Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ελενη γεια.γιατι εκανες περιδεση;

εγω εχω μειωση τραχηλου απο 35 στα 26 χιλ σε 4 εβδομαδες.μου προταθηκε αλλα εχω ακουσει πωες δεν γινεται σε αυτην την εβδομαδα.ειμαι 26η εδομαδα.εσυ ποσο ησουν;

Njq1p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 385
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω εχω κανει περιδεση... κ μαλιστα λαπαροσκοπική! την συγκεκριμενη την εκανα πριν μεινω εγκυος φετος στο ζουζουνι μου (τωρα ειμαι στην 30η εβδομαδα!!!) λόγω ασχημου ιστορικου και μεγααααααααααλης ανεπαρκειας τραχηλου..

καλη συνεχεια κ με το καλο τα ζουζουνια σου!!

 

Ti εννοείς λαπαροσκοπικά? Γίνεται και έτσι? Γιατί εγώ ήξερα για χειρουργείο, με νάρκωση κλπ. Είναι να κάνω τον Ιανουάριο, για αυτό σε ρωτάω..

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολα τα κορητσια!

Το περασμενο σαββατο εκανα την περιδεση τραχυλου!Παει,εφυγε και'αυτο!

Ειταναι πιο ευκολο απο 'σο το περειμενα.Μεχρη την αλλη μερα δεν καταλαβενα τοιποτα.Σαν να μην εγεινε!

Μου ειπαι ο γιατρος μου οτι μου εβαλε 13 ραφες.Πολλες ειναι?Σε'σας ποσα σας ειχαν βαλει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου fairy's mom χιλια συγνωμη που αργησα τοσο να απαντησω! η περιδεση τραχηλου γινεται με 2 μεθοδους πλεον.. η μια ειναι η κλασσικη κολπικα και η αλλη ειναι λαπαροσκοπικα! τοσο η πρωτη οσο κ η δευτερη γινεται με ναρκωση.. απλα η λαπαροσκοπικη γινεται απο την κοιλια κ η περιδεση γινεται πολυ ψηλα στον τραχηλο σε σχεση με την απλη.. ομως δεν ειναι πολυ διαδεδομενη ακομα... μην ξεχναμε ομως οτι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.. εγω ειχα μεγαλο θεμα ανεπαρκειας τραχηλου ... Οποτε για μενα ηταν αδιεξοδο .. καλη σου επιτυχια κ καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελα κοπελιτσα μου, καλα ειμαι και τα ζουζουνια μου χοροπηδανε...

ειχα παει την περσμενη εβδομαδα στον γιατρο και μου ειπε να μεινω αθηνα μεχρι την 34 εβδομαδα για να ειμαστε σιγουροι για τα παιδια. θα ξαναπαω την τριτη και θα δουμε. καλες γιορτες σου ευχομαι γεματες υγεια και αγαπη..

:);)
Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ!!

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΓΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΥΠΕΡΟΧΑ ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΟΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!!!!

:);)
Link to comment
Share on other sites

επισης ελενιτσα!! χρονια πολλα με υγεια κι ευτυχια!! κι εγω εμεινα αθηνα για ασφαλεια πλεον.. μεχρι κ τον αλλο μηνα που θα κανει πρεμιερα ο μπομπιρακος μας!!

ευχομαι να μας πανε ολα τελεια (και θα πανε!!!)

Αληθεια εσενα τι ειναι τα ζουζουνακια σου?

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα σε ολα τα κοριτσια κι απο μενα, ειτε θελουν να μεινουν εγκυουλες, ειτε περιμενουν τον πελαργο, ειτε γιορταζουν ηδη αγκαλια με τα αγκελουδια τους!!! Χρονια πολλα, χρονια καλα, χρονια γεματα ΥΓΕΙΑ, ΑΓΑΠΗ και ΕΛΠΙΔΑ!! Να περασετε υπεροχες γιορτες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια απ τα ιδια δεν λες τιποτα! το μονο που με παρηγορει ειναι οτι εμειναν 28 μερουλες και σημερα για να σκασει μυτη το αστερακι μας!! Συνονοματη Χριστινα με το καλο κ εσυ το μπεμπακι σου και .. υπομονη σε ολες μας!! Κοριτσια εσεις σε ποιο μαιευτηριο θα γεννησετε? Α! ελενιτσα εκανα κι εγω χθες κ σημερα τις ενεσεις κορτιζονης για σιγουρια γιατι ειχα κατι συσπασουλες κ εχει παρει θεση ο μπομπιρας!! λογικα κι εσυ καισαρικη θα κανεις φανταζομαι?? ποτε σου εχει πει? καλη πρωτοχρονια να εχουμε ολες!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μεγαλη ανεπαρκεια τραχηλου η οποια διαγνωστηκε μετα απο αποβολη β΄τριμηνου. Και στα δυο μου παιδια, εκανα περιδεση στο τελος του 3ου μηνα, και μετα εμεινα σε μερικη ακινησια ως το τελος.

 

Χρονια πολλα σας ευχομαι, και με το καλο να ερθουν τα μωρακια σας!:D

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο γιατρός μου θέλει να περιμέμουμε να δούμε πώς θα πάει ο τράχηλος, γιατί λέει ότι κάθε εγκυμοσύνη εξελίσσεται διαφορετικά και ότι στο 60% των 2ων εγκυμοσύνων ο τράχηλος αντιδράει καλύτερα από τις πρώτες. Βέβαια τα 28χιλ που ξεκινάω είναι λίγα, αλλά θέλει παρόλαυτα να περιμένουμε. Για να δούμε λοιπόν, θα την γλυτώσω?

 

Χρόνια πολλά σε όλες και με το καλό τα μωράκια μας!!!!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Fairy's mom ο γιατρος σου εχει απολυτο δικιο! καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη! εγω σου ευχομαι να τη γλυτωσεις αλλα αν τελικα χρειαστει δεν ειναι απολυτως τιποτα! μην σε τρομαζει καθολου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλή χρονιά και χρόνια πολλά!

Εγώ είχα κάνει έκτακτη περίδεη τραχήλου στην πρώτη μου εγκυμοσύνη η οπόια πήγε τελικά πολά καλά και γέννησα έναν υγιέστατο παίδαρο!

Τώρα είμαι πάλι έγγυος και πολύ μπερδεμένη...! Στις 27/12 που πήγα τελευταία φορά στο γιατρό μου είχα μήκος τραχήλου 5,2 (πολύ καλό δηλαδή), οπότε μου είπε να περιμένουμε μήπως και γλυτώσουμε την περίδεση. Εγώ όμως φοβάμαι... Κάθε τόσο έχω πονάκια περιόδου και τσιμπηματάκια από κάτω (που είναι φυσιολογικά) κι επιπλέον δεν ξεκουράζομαι και τόσο. Εργάζομαι και οδηγώ κάθε μέρα μέχρι το απόγευμα και μετά στο σπίτι μου ασχολούμαι με το μπέμπη μου (13 μηνών). Χτες το βράδυ είχα πιο έντονους πόνους περιόδου και ξάπλωσα νωρίς. Το πρωί πάλι είχα, αλλά τώρα είμαι μια χαρά. Δεν ξέρω τι να κάνω... Υπάρχει περίπτωση ο τράχηλος να μίκρυνε μέσα σε μια εβδομάδα; Περίδεση μέχρι ποια εβδομάδα μπορούμε να κάνουμε; Δηλαδή άμα είμαι καλά τώρα, υπάρχει περίπτωση να ανοίξει ο τράχηλος μου σε κανά μήνα και να μην μπορώ να κάνω κάτι; Υπάρχει καμία που να έκανε έκτακτη περίδεση στην πρώτη της εγκυμοσύνη και στη δεύτερη να τη γλύτωσε; Σε περίπτωση δεύτερης περίδεσης πρέπει να σταματήσω τη δουλειά; Το μπέμπη μου θα μπορώ να τον σηκώνω;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

despoina kali xronia! na sou zisei o mpempis sou k me to kalo to 2o mwraki sou! egw eixa kanei se proigoumeni egkumosuni ektakti peridesi ston 5o mina! min agxonesai apla mila ston giatro sou gia na se kathisuxasei! o traxilos sou twra einai teleios!! alla min to parakaneis me tin kourasi.. min ksexnas oti eisai egkuoyla!!

k opws polu swsta eipe k o giatros tis fairy's mom kathe egkumosuni einai teleiws diaforetiki! kali sunexeia sou euxomai!

Link to comment
Share on other sites

Christina_mak καλημέρα!

Όταν λες ότι είχες κάνει έκτακτη περίδεση σε προηγούμενη εγκυμοσύνη, εννοείς ότι σε επόμενη εγκυμοσύνη δεν έκανες; Και πώς πήγε; Πες μου λεπτομέριες... Εργαζόσουν κανονικά; Γέννησες στον 9ο φυσιολογικά; Είχες πονάκια κάθε τόσο;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κι απο μένα... αν και την προηγούμενη εγκυμοσύνη που δυστυχώς δεν κατέληξε σωστα ξεκίνησα με 40ΜΜ τράχηλο στην 22 εβδομάδα ήταν 25ΜΜ και την 27 0!!!

τώρα που ξαναείμαι εγκυούλα περιμένουμε να κάνω την αυχενική στις 24/1 και θα προχωρήσουμε στην περίδεση.

Φοβάμαι λιγάκι...

εύχομαι σε όλες καλές και τελέιόμηνες εγκυμοσύνες...

Link to comment
Share on other sites

Ax κορίτσια από σήμερα είμαι με καφέ αίμα (όχι ακόμα πολύ). Είναι λέτε σημάδι ότι κάτι δεν πάει καλά με τον τράχηλο? Ο γιατρός μου είπε ότι για μια κηλίδα δεν ανησυχούμε και αν ξαναεχω να τον παρω. Θα τον πάρω σε λίγο να του πω ότι επιμένει. Είμαι να σκάσω!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ax κορίτσια από σήμερα είμαι με καφέ αίμα (όχι ακόμα πολύ). Είναι λέτε σημάδι ότι κάτι δεν πάει καλά με τον τράχηλο? Ο γιατρός μου είπε ότι για μια κηλίδα δεν ανησυχούμε και αν ξαναεχω να τον παρω. Θα τον πάρω σε λίγο να του πω ότι επιμένει. Είμαι να σκάσω!

 

Koπέλα μου, τι έγινε τελικά; Ελπίζω όλα να είναι καλά! Ενημέρωσέ μας...!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου τράχηλος τη Δευτέρα που πήγα στο γιατρό ήταν 4,6. Μου είπε ότι όλα είναι μια χαρά και προς το παρόν δεν κάνουμε πάλι περίδεση. Βέβαια όταν τον ρώτησα εάν του έχει τύχει περίπ[τωση σαν τη δική μου με΄έκτακτη περίδεση στην πρώτη εγκυμοσύνη να μην κάνει καθόλου στη δεύτερη μου απάντησε αρνητικά. Κορίτσια έχει τύχει σε καμία;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Koπέλα μου, τι έγινε τελικά; Ελπίζω όλα να είναι καλά! Ενημέρωσέ μας...!

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!! Τελικά μου είπε να πάρω ultrogestan για 1 βδομάδα και ότι δεν χρειάζεται να ανησυχώ για το μωρό. Σήμερα έχω μόνο σταγονίτσες κι αυτές μετρημένες, οπότε το βλέπω σαν βελτίωση και αρχίζω λίγο να ηρεμώ..

 

Ο Βέβαια όταν τον ρώτησα εάν του έχει τύχει περίπ[τωση σαν τη δική μου με΄έκτακτη περίδεση στην πρώτη εγκυμοσύνη να μην κάνει καθόλου στη δεύτερη μου απάντησε αρνητικά. Κορίτσια έχει τύχει σε καμία;

Ο δικός μου πάλι μου είπε ότι το 60% των γυναικών με ανεπάρκεια τραχήλου στην 1η εγκυμοσύνη, στην 2η ο τράχηλος ανταποκρίνεται καλά. Και μάλιστα γι αυτό δεν θέλει να κάνουμε ακόμα περίδεση, αλλά να το παρακολουθούμε (ξεκίνησα με 28χιλ). Πήρα και 2η γνώμη από γυναικολόγο και 3η από αυτόν μου έκανε την αυχενική διαφάνεια και 4η από την μαία μου και μου είπαν όλοι το ίδιο. Ότι καλά κάνει, γιατί και η περίδεση δεν τον εξασφαλίζει (έχει κινδύνους). Εσύ έχεις πολύ καλό μήκος, οπότε προσπάθησε να μην κουράζεσαι καθόλου και να μην αγχώνεσαι, γιατί κι αυτό παίζει τον ρόλο του, δυστυχώς..

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χάρηκα που είστε και οι 2 καλά. Με καθησύχασες με αυτά που μου είπες...Τουλάχιστον να μην αγχώνομαι τόσο! Καλή συνέχεια να έχουμε!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...