Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Toyla λυπάμαι γι αυτό που έγινε, είναι πολύ δυσκολο αυτό που βίωσες. Ο πρόωρος τοκετός μετα από περιδεση είναι μια πιθανή επιπλοκή της περιδεσης γιατί μπαινουν μικρόβια στο τραχηλο και μολύνεται ο σάκος. Ακόμα και την καλυτερη περιδεση να σου έκανε δεν αποκλειεται μια τετοια εξελιξη...δυστυχως.

Εύχομαι η επομενη φορά να είναι επιτυχης χωρις ταλαιπωρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 385
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τουλα ειλικρινα λυπάμαι !!!ειμαι παθούσα ....!!!!τον φεβρουαριο έμεινα εγκυος σε τρίδυμα .....στην 6η βδομαδα έχασα το ενα .....ειχα πολυ δυςκολη εγκυμοσυνη με εμετους ναυτίες ,νοςηλευτηκα Δυο φορες απο αφυδάτωση φάρμακα για θρόμβωση οτι μπορεις να φανταστεις.....!15η βδομαδα διαγνώστηκε ανεπάρκεια τραχηλου ημουν στα 2 εκατοστά ....ειπαμε ας το αφήσουμε να δουμε ......φτάσαμε στην 18η οπου αναγκαστικα εκανα περιδεση στο μητερα .....!!οι βδομαδες μου φαινοντουσαν μηνες .......μεχρι που 24 βδομαδων κ 4 ημερών ειχα αιμορραγια κ συςπαςεις Που ειχα κ απο πριν βεβαια κ πηγα κατευθείαν στο μητερα !!!ειχα πάθει φλεγμονη στον τραχηλο απο την περιδεση ....γιατι το ξένο σώμα τράβηξε μικρόβια .......!την επόμενη μερα με έπιασαν πόνοι γεννας με διαστολή κανονικα κ γεννησα ....γεννησα τα δυο μου κοριτσάκια .....τα πήγαν στην μενν ......τα διασωληνωσανε κατευθείαν ....μετα απο μια βδομαδα μας πηραν τλφ να μας ανακοινώσουν τα δυσάρεστα ....το μωρακι σας το ενα ολη νυχτα δεν ειχε διούρηση .....δεν τα βλέπουμε καλα τα πράγματα ....μετα απο μια ωρα μας ξαναπήραν .....το μωρακι σας δεν άντεξε ....εφυγε !!!πηγαμε σε ενα δωματιο με τον άντρα μου κ μας την έφεραν....ηταν η πρωτη φορά που την πηραμε αγκαλια που την φιλήσαμε ....ποσο τραγική στιγμη .....ομβς επρεπε να παραμείνω δυνατή για το αλλο μου κοριτςακι !!!!!!η οποια δοξα τον θεο βγηκε νικήτρια απο εκει μεςα υατερα απο 4,5 μηνες.......θαυμα ....μεγαλο θαυμα !!!!ο αγώνας τωρα ξεκινάει ομως γιατι δεν ξερουμε πως θα εξελιχθεί γιατι η μαγνητικη στο κεφαλάκι της εδειξε ανωριμότητα σε καποια στοιχεία βασικά αλλα οπως λενε κ οι γιατροι εχουμε ενδείξεις αλλα τιποτε σεν ειναι προβλέψιμο !!!!γεννησα στην μεταμορφωςη του σωτηρος ....που σιγουρα δεν ειναι τυχαιο σε τετοια μεγαλη γιορτη να ερθουν τα μωρακια μου ....!πιστευω οτι μου πηρε το ενα για να μην ταλαιπωρηθεί .....ομως για να μου άφησε το αλλο μπυ κοριτςακι ....την ηρωιδα μου .....πιστευω οτι θα μου την εχει γερη !!!!το κοριτςακι μου το πηρα τα Χριστούγεννα .....κ καθε μερα που περνά δοξαζω τον θεο για το θαυμα ....!γιατι πραγματικα ειναι ενα θαυμα !!!!!!δεν μπορω να σκεφτώ αν τελικα η περιδεση με κράτησε μεχρι τοτε που γεννησα κ αν δεν την ειχα κανει θα τα ειχα χαςει κ τα δυο ομως σιγουρα απο την περιδεση γεννησα νωρίτερα !!!!!

ΕΓΙΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!!! 

Ειμαι 23 εβδομαδων και πριν λιγες μερες εβαλα δακτυλιο (πεσσο) , στη β επιπέδου ο τραχηλος μου ειχε φτασει στο 21 ενω θα έπρεπε να ειναι τουλάχιστον 25!!

Ειμαι ξαπλα γιατι με πιανουν πονοι και τραβηγματα και ανησυχώ για προωρο τοκετο :cry:!  Καμια με παροιμία εμπειρία? 

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2018 at 6:27 ΜΜ, Rena_32 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!! 

Ειμαι 23 εβδομαδων και πριν λιγες μερες εβαλα δακτυλιο (πεσσο) , στη β επιπέδου ο τραχηλος μου ειχε φτασει στο 21 ενω θα έπρεπε να ειναι τουλάχιστον 25!!

Ειμαι ξαπλα γιατι με πιανουν πονοι και τραβηγματα και ανησυχώ για προωρο τοκετο :cry:!  Καμια με παροιμία εμπειρία? 

Καλημέρα!! Κ γω εβαλα χθες πεσσό. Ειμαι 25 εβδομαδων, με μηκος τραχηλου 2,4 απο 4 στην β επιπεδου. Μην ανησυχεις. Ο πεσσός βοηθαει παρα πολυ και σχεδον ολες εχουν μπει στον μηνα τους οσες εχουν βαλει. Ξεκουραση, ξαπλα, μαγνησια,εγω παιρνω και utrogestan και τοκολυτικο λογω συσπασεων! Υπομονη και θετικη σκεψη και θα τα καταφερουμε!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Nanoula90 είπε:

Καλημέρα!! Κ γω εβαλα χθες πεσσό. Ειμαι 25 εβδομαδων, με μηκος τραχηλου 2,4 απο 4 στην β επιπεδου. Μην ανησυχεις. Ο πεσσός βοηθαει παρα πολυ και σχεδον ολες εχουν μπει στον μηνα τους οσες εχουν βαλει. Ξεκουραση, ξαπλα, μαγνησια,εγω παιρνω και utrogestan και τοκολυτικο λογω συσπασεων! Υπομονη και θετικη σκεψη και θα τα καταφερουμε!

Θετικές σκέψεις μονο!!  Σε ευχαριστώ πολύ!!  Ευχομαι να πανε ολα καλα!! 

Το μονο που με αγχωνει ειναι κατι πονακια περιοδου που εχω που και που!!  :( 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Δεν ξερω αν παρακολουθει καμια ακομα το θεμα αλλα ελπιζω καποια ομοιοπαθουσα να με συμβουλεψει.στην αυχενικη 13 εβδομαδα ειχα τραχηλο 4 εκ.την 15 εβδομαδα ειχε παει στα 2,5 εκ.βεβαια ειχα πονους απο την αρχη της εγκυμοσυνης.ο γιατρος μου ειπε ξαπλα,1 ουτρο κολπικα και αν μειωθει κ αλλο περιδεση.θελω να ρωτησω απο τις εμπειριες σας, ειμαι 16 εβδομαδα ποσο πιθανο ειναι να γλιτωσω την περιδεση;υπαρχει καποια με αντιστοιχο τραχηλο που να γεννησε στην ωρα της;να αυξηθει ο τραχηλος μου υπαρχει περιπτωση;μηπως επειδη περπατουσα μειωθηκε και τωρα που δεν θα κανω τιποτα θα αυξηθει ξανα;διαβασα μια κοπελα που της ειπε ο γιατρος της οτι ο τραχηλος δεν αυξανεται,αλλα αυτο ισχυει για ολες τις περιπτωσεις;και για τις κοπελες που ξεκινανε με μικρο τραχηλο και γι αυτες που τους μειωνεται στην διαρκεια της εγκυμοσυνης;να σημειωσω πως δεν εχω ιστορικο ουτε απο εγχειρισεις ουτε απο αποβολες.ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα, ψαχνω πληροφοριες για την τοποθετηση δακτυλιου (πεσσο) για τον τραχηλο στην περιοδο της εγκυμοσυνης. Εφαρμοζεται στην Ελλαδα;Αν ναι ξερουμε καποιον/καποιους γιατρους που να το εφαρμοζουν; Εχει κανει καποια κοπελα και να ειχε θετικα αποτελεσματα; Δηλαδη να μην γεννησει πολυ προωρα. Σας ευχαριστω πολυ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

Καλησπερα, ψαχνω πληροφοριες για την τοποθετηση δακτυλιου (πεσσο) για τον τραχηλο στην περιοδο της εγκυμοσυνης. Εφαρμοζεται στην Ελλαδα;Αν ναι ξερουμε καποιον/καποιους γιατρους που να το εφαρμοζουν; Εχει κανει καποια κοπελα και να ειχε θετικα αποτελεσματα; Δηλαδη να μην γεννησει πολυ προωρα. Σας ευχαριστω πολυ. 

ναι εφαρμοζετε στην ελλαδα κ μαλιστα αρκετα συχνα κ με επιτυχια. γιατρο δεν ξερω υπηρχε θεμα εδω στο φορουμ <καμια με χοανη στον τραχηλο> αν το.googlaris θα βρεις ολες τις συζητησεις ισως αν εστελνες πμ σε καποια απο τις κοπελες σου εστελνε κ ονομα γιατρου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Απλά επειδή έψαξα μέσα εδώ και δεν βρήκα κάτι για αυτό έκανα καινούργια δημοσιευση.

Καλημερα. Ναι γινεται η τοποθετηση πεσσου. Συγκεκριμενα ειχα βαλει κ γω στην 24η εβδομαδα κυησης. Τον τοποθετησαμε με τον γυναικολογο μου δεν ξερω αν μπορω να αναφερω το ονομα του και ευτυχως σε μενα αποδειχτηκε σωτήριος. Ετσι τουλαχιστον πιστευουμε καθως ειχα ενα θεμα με προωρες συσπασεις. Τελικα τον κρατησαμε μεχρι και την 37η εβδομαδα οπου τον αφαιρεσαμε και γεννησα με προκληση κοντα στις 39 εβδομαδες εναν υγιεστατο μπεμπακο. Η τοποθετηση ηταν ανωδυνη, ευκολη και εγινε στο ιατρειο του μεσα σε 5 λεπτα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα θέλω να ρωτήσω σε ποια εβδομάδα θα ήταν «καλύτερο» να γίνει η περιδεση τραχήλου και αν έχει κάποιο όριο στις εβδομάδες. Δηλαδή θα πρέπει να γίνει μέχρι κάποια «χ» εβδομάδα; Η σύζυγος είναι στη 17η με μήκος τραχήλου 35-38 (μας είπε ο γιατρός ότι είναι λίγο κάτω από το όριο) έχουμε μια πρόωρη εγκυμοσυνη στις 27 εβδομάδες .

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, **nikos** είπε:

Καλημέρα θέλω να ρωτήσω σε ποια εβδομάδα θα ήταν «καλύτερο» να γίνει η περιδεση τραχήλου και αν έχει κάποιο όριο στις εβδομάδες. Δηλαδή θα πρέπει να γίνει μέχρι κάποια «χ» εβδομάδα; Η σύζυγος είναι στη 17η με μήκος τραχήλου 35-38 (μας είπε ο γιατρός ότι είναι λίγο κάτω από το όριο) έχουμε μια πρόωρη εγκυμοσυνη στις 27 εβδομάδες .

Καλημέρα. Νίκο η πρώτη προωρότητα ήταν θέμα τραχήλου; Εγώ με εξάλειψη τραχήλου από την 20η εβδομάδα (γύρω στο 3'5) στην 22η (1'1) έκανα 22+2 αλλά θεωρείται επείγουσα. Την επόμενη φορά μου είπε η γιατρός μας ότι θα κάνουμε μετά την αυχενική δλδ 12η 13η εβδομάδα. Μέχρι και την 16η συνήθως ('πρεπει' να)  κάνουν με ιστορικό. Το βάζω σε παρένθεση γιατί αρκετοί πηγαίνουν πιο συντηρητικά με μετρήσεις τραχήλου προγεστερόνη ξεκούραση κλπ. Είναι ανάλογα τον γιατρό ανάλογα τον τράχηλο ανάλογα την αιτία εξαλειψης  (αρχικό μήκος,χοάνες, κατασκευή μικρόβια κλπ) δεν υπάρχει πρέπει πάντως. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο δεν ξέρουμε τι ήταν ακριβώς γιατί όλα έγιναν γρήγορα(μέσα σε ένα βράδυ πόνοι-αίμα-επόμενο μεσημέρι γεννά) και μέσα στο νοσοκομείο,όποτε δεν προλάβαν να μετρήσουν μήκος άρα δεν ξέρουμε από τι ήταν. Τώρα μας είπε να πηγαίνουμε κάθε βδομάδα για τράχηλο. Μάλιστα όποτε μέχρι την 22η βδομάδα γίνεται περιδεση. Ψάχνω να βρω αν μπορεί να γίνει και μετά αλλά δεν έχω βρει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

Το πρώτο δεν ξέρουμε τι ήταν ακριβώς γιατί όλα έγιναν γρήγορα(μέσα σε ένα βράδυ πόνοι-αίμα-επόμενο μεσημέρι γεννά) και μέσα στο νοσοκομείο,όποτε δεν προλάβαν να μετρήσουν μήκος άρα δεν ξέρουμε από τι ήταν. Τώρα μας είπε να πηγαίνουμε κάθε βδομάδα για τράχηλο. Μάλιστα όποτε μέχρι την 22η βδομάδα γίνεται περιδεση. Ψάχνω να βρω αν μπορεί να γίνει και μετά αλλά δεν έχω βρει κάτι.

Γίνεται κατά περίπτωση. Έχω διαβάσει και για 30η εβδομάδα κλπ. Επίσης μπαίνει και πεσσός πιο εύκολο σαν διαδικασία. Έχετε ρωτήσει σχετικά; Στην β επιπέδου τι τράχηλο είχατε; Δεν σας είπαν τι μπορεί να φταίει για την πρόωρη γέννα στην περίπτωση σας; Πχ κάποια καλλιέργεια έκαναν για μικρόβια η αποκόλληση η πλακούντας προεκλαμψία πχ κλπ; 

Επεξεργάστηκαν by λουκουμαδάκι

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Για πεσσο μας το απόρριψαν από εδω(επαρχιακή πόλη-βορείου Ελλάδας),ενώ με γιατρο που μίλησα στην αθηνα μου είπε ότι έχει κάνει σε πολλές γυναίκες με μεγάλη επιτυχια(ο γιατρός είναι γυναικολόγος κοντινού συγγενικού προσώπου).β δεν έχουμε κάνει ακόμα. Είμαστε στην 17η εβδομάδα(35-38 τράχηλο). Όχι καλλιέργεια δεν έγινε και γενικά υποθετουμε, είχε πολύ αίμα με κομματια το βράδυ πριν έρθει ο πρόωρος τοκετός. Λογικά αποκόλληση χωρίς να είναι κάτι σίγουρο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, **nikos** είπε:

Για πεσσο μας το απόρριψαν από εδω(επαρχιακή πόλη-βορείου Ελλάδας),ενώ με γιατρο που μίλησα στην αθηνα μου είπε ότι έχει κάνει σε πολλές γυναίκες με μεγάλη επιτυχια(ο γιατρός είναι γυναικολόγος κοντινού συγγενικού προσώπου).β δεν έχουμε κάνει ακόμα. Είμαστε στην 17η εβδομάδα(35-38 τράχηλο). Όχι καλλιέργεια δεν έγινε και γενικά υποθετουμε, είχε πολύ αίμα με κομματια το βράδυ πριν έρθει ο πρόωρος τοκετός. Λογικά αποκόλληση χωρίς να είναι κάτι σίγουρο. 

Όχι εννοούσα β επιπέδου τράχηλος στην πρώτη εγκυμοσύνη πόσο ήταν αν σας είχε δώσει δείγμα ότι έχει πρόβλημα οπότε και το ψάχνετε και τώρα. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

3 μέρες πριν γίνει το συμβάν μετρήθηκε και ήταν 3,5 (απλά δεν θυμάμαι αν ήταν κολπικά ή όχι). Η β επιπέδου ήταν πιο πίσω (δεν θυμάμαι ποσό ήταν ο τράχηλος)

Οπότε παίζει και να μην ήταν τράχηλος. Τώρα τι σας είπαν; Τι άλλο παρακολουθούν εκτός από το μήκος; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μας ειπαν, ότι ο Μ.Ο τραχήλου στην 17η είναι στα 4 ( είμαστε λίγο κάτω από όριο) όχι ανησυχητικά και για περιδεση.τι εννοείς τι παρακολουθούν έκτος από το μήκος;

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

Τώρα μας ειπαν, ότι ο Μ.Ο τραχήλου στην 17η είναι στα 4 ( είμαστε λίγο κάτω από όριο) όχι ανησυχητικά και για περιδεση.τι εννοείς τι παρακολουθούν έκτος από το μήκος;

Πχ εγώ ξέρω ότι έχω θέμα με τον τράχηλο και θα κάνω τις απαιτούμενες κινήσεις σε επόμενη εγκυμοσύνη. Εσείς με την πρόωρη γέννα τι προσέχουν τώρα; Τράχηλο; Κολπικά μικρόβια; Πίεση; Αιματολογικές; Θα μου πεις δεν ξέρουν τι προκάλεσε τον πρώτο τοκετό οκ αλλά προληπτικά σε τι άλλο δίνουν σημασία; Πληροφοριακά ρωτάω δεν ξέρω τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις έτσι; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

Τώρα μας ειπαν, ότι ο Μ.Ο τραχήλου στην 17η είναι στα 4 ( είμαστε λίγο κάτω από όριο) όχι ανησυχητικά και για περιδεση.τι εννοείς τι παρακολουθούν έκτος από το μήκος;

η περιδεση γινετε μεχρι την 16 εβδομαδα. αν ειστε 17 καντε την τωρα γιατι μετα ειναι επικινδυνη για να προκαλεσει τοκετο. 

γινετε κ πιο μετα κατα περιπτωση οπως ειπε το λουκουμαδακι αλλα εχει μεγαλα ρισκα σε μεγαλες εβδομαδες. το επικινδυνο οριο τραχηλου ειναι το 2.5 ή 25mm κατω απο 30 θεωρητε υποπτο ολα τα αλλα ειναι οκ .

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Πχ εγώ ξέρω ότι έχω θέμα με τον τράχηλο και θα κάνω τις απαιτούμενες κινήσεις σε επόμενη εγκυμοσύνη. Εσείς με την πρόωρη γέννα τι προσέχουν τώρα; Τράχηλο; Κολπικά μικρόβια; Πίεση; Αιματολογικές; Θα μου πεις δεν ξέρουν τι προκάλεσε τον πρώτο τοκετό οκ αλλά προληπτικά σε τι άλλο δίνουν σημασία; Πληροφοριακά ρωτάω δεν ξέρω τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις έτσι; 

Πίεση δεν έχουμε,κολπικά μικρόβια είχαμε πήραμε αντιβίωση.αιματολογικες όλα κομπλε που κοιτάμε.

Just now, ninaki80 είπε:

η περιδεση γινετε μεχρι την 16 εβδομαδα. αν ειστε 17 καντε την τωρα γιατι μετα ειναι επικινδυνη για να προκαλεσει τοκετο. 

γινετε κ πιο μετα κατα περιπτωση οπως ειπε το λουκουμαδακι αλλα εχει μεγαλα ρισκα σε μεγαλες εβδομαδες. το επικινδυνο οριο τραχηλου ειναι το 2.5 ή 25mm κατω απο 30 θεωρητε υποπτο ολα τα αλλα ειναι οκ .

 

Επειδή έχω διαβάσει και για μεγάλες βδομαδες. Απλώς τώρα κανείς δεν μας κάνει διότι ο τράχηλος είναι οκ σαν μήκος, λένε ότι κάνει και γωνία.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , **nikos** είπε:

Πίεση δεν έχουμε,κολπικά μικρόβια είχαμε πήραμε αντιβίωση.αιματολογικες όλα κομπλε που κοιτάμε.

Επειδή έχω διαβάσει και για μεγάλες βδομαδες. Απλώς τώρα κανείς δεν μας κάνει διότι ο τράχηλος είναι οκ σαν μήκος, λένε ότι κάνει και γωνία.

κανουν κ προλυπτικα περιδεση δεν χρειαζετε να υπαρχει προβλημα με το μηκος αλλα αυτο ειναι αποφαση των γιατρων με βαση το.ιστορικο σας. τωρα αν δεν ειστε σιγουροι για τους γιατρους που σας παρακολουθουν ερχεστε αθηνα για δευτερη γνωμη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

κανουν κ προλυπτικα περιδεση δεν χρειαζετε να υπαρχει προβλημα με το μηκος αλλα αυτο ειναι αποφαση των γιατρων με βαση το.ιστορικο σας. τωρα αν δεν ειστε σιγουροι για τους γιατρους που σας παρακολουθουν ερχεστε αθηνα για δευτερη γνωμη. 

ναι απλως εφοσον ο τραχηλος ειναι οκ για τη μεχρι τωρα εβδομαδα οι 2 γιατροι ειπαν να μην το ρισκαρουμε για περιδεση γιατι και αυτο περιεχει ενα κινδυνο + οτι δεν ξερουμε αν οντως ειναι απο ανεπαρκεια τραχηλου.ειμαστε πολυ μπερδεμενοι....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , **nikos** είπε:

ναι απλως εφοσον ο τραχηλος ειναι οκ για τη μεχρι τωρα εβδομαδα οι 2 γιατροι ειπαν να μην το ρισκαρουμε για περιδεση γιατι και αυτο περιεχει ενα κινδυνο + οτι δεν ξερουμε αν οντως ειναι απο ανεπαρκεια τραχηλου.ειμαστε πολυ μπερδεμενοι....

τοτε δεν μπορεις να κανεις πολλα απτο να τους εμπιστευτεις. προσεχεις ελενχεις συχνα τραχηλο γιατι ετσι κ αλλιως ο τραχηλος μικραινει μετα την 18 εβδομαδα. κανεις συχνα καλλιεργειες ελενχεις υπατικα ενζυμα ζαχαρο απαραιτητα με ενδοκρινολογο  αιματολικες ουρων συχνα κ ελπιζεις οτι απλα η πρωτη ηταν τυχαιο γεγονος

Επεξεργάστηκαν by ninaki80
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...