Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα ή κάτι άλλο???????????


Recommended Posts

Μανούλες καλησπέρα!

Εχω διδυμούλες 3.5 μηνών (πρόωρα 34 εβδομάδων).

Οταν τις πήραμε η μία είχε πρόβλημα με αναγωγές και η άλλη ήταν δυσκοίλια.

Για 25 ημέρες περίπου τους έδινα δικό μου γάλα μαζί με το almiron αλλά δεν άλλαζε η κατάσταση. Δεν είχα όμως πολύ γάλα και μαζί με κάποιες κρίσεις πανικού που με έπιαναν μου κόπηκε οπότε συνεχίσαμε με το novalac IT για λίγες μέρες. Η κατάσταση δεν άλλαξε.

Από αρχές Νοεμβρίου ξεκινήσαμε το frisolac comfort σε συνδυασμό με το frisolac το απλό και το πρόβλημα λύθηκε σχετικά γρήγορα.

περάσαμε πολύ άσχημους κολικούς που τελειώσαν πολύ πρόσφατα.

Η μία σταμάτησε τελειώς τις αναγωγές και η άλλη έκανε κακά μέχρι και 7 φορές την ημέρα, και πριν και μετά το φαγητό.

Βέβαια είχαν πολλά πολλά αέρια συνέχεια (ίσως και από τους κολικούς, δεν έχω καταλάβει...), ξυπνούσαν μέσα στον ύπνο τους κλαίγοντας και σφίγγονταν μέχρι να τα βγάλουν!

Και ξαφνικά εκεί που μας τελείωσαν οι κολικοί και είπα επιτέλους να χαρώ τα μωρά μου άρχισαν να ζορίζονται πολύ όταν έκαναν κακά και από τον κίτρινο/μουσταρδί αφρό που ήταν μέχρι τότε άρχισαν να βγαίνουν πιο σκληρά, πιο λίγα, σαν πλαστελίνη ένα πράγμα (συγνώμη για τις περιγραφές... αλλά χρειάζομαι την βοήθεια σας...).

Κάποιες φορές έβρισκα στην πάνα κάτι σαν συμπαγές πράγμα, ούτε που λερώνονταν!

Και από εκεί που έκαναν τόσες φορές την ημέρα άρχισαν να αρραιώνουν και να μην κάνουν κάθε μέρα.

τα λέω στην παιδίατρο μου μιλάει για δυσκοιλιότητα και να βάζω σε 2 γεύματα χαμομήλι μέσα στο γάλα.

Η κατάσταση δεν άλλαξε και ήδη η μία πήρε 2 φορές υπόθετο.

Τώρα αλλάξαμε πάλι γάλα, πήγαμε στο nutriben AE, τρώνε λιγότερο, δεν τους αρέσει και δεν κάνουν τίποτα.

Η μία κάθε βράδυ κάνει διάρροια πράσινη με κάτι κίτρινα σποράκια...

Η παιδίατρος μας είπε ότι μάλλον έχουν αλλεργία στο γάλα...

Δεν καταλαβαίνω τίποτα και κλαίω συνέχεια...

Αλλοι μου λένε ότι κακώς αλλάξαμε το comfort έπρεπε να επιμείνουμε, άλλοι να δούμε γαστρεντερολόγο, άλλοι ότι δεν είναι τίποτα... δεν ξέρω...

Θέλω την βοήθεια και την επειρία σας!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και ο δικος μου το comfort πινει και απο εκει που εκανε και 6 φορες την ημερα σχεδον διαρροια τωρα κανει αρκετα σκληρα κακα οπως τα περιγραφεις, μπορει 2 φορες την ημερα μπορει ομως και καμια. ειναι 4,5 μηνων.

slHcp2.png lnj3p2.png
Link to comment
Share on other sites

και ο δικος μου το comfort πινει και απο εκει που εκανε και 6 φορες την ημερα σχεδον διαρροια τωρα κανει αρκετα σκληρα κακα οπως τα περιγραφεις, μπορει 2 φορες την ημερα μπορει ομως και καμια. ειναι 4,5 μηνων.

 

Και τι σου είπε η παιδίατρος??????

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το παιδάκι μου δεν είχε πρόβλημα τις πρώτες μέρες αλλά έπειτα.Γνώμη μου είναι να μιλήσεις με έναν παιδογαστρεντερολόγο καλύτερα. Μόνο αυτός θα σου πει ακριβώς. Ούτε καν ο παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το παιδάκι μου δεν είχε πρόβλημα τις πρώτες μέρες αλλά έπειτα.Γνώμη μου είναι να μιλήσεις με έναν παιδογαστρεντερολόγο καλύτερα. Μόνο αυτός θα σου πει ακριβώς. Ούτε καν ο παιδίατρος.

 

Δεν υπάρχει παιδογαστρεντερολόγος στον Βόλο, ούτε Λάρισα...

Θα πρέπει να έρθουμε Αθήνα...

Εσένα είχε τα ίδια συμπτώματα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η δικια μου η παιδιατρος δεν ανησυχησε οποτε κι εγω ηρεμησα. χωρις βεβαια να θελω να σε επηρρεασω.

 

Δεν σας άλλαξε γάλα??? Μόνο για μία ημέρα δεν σου έκανε κακά?

Η μία μικρούλα μας έφτασε περίπου 4 μέρες χωρίς να κάνει τίποτα για αυτο βάλαμε υπόθετο...

Δεν ξέρω, ίσως δεν έπρεπε να αλλάξουμε το comfort, ίσως να την επηρέασα και εγώ επειδή φρίκαρα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μανουλες!!!εχω κι εγω μια ερωτηση να σας κανω....<<μουγκριζουν>> κι εσαςτα μωρακια σας λογω δυσκιλιοτητας? γιατι ο δικος μου ειναι 28 ημερων και μαλλον εχει θεμα με τα κακα του....περα οτι κανει μια φορα το 24ωρο κι αυτο με το ζορι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ανα γεια σου μια απο τα ιδια....η παιδιατρος μου εδωσε το novalac it.....το ξερετε? σε ποσες μερες θα δω διαφορα???? αν ξερετε....και κατι τελευταιο.. ο μπεμπης μου μουγκριζει και στον υπνο του....και το δικο σας?

Link to comment
Share on other sites

χαχααχχαχαχαχχαχαχα....και να φανταστειτε οτι εχω και μια κορη 7 χρονων αλλα εχω ξεχασει πως ειναι να εχεις μωρο...τλπ...ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.να χαιρεστε το μωρακι σας....καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια για σας. η κόρη μου είναι 16 μηνών και εδώ και περίπου 3 μήνες έχουμε σοβαρό πρόβλημα με δυσκοιλιότητα. το γάλα που πίνεί είναι το novalac it αλλά δεν έχουμε δει διαφορά. μπορεί να φτάσει και 3 μέρες να μην κάνει με αποτέλεσμα να της βάζουμε κλίσμα. αυτό που με αγχώνει περισσότερο είναι ότι της έρχεται να ενεργηθεί αλλά πιέζει τον εαυτό της και τεντώνει τα πόδια της για να μην τα αφήσει να βγούν. δεν μας αφήνει να την βοηθήσουμε να της λυγίσουμε λίγο τα πόδια της. την λυπάμαι πάρα πολύ.υπάρχουν φορές που μπορεί να είναι φυσιολογικά τα κακά της αλλά πάλι φοβάται να τα αφήσει να βγουν γιατί νομίζει ότι θα πονέσει. έχει καμιά παρόμοια εμπειρία? δεν αντέχω να την βλέπω να υποφέρει άλλο.

Aj6bp2.png

 

 

 

ZoVip3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι ..προσπαθησε να της ρυθμισεις την διατροφη ..να τρωι ακτινιδιο πορτοκαλι φακες φασολια .....συκο ,δαμασκινα (αποξυραμενα)..μπαρες δημιτριακων που εχουν βρωμη ..... Διοτι κλισμα δεν μπορεις να του κανεις συνεχεια ..απαγορευται ...πες στην παιδιατρο να σου γραψει ενα σιροπι ειδικο για την δυσκιλιοτητα ..... ..και με συνδιαζμο την καλη διατροφη φτιαχνει η κατασταση .....ακουσε με εχω παρη μαστερ στην δυσκιλιοτητα τα 2 στα 3 παιδια μου υπεφεραν απο αυτο τωρα πια εχουμε βρει τον ρυθμο μας και το αποτελεσμα ολου αυτου ειναι να μαθουν να τρωνε τα παντα διοτι μαθανε οταν φανε αυτα που πει η μαμα δεν εχει τσιτες ο ποπος χιχι......και οταν γινει 2,5 μπορει να τρωι και τα γιαουρτια τα ακτιβια ......αντε και καλο κουραγιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. προσέχω πολύ την διατροφή της. τις 4 μέρες από τις 7 της εβδομάδας τρώει σούπα με λαχανικά και πολύ κολοκυθάκι που ξέρω ότι βοηθά. καθημερινά πίνει και φρέσκο χυμό πορτοκάλι. η παιδίατρος μας είπε ότι μπορεί να μην φταίει η διατροφή της αλλά επειδή βγάζει δόντια. δεν νομίζω όμως όλο αυτό να το προκαλούν τα δόντια.

Aj6bp2.png

 

 

 

ZoVip3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η μικρή μου είχε και έχει ακόμα πρόβλημα το οποίο αντιμετωπίζουμε με τη διατροφή. Την πήγα κ σε παιδοχειρουργό γαστρεντερολόγο αλλά δεν υπάρχει κάποιο "ανατομικό" πρόβλημα στο έντερο και συνέστησε ένα σιρόπι το οποίο πίναμε πρωί βράδυ για κάνα δύο μήνες και έπειτα σταδιακά μειώναμε τη δόση. Κατά διαστήματα μπορεί να την ξαναπιάσει κ φταίνε τα δόντια. Πάντως τρώμε μαύρο ψωμί, ζυμαρικά ολικής άλεσης, κ.ά και σχεδόν καθόλου ρύζι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για σας. η κόρη μου είναι 16 μηνών και εδώ και περίπου 3 μήνες έχουμε σοβαρό πρόβλημα με δυσκοιλιότητα. το γάλα που πίνεί είναι το novalac it αλλά δεν έχουμε δει διαφορά. μπορεί να φτάσει και 3 μέρες να μην κάνει με αποτέλεσμα να της βάζουμε κλίσμα. αυτό που με αγχώνει περισσότερο είναι ότι της έρχεται να ενεργηθεί αλλά πιέζει τον εαυτό της και τεντώνει τα πόδια της για να μην τα αφήσει να βγούν. δεν μας αφήνει να την βοηθήσουμε να της λυγίσουμε λίγο τα πόδια της. την λυπάμαι πάρα πολύ.υπάρχουν φορές που μπορεί να είναι φυσιολογικά τα κακά της αλλά πάλι φοβάται να τα αφήσει να βγουν γιατί νομίζει ότι θα πονέσει. έχει καμιά παρόμοια εμπειρία? δεν αντέχω να την βλέπω να υποφέρει άλλο.

 

Παιρναμε και εμεις το νοβαλακ ιτ αλλα παλι ετσι,εκανε ανα 2-3-4 μερες!Και επειδη μια μερα στα καλα καθουμενα δεν το ηθελε με τιποτα (ασε που της προκαλουσε τρελα αερια!) πηρα απο μονη μου το αλμιρον.Το ειπα στην παιδιατρο την επομενη που ειχαμε ραντεβου,γιατι καναμε και εξετασεις αιματος για αλργια προς το αγελαδινο αλλα τιποτα,και μου ειπε αν συνεχιζει να της παρω το αλμιρον κομφρτ μηπως της κανει.Θα το παρω την δευτερα να δουμε μακαρι να την βοηθησει,μεχρι στιγμης μονο με το χαμομηλι εχουμε βολευτει αλλα την πειραζει και δεν μπορω να της το δινω καθε μερα.

Παντως οταν παιρναμε το νοβαλακ ιτ μου ειπε η παιδιατρος αν κανει παααρα πολλα κακα την ημερα να το κανω αναμυξη με το απλο νοβαλακ αναλογα με τα κακα της.

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Α!Και κατι ξεχασα να ρωτησω.Μου ειπε η γιατρος οτι μετα τον 3ο μηνα μπορω να της βαζω λιγες σταγονες χυμο στο γαλα να την βοηθαει να ενεργηθει...Το εχει κανει καμια αλλη?Ποια η γνωμη σας?Μηπως της προκαλσει κατι?

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

τι χυμο?

 

Ε κανα πορτοκαλι τετοια δεν μου ειπε κατι συγκεκριμενο μιας και ειναι νωρις ακομα.Μπορει μετα να αρχισει να κανει κακα και να μην χρειαστει τιποτα αλλα...λεω μηπως την πειραξει.Τις φρουτοκρεμες ποτε τις αρχιζουμε συνηθως?

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σε ολες...! η μικρη μου πλεον 8 μηνων θηλαζουμε ακομα παρολο που τρωμε και στερεες τροφες.

απο χθες ομως της εκοψα την μπανανα και το μηλο που βαζω στη φρουτοκρεμα και την πατατα που της βαζω στην κρεατοχορτοσουπα.

βλεπω πως εδω και 4-5 μερες ζοριζεται πολυ να κανει τα κακα της και βγαινουν πολυ σκληρα. σα κοπροληθη ενα πραγμα.

εχει καμια σας καμια προταση για το τι να δωσω για να μαλακωσουν τα κακα της οπως πριν...

α ξεχασα να προσθεσω πως στην φρουτοκρεμα της βαζω και ανθος ορυζης διοτι δεν την τρωει διαφορετικα...

 

στην περιπτωση αυτη μιλαμε για δυσκοιλιοτιτα..?

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες...! η μικρη μου πλεον 8 μηνων θηλαζουμε ακομα παρολο που τρωμε και στερεες τροφες.

απο χθες ομως της εκοψα την μπανανα και το μηλο που βαζω στη φρουτοκρεμα και την πατατα που της βαζω στην κρεατοχορτοσουπα.

βλεπω πως εδω και 4-5 μερες ζοριζεται πολυ να κανει τα κακα της και βγαινουν πολυ σκληρα. σα κοπροληθη ενα πραγμα.

εχει καμια σας καμια προταση για το τι να δωσω για να μαλακωσουν τα κακα της οπως πριν...

α ξεχασα να προσθεσω πως στην φρουτοκρεμα της βαζω και ανθος ορυζης διοτι δεν την τρωει διαφορετικα...

 

στην περιπτωση αυτη μιλαμε για δυσκοιλιοτιτα..?

 

To ρυζάκι δεν "σφίγγει" γενικά??

 

Μήπως να το αντικαταστούσες με κάποιο άλλο δημητριακό? Κυκλοφορούν πολλές κρεμούλες ειδικά στα βιολογικά με διάφορα κινοα πχ κ.α.

 

Πιό πολύ σφιγγει αυτό μου φαίνεται παρά το μήλο...

 

Το καλύτερο βέβαια θα ήταν τώρα ειδικά που θα ξεκινήσουν κ τα καλοκαιρινά φρούτα να τα δοκιμάσεις χωρίς μέσα καποια εξτρα κρέμα. Βοηθουν πολύ την κατάσταση.

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

To ρυζάκι δεν "σφίγγει" γενικά??

 

Μήπως να το αντικαταστούσες με κάποιο άλλο δημητριακό? Κυκλοφορούν πολλές κρεμούλες ειδικά στα βιολογικά με διάφορα κινοα πχ κ.α.

 

Πιό πολύ σφιγγει αυτό μου φαίνεται παρά το μήλο...

 

Το καλύτερο βέβαια θα ήταν τώρα ειδικά που θα ξεκινήσουν κ τα καλοκαιρινά φρούτα να τα δοκιμάσεις χωρίς μέσα καποια εξτρα κρέμα. Βοηθουν πολύ την κατάσταση.

 

 

σευχαριστω για την απαντηση. δυστυχως αυτο τον καιρο εδω που βρισκομαι δεν εχω προσβαση σε βιολογικο μαγαζι...

 

 

δηλαδη και το ανθος ορυζης δυσκολευει την κατασταση της λες?

θα δοκιμασω ισως να της βαλω λιγοτερη ποσοστητα και ισως να προσπαθησω να φαει τη νφρουτοκρεμα της σκετη... ευχομαι να τη φαει...

 

να σαι καλα

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σε ολες τις μανουλες. Με αφορμη το θεμα της δυσκοιλιοτητας ηθελα να ρωτησω και για το δικο μου προβλημα με το μωρακι μου. Δεν ειχε κολικους τους πρωτους μηνες και γενικα ηταν πολυ ησυχο παιδι, ομως εδω και κανα μηνα περιπου εχει αρχισει να παρουσιαζει εντονη δυσκοιλιοτητα. Απο τον 6ο μηνα αλλαξαμε το αλμιρον2 με νουλακ γιατι τον πηγαινε ζουμι ( συγνωμη κιολας για την εκφραση), και πανω που εφτιαξε εκεινη η κατασταση εχει φτασει τωρα να κλαιει καθε φορα που κανει κακα, παρολο που μεχρι προτινος δεν τον ενοχλουσε τιποτα απο τη διατροφη του.

Εκτος των αλλων, εχει φτασει σε σημειο που ο πισινουλης του εχει γεμισει πληγες και κανα δυο φορες μου εχει βγαλει αιμα, ευτυχως ειναι εξωτερικο αλλα και παλι το παιδι υποφερει ασχημα. Δοκιμασαμε χαμομηλι, τοσο να το πινει οσο και για τις πληγες, αποτελεσμα μηδεν, αρχισα να αραιωνω λιγο παραπανω το γαλα του και βαζω λαδακι στον πωπο, παλι καμμια βελτιωση. Αρχισα να σκεφτομαι και το ενδεχομενο της αλλεργιας στις καινουριες πανες που του πηραμε ( μια και το μαρκετ δεν ειχε αυτες που επαιρνα συνηθως), αλλα δυστυχως περναμε τοσο ασχημα οικονομικα που μεχρι και την παρασκευη δε μπορω να του παρω αλλες. Εχω σκεφτει σοβαρα να παμε στον παιδιατρο μηπως του γραψει κατι, γιατι η κατασταση οσο παει και χειροτερευει. Εσεις εχετε να μου δωσετε καμμια συμβουλη σας παρακαλω?

ΥΓ. Ο γιος μου ειναι 9 μηνων, γεννηθηκε στις 16 Ιουλιου του 2010 στις 39 βδομαδες εγκυμοσυνης, και τον θηλασα μονο 35 ημερες λογω προσωπικων προβληματων υγειας.

Ο γιος μου ειναι η ζωη μου!!:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...