Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κουφά μαμάδων


rit@

Recommended Posts

Καλημέρα κορίστια!!! Προχθές γύρισα απο την δουλειά πιο αργα απο τον άντρα μου, κι αφού είχε αναλάβει εκείνος τη μπέμα, είπα να κάνω ένα μπάνιο με την ησυχία μου..... μετά από πολύ καιρό. Ενώ εγω απολάμβανα το μπανάκι μου η μικρή ξυπνάει και μετά απο λίγο αρχίζει να κλαίει γιατί έψαχνε τι άλλο το μεμέ.... οπότε αρχίζει ο άντρας μου "Άντε ...τελείωνε, τι κάνεις 1 ώρα μέσα στο μπάνιο... το μωρό πεινάει και κλαίει... έλα μπεμπά σώπα, τώρα έρχεται η μαμά..." όπως καταλαβαίνετε βγήκα από το μπάνιο τρέχοντας, να σκουπιστώ, να ντυθώ, να μαζέψω τα μαλλία μου, η μικρή να σκούζει... και ξαφνικά ακούω " Μπέμπα.. μη... μη σου λέω παιδί μου δεν είμαι εγώ η μαμά, μπέμπα μη με τρώς... δεν έχω εγώ γάλα... (αναφερόμενος σ' εμένα) τελειωνε επιτέλους.. με ρουφάει... ΧΙΧΙΧΙ :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 655
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίστια!!! Προχθές γύρισα απο την δουλειά πιο αργα απο τον άντρα μου, κι αφού είχε αναλάβει εκείνος τη μπέμα, είπα να κάνω ένα μπάνιο με την ησυχία μου..... μετά από πολύ καιρό. Ενώ εγω απολάμβανα το μπανάκι μου η μικρή ξυπνάει και μετά απο λίγο αρχίζει να κλαίει γιατί έψαχνε τι άλλο το μεμέ.... οπότε αρχίζει ο άντρας μου "Άντε ...τελείωνε, τι κάνεις 1 ώρα μέσα στο μπάνιο... το μωρό πεινάει και κλαίει... έλα μπεμπά σώπα, τώρα έρχεται η μαμά..." όπως καταλαβαίνετε βγήκα από το μπάνιο τρέχοντας, να σκουπιστώ, να ντυθώ, να μαζέψω τα μαλλία μου, η μικρή να σκούζει... και ξαφνικά ακούω " Μπέμπα.. μη... μη σου λέω παιδί μου δεν είμαι εγώ η μαμά, μπέμπα μη με τρώς... δεν έχω εγώ γάλα... (αναφερόμενος σ' εμένα) τελειωνε επιτέλους.. με ρουφάει... ΧΙΧΙΧΙ :wink:

 

 

:lol:

Δώστου να διαβάσει αυτό:

http://www.unassistedchildbirth.com/miscarticles/milkmen.html

(και μετά θα φτιάξουμε τόπικ "κουφά μπαμπάδων"!)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίστια!!! Προχθές γύρισα απο την δουλειά πιο αργα απο τον άντρα μου, κι αφού είχε αναλάβει εκείνος τη μπέμα, είπα να κάνω ένα μπάνιο με την ησυχία μου..... μετά από πολύ καιρό. Ενώ εγω απολάμβανα το μπανάκι μου η μικρή ξυπνάει και μετά απο λίγο αρχίζει να κλαίει γιατί έψαχνε τι άλλο το μεμέ.... οπότε αρχίζει ο άντρας μου "Άντε ...τελείωνε, τι κάνεις 1 ώρα μέσα στο μπάνιο... το μωρό πεινάει και κλαίει... έλα μπεμπά σώπα, τώρα έρχεται η μαμά..." όπως καταλαβαίνετε βγήκα από το μπάνιο τρέχοντας, να σκουπιστώ, να ντυθώ, να μαζέψω τα μαλλία μου, η μικρή να σκούζει... και ξαφνικά ακούω " Μπέμπα.. μη... μη σου λέω παιδί μου δεν είμαι εγώ η μαμά, μπέμπα μη με τρώς... δεν έχω εγώ γάλα... (αναφερόμενος σ' εμένα) τελειωνε επιτέλους.. με ρουφάει... ΧΙΧΙΧΙ :wink:

 

Ο δικος μου οταν μια φορα η μικρουλινα αρχισε να θηλάζει το μπράτσο του ...εμεινε αποσβολωμένος !!!! Μου δινει την μικρη την βαζω στο στηθος και τον κοιταζα που ηταν σαν τα κινουμενα σχεδια με αστερακια καρδουλες στα ματια ...Γυριζει με κοιταει και μου λεει .."αυτο νιωθεις ..ετσι ειναι καπως ...ειναι υπέροχο " :D:D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο τόπικ , μπράβο σε όλες..ΆΞΙΕΣ .....!!!!

 

Να καταθέσω και εγώ κάποιες ενοχές με την σειρά μου ....

 

Κάναμε γάμο και βάφτιση την ίδια μέρα.Τελειώνουν τα μυστήρια μπαίνουμε στο νυφιάτικο το αμάξι και πάμε για φωτογραφίες στο studio...Φτάνουμε με τους κουμπάρους μας , κατεβένουμε , περιχαρής εγώ με το νυφικό σαν την βασίλισσα της νύχτας , στηνόμαστε και ξαφνικά χτυπαέι το κινητό μου...η μαμά μου ''το μωρό δεν θα βγεί μαζί σας φωτογραφίες?????'

 

Ο Διομήδης μου ήταν περίπου 1 χρονών.Πηγαίνουμε για ψώνια με τον άντρα μου κατεβένουμε , ψάχνουμε ψιλά για το καρότσι , κλείνουμε τις πόρτες βάζουμε συναγερμό , με αγκαλιάζει να προχωρήσουμε...σταματάμε,κοιταζόμαστε ''το μωρό λέμε...

 

Γενικά νομίζω πως το αλτσχάιμερ παραμονεύει ..παίρνω τηλέφωνο και κοιτάζω που πήρα ..πολλές φορές παίρνω αλλού αντί εκεί που θέλω και κάποιες φορές όταν πετυχαίνω επιτέλους τον σκοπό μου κλείνω χωρίς να έχω πεί αυτό για το οποίο πήρα τηλέφωνο!!!!ΚΑΛΑ αυτό με το δωμάτιο που ξεχνάμε γιατί πήγαμε και εγώ κάνω και το εξής κόλπο ..ξαναπάς λέει με τις ίδιες κινήσεις και θα το θυμηθείς...αλλά δεν ξέρω μέχρι πόσες φορές πρέπει να το κάνεις.????? :lol:

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πανέμορφο τόπικ , μπράβο σε όλες..ΆΞΙΕΣ .....!!!!

 

Να καταθέσω και εγώ κάποιες ενοχές με την σειρά μου ....

 

Κάναμε γάμο και βάφτιση την ίδια μέρα.Τελειώνουν τα μυστήρια μπαίνουμε στο νυφιάτικο το αμάξι και πάμε για φωτογραφίες στο studio...Φτάνουμε με τους κουμπάρους μας , κατεβένουμε , περιχαρής εγώ με το νυφικό σαν την βασίλισσα της νύχτας , στηνόμαστε και ξαφνικά χτυπαέι το κινητό μου...η μαμά μου ''το μωρό δεν θα βγεί μαζί σας φωτογραφίες?????'

 

Ο Διομήδης μου ήταν περίπου 1 χρονών.Πηγαίνουμε για ψώνια με τον άντρα μου κατεβένουμε , ψάχνουμε ψιλά για το καρότσι , κλείνουμε τις πόρτες βάζουμε συναγερμό , με αγκαλιάζει να προχωρήσουμε...σταματάμε,κοιταζόμαστε ''το μωρό λέμε...

 

Γενικά νομίζω πως το αλτσχάιμερ παραμονεύει ..παίρνω τηλέφωνο και κοιτάζω που πήρα ..πολλές φορές παίρνω αλλού αντί εκεί που θέλω και κάποιες φορές όταν πετυχαίνω επιτέλους τον σκοπό μου κλείνω χωρίς να έχω πεί αυτό για το οποίο πήρα τηλέφωνο!!!!ΚΑΛΑ αυτό με το δωμάτιο που ξεχνάμε γιατί πήγαμε και εγώ κάνω και το εξής κόλπο ..ξαναπάς λέει με τις ίδιες κινήσεις και θα το θυμηθείς...αλλά δεν ξέρω μέχρι πόσες φορές πρέπει να το κάνεις.????? :lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Αυτό με το δωμάτιο.....νομίζω ότι το παθαίνω τουλάχιστον 1 φορά την ημέρα!!!!!!!! :lol::lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ξεκινάω ας πούμε από το υπνοδωμάτιο να πω κάτι στον άντρα μου που βρίσκεται στο σαλόνι. Φτάνοντας τον αντικρύζω με βλέμμα παγωμένο μιας που έχω ξεχάσει τι ήθελα να του πω.. (το έχασα κάπου στον διάδρομο.. :lol: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε μένα πάντως δεν πιάνει... εάν μπω και ξαναμπώ το μόνο σίγουρο είναι ότι θα βρω κάποια δουλειά που έχω αφήσει στη μέση, και θα αρχίσω να συμαζεύω... :shock: όσο γι' αυτά που θέλω να πώ και ξεχνάω... άσε.. ώρες ώρες με κοιτούν λες και ήθρα από τον Άρη... περιμένοντας να θυμηθώ, γιατί αν δεν το πω θα σκάσω!!! χιχιχι

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχω πεθααααααααανει στα γέλιαααααααααααα........

κι εγώ πάντως έχω κάνει πολλά από τα παραπάνω.....

πριν λίγες μέρες έβαλα την φέτα στην κατάψυξη κι όταν την ζητούσα από

τον αντρούλη μου.... :oops: του ορκιζόμουν ότι δεν την είχα φάει όλη!!!

 

Παίρνω τηλέφωνο αλλού για αλλού από τα τηλέφωνα που υπάρχουν ακόμη στην αργή και ταλαιπωρημένη μνήμη του εγκεφάλου μου..πχ παίρνω την φίλη μου την Μάρω μου νομίζοντας ότι παίρνω τη μαμά μου...αλλά διαφορετική τη φωνή ...το σηκώνει τις προάλλες η Μάρω μου..λέει παρακαλώ...λέω εγώ ποιος είναι;;;;....Γιώτα εσύ ; μου λέει ...ναι βρε Μαρούλι μου της λέω ανυποψίαστη δήθεν...είσαι κρυωμένη..κόλλησα ακούγεται διαφορετικά η φωνή σου....! :roll::oops::lol::shock:

τι να πω; Δεν έπαιρνα εσένα έπαιρνα την μαμά μου :?:

 

Επίσης έχω κατέβει από το αυτοκίνητο για τσιγάρα στο δρόμο

και μετά πάω να μπω σε άλλο παρκαρισμένο αυτοκίνητο το οποίο είναι κλειδωμένο και θυμώνω κιόλας γιατί και καλά ο άντρας μου έβαλε ασφάλειες!!! :roll: ενώ ο χριστιανός είναι πίσω και περιμένει :oops:

 

και εγώ επίσης χαιρετώντας τους δικούς μας (γονείς αδέλφια κτλ)στην εξόπορτα χαιρετάω και φιλάω και τον μπέμπη (ο οποίος δεν φεύγει!)

 

έχω φτιάξει μπισκοτόκρεμα με γάλααααααααααα επίσης!

 

έχω κάνει τόσααααααααααα.........τι να πρωτοθυμηθώ!!!

Ξεχνάω τα πλυμμένα ρούχα στο πληντύριο για μέρες με αποτέλεσμα την ίδια πλύση να την κάνω δυό και τρεις φορές.με ρωτάει ο αγαπημένος μου μα καλά πλυμμένα δεν είναι;;;;; και του λέω ήταν πολύ βρώμικα θέλουν πάλι! ΤΙ ΝΑ ΠΩ Η ΔΟΛΙΑ οτι κοντέβουν να μουχλιάσουν! :oops:

 

 

βάζω ανάποδα τα παππούτσια του μπεμπάκου και απορώ γιατί δεν μπαίνουν;;;;;;;; και ο άντρας μου από δίπλα να φωνάζει ..τα ΣΚΡΑΤΣ πάνε προς τα ΕΞΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!

 

επίσης έχω βάλει φωτιά σε ένα πετσετάκι που σκεπάζω τα μάτια της κουζίνας (η νοικοκυρά) και όταν θέλω να μαγειρέψω απλά το πάω προς τα πίσω με αποτέλεσμα μια φορά να ανάψω αντί το μπροστά μάτι το πίσω και να πάρει φωτιά το σεμεδάκι!

 

θα επανέλθω μόλις θυμηθώ κι άλλα...αλλά μεταξύ μας κορίτσια ε;;;;; μην βγούν αυτά παραέξω θα κλείσουν σπίτιααααα!

Link to comment
Share on other sites

Η αφηρημάδα δεν έχει όρια...

Χθες το απόγευμα ενώ είμαι στο μπαλκόνι και μαζεύω ρούχα, μου φέρνει ο γιος μου το τηλέφωνο (με ήθελε πάλι ο άντρας μου).

Αφού τελειώνω με το τηλέφωνο, το ακουμπάω στην κουπαστή και συνεχίζω το μάζεμα.Σαν καλή κυρία παίρνω την λεκάνη και μπαίνω μέσα, βλέπετε δεν βγάλαν ακόμη τηλέφωνα να μιλάνε και το αφήνω έξω πάνω στην κουπαστή.

Ο άντρας μου ήρθε αργά στις 9 εγώ δεν το χρειάστηκα και έτσι δεν καταλάβαμε τι γινόταν. Κάποια στιγμή το βράδυ παίρνει η αδερφή μου στο κινητό γιατί δεν σηκώναμε το σταθερό αλλά πάλι δεν πήγε ο νους μας γιατί με την ιδιωτική εταιρεία που βάλαμε, έχουμε συχνά προβλήματα. Της κρεβατοκάμαρας είναι κλειστός ο ήχος να μην ξυπνάει η μικρή...

Σηκώνομαι το πρωί ξυπνάω τα παιδιά για το σχολείο και το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να ανοίγω τα παράθυρα μιας και η μικρή κοιμάται και είναι καλά σκεπασμένη. Έρχεται και η σειρά από το δωμάτιο των αγοριών και μου το που τραβάω την κουρτίνα συνάντησα την γκάφα μου. Ο απολογισμός 7 κλήσεις, μερικούς απορημένους γείτονες γιατί κουδουνίζει ένα τηλέφωνο σαν τρελό στο μπαλκόνι και δεν το σηκώνει κανείς και πρωί πρωί να παίρνουν όλοι τηλέφωνο μήπως πάθαμε κάτι (5 άτομα σου λέει, καθημερινή με σχολεία όλοι λείπουν; )

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που εκανα παιδακια, νιώθω οτι ζώ αγκαλιά με το αλτζχαιμερ!

 

 

Και εγώ αυτή την αίσθηση έχω!!! :lol::lol: Αυτό με τα δωμάτια το παθαίνω και εγώ και μάλιστα είμαι στη κουζίνα και αναρωτιέμαι γιατί βρέθηκα εκεί και τι θέλω και όλα αυτά μιλώντας δυνατά. Αφού μια μέρα με ρώτησε η κόρη μου τι λέω :lol::lol:

 

Στο γραφείο ρωτάω τους πελάτες στο τηλέφωνο δύο και τρεις φορές από που παίρνουν και πως τους λένε. Απορώ πως δεν με έχουν απολύσει ακόμα!!! :lol: Άραγε έχει ημερομηνία λήξης αυτό ή από εδώ και πέρα έτσι θα συνεχίσουμε; :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα το Θεώ κορίτσια αν δεν υπήρχε αυτό το τόπικ θα πήγαινα να δω γιατρό ...

τις τελευταίες μέρες πολύ συχνά ... αλλά πολύ λέμε! :roll: μου λένε κάτι (ο άντρας μου η μαμα μου ο αδελφός μου κλπ.) και μετά από λίγο τους ρωτάω να μου πουν ... για 'υτό που μόλις μου έχουν πει :shock:

σαν κανονικό αλτσχάιμερ ένα πράγμα ... να ανησυχήσω;;; :lol::lol::lol:

age.png
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο κανα 2ωρο ηθελε η μικρη μου να φαει. Ετσι ετοιμασα το γαλα της, ρωτησα τον αντρα μου αν μπορει να την ταισει, πηρα τη σαλιαρα και το γαλα και τα πηγαινα στον αντρα μου. Ομως στην πορεια "ξεχασα" την κορη μου και πηγα να φορεσω τη σαλιαρα στον αντρα μου! :lol::shock::oops::lol::shock::oops:

Επισης το εκανα προχθες και στη μανα μου αυτο! :?

 

ΚΟΡΥΦΑΙΟ! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο κανα 2ωρο ηθελε η μικρη μου να φαει. Ετσι ετοιμασα το γαλα της, ρωτησα τον αντρα μου αν μπορει να την ταισει, πηρα τη σαλιαρα και το γαλα και τα πηγαινα στον αντρα μου. Ομως στην πορεια "ξεχασα" την κορη μου και πηγα να φορεσω τη σαλιαρα στον αντρα μου! :lol::shock::oops::lol::shock::oops:

Επισης το εκανα προχθες και στη μανα μου αυτο! :?

 

ΚΟΡΥΦΑΙΟ! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Φαντάζομαι τον αντρούλη μου με σαλιάρα και γελάω μόνη μου!!! :lol::lol::lol: Πω πω θα τους ξυπνήσω όλους καλέ!!! :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

γερακίνα: "να κάνω καφέ?"

γερακι "ναι κανε"

 

κάθομαι σαν κυρία στον καναπέ κι ανοίγω τηλεόραση.....μετά από κανα 10 λεπτο..

γεράκι "καλέ που είναι ο καφές?"

γερακίνα "αχ καλέ το ξέχασα!τώρα πάω να κανω"

 

κανω τον καφέ και με την ευκαιρία πλένω τα πιάτα,καθαρίζω τον πάγκο κλπ...με τον καφέ δίπλα μου

μέχρι που έρχεται ο άντρας μου στην κουζίνα και παίρνει τον καφέ που έχει γίνει απο νες φραπέ μετά από τόση ώρα!!!

 

Εγώ φυσικά κιουρία συνεχίζω να πλένω τα πιάτα! :lol::lol::lol:

 

Ήμουν που ήμουν..ήρθα κι απόγινα!

Αφού ο άντρας μου λέει "καλά που κλαίει το μωρό όταν πεινάει,θα ξεχνούσες να το ταισεις!"

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο άντρας μου λέει "καλά που κλαίει το μωρό όταν πεινάει,θα ξεχνούσες να το ταισεις!"

 

:lol::lol:

 

Παντως αν και δεν θυμαμαι τι εκανα οταν τα ειχα μικρα (σιγουρα θα γεμιζα κι εγω σελιδες...αλλα αφου περασαν τα ξεχναω :P ) να σας πω...οτι καποια στιγμη ...θα συνελθετε..οχι μην φοβαστε..ολα περαστικα ειναι :cool::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι κορίτσια.....το αισιόδοξο είναι ότι μόλις μεγαλώσουν λίγο τα παιδιά...στρώνει το αλτσχάιμερ!!!Αλλά μέχρι τότε να γράφετε εδώ να θυμόμαστε και τα δικά μας!!!!!!! :lol::lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

κανω τον καφέ και με την ευκαιρία πλένω τα πιάτα,καθαρίζω τον πάγκο κλπ...με τον καφέ δίπλα μου

μέχρι που έρχεται ο άντρας μου στην κουζίνα και παίρνει τον καφέ που έχει γίνει απο νες φραπέ μετά από τόση ώρα!!!

 

"

 

Εμενα δεν ερχεται να τον παρει αλλα φωναζει απο το σαλονι ''στην υγεια σου, αγαπη μου''!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση προχωράει,εχω καινούρια κατορθώματα:

 

πριν φύγουμε πχ για ψώνια βάζω πλυντήριο ώστε να τα απλώσω μόλις γυρίσουμε.

Όταν γυρνάμε ανοίγω το πλυντήριο και τα ρούχα..στεγνά!

Αναρρωτιέμαι πως γίνεται αυτό..\όταν συνειδητοποιώ οτι έβαλα τα ρούχα,το απορρυπαντικό κλπ,επέλεξα πρόγραμμα θερμοκρασία αλλά..δεν πάτησα το κουμπί ένρξης!!Καλό?

 

Το ίδιο το έχω και σε βερσιον καφετιέριας:φίλτρο,καφέ,νερό αλλά όχι το κουμπί

ή ακόμα χειρότερα γυρνώ το κουμπί αλλά δεν τη βάζω στην πρίζα

όπως και στα μάτια της κουζίνας: "αγάπη μου κάτι έχει η κουζίνα,ένα τέταρτο τα μακαρόνια κι ακόμα κρύο το νερό"

 

Το τι γέλιο κάνουμε δεν μπορώ να το περιγράψω!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι κορίτσια.....το αισιόδοξο είναι ότι μόλις μεγαλώσουν λίγο τα παιδιά...στρώνει το αλτσχάιμερ!!!Αλλά μέχρι τότε να γράφετε εδώ να θυμόμαστε και τα δικά μας!!!!!!! :lol::lol::lol:

 

Στρώνει?????????????????? Στρώνει???????????????????????

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...