Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η δική μου μπέμπα (σχεδόν 2 μηνών) κάνει το εξής κουφό ??!!!!!

 

ΟΚ, την πιάνουν τα γνωστά πονάκια σχεδόν κάθε βράδυ στις 19:00-20:00.

Το έχουμε συνηθίσει αυτό... την κάνουμε βολτίτσες μέσα στο σπίτι, άντε και τραγουδάκια και το αργότερο μέχρι τις 24:00 έχει ηρεμήσει και έχει κοιμηθεί. Μάλιστα τώρα τελευταία είναι πολλά βράδυα που είναι ήρεμη και δεν έχουμε κλάματα και παρατράγουδα .... γι'αυτό αισιοδοξώ μήπως και ήρθε η ώρα να σταματήσουν οι κλικοί και να ηρεμήσουμε !!!!

 

Αυτό όμως που με απασχολεί είναι ότι εκτός από το βραδάκι που περιέγραψα παραπάνω.... κάθε πρωί, περίπου από τις 4:00 τα ξημερώματα και μετά, αρχίζει να σφίγγεται πολύ, να βγάζει περίεργους ήχους και να κλαψουρίζει. Ενδιάμεσα την παίρνει ο ύπνος για κάποια λεπτά (γιατί νυστάζει κιόλας η κακομοίρα), μετά ξανά σφίξιμο κοκ

Ενδιάμεσα έχει αέρια και εκκενώσεις σαν να μην μπορεί να ενεργηθεί η κακομοίρα !!!!

Επιπλέον, επειδή κοιμάται ακόμα στο δωμάτιό μας, δεν μας αφήνει και εμάς μετά τις 4:00 να κοιμηθούμε. Ούτε κοιμόμαστε λοιπόν, ούτε και να τη βοηθήσουμε μπορούμε !!!

 

Μήπως κάποια από εσάς έχει παρόμοια εμπειρία ????

Είναι κι αυτό κολικοί ή κάποιου είδους δυσκοιλιότητα ???

Καμμία συμβουλή, ιδέα από τις πιό έμπειρες ????

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

mami η μπεμπα μας κανει ακριβως το ιδιο πραγμα...δεν εχω ουτε εγω ιδεα τι ειναι :(:( ρωτησα τη γιατρο για δυσκοιλιοτητα αλλα μου ειπε εφοσον κανει κανονικα κακακια μαλλον εχει πονακια...τι να πω δε ξερω! εμπειρες μαμαδες! help :P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, πιστεύω ότι είναι πονάκια.

 

Και 'μένα το έκανε πολύ συχνά το μωρό μου μέχρι 1,5 μηνών.

 

Μετά πιο σπάνια και τώρα πλέον σπανιότατα. :)

και μας μεχρι 3 μηνων. Τωρα σπανια και αν καταφερει κ κανει καμια πορδουλα :oops: ηρεμει αμεσως

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρός μου, ενώ κατά το 1ο τρίμηνο έκανε κολικούς κάθε 20ήμερο και για περίπου 2 ωρίτσες το απόγευμα, τώρα αντιμετωπίζω το εξής:

Την πρώτη εβδομάδα που μπήκε στον 5ο (την Δευτέρα με τα πολλά χιόνια) το απόγευμα άρχισε κάτι κλάματα (τύπου κολικών) και μετά το πολύ κλάμα ανέβασε πυρετό γύρω στο 38. Αλλά μόλις πήρε ντεπόν του έπεσε αμέσως και αυτό ήταν. Έλα μου όμως που το ίδιο έγινε και μετά από μια εβδομάδα. Το πήγα για 2η φορά στην παιδίατρο και βρήκε ωτίτιδα στο δεξί αυτί. Αρχίσαμε το amoxil για 10 ημέρες και την 8 ημέρα της αντιβίωσης αρχίζει στις 6 το πρωϊ κάτι κλάματα μέχρι τις 8.30 που έκανε κακάκια του και τότε κατάλαβα ότι ηρέμησε. Τον ξανα είδε η γιατρός, είπε ότι τα αυτάκια του και στήθος λαιμός είναι όλα καλά, και το κλάμα είναι από "Κοιλιακό Άλγος". (αυτό την προηγούμενη Παρασκευή) και αφού τελειώσαμε την αντιβίωση, σήμερα από τις 12 το μεσημέρι ήταν σε αυτή την κατάσταση πάλι! :cry::cry::cry::cry::cry:

Έφυγα στις 5 από την δουλειά τρέχω στο σπίτι της μητέρας μου, του έκανα διάφορες μαλάξεις στην κοιλίτσα, τελικά έκανε κακάκια και τώρα είναι μια χαρά!!!!

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι κολικοί? Γνωρίζει κάποιος να μου πει από τι προκαλείται το "Κοιλιακό Άλγος"? Είναι δυνατόν ξαφνικά να συμβαίνει αυτό τον 5ο μήνα? Βοηθείστε με!!!! έχει γίνει φιόγκος το στομάχι μου!!!! Λέτε την άλλη εβδομάδα που θα μπει στον 6ο να τελειώσουν όλα αυτά??? Μήπως να το πάω στο Παίδων??????

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Τα συμπτωματα της παλινδρομησης μοιαζουν με αυτα των κολικων? Γιατι ο μικρος ειχε χθες πολλες ανησυχιες και κλαματα και υποθεσαμε οτι προκειται για κολικους.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τους περίφημους κολικούς αν γνωρίζει κάποιος.

 

Προκαλούνται από την ανάπτυξη του πεπτικού συστήματος των μωρών και περνούν όταν αυτό αναπτύσεται σιγά-σιγά

ή έχουν να κάνουν και με το γάλα που τρώνε, την ποιότητα του.

 

Ρωτάω γιατί θηλάζω και κάθε φορά που τρώει ο μικρός μου τα κάνει και φαίνεται να υποφέρει (κοκκινίζει και σφίγγεται) αλλά τα κάνει και ενδιάμεσα στα γεύματα και κατά διαστήματα εκεί που είναι ήρεμος πάλι πονάει.

 

Αν συμβαίνει το πρώτο θα περάσουν λογικά κάποια στιγμή

ενώ αν συμβαίνει το δεύτερο (δηλαδή υπάρχει κάτι στο γάλα μου που τους προκαλεί) θα περάσουν όταν σταματήσω να θηλάζω?

 

Βασικά δεν ξέρω αν αυτό που έχει ο μικρός μου είναι κολικοί ή όλα τα μωρά ζορίζονται όταν τα κάνουν,

και απλά στην πορεία θα μειωθούν οι φορές που τα κάνει και θα ζορίζεται λιγότερες φορές

ή θα συνεχίσει, λόγω του μητρικού γάλατος, όπως και τώρα (πάνω από 10 πάνες την ημέρα)?

lIvbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Giotinka μου, σίγουρα δεν έχει κάτι το γάλα σου που τους προκαλεί... το μπιμπερό προκαλεί περισσότερους!!! Το μόνο που υπάρχει περίπτωση και αν έχεις παρατηρήσει ότι κάτι πειράζει το μωρό σου από αυτά που τρως, μπορεί να επιδεινώσει το πρόβλημα... τσέκαρέ το και αυτό...

Το ζόρισμα στα κακά υπάρχει στην αρχή κυρίως λόγω των κολικών... κάποια στιγμή αυτό δεν υφίσταται και ζορίζονται πλεον όπως ένας ενήλικας... (και εμείς είτε ζοριζόμαστε είτε "διευκολυνόμαστε" ενίοτε :wink: )

Και σιγά σιγά μειώνεται και ο ρυθμός που τα κάνουν.. :D

Link to comment
Share on other sites

Αν συμβαίνει το πρώτο θα περάσουν λογικά κάποια στιγμή

ενώ αν συμβαίνει το δεύτερο (δηλαδή υπάρχει κάτι στο γάλα μου που τους προκαλεί) θα περάσουν όταν σταματήσω να θηλάζω?

 

Θηλαζεις αποκλειστικα ή δινεις και ξενο? Ρωταω γιατι το ξενο γαλα ειναι γνωστο οτι προκαλει δυσκοιλια.

 

Αν θηλαζεις αποκλειστικα, η λυση ειναι να εξαφανισεις απο τη διατροφη σου τις τροφες που μπορει να τον ενοχλουν, οπως αγελαδινο γαλα, τροφες που προκαλουν αερια (π.χ. φασολια, κουνουπιδι, κρεμμυδι) ή ο,τι αλλο βρισκεις οτι χειροτερευει τα συμπτωματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καποιοι κολικοι ειναι αναπόφευκτοι :cry::cry::cry: , θες το πεπτικό, θες το στρες του μωρου, ειναι δοκιμασία.

Αν ομως ειναι εντονα, έλεγξε λίγο τις τροφες που εσυ τρως. Τα γαλακτοκομικά ειναι Νο1 ύποπτα για τους κολικούς, όπως ειπε κ η tasuki και από κει κ περα δες μονη σου τι μπορει να το πειραζει. Ισως ένα προχειρο ημερολόγιο τροφων να σε βοηθουσε. Υπομονή και για τους δυο!

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω ολες τις μαμαδες και τους μπαμπαδες αυτου του forum που κατα καιρους μου εχουν φανει πολυ χρησιμοι και κατα πολυ πιο διαφωτιστικοι απο χιλιαδες εντυπα μαζι (ακομα και απο τους παιδιατρους)! Ειναι η πρωτη φορα που γραφω και αρχιζω απο ενα θεμα που πραγματικα μας κοστισε πολυ αυτους τους 2 μηνες σε ταλαιπωρια του μωρου μας πρωτα απ΄ολα αλλα και σε νευρα και αυπνιες δικες μας.

Για να μην πολυλογω, εχω κι εγω ενα αγορακι 2 μηνων που απο τη πρωτη μερα που επιστρεψαμε απο το μαιευτηριο κυριολεκτικα δεν σταματησε να κλαιει! Η πρωτη μας σκεψη: κολικοι.. και καλη μας υπομονη! Την σκεψη αυτη μας την επιβεβαιωσε με μεγαλη "επιστημονικοτητα" και η παιδιατρος κανοντας την πρωτη επισκεψη στο νεογνο. Οι μερες περνουσαν ομως μαρτυρικα με ενα μωρακι που δεν ελεγε να σταματησει το κλαμα και εδειχνε πραγματικα να υποφερει.Ετσι λοιπον με κινδυνο να φανουμε υπερβολικα ευαισθητοι νεοι γονεις τηλεφωνησαμε στην παιδιατρο για μια νεα επισκεψη. Θελαμε να της περιγραψουμε ολα τα συμπτωματα απο κοντα (κλαμα ολες τις ωρες οχι μονο τις βραδινες, το μωρο σφιγγοταν συνεχεια ακομα και στον υπνο του, ακουγονταν γουλιες απο το στομα να ανεβαινουν χωρις ομως να βλεπουμε γαλα! κ.α.) και να της δειξουμε ενα βιντεακι που ειχαμε τραβηξει τις δυσκολες ωρες μηπως και την διαφωτισουμε καλυτερα.Τελικα η διαγνωση της ηταν η ιδια: κολικοι. Μας εδωσε το infacolic και almiron pepti (εκανα αποκλειστικα θηλασμο και δεν ηθελα να δωσω ξενο γαλα αλλα το δοκιμασα ακομη και αυτο με μαυρη καρδια, μονο ενα γευμα την ημερα, ενας Θεος ξερει γιατι!)Τελικα το μωρο αρχισε να χειροτερευει και την ωρα που το ταιζα γινοταν το ελα να δεις ! Τι κλαμα αυτος, τι κλαμα κι εγω! Ετρωγε και τραβιοταν συνεχως πισω με κλαματα ενω εδειχνε πως πεινουσε! Το infacolic αλλα και το ξενο γαλα τα σταματησα ευτυχως γρηγορα μολις καταλαβα οτι δεν βοηθουσαν. (το infacolic μαλλον χειροτερευε τα πραγματα).Τελικα αλλαξαμε παιδιατρο γιατι διαισθανομουν οτι δεν καναμε αρκετα και το μωρο μας εξακολουθουσε να υποφερει.Και η νεα παιδιατρος ομως μας ειπε αρχικα τα ιδια. Αναρωτιομουν ομως η αμοιρη (και που να ξερα οτι ειχα δικιο) "καλα δεν θα πρεπε να αποκλεισουμε πρωτα τα παθολογικα αιτια του κλαματος και μετα να τα βαφτισουμε κολικους;" Μετα την επισκεψη και της δευτερης παιδιατρου και αφου αφησα να περασουν αλλες 3 μαρτυρικες εβδομαδες της τηλεφωνησα και παλι..... και επιτελους μου ειπε να παμε να κανουμε στο παιδι υπερηχο για παλινδρομηση που φυσικα και ειχε το καημενο.Ηταν μαλλιστα "σιωπηλη" δηλαδη δεν εβγαζε πολυ γαλα για να το καταλαβουμε απο μονοι μας. Ενα σημαντικο στοιχειο που θα επρεπε κατα τη γνωμη μου να οδηγησει νωριτερα στο σωστο συμπερασμα ειναι πως εγω εχω αλλεργια στο γαλα κατι που μπορει να οδηγησει δευτερογενως σε γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση (τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια δηλαδη!).Ευτυχως το προλαβαμε το παιδι πριν κανει οισοφαγιτιδα.

Τελικα αυτο που ισως θα πρεπει να εχουν στο νου τους οι γονεις που ανησυχουν για το κλαμα του μωρου τους και που με πολλη καθυστερηση καταλαβα κι εγω, ειναι πως οι κολικοι τελικα ειναι ανεξηγητο και χωρις παθολογικα αιτια κλαμα του μωρου. Επομενως καλο θα ηταν οταν το ενστικτο μας λεει οτι κατι αλλο ισως τρεχει με το παιδι μας ακομα και αν 100 παιδιατροι μας καθησυχαζουν οτι περναμε απλα τους διασημους κολικους πρωτα να αποκλεισουμε την πολυ συνηθισμενη αιτια της παλινδρομησης η οποια ομως μπορει να αποβει πολυ επικινδυνη για το μωρο. Η εξεταση ειναι ενας απλος υπερηχος. Φυσικα κανεις δεν αποκλειει την περιπτωση να περναει ενα μωρο και κολικους μαζι.

Ελπιζω η δυσαρεστη εμπειρια μου να βοηθησει και αλλους γονεις χωρις βεβαια να προκαλεσει πανικο. :D

(Προσοχη ομως γιατι άλλο πραγμα ειναι οι αναγωγες μαζι με ρεψιμο του μωρου και άλλο η γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση)

1096285.png
Link to comment
Share on other sites

Elenspa, αφου διαγνωστηκε η παλινδρομηση τι κάνατε γι αυτό; έχουμε κι εμεις παρόμοια συμπτώματα και εκκρεμεί η εξέταση αυτή.. την πρώτη φορά που την κάναμε δεν είχε αρκετό γάλα στο στομαχάκι της για να φανεί αν υπαρχει παλινδρόμηση..

Link to comment
Share on other sites

Η αντιμετωπηση του προβληματος (και οχι θεραπεια) ειναι αναλογα με το αν θηλαζει αποκλειστικα το μωρο ή αν παιρνει ξενο γαλα. Εγω επειδη τον θηλαζα η παιδιατρος μου συστησε το φαρμακο Epadoren 3 φορες την ημερα.Τελικα ομως επειδη εγω εχω αλλεργια στο γαλα πηγαμε και σε γαστρεντερολογο για να το διερευνησουμε εκτενεστερα. Το φαρμακο καθυστερουσε να δρασει οποτε η γαστρεντερολογος του εδωσε και το Maalox για 4-5 μερες (ειναι το μονο που ειχε αμεσα αποτελεσματα αλλα δεν κανει να το παιρνει για πολυ καιρο καθως μια απο τις παρενεργειες ειναι η δυσαπορροφηση ασβεστιου) μαζι με το Epadoren. Με το που κοψαμε το Maalox παλι τα ιδια ο κυριος! Τελικα τωρα του δινω ενα λιγο πιο ισχυρο απο το Epadoren το Laprazol και κοβω σταδιακα το Maalox. Παραλληλα επρεπε να αποκλεισω ολα τα πιθανα αλλεργιογονα απο τη διατροφη μου (γαλακτοκομικα,αυγα,ψαρι,ξηρους καρπους)Αυτο δεν ξερω ομως αν ειναι κατι που πρεπει να γινεται σε ολες οσες θηλαζουν. Σε μας η εξεταση αιματος που του εγινε εδειξε υψηλα ηωσινοφιλα που υποδεικνυουν μαλλον αλλεργια σε κατι.

Τωρα, αν δινεις ξενο γαλα αναλογα με την περιπτωση (αλλεργια στην πρωτεινη, δυσανεξια στη λακτοζη ή απλη παλινδρομηση) υπαρχουν και τα καταλληλα: υποαλλεργικα, άλλα με λιγοτερη λακτοζη και άλλα λιγο πιο πηχτα, αντιστοιχως. Αν και η δυσανεξια απ΄οτι ξερω κανει περισσοτερο διαρροιες παρα αναγωγες.

Ευχομαι ολα αυτα που εγραψα να μην σου χρειαστουν και να μην εχει τελικα παλινδρομηση το μωρακι σου, αν και καταλαβα οτι τελικα με τα μωρα προτιμαμε να ξερουμε τι εχουνε παρα να πολεμουμε το αγνωστο.

Αν παλι εχει και αντιμετωπιστει σωστα οι ειδικοι λενε οτι περναει με την ωριμανση του παιδιου μεχρι να κλεισει τον πρωτο του χρονο. Βελτιωνεται ομως σημαντικα οταν αρχισει τις στερεες τροφες. Εμεις ειμαστε ακομα στην αρχη (3ος μηνας) οποτε δεν ξερω αν ισχυουν αυτα.

Και μια συμβουλη αν υποψιαζεσαι πως αυτο εχει: Να την κρατας σε ορθια θεση στον ωμο για μιση ωρα μετα απο καθε γευμα. Δυσκολο, το ξερω, αλλα ετσι θα ανακουφιζεται λιγο απο την καουρα. Επισης θα πρεπει να κοιμαται σε κρεβατι με κλιση 30 μοιρων.

1096285.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ Eleonspa, μάλλον είμαστε σε παρόμοια φάση, κι εμείς τέλος 3ου είμαστε και εδώ και δύο τρεις εβδομάδες της δίνουμε epadoren το οποίο άργησε αλλά τελευταία φαίνεται να έχει δράσει γιατί έχει βελτιωθεί η κατάσταση σε συνδυασμό με ένα καινούριο γάλα που της δίνουμε. Με τα προηγούμενα υποαλλεργικά το μωράκι υποσοτιζόταν.. σε ευχαριστώ πολύ και εύχομαι να τα ξεπεράσουμε όλα σύντομα..

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν θα ήθελα να στείλω τους θερμούς μου χαιρετισμούς σε όλα τα μέλη του συγκεκριμένου site μιας και είμαι νέα στην παρέα. Μπορώ να παραδεχτώ ότι διαβάζοντας τα περιεχόμενα των συζητήσεων έχω βοηθηθεί πολύ και μερικές φορέςμ μπορώ να πω ότι μου έχουν ανοίξει τα μάτια!!

Παρ' όλο που δεν έχω ακόμα πολλές ή σίγουρες λύσεις να παραθέσω για τα εν λόγω προβλήματα που συζητάμε θα ήθελα να σας γράψω την εμπειρία μου έως τώρα (αν και μικρή) για τα θέματα που αντιμετώπισα και αντιμετωπίζω με τα δικά μου "μωρά".

 

Έχω μία κορούλα 4 έτών και ένα μπεμπάκι κοριτσάκι μόλις 4άρων εβδομάδων. Με την μεγάλη μου αντιμετώπισα θέμα γαστροεισοφαγικής παλινδρόμησης η οποία ήταν εμφανέστατη (λόγω πολλών αναγωνών και γουλιών χωρίς λόγο και αιτία). Ευτυχώς ήταν απλή παλινδρόμηση και αντιμετωπίστικε με αντιαναγωγικό γάλα (αυτό που πήζει γρήγορα). Στους 6-7 μήνες το είχε ξεπεράσει και πίναμε κανονικό γάλα 2ης βρεφικής.

 

Δυστυχώς τα πράγματα με την μικρούλα μου είναι διαφορετικά και μπορώ να πω χειρώτερα. Κατά τη διάρκεια της 3ης εβδομάδας τα ταϊσματά της άρχισαν να γίνονται όλο και δυσκολότερα και πιο χρονοβόρα. Έδειχνε ανησυχία κατά τη διάρκεια του ταϊσματος και παρόλο που την έπαιρνε ο ύπνος στο στήθος, κατά τη διάρκεια του ρεψίματος ξυπνούσε και έδειχνε ξανά και ξανά πεινασμένη. (Ξέχασα να αναφέρω ότι θηλάζω με θηλές σιλικόνης και της έδινα και συμπλήρωμα ξένου γάλακτος για να τη χορτάσω). Όταν μετά από μερικές ημέρες τα πράγματα γίνονταν όλο και χειρώτερα αποφάσισα να την δώσω πιπίλα για να καταφέρνω να την ησυχάζω καθότι φαινόταν όλο και πιο ανήσυχη και όλο και πιο αχόρταγη και ανικανοποίητη. Έφτασα να ταϊζω έως και 3εις ώρες σε μερικά από τα γεύματα. Η πιπίλα ψιλοβοήθησε αλλά δυστυχώς το πρόβλημα δεν λύθηκε.

 

Ο ύπνος της, τώρα, είναι πολύ ανήσυχος. Πολλά και τραγικά σφιξήματα χωρίς όμως να ξυπνάει. Γίνεται κατακόκκινη και τα ποδαράκια της όλο και μαζεύονται και τεντώνονται διαδοχικά. Στην αρχή αυτό γινόταν σταθερά μία ώρα μετά το τέλος του ταϊσματος.

 

Τα πράγματα χειρωτέρεψαν. Όλο και περισσότερα γεύματα μέσα στην ημέρα έγιναν χρονοβόρα και επεισοδιακά. Μίλησα με την παιδίατρό μου (την οποία και περιμένω από κοντά αύριο για περαιτέρω εξέταση του θέματος) και μου είπε ότι μπορεί να είναι κολικοί αλλά μπορεί να είναι παλινδρόμηση. Με συμβούλεψε να μην κάνω μικτό τάισμα αλλά μόνο θηλασμό ή μονο ξένο γάλα σε περίπτωση μεγάλης ανάγκης (για ξεκούραση δική μου όταν φτάνω στα όριά μου!!)

 

Η τρέχουσα κατάσταση είναι η εξής:

 

Από της 4:45 το πρωί ξεκινάνε τα τραγικά σφηξίματα τα οποία γίνονται όλο και πιο επόδυνα γιατί πλέον την ξυπνούν και της προκαλούν κραβγούλες πόνου και ψιλοκλάματος που σταματάει μόλις περάσει ο πόνος (ευτυχώς ακόμα δεν έχουμε φτάσει σε ασταμάτητο κλάμα!!). Τα ταϊσματα είναι μία χρονοβόρα πάλη. Στην αρχή όλα καλά. Θηλάζει αρκετά και λαίμαργα. Μετά όμως αρχίζουν τα σφηξίματα και οι πόνοι. Ενώ πεινάει και ρουφάει με δύναμη αρχίζει να σφήγγεται και να κοκκινίζει και να διπλώνεται, να τεντώνεται και να φτύνει το στήθος. Μετά όμως συνεχίζει να πεινάει και τρώει ανήσυχα τα χέρια της όταν τη βάλεις για ρέψιμο. Και ξαναθηλάζει και το ξαναφτύνει και ούτο καθ εξής!!!! Ας μην ξεχάσω να αναφέρω ότι κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας τα κάνει και 1-2 φορές και φυσικά πρέπει να την αλλάξω το οποίο την κάνει πιο ανήσυχη ακόμα. Αυτό για κανένα 1,5 - 2ωρο συνήθως αν και έχει φτάσει και 3ωρο. Στο τέλος αφού εξαντλούμαι εγώ και εκείνη συνεχίζει να είναι πεινασμενη καταφεύγω στο φάσκιωμα και στο πιπίλωμα και έτσι καταφέρνω και την κοιμίζω μετά από 10 λεπτά περίπου στο ρελαξ. Μπορώ να πώ ότι όταν πιπιλώνεται και φασκιώνεται δεν δυσανασχετεί παρά μόνο ελάχιστα στην αρχή.

 

Η βασική μου απορροία είναι εάν καταφέρνει τελικά να χορτάσει και εάν έχει πιεί αρκετό γάλα για την σωστή ανάπτυξή της. Πρέπει να ομολογήσω ότι το βάρος της αυξάνεται (αν και όχι ΤΡΕΛΑ) και κάνει αρκετά κακά και τσισάκια τα οποία είναι όλα καλά σημάδια.

 

Προσπάθησα να ταϊσω και με ξένο γάλα. Η διαδικασία είναι λίγο πιο σύντομη γιατί χορταίνει πιο γρήγορα αλλά τα πράγματα είναι σχεδόν τα ίδια.

 

Ο ύπνος εξακολουθεί μερικές φορές να είναι τραγικός. Τα κακάκια της είναι αρκετά νερουλά που θυμίζουν ευκοίλια.

 

Τα πράγματα γίνονται κάπως πιο απλά μετά το μπανάκι της στις 20:30 - 21:00 αλλά εκεί έχω το πρόβλημα ότι θηλάζει λιγότερο (μάλλον λόγω εξάντλησης) και ξυπνάει πολύ γρηγορότερα (στη 1 ή 2 ώρες το πολύ).

 

Αυτή είναι η περιπέτεια που τραβάω η οποία γίνεται αρκετά πιο δύσκολη γιατί έχω και τη μεγάλη μου που θέλει την προσοχή της κάτι που δεν μπορώ ιδιαίτερα να της προσφέρω λόγω του ότι είμαι συνέχεια με τη μικρούλα και ιδιαίτερα εξαντλημένη γιατί δεν κοιμάμαι τα βράδια σχεδόν καθόλου!!

 

Ζητώ συγγνώμη για την πολυλογία μου αλλά ελπίζω τουλάχιστον να έδωσα αρκετές πληροφορίες στις άλλες καταπονημένες μαμάδες για να ξέρουν ότι δεν είναι μόνες!!!

 

Θα σας ενημερώνω για ό,τι λύση μου προκείψει και εύχομαι σε όλες ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Είπα στον γιατρό για το INFACΟLIC και μου είπε ότι τέτοιου είδους φαρμακα έχουν και τις παρενεργειές τους, δηλαδή χτυπάει στο νευρικό σύστημα του μωρού, βέβαια μου είπε ότι αυτό δεν είναι κανόνας και ότι δεν συμβαίνει σε όλα τα μωρά, αλλά το ρισκάρεις????

 

Όποιος πάρει το infacolic και διαβάσει τις παρενέργειες θα δει οτι δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει το μαραμικρό το παιδί, ακόμα και αν πιει όλο το μπουκάλι με τι μία, δεν ξέρω ποιο γιατρό έχεις αλλά για να ξέρετε υπάρχει διαμάχη ανάμεσα στους γιατρούς για το συγκεκριμένο φάρμακο για το λόγο οτι δεν παίρνουν μίζα...έτσι για να ξέρουμε τι πραγματικά συμβαίνει. :!:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα moscha, μόλις διάβασα το πρόβλημά σου και θα έλεγα για αρχή να πάρεις τη γνώμη και άλλου γιατρού. Συνήθως οι κολλικοί δεν πιάνουν από τις 4 εβδομάδες για να σου πω οτι πονάει γι'αυτό το μωρό αλλά μπορεί και να είναι. Όσο για τα κακά της, θα είναι νερουλά για πολύ καιρό ακόμα, μέχρι να καθαρίσει το έντερο του μωρού και να αρχίσει να λειτουργεί κανονικά. Για να πω την αλήθεια και σε μας έτρωγε κάθε 1,5 με 2 ώρες και αντιμετωπίσαμε μικρό ευτυχώς πρόβλημα στην αρχή γιατί κοκκίνιζε και δυσανασχετούσε με το γάλα και απλά της το αλλάξαμε γιατί ήταν βαρύ...

Το πιο σημαντικό είναι να πάρεις και δεύτερη γνώμη, πάντα βοηθάει. Ελπίζω να ηρεμήσει η μπεμπούλα σου και εσύ σύντομα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου, ενώ κατά το 1ο τρίμηνο έκανε κολικούς κάθε 20ήμερο και για περίπου 2 ωρίτσες το απόγευμα, τώρα αντιμετωπίζω το εξής:

Την πρώτη εβδομάδα που μπήκε στον 5ο (την Δευτέρα με τα πολλά χιόνια) το απόγευμα άρχισε κάτι κλάματα (τύπου κολικών) και μετά το πολύ κλάμα ανέβασε πυρετό γύρω στο 38. Αλλά μόλις πήρε ντεπόν του έπεσε αμέσως και αυτό ήταν. Έλα μου όμως που το ίδιο έγινε και μετά από μια εβδομάδα. Το πήγα για 2η φορά στην παιδίατρο και βρήκε ωτίτιδα στο δεξί αυτί. Αρχίσαμε το amoxil για 10 ημέρες και την 8 ημέρα της αντιβίωσης αρχίζει στις 6 το πρωϊ κάτι κλάματα μέχρι τις 8.30 που έκανε κακάκια του και τότε κατάλαβα ότι ηρέμησε. Τον ξανα είδε η γιατρός, είπε ότι τα αυτάκια του και στήθος λαιμός είναι όλα καλά, και το κλάμα είναι από "Κοιλιακό Άλγος". (αυτό την προηγούμενη Παρασκευή) και αφού τελειώσαμε την αντιβίωση, σήμερα από τις 12 το μεσημέρι ήταν σε αυτή την κατάσταση πάλι! :cry::cry::cry::cry::cry:

Έφυγα στις 5 από την δουλειά τρέχω στο σπίτι της μητέρας μου, του έκανα διάφορες μαλάξεις στην κοιλίτσα, τελικά έκανε κακάκια και τώρα είναι μια χαρά!!!!

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι κολικοί? Γνωρίζει κάποιος να μου πει από τι προκαλείται το "Κοιλιακό Άλγος"? Είναι δυνατόν ξαφνικά να συμβαίνει αυτό τον 5ο μήνα? Βοηθείστε με!!!! έχει γίνει φιόγκος το στομάχι μου!!!! Λέτε την άλλη εβδομάδα που θα μπει στον 6ο να τελειώσουν όλα αυτά??? Μήπως να το πάω στο Παίδων??????

 

 

Δεν το πιστεύω τι σου είπε ο γιατρός οτι είναι, πραγματικά δεν μπορώ να το πιστέψω. Το κοιλιακό άλγος (ΚΑ) από κλινική σκοπιά εκφράζει τις παθοφυσιολογικές και ψυχοκοινωνικές διεργασίες, που συνήθως συνδέονται με ανατομική (δομική) βλάβη ή λειτουργική διαταραχή. Το ΚΑ στα παιδιά και τους εφήβους είναι μετά την κεφαλαλγία το δεύτερο σε συχνότητα σύμπτωμα.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να έχει το μωρό κοιλιακό άλγος, για να δεις αν το μωρό έχει ωτίτιδα του τραβάς ελαφρά προς τα κάτω το λωβό του αυτιού και αν δεις οτι το ενοχλεί τότε έχει ωτίτιδα οπότε παίρνεις τηλέφωνο το γιατρό και σου λέει τι να κάνεις. Μάλλον είναι κολικοί και το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι ποδήλατο με τα ποδαράκια του και ελαφρά να πιέζεις την κοιλίτσα ώστε να βγαίνουν αέρια και να μπορεί το μωρό να ανακουφιστεί, μετά τον 6ο μήνα θα περάσουν όλα και μην ανησυχείς. Και δυστηχώς γίνομαι βαρετή αλλά θα το ξαναπώ, μια δεύτερη γνώμη είναι απαραίτητη. :):)

Link to comment
Share on other sites

xmmmm...

emena paidia einai 14 mhnwn kai kati...eixame kolikous mexri 6 mhnwn

kathe vradi kyriws 19:00 me 23:00 . Meta tous 6 mhnes hremise arketa.

Ayto pou pathenei twra teleytea kai me enisyxei einai oti ksypnaei ston ypno ths akanonistes wres, mazeyei ta podarakia ths, sfiggete kai klaiei astamathta!! Mexri na ths fygoun ta aeria, meta koimate pali.

Anarwtieme an einai akoma kolikoi. afysiko den einai?

kai an den einai... ti fteei kai ths prokalei toso pono kai sfyksimo?

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν θα ήθελα να στείλω τους θερμούς μου χαιρετισμούς σε όλα τα μέλη του συγκεκριμένου site μιας και είμαι νέα στην παρέα. Μπορώ να παραδεχτώ ότι διαβάζοντας τα περιεχόμενα των συζητήσεων έχω βοηθηθεί πολύ και μερικές φορέςμ μπορώ να πω ότι μου έχουν ανοίξει τα μάτια!!

Παρ' όλο που δεν έχω ακόμα πολλές ή σίγουρες λύσεις να παραθέσω για τα εν λόγω προβλήματα που συζητάμε θα ήθελα να σας γράψω την εμπειρία μου έως τώρα (αν και μικρή) για τα θέματα που αντιμετώπισα και αντιμετωπίζω με τα δικά μου "μωρά".

 

Έχω μία κορούλα 4 έτών και ένα μπεμπάκι κοριτσάκι μόλις 4άρων εβδομάδων. Με την μεγάλη μου αντιμετώπισα θέμα γαστροεισοφαγικής παλινδρόμησης η οποία ήταν εμφανέστατη (λόγω πολλών αναγωνών και γουλιών χωρίς λόγο και αιτία). Ευτυχώς ήταν απλή παλινδρόμηση και αντιμετωπίστικε με αντιαναγωγικό γάλα (αυτό που πήζει γρήγορα). Στους 6-7 μήνες το είχε ξεπεράσει και πίναμε κανονικό γάλα 2ης βρεφικής.

 

Δυστυχώς τα πράγματα με την μικρούλα μου είναι διαφορετικά και μπορώ να πω χειρώτερα. Κατά τη διάρκεια της 3ης εβδομάδας τα ταϊσματά της άρχισαν να γίνονται όλο και δυσκολότερα και πιο χρονοβόρα. Έδειχνε ανησυχία κατά τη διάρκεια του ταϊσματος και παρόλο που την έπαιρνε ο ύπνος στο στήθος, κατά τη διάρκεια του ρεψίματος ξυπνούσε και έδειχνε ξανά και ξανά πεινασμένη. (Ξέχασα να αναφέρω ότι θηλάζω με θηλές σιλικόνης και της έδινα και συμπλήρωμα ξένου γάλακτος για να τη χορτάσω). Όταν μετά από μερικές ημέρες τα πράγματα γίνονταν όλο και χειρώτερα αποφάσισα να την δώσω πιπίλα για να καταφέρνω να την ησυχάζω καθότι φαινόταν όλο και πιο ανήσυχη και όλο και πιο αχόρταγη και ανικανοποίητη. Έφτασα να ταϊζω έως και 3εις ώρες σε μερικά από τα γεύματα. Η πιπίλα ψιλοβοήθησε αλλά δυστυχώς το πρόβλημα δεν λύθηκε.

 

Ο ύπνος της, τώρα, είναι πολύ ανήσυχος. Πολλά και τραγικά σφιξήματα χωρίς όμως να ξυπνάει. Γίνεται κατακόκκινη και τα ποδαράκια της όλο και μαζεύονται και τεντώνονται διαδοχικά. Στην αρχή αυτό γινόταν σταθερά μία ώρα μετά το τέλος του ταϊσματος.

 

Τα πράγματα χειρωτέρεψαν. Όλο και περισσότερα γεύματα μέσα στην ημέρα έγιναν χρονοβόρα και επεισοδιακά. Μίλησα με την παιδίατρό μου (την οποία και περιμένω από κοντά αύριο για περαιτέρω εξέταση του θέματος) και μου είπε ότι μπορεί να είναι κολικοί αλλά μπορεί να είναι παλινδρόμηση. Με συμβούλεψε να μην κάνω μικτό τάισμα αλλά μόνο θηλασμό ή μονο ξένο γάλα σε περίπτωση μεγάλης ανάγκης (για ξεκούραση δική μου όταν φτάνω στα όριά μου!!)

 

Η τρέχουσα κατάσταση είναι η εξής:

 

Από της 4:45 το πρωί ξεκινάνε τα τραγικά σφηξίματα τα οποία γίνονται όλο και πιο επόδυνα γιατί πλέον την ξυπνούν και της προκαλούν κραβγούλες πόνου και ψιλοκλάματος που σταματάει μόλις περάσει ο πόνος (ευτυχώς ακόμα δεν έχουμε φτάσει σε ασταμάτητο κλάμα!!). Τα ταϊσματα είναι μία χρονοβόρα πάλη. Στην αρχή όλα καλά. Θηλάζει αρκετά και λαίμαργα. Μετά όμως αρχίζουν τα σφηξίματα και οι πόνοι. Ενώ πεινάει και ρουφάει με δύναμη αρχίζει να σφήγγεται και να κοκκινίζει και να διπλώνεται, να τεντώνεται και να φτύνει το στήθος. Μετά όμως συνεχίζει να πεινάει και τρώει ανήσυχα τα χέρια της όταν τη βάλεις για ρέψιμο. Και ξαναθηλάζει και το ξαναφτύνει και ούτο καθ εξής!!!! Ας μην ξεχάσω να αναφέρω ότι κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας τα κάνει και 1-2 φορές και φυσικά πρέπει να την αλλάξω το οποίο την κάνει πιο ανήσυχη ακόμα. Αυτό για κανένα 1,5 - 2ωρο συνήθως αν και έχει φτάσει και 3ωρο. Στο τέλος αφού εξαντλούμαι εγώ και εκείνη συνεχίζει να είναι πεινασμενη καταφεύγω στο φάσκιωμα και στο πιπίλωμα και έτσι καταφέρνω και την κοιμίζω μετά από 10 λεπτά περίπου στο ρελαξ. Μπορώ να πώ ότι όταν πιπιλώνεται και φασκιώνεται δεν δυσανασχετεί παρά μόνο ελάχιστα στην αρχή.

 

Η βασική μου απορροία είναι εάν καταφέρνει τελικά να χορτάσει και εάν έχει πιεί αρκετό γάλα για την σωστή ανάπτυξή της. Πρέπει να ομολογήσω ότι το βάρος της αυξάνεται (αν και όχι ΤΡΕΛΑ) και κάνει αρκετά κακά και τσισάκια τα οποία είναι όλα καλά σημάδια.

 

Προσπάθησα να ταϊσω και με ξένο γάλα. Η διαδικασία είναι λίγο πιο σύντομη γιατί χορταίνει πιο γρήγορα αλλά τα πράγματα είναι σχεδόν τα ίδια.

 

Ο ύπνος εξακολουθεί μερικές φορές να είναι τραγικός. Τα κακάκια της είναι αρκετά νερουλά που θυμίζουν ευκοίλια.

 

Τα πράγματα γίνονται κάπως πιο απλά μετά το μπανάκι της στις 20:30 - 21:00 αλλά εκεί έχω το πρόβλημα ότι θηλάζει λιγότερο (μάλλον λόγω εξάντλησης) και ξυπνάει πολύ γρηγορότερα (στη 1 ή 2 ώρες το πολύ).

 

Αυτή είναι η περιπέτεια που τραβάω η οποία γίνεται αρκετά πιο δύσκολη γιατί έχω και τη μεγάλη μου που θέλει την προσοχή της κάτι που δεν μπορώ ιδιαίτερα να της προσφέρω λόγω του ότι είμαι συνέχεια με τη μικρούλα και ιδιαίτερα εξαντλημένη γιατί δεν κοιμάμαι τα βράδια σχεδόν καθόλου!!

 

Ζητώ συγγνώμη για την πολυλογία μου αλλά ελπίζω τουλάχιστον να έδωσα αρκετές πληροφορίες στις άλλες καταπονημένες μαμάδες για να ξέρουν ότι δεν είναι μόνες!!!

 

Θα σας ενημερώνω για ό,τι λύση μου προκείψει και εύχομαι σε όλες ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.

 

Moscha :D

μπορώ στα παραπάνω που μας είπες να σου πω τα εξής και εφόσον πάρουμε ως δεδομένο ότι το παιδάκι έχει κολικούς και όχι ΓΟΠ γιατί πραγματικά εκεί ΔΕΝ ξέρω

1) Θηλάζοντας το μωρό σου του βοηθά στο να μην εγκλωβίζει αέρα στο στομαχάκι του ο οποίος εντείνει το πρόβλημα των κολικών. Με το μπιμπερό γενικά παίρνουν περισσότερο αέρα

2) Τσέκαρε λίγο τη διατροφή σου. Υπάρχει περίπτωση να τρως κάτι που περνώντας στο γάλα την πειράζει; Έλεγξε αντιδράσεις από παράγωγα αγελαδινού γάλακτος, όσπρια, λαχανικά...

3) Στα μωρά που θηλάζουν τα κακά είναι πιο υδαρή με τη μορφή μουστάρδας με κόκκους...

4) Πιες ρόφημα γλυκάνισσου. Περνάει στο γάλα και διευκολύνει στους κολικούς το βρέφος. Επίσης να κρατάς τα ποδαράκια της ψηλά για να τη διευκολύνεις να απελευθερώνει τον αέρα που έχει στην κοιλίτσα της...

 

Αν μπορώ να βοηθήσω πουθενά αλλού στη διάθεσή σου!

Να σου ζήσουν και τα δύο σου παιδάκια!

:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα moscha, μόλις διάβασα το πρόβλημά σου και θα έλεγα για αρχή να πάρεις τη γνώμη και άλλου γιατρού. Συνήθως οι κολλικοί δεν πιάνουν από τις 4 εβδομάδες για να σου πω οτι πονάει γι'αυτό το μωρό αλλά μπορεί και να είναι. Όσο για τα κακά της, θα είναι νερουλά για πολύ καιρό ακόμα, μέχρι να καθαρίσει το έντερο του μωρού και να αρχίσει να λειτουργεί κανονικά. Για να πω την αλήθεια και σε μας έτρωγε κάθε 1,5 με 2 ώρες και αντιμετωπίσαμε μικρό ευτυχώς πρόβλημα στην αρχή γιατί κοκκίνιζε και δυσανασχετούσε με το γάλα και απλά της το αλλάξαμε γιατί ήταν βαρύ...

Το πιο σημαντικό είναι να πάρεις και δεύτερη γνώμη, πάντα βοηθάει. Ελπίζω να ηρεμήσει η μπεμπούλα σου και εσύ σύντομα. :)

 

Γειά σου desdemona. Σε ευχαριστώ τόσο πολύ που μου χάρισες μερικά λεπτά από τον χρόνο σου για να μου στείλεις τις πολύτιμες συμβουλές σου. Όσον αφορά στους κολικούς πραγματικά δεν ήξερα ότι δεν ξεκινούν στις 4εις εβδομάδες. Από ότι διαβάζω στα διάφορα site που ψάχνω και απ' ότι μου έχει πει η παιδίατρός μου οι κολικοί ξεκινούν από τη 2-3η εβδομάδα ίσως όχι με την κλασσική μορφή που όλοι τους ξέρουμε αλλά με πιο χαλαρά φαινόμενα όπως αυτά που έχει η μικρή μου (δεν έχουμε φτάσει ακόμα στο σημείο να κλαίμε ασταμάτητα!!). Φυσικά και εγώ πιστεύω ότι δεν είναι κολικοί αλλά ΓΟΠ. Μετά τη σημερινή επίσκεψη της παιδιάτρου θα δούμε σε τί θα καταλλήξουμε αλλά η άποψη του να πάρω μία εξτρα γνώμη δεν είναι καθόλου κακή.

 

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ πολύ για την συμπαράσταση.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν θα ήθελα να στείλω τους θερμούς μου χαιρετισμούς σε όλα τα μέλη του συγκεκριμένου site μιας και είμαι νέα στην παρέα. Μπορώ να παραδεχτώ ότι διαβάζοντας τα περιεχόμενα των συζητήσεων έχω βοηθηθεί πολύ και μερικές φορέςμ μπορώ να πω ότι μου έχουν ανοίξει τα μάτια!!

Παρ' όλο που δεν έχω ακόμα πολλές ή σίγουρες λύσεις να παραθέσω για τα εν λόγω προβλήματα που συζητάμε θα ήθελα να σας γράψω την εμπειρία μου έως τώρα (αν και μικρή) για τα θέματα που αντιμετώπισα και αντιμετωπίζω με τα δικά μου "μωρά".

 

Έχω μία κορούλα 4 έτών και ένα μπεμπάκι κοριτσάκι μόλις 4άρων εβδομάδων. Με την μεγάλη μου αντιμετώπισα θέμα γαστροεισοφαγικής παλινδρόμησης η οποία ήταν εμφανέστατη (λόγω πολλών αναγωνών και γουλιών χωρίς λόγο και αιτία). Ευτυχώς ήταν απλή παλινδρόμηση και αντιμετωπίστικε με αντιαναγωγικό γάλα (αυτό που πήζει γρήγορα). Στους 6-7 μήνες το είχε ξεπεράσει και πίναμε κανονικό γάλα 2ης βρεφικής.

 

Δυστυχώς τα πράγματα με την μικρούλα μου είναι διαφορετικά και μπορώ να πω χειρώτερα. Κατά τη διάρκεια της 3ης εβδομάδας τα ταϊσματά της άρχισαν να γίνονται όλο και δυσκολότερα και πιο χρονοβόρα. Έδειχνε ανησυχία κατά τη διάρκεια του ταϊσματος και παρόλο που την έπαιρνε ο ύπνος στο στήθος, κατά τη διάρκεια του ρεψίματος ξυπνούσε και έδειχνε ξανά και ξανά πεινασμένη. (Ξέχασα να αναφέρω ότι θηλάζω με θηλές σιλικόνης και της έδινα και συμπλήρωμα ξένου γάλακτος για να τη χορτάσω). Όταν μετά από μερικές ημέρες τα πράγματα γίνονταν όλο και χειρώτερα αποφάσισα να την δώσω πιπίλα για να καταφέρνω να την ησυχάζω καθότι φαινόταν όλο και πιο ανήσυχη και όλο και πιο αχόρταγη και ανικανοποίητη. Έφτασα να ταϊζω έως και 3εις ώρες σε μερικά από τα γεύματα. Η πιπίλα ψιλοβοήθησε αλλά δυστυχώς το πρόβλημα δεν λύθηκε.

 

Ο ύπνος της, τώρα, είναι πολύ ανήσυχος. Πολλά και τραγικά σφιξήματα χωρίς όμως να ξυπνάει. Γίνεται κατακόκκινη και τα ποδαράκια της όλο και μαζεύονται και τεντώνονται διαδοχικά. Στην αρχή αυτό γινόταν σταθερά μία ώρα μετά το τέλος του ταϊσματος.

 

Τα πράγματα χειρωτέρεψαν. Όλο και περισσότερα γεύματα μέσα στην ημέρα έγιναν χρονοβόρα και επεισοδιακά. Μίλησα με την παιδίατρό μου (την οποία και περιμένω από κοντά αύριο για περαιτέρω εξέταση του θέματος) και μου είπε ότι μπορεί να είναι κολικοί αλλά μπορεί να είναι παλινδρόμηση. Με συμβούλεψε να μην κάνω μικτό τάισμα αλλά μόνο θηλασμό ή μονο ξένο γάλα σε περίπτωση μεγάλης ανάγκης (για ξεκούραση δική μου όταν φτάνω στα όριά μου!!)

 

Η τρέχουσα κατάσταση είναι η εξής:

 

Από της 4:45 το πρωί ξεκινάνε τα τραγικά σφηξίματα τα οποία γίνονται όλο και πιο επόδυνα γιατί πλέον την ξυπνούν και της προκαλούν κραβγούλες πόνου και ψιλοκλάματος που σταματάει μόλις περάσει ο πόνος (ευτυχώς ακόμα δεν έχουμε φτάσει σε ασταμάτητο κλάμα!!). Τα ταϊσματα είναι μία χρονοβόρα πάλη. Στην αρχή όλα καλά. Θηλάζει αρκετά και λαίμαργα. Μετά όμως αρχίζουν τα σφηξίματα και οι πόνοι. Ενώ πεινάει και ρουφάει με δύναμη αρχίζει να σφήγγεται και να κοκκινίζει και να διπλώνεται, να τεντώνεται και να φτύνει το στήθος. Μετά όμως συνεχίζει να πεινάει και τρώει ανήσυχα τα χέρια της όταν τη βάλεις για ρέψιμο. Και ξαναθηλάζει και το ξαναφτύνει και ούτο καθ εξής!!!! Ας μην ξεχάσω να αναφέρω ότι κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας τα κάνει και 1-2 φορές και φυσικά πρέπει να την αλλάξω το οποίο την κάνει πιο ανήσυχη ακόμα. Αυτό για κανένα 1,5 - 2ωρο συνήθως αν και έχει φτάσει και 3ωρο. Στο τέλος αφού εξαντλούμαι εγώ και εκείνη συνεχίζει να είναι πεινασμενη καταφεύγω στο φάσκιωμα και στο πιπίλωμα και έτσι καταφέρνω και την κοιμίζω μετά από 10 λεπτά περίπου στο ρελαξ. Μπορώ να πώ ότι όταν πιπιλώνεται και φασκιώνεται δεν δυσανασχετεί παρά μόνο ελάχιστα στην αρχή.

 

Η βασική μου απορροία είναι εάν καταφέρνει τελικά να χορτάσει και εάν έχει πιεί αρκετό γάλα για την σωστή ανάπτυξή της. Πρέπει να ομολογήσω ότι το βάρος της αυξάνεται (αν και όχι ΤΡΕΛΑ) και κάνει αρκετά κακά και τσισάκια τα οποία είναι όλα καλά σημάδια.

 

Προσπάθησα να ταϊσω και με ξένο γάλα. Η διαδικασία είναι λίγο πιο σύντομη γιατί χορταίνει πιο γρήγορα αλλά τα πράγματα είναι σχεδόν τα ίδια.

 

Ο ύπνος εξακολουθεί μερικές φορές να είναι τραγικός. Τα κακάκια της είναι αρκετά νερουλά που θυμίζουν ευκοίλια.

 

Τα πράγματα γίνονται κάπως πιο απλά μετά το μπανάκι της στις 20:30 - 21:00 αλλά εκεί έχω το πρόβλημα ότι θηλάζει λιγότερο (μάλλον λόγω εξάντλησης) και ξυπνάει πολύ γρηγορότερα (στη 1 ή 2 ώρες το πολύ).

 

Αυτή είναι η περιπέτεια που τραβάω η οποία γίνεται αρκετά πιο δύσκολη γιατί έχω και τη μεγάλη μου που θέλει την προσοχή της κάτι που δεν μπορώ ιδιαίτερα να της προσφέρω λόγω του ότι είμαι συνέχεια με τη μικρούλα και ιδιαίτερα εξαντλημένη γιατί δεν κοιμάμαι τα βράδια σχεδόν καθόλου!!

 

Ζητώ συγγνώμη για την πολυλογία μου αλλά ελπίζω τουλάχιστον να έδωσα αρκετές πληροφορίες στις άλλες καταπονημένες μαμάδες για να ξέρουν ότι δεν είναι μόνες!!!

 

Θα σας ενημερώνω για ό,τι λύση μου προκείψει και εύχομαι σε όλες ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.

 

Moscha :D

μπορώ στα παραπάνω που μας είπες να σου πω τα εξής και εφόσον πάρουμε ως δεδομένο ότι το παιδάκι έχει κολικούς και όχι ΓΟΠ γιατί πραγματικά εκεί ΔΕΝ ξέρω

1) Θηλάζοντας το μωρό σου του βοηθά στο να μην εγκλωβίζει αέρα στο στομαχάκι του ο οποίος εντείνει το πρόβλημα των κολικών. Με το μπιμπερό γενικά παίρνουν περισσότερο αέρα

2) Τσέκαρε λίγο τη διατροφή σου. Υπάρχει περίπτωση να τρως κάτι που περνώντας στο γάλα την πειράζει; Έλεγξε αντιδράσεις από παράγωγα αγελαδινού γάλακτος, όσπρια, λαχανικά...

3) Στα μωρά που θηλάζουν τα κακά είναι πιο υδαρή με τη μορφή μουστάρδας με κόκκους...

4) Πιες ρόφημα γλυκάνισσου. Περνάει στο γάλα και διευκολύνει στους κολικούς το βρέφος. Επίσης να κρατάς τα ποδαράκια της ψηλά για να τη διευκολύνεις να απελευθερώνει τον αέρα που έχει στην κοιλίτσα της...

 

Αν μπορώ να βοηθήσω πουθενά αλλού στη διάθεσή σου!

Να σου ζήσουν και τα δύο σου παιδάκια!

:D

 

Αγαπητή Annastasia

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σου! Έχω όμως τα παρακατω θέματα:

 

Θηλάζω με θηλές σιλικόνης οπότε είναι σαν να δίνω μπουκάλι στη μικρή μου (δυστυχώς!!)

Πραγματικά προσέχω τοσο πολύ τη διατροφή μου και έχω διαβάσει τόσο πολλές διαφορετικές απόψεις για το ποιές τροφές δημιουργούν κολικούς που έχω φτάσει σε σημείο να μην τρώω τίποτα γιατί σχεδόν όλα απαγορεύονται..... (είμαι απελπισμένη)

Αυτό με τα ποδαράκια το έχω προσπαθήσει αλλά δεν έχω δει μεγάλα αποτελέσματα.

Τη συμβουλή σου με τον γλυκάνισσο θα το δοκιμάσω γιατί αυτό δεν το ήξερα.

 

Νομίζω όμως ότι η περίπτωσή μας πλησιάζει περισσότερο την ΓΟΠ και όχι τους κολικούς....... Θα δείξει.

 

Και πάλι σε χιλιοευχαριστώ για τον χρόνο και τις συμβουλές σου!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...