Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιοχημική κύηση


Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , belleblue είπε:

Ναι  αυτό είναι κατανοητό:-) επειδή υπαρχουν διαφορες ονομασιες /αιτίες στις παλλινδρομες,το ερώτημα φαίνεται να είναι, σημαίνει κάτι οτι έπεσε η χοριακή τόσο γρήγορα, πχ οτι εξαρχης δεν ηταν ψηλά;  Είναι νορμαλ να πέφτει τόσο γρήγορα; 

 

φυσιολογικοτατο ειναι να πεφτει γρηγορα κ ειναι κ το πιο θεμιτο. φανταζομαι οτι τοσο νωρις δεν θα ειχε δει σακο. οταν δεν βλεπεις σακο δεν προλαβαινει δηλαδη να ανεβει πολυ η χοριακη λεγετε βιοχημικη. αν ειχε δει σακο σε υπερηχο πριν αποβαλει λεγετε παλλινδρομη. η ονομασια δεν εχει πολυ μεγαλη σημασια κ τα δυο προερχονται απο τον ιδιο λογο συνηθως τοσο νωρις χρωμοσωμικες ανωμαλιες απλα κατι πηγε στραβα τυχαια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το σωστο ειναι να πεφτει γρηγορα η χοριακη και να μηδενιζεται!.οσο για τισ ονομασιεσ επειδη ειχα παρομοια εμπειρια λεγετα βιοχημικη διοτι δεν φαινεται κατι στον υπερηχο παρα μονο στο τεστ η στην χοριακη!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα, είμαι 39 ετών και προσπαθω για παιδί εδώ και καιρό. Πριν μια εβδομάδα είχα ένα θετικό τεστ εγκυμοσύνης και μια χοριακη 123. Λόγω ηλικίας ήμουνα συγκρατημένα αισιόδοξη ώσπου οντως έκανα μια δεύτερη χοριακη και είχα πέσει στο 40. Ο γιατρός που με εξέτασε μου είπε για βιοχημική ΚΙ φυσικά ακολούθησε αιμορραγία σαν περίοδος με όχι πολύ πόνο. 

Αν μπορεί κάποια κοπέλα να μου

εξηγησει: η βιοχημική σημαίνει  Προφανώς πως έγινε εμφύτευση για να ανέβει χοριακή τιμή, ωστόσο από ένα σημείο και μετά το έμβρυο σταμάτησε να αναπτύσσεται. Αυτό λογικά σημαίνει δύο τινά: η ότι το έμβρυο είχε χρωμοσωμικές ανωμαλίες που λένε ότι είναι και το πιο συνηθισμένο ή το περιβάλλον της μήτρας ήταν αρκετά τοξικό και δεν μπόρεσε να κρατηθεί η εγκυμοσύνη. Το ερώτημα μου είναι, επειδή έχω περάσει Αρκετές λοιμώξεις  στο παρελθόν και δεν το έχω ψάξει καθόλου, αν θα έπρεπε να κάνω αυτή την περιβόητη εξέταση του νίκα ή βιοψία του ενδομητρίου, για να δω αν υπάρχει κάποια λοίμωξη. Από την άλλη σκέφτομαι, αν υπήρχε κάποια λοίμωξη στη μήτρα, θα μπορούσε να οδηγήσει σε βιοχημική εγκυμοσύνη; Δεδομένου ότι με την βιοχημική εγκυμοσύνη γίνεται εμφύτευση που σημαίνει ότι είναι δεκτικό το ενδομήτριο. Παρακαλώ τα φώτα σας!

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Skoros είπε:

Καλησπέρα, είμαι 39 ετών και προσπαθω για παιδί εδώ και καιρό. Πριν μια εβδομάδα είχα ένα θετικό τεστ εγκυμοσύνης και μια χοριακη 123. Λόγω ηλικίας ήμουνα συγκρατημένα αισιόδοξη ώσπου οντως έκανα μια δεύτερη χοριακη και είχα πέσει στο 40. Ο γιατρός που με εξέτασε μου είπε για βιοχημική ΚΙ φυσικά ακολούθησε αιμορραγία σαν περίοδος με όχι πολύ πόνο. 

Αν μπορεί κάποια κοπέλα να μου

εξηγησει: η βιοχημική σημαίνει  Προφανώς πως έγινε εμφύτευση για να ανέβει χοριακή τιμή, ωστόσο από ένα σημείο και μετά το έμβρυο σταμάτησε να αναπτύσσεται. Αυτό λογικά σημαίνει δύο τινά: η ότι το έμβρυο είχε χρωμοσωμικές ανωμαλίες που λένε ότι είναι και το πιο συνηθισμένο ή το περιβάλλον της μήτρας ήταν αρκετά τοξικό και δεν μπόρεσε να κρατηθεί η εγκυμοσύνη. Το ερώτημα μου είναι, επειδή έχω περάσει Αρκετές λοιμώξεις  στο παρελθόν και δεν το έχω ψάξει καθόλου, αν θα έπρεπε να κάνω αυτή την περιβόητη εξέταση του νίκα ή βιοψία του ενδομητρίου, για να δω αν υπάρχει κάποια λοίμωξη. Από την άλλη σκέφτομαι, αν υπήρχε κάποια λοίμωξη στη μήτρα, θα μπορούσε να οδηγήσει σε βιοχημική εγκυμοσύνη; Δεδομένου ότι με την βιοχημική εγκυμοσύνη γίνεται εμφύτευση που σημαίνει ότι είναι δεκτικό το ενδομήτριο. Παρακαλώ τα φώτα σας!

Καλησπέρα! Τι εννοείς αρκετές λοιμώξεις ότι έχεις περάσει; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολλές κόλπιτιδες και επίσης είχα βγει και θετική σε PCR ιστού περιόδου σε χλαμύδια! Βέβαια σε εξέταση DNA κολπικού τραχηλικου δεν είχε φανεί! Πάντως έχω πάρει αρκετό ζιθρομαξ και βιμπραμισιν. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2018 at 6:13 ΜΜ, Skoros είπε:

Καλησπέρα, είμαι 39 ετών και προσπαθω για παιδί εδώ και καιρό. Πριν μια εβδομάδα είχα ένα θετικό τεστ εγκυμοσύνης και μια χοριακη 123. Λόγω ηλικίας ήμουνα συγκρατημένα αισιόδοξη ώσπου οντως έκανα μια δεύτερη χοριακη και είχα πέσει στο 40. Ο γιατρός που με εξέτασε μου είπε για βιοχημική ΚΙ φυσικά ακολούθησε αιμορραγία σαν περίοδος με όχι πολύ πόνο. 

Αν μπορεί κάποια κοπέλα να μου

εξηγησει: η βιοχημική σημαίνει  Προφανώς πως έγινε εμφύτευση για να ανέβει χοριακή τιμή, ωστόσο από ένα σημείο και μετά το έμβρυο σταμάτησε να αναπτύσσεται. Αυτό λογικά σημαίνει δύο τινά: η ότι το έμβρυο είχε χρωμοσωμικές ανωμαλίες που λένε ότι είναι και το πιο συνηθισμένο ή το περιβάλλον της μήτρας ήταν αρκετά τοξικό και δεν μπόρεσε να κρατηθεί η εγκυμοσύνη. Το ερώτημα μου είναι, επειδή έχω περάσει Αρκετές λοιμώξεις  στο παρελθόν και δεν το έχω ψάξει καθόλου, αν θα έπρεπε να κάνω αυτή την περιβόητη εξέταση του νίκα ή βιοψία του ενδομητρίου, για να δω αν υπάρχει κάποια λοίμωξη. Από την άλλη σκέφτομαι, αν υπήρχε κάποια λοίμωξη στη μήτρα, θα μπορούσε να οδηγήσει σε βιοχημική εγκυμοσύνη; Δεδομένου ότι με την βιοχημική εγκυμοσύνη γίνεται εμφύτευση που σημαίνει ότι είναι δεκτικό το ενδομήτριο. Παρακαλώ τα φώτα σας!

 

Μία βιοχημική εγκυμοσύνη δε νομίζω ότι γενικά θέλει διερεύνηση, πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό καταλήγει σε βιοχημικές εγκυμοσύνες, που απλά το εκλαμβάνουμε σαν καθυστέρηση και τίποτα παρά πάνω αν δεν έχει προηγηθεί χοριακή. Noμίζω στα 40 το αναμενόμενο ποσοστό είναι 50%.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Skoros είπε:

Πολλές κόλπιτιδες και επίσης είχα βγει και θετική σε PCR ιστού περιόδου σε χλαμύδια! Βέβαια σε εξέταση DNA κολπικού τραχηλικου δεν είχε φανεί! Πάντως έχω πάρει αρκετό ζιθρομαξ και βιμπραμισιν. 

@astrogea μηπωσ μπορεισ να βοθησεισ???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Η αλήθεια είναι ότι έχω τρομοκρατηθεί βλέποντας ποσο πολύ μπορεί να μπει κάποιος στον κυκεώνα εξετάσεων. Απλά μου στοιχησε πολύ κ σκέφτομαι τι θα μπορούσα να κανω για να ελαχιστοποίησω τις πιθανότητες να ξανασυμβεί. Λογικά με μια Βιοχημική εγκυμοσύνη επετεύχθη εμφύτευση, γεγονός που σημαίνει ότι μέχρι ενός σημείου κάπως πάει καλά. Τώρα τι συμβαίνει μετά, φαντάζομαι είναι πολύπλοκες διεργασίες οπότε τρέχα γύρευε.Απλά σκέφτομαι ότι το παρήγορο είναι ότι για να ανέβει η χοριακή η εμφύτευση έγινε.

 Πάντως ρε παιδιά αυτή εξέταση με τον ιστό περιόδου, αν και απ’ ό,τι έχω ακούσει την πιστεύει γυναικολόγος μου, με είχε ταράξει και είμαι ακόμα με ταράζει πάρα πολύ. Δεδομένου ότι βρέθηκα θετική σε Χλαμυδια αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως συνέβη κάτι τέτοιο. Προφυλακτικά πήρα αρκετή αντιβίωση, αν και ξαναλέω αρκετοί  αμφιβάλλουν για αυτήν την εξέταση. 

17 ώρες πρίν, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

 

Οι βιοχημικές κυήσεις είναι πολύ συχνό φαινόμενο και ειδικά σε γυναίκες >35 ετών και, όπως λέτε κι εσείς, οφείλονται κατά τεράστιο ποσοστό σε χρωμοσωμικές ή άλλες ανωμαλίες του εμβρύου και όχι οργανικά προβλήματα της μητέρας. Υπό αυτήν την οπτική κατά κανόνα δεν διερευνούμε περισσότερο τα αίτια. 

Από την άλλη, με το ιστορικό σας, καλό είναι να συζητήσετε με το γυναικολόγο σας αν υπάρχει λόγος για περαιτέρω εξετάσεις και να μην διαβάζετε στο διαδίκτυο πράγματα που σας τρομάζουν και σας οδηγούν σε περιττές εξετάσεις και έξοδα, χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.  

 Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, έχω κάνει όλες τις εξετάσεις μοριακές κολπικού  —τραχηλικου για σεξουαλικως μεταδιδόμενα  νοσήματα και δε βρέθηκε ποτέ τίποτα. Ωστόσο έχω περάσει αρκετές κολπίτιδες και μυκητιάσεις, και παράλληλα βρέθηκα θετική και τα χλαμύδια με τον ιστό περιόδου. Τώρα τι να πω έχω κάνει τις μοριακές εις διπλούν και σε δημόσιο νοσοκομείο  και σε ιδιωτική βιοϊατρική. Δεν ξέρω τι να πρωτοΠιστέψω.

 

 Επίσης να σημειώσω, επειδή το έχω ψάξει αρκετά και σε site του εξωτερικού, ότι σε περίπτωση ενδομήτριτιδας μπορεί μία κοπέλα  να έχει πάρει αρκετή αντιβίωση και να έχει φύγει το μικρόβιο, αλλά έχει μείνει πίσω στη μήτρα η φλεγμονή. Τώρα με ποιο τρόπο( σε περίπτωση που υπάρχει φλεγμονή και εμποδίζει την σωστή εμφύτευση και ανάπτυξη του εμβρύου) μπορεί να να φύγει πραγματικά εδώ σηκώνω τα χέρια ψηλά, Δηλαδή απ’ ό,τι καταλαβαίνω μπλέκουν αρκετοί παράγοντες λόγω φλεγμονής.Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω γι’ αυτό, παρακαλώ πολύ να στείλει μια απάντηση μπας και καταλάβω και εγώ τι ενδεχόμενα υπάρχουν για να συζητήσω με το γυναικολόγο μου.ευχαριστώ πάρα πολύ!

Επεξεργάστηκαν by Skoros
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Skoros είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Η αλήθεια είναι ότι έχω τρομοκρατηθεί βλέποντας ποσο πολύ μπορεί να μπει κάποιος στον κυκεώνα εξετάσεων. Απλά μου στοιχησε πολύ κ σκέφτομαι τι θα μπορούσα να κανω για να ελαχιστοποίησω τις πιθανότητες να ξανασυμβεί. Λογικά με μια Βιοχημική εγκυμοσύνη επετεύχθη εμφύτευση, γεγονός που σημαίνει ότι μέχρι ενός σημείου κάπως πάει καλά. Τώρα τι συμβαίνει μετά, φαντάζομαι είναι πολύπλοκες διεργασίες οπότε τρέχα γύρευε.Απλά σκέφτομαι ότι το παρήγορο είναι ότι για να ανέβει η χοριακή η εμφύτευση έγινε.

 Πάντως ρε παιδιά αυτή εξέταση με τον ιστό περιόδου, αν και απ’ ό,τι έχω ακούσει την πιστεύει γυναικολόγος μου, με είχε ταράξει και είμαι ακόμα με ταράζει πάρα πολύ. Δεδομένου ότι βρέθηκα θετική σε Χλαμυδια αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως συνέβη κάτι τέτοιο. Προφυλακτικά πήρα αρκετή αντιβίωση, αν και ξαναλέω αρκετοί  αμφιβάλλουν για αυτήν την εξέταση. 

 Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, έχω κάνει όλες τις εξετάσεις μοριακές κολπικού  —τραχηλικου για σεξουαλικως μεταδιδόμενα  νοσήματα και δε βρέθηκε ποτέ τίποτα. Ωστόσο έχω περάσει αρκετές κολπίτιδες και μυκητιάσεις, και παράλληλα βρέθηκα θετική και τα χλαμύδια με τον ιστό περιόδου. Τώρα τι να πω έχω κάνει τις μοριακές εις διπλούν και σε δημόσιο νοσοκομείο  και σε ιδιωτική βιοϊατρική. Δεν ξέρω τι να πρωτοΠιστέψω.

 

 Επίσης να σημειώσω, επειδή το έχω ψάξει αρκετά και σε site του εξωτερικού, ότι σε περίπτωση ενδομήτριτιδας μπορεί μία κοπέλα  να έχει πάρει αρκετή αντιβίωση και να έχει φύγει το μικρόβιο, αλλά έχει μείνει πίσω στη μήτρα η φλεγμονή. Τώρα με ποιο τρόπο( σε περίπτωση που υπάρχει φλεγμονή και εμποδίζει την σωστή εμφύτευση και ανάπτυξη του εμβρύου) μπορεί να να φύγει πραγματικά εδώ σηκώνω τα χέρια ψηλά, Δηλαδή απ’ ό,τι καταλαβαίνω μπλέκουν αρκετοί παράγοντες λόγω φλεγμονής.Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω γι’ αυτό, παρακαλώ πολύ να στείλει μια απάντηση μπας και καταλάβω και εγώ τι ενδεχόμενα υπάρχουν για να συζητήσω με το γυναικολόγο μου.ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

Μία βιοχημική εγκυμοσύνη δεν την ψάχνει κανείς γιατρός ούτε καν στα 20, πόσο μάλλον σε μία ηλικία που είναι αναμενόμενο να συμβεί κυριολεκτικά στις μισές πιθανές εγκυμοσύνες. Μην μπαίνεις στη λογική να κάνεις εξετάσεις χωρίς λόγο, απλά θα καταλήξεις να βρεθείς στα χέρια γιατρού που σε βλέπει σαν πορτοφόλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια, εχω ενα αγοράκι 1,5 ετών και πριν 2 μέρες έκανα χοριακη που βγήκε 12. Στην επαναληπτική δυο μέρες μετά μηδενισε. Είμαι στην 8η μέρα καθυστέρησης, ποτε περιπου θα έρθει το αιμα;

Επεξεργάστηκαν by basoliakou
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sansa είπε:

Λογικά αφού μηδενίσει η χοριακη έρχεται περίοδος σύντομα. Αν όχι καλό είναι να πας στο γυναικολόγο. 

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Εννοείται ότι θα πάω στο γιατρό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

 

Βρίσκομαι στη τρίτη με τέταρτη εβδομάδα κύησης χτές ένιωσα ένα έντονο πόνο χαμηλά και έβγαλα αίμα στα ούρα μου. δεν είχα καταρροή, τηλεφώνησα αμέσως το γιατρό μου κ μου είπε να παω να κανω μια χοριακή και να ξαπλώσω. έκανα χοριακή βγήκε 9 από 170 που είχα πριν μια εβδομάδα.

Γιατί μου συνέβη αυτό, ο γιατρός αυριο μου έκλεισε ραντεβού αλλά δε μπορώ να περιμένω ως αύριο. σήμερα εχω κανονικά ζαλάδες και τάση για εμετό. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γεια σας! Θα ήθελα να μοιραστώ τον πόνο μου και να ακούσω τις συμβουλές σας ή τις παρόμοιες εμπειρίες σας. Είμαι με τον αρραβωνιαστικό μου 10 χρόνια. Σε ένα μήνα πρόκειται να παντρευτούμε, άλλα κάναμε πρώτη φορά προσπάθεια πριν ένα μήνα. Λόγω πολυκυστικών (αν και ο γυναικολόγος μου, μου είπε πως στον υπέρηχο δε βλέπει τίποτα παθολογικό) με συμπτώματα ακμής, ήπιας τριχοφυΐας στο πηγούνι και κύκλο 35-40 ημερών που διαρκεί 2-3 ημέρες με σχετική μικρή ροή, πίστευα ότι δε θα καταφέρω να μείνω εύκολα έγκυος. Μετά την επαφή ξεκίνησα να κάνω αμέσως τεστ εγκυμοσύνης. Κάθε μέρα. Ένα απόγευμα, λοιπόν, θεωρώντας πως θα δω ξανά μια γραμμή και το τεστ θα πεταχτεί για άλλη μια φορά στα σκουπίδια, εμφανίστηκε μια άχνη δεύτερη γραμμή. Άρχισα να κλαίω, έκπληκτη και ανακουφισμένη ότι θα καταφέρω να ζήσω το πολυπόθητο αυτό όνειρο. Αμέσως ξεκίνησα υγιεινή διατροφή, να μην κάνω απότομες κινήσεις και να μην κουράζομαι. Την επόμενη μέρα είδα λίγο ροζ αιματάκι στο σκούπισμα και το βράδυ κόκκινο (ποσότητα σαν κεφαλάκι καρφίτσας). Ταυτόχρονα είχα πόνους περιόδου που ,όμως, είχα πριν καν μάθω ότι είμαι έγκυος. Ήταν Σάββατο, όποτε δεν επικοινώνησα με κανέναν ιατρό. Έρχεται Δευτέρα, επικοινωνώ με τον γυναικολόγο μου. Κάνω χοριακή.. Είναι στο 11. Χαμηλή, αλλά θετική..σκέφτομαι. Κατά βάθος ήξερα ότι κάτι πάει λάθος. Θα την επαναλάβουμε σε δυο ημέρες, λέει ο ιατρός. Την επόμενη ημέρα, ούσα ανυπόμονη, έκανα τεστ εγκυμοσύνης στο σπίτι. Η γραμμή ακόμα πιο αχνή. Στο σκούπισμα περισσότερη βλέννη με ροζ αίμα. Κατάλαβα ότι η αρχή του τέλους είχε έρθει. Φτάνει η επόμενη ημέρα. Χοριακή αρνητική. Βιοχημική κύηση. Τι να έφταιξε; Έφταιξα εγώ που πριν το μάθω είχα ταξιδέψει, περπατούσα γρήγορα, έσκυβα και σήκωνα βάρη; Έφταιξα που επισκέφθηκα δερματολόγο για μια θεραπεία προσώπου και σφάδαξα στον πόνο; Φταίνε οι πολυκυστικές μου και η ήπια αυξημένη προλακτίνη και διυδροεπιανδροστερόνη; Κλαίω όλη μέρα. Ξέρω ότι η βιοχημική κύηση είναι κάτι σύνηθες, αλλά δεν τολμώ να προσπαθήσω ξανά, γιατί δε θα αντέξω κάτι παρόμοιο. Γνωρίζω πως υπάρχουν πολύ χειρότερες περιπτώσεις, αλλά ό,τι και να σκεφτώ δε με βοηθάει. Ο φίλος μου το έχει πάρει ψύχραιμα και είπε πως θα κάνουμε ό,τι χρειαστεί και να μη στενοχωριέμαι καθόλου. Όμως δε με παρηγορεί τίποτα….Έχετε ζήσει κάτι παρόμοιο; 

Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2023 at 2:22 ΜΜ, Justwantedtobeamommy είπε:

Γεια σας! Θα ήθελα να μοιραστώ τον πόνο μου και να ακούσω τις συμβουλές σας ή τις παρόμοιες εμπειρίες σας. Είμαι με τον αρραβωνιαστικό μου 10 χρόνια. Σε ένα μήνα πρόκειται να παντρευτούμε, άλλα κάναμε πρώτη φορά προσπάθεια πριν ένα μήνα. Λόγω πολυκυστικών (αν και ο γυναικολόγος μου, μου είπε πως στον υπέρηχο δε βλέπει τίποτα παθολογικό) με συμπτώματα ακμής, ήπιας τριχοφυΐας στο πηγούνι και κύκλο 35-40 ημερών που διαρκεί 2-3 ημέρες με σχετική μικρή ροή, πίστευα ότι δε θα καταφέρω να μείνω εύκολα έγκυος. Μετά την επαφή ξεκίνησα να κάνω αμέσως τεστ εγκυμοσύνης. Κάθε μέρα. Ένα απόγευμα, λοιπόν, θεωρώντας πως θα δω ξανά μια γραμμή και το τεστ θα πεταχτεί για άλλη μια φορά στα σκουπίδια, εμφανίστηκε μια άχνη δεύτερη γραμμή. Άρχισα να κλαίω, έκπληκτη και ανακουφισμένη ότι θα καταφέρω να ζήσω το πολυπόθητο αυτό όνειρο. Αμέσως ξεκίνησα υγιεινή διατροφή, να μην κάνω απότομες κινήσεις και να μην κουράζομαι. Την επόμενη μέρα είδα λίγο ροζ αιματάκι στο σκούπισμα και το βράδυ κόκκινο (ποσότητα σαν κεφαλάκι καρφίτσας). Ταυτόχρονα είχα πόνους περιόδου που ,όμως, είχα πριν καν μάθω ότι είμαι έγκυος. Ήταν Σάββατο, όποτε δεν επικοινώνησα με κανέναν ιατρό. Έρχεται Δευτέρα, επικοινωνώ με τον γυναικολόγο μου. Κάνω χοριακή.. Είναι στο 11. Χαμηλή, αλλά θετική..σκέφτομαι. Κατά βάθος ήξερα ότι κάτι πάει λάθος. Θα την επαναλάβουμε σε δυο ημέρες, λέει ο ιατρός. Την επόμενη ημέρα, ούσα ανυπόμονη, έκανα τεστ εγκυμοσύνης στο σπίτι. Η γραμμή ακόμα πιο αχνή. Στο σκούπισμα περισσότερη βλέννη με ροζ αίμα. Κατάλαβα ότι η αρχή του τέλους είχε έρθει. Φτάνει η επόμενη ημέρα. Χοριακή αρνητική. Βιοχημική κύηση. Τι να έφταιξε; Έφταιξα εγώ που πριν το μάθω είχα ταξιδέψει, περπατούσα γρήγορα, έσκυβα και σήκωνα βάρη; Έφταιξα που επισκέφθηκα δερματολόγο για μια θεραπεία προσώπου και σφάδαξα στον πόνο; Φταίνε οι πολυκυστικές μου και η ήπια αυξημένη προλακτίνη και διυδροεπιανδροστερόνη; Κλαίω όλη μέρα. Ξέρω ότι η βιοχημική κύηση είναι κάτι σύνηθες, αλλά δεν τολμώ να προσπαθήσω ξανά, γιατί δε θα αντέξω κάτι παρόμοιο. Γνωρίζω πως υπάρχουν πολύ χειρότερες περιπτώσεις, αλλά ό,τι και να σκεφτώ δε με βοηθάει. Ο φίλος μου το έχει πάρει ψύχραιμα και είπε πως θα κάνουμε ό,τι χρειαστεί και να μη στενοχωριέμαι καθόλου. Όμως δε με παρηγορεί τίποτα….Έχετε ζήσει κάτι παρόμοιο; 

 

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες γυναίκες έχουν έρθει αντιμέτωπες με βιοχημική κύηση. Είτε το γνωρίζουν (από τέστ) είτε όχι (απλά μια καθυστέρηση και μετά από μέρες ήρθε η περίοδος). 

Αυτή η εύκολη πρόσβαση που έχουμε στα τεστ που ανιχνεύουν πριν την καθυστέρηση μας κάνει να συνειδητοποιούμε ότι τελικά είναι πάρα πολλές γυναίκες αυτές που το παθαίνουν. 

Δεν είναι κακό να έχεις μια βιοχημική κύηση. Πρώτον σκέψου ότι πσρ'ολη την ορμονική εικόνα των πολυκυστικων, ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΉΘΗΚΑΝ κάποιες βασικές διεργασίες μέσα στο σώμα σου. 

Για αρχή ότι έκανες ωορρηξία, ότι οι σάλπιγγες σου λειτουργούν για να κάνουν αυτό που πρέπει να κάνουν και ότι έχετε ένα εν δυνάμει καλό σπέρμα . 

 

 Υπάρχουν χίλιοι δυο λόγοι που μπορεί να συνέβη. 

Π.χ κάτι να πήγε στραβά στις αρχικές διαιρέσεις των κυττάρων ως αποτέλεσμα να πήγε να δημιουργηθεί ένα έμβρυο με χρωμοσωμικες ανωμαλίες και ο οργανισμός σου- η φύση να το απέβαλλε επιτόπου.  (Τυχαίο γεγονός συνήθως) 

Και άλλοι παράγοντες. Μια αναζήτηση στο google 'η ένα ερώτημα στον γιατρό σου θα σε ενημερώσει. 

 

Αν δεν θες να ξανά μπεις σε αυτή την διαδικασία (αν και αυτό δεν είναι στο χέρι μας πάντα) μπορείς να ξεκινήσεις ήδη από τώρα φυλλικό οξύ το οποίο είναι πολύ σημαντικο να παίρνουμε για τα πολύ πρώιμα στάδια της εγκυμοσύνης, να κάνεις έναν έλεγχο ορμονών (αν δεν έχεις κάνει πρόσφατα) και φυσικά να συμβουλευτείς και ενδοκρινολόγο. Είναι ο αρμόδιος γιατρός να σου ρυθμίσει τις ορμόνες αν και εφόσον χρειάζεται. 

 

Εγώ είχα μια βιοχημική τον Σεπτέμβρη και μετά από ορμονικές εξετάσεις οι οποίες ήταν μια χαρά , ξεκίνησα προγεννητικες βιταμίνες, προληπτικά οι οποίες βέβαια ήταν αρκετά ακριβές αλλά άξιζε. Ξεκίνησε και ο σύζυγος επίσης προληπτικά. (είχαμε και μια κύηση πέρσι με χρωμοσομικες ανωμαλίες και διακόψαμε) 

 

γενικά και λόγω του ιστορικού με την προηγούμενη κύηση, εκανα  ορμονικές εξετάσεις, καρυότυπο ζεύγους, θρομβοφιλια (αποδείχθηκε τελικά ότι είχα). 

Μετά από 2 μήνες έμεινα έγκυος και μέχρι στιγμής τα πράγματα πάνε καλά. 

Μην απογοητεύεσαι. Είναι πολύ συχνό φαινόμενο. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2023 at 2:22 ΜΜ, Justwantedtobeamommy είπε:

Γεια σας! Θα ήθελα να μοιραστώ τον πόνο μου και να ακούσω τις συμβουλές σας ή τις παρόμοιες εμπειρίες σας. Είμαι με τον αρραβωνιαστικό μου 10 χρόνια. Σε ένα μήνα πρόκειται να παντρευτούμε, άλλα κάναμε πρώτη φορά προσπάθεια πριν ένα μήνα. Λόγω πολυκυστικών (αν και ο γυναικολόγος μου, μου είπε πως στον υπέρηχο δε βλέπει τίποτα παθολογικό) με συμπτώματα ακμής, ήπιας τριχοφυΐας στο πηγούνι και κύκλο 35-40 ημερών που διαρκεί 2-3 ημέρες με σχετική μικρή ροή, πίστευα ότι δε θα καταφέρω να μείνω εύκολα έγκυος. Μετά την επαφή ξεκίνησα να κάνω αμέσως τεστ εγκυμοσύνης. Κάθε μέρα. Ένα απόγευμα, λοιπόν, θεωρώντας πως θα δω ξανά μια γραμμή και το τεστ θα πεταχτεί για άλλη μια φορά στα σκουπίδια, εμφανίστηκε μια άχνη δεύτερη γραμμή. Άρχισα να κλαίω, έκπληκτη και ανακουφισμένη ότι θα καταφέρω να ζήσω το πολυπόθητο αυτό όνειρο. Αμέσως ξεκίνησα υγιεινή διατροφή, να μην κάνω απότομες κινήσεις και να μην κουράζομαι. Την επόμενη μέρα είδα λίγο ροζ αιματάκι στο σκούπισμα και το βράδυ κόκκινο (ποσότητα σαν κεφαλάκι καρφίτσας). Ταυτόχρονα είχα πόνους περιόδου που ,όμως, είχα πριν καν μάθω ότι είμαι έγκυος. Ήταν Σάββατο, όποτε δεν επικοινώνησα με κανέναν ιατρό. Έρχεται Δευτέρα, επικοινωνώ με τον γυναικολόγο μου. Κάνω χοριακή.. Είναι στο 11. Χαμηλή, αλλά θετική..σκέφτομαι. Κατά βάθος ήξερα ότι κάτι πάει λάθος. Θα την επαναλάβουμε σε δυο ημέρες, λέει ο ιατρός. Την επόμενη ημέρα, ούσα ανυπόμονη, έκανα τεστ εγκυμοσύνης στο σπίτι. Η γραμμή ακόμα πιο αχνή. Στο σκούπισμα περισσότερη βλέννη με ροζ αίμα. Κατάλαβα ότι η αρχή του τέλους είχε έρθει. Φτάνει η επόμενη ημέρα. Χοριακή αρνητική. Βιοχημική κύηση. Τι να έφταιξε; Έφταιξα εγώ που πριν το μάθω είχα ταξιδέψει, περπατούσα γρήγορα, έσκυβα και σήκωνα βάρη; Έφταιξα που επισκέφθηκα δερματολόγο για μια θεραπεία προσώπου και σφάδαξα στον πόνο; Φταίνε οι πολυκυστικές μου και η ήπια αυξημένη προλακτίνη και διυδροεπιανδροστερόνη; Κλαίω όλη μέρα. Ξέρω ότι η βιοχημική κύηση είναι κάτι σύνηθες, αλλά δεν τολμώ να προσπαθήσω ξανά, γιατί δε θα αντέξω κάτι παρόμοιο. Γνωρίζω πως υπάρχουν πολύ χειρότερες περιπτώσεις, αλλά ό,τι και να σκεφτώ δε με βοηθάει. Ο φίλος μου το έχει πάρει ψύχραιμα και είπε πως θα κάνουμε ό,τι χρειαστεί και να μη στενοχωριέμαι καθόλου. Όμως δε με παρηγορεί τίποτα….Έχετε ζήσει κάτι παρόμοιο; 

 

Πρώτα από όλα, λυπάμαι που το έζησες αυτό, το έχω περάσει και εγώ, λίγο χειρότερα, από την άποψη ότι εγώ πήρα θετικό τεστ μετά από εβδομάδα καθυστέρησης και αφού πήρα τη χαρά της ζωής μου μετά από δύο ημέρες είχα βιοχημική.

 

Μερικά πράγματα που ίσως σου πει και ο γυναικολόγος σου και αναφέρθηκαν πιο πάνω.

α) Οι βιοχημικές κυήσεις είναι πολύ συχνότερες από όσο νομίζουμε. Η διαφορά με το παρελθόν είναι ότι πλέον τα τεστ είναι πιο ευαίσθητα και μια γυναίκα που συνειδητά προσπαθεί να μείνει έγκυος μπορεί να το αντιληφθεί πολύ νωρίτερα από οτι θα γινόταν παλαιότερα (που συνήθως περιμέναμε την καθυστέρηση για να ελέγξουμε).

β) δεν υπάρχει τίποτα που μπορείς να κάνεις για να αποφύγεις μια βιοχημική κύηση. Οι βιοχημικές είναι αποτέλεσμα κακού γεννετικού υλικού. Δεν επηρεάζονται ούτε από το αν σηκώσεις βάρος, ούτε από τη κούραση, ούτε από θεραπείες προσώπου, ούτε από ταξίδια, ούτε το να ξεκινήσεις άμεσα διατροφή θα επηρεάσει το αποτέλεσμα. 

γ)και μόνο το γεγονός ότι είχες βιοχημική είναι πολύ ενθαρρυντικό. Σημαίνει ότι αρκετά σημαντικά κομμάτια του οργανισμού σου και του συζύγου λειτουργούν όπως πρέπει. Αυτό έχε υπόψη σου ότι δεν είναι δεδομένο, για πολλά ζευγάρια εκεί έξω

δ) οι προληπτικές ενέργειες μόνο καλό μπορούν να κάνουν για την επόμενη φορά. Φυλικό οξύ όπως ειπώθηκε και γενικότερα ενδυνάμωση. Μπορείς να κάνεις ένα σετ εξετάσεων αιματολογικών και ορμονικών, συμβουλή μου μην αγχωθείς με αυτό. Το άγχος πραγματικά είναι ο μεγαλύτερος ανασταλτικός παράγοντας.

ε) δε χρειάζεται να προσπαθήσεις ξανά άμεσα. Πάρε το χρόνο σου, έχεις κάθε δικαίωμα να στεναχωρηθείς, να κλάψεις και με το καιρό να το ξεπεράσεις. 

 

Στη δική μου περίπτωση, η επιτυχημένη εγκυμοσύνη ήρθε δύο χρόνια μετά τη βιοχημική, αφού πρώτα είχα παραιτηθεί από το να μετράω ημέρες, να υπολογίζω ωορηξίες κλπ κλπ Όταν αποφάσισα ότι δεν υπάρχει λόγος για όλα αυτά και ότι ακόμα και χωρίς παιδί θα είμαι καλά, τότε ήταν που έμεινα έγκυος. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...