Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιοχημική κύηση


Recommended Posts

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα τι παίζει.. Ήσουν έγκυος, σου είπαν για παλίνδρομη και έκανες απόξεση; ή το απέβαλες από μόνη σου; μετά σου ξανάρθε περίοδος; μπερδεύτηκα:confused:

Γενικά, έχω ξαναδιαβάσει στο φόρουμ περίπτωση που να αυξομειώνεται η χοριακή στην αρχή..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε τόσο μικρές χοριακές μπορεί να υπάρχει απόκλιση και από το ίδιο το μικροβιολογικό. Σ' εμένα έτυχε και το ίδιο μικροβιολογικό στο ίδιο δείγμα αίματος να μετρήσει τη χοριακή μου και να τη βρει 50 και να ξαναμετρήσει αμέσως μετά και να τη βρει 90. Είναι απόκλιση των μηχανημάτων και οι τιμές είναι πολύ μικρές με μεγάλα περιθώρια λάθους. Οπότε και σ' εσένα από 57 στο 40 δεν έχει μεγάλη διαφορά.

 

Σημασία έχει, μετά την έντονη περίοδο/αποβολή που υποθέτετε ότι ήταν, να πέσει η χοριακή σταδιακά. Αν αυξάνεται θα σου πει και ο γιατρός λογικά ότι είτε θα ψάξετε και εκτός μήτρας ή θα πάρει κάποια στιγμή μπρος και θα αυξηθεί η χοριακή και λογικά το αίμα θα ήταν ψευδοπερίοδος (εάν μιλάμε για λίγο αίμα μάλλον). Σου το εύχομαι, πολλές περιπτώσεις ξεκίνησαν με χαμηλές χοριακές που δεν αυξάνονταν ομαλά και μετά την 100δα πήραν μπρος. Απλώς θα έχετε το νου σας να παρακολουθείτε τη χοριακή. Καλή δύναμη σου εύχομαι και υπομονή, όσες το έχουμε περάσει το άγχος με τις χοριακές νιώθουμε πόσο δύσκολο είναι.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Βασικά μάλλον δεν διευκρίνισα πολύ ξεκάθαρα ότι δυστυχώς απέβαλα πριν 12 μέρες.

Παλίνδρομη βιοχημική μου την είπαν.

Πριν την αποβολή, η πρώτη χοριακή ήταν στα 50 (5 εβδομάδων).

Η επόμενη γύρω στα 40.

Και μετά αποβολή… φυσική αποβολή.. χωρίς απόξεση.

Ύστερα μου είπαν θα μηδενιστεί σταδιακά η χοριακή και να το παρακολουθώ.

Πάω λοιπόν και μου βγαίνει 60.

Και η τελευταία στα 143!

Και είναι να τρελένεσαι.

Δεν σου φτάνει ο ψυχολογικός πόνος, έχεις και την χοριακή που ανεξήγητα ανεβαίνει .

(Να τονίσω πως και κάποιοι γιατροί θέλαν να με βάλουν και για απόξεση για τέτοιες τιμές!! Τέλος πάντων…)

Ο νέος γιατρός μου είπε πως η τιμή είναι χαμηλή για φόβο εξωμήτριας. Κάτι τέτοιο λέει σε ανησυχεί μόνο όταν φτάνει πάνω από 1000, έχεις πολύ ροή και αφόρητους πόνους.

Εν τέλει όλοι συμφωνούν πως θέλει χρόνο να μηδενιστεί και πως υπάρχουν περιπτώσεις που μετά από αποβολή η χοριακή ανεβαίνει σε ένα ψηλό νούμερο στα ξαφνικά και πέφτει εντελώς.

Το ενδομήτριο το βρήκαν 4 χιλιοστά στη τελευταία μέτρηση.

Την Δευτέρα θα ξαναπάω για μέτρηση.

Θα σας ενημερώσω τι θα γίνει, γιατί από ότι φαίνεται δεν είναι και το πιο συχνό φαινόμενο.

Αν τυχαία γνωρίζετε κάτι παραπάνω ή το έχετε περάσει θα σας ευχαριστούσα ιδιαίτερα να το μοιραζόμασταν.

Να είστε όλοι κάλα. Και όλες οι επιθυμίες σας να γίνουν πραγματικότητα…

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό ούτε να σε τρομάξω ούτε να σε στεναχωρήσω, ήμουν μάλλον κι εγώ πολύ σπάνια περίπτωση. Αλλά επειδή γράφεις μήπως κάτι παραπάνω γνωρίζουμε, θα σου έλεγα να έχεις στο νου σου πάντα και την υπερηχογραφική παρακολούθηση και την παρακολούθηση της χοριακής μέχρι να μηδενίσει για να είστε σίγουροι. 

 

Εγώ είχα εξωμήτριο στη σάλπιγγα και η χοριακή μου ήταν 16 και μετά 25 περίπου και μετά την αιμορραγία επί 15 μέρες χωρίς πόνους, κι ενώ περίμενα να μηδενίσει, 1 ολόκληρο μήνα μετά είδαμε ότι δεν έπεσε, αλλά ήταν 90. Και φάνηκε και υπερηχογραφικά με το 90 ένα σχετικά μεγάλο εξωμήτριο κύημα. Οπότε απλώς να είστε σε εγρήγορση. Δεν πίστευε κι ο γιατρός μου ότι με το 90 θα φαινόταν κάτι ούτε φυσικά ότι επρόκειτο για εξωμήτριο. Αλλά καμιά φορά υπάρχουν κι αυτές οι τιμές. Πόνους δεν είχα. 

 

Σου εύχομαι να μηδενίσει, όντως θέλει κάποιο χρόνο για να μηδενίσει μόνη της, στο βάθος ενός μήνα, αλλά θα σου πει κι ο γιατρός σου. Να τον ενοχλείς πάντως για να το παρακολουθείτε. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι μου σε μένα μετά την απόξεση η χοριακή που έκανα μετά από 5 μέρες ήταν 100.Και μετά από μια βδομάδα 14.Πιστεύω να έκανες σήμερα χοριακή και να έχετε μια εικόνα.Ισως δεν καθάρισε καλά ή αργεί να πέσει.Περιμένουμε νέα σου, όλα να πάνε καλα΄και να μηδενιστεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και πάλι κορίτσια!

Ελπίζω να είστε καλά!

Εδώ εξακολουθώ να ανεβαίνω...

από 143 πήγε 211 και σήμερα 243...

έχω μιλήσει με αρκετούς αξιόλογους γιατρούς και όλοι μου λένε πως σε αυτή τη φάση δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα,

εάν θέλουμε να αποφύγουμε μια ενδεχομένως περιττή επέμβαση..

όλα λένε είναι πιθανά, ακόμα και να κατέβει μόνη της φυσιολογικά.

Κάποιοι υποστηρίζουν, το καλό σενάριο, πως συμβαίνει μετά απο αποβολή η χοριακή να πιάνει ένα ψηλό σημείο και μετά να ξαναπέφτει.

βέβαια, πρόκειται για βασανιστήριο της σταγόνας όταν σου λένε πρέπει να ανεβεί τουλάχιστον 800 για να προχωρήσουμε σε κάτι..

για κακά σενάρια τελειωμό δεν θα είχε η δημοσίευση.. οπότε τι να πω...

ας ελπίσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Υπερηχο εχεις κανει;η ζοζεφιν πανω γραφει οτι με χοριακη 90ειδαν ενα αρκετα μεγαλο κυημα εξωμητριο

Κ επειδη γραφεις το παχος ενδομητριου,νομιζω οτι για εγκυμοσυνη ειναι μικρο,αν θελετε να βοηθησετε την εγκυμοσυνη ισως πρεπει να παρεις πριγεστερονη

Link to comment
Share on other sites

On 9 Ιουνίου 2017 at 10:18 ΠΜ, Μαρια Τσαλωνη είπε:

Καλημέρα σε όλους σας!

Πρώτη φορά παίρνω το θάρρος να γράψω σε κάποιο φορουμ, και αυτο γιατί με εχει φαει το άγχος και η ανησυχία μου.

Οι γιατροί μου μου λένε να σταματησω το Google Medical School Search, αλλά οι εμπειρίες όλων μας είναι τουλάχιστον ενθαρρυντικές και κατατοπιστικές σε ανθρώπους που το χρειάζονται.

Για να μην τα πολυλογώ,

παλίνδρομη βιοχημική κύηση στις 30/5

Η χοριακή ξεκίνησε πολύ χαμηλή στο 57,66

Η δεύτερη έπεσε στο 40, 50

Μετά αποβολή, με νορμαλ πόνους και ροή αίματος, σαν έντολη περίοδος.

Η τρίτη ανέβηκε στα 60

Η τέταρτη 143!

Και συνεχίζω να έχω σταγόνες μετά απο 11 μέρες.

Το έχει περάσει κάποιος άλλος; Τι μπορεί να γίνεται;

Οι τιμές είναι χαμηλές, αλλά αντί να πέφτουν, αυτές τώρα θυμήθηκαν να ανέβουν.

Μου είπε ο γιατρός πως οι τιμες ειναι χαμηλές για απόξεση ή για όποιο άλλο φόβο.

Υπερηχογραφικά λένε πως φαίνονται οκ τα πράγματα.

Σακο ή μωρο δεν είδαμε ποτέ.

Αλλά δεν μπορώ να ησυχάσω όπως φαντάζεστε.

Μήπως έχετε καμία ιδέα;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Η δίκη μου ιστορία έχει ως εξης.περυσι τον Φλεβάρη την ημέρα που περίμενα περίοδο αδιαθέτησα κανονικά βέβαια με λιγο λιγότερη ΡΟΗ./25η Μαρτίου ξανά μικρη αιμοραγια κ πάω στον τότε γυναικολόγο μου.μου κάνει τεστ εγκυμοσύνης βγαίνει αχνό αλλα θετικό κ μου λέει πως θα αποβάλλω.βεβαια μου βαζει να κανω χοριακες λέγοντας πως θα μηδένισει σιγά σιγά.τελικα συνέβη το αντίθετο.αρχικα οι τιμές ανέβαιναν λιγο λιγο, ώσπου έφτασαν πανω απο 1000 κ εκεί μίλησε για υποψία εξωμητριου κ με έστειλε σε δημόσιο νοσοκομειο αφου δεν μπορουσε να με βοηθήσει άλλο. 

Εκει με κρατησαν για 8 μερες κάνοντας καθημερινά εξετάσεις κ υπήρχαν 3 σενάρια . Είτε θα φαινόταν το έξωμητριο είτε θα απέβαλα φυσιολογικά , είτε θα βλέπανε το μωρο(τούς είχε ξανά συμβεί , σπάνιο αλλα συνέβη!!).

τελικα συνέβη το χειροτερο! Αφαίρεσα το έξωμητριο λαπαροσκοπικά κ μαζι κ την οσάλπιγγα.με την μέθοδο της μεθοτρεξατης ήταν κατα.

τωρα 1 χρόνο και , ειμαι στον 5 ο μηνα κ με μια σάλπιγγα !!

Ευχομαι σε σένα να γίνει το θαύμα που δεν έγινε σε μενα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Η δίκη μου ιστορία έχει ως εξης.περυσι τον Φλεβάρη την ημέρα που περίμενα περίοδο αδιαθέτησα κανονικά βέβαια με λιγο λιγότερη ΡΟΗ./25η Μαρτίου ξανά μικρη αιμοραγια κ πάω στον τότε γυναικολόγο μου.μου κάνει τεστ εγκυμοσύνης βγαίνει αχνό αλλα θετικό κ μου λέει πως θα αποβάλλω.βεβαια μου βαζει να κανω χοριακες λέγοντας πως θα μηδένισει σιγά σιγά.τελικα συνέβη το αντίθετο.αρχικα οι τιμές ανέβαιναν λιγο λιγο, ώσπου έφτασαν πανω απο 1000 κ εκεί μίλησε για υποψία εξωμητριου κ με έστειλε σε δημόσιο νοσοκομειο αφου δεν μπορουσε να με βοηθήσει άλλο. 

Εκει με κρατησαν για 8 μερες κάνοντας καθημερινά εξετάσεις κ υπήρχαν 3 σενάρια . Είτε θα φαινόταν το έξωμητριο είτε θα απέβαλα φυσιολογικά , είτε θα βλέπανε το μωρο(τούς είχε ξανά συμβεί , σπάνιο αλλα συνέβη!!).

τελικα συνέβη το χειροτερο! Αφαίρεσα το έξωμητριο λαπαροσκοπικά κ μαζι κ την οσάλπιγγα.με την μέθοδο της μεθοτρεξατης ήταν κατα.

τωρα 1 χρόνο και , ειμαι στον 5 ο μηνα κ με μια σάλπιγγα !!

Ευχομαι σε σένα να γίνει το θαύμα που δεν έγινε σε μενα!!!!!!!

Μήπως σου είπαν για ποιο λόγο ήταν κατά της μεθοτρεξάτης; το ακούω τελευταία, και αρχίζω να το ψάχνω.

Την σάλπιγγα γιατί στην βγάλανε; σε κάθε περίπρωση εξωμήτριας την βγάζουνε;

Για θαύμα δεν μπορώ να πιστεύω, είναι και η λογική μου στη μέση, αλλά το καλύτερο για μενα σενάριο είναι να μηδενίσει φυσιολογικά.

Με το καλό το αγγελουδάκι σου!!! Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Υπερηχο εχεις κανει;η ζοζεφιν πανω γραφει οτι με χοριακη 90ειδαν ενα αρκετα μεγαλο κυημα εξωμητριο

Κ επειδη γραφεις το παχος ενδομητριου,νομιζω οτι για εγκυμοσυνη ειναι μικρο,αν θελετε να βοηθησετε την εγκυμοσυνη ισως πρεπει να παρεις πριγεστερονη

Υπέρηχο κάνω κάθε 3 μέρες σχεδόν.. και δεν φαίνεται τίποτα. πλέον και το ενδομητριο απο 4 χιλιοστά πήγε στα 2.

Το θέμα είναι η αποβολή να καταλήξει φυσιολογικά για να πάμε για το επόμενο...

Αν και με τόση ταλαιπωρία θα ψαχτώ πολύ στους λόγους που έφταιξαν για να ξαναπροσπαθήσω.

Σε ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 12/6/2017 at 11:46 ΠΜ, Josephine είπε:

Δεν έχω σκοπό ούτε να σε τρομάξω ούτε να σε στεναχωρήσω, ήμουν μάλλον κι εγώ πολύ σπάνια περίπτωση. Αλλά επειδή γράφεις μήπως κάτι παραπάνω γνωρίζουμε, θα σου έλεγα να έχεις στο νου σου πάντα και την υπερηχογραφική παρακολούθηση και την παρακολούθηση της χοριακής μέχρι να μηδενίσει για να είστε σίγουροι. 

 

Εγώ είχα εξωμήτριο στη σάλπιγγα και η χοριακή μου ήταν 16 και μετά 25 περίπου και μετά την αιμορραγία επί 15 μέρες χωρίς πόνους, κι ενώ περίμενα να μηδενίσει, 1 ολόκληρο μήνα μετά είδαμε ότι δεν έπεσε, αλλά ήταν 90. Και φάνηκε και υπερηχογραφικά με το 90 ένα σχετικά μεγάλο εξωμήτριο κύημα. Οπότε απλώς να είστε σε εγρήγορση. Δεν πίστευε κι ο γιατρός μου ότι με το 90 θα φαινόταν κάτι ούτε φυσικά ότι επρόκειτο για εξωμήτριο. Αλλά καμιά φορά υπάρχουν κι αυτές οι τιμές. Πόνους δεν είχα. 

 

Σου εύχομαι να μηδενίσει, όντως θέλει κάποιο χρόνο για να μηδενίσει μόνη της, στο βάθος ενός μήνα, αλλά θα σου πει κι ο γιατρός σου. Να τον ενοχλείς πάντως για να το παρακολουθείτε. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη! Και εν τέλη τι κάνατε εσείς; πως πήγε στη πορεία;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Μαρια Τσαλωνη είπε:

Υπέρηχο κάνω κάθε 3 μέρες σχεδόν.. και δεν φαίνεται τίποτα. πλέον και το ενδομητριο απο 4 χιλιοστά πήγε στα 2.

Το θέμα είναι η αποβολή να καταλήξει φυσιολογικά για να πάμε για το επόμενο...

Αν και με τόση ταλαιπωρία θα ψαχτώ πολύ στους λόγους που έφταιξαν για να ξαναπροσπαθήσω.

Σε ευχαριστώ πολύ!!

Αυτο που γνωριζω ειναι οτι αν το κυημα κολλησει στην σαλπιγγα κ δ φευγει μονο συνηθως αφαιρειται κ η σαλπιγγα

Μετα απο εξωμητριο προτεινουν μια σαλπιγγογραφια

Εφοσον δ ηταν το τυχερο αυτη τη φορα ευχομαι να φυγει μονο του.υπομονη μεχρι να μηδενισει τελειως

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου αφαιρέθηκε η σάλπιγγα, Μαρία. Ήταν μεγάλο το κύημα και την είχε καταστρέψει, αλλά ήταν και κατά της μεθοτρεξάτης κι ο δικός μου γιατρός στη δική μου περίπτωση φυσικά. Κατά περίπτωση το εξετάζουν. Το καλό με την αφαίρεση είναι απλώς ότι δεν κινδυνεύεις να ξαναέχεις εξωμήτριο λόγω αυτής της σάλπιγγας. Όσον αφορά τη γονιμότητα λόγω της αφαίρεσης δεν μειώνεται στο μισό (μιας και έχεις μόνο μία πια), αλλά μειώνεται μόνο κατά ένα μικρό ποσοστό και απλώς δουλεύει η μία σάλπιγγα και για τις δύο ωοθήκες. Απ' την άλλη, αν το κύημα πιάνει και την ωοθήκη και αφαιρεθεί ωοθήκη τότε όντως μειώνονται οι ωορρηξίες στο μισό. Πάντως κάποιες φορές υποχωρούν τα εξωμήτρια μόνα τους και απορροφώνται και πέφτει και η χοριακή. Τότε μπορεί να συστήσει ο γιατρός σαλπιγγογραφία για να δει σε τι κατάσταση είναι οι σάλπιγγες μετά το εξωμήτριο. Αν κάνει κανείς αφαίρεση συνήθως δεν συνιστάται σαλπιγγογραφία μετά. 

 

Και για να δώσω και λίγη αισιοδοξία, όπως και το Τζενάκι, κι εγώ μετά την αφαίρεση και τους 6 μήνες που συνέστησε ο γιατρός να περιμένουμε, στον πρώτο κύκλο που ξαναπροσπαθήσαμε είμαι πάλι έγκυος με τη μία σάλπιγγα. Οπότε πάντα υπάρχει αίσιο τέλος στις περισσότερες περιπτώσεις. Το καλό είναι ότι μένεις έγκυος και είσαι και υπό παρακολούθηση, οπότε όλα καλά θα σου πάνε.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2017 at 6:16 ΜΜ, Μαρια Τσαλωνη είπε:

Μήπως σου είπαν για ποιο λόγο ήταν κατά της μεθοτρεξάτης; το ακούω τελευταία, και αρχίζω να το ψάχνω.

Την σάλπιγγα γιατί στην βγάλανε; σε κάθε περίπρωση εξωμήτριας την βγάζουνε;

Για θαύμα δεν μπορώ να πιστεύω, είναι και η λογική μου στη μέση, αλλά το καλύτερο για μενα σενάριο είναι να μηδενίσει φυσιολογικά.

Με το καλό το αγγελουδάκι σου!!! Σε ευχαριστώ!

Ο διευθυντησ τησ κλινικησ που με π;ρακολουθουσε ηταν απο την αρχη αντιθετοσ με την μεθοτρεξατη!! Δεν το συζητουσε καν ( κ τον ευγνομωνω γι αυτο κ θα καταλαβεισ στο τελοσ γιατι). 

Η μεθοτρεξατη απο οσο καταλαβα ειναι μορφη χημειοθεραπειασ!!! Κ φυσικα εχει κ παρενεργειεσ!ασε που δεν θα ξαναπροσπαθουσα για τουλαχιστον 6 μηνεσ αν θυμαμαι καλα!

επισησ αν καναμε μεθοτρεξατη κ τελικα η σαλπιγγα μου ηταν κατεστραμμενη ( οπωσ κ ηταν ) ειχα πολλεσ πιθανοτητεσ 2 ου εξωμητριου στην ιδια σαλπιγγα!!!κ δεν το διακινδυνευε ο γιατροσ. 

Οσο για αυτο που ρωτασ αν στην αφαιρουνε σε καθε περιπτωση την σαλπιγγα νομιζω πωσ οχι!!χωρισ να ειμαι απολυτα σιγουρη.στη δικη μου περιπτωση α αρχικα περιμενανε μηπωσ αποβαλλω φυσιολογικα , γιατι ειχα κ μικρη χοριακη κ δεν φαινοταν που ηταν το μωρο κ δεν ηταν σιγουροι αν ηταν κ εξωμητριο με τοσο μικρη εγκυμοσυνη ! Αλλα κ παλι οταν το ειδαν στην σαλπιγγα νομιζω εξαρταται απο την θεση που ειναι κ αν μπορουν να στο καθαρισουν χωρισ να χασουν την σαλπιγγα.η δικια μου φαινοταν κατεστραμμενη γι αυτονκ πηραν την αδεια απο τον συζυγο να την αφαιρεσουν!νομιζω μου χαν δωσει κ περιθωριο μηοωσ αποβαλλω φυσιολογικα αλλα εμενα η χοριακη ανεβαινε!

Ευχομαι απο δω κ περα να σου πανε ολα καλα!!!δεν εισαι η μονη !! Να σκεφτεσαξ πωσ ειναι αντιμετωπισιμο κ να μην απογοητευεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2017 at 11:12 ΠΜ, Josephine είπε:

Κι εμένα μου αφαιρέθηκε η σάλπιγγα, Μαρία. Ήταν μεγάλο το κύημα και την είχε καταστρέψει, αλλά ήταν και κατά της μεθοτρεξάτης κι ο δικός μου γιατρός στη δική μου περίπτωση φυσικά. Κατά περίπτωση το εξετάζουν. Το καλό με την αφαίρεση είναι απλώς ότι δεν κινδυνεύεις να ξαναέχεις εξωμήτριο λόγω αυτής της σάλπιγγας. Όσον αφορά τη γονιμότητα λόγω της αφαίρεσης δεν μειώνεται στο μισό (μιας και έχεις μόνο μία πια), αλλά μειώνεται μόνο κατά ένα μικρό ποσοστό και απλώς δουλεύει η μία σάλπιγγα και για τις δύο ωοθήκες. Απ' την άλλη, αν το κύημα πιάνει και την ωοθήκη και αφαιρεθεί ωοθήκη τότε όντως μειώνονται οι ωορρηξίες στο μισό. Πάντως κάποιες φορές υποχωρούν τα εξωμήτρια μόνα τους και απορροφώνται και πέφτει και η χοριακή. Τότε μπορεί να συστήσει ο γιατρός σαλπιγγογραφία για να δει σε τι κατάσταση είναι οι σάλπιγγες μετά το εξωμήτριο. Αν κάνει κανείς αφαίρεση συνήθως δεν συνιστάται σαλπιγγογραφία μετά. 

 

Και για να δώσω και λίγη αισιοδοξία, όπως και το Τζενάκι, κι εγώ μετά την αφαίρεση και τους 6 μήνες που συνέστησε ο γιατρός να περιμένουμε, στον πρώτο κύκλο που ξαναπροσπαθήσαμε είμαι πάλι έγκυος με τη μία σάλπιγγα. Οπότε πάντα υπάρχει αίσιο τέλος στις περισσότερες περιπτώσεις. Το καλό είναι ότι μένεις έγκυος και είσαι και υπό παρακολούθηση, οπότε όλα καλά θα σου πάνε.

Ζοζεφιν σε ποιο μηνα εισαι?? Ευχομαι τα καλυτερα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 15/6/2017 at 6:18 ΜΜ, Μαρια Τσαλωνη είπε:

Υπέρηχο κάνω κάθε 3 μέρες σχεδόν.. και δεν φαίνεται τίποτα. πλέον και το ενδομητριο απο 4 χιλιοστά πήγε στα 2.

Το θέμα είναι η αποβολή να καταλήξει φυσιολογικά για να πάμε για το επόμενο...

Αν και με τόση ταλαιπωρία θα ψαχτώ πολύ στους λόγους που έφταιξαν για να ξαναπροσπαθήσω.

Σε ευχαριστώ πολύ!!

Μαρακι νομιζω δεν ειναι ευκολο να βρεισ την αιτια, για το δικο μου εξωμητριο ισωσ φταινε τα ινομυωματα που ειχα χωρισ κανεισ να μπορει να απαντησει με σιγουρια!!!!ισψσ να ηταν ηδη κατεστραμμενη η σαλπιγγα απο καποια φλεγμονη που δεν θεραπευτηκε σωστα!!στη δικη μου περιπτωσξ δεν ξερει κανεισ!! 

Link to comment
Share on other sites

@Μαρια Τσαλωνη μια πολύ καλή μου φίλη είχε εξωμήτρια κύηση, αλλά έκανε διακοπή χωρίς να χρειαστεί ευτυχώς να κάνει κάποια ζημιά στη σάλπιγγά της. Ευτυχώς δηλαδή γιατί τότε ήταν μόλις 19 στα 20. Ήταν τυχερή μέσα στην ατυχία της διότι όταν το βρήκανε δεν ήταν ούτε 2 μηνών και ήταν πάρα πολύ μικρό... 

Εύχομαι ολόψυχα να μη σου χρειαστούν όλες αυτές οι πληροφορίες και να έχεις μια υγιής εγκυμοσίνη...!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας!

Ελπίζω όλες να σας βρίσκω καλά και υγιείς!

Σας γράφω την συνέχεια της ιστορίας μου, έτσι σε περίπτωση που κάποιος τα χρειαστεί για μελλοντική αναφορά.

Ανέβαινε λοιπόν η χοριακή μετά την αποβολή και έφτασε από 50 σταδιακά στα 245.

Μια μέρα πριν τα γενέθλιά μου, το σώμα μου μου έκανε το δώρο και έπεσε στα 183.

Χαρές εγώ..

Επόμενη μέτρηση 180..

καμία διαφορά δηλαδή.

Μια βδομάδα ύστερα έπεσε στα 153.

ύστερα 150..

Και μια βδομάδα μετά, δηλαδή πριν 2 μέρες, την βρήκαμε στα 75,3.

Και καπάκι μου έρχεται κάτι σαν περίοδος..

ενδιάμεσα εγώ δεν είχα σταματήσει να έχω αίματα.. καφέ μεν, αλλά σταγόνες αίμα..

οπότε πίστεψα πως δεν είναι περίοδος αυτό που έχω τώρα.

Τελικά από όσο φαίνεται και περίοδο έχω κανονικότα τώρα, και χοριακή μαζί!! Χαχαχαχαα!

Θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη.. να είστε όλες καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοπέλα μου.Πιστεύω ότι θα σου πέσει η χοριακή κι άλλο.Φαντάσου εγώ που έκανα απόξεση και μετά είχα χοριακή 100 και μετά από μια βδομάδα 14.Μόνο προσπαθειες ξανά να κάνετε μόλις μηδενιστεί. Να μας στέλνεις τα νέα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπερα mtsal89...αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με εσενα...ξεκινησα με χοριακη 140 που ανεβηκε κ εφτασε μεχρι το 522,στη συνεχεια επεσε στο 280,μετα στο 130 κ μετα στο 32,οπου ειδα αιμα...κανω χοριακη μερικες ημερες μετα το αιμα κ ηταν παλι 32...κανω υπερηχο,λεπτο ενδομητριο...κ ολα καλα,οπως μου ειπε ο γιατρος θα πεσει...αλλα μου ειπε να μην επαναλαβω συντομα χοριακη γιατι μπορει να αργησει να πεσει κ επανελαβα μετα 10 ημερες(σημερα) οπου η τιμη ειναι 202...με εχει πιασει απελπισια...φοβομαστε για εξωμητριο αλλα η ιστορια σου μου εδωσε θαρρος...μετα το αιμα που ειδες μηδενιστηκε;;εννοω την περιοδο..σε ποσες ημερες;;ο γιατρος σου τι εξηγηση εδωσε;;

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Apokate είπε:

Καλησπερα mtsal89...αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με εσενα...ξεκινησα με χοριακη 140 που ανεβηκε κ εφτασε μεχρι το 522,στη συνεχεια επεσε στο 280,μετα στο 130 κ μετα στο 32,οπου ειδα αιμα...κανω χοριακη μερικες ημερες μετα το αιμα κ ηταν παλι 32...κανω υπερηχο,λεπτο ενδομητριο...κ ολα καλα,οπως μου ειπε ο γιατρος θα πεσει...αλλα μου ειπε να μην επαναλαβω συντομα χοριακη γιατι μπορει να αργησει να πεσει κ επανελαβα μετα 10 ημερες(σημερα) οπου η τιμη ειναι 202...με εχει πιασει απελπισια...φοβομαστε για εξωμητριο αλλα η ιστορια σου μου εδωσε θαρρος...μετα το αιμα που ειδες μηδενιστηκε;;εννοω την περιοδο..σε ποσες ημερες;;ο γιατρος σου τι εξηγηση εδωσε;;

Ύποπτο αυτό με την χοριακη..

Εύχομαι να μην είναι εξωμητριο για να μην ταλαιπωρηθείς..

Εγώ που είχα Εξωμήτριο η χοριακη μου μόνο αυξανόταν.. Δεν έπεφτε..

Στείλε μας νέα σου..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια μια ερώτηση για το εξής σενάριο 

Τεστ εγκυμοσυνης φαρμακείου θετικο στην 4η εβδομάδα, 

Φυσικη αποβολή σάκου στην 6η προς 7η  εβδομάδα, (επιβεβαιωση υπερηχου οτι καθαρισε η μητρα), 

και 8 ημέρες μετά την αποβολή 

χοριακή 0,6.  (Άλλη τιμη χοριακης δεν υπαρχει).

Πως ονομάζεται αυτό, σημαίνει κάτι; 

(Με ρωτα φίλη που της βγήκε τώρα η χοριακη κ το ΣΚ δεν μπορει να βρεί το γιατρό της- ευχαριστω εκ των προτέρων!) 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , belleblue είπε:

Κορίτσια μια ερώτηση για το εξής σενάριο 

Τεστ εγκυμοσυνης φαρμακείου θετικο στην 4η εβδομάδα, 

Φυσικη αποβολή σάκου στην 6η προς 7η  εβδομάδα, (επιβεβαιωση υπερηχου οτι καθαρισε η μητρα), 

και 8 ημέρες μετά την αποβολή 

χοριακή 0,6.  (Άλλη τιμη χοριακης δεν υπαρχει).

Πως ονομάζεται αυτό, σημαίνει κάτι; 

(Με ρωτα φίλη που της βγήκε τώρα η χοριακη κ το ΣΚ δεν μπορει να βρεί το γιατρό της- ευχαριστω εκ των προτέρων!) 

το 0.6 ειναι αρνητικο καθαρισε δεν εχει κατι αλλο. ολα καλα. δεν πολυκαταλαβα την απορια....

Link to comment
Share on other sites

Ναι  αυτό είναι κατανοητό:-) επειδή υπαρχουν διαφορες ονομασιες /αιτίες στις παλλινδρομες,το ερώτημα φαίνεται να είναι, σημαίνει κάτι οτι έπεσε η χοριακή τόσο γρήγορα, πχ οτι εξαρχης δεν ηταν ψηλά;  Είναι νορμαλ να πέφτει τόσο γρήγορα; 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...