Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

mybabygirl καλησπέρα!!! Είμαι 32 εβδομάδων και πριν 10 εβδομάδες έκανα κι εγώ περίδεση τραχήλου γιατί ήμουν έτοιμη να γεννήσω. Έμεινα 1 μήνα ξάπλα. Δεν μπόρεσα παραπάνω. Είμαι και δραστήρια..άστα δράμα. Από τις 28 εβδομάδες και μετά οι συσπάσεις είναι καθημερινότητα. Ο γιατρός φυσικά μου είπε να μην κουράζομαι και να είμαι ξάπλα αλλά εγώ..δεν μπορώ. Το αποτέλεσμα είναι να έχω κάθε μισάωρο περίπου . Τον ρώτησα κάποια στιγμή πότε πρέπει να ανησυχήσω και μου είπε πως αν γίνουν πολύ τακτικές. π.χ κάθε πέντε λεπτά και διαρκούν για πολύ ώρα 10 λεπτο να φανταστείς. Εμένα προς το παρόν πάνω από 30 δεύτερα δεν διαρκούν. Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι. Κάνει κακό και συμφωνώ με τη margori ότι είναι ένας φαύλος κύκλος!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 385
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.οντως υπαρχουν και πολυ χειροτερα αλλα εμενα μου ηρθε πολυ ξαφνικο αυτο.Θα προσπαθησω και εγω να κατσω στο κρεββατι οσο περισσοτερο μπορω τουλαχιστον να περασει ο ιουνιος και μετα θα ηρεμησω λιγο.Σκεφτομαι ομως ωρες ωρες θα εχει κανενα αποτελεσμα ολη αυτη η ταλαιπωρια η σε θα καταφερω να φτασω μεχρι το τελος.Ο γιατρος μου με εχει φοβησει αρκετα οτι οι προωρες συσπασεις σημαθνουν και προωρο τοκετο πιθανοτατα και οτι τωρα προσπαθουμε να κερδισουμε χρονο.

Εγω οσον αφορα τις συσπασεις αν τις μετραω καλα δε ξεπερναω τις 10 με 15 τη μερα μικρης διαρκειας αλλα τα yutopar πανε συννεφο.

Link to comment
Share on other sites

απλα να σκεφτεσαι οτι καθε μερα που περναει, κερδος ειναι. και φτανεις ολο και πιο κοντα στο στοχο σου! (γι ' αυτο τις εσβηνα τις μερες!) παιρνε τα χαπακια και μη ερευνα! ξεκουρασου τωρα που μπορεις και μη σκεφτεσαι! αυτη ειναι η συνταγη!!!

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον εχεις ιντερνετ! εγω ουτε ιντερνετ, ουτε τηλεφωνο! γι΄ αυτο σου λεω, υπαρχουν και χειροτερα! παντα τη θετικη πλευρα της καταστασης πρεπει να κοιταμε!

Link to comment
Share on other sites

Εγω έκανα περίδεση τραχήλου στην 14η εβδ λόγω ιστορικού προωρου τοκετού και ανεπάρκειας τραχήλου...Είχα και μια αίμορραγία στην 27η εβδ επειδή το μωρό είναι πολύ χαμηλά και σπρωχνει. Με τα γιουτοπαρ που παίρνω ελάχιστες φορές ένιωσα συσπάσεις. Τώρα είμαστε στη φάση που τα σταματάμε εντελώς τα γιουτοπαρ εκτος κι αν εχω συσπάσεις.

Πάντως από τον 3ο μήνα είμαι ξαπλωμένη και να σου πω ότι δεν εχω κανένα δικό μου εδώ κοντά...βρες πράγματα να κάνεις...οπως να διαβαζεις βιβλία, ταινίες, ιντερνετ και θα περάσει ο καιρός..Ξέρω από πρώτο χέρι πόσο δύσκολο είναι αλλά χαλάλι για τα μωράκια μας..

Δεν εχεις πολύ καιρό ακόμη εσύ οποτε μην αγχώνεσαι κοπέλα μου και όλα θα πάνε καλά...Σε φιλώ και σου εύχομαι τα καλύτερα!

bunbunadg20110712_2_O+prigkipas+mou+einai.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω παρόμοια εμπειρία, αλλά σου εύχομαι να πάνε ολα καλά και να είσαι ήρεμη και δύνατη! Μην πτοείσαι, δεν είναι τίποτα, να κάτσεις στο κρεβάτι για κανα 2 μήνες αρκεί το μωράκι σου να είναι γερό! Δε με ανησυχούν τόσο οι συσπάσεις όσο η ανεπάρκεια τραχήλου, μήπως εννοείς χαλάρωση; Πάντως το προλάβατε, εννοώ κάνατε την περίδεση πριν εκδηλωθεί το πρόβλημα έτσι δεν ειναι; Κάτσε ξάπλα τώρα που μπορείς γιατί μετά με τα 2 παιδιά θα τρέχεις και δε θα φτάνεις! Μπορείς να εξηγήσεις στη μικρή σου τι ακριβώς συμβαίνει, θα καταλάβει είναι 4 ετών απ' ότι είδα.Είναι καλο να είμαστε ειλικρινείς με τα παιδιά παρά να ζοριζόμαστε για να τους κάνουμε το χατήρι, ειδικά τώρα που συντρέχει σοβαρός λόγος. Όλα καλα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια για τα καλα σας λογια.Ηαληθεια ειναι οτι ο υπολογισρης δε κλεινει ολη μερα αν και σημερα ειδα οτι μου εκανε κακο γιατι εψαχνα για τη περιδεση και τις επιπλοκες της σε προχωρημενο σταδιο οπως εγω και διαβασα οτι υπαρχει κινδυνος επιπλοκων και μολυνσεων λογω ξενου σωματος στον οργανισμο.Πανω που το ειχα παρει αποφαση το θεμα της ξαπλας μου επεσε παλι η ψυχολογια!!!!!!!!

Ευθαλια οσον αφορα τις συσπασεις εχουμε καταφερει με τα yutopar να τις μειωσουμε πολυ.Να φανταστεις μεχρι τωρα ειχα μονο τρεις.Τωρα οσον αφορα τη περιδεση ο γιατρος μου ειπε οτι το προλαβαμε στο παρα πεντε και οτι κατα 95% λυθηκε το προβλημα.Δε μου ειπε ομως τιποτα για επιπλοκες και γι αυτο εχω αγχωθει.

Link to comment
Share on other sites

mybabygirl Κι εμένα ο γιατρός μου δεν μου είπε τίποτα για τις επιπλοκές μετά την περίδεση και τα ξένα σώματα..Όμως τα διάβασα στο internet και ταράχτηκα. Έκανα λάθος γιατί όταν το ρώτησα με καθησύχασε. Όλες λίγο πολύ προσέχουμε την υγιεινή λόγω εγκυμοσύνης. Απέφευγε να πηγαίνεις τουαλέτα οπουδήποτε και πλύσου συχνά. Αυτά ούτως ή άλλως τα κάνουμε..Μην αγχώνεσαι τζάμπα και ταλαιπωρείς και το μωράκι σου και τον εαυτό σου. Προσωπική μου άποψη ξέρεις ποια είναι. Η εγκυμοσύνη σου είναι ήδη προχωρημένη. Άλλες γυναίκες γεννάνε σε αυτές τις εβδομάδες και μάλιστα υγιέστατα παιδιά. Κάνε υπομονή κανένα μήνα περίπου και μετά δεν θα αγχώνεσαι καθόλου. Εγώ έτσι έκανα. Οι πιθανότητες για ένα γερό παιδί μεγαλώνουν με τη μέρα καλή μου. Πάντως σου έχω τελειόμηνη εγκυμοσύνη μέσα από την καρδιά μου και ένα γερό παιδί. Τα περνάω και τα ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Μην διαβάζεις στο ίντερνετ τέτοια. Πάντα υπερβολικά τα λένε!Αγχώνεσαι τζάμπα και δεν κανει! Να εμπιστεύεσαι το γιατρό σου, μια χαρά είναι όλα, προλάβατε το πρόβλημα, μειώθηκαν δραματικά οι συσπάσεις, δεν έχεις λόγο να ανησυχείς! Στην τελική όπως λέει και η baggi που της εύχομαι καλό κουράγιο κι εκείνης και όλα καλά, είναι ήδη προχωρημένες οι εγκυμοσύνες σας, και τώρα να γεννηθούν τα μωρά σας καλά θα είναι. Θέλουμε όμως να τα φτάσουμε τελειόμηνα γι' αυτο λίγη υπομονή ακομα να ειναι τέλεια και τελειόμηνα!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ!!!!! ΜΗ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ...να σου πω τις δικες μου περιπτωσεις α) οσο ημουν εγκυος στο δευτερο παιδακι στο πρωτο τριμηνο, το μεγαλο μου παιδακι που ηταν 9 μηνων περιπου, εβγαλε αιφνιδιο εξανθημα. τι ηθελα και το εψαξα στο ιντερνετ και διαβασα χιλια δυο και μου κανε την καρδια περιβολι. οτι δηλαδη μπορουσε να προκληθει προβλημα στο εμβρυο αν εγω γινομουν φορεας μεσω του μωρου, χωρις να νοσησω. β) στο τριτο τριμηνο, μου εσπασε το θερμομετρο υδραργυρου (κυνηγωντας το μωρο). εκει να δεις τι διαβασα για τις εγκυμονουσες και τον υδραργυρο και το εμβρυο. αστα!!! γι'αυτο μη διαβαζεις τετοια!! για το δικο σου καλο! το ιντερνετ ειναι για χαλαρωση!! λοιπον, θα μπαινω καθε μερα και θα σου λεω χαλλλλαρααα ρε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα,χτες μιλαγε ο αντρας μου με το γιατρο και του ειπε να μη διαβαζω τιποτα στο ιντερνετ γιατι μονο αγχος μπορει να μου προκαλεσουν και το αγχος ειναι το χειροτερο στη περιπτωση μου.Σε γενικες γραμμες ειναι αισιοδοξος αλλά εγω δυστυχως δε μπορω να πω το ιδιο.Ασε που εχι ω αγχωθει γιατι στο τελος του μηνα εχει η κορη μου τη γιορτουλα της στο παιδικο και δε νομιζω να παω να τη δω.Θα απογοητευτει πολυ που δε θα ειμαι εκει.Τελος παντον αν ειναι να πανε ολα καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε μπορεί μέχρι το τέλος του μήνα να είναι καλύτερα τα πράγματα και να πας. Με πολλή προσοχή βέβαια και αν σε αφήνει ο γιατρός σου. Αλλά αν πας με αυτοκίνητο και αφού θα κάθεσαι κι εκεί ίσως να μην πειράζει. Το θέμα είναι να είσαι ήρεμη και αισιόδοξη! Αφού είναι ο γιατρός σου εσύ γιατί δεν είσαι;

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος μου σημερα το πρωι που μιλησαμε μου ειπε οτι ολα θα πανε καλα αλλα εγω πιστευω πως μου το ειπε για να με ανεβασει ψυχολογικα γιατι του ειπε χτες ο αντρας μου οτι εχω πεσει!!ολο κακες σκεψεις μου περνανε για προωρα μωρα και προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από μένα. Εγώ έχω κάνει περίδεση τραχήλου 2 φορές και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη και τώρα γιατί πριν είχα αποβολή β' τριμήνου και ήταν υποχρεωτικό να κάνω την περίδεση από την 13η εβδομάδα. Αυτό που ξέρω είναι ότι εφόσον παίρνεις τα χάπια και περάσουν 2-3 εβδομάδες από την περίδεση δεν χρειάζεται απόλυτη ακινησία, γιατί μπορεί να βλάψει περισσότερο. Η περίδεση ακριβώς γι αυτό γίνεται, για να μην ανοίξει ο τράχηλος από τις συσπάσεις. Εφ΄όσον είναι μέχρι 7-10 την ημέρα μην ανησυχείς, είναι οι λεγόμενες Braxton Hicks, και συμβαίνουν σε όλες τις γυναίκες ανεξαιρέτως από το β' κιόλας τρίμηνο για να προετοιμάσουν τις συσπάσεις που θα κάνει η μήτρα όταν έρθει η ώρα να γεννήσεις. Αν είναι πιο συχνές μπορεί να χρειαστείς ορό για κάποιες μέρες αλλά αν ο γιατρός σου λέει να μην ανησυχείς, χαλάρωσε και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου. Οχι κούραση, καθόλου δουλειές αλλά να πηγαίνεις και καμια βόλτα, δε βγαίνει αλλιώς το καλοκαίρι, θα κουραστείς και μετά θα είσαι λιώμα και θα πρέπει να κλειστείς για πολύ μέσα όταν γεννηθεί το μωρό. Σ' το λέω εκ πείρας. Καλή συνέχεια!!!

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

markar βλεπω ειμαστε στην ιδια εβδομαδα!εγω την εκενα πριν απο μια εβδομαδα τη περιδεση οποτε ειμαι στη πολυ αρχη της ακομα.Ειναθ πολυ δυσκολο να εισαι μεσα το καλοκαιρι αλλα εχω τοσο αγχος που δε θελω να παω πουθενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, το καταλαβαίνω, είναι νωρίς ακόμα. Οπότε ξεκουράσου για καμιά βδομαδούλα και μετά άρχισε σιγά σιγά να κινείσαι. Μην ανησυχείς. Η περίδεση είναι εγγύηση. Εγώ και να μη μου το έλεγε ο γιατρός θα την έκανα και πάλι προληπτικά γιατί έχω και δυο μωρά και όπως καταλαβαίνεις όσο και να προσπαθώ να μην κουράζομαι είναι αδύνατον.

Πάντως σιγά-σιγά να σηκωθείς λίγο, γιατί μετά θα είναι χειρότερα. Ρώτα και το γιατρό σου να δεις που θα σου πει το ίδιο. Φιλάκια!!!

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλημερα agkalia και σε ευχαριστω για την απαντηση σου.Μπραβο σου που αντεξες 5 μηνες στο κρεββατι.Πως περναγε η μερα σου?Εμενα αυτοι οι δυο μηνες μεχρι να μπω στο μήνα μου μου φαίνονται βουνό και έχω και τη μικρή η οποία πηγαινει βεβαια παιδικο και λειπει μεχρι τις 4 αλλά μετά με χρειάζεται και στεναχωριεμαι που δε μπορω να παιξω μαζι της.Απο την αλλη θελω πολυ να της χαρισω μια αδελφουλα που τοσο περιμενει οποτε πιστευω να ξεχασει γρηγορα τη κατασταση που ζει σημερα.Γενικως δεν εχω μαθει να καθομαι το αντιθετο μαλιστα δουλευα πολλες ωρες και μεχρι το βραδυ δε σταματουσα λεπτο.

 

Καλησπέρα mybabygirl! Πώς τα πας; Στη 2η εγκυμοσυνη είχα το laptop κοντά μου στο κρεβάτι και ανέβαινε η Ειρήνη μας, που τότε ήταν 2 χρονών και βλέπαμε παρέα βιντεάκια, εκπαιδευτικά, την αλφαβήτα, τους αριθμούς, παιχνίδια για παιδιά, ζωγραφική κλπ. Ξέρω, είναι δύσκολο κι ο καιρός μοιάζει να περνάει σε αργή κίνηση, κάνε όμως υπομονή κι όταν πια θα κρατάς και το 2ο μπεμπουλινι σου στην αγκαλια όλα αυτα που περνας τωρα θα ξεχαστουν μονομιας!

Επεξεργάστηκαν by Agkalia
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα agkalia, και καλό μήνα.περασε ενας μήνας απο τη μέρα που έκατσα

στο κρεβατι και μου μένει άλλος ένας μέχρι να μπώ στο μήνα μου

και ελπίζω να περάσει πιο γρηγορα και κυρίως χωρίς προβλήματα.

Εχτες πηγα στο γιατρο και ήταν αρκέτά αισιόδοξος για να τα καταφέρουμε μέχρι

το τέλος.Το άλλο που με έχει στεναχωρεσει και βλεπω πως όσο το σκέφτομαι

έχω και συσπάσεις είναι ότι η κόρη μου έχει γιορτή στο παιδικό σημερα και

με θέλει πολύ εκεί.Ρώτησα το γιατρό εχτες και μου είπε ότι για ψυχολογικούς

λόγους και μόνο αν θέλω να πάω γιατί καμμιά φορά η ασχημη ψυχολογια

φέρνει χειρότερα αποτελεσματα!Εγω απο τη μια θελω πολύ να παω απο την άλλη

φοβαμαι και λεω να κατσω σπιτι και οτι η μικρη μπορει να στεναχωρηθει αλλα

σε λιγο καιρο ισως να το ξεχασει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα agkalia, και καλό μήνα.περασε ενας μήνας απο τη μέρα που έκατσα

στο κρεβατι και μου μένει άλλος ένας μέχρι να μπώ στο μήνα μου

και ελπίζω να περάσει πιο γρηγορα και κυρίως χωρίς προβλήματα.

Εχτες πηγα στο γιατρο και ήταν αρκέτά αισιόδοξος για να τα καταφέρουμε μέχρι

το τέλος.Το άλλο που με έχει στεναχωρεσει και βλεπω πως όσο το σκέφτομαι

έχω και συσπάσεις είναι ότι η κόρη μου έχει γιορτή στο παιδικό σημερα και

με θέλει πολύ εκεί.Ρώτησα το γιατρό εχτες και μου είπε ότι για ψυχολογικούς

λόγους και μόνο αν θέλω να πάω γιατί καμμιά φορά η ασχημη ψυχολογια

φέρνει χειρότερα αποτελεσματα!Εγω απο τη μια θελω πολύ να παω απο την άλλη

φοβαμαι και λεω να κατσω σπιτι και οτι η μικρη μπορει να στεναχωρηθει αλλα

σε λιγο καιρο ισως να το ξεχασει!

 

 

Τώρα είδα το μην. σου, ειλικρινά εύχομαι να μπόρεσες να πας στη γιορτή, είναι πολύ σημαντικό για την κόρη σου να σε δει εκεί. Κι εγώ τον τελευταίο μήνα είχα συχνές συσπάσεις και πήρα yutopar αλλά έκανα και προληπτικά ενέσεις κορτιζόνης για παν ενδεχόμενο. Δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα άλλο παρά ξάπλα και υπομονή. Όμως παρατήρησα ότι τα μικρά μου, αν και αρκετά μικρότερα από τη δική σου, λίγο μελαγχόλησαν που δεν ασχολούμαι τόσο μαζί τους όσο παλιά λόγω του οτι πρέπει να ξεκουραστώ περισσότερο. Με καθησύχασε όμως ο γιατρός μου που μου είπε ότι μετά την 32 βδομάδα, κάνε ό,τι θες, δε με νοιάζει, και καθώς το παιδί έχει και καλό βάρος, δεν υπάρχει λόγος να μην ευχαριστηθούμε λίγο την εγκυμοσύνη. Εφ' όσον δε βλέπεις αιματάκι, όλα είναι καλά (Α, επίσης βοηθάν και τα utrogestan, κολπικά υπόθετα). Εγώ θα έλεγα λοιπόν να πας στην εκδήλωση και για την ψυχολογία σου θα είναι καλύτερα αλλά και για το παιδί, θα χαρείς τόσο που θα ξεχάσεις τα υπόλοιπα.

Η καλή ψυχολογία είναι το πάν στην περίπτωσή μας, όσο πιο πολύ καθόμαστε μέσα και μετράμε τις κινήσεις και τις συσπάσεις, θα γίνουμε κουρέλια. Εγώ πάντως μεθαύριο που κλείνω την 31η εβδομάδα, έ φ υ γ α! δεν αντέχω άλλο τη μίρλα της κλεισούρας!!!

Καλό βράδυ

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα markar,οπως τα λες είναι.Τελευταία στιγμή αποφάσισα και πηγα

στη γιορτή αφου είχα και την έγκριση του γιατρού.Πηρα και τα χαπακια μου

μαζί για παν ενδεχόμενο.Έκατσα 2 ώρες και όταν φύγαμε δε πιστευα ότι είχα

κάνει μόνο μία σύσπαση.Τελικά η ψυχολογιά είναι πολύ βασικός παραγοντας.

Τώρα δε με νοιαζει αν δε ξαναβγω ένα μήνα ακόμα μέχρι να μπω στο μήνα

μου αρκει που κατάφερα να παω στη γιορτουλα.Και μόνο το πως με κοιταγε

αναμεσα στο κοσμο και μου γέλαγε μου έφτανε για να λέω ότι πηρα τη σωστή

αποφαση και πηγα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα markar,οπως τα λες είναι.Τελευταία στιγμή αποφάσισα και πηγα

στη γιορτή αφου είχα και την έγκριση του γιατρού.Πηρα και τα χαπακια μου

μαζί για παν ενδεχόμενο.Έκατσα 2 ώρες και όταν φύγαμε δε πιστευα ότι είχα

κάνει μόνο μία σύσπαση.Τελικά η ψυχολογιά είναι πολύ βασικός παραγοντας.

Τώρα δε με νοιαζει αν δε ξαναβγω ένα μήνα ακόμα μέχρι να μπω στο μήνα

μου αρκει που κατάφερα να παω στη γιορτουλα.Και μόνο το πως με κοιταγε

αναμεσα στο κοσμο και μου γέλαγε μου έφτανε για να λέω ότι πηρα τη σωστή

αποφαση και πηγα.

 

Μπράβο, κορίτσι μου. Είδες που σ' τα 'λεγα; Και να ξέρεις, τα θέματα των συσπάσεων είναι κατά κόρον ψυχολογικά. Όσο περισσότερο τους δίνουμε σημασία τόσο περισσότερες γίνονται. Γι αυτό συνιστούν οι γιατροί ηρεμία και ξεκούραση. Κι εννοούν κυρίως ψυχική. Γιατί αν είμαστε στο κρεβάτι και στριφογυρνάμε έντρομες και ταλαίπωρες περισσότερο κακό κάνουμε και σε μας και στο μωρό μας. Χαλαρά και λίγο έξω δε βλάπτει ποτέ. Χαίρομαι που ευχαριστήθηκες τη γιορτούλα της κορούλας σου. Να είσαι πάντα καλά και να τα χαίρεσαι και τα δυο σου αγγελούδια!

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα,agkalia και σε ολες σας.Καλά είμαι συνεχίζω να είμαι στο κρεβάτι

και να σβήνω μερες.Σημερα έχω ραντεβου και με το γιατρο

να δούμε πως είναι τα πράγματα.Ελπίζω να είναι όλα καλά.Σε δέκα μερες

μπαίνω στο μήνα μου οποτε και πιστευω να φτιαξει λιγο η ψυχολογια μου.

Σκέφτομαι πως περασε ο καιρος και παιρνω λιγο κουραγιο απο την αλλη αυτες οι

τελευταιες δεκα μερες μου φαινονται βουνο.

Ελπίζω να πανε όλα καλά μέχρι το τέλος!!!!Σε ευχαριστω που με θυμηθηκες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μια ερωτηση...πριν απο 1,5 χρονο έκανα έκτρωση για προσωπικους λόγους σε διδυμη κυηση. Ο γιατρός που μου εκανε την επεμβαση μου ειπε πως οταν ξαναμεινω εγκυος θα πρεπει να κανω περιδεση τραχηλου και να το πω στον γιατρο που με παρακολουθει. Τωρα που ειμαι παλι εγκυος ξερει καμμια αν υπαρχει περιπτωση ο τραχηλος να επανηλθε η θα χρειαστω οπωσδηποτε περιδεση? Επίσης φαινεται με σιγουρια αυτό στη αυχενική?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μια ερωτηση...πριν απο 1,5 χρονο έκανα έκτρωση για προσωπικους λόγους σε διδυμη κυηση. Ο γιατρός που μου εκανε την επεμβαση μου ειπε πως οταν ξαναμεινω εγκυος θα πρεπει να κανω περιδεση τραχηλου και να το πω στον γιατρο που με παρακολουθει. Τωρα που ειμαι παλι εγκυος ξερει καμμια αν υπαρχει περιπτωση ο τραχηλος να επανηλθε η θα χρειαστω οπωσδηποτε περιδεση? Επίσης φαινεται με σιγουρια αυτό στη αυχενική?

Ευχαριστώ

 

καλησπέρα Έυα, δεν γνωρίζω να σου απαντήσω σε αυτό αλλά επειδη έχω κάνει και εγω στο παρελθόν, θα ήθελα να σε ρωτησω σε ποια εβδομαδα περιπου εκανες την διακοπη, μήπως αυτο επαιξε ρόλο και τωρα πρέπει να κάνεις περίδεση???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...