Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κοριτσια εχω ενα θεμα.. ειμαι στην 21η εβδομαδα κ εκανα περιδεση στην 14η. ολα καλα μεχρι χθες που ειδα στο χαρτι λιγο αιμα αρραιωμενο. εκεινη τη στιγμη σκουπιστηκα 2-3 φορες ωσπου σταματησα να το βλεπω αλλα απο τοτε δεν ειχα κανενα αλλο σημαδι ουτε αιμα ουτε πονο.. πηρα το γιατρο μου κ ειπε πως αφου δεν υπαρχει αιμα και πονος μαλλον θα οφειλεται σε καποιο αγγειο που εσπασε λογω της καταστασης του τραχηλου. βεβαια εμπιστευομαι τον γιατρο μου αλλα ειναι πιο καθησυχαστικο αν ξερω πως και καποια αλλη κοπελα ειχα αντιστοιχη εμπειρια... σας παρακαλω απαντηστε μου.. ευχαριστω

 

το επαθα και εγω και ειχα και εγω την ιδια απαντηση.. ποια σπασμολυτικα παιρνεις? γιατι μου πε οτι τα yutopar που παιρνω εγω εχουν ενοχοποιηθει για τετοιες μικροθρομβωσεις.. και μια φορα μονο μου συνεβει ως σημερα.. ποτε αλλοτε και ελπιζω οτι δεν θα συμβει μεχρι τελους..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 385
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,

ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΤΑΘΙΚΑ ΤΟΣΟ ΤΥΧΕΡΗ ΟΣΟ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΕ ΔΥΔΙΜΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ. ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΕΙΔΑΝ ΟΤΙ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ ΕΙΧΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΣΤΑ 4.5 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΜΠΗΚΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΑΚΙΝΗΣΙΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ(ΣΤΗΝ 25 ΕΒΔΟΜΑΔΑ) ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΤΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΥΟ ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΤΩΡΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ(ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΓΙΑΤΡΟ)ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ΦΟΒΙΘΕΙ ΠΟΛΛΥ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟΒΟΛΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ?

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΤΕ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΣΑΣ ΣΤΗ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΑΣ ΥΓΙΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ!!!!

 

κοριτσι μου λυπαμαι για οτι εγινε, αλλα ση περιδεση σε μια κυηση με ιστορικο γινεται συνηθως απο 14η εως 19η εβδομαδα και με προσαρμογη στις εντολες του γιατρου σπανια δεν παει καλα η κυηση.. Ομως στη δικη σου περιπτωση περα οτι ηταν πολυδιδυμη κυηση δηλαδη υψηλου κινδυνου εκανες και την περιδεση σε προχωρημενη κυηση πραγμα που γενικα αποφευγεται ειτε λογω πιθανοτητας αποβολης ειτε λογω πιθανοτητας λοιμωξεων..βεβαια ως την τελευταια στιγμη οι γιατροι κατι πρεπει να κανουν αλλα ειναι πλεον θεμα τυχης σε αυτες τις περιπτωσεις και μεγαλης προσοχης και παρακολουθησης... συνεπως μαλλον δεν μπορουν να συγκριθουν οι περιπτωσεις..

 

Με το καλο μολις ξαναμεινεις εγκυος λοω πλεον του βεβαρημενου ιστορικου θα κανεις περιδεση αρκετα νωρις και ολα θα πανε καλα.. θα δεις..

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω να ρωτησω οσες λαμβανατε utrogestan σε ολη τη διαρκεια της κυησης αν ειχατε αυξηση βαρους και κατακρατηση υγρων..

 

εχω παρει αρκετα κιλα ενω κινουμαι διαρκως και σχετικα τηρω προγραμμα διατροφης και σε σχεση με τη κορη μου εδω εχω βαλει πολυ πραγμα μεχρι τωρα συν οτι εχω απιστευτη κυτταριτιδα..

στις οδηγιες τα χαπια λενε οτι κανουν κατακρατηση υγρων και αυξηση βαρους και ισχυριζομαι οτι ενα μερος οφειλεται εκει..

 

απλα ρωταω αν ειχε παρατηρησει καποια απο εσας το ιδιο φαινομενο..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Έυα, δεν γνωρίζω να σου απαντήσω σε αυτό αλλά επειδη έχω κάνει και εγω στο παρελθόν, θα ήθελα να σε ρωτησω σε ποια εβδομαδα περιπου εκανες την διακοπη, μήπως αυτο επαιξε ρόλο και τωρα πρέπει να κάνεις περίδεση???

 

Ναι νομίζω επαιξε ρόλο γιατι την εκτρωση την έκανα 11η εβδομάδα νομίζω...σχετικά αργα δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μια ερωτηση...πριν απο 1,5 χρονο έκανα έκτρωση για προσωπικους λόγους σε διδυμη κυηση. Ο γιατρός που μου εκανε την επεμβαση μου ειπε πως οταν ξαναμεινω εγκυος θα πρεπει να κανω περιδεση τραχηλου και να το πω στον γιατρο που με παρακολουθει. Τωρα που ειμαι παλι εγκυος ξερει καμμια αν υπαρχει περιπτωση ο τραχηλος να επανηλθε η θα χρειαστω οπωσδηποτε περιδεση? Επίσης φαινεται με σιγουρια αυτό στη αυχενική?

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα!

Εγώ έκανα έκτακτη περίδεση τραχήλου στον πρώτο μου υιό. Όταν ξαναέμεινα έγγυος ο γιατρός μου είπε ότι μετά την αυχενική διαφάνεια θα κάνουμε προληπτικά περίδεση που θα είναι επέμβαση ρουτίνας. Επειδή όμως σε κάθε επίσκεψη διαπιστώναμε ότι ο τράχηλος μου ήταν τελείως κλειστός, μου είπε ότι δεν είχε λόγο να μου κάνει τελικά. Η εγκυμοσύνη μου ήταν εξαιρετική (καμία σχέση με την πρώτη δηλαδή) και γέννησα φυσιολογικά στα μέσα του 9ου μήνα χωρίς περίδεση.

Αυτά από μένα.

Φιλιά.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΔΩ!! ΑΝ ΚΑΙ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ!!ΚΑΙ ΕΠΕΡΝΑ ΘΑΡΟΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ!! ΕΙΧΑ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΕΙΛΟΥ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΣΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ !! ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΑ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΩ ΧΑΛΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΑΦΗΝΟΥΝΕ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΜΟΝΟ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ.ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΠΩΣ ΘΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑ ΜΕΡΑ ΜΕ ΜΕΡΑ ..ΠΗΡΑ ΠΟΛΛΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΕΡΑΣΑ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΕΒΛΕΨΕ ΠΩΣ ΘΑ ΕΦΤΑΝΑ ΣΤΙΣ 38 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.. ΘΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΔΙΑΣΤΟΛΗ , ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΧΑ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΜΟΥ!!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ..ΚΑΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΠΟΛΥ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΑΓΩΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ !!!! ΦΙΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα sunshine,

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Πραγματικά χαίρομαι που έγραψες καθώς δίνεις κουράγιο και ελπίδα σε πολλές παρόμοιες περιπτώσεις. Τελικά έκανες περιδεση ή γεννησες κανονικα χωρίς ;

Και εγώ 23η εβδομάδα έκανα κατεπείγουσα περιδεση καθώς η β επιπέδου έδειξε πλήρη ανεπάρκεια τραχήλου και διαστολη. Οι πιθανότητες για επιτυχή έκβαση της περιδεσης σε αυτή την εβδομάδα ήταν 50-50 όπως και ο κίνδυνος πρόωρου τοκετού, μη βιώσιμου όμως. Με πολύ φόβο και άγχος λοιπόν αποφασίσαμε για την επέμβαση και τώρα συνεχίζουμε με φάρμακα και ξαπλοθεραπεια(σπίτι ευτυχώς ) όπως εσύ, ελπίζοντας για μια όσο το δυνατό πιο τελειομηνη εγκυμοσύνη. Επίσης γιατί μπηκες σε διαδικασία καισαρικης και δεν περιμένατε μέχρι την 40η εβδομάδα σε περίπτωση μη περιδεσης ;

 

Εύχομαι τα καλύτερα για την οικογένεια σου μέσα από την καρδιά μου!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

λογικα αν εκανε περιδεση στην 37η και σχεδον 20 μερες νωριτερα της ΠΗΤ την λυνουν και ο τοκετος επακολουθει.. συνεπως αν δεν ειχε κανει διαστολη αλλα ειχε βλεννες η αιματακι οπως ειχα εγω στο δευτερο παιδακι μου (και τα δυο με περιδεση τα χω κανει) θα πηγε για ολοκληρωση του τοκετου..

 

υποθετικα βεβαια ολα αυτα.η κοπελα θα μας πει..

Link to comment
Share on other sites

Sunshine, τώρα είδα την απάντηση σου στην άλλη ενότητα όπου έχεις λίγο περισσότερο ανάλυση του σχετικού θέματος. Επίσης χαπια για πρόωρες συσπασεις παίρνατε μέχρι τέλους;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

γνωριζει καποια απο τα κοριτσια να μου πει κοστος περιδεση τραχηλου στο ΙΑΣΩ και αμοιβη ΙΑΤΡΟΥ

 

Koρίτσια, εγώ έκανα περιδεση τραχήλου στην 24η εβδομάδα αμέσως μετά την Β επιπέδου στο Ι@σω... το κόστος του νοσοκομείου μόνο για μονοκλινο ήταν 1500 ? με μια μερα νοσηλεία... ο γιατρός extra....

Τώρα είμαι στην 26 εβδομάδα .... στο σπίτι πια, με περιορισμενες δυνάμεις περιμενοντας να φτάσουμε σε μια καλή εβδομαδα.... να έρθει η 2η κορη!

Αυτό που έχω εγώ να ρωτήσω είναι το εξής... Εσείς κορίτσια που έχετε κάνει περίδεση.... πετρώματα και κράμπες είχατε μετά? ο γιατρός μου μου είπε πως δεν είναι συσπαση ένα πέτρωμα που κρατάει πάνω από 1 λεπτο.... και τι είναι?

Οσο καλή ήταν η 1η μου εγκυμοσύνη... τόσο δυσκολη η 2η... Βέβαια στην 1η ημουν 32 χρ., και τωρα 38,5.... αλλαζει το πράγμα....

Με διάγνωση θρομβοφιλίας, ενέσεις ηπαρίνης από τον 3ο μήνα και yotopar ανα τριωρο (μισο) πια εδώ και ενα μήνα.... και χωρις να πηγαινω στην δουλειά μου... (που για μενα ήταν μόνο θεραπευτικό αφού είναι δική μου, μου άρεσε και οι εβδομάδες κυλούσαν πολύ γρήγορα...) περιμένω πια να περάσει ο χρόνος και να έρθει η ώρα η καλή....

Μια που το είπα.... κορίτσια .... η ώρα η καλή για όλες σας.....~!!!

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κ απο μενα

εκανα περιδεση τραχηλου χθες λογω συσπασεων κ διαστολης...ειμαι στην 20 η βδομαδα κ ο γιατρος φυσικα δεν με αφηνει να σηκωθω ουτε για τουαλετα.το καλυτερο ειναι οτι ειπε οτι θα πρεπει ναμεινω στην κλινικη 8εβδομαδες...ωσπου να μπορεσει να παρει τα μωρα(ειναι διδυμα)...

Link to comment
Share on other sites

ω....mulan....ειναι πολύ δυσκολο.... θα μπεις τελικά?

Η περίδεση για μένα πάντως σαν διαδικασία δεν ήταν επίπονη.... και τώρα 18 μέρες μετά αισθάνομαι και πιο κινητική και γενικά καλύτερα και πιο σίγουρη!

Βεβαια εσύ έχεις δίδυμα και ειναι αλλη κατάσταση!

Να χαίρεσαι όμως που ανακάλυψες το προβλημα και να εισαι αισιοδοξη!!! Θα πανε όλα καλα! αν πρεπει να κάτσεις πρεπει..... καποια στιγμή αργότερα που θα έχεις τα παιδακια σου αγκαλιά.... θα ξεχαστούν όλα αυτά..... σαν ένα δύσκολο όνειρο... θα δεις!

Ευχές

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

Sunshine, τώρα είδα την απάντηση σου στην άλλη ενότητα όπου έχεις λίγο περισσότερο ανάλυση του σχετικού θέματος. Επίσης χαπια για πρόωρες συσπασεις παίρνατε μέχρι τέλους;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Marula, εγώ παιρνω τα Yutopar από την 21η εβδομάδα και είμαι στην 26... μισό ανα 6ωρο στην αρχή και τώρα μισό ανα 4ωρο μετά την περίδεση.... ο γιατρός μου είπε πως μόνη μου θα τα αραιώσω.... όταν θα αισθάνομαι ακόμα καλύτερα.... Ηδη ισχύει αυτό .... τώρα, εγώ εχω επανέλεγχο - υπέρηχο ανα 2 με 3 εβδομάδες οπότε θα φανεί..... γενικά όμως ακούω εδω πως φτάνουμε μέχρι το τέλος με τα χαπάκια.....

:?

Link to comment
Share on other sites

Τα yutopar και εγω νομιζω οτι ειναι μεχρι τη γεννα παντως...απο οτι εχω καταλαβει μεχρι στιγμης δλδ. εγω ακομα το παιρνω με τον ορο....

 

Καλησπέρα,

Εγώ τα yutopar τα πήρα για όσο καιρό ήμουν στο νοσοκομείο μέχρι και 3 μέρες μετά την περιδεση ( σύνολο δηλ. 10 ημέρες ) και συνεχίζω μαγνησιο - 6 τη μέρα και utrogestan κολπικα. Μέχρι να είμαστε σίγουροι, κατ'εντολή του γιατρού, ότι αποφεύγουμε τον πρόωρο τοκετό, πολύ υπομονή, πολύ ξαπλα και αισιοδοξία!!

Τις καλύτερες ευχές για όλες όσες εγκυμονούν, με ή και χωρίς προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΣΤΗΝ 17 ΕΒΔΟΜΑΔΑ..ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΗΔΗ ΣΤΗΝ 27 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ..ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΑΦΟΥ ΠΡΙΝ 1.5 ΧΡΟΝΟ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ..Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΣΤΗΝ 17 ΕΒΔΟΜΑΔΑ..ΦΕΤΟΣ ΗΡΘΑ ΓΙΑ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ 15 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΝΙΩΣΑ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ.ΟΤΑΝ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΗΚΕ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗ...ΕΜΕΙΝΑ 5 ΜΕΡΕΣ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΑΙΡΝΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΑΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ YUTOPAR ΑΝΑ 6 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ...ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΚΛΙΝΟΣΤΑΤΙΣΜΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΕΜΕΝΑ?

Link to comment
Share on other sites

Koριτσακι μου γλυκο πρωτα απ'όλα να σου ευχηθω ολα να πανε τελεια.

Κιέγω ειχα ανεπαρκεια τραχηλου στη μικρη μου και προωρες συσπασεις. Εκανα περιδεση αλλα δεν περνουσαν οι συσπασεις και ειχα φοβο προωρου τοκετου. Ετσι εμεινα στο κρεβατι μεχρι τη μερα που γεννησα. Επαιρνα τονους χαπια και επειδη στεναχωριομουν παρα πολυ δεν ειχα ορεξη οποτε δεν πηρα κιλα. Να κανεις υπομονη και να εισαι προσεκτικη. Θα περασει ο χρονος και θα ξεχασεις ολη αυτη την ταλαιπωρια. Να πανε ολα καλα σου ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΣΤΗΝ 17 ΕΒΔΟΜΑΔΑ..ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΗΔΗ ΣΤΗΝ 27 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ..ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΑΦΟΥ ΠΡΙΝ 1.5 ΧΡΟΝΟ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ..Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΣΤΗΝ 17 ΕΒΔΟΜΑΔΑ..ΦΕΤΟΣ ΗΡΘΑ ΓΙΑ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ 15 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΝΙΩΣΑ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ.ΟΤΑΝ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΗΚΕ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗ...ΕΜΕΙΝΑ 5 ΜΕΡΕΣ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΑΙΡΝΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΑΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ YUTOPAR ΑΝΑ 6 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ...ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΚΛΙΝΟΣΤΑΤΙΣΜΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΕΜΕΝΑ?

 

και εγω ειμαι σαν εσενα εις διπλουν.. και στα δυο μου παιδια εχω κανει περιδεση τραχηλου στην 16 -17η εβδομαδα περιπου και σε ολη την εγκυμοσυνη επαιρνα αντιβιωσεις στις αρχες καθε μηνα και επαιρνα και τοκολυτικα και τη δευτερη φορα μαλιστα και utrogestan μεχρι τον 8ο μηνα.. γενικα πολυ χαπι επεσε..

και οι δυο εγκυμοσυνες πηγαν περιφημα και ειδικα στη δευτερη που ειχα αποβαλλει και το αγχος σχεδον την διασκεδασα με τη δεουσα προσοχη βεβαια..

 

οπως λεει και ενας φιλος μαιευτηρας, ειναι σπανιο γυναικες με περιδεση να μην πανε καλα στις εγκυμοσυνες τους..

εσυ λοιπον προσοχη και ολα καλα!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ... ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ...ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...ΤΑ UTROGESTAN ΕΙΔΙΚΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ 6 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΟΛΠΙΚΑ...ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ...ΔΕΝ ΜΕ ΣΤΕΝΟΧΩΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΧΑΠΙΑ ΑΡΚΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ..ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ...ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΠΑΡΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 20 ΚΙΛΑ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΦΑΓΗΤΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ...ΠΑΙΡΝΩ ΠΟΛΛΑ ΧΑΠΙΑ ΜΕ ΟΡΜΟΝΕΣ... ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΗΘΩ , ΣΕ ΟΛΕΣ ΕΔΩ, ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΤΕ ΟΠΩΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ ΚΑΙ ΟΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΩΡΑ, ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ.. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.. :)

Link to comment
Share on other sites

οπως λεει και ενας φιλος μαιευτηρας, ειναι σπανιο γυναικες με περιδεση να μην πανε καλα στις εγκυμοσυνες τους..

εσυ λοιπον προσοχη και ολα καλα!!

 

Aπο τα πιο ενθαρρυντικά λόγια που έχω ακούσει !!!! Αχχχχ,.... Απο το στομα του γιατρου σου και...... ολα καλα να πανε κοριτσια...

Μπήκα στην 27, με ηπαρινες και ytopar και τα υπολοιπα.... και αισιοδοξώ και εγω.... βεβαια ξεκουραζομαι πολυ αλλα δεν ειμαι συνεχεια ξαπλωμενη... δουλευω απο το σπίτι, ψιλομαγειρευω, διαβαζω την κορη μου κτλ.... περναει ο καιρος.... Για να δουμε....

Φιλιά Δημητρα:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους. Σήμερα κάναμε πρώτο υπέρηχο και είδαμε καρδούλα. Ευτυχώς όλα καλά, αν και πολύ νωρίς ακόμα. Ο γιατρός μας ενημέρωσε ότι πρέπει να κάνουμε περίδεση τραχήλου, λόγω βεβαρημένου ιστορικού (μια αποβολή στον 5ο μήνα). Ξέρει κάποια κοπέλα λεπτομέρειες; Πονάει; Θέλει νάρκωση για να γίνει; Μετά πρέπει να είσαι ξαπλωμένη; Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κανει ακομα πριδεση αλλα αυτα που εχω ακουσει απο αλλεσ κοπελεσ ειναι οτι γινεται με ολικη ναρκωση μετα το πρωτο τριμηνο.επισησ δεν χρειαζεται τελειωσ ξαπλα ξερω κοπελεσ που συνεχισε να δουλευει απλα θελει πολυ προσοχη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Σήμερα κάναμε πρώτο υπέρηχο και είδαμε καρδούλα. Ευτυχώς όλα καλά, αν και πολύ νωρίς ακόμα. Ο γιατρός μας ενημέρωσε ότι πρέπει να κάνουμε περίδεση τραχήλου, λόγω βεβαρημένου ιστορικού (μια αποβολή στον 5ο μήνα). Ξέρει κάποια κοπέλα λεπτομέρειες; Πονάει; Θέλει νάρκωση για να γίνει; Μετά πρέπει να είσαι ξαπλωμένη; Ευχαριστώ πολύ

Εκανα περίδεση πριν 10 μέρες. Δεν ήταν τίποτα. Σου κάνουν γενική αναισθησία, δεν καταλαβαίνεις τίποτα από πόνο μετά και απλώς πρέπει μερικές μέρες να είσαι προσεκτική, δηλ. στο κρεβάτι, στο καναπέ, χαλαρά από δουλειές και όλα είναι καλά.

Εγώ να φανταστείς όταν τέλειωσε η επέμβαση και με πήγαν στο δωμάτιο, ήθελα να σηκωθώ να πάω τουαλέτα μόνη μου, να κάτσω όπως θέλω και οι άλλες κοπέλες μου είπαν ότι απόρησαν με την συμπεριφορά μου. Ούτε πόνο ούτε τίποτα!

Καλή επιτυχία και μη φοβάσει τίποτα. Να έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου και όλα θα πάνε καλά!!

Η ζωή είναι σκληρή:mad:, αλλά εγώ σκληρότερη;)!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ήταν να κάνω περιδεση αλλα την γλύτωσα πριν μπω στο χειρουργείο γιατί είχαν σταματήσει οι συσπαςεις και ειχε επανέλθει λιγάκι ο τραχηλος! Όντως δεν είναι τίποτα δεν πονάει ΚΑΘΟΛΟΥ δεν νιώθεις τίποτα και το μωρακι σου είναι πιο safe έτσι! Άντε με το καλο μην φοβάσαι είναι συνηθισμένη κατάσταση στην εγκυμοσύνη... θα πανε καλά...

img<a href=http://davf.daisypath.com/ksy3p2.png' alt='ksy3p2.png'>rYfvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...