Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

elepet

Recommended Posts

Ξέρεις όμως μερικές φορές και τι αναισθησία υπάρχει??? Πόσες κάνουν απερίσκεπτα την έκτρωση και στα αχαμνά τους για την ζωούλα που μόλις σκοτώσαν????

Σε μερικές λοιπόν την ψυχή μένει μόνο άχυρο......:mad::mad::mad::evil::evil::evil::evil:

 

και ποσες πηραν την αποφαση με πονο ψυχης?

και ποσες σκεφτηκαν πολυ πριν προχωρησουν στην διακοπη?

 

ποσες δεν ειναι 'στ αχαμνα' τους? αλλα υποστηριζουν την αποφαση τους, παρ ολα αυτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 946
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και ποσες πηραν την αποφαση με πονο ψυχης?

και ποσες σκεφτηκαν πολυ πριν προχωρησουν στην διακοπη?

 

ποσες δεν ειναι 'στ αχαμνα' τους? αλλα υποστηριζουν την αποφαση τους, παρ ολα αυτα

 

 

fistikaki....όταν ΔΕΝ θέλουμε κάτι προσέχουμε για να έχουμε...με ότι και αν συνεπάγετε αυτό...Αλλιώς δεν θα λεγόταν ανεπυθύμητο και δεν θα καταφεύγαμε σε αυτού του είδους την λύση η οποία αναγκαστικά γίνεται με απόφαση πόνου ψυχής ή το σκέφτηκαν πολύ αλλά τελικά το έκαναν ή δεν το είχαν γράψει στα αχαμνά τους....

Για να καταφεύγεις εν τέλει σε αυτήν την λύση όσο και να σε πονάει όπως λες..όσα αν και αν για να γίνεται στο τέλος πάει να πεί ότι ήταν ανεπιθύμητο για Χ λόγους (με όλες τι ένοιες που αυτή η λέξη μπορεί να μεταφραστεί)...

Και φυσικά δεν μιλάω για ιατρικούς παράγοντες που χρήζουν διακοπή κυήσεως

(το διευκρινίζω αυτό για να μην παρεξηγηθώ).

Link to comment
Share on other sites

fistikaki....όταν ΔΕΝ θέλουμε κάτι προσέχουμε για να έχουμε...με ότι και αν συνεπάγετε αυτό...

 

μιλησε μου για ανηλικα και για βιασμους...

 

τοτε, οκ?

 

αν ναι, οκ, αλλο οι βιασμοι και τα ανηλικα παιδια... τοτε κανεις διαχωρισμο στα εμβρυα.... 'καλα' και 'κακα' εμβρυα...

 

εμβρυο απο ενηλικη γυναικα, που συναινεσε για την πραξη αλλα δεν χρησιμοποιησε αντισυλληψη --------> καλο εμβρυο, να μην διακοπει η κυηση

 

εμβρυο απο βιασμο σε ανηλικο παιδακι -----------> κακο εμβρυο, να διακοπει η κυηση...

 

 

βλεπεις ποσο περιπλοκο ειναι το θεμα?

 

 

σε ολα τα επιπεδα, φιλοσοφικο, θρησκευτικο, ηθικο... πρακτικο... ειναι μια δυσκολη αποφαση... κι αφου δεν μπορει να υπαρξει ΄καλο' και 'κακο' εμβρυο, θεωρω οτι η αποφαση τελικα, οφειλει να ειναι της γυναικας που φερει το εμβρυο

Link to comment
Share on other sites

Το πότε έρχεται η ψυχή στο σώμα, είναι ένα φιλοσοφικό-Θρησκευτικό ερώτημα...Κανείς δεν μπορεί να απαντήσει..όπως δεν μπορεί να απαντήσει που πάει η ψυχή όταν το σώμα πεθαίνει...πεθαίνει και αυτή? Η ψυχή είναι αθάνατη και απλώς αλλάζει σώματα? Μπορεί κάποιος να απαντήσει ?

 

Για να μπορέσουμε όμως να πορευτούμε σε αυτή τη ρημάδα τη ζωή πρέπει να αποδεχτούμε δογματικά κάποια πράγματα... αποφασίσαμε λοιπόν ως κοινωνία, ότι το έμβρυο, τους πρώτους μήνες, δε θεωρείται ότι έχει ψυχή, δεν είναι άνθρωπος, οπότε μπορούμε να το "ρίξουμε". Το αποφασίσαμε γιατί αυτή η άποψη μας "εξυπηρετεί", είναι συμβατή με τα ατομικά μας δικαιώματα και γιατί δεν μπορεί κανείς να αποδείξει ότι είναι λάθος...

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

μιλησε μου για ανηλικα και για βιασμους...

 

τοτε, οκ?

 

αν ναι, οκ, αλλο οι βιασμοι και τα ανηλικα παιδια... τοτε κανεις διαχωρισμο στα εμβρυα.... 'καλα' και 'κακα' εμβρυα...

 

εμβρυο απο ενηλικη γυναικα, που συναινεσε για την πραξη αλλα δεν χρησιμοποιησε αντισυλληψη --------> καλο εμβρυο, να μην διακοπει η κυηση

 

εμβρυο απο βιασμο σε ανηλικο παιδακι -----------> κακο εμβρυο, να διακοπει η κυηση...

 

 

βλεπεις ποσο περιπλοκο ειναι το θεμα?

 

 

σε ολα τα επιπεδα, φιλοσοφικο, θρησκευτικο, ηθικο... πρακτικο... ειναι μια δυσκολη αποφαση... κι αφου δεν μπορει να υπαρξει ΄καλο' και 'κακο' εμβρυο, θεωρω οτι η αποφαση τελικα, οφειλει να ειναι της γυναικας που φερει το εμβρυο

 

Συμφωνώ απόλυτα

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μιλησε μου για ανηλικα και για βιασμους...

 

τοτε, οκ?

 

αν ναι, οκ, αλλο οι βιασμοι και τα ανηλικα παιδια... τοτε κανεις διαχωρισμο στα εμβρυα.... 'καλα' και 'κακα' εμβρυα...

 

εμβρυο απο ενηλικη γυναικα, που συναινεσε για την πραξη αλλα δεν χρησιμοποιησε αντισυλληψη --------> καλο εμβρυο, να μην διακοπει η κυηση

 

εμβρυο απο βιασμο σε ανηλικο παιδακι -----------> κακο εμβρυο, να διακοπει η κυηση...

 

 

βλεπεις ποσο περιπλοκο ειναι το θεμα?

 

 

σε ολα τα επιπεδα, φιλοσοφικο, θρησκευτικο, ηθικο... πρακτικο... ειναι μια δυσκολη αποφαση... κι αφου δεν μπορει να υπαρξει ΄καλο' και 'κακο' εμβρυο, θεωρω οτι η αποφαση τελικα, οφειλει να ειναι της γυναικας που φερει το εμβρυο

 

Δεν έφερα αντίρηση ότι η απόφαση είναι της γυναίκας που φέρει το έμβρυο ούτε είμαι αντίθετη σε αυτό...Πάντα απόφαση αυτής είναι να το "ρίξει" είτε όχι...

Και γενικώς δεν έφερα αντίρηση στα λεγόμενα σου....είπα την άποψη μου όπως και εσύ την δική σου..

Δεν θεωρώ σωστή την όποια αντιπαράθεση πάει να δημιουργηθεί....

Link to comment
Share on other sites

Κάθε γυναίκα έχει δικαίωμα να αποφασίζει για το σώμα της.

Κάθε γυναίκα έχει την επιλογή να αποφασίσει αν μια εγκυμοσύνη είναι κατάλληλη ή όχι για αυτήν υπό τις εκάστοτέ συνθήκες τις οποίες βιώνει.

 

Πιστεύω στην ωραιότητα της εγκυμοσύνης και στο θαύμα της μητρότητας όταν η γυναίκα είναι έτοιμη να γίνει μητέρα και το περιμένει ως θαύμα ζωής!

Διαφορετικά μια εγκυμοσύνη μπορεί να γίνει και εφιάλτης και η μητρότητα είδος καταναγκαστικού έργου.

Ναι θα προτιμούσα την άμβλωση από μια δυστυχισμένη μητέρα που αναθεματίζει την ώρα και την στιγμή που έμμεινε έγκυος και κατέστρεψε την ζωή και τα όνειρα της, που θεωρεί υπεύθυνο το παιδί της για αυτό και με τον τρόπο της το τιμωρεί.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα. Δεν έχω διαβάσει απο την αρχή όσα γράφετε.

Ομως θα πω την δική μου άποψη και εμπειρία.

Στα 21 μου, έμεινα έγκυος απο τον τότε φίλο μου. Ωντας μαζί απο τα 17 μου, δεν σας κρύβω οτι για άλλο πήγα στο γυναικολόγο και έφυγα μαθαίνοντας πως ήμουν 6 εβδομάδων. Εκλεισα ραντεβού για έκτρωση. Δεν το πολυσκέφτηκα. Το είπα μόνο στην αδερφή μου και ήξερα οτι ήμουν μικρή για να γίνω μάνα.Μπορεί η μητρότητα να μην έχει ηλικία όμως εγώ δεν ένιωθα έτοιμη για κάτι τέτοιο. Σκεφτόμουν τους γύρω μου, τους γονείς μου....

Τελικά ακυρώσαμε το ραντεβού της έκτρωσης και αποφασίσαμε να το κρατήσουμε και να παντρευτούμε. Δε σας πειγράφω τι έγινε όταν το έμαθαν οι γονείς μας. Οι γονείς του χάρηκαν και οι δικοί μου ένα βήμα πριν το εγκεφαλικό. Το πήραν τελικά απόφαση και όλα καλά. Δυο εβδομάδες μετά χάνω το μωρό απο παλλίνδρομη κύηση. Λίγους μήνες μετά χωρίσαμε. Ομολογώ οτι δεν στεναχωρήθηκα όταν έχασα το παιδί. Αλλωστε έγιναν όλα τόσο γρήγορα που πριν προλάβω να καταλάβω οτι είμαι έγκυος, πάει...τέλειωσε!!!

 

Σήμερα πια σκέφτομαι οτι ίσως όλο αυτό ήταν μια δοκιμασία. Εγώ που ήμουν κατά της έκτρωσης ήμουν έτοιμη να την κάνω. Νομίζω πως ο Θεός μας τα δίνει και Εκείνος μας τα παίρνει. Αν σήμερα είχα αυτό το παιδί σίγουρα θα ήμουν με ένα μωρό και χωρισμένη απο έναν άντρα που ακόμη απο αυτά που μαθαίνω δεν αξίζει να λέγεται πατέρας ή σύζυγος (έγινε πρεζάκιας). Πέρασα τη δοκιμασία μου και νιώθω οτι τελικά βγήκα καλά απο όλο αυτό.

Συνεχίσω να μην είμαι υπέρ της έκτρωσης αλλά για τον εαυτό μου. Οχι για τους άλλους. Γιατί τελικά οι καταστάσεις είναι αυτές που σου ορίζουν το τι θα κάνεις αν σου τύχει μια εγκυμοσύνη που δεν την περιμένεις, ακόμη κι αν δεν προφυλάσσεσαι εις γνώση σου.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

telika ξερετε τι γινετε? με την επιστημη εχουμε γινει μικροι θεοι ολοι και μαλλον δεν πρεπει να εχουμε στα χερια μας αυτη την δυναμη.καποιες φορες ειναι σωτηρία αυτη η διακοπη αλλα και καποιες τραγικο λαθος.ας ειναι ετσι αλλα ας βοηθαει ο θεος να μην πεφτουμε ουτε εμεις ουτε τα παιδια μας σε τετοιες δυσκολες καταστασεις και να μην αποφασιζουμε για πραγματα που δεν θα πρεπε καν

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

telika ξερετε τι γινετε? με την επιστημη εχουμε γινει μικροι θεοι ολοι και μαλλον δεν πρεπει να εχουμε στα χερια μας αυτη την δυναμη.καποιες φορες ειναι σωτηρία αυτη η διακοπη αλλα και καποιες τραγικο λαθος.ας ειναι ετσι αλλα ας βοηθαει ο θεος να μην πεφτουμε ουτε εμεις ουτε τα παιδια μας σε τετοιες δυσκολες καταστασεις και να μην αποφασιζουμε για πραγματα που δεν θα πρεπε καν

 

Ξεχναμε μηπως πριν ανακαλυφθει επιστημονικος και ασφαλης τροπος εκτρωσης ποσες γυναικες πεθαναν προσπαθοντας με διαφορες αλχημιες?

Αλλες "πεφταν¨" , αλλες χτυπουσαν την κοιλια, αλλες βαζαν διαφορα αιχμηρα αντικειμενα και αλλες καταπιναν διαφορα δηλητηρια.

 

Μην πω για τοτε που ηταν "παρανομη¨". Πεθαινε κοσμος στα προχειρα χειρουργικα τραπεζια ασχετον "ιατρων" χωρις απαραιτητο εξοπλισμο.

 

Το να ορισω το σωμα μου δεν ειναι δυναμη αλλα δικαιωμα .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι ταυτοσημες εννοιες??? Κανω σεξ αρα ειμαι ετοιμη να γινω μανα????

ε.

 

Κοιτα να δεις ομως που κοριτσακι μου γλυκο στην φυση και σε ολα τα υπολοιπα ειδη ειναι οντως αυτη η εννοια του σεξ.....αναπαραγωγη και παιδια. Ο ανθρωπος ειναι που το εχει διαχωρησει και εχει βρει και 'τροπους' μη φυσικους για να το κανει ασφαλες οι οποιοι ανα φασεις αποτυγχανουν. Και επισης η κοινωνικη φουσκαλα των σχολειων και των μιντια που προωθουν τοσο πολυ το image και το sex ειναι αυτα που ωθουν μικρα παιδια στην πραξη γιατι πιστεψε με η απολαυση του σεξ ΔΕΝ ειναι που το κανει αυτο γιατι ειδικα στα κοριτσακια το σωμα δεν ειναι ετοιμο για καμια απολαυση στα 13. Το οτι η φιλεναδες μας γελανε που ειμαστε ακομα παρθενες ισως και να ειναι. Το θεμα παει πολυ πιο βαθεια απο οτι αναφερθηκε εδω ειδικα για ανηλικα, αλλα ειναι θεμα για ανοιγμα αλλου. Οποτε ειναι και αυτη μια σκεψη για μασημα... :mrgreen: Και ξαναλεω οτι εγω παραμενω υπερ του δικαιωματος επιλογης της γυναικας......και νοω φυσικα οτι ανθρωποι ειμαστε λαθη γινονται. Καλως να δινουμε την καλυτερη ενημερωση σεξουαλικου περιεχομενου στα παιδια μας και καλυτερα ακομα να ταυτιζουμε το σεξ με μια πιθανη εγκυμοσυνη απο απροσεξιες ή λάθη. Ετσι τα παιδια τουλαχιστον να ακουσουν απο καπου οτι μπορει να εγκυμονυσουν επειδη γινονται και ατυχηματα. Τωρα αν γινει, πλεον η αποφαση θα ειναι στο παιδι μου (αν ερθω σε αυτη την θεση). Θα ειμαι εκει αν θελει να το κρατησει, και εκει αν θελει να το ριξει και αυτο θα το ξερει απο νωρις. Οτι θα ειμαι εκει και να της το μεγαλωσω αν θελει (και ειναι μικρη) αλλα και να της κρατησω το χερι αν θελει να ριξει αφου την εχω ενημερωσει πως γινεται η πιθανη ατυχης εγκυμοσυνη και ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ σημαινει εκτρωση. Και θα κανω τον σταυρο μου και θα ελπιζω να καταλαβε και να προσεξει. Μεχρι εκει μπορει να παει ο γονιος.......μετα απο ενα σημειο πλεον αναλαμβανουν τα παιδια με τα ΄πολεμοφοδια' που τους εχουμε δωσει......και σε μερικες περιπτωσεις και την τυχη......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

telika ξερετε τι γινετε? με την επιστημη εχουμε γινει μικροι θεοι ολοι και μαλλον δεν πρεπει να εχουμε στα χερια μας αυτη την δυναμη.

 

ΜΕΓΑΛΗ κουβεντα ειπες........πιστευω οτι αυτο ισχυει για αρκετα θεματα ελεγχου κυησεων (ητε μιλαμε για αρρωστιες που τελικα αποδεικνυεται οτι το εμβρυο ηταν καλα, ήτε για εξωσωματικες που ενα 'χερι' διαλεγει ποιο σπερμα θα γονιμοποιησει ποιο ωαριο)......ΑΛΛΗ μεγαλη κουβεντα.....και εγω αυτο το κομματι του 'ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ'......το φοβαμαι. Το φοβαμαι παρα πολυ, και επισης φοβαμαι οτι ακομα δεν εχουμε δει τα αποτελεσματα του........και το κλεινω εδω.....κοιτα που σας δινω ωραιες ιδεες για ανοιγματα θεματων....(εγω δεν το κανω....δεν τα ψαχνω καλα τα θεματα και εχω φαει καρτες για ανοιγμα σε ηδη υπαρχοντα)......:lol:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

 

Σήμερα πια σκέφτομαι οτι ίσως όλο αυτό ήταν μια δοκιμασία. Εγώ που ήμουν κατά της έκτρωσης ήμουν έτοιμη να την κάνω. Νομίζω πως ο Θεός μας τα δίνει και Εκείνος μας τα παίρνει. Αν σήμερα είχα αυτό το παιδί σίγουρα θα ήμουν με ένα μωρό και χωρισμένη απο έναν άντρα που ακόμη απο αυτά που μαθαίνω δεν αξίζει να λέγεται πατέρας ή σύζυγος (έγινε πρεζάκιας). Πέρασα τη δοκιμασία μου και νιώθω οτι τελικά βγήκα καλά απο όλο αυτό.

Συνεχίσω να μην είμαι υπέρ της έκτρωσης αλλά για τον εαυτό μου. Οχι για τους άλλους. Γιατί τελικά οι καταστάσεις είναι αυτές που σου ορίζουν το τι θα κάνεις αν σου τύχει μια εγκυμοσύνη που δεν την περιμένεις, ακόμη κι αν δεν προφυλάσσεσαι εις γνώση σου.

 

Δεν κατάλαβα τελικά. Για τον εαυτό σου, θα προτιμούσες σήμερα να έχεις αυτό το παιδίο που παλλινδρόμησε τότε;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις ομως που κοριτσακι μου γλυκο στην φυση και σε ολα τα υπολοιπα ειδη ειναι οντως αυτη η εννοια του σεξ.....αναπαραγωγη και παιδια. Ο ανθρωπος ειναι που το εχει διαχωρησει και εχει βρει και 'τροπους' μη φυσικους για να το κανει ασφαλες οι οποιοι ανα φασεις αποτυγχανουν. Και επισης η κοινωνικη φουσκαλα των σχολειων και των μιντια που προωθουν τοσο πολυ το image και το sex ειναι αυτα που ωθουν μικρα παιδια στην πραξη γιατι πιστεψε με η απολαυση του σεξ ΔΕΝ ειναι που το κανει αυτο γιατι ειδικα στα κοριτσακια το σωμα δεν ειναι ετοιμο για καμια απολαυση στα 13. Το οτι η φιλεναδες μας γελανε που ειμαστε ακομα παρθενες ισως και να ειναι. Το θεμα παει πολυ πιο βαθεια απο οτι αναφερθηκε εδω ειδικα για ανηλικα, αλλα ειναι θεμα για ανοιγμα αλλου. Οποτε ειναι και αυτη μια σκεψη για μασημα... :mrgreen: Και ξαναλεω οτι εγω παραμενω υπερ του δικαιωματος επιλογης της γυναικας......και νοω φυσικα οτι ανθρωποι ειμαστε λαθη γινονται. Καλως να δινουμε την καλυτερη ενημερωση σεξουαλικου περιεχομενου στα παιδια μας και καλυτερα ακομα να ταυτιζουμε το σεξ με μια πιθανη εγκυμοσυνη απο απροσεξιες ή λάθη. Ετσι τα παιδια τουλαχιστον να ακουσουν απο καπου οτι μπορει να εγκυμονυσουν επειδη γινονται και ατυχηματα. Τωρα αν γινει, πλεον η αποφαση θα ειναι στο παιδι μου (αν ερθω σε αυτη την θεση). Θα ειμαι εκει αν θελει να το κρατησει, και εκει αν θελει να το ριξει και αυτο θα το ξερει απο νωρις. Οτι θα ειμαι εκει και να της το μεγαλωσω αν θελει (και ειναι μικρη) αλλα και να της κρατησω το χερι αν θελει να ριξει αφου την εχω ενημερωσει πως γινεται η πιθανη ατυχης εγκυμοσυνη και ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ σημαινει εκτρωση. Και θα κανω τον σταυρο μου και θα ελπιζω να καταλαβε και να προσεξει. Μεχρι εκει μπορει να παει ο γονιος.......μετα απο ενα σημειο πλεον αναλαμβανουν τα παιδια με τα ΄πολεμοφοδια' που τους εχουμε δωσει......και σε μερικες περιπτωσεις και την τυχη......

 

Πάνω κάτω συμφωνώ με αυτά που γράφεις. Μόνο που εγώ, στην περίπτωση που τύχει εγκυμοσύνη στην κόρη μου σε "ακατάλληλη" ηλικία, θα της πω ότι θα στηρίξω οποιαδήπτοε απόφασή της σχετικά με τη διατήρηση της εγκυμοσύνης, αλλά δε θα παραλείψω να πω ότι διαφωνώ με αυτή τη διατήρηση εάν διαφωνώ. Γνώμη μου είναι και δε θα της πω ψέματα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κάθε γυναίκα έχει δικαίωμα να αποφασίζει για το σώμα της.

Κάθε γυναίκα έχει την επιλογή να αποφασίσει αν μια εγκυμοσύνη είναι κατάλληλη ή όχι για αυτήν υπό τις εκάστοτέ συνθήκες τις οποίες βιώνει.

 

Όταν είμαστε σε νεαρή ηλικία τις συνθήκες μας τις διαμορφώνουν οι άλλοι και κυρίως οι γονείς μας επομένως δεν είναι ξεκάθαρα επιλογή μας, μας επιβάλλεται έστω και υποσυνείδητα. Όπως είπε η μανουλίνα στα 21 σκέφτηκε τους γονείς της και τους γύρω της.

 

Πιστεύω στην ωραιότητα της εγκυμοσύνης και στο θαύμα της μητρότητας όταν η γυναίκα είναι έτοιμη να γίνει μητέρα και το περιμένει ως θαύμα ζωής!

 

Το μεγαλύτερο θαύμα για μια γυναίκα είναι το παιδί της. Αν εξαιρέσουμε τις πολύ μικρές ηλικίες 13-15 ετών μετά κάθε ηλικία είναι έτοιμη να γίνει μάνα. Η φύση αποδεικνύεται ανώτερη της ψυχολογίας και το αποτέλεσμα (παιδί) πολύ ανώτερο του τρόπου και του χρόνου.

 

Διαφορετικά μια εγκυμοσύνη μπορεί να γίνει και εφιάλτης και η μητρότητα είδος καταναγκαστικού έργου.

Ναι θα προτιμούσα την άμβλωση από μια δυστυχισμένη μητέρα που αναθεματίζει την ώρα και την στιγμή που έμμεινε έγκυος και κατέστρεψε την ζωή και τα όνειρα της, που θεωρεί υπεύθυνο το παιδί της για αυτό και με τον τρόπο της το τιμωρεί.

 

Ένα παιδί είναι δημιουργία, δεν καταστρέφει, φέρνει ζωή και ελπίδα, δίνει νόημα στη ζωή μας. Δυστυχώς στην κοινωνία μας που δίνει λανθασμένες προτεραιότητες στις γυναίκες πολλές κοπέλες που δεν έχουν ακόμη παιδιά πέφτουν θύματα αυτών των λάθος προτεραιοτήτων και αγνοούν την πρωταρχική αλήθεια της γυναικείας φύσης. Όλες οι μάνες όμως, πέρα από ψυχοπαθολογικές περιπτώσεις, θα ομολογήσουν την ίδια αυτή αλήθεια, ότι το παιδί τους είναι το πιο σημαντικό πράγμα στη ζωή τους, πάνω και από όνειρα και επιτυχίες και οτιδήποτε.

 

Ξέρω η γνώση δεν μεταβιβάζεται από γενιά σε γενιά. Αλλά αυτό θα προσπαθήσω να περάσω στην κόρη μου και αυτό που απόρησε η Marco Polo, κάνω σεξ άρα είμαι έτοιμη να γίνω μάνα. Το θεωρώ μέγιστη διαστρέβλωση για τη γυναικεία φύση να διαχωρίζεται το σεξ από τη μητρότητα. Δεν είναι απελευθέρωση, είναι επιβολή του αντρικού τρόπου σκέψης στη γυναικεία. Δεν λέω να επιδιώκεις να μείνεις έγκυος αλλά δεν μπορεί η μητρότητα να θεωρείται μία παρενέργεια του σεξ και το έμβρυο ένα παραπροϊόν του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν κατάλαβα τελικά. Για τον εαυτό σου, θα προτιμούσες σήμερα να έχεις αυτό το παιδίο που παλλινδρόμησε τότε;

 

 

 

Προτιμώ το πως συνέβησαν τελικά τα πράγματα.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σαφεστατα δεν θεωρω την μητροτητα παρενεργεια του σεξ. Για μενα η προληψη και η ενημερωση ειναι το παν παρολαυτα ομως ατυχηματα μπορει να συμβουν. Και σε μια τετοια περιπτωση σε τρυφερη ηλικια δεν υπαρχουν πρεπει και κανονες. Αναλογα με την περιπτωση πραττεις. Στεκεσαι κοντα στο παιδι σου και του δειχνεις τις επιλογες που εχει. Αν αντεχει η ψυχοσυνθεση του παιδιου τον ρολο της μητροτητας σε τοσο μικρη ηλικια στηριζεις την επιλογη του αν παλι αυτο δεν υφισταται συνεχιζεις να του κρατας το χερι και για να μπορεσει να συνεχισει μετα απο αυτη την τραυματικη εμπειρια.

 

Και ναι για μενα δεν ταυτιζεται η εννοια σεξ ισον μητροτητα σε τρυφερες ηλικιες. Το οτι ενα 16χρονο η 17 χρονο εχει σεξουαλικες επαφες δεν σημαινει οτι ειναι ετοιμο να αναλαβει το σπουδαιο ρολο της μητροτητας. Αν οντως ειναι τοτε καλως και εγω μαζι του να το στηριξω αλλα τις περισσοτερες φορες ουτε ψυχολογικα ουτε σωματικα δεν ειναι ωριμα σε αυτη την ηλικια τα παιδια για να ανταπεξελθουν. Ακομα ψαχνονται εσωτερικα και διαμορφωνουν χαρακτηρα και προσωπικοτητα. Το μεγαλειο της μητροτητας ειναι τεραστια υποθεση που δεν ειναι σε θεση να την αντιληφθουν ακομα στις πραγματικες τους διαστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Όταν τον Ιούνιο του 1996 αποφάσισα να κάνω έκτρωση αυτό που βάρυνε ήταν:

1. Επαγγελματική ανασφάλεια - πως θα τα βγάλω πέρα με ένα παιδί μόνη μου, όταν επαγγελματικά ακόμα είμαι στα πρώτα στάδια;

2. Να μη στεναχωρήσω τους γονείς μου - καλώς ή κακώς οι γονείς μου είναι της γενιάς του πρέπει και δεν πρέπει και του φαίνεσθε.

3. Τι θα πουν οι γύρω μου

 

Η εγκυμοσύνη προέκυψε καθώς έγινε ένα "ατύχημα" κατά την διάρκεια μιας επαφής με την τότε-μακροχρόνια σχέση μου.

 

Αν θέλετε την αλήθεια το παιδί ήθελα να το κρατήσω. Αλλά φοβόμουν. Ένιωθα μόνη. Με ένα σύντροφο πιο φοβισμένο από μένα (που να τον κάνω και πατέρα του παιδιού μου, μπρρρρ)

 

Σε αυτές τις ηλικίες (18, 20, 25 κλπ) που η γυναίκα δεν αισθάνεται ακόμα ασφαλής στα πόδια της, δυστυχώς δίνει μεγάλη βαρύτητα στους γύρω της και στο τι θα πει ο κόσμος. Γιατί τη δική μου τουλάχιστον γενιά έτσι τη μεγάλωσαν.

 

Οι γονείς μου είναι καταπληκτικοί άνθρωποι. Καλόψυχοι και μορφωμένοι και οι δύο. Έχουν γίνει θυσία για τα παιδιά τους (τέσσερα μεγάλωσαν). Αλλά... Τα δικά τους βιώματα, τα δικά τους πρέπει κάποια στιγμή μου επέβαλαν μία επιλογή σαν υποχρεωτική.

 

Αν βρισκόμουν στην ίδια θέση δέκα χρόνια μετά, που έγινα πιο σκληρή, πιο ανεξάρτητη, πιο ρεαλίστρια το παιδί θα το κράταγα.

 

Γιατί εκείνο το αγέννητο παιδάκι ακόμα το σκέφτομαι...

 

Ουφ, σας ζάλισα με μια ιστορία που είναι σαν πολλές άλλες. Απλά ήθελα να πω οτι πολλές φορές πρέπει και οι γονείς να κάνουν υπερβάσεις, να ξεπεράσουν μερικά ταμπού για να μπορούν να είναι δίπλα στα παιδιά τους και στις επιλογές τους.

 

Και για να μη συγχέουμε τα πράγματα: Άλλο η έκτρωση για λόγους κοινωνικούς, ηθικής κλπ και άλλο για λόγους υγείας. Για λόγους υγείας, δεν το συζητώ. Αν η φύση δεν κάνει μόνη της το έργο, θα πρέπει εμείς να αποφασίσουμε.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω η γνώση δεν μεταβιβάζεται από γενιά σε γενιά. Αλλά αυτό θα προσπαθήσω να περάσω στην κόρη μου και αυτό που απόρησε η Marco Polo, κάνω σεξ άρα είμαι έτοιμη να γίνω μάνα. Το θεωρώ μέγιστη διαστρέβλωση για τη γυναικεία φύση να διαχωρίζεται το σεξ από τη μητρότητα. Δεν είναι απελευθέρωση, είναι επιβολή του αντρικού τρόπου σκέψης στη γυναικεία. Δεν λέω να επιδιώκεις να μείνεις έγκυος αλλά δεν μπορεί η μητρότητα να θεωρείται μία παρενέργεια του σεξ και το έμβρυο ένα παραπροϊόν του.

....μου κανει φοβερη εντυπωση που σε αυτο το ενδιαφερον πποστ υπαρχουν τοσο διαμετρικα αντιθετες αποψεις...όπως για παραδειγμα η δικη σου με την δικη μου. Σαφεστατα δεν μπορω ουτε να σε πεισω για το αντιθετο, ουτε εσυ εμενα, εγω απλα να πω ότι πανω απο τη γυναικεια και αντρικη φυση, ειναι η ανθρωπινη φυση....Κατα τα αλλα ευχομαι σε όλες μας ο χρονος να επιβεβαιωσει ότι οι σημερινες αποψεις μας ειναι σωστες και φυσικα σε καμια κοπελα να μη χρειαστει να βρεθει σε διλημμα για μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη.

 

Ουφ, σας ζάλισα με μια ιστορία που είναι σαν πολλές άλλες. Απλά ήθελα να πω οτι πολλές φορές πρέπει και οι γονείς να κάνουν υπερβάσεις, να ξεπεράσουν μερικά ταμπού για να μπορούν να είναι δίπλα στα παιδιά τους και στις επιλογές τους.

Και για να μη συγχέουμε τα πράγματα: Άλλο η έκτρωση για λόγους κοινωνικούς, ηθικής κλπ και άλλο για λόγους υγείας. Για λόγους υγείας, δεν το συζητώ. Αν η φύση δεν κάνει μόνη της το έργο, θα πρέπει εμείς να αποφασίσουμε.

συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

....μου κανει φοβερη εντυπωση που σε αυτο το ενδιαφερον πποστ υπαρχουν τοσο διαμετρικα αντιθετες αποψεις...όπως για παραδειγμα η δικη σου με την δικη μου. Σαφεστατα δεν μπορω ουτε να σε πεισω για το αντιθετο, ουτε εσυ εμενα, εγω απλα να πω ότι πανω απο τη γυναικεια και αντρικη φυση, ειναι η ανθρωπινη φυση....

 

Συγγνώμη, δεν κατάλαβα που διαφωνούμε. Αν δίναμε τόση αξία στη μητρότητα όση δίνουμε στο σεξ θα είχαμε πολύ λιγότερες εκτρώσεις. Γιαυτό λέω ότι επιβλήθηκε ο αντρικός τρόπος σκέψης και δεν το λέω ηθικοπλαστικά. Αν οι άντρες το χωνεύανε ότι το σεξ οδηγεί σε παιδιά θα προσέχανε περισσότερο αν δεν ήθελαν να κάνουν παιδιά, π.χ. θα κάνανε στείρωση (+προφυλακτικό, αυτό είναι στάνταρ). Αφού αυτοί αρνούνται να το καταλάβουν γιατί τους έρχεται πιο εύκολο ας το καταλάβουν τουλάχιστον οι γυναίκες.

Link to comment
Share on other sites

ισως πριν απο μανα, πριν απο σεξουαλικο ον, πριν ακομα κι απο θηλυκο.. η γυναικα ειναι ενα ον που θα επρεπε να εχει δικαιωμα στο σωμα της..

 

αν δεν εχω το δικαιωμα να αποφασισω για μενα, και αγομαι και φερομαι απο γνωμες τριτων, τοτε θα γινω κακη μανα, κακη συζυγος, κακη φιλη...

 

αν αποφασισω να κανω εκτρωση, λαμβανω υποψιν μου τις ψυχολογικες και σωματικες επιπτωσεις.. προφανως, αποδεχομαι το κοστος..

 

και προχωρω στην αποφαση μου....

 

προς τι λοιπον, ο καταιγισμος επιθεσεων σε μια γυναικα που εχει ηδη παρει τις αποφασεις της? και ποσο μαλλον, ποιος ο λογος να στηνουμε στη γωνια γυναικες που το εχουν κανει ηδη...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, δεν κατάλαβα που διαφωνούμε. Αν δίναμε τόση αξία στη μητρότητα όση δίνουμε στο σεξ θα είχαμε πολύ λιγότερες εκτρώσεις. Γιαυτό λέω ότι επιβλήθηκε ο αντρικός τρόπος σκέψης και δεν το λέω ηθικοπλαστικά. Αν οι άντρες το χωνεύανε ότι το σεξ οδηγεί σε παιδιά θα προσέχανε περισσότερο αν δεν ήθελαν να κάνουν παιδιά, π.χ. θα κάνανε στείρωση (+προφυλακτικό, αυτό είναι στάνταρ). Αφού αυτοί αρνούνται να το καταλάβουν γιατί τους έρχεται πιο εύκολο ας το καταλάβουν τουλάχιστον οι γυναίκες.

βασικα το καταλαβα λιγο καλυτερα τωρα....νομιζα ότι κανω σεξ μονο αν θελω να γινω μανα....

Και εγω στα παιδια μου για αυτο θα προσπαθησω να τα πεισω, για το προφυλακτικο. Όχι μονο για μια ανεπιθυνητη εγκυμοσυνη αλλα και γαι την δικη τους υγεια....Αλλα όσο και να μη θελω να συμβει, θα το θεσω επι ταπητος το θεμα νωρις...στα 12 ή 13.....και ας ειναι μικρα...και ας μη θελω να εχουν σχεσεις...και ας μην πρεπει να εχουν σχεσεις...Αν τουλαχιστον κανουν το λαθος, να μην αποβει μοιραιο.

Ναι συμφωνουμε για την αντισυλληψη. Πρωτα εμεις πρεπει να προσεχουμε και όχι να βασιζομαστε στους αντρες....αλλα εγω μιλουσα για ατυχηματα, για βιασμους, για εμβρυα που θα γινουν βαρια αρρωστα μωρα.

Ξερουμε όλες φανταζομαι ότι μονο η αποχη ειναι τροπος αντισυλληψης με επιτυχια 100%...ακομη και εγω που εχω σπιραλ , εχω πιθανοτητες...ελαχιστες αλλα υπαρκτες....Αν βεβαια καταφερω και μεινω εγκυος στο τριτο με σπιραλ, τοτε σηκωνω τα χερια ψηλα......Θα γεννησω το μωρακι και μετα θα γραφω καθε μερα τζοκερ :mrgreen:...δε μπορει...θα μου κατσει και αυτο...:D

Link to comment
Share on other sites

Ξεχναμε μηπως πριν ανακαλυφθει επιστημονικος και ασφαλης τροπος εκτρωσης ποσες γυναικες πεθαναν προσπαθοντας με διαφορες αλχημιες?

Αλλες "πεφταν¨" , αλλες χτυπουσαν την κοιλια, αλλες βαζαν διαφορα αιχμηρα αντικειμενα και αλλες καταπιναν διαφορα δηλητηρια.

 

Μην πω για τοτε που ηταν "παρανομη¨". Πεθαινε κοσμος στα προχειρα χειρουργικα τραπεζια ασχετον "ιατρων" χωρις απαραιτητο εξοπλισμο.

 

Το να ορισω το σωμα μου δεν ειναι δυναμη αλλα δικαιωμα .

θα συμφωνισω και σε αυτο καπου ειχα διαβασει οτι τα μωρα-παιδια μεχρι πριν ουτε 100 χρονια ηταν πολιτες 3ης κατηγοριας ηταν με δισπλασιες τα πετουσαν δεν ηθελαν κοριτσια τα πετουσαν οχι οτι δεν γινονται και τωρα αλλα καποτε ηταν συνηθες φαινομενο για ολους και μεγαλωναν τα ποιο ανθεκτικα θα ψαξω να το βρω ειναι συνταρακτικα τα οσα ελεγε,δηλ. τα τελευταια χρονια εμεις οι ιδιοι προσεχουμε το ειδος μας,ουσιαστικα.οποτε τι να λεμε σε μια ανδροκρατουμενη κοινωνια θα καταλαβουμε πως πρεπει να προσεχουμε το σωμα μας και την ψυχη μας εμεις οι γυναικες?δειτε τον φανατισμο που εχουν ακομη οι γυναικες που φοραν μπουρκα,και μην μου πειτε οτι μια γυναικα αν ειναι ανενοχλητη απο την κοινωνια της και τα ταμπου δεν θα κρατουσε το οποιο παιδι ειχε γτ δεν θα το πιστεψω

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω ένα άλλο ερώτημα-απορία μου.

Πόσες γυναίκες έχουν μετανιώσει που έφεραν ένα παιδί στον κόσμο;Πάρα τις όποιες δυσκολίες.Δεν έχω ακούσει καμία να λέει ''Αν μου δινόταν η ευκαιρία δεν θα το είχα γεννησει''.Δεν αναφέρομαι σε ακραίες περιπτώσεις όπως αυτές των 14 χρονων μαμάδων ή του βιασμού.(Αν και πάλι νομίζω πως το αγαπάνε αυτό το πλάσμα)

eLEsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να θέσω ένα άλλο ερώτημα-απορία μου.

Πόσες γυναίκες έχουν μετανιώσει που έφεραν ένα παιδί στον κόσμο;

 

 

καμια....

 

ομως, και πολλες που προχωρησαν σε διακοπη δεν το μετανιωσαν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...