαδων κατα την γεννα αλλα θα το πω, με ανεβαζουν στο δωματιο μετα την γεννα κατα τις 12 το βραδυ και ζηταω απο το συζυγο να μου φερει τα γυαλια της στραβομαρας μου ενεκα ελαφρως μυωπας τα οποια ειχα μεσα στο αυτοκινητο και ο αθεοφοβος μου εφερε τα γυαλια ηλιου!!!

15/6/08 η ομορφοτερη μου μερα!!!

Link to comment
Share on other sites

μου εφερε τα γυαλια ηλιου!!!

:lol::lol::lol:

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ανοιγω ντουλαπι....... ηθελα να παρω ενα.... μμμμμμμμχχχχχχμμμμμ....

 

δε θυμαμαι

 

κλεινω ντουλαπι

 

α,ναι θυμηθηκα!!! ανοιγω ντουλαπι..... βγαζω αλατι...... κραταω αλατι....... χτυπαει τηλεφωνο..... σηκωνω τηλεφωνο κρατωντας αλατι..... μιλαω 20 λεπτα κρατωντας αλατι....... κλεινω τηλεφωνο....... ξαναβαζω αλατι σε ντουλαπι......

 

τελικα δεν εβαλα αλατι στο φαι........

 

:lol::lol::lol:

αλλά....20 λεπτά στο τηλέφωνο????

Χλιδή!!!!!!

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Καλα κλαιω απο τα γελια εδω και 11 σελιδες που διαβαζω κατορθωματα.

Εχω κανει και εγω μερικα απο αυτα αλλα σχετικα ανωδυνα μεχρι τωρα.

Το σιγουρο ειναι οτι ξεχναω συνεχεια το κινητο μου στο καροτσι (εκτος σπιτιου) και μετα απο μια μερα και αρκετες αναπαντητες το βρισκω.. (τωρα τελευταια ψαχνω πρωτα εκει) Επισης ξεχναω τι ωρα θηλασα τελευταια φορα (ξυπναμε πολλες φορες ακομα τη νυχτα να θηλασουμε)

Το χειροτερο ειναι οτι πεταγομαι συνεχεια απο τον υπνο γιατι νομιζω οτι κραταω το μωρο και εχω αποκοιμηθει..κοιταζω εντρομη πανω μου και διπλα μου ( θεωρω οτι μου επεσε απο τα χερια και το εχω πλακωσει) και συνηδειτοποιω οτι το μωρο κοιμαται στο κρεβατι του μια χαρα

 

αααχ δεν μου εφταναν τα ξενυχτια απο το μωρο εχω και της παρανοιας.... :lol::lol::lol::lol:

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

οκ οκ, το κλασικό παιχνίδι που-έβαλα-σήμερα-το-αμάξι, το έπαιζα με μεγάλη επιτυχία στην Αθήνα και συνεχίζω και στο Ηράκλειο (έχουμε φτιάκσει ομάδα με τον σύζυγο).

 

Επίσης κλασικά στο γάλα σκόνη, 8 κουταλιές και κάπου στην 5-6 χανόταν το παιχνίδι...

 

Το κορυφαίο όμως ανήκει στη δική μου μαμά...Φοιτήτρια στην Αθήνα, θα κατέβαινα για Πάσχα και έψαχνα τρόπους να ελαφρύνω τα μπαγκάζια μου. "Μάνα έχεις γαλάκτωμα για ντεμακιγιάζ; (αυτό με βάραινε κι εμένα...)" "Ναι, παιδί μου μην κουβαλάς" Ένα βράδυ που έχω βαφτεί λοιπόν, μου λέει η μητέρα, είναι στο ντουλαπάκι του μπάνιου το γαλάκτωμα, ένα Nivea." Οκ το βρίσκω, πάω να ξεβαφτώ, γμτο λέω πολύ λίγδα είναι, δεν βγάζει τίποτα...Κοιτάζω την ετικέτα, γιατί μου φάνηκε και μεγαλωπό το μπουκάλι...Γαλάκτωμα μαλλιών!!!!!" "Ρε, μαμά!!!!", "ΑΑΑ-μου λέει- γι' αυτό είχα σταφιδιάσει τον τελευταίο μήνα!!!!" Από τότε ψωνίζει απ'το φαρμακείο καλλυντικά και ρωτάει την κοπέλα να της τα βρει.... :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σημερα πηγα στο lidl πρωι πρωι να παρω μπεμπιλινα του μπεμπη γιατι δεν ειχα ουτε ενα και επρεπε να τον αλλαξω.παω στο lidl περνω το καροτσακι μου,γεμιζω,γεμιζω πραγματα(τα ποιο πολλα δεν τα χρειαζωμουνα)

κανω ενα λογαριασμο 83,45 ευρουλακια,παω στο σπιτι,παω να αλλαξω το μπεμπη,πουθενα τα μπεμπιλινα :? τελικα ξεχασα να παρω μπεμπιλινα :cry:

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ........

71107turcfebzs2.gif

252682in41fsxg03.gif

Link to comment
Share on other sites

αυτο το πραγμα στο σουπερ μαρκετ και μενα μου σπαει τα νευρα!! ΠΑΝΤΑ, κατι θα ξεχασω στο ταμειο, αφου τα χω πληρωσει... και συνηθως ειναι το πιο σημαντικο απ ολα!!

 

ασχετο....... εχασα παλι τα γυαλια ηλιου μου... δευτερο ζευγαρι για φετος,χιλιοστο σε ολη μου τη ζωη... δε μου καθονται γυαλια πανω απο τριμηνο εμενα... μου φαινεται στο τελος θα κοψω δυο κομματια σκουρο τζαμι και θα τα περασω με συρματακι γυρω-γυρω, να τα φοραω οταν βγαινω μερα εξω... δε γινεται αλλιως, ενας μισθος το χρονο να φευγει σε ρημαδογυαλια!! εχω κανει μαγκες ενα σωρο κοσμο που τα βρισκει... ελεος πια :evil:

Link to comment
Share on other sites

παλευω απο χτες να παρω δειγμα ουρων του μωρου και δεν τα καταφερνω. Μια κανει κακα, μια κατουραει πριν βαλω το σακουλακι και γενικα το πλυνε-βαλε κραταει απο χτες. Σημερα πρωι-πρωι τα καταφερα με την πρωτη και μαλιστα τα επιασα στον αερα-δεχομαι συγχαρητηρια μετα τις μουντζες. Αφου λοιπν τα καταφερα ενθουσιασμενη ξεκιναω να πλυνω τα δοντια μου. Με τα πρωτα τριψιματα διαπιστωνω οτι η βουρτσα ειναι καπως μαλακη! :o

Ειχα παρει την οδοντοβουρτσα του Βασιλακη :lol:

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οταν ήταν μωρό ο μικρός μου γιός, του άρεσε και κοιμόταν πιο εύκολα στο καρότσι του με λιγο κούνημα.

 

εκείνη την εποχή λοιπόν... έχω πιάσει τον εαυτό μου (αρκετές φορές) να κουνάει το καρότσι του σούπερ μάρκετ στην ουρά για το ταμείο... :roll::roll:

 

και τα κλασσικά: έχω φτιάξει καφέδες εγώ στα βρέφη.... ουυυυυ...

ακόμα τους φτιάχνω καμιά φορά το πρωί!! ευτυχώς πάντα το 'παιρνα χαμπαρι εγκαίρως!! :lol::lol::lol:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω κορίτσια προχθές έφυγα απο το σπίτι πηγα την κόρη μου παιδικό και το γιο μου στη μαμα μου γιατι είχα δουλειά στο Χαλάνδρι.Αφήνω το μωρό και την τσάντα του, ξέρετε με τα συμπράκαλα του,και φεύγω.Φτάνω Χαλάνδρι πάω στην εταιρεία που συνεργάζομαι παίρνω τα αρώματα που έχω παραγγελία και κάνω να πληρώσω αλλά άφαντο το πορτοφόλι.Καλά έπαθα ντουβρουτζά.Παίρνω τη μαμα μου,τη βάζω να ψάξει στην τσάντα του μωρού και το πορτοφόλι ήταν εκεί.Παθαίνω εγκεφαλικό.Τελικά πήρα τον καημένο τον άντρα μου και ήρθε απο Μοσχάτο Χαλάνδρι γιατι δεν γινόταν να φύγω χωρίς την παραγγελία μου.

Το τι άκουσα μη το συζητάτε.

Αφήστε πόσες φορές ξεχνάω να βάλω παμπερς στη κόρη μου πριν το μεσημεριανό ύπνο κι αν καμία φορά έχουμε ατύχημα μου φωνάζει ρε μαμα που έιναι τα μυαλά σου?ξεχάσαμε το παμπερ.Ρόμπα η μαμα.Αρχες Αλτσαχαιμερ μαλλον.

an1cvfp-Q800010MzAwNjA2M2R8MjUzMTg1MTBkbGF8bXkgbGl0dGxlIGdpcmwgTWFyaWFuaWtpIGlz.gif.png
Link to comment
Share on other sites

Γερακίνα μου σε ευχαριστώ πολύ μα πες μου όλα τα αγγελούδια μας δεν είναι κουκλιά?

Αχ πες μου οτι κι εσύ το πλησιάζεις το αλτσχαιμερ!Τι θα κάνουμε βρε κορίτσια?

an1cvfp-Q800010MzAwNjA2M2R8MjUzMTg1MTBkbGF8bXkgbGl0dGxlIGdpcmwgTWFyaWFuaWtpIGlz.gif.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
μα πες μου όλα τα αγγελούδια μας δεν είναι κουκλιά?

Αχ πες μου οτι κι εσύ το πλησιάζεις το αλτσχαιμερ!Τι θα κάνουμε βρε κορίτσια?

Εγώ παιδιά ξέχασα το κινητό μου στο πίσω κάθισμα το βρήκε ο μικρός και το έφαγε άχρηστο το κατάντησε έβγαλε κουμπιά γέμισε σάλια και καλά πάει το κινητό ήταν και καινούργιο ξέρετε πόση ώρα έψαχνα τα κουμπιά ειδικά το μεγάλο από την μέση, ευτυχώς δεν τα κατάπιε.....

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ πες μου οτι κι εσύ το πλησιάζεις το αλτσχαιμερ!Τι θα κάνουμε βρε κορίτσια?

 

τίποτα

θα το απολάυσουμε ... γιατί έχει και τα καλά του ... αμέεεεε

λες π.χ. στον σύζυγο ότι κοίτα εγώ δεν είμαι και πολύ στα καλά μου όπως βλέπεις οπότε αναλαμβάνεις να με προσέχεις και να με ξεκουράζεις :D

age.png
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

 

Χαίρομαι που τελικά δεν είμαι μόνη μου. Εγώ πριν την γέννα είχα μνήμη ελέφαντα δεν μου ξέφευγε το παραμικρό... τώρα όμως έχω αποκτήσει μνήμη χρυσόψαρου! :?:?

 

Με όποιον μιλάω δεν θυμάμαι μετά τι ακριβώς μου είπε, ξαναρωτάω τα ίδια πράγματα ίσα με 30 φορές και αφού μου τα ξαναλένε μετά τους παραπονιέμαι γιατί εμένα δεν μου λένε τα νέα της οικογενείας! Όλοι έχουν μια φάτσα κάπως έτσι :shock::shock: γιατί άραγε? :roll::cool:

 

Αφήστε στην δουλειά. Ότι μάθαινα στον αντικαταστάτη μου πριν φύγω για να γεννήσω τώρα τον ρωτάω λες και είναι η πρώτη φορά που τα ακούω κι εκείνος γελάει γιατί νομίζει ότι τον κοροϊδεύω ή τον τσεκάρω αν τα θυμάται. Μόλις βλέπει όμως την εκφρασή μου και λέω αθώα ότι απλά δεν θυμάμαι με κοιτάει κι εκείνος κάπως έτσι :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

οκ το έκανα κι αυτό: έφτιαχνα αυγολέμονο. έσπαγα τα αυγά, πέταγα τα τσόφλια στο μπωλάκι, τα χτύπαγα, τα χτύπαγα.... (το περιεχόμενο ΤΟ ΑΥΓΟ ΔΗΛΑΔΗ βέβαια το πέταξα στη σακούλα)

Είναι σοβαρό ιατρέ μου????????????????? :roll::roll::roll:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ε ναι λοιπόν και νέο κατόρθωμα. Τις τελευταίες ημέρες ήμουν κομμάτια γιατί ο μικρός δεν έτρωγε, γιατί από την αλλαγή του καιρού με πόναγε απίστευτα η τομή... κλπ κλπ. Εχθές το βράδυ λοιπόν μου λεει ο άντρας μου μην έχεις έννοια το παιδί, κοιμήσου και αν ξυπνήσει το βράδυ θα τον αναλάβω εγώ. Κατά τις 5:00 το πρωί ο μικρός ξύπνησε γιατί είχε κάνει κακάκια και τον ενοχλούσαν. Σηκώθηκε αμέσως ο άντρας μου να τον πάρει αγκαλιά. Εγώ κοιμισμένη βεβαίως δεν πήρα χαμπάρι τίποτα και να αρχίζω να κουνάω μια άδεια κούνια κάνοντας και τα γνωστά επιφωνήματα οοοοοο σσσσσσσ, σώπα αγάπη μου κλπ κλπ.....και πάλι τονίζω ΣΕ ΜΙΑ ΑΔΕΙΑ ΚΟΥΝΙΑ... το αποκορύφωμα είναι να με πάρει πάλι ο ύπνος η μισή μέσα στην κούνια και η άλλη μισή έξω από αυτή καθιστή στο κρεβάτι. Στο τέλος ήρθε ο άντρας μου και με ξαναέβαλε για ύπνο! ΚΑΛΟ???

Link to comment
Share on other sites

Σουπερ!!! Παλι καλα που δεν κοιμηθηκες μεσα στην κουνια του!!!! :lol::lol:

Λιγο ασχετο αλλα θα σας το πω γιατι εχει γελιο.

Χθες βραδυ κι αφου εχουμε δυο μερες με ιωση, δοντια κ ωτιτιδα :roll::roll: την μικρη μας κοιμαται γυρω στις δωδεκα κ εμεις γυρω στις μιαμιση. Κατα τις 5 ξυπναει κ παντα οταν εχει δοντια θελει να κοιμαται στο κρεβατι μας. Σηκωνομαι κ τη βαζω στο μαξιλαρι μου κ παω για νερο. Μολις γυριζω κ ξαπλωνω ξανασηκωνεται κ αρχιζει να σπαραζει κ τραβαγε το μαξιλαρι. Μεσα στον υπνο μου δεν καταλαβαινω τι θελει κ αυθορμητα σηκωνομαι ορθια. Σταματαει λοιπον και παω να ξαναπεσω κ ξανα παλι τα ιδια. Ηκυρια δεν με ηθελε στο κρεβατι :P !!! Ηθελε νακοιμηθει με τον πατερα της και δεν ηθελε καν να ακουμπαω το μαξιλαρι της. Μεσα στην κουραση μου κ τηνυστα μου δεν ειχα κουραγιο να καθισω να της εξηγησω η να την ακουω να κλαιει αν την πηγαινα στο δωματιο της ( για να μη κακομαθαινει δηλ). Παιρνω την κουβερτουλα μου και βουρ στον καναπε!!!! Δεν τελειωσε ομως εκει. Το πρωι ξυπνησανε μαζι με τον αντρα μου και μου τη φερνει στον καναπε για να κανει καφε εγω κοιμισμενη κ εκεινη δηλ δεν ειχε ξυπνησει καλα. Αρχισε λοιπον παλι να μου τραβαει το μαξιλαρι κ να με σπρωχνει για να ξαπλωσει εκεινη!!!!! :twisted:

Βεβαια εκει την πηρα αγκαλια κ της εξηγησα και τελικα ξανακοιμηθηκαμε για κανα μισαωρο μαζι στον καναπε.

Μηπως την εχω κακομαθει????????

Κατι τετοια ομως μου τα κανει μονο οταν βγαζει δοντια.

Δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω.

Link to comment
Share on other sites

Ηκυρια δεν με ηθελε στο κρεβατι :P !!! Ηθελε νακοιμηθει με τον πατερα της και δεν ηθελε καν να ακουμπαω το μαξιλαρι της. .

 

αχουυυυυυυυυυ...... :shock::shock:

νατα!!!!!! αυτα φοβαμαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...