Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Απλά διάβαζα κάτι για καθετήρα και οτι δεν σε αφήνουν να πας τουαλέτα....τρόμαξα λίγο.

Δεν είναι έτσι. Εκτός εάν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος από την μεριά του γιατρού και το αποφασίσει. Βέβαια και η κάθε εγκυμοσύνη έχει τις ιδιαιτερότητες της.

Η ζωή είναι σκληρή:mad:, αλλά εγώ σκληρότερη;)!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 385
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα σε ολες.

Εγω πραγματικα δεν ξερω αν εχω προβλημα.Η γιατρος μου στην 17η εβδ.μου ειπε πως ο τραχηλος μου ειναι 2,8 και αυτο ειναι ανησυχητικο. Πηρα αντιβιωση για 10 μερες ,υποθετα voltaren για 4μερες , yutopar ανα 6 ωρες και κατι ακομη ,γενικα βομβαρδισμος .Και βεβαια μου συστησε ξεκουραση σχεδον ξαπλα και δουλεια τελος.Με παρακολουθουυσε ανα μερα και μετα ανα εβδ. και μου ειπε οτι ο τραχηλος απο 2,8 ειχε γινει 3,2 εκτος απο την τελευταια φορα στην 20η εβδ.που ενω εκανα οτι μου ειχε πει ο τραχηλος εγινε παλι 2,8.

Εχω παααααρα πολλες ερωτησεις αλλα θα μπορουσ καποια να μου πει αν οτραχηλος ειναι κατι που μειωνεται και μετα αυξανεται και μετα παλι μειωνεται. Ειναι το δευτερο παιδι μου , η πρωτη εγκυμοσυνη πριν 3,5 χρονια ηταν πολυ καλη .

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα agis!

Δυστυχως δεν ειμαι ειδικη, εννοω γιατρος-γυναικολογος, για να σου απαντησω με απολυτη ευθυνη... ειμαι ομως ομοιοπαθης! δηλαδη στο περιπου... αφου εσυ με τραχηλο 2.8 στην 17η εβδ δεν θεωρεισαι με σοβαρη ανεπαρκεια τραχηλου! στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ανακαλυψαμε (αφου τη χασαμε) οτι ειχα τραχηλο στην 17η εβδ 1.58... τωρα σ αυτη την εγκυμοσυνη (που ηρθε σχεδον 6 μηνες μετα την αποβολη, δηλαδη πολυ γρηγορα για τον τραχηλο) ο νεος γιατρος με παρακολουθουσε καθε 15 μερες και ομως στην 11 εβδ ειχα 3.2 και στην 13 εβδ εφτασα 1.89, οποτε και εκανα περιδεση! μου εχουν πει οτι δεν υπαρχει ακριβως φαρμακευτικη θεραπεια για να αυξηθει το μηκος, απλα δινονται φαρμακα για να μην προκληθουν προωρα συσπασεις και ανοιξει ο τραχηλος! οσο για το αν απο μονος του αυξανεται και μειωνεται και ξανα, ο γιατρος μου ειναι κατηγορηματικος πως οχι... συνηθως οσο περναει ο καιρος και βαραινει το μωρο μειωνεται! χαιρομαι που η γιατρος σου σε παρακολουθει στενα και αυτο ειναι πολυ σημαντικο οταν ο τραχηλος αρχιζει και φθηνει! ακουσε την και κατσε!!! μην στεκεσαι ορθια, μην σκυβεις, μην σηκωνεις βαρη (δυστυχως ουτε και το παιδακι σου) και κανε οτι σου λεει! ολα θα πανε καλα και ο καιρος θα περασει για να γεμισει την αγκαλια μας με τα μωρακια μας και ευτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατια_82 ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση .

Γενικα εχω θεμα με την γιατρο μου ,πρωην , τωρα που γραφω . Μολις μου ειπε πως παλι χειροτερεψε ο τραχηλος και μου εδωσε και αλλα φαρμακα ενεσεις και υποθετα , θορυβηθηκα και μιλησα και με αλλο γιατρο ο οποιος παρακολουθει την μητερα και τις αδερφες μου αρα γνωστος και συστημενος.Και μου ειπε τα εξης

α. ο τραχηλος ποτε δεν αυξανεται μα ποτε παρα μονο μειωνεται

β.ολα αυτα τα φαρμακα που πηρα και που συνεχιζα να παιρνω Yutopar δεν ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενο πως βοηθουν στις περιπτωσεις μειωσεις του τραχηλου, μαλιστα τα yutopar εχουν απαγορευτει γιατι ειναι πολυ κακα για την καρδια.

γ.Το 2,8 που εχω στην 20 εβδομαδα δεν συνιστα λογω τοσο μεγαλης ανησυχιας και τετοιας αντιμετωπισης , μαλιστα οταν του ειπα πως εχω σταματησει την δουλεια και πως ειμαι ξαπλωκαθιστη μου ειπε πως σημερα τις εγκυμονουσες δεν τις ξαπλωνουμε ευκολα γιατι ελλοχευουν αλλοι κινδυνοι π.χ θρομβωσεις κλπ.

δ.καποιες συστολες που εχω ειναι φυσιολογικες και ειναι προπαρασκευαστικες για την εγκυμοσυνη.

ε.και τελευταιο πως αν καποιος γιατρος θεωρει πως υπαρχει ανεπαρκεια τραχηλου δυο πραγματα μπορει να κανει περιδεση ή ενα αλλο κολπικο κατι που δεν καταλαβα.

Οπως καταλαβαινεις πελαγωσα γιατι αυτες οι αποψεις ειναι καπως ριζοσπαστικες και γενικα επειδη το εχω ψαξει πολυ το θεμα στα διαφορα φορουμ βλεπω οτι γενικα η αντιμετωπιση ειναι φαρμακα και ξαπλα .

Αλλα πραγματικα τα yutopar me ειχαν διαλυσει .Τωρα τα εχω κοψει και την Δευτερα θα παω να τον δω , παντως η δικη του προσεγγιση ειναι ποιο κοντα σε μενα . Εσενα σου εχει συστησει ξεκουρασει και ξαπλα τωρα ή ποιο χαλαρα;

 

Σου ευχομαι με το καλο κοριτσι , ολα να πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

α)εγω ειμαι στο σπιτι... κρεβατι-καναπε απο την αρχη της εγκυμοσυνης, αλλα επειδη οπως σου ειπε υπαρχουν κινδυνοι και σ'αυτο, υπο συνεχη παρακολουθηση (χρονο πηξης αιματος, σακχαρο, πιεση, κλπ).

β)τη γνωμη του γιατρου μου για το μηκος και τα φαρμακα στην ειπα ηδη... (αρνητικος καθετα)

γ)κανονικα λενε οτι με τραχηλο 3 εισαι οκ, γιαυτο και σου ειπα οτι δεν θεωρεισαι ανεπαρκης τραχηλου...

δ)εγω εχω σχεδον 2 μηνες που εκανα περιδεση, δοξα το Θεο ολα πανε καλα και ο γιατρος μου λεει πως πλεον μπορω να σηκωθω, να βγω, να περπατησω, αλλα με πολυ προσοχη και χωρις να κουραζομαι μεχρι την 27-29 εβδ...

ε)το αλλο που σου ειπε εκτος απο περιδεση, ειναι η τοποθετηση γυναικολογικου πεσσου, αλλα ο δικος μου προτιμαει την αλλη μεθοδο.

 

Στα αριθμησα κι εγω... αλλα η ουσια ειναι οτι η γνωμη του δικου μου ειναι πολυ κοντα με οσα σου λεει ο νεος γιατρος.

Ευχομαι να σε βοηθησα λιγο... ολα θα πανε καλα και με σας, κοπελα μου! καληνυχτα...:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατια_82 ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση .

Γενικα εχω θεμα με την γιατρο μου ,πρωην , τωρα που γραφω . Μολις μου ειπε πως παλι χειροτερεψε ο τραχηλος και μου εδωσε και αλλα φαρμακα ενεσεις και υποθετα , θορυβηθηκα και μιλησα και με αλλο γιατρο ο οποιος παρακολουθει την μητερα και τις αδερφες μου αρα γνωστος και συστημενος.Και μου ειπε τα εξης

α. ο τραχηλος ποτε δεν αυξανεται μα ποτε παρα μονο μειωνεται

β.ολα αυτα τα φαρμακα που πηρα και που συνεχιζα να παιρνω Yutopar δεν ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενο πως βοηθουν στις περιπτωσεις μειωσεις του τραχηλου, μαλιστα τα yutopar εχουν απαγορευτει γιατι ειναι πολυ κακα για την καρδια.

γ.Το 2,8 που εχω στην 20 εβδομαδα δεν συνιστα λογω τοσο μεγαλης ανησυχιας και τετοιας αντιμετωπισης , μαλιστα οταν του ειπα πως εχω σταματησει την δουλεια και πως ειμαι ξαπλωκαθιστη μου ειπε πως σημερα τις εγκυμονουσες δεν τις ξαπλωνουμε ευκολα γιατι ελλοχευουν αλλοι κινδυνοι π.χ θρομβωσεις κλπ.

δ.καποιες συστολες που εχω ειναι φυσιολογικες και ειναι προπαρασκευαστικες για την εγκυμοσυνη.

ε.και τελευταιο πως αν καποιος γιατρος θεωρει πως υπαρχει ανεπαρκεια τραχηλου δυο πραγματα μπορει να κανει περιδεση ή ενα αλλο κολπικο κατι που δεν καταλαβα.

Οπως καταλαβαινεις πελαγωσα γιατι αυτες οι αποψεις ειναι καπως ριζοσπαστικες και γενικα επειδη το εχω ψαξει πολυ το θεμα στα διαφορα φορουμ βλεπω οτι γενικα η αντιμετωπιση ειναι φαρμακα και ξαπλα .

Αλλα πραγματικα τα yutopar me ειχαν διαλυσει .Τωρα τα εχω κοψει και την Δευτερα θα παω να τον δω , παντως η δικη του προσεγγιση ειναι ποιο κοντα σε μενα . Εσενα σου εχει συστησει ξεκουρασει και ξαπλα τωρα ή ποιο χαλαρα;

 

Σου ευχομαι με το καλο κοριτσι , ολα να πανε καλα.

 

Κι όμως ο καινούργιος γιατρός που ρώτησες (με τις ριζοσπαστικές απόψεις) είναι εξαιρετικά ενημερωμένος! Τα τελευταία 10 χρόνια διεθνώς ΔΕΝ συστήνεται ούτε ανάπαυση ούτε βέβαια yutopar (το οποίο βέβαια ΔΕΝ κυκλοφορεί πλέον στις περισσότερες χώρες!).

Ξέχνα τα διάφορα φόρουμ που διάβασες γιατί απλώς αναπαράγουν όσα λένε οι γιατροί της ΄΄παλιάς΄΄ νοοτροπίας (ακόμη και αν είναι νέοι σε ηλικία...) στις πελάτισσές τους.

Αυτό που ισχύει είναι σε κοντό τράχηλο (με ΚΟΛΠΙΚΗ μέτρηση κάτω από 25 χιλ. ή ακόμη περισσότερο κάτω από 15 χιλ. κατ΄άλλους), δίνουμε προγεστερόνη κολπικά (πχ UTROGE@@@@) και μετράμε τον τράχηλο ΑΝΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

Σε επείγουσες περιπτώσεις (πχ έρχεται η γυναίκα με κοντό τράχηλο και συσπάσεις) ή σε περιπτώσεις με ιστορικό τουλάχιστον 2 πρόωρων τοκετών, μπορεί να δοκιμάσουμε και περίδεση.

Η περίδεση ΔΕΝ δουλεύει στις υπόλοιπες περιπτώσεις και γι αυτό εγκαταλείπεται και αυτή διεθνώς.

Επομένως τέρμα στις ξάπλες και στην παραπληροφόρηση! ;)

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω κι εγώ απολύτως με την τελευταία απάντηση, στη Βρετανία έχουν σταματήσει όλα αυτά πριν πολλά-πολλά χρόνια γιατί απλά δεν βοηθούν. Ακόμα και οι περιδέσεις είναι πλέον αρκετά ασυνήθιστες και γίνονται μόνο σε πολύ προσεκτικά επιλεγμένες περιπτώσεις.

 

Είναι πολύ ευκολότερο να υποστηρίζει κανείς την πεπατημένη παρά να προσπαθεί να πάει κόντρα στο ρεύμα. Δυστυχώς όμως η πεπατημένη στην Ελλάδα βασίζεται αρκετές φορές σε απόψεις της δεκαετίας του '60 και μπορεί να είναι σε πλήρη αναντιστοιχία με τις διεθνείς εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

O μονος λόγος που μπορώ να σκεφτω να έχει αυξηθεί ο τράχηλος είναι να έχει κάνει μέτρηση την μία κολπική την αλλη με υπερηχο κανονικό και να είδε διαφορά.

 

Πολύ καλά έκανες και άλλαξες γιατρό κατια. Αντιβίωση και γιουτοπαρ τα βρίσκω ανεύθυνα. Την προσγενστερόνη θα την καταλάβαινα, αλλά αυτά είναι περιττά!

 

Μόνο προσοχή γιατί ο κοντός τράχηλος δεν ξέρεις με τι ρυθμό θα συνεχίσει να μειώνεται. Θελει πολύ ξεκούραση, μηδέν βάρος και συνεχή παρακολούθηση. Να ξέρεις ότι στο κάτω από το 3 θορυβούνται, στο κάτω από τα 2,5 ανησυχούν και κάτω από τα 2 πλέον σε παρακολουθούν στενά. Βέβαια σε όλα αυτά παίζουν ρόλο και οι βδομάδες κύησης (εννοείται).

 

Εύχομαι τα καλύτερα!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

fairy's mom : ευχαριστω για τις ευχες! εγω παιρνω αντιβιωση λογω περιδεσης (προληπτικα) αλλα δεν εχω παρει καθολου yotupar, utrogestan, κλπ... ο γιατρος μου ηταν καθετος οτι με το που θα πεφταμε κατω απο 3 μεταξυ 13-16 εβδ, θα μπαιναμε για περιδεση! ετσι και εγινε... Χαιρομαι, γιατι εισαι παλιο μελος που εχει δυστυχως περασει το αγχος μας, αλλα εχεις 2 υπεροχα tickerακια και αρα ζουζουνακια στην αγκαλια σου!!! να τις χαιρεσαι και να τις καμαρωσεις οπως ονειρευεσαι! αυτα ειναι που μας γεμιζουν ελπιδα και μας δινουν πιστη και θαρρος! σ'ευχαριστω!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

fairy's mom : ευχαριστω για τις ευχες! εγω παιρνω αντιβιωση λογω περιδεσης (προληπτικα) αλλα δεν εχω παρει καθολου yotupar, utrogestan, κλπ... ο γιατρος μου ηταν καθετος οτι με το που θα πεφταμε κατω απο 3 μεταξυ 13-16 εβδ, θα μπαιναμε για περιδεση! ετσι και εγινε... Χαιρομαι, γιατι εισαι παλιο μελος που εχει δυστυχως περασει το αγχος μας, αλλα εχεις 2 υπεροχα tickerακια και αρα ζουζουνακια στην αγκαλια σου!!! να τις χαιρεσαι και να τις καμαρωσεις οπως ονειρευεσαι! αυτα ειναι που μας γεμιζουν ελπιδα και μας δινουν πιστη και θαρρος! σ'ευχαριστω!!! :wink:

 

:) Σε ευχαριστώ πολύ κι εσενα να έρθει με το καλό το μωράκι σου!!! Όσο γίνεται πιο αργά και με ένα πόνο!! :D

 

Να σου πω την αλήθεια την μεγάλη μου την γέννησα 36η εβδ και ήμουν αισιοδοξη ότι θα πάνε καλά τα πράγματα και στην 2η εγκυμοσύνη, οπότε δεν έκανα περίδεση. Το μετάνιωσα πολύ!! Το μωρό γεννήθηκε 32η βδομάδα... Εχουμε αποφασίσει ότι δεν θα πάμε για τρίτο, αλλά αν ποτέ τύχαινε, πραγματικά δεν υπήρχε περίπτωση να μην κάνω περίδεση!

 

Βεβαια πρέπει να διευκρινίσω ότι είχα ήδη ένα παιδί και καθόλου βοήθεια. Σκέψου ότι πήγαινα κανονικά για ψώνια λαική, σόυπερ μάρκετ κλπ και σίγουρα έπαιξε και αυτό τον ρόλο του στην κακή κατάληξη. Γι αυτό το λέω και το ξαναλέω, γράψτε τα όλα, μην αγχώνεστε και μην κουράζεστε!!

 

Και πάλι με το καλό το μπεμπάκι σου!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ξανα .

Νομιζω πως ειμαι σε λαθος τοπικ καθως μαλλον δεν συντρεχει λογος για ακινησια ποσο μαλλον για περιδεση ,αλλα, θα συνεχισω εδω .

Λοιπον , ειδα τελικα τον καινουριο μου γιατρο και μου επανελαβε αυτα που μου ειχε πει στην πρωτη μας επικοινωνια . Εκανα και την β' επιπεδου και η μετρηση του τραχηλου εδειξε 2,8. Το μονο καινουριο ειναι πως αυτο το 2,8 συμφωνα με ερευνες ευθυνεται για προωρους τοκετους στην 34 εβδ. σε ενα ποσοστο 25% που δεν ειναι καλο.

Ο γιατρος μου ειπε πως μπορω να εχω την φυσιολογικη ζωη μιας εγκυου.Και στα πλαισια αυτης θα με βλεπει μια φορα τον μηνα και οχι καθε εβδομαδα.(αυτο με εκανε να νιωσω λιγη ανασφαλεια αλλα οκ.) Στην δουλεια δεν θα επιστρεψω, αν και δεν μου το απαγορευει ,γιατι εχω την δυνατοτητα να την κανω απο το σπιτι.

Ολα καλα μεχρι τωρα, αλλα η αληθεια ειναι πως δεν μπορω να βγω ευκολα απο το καθεστως τρομοκρατιας που μου ειχε επιβαλλει ο προηγουμενος .

Οποτε προσπαθω να ειμαι καπου στην μεση .¨

Βεβαια η απορια που μου εχει δημιουργηθει και δεν ρωτησα τον δοκτορ ειναι η εξης: η ξεκουραση-ξαπλα ας πουμε "τεκμηριωμενα" δεν βελτιωνει την κατασταση καθως μαλιστα παιρνουν οι εβδ.και το βαρος του μωρου αυξανεται?

Ξερει καποιος να μου απαντησει?

Απλα ειναι ανακουφιστικο να διαβαζω οτι η αντιμετωπιση του νεου γιατρου δεν ειναι ριζοσπαστικη απλα ειναι συγχρονη και ενημερωμενη.

 

Ευχαριστω ολες για την ανταλλαγη εμπειριων, γνωσεων και αποψεων.

 

Τωρα ειμαι στην 23εβδ. και κανω υπομονη .Και το πρωτο μου παιδακι επισης.:(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ξανα .

Νομιζω πως ειμαι σε λαθος τοπικ καθως μαλλον δεν συντρεχει λογος για ακινησια ποσο μαλλον για περιδεση ,αλλα, θα συνεχισω εδω .

Λοιπον , ειδα τελικα τον καινουριο μου γιατρο και μου επανελαβε αυτα που μου ειχε πει στην πρωτη μας επικοινωνια . Εκανα και την β' επιπεδου και η μετρηση του τραχηλου εδειξε 2,8. Το μονο καινουριο ειναι πως αυτο το 2,8 συμφωνα με ερευνες ευθυνεται για προωρους τοκετους στην 34 εβδ. σε ενα ποσοστο 25% που δεν ειναι καλο.

Ο γιατρος μου ειπε πως μπορω να εχω την φυσιολογικη ζωη μιας εγκυου.Και στα πλαισια αυτης θα με βλεπει μια φορα τον μηνα και οχι καθε εβδομαδα.(αυτο με εκανε να νιωσω λιγη ανασφαλεια αλλα οκ.) Στην δουλεια δεν θα επιστρεψω, αν και δεν μου το απαγορευει ,γιατι εχω την δυνατοτητα να την κανω απο το σπιτι.

Ολα καλα μεχρι τωρα, αλλα η αληθεια ειναι πως δεν μπορω να βγω ευκολα απο το καθεστως τρομοκρατιας που μου ειχε επιβαλλει ο προηγουμενος .

Οποτε προσπαθω να ειμαι καπου στην μεση .¨

Βεβαια η απορια που μου εχει δημιουργηθει και δεν ρωτησα τον δοκτορ ειναι η εξης: η ξεκουραση-ξαπλα ας πουμε "τεκμηριωμενα" δεν βελτιωνει την κατασταση καθως μαλιστα παιρνουν οι εβδ.και το βαρος του μωρου αυξανεται?

Ξερει καποιος να μου απαντησει?

Απλα ειναι ανακουφιστικο να διαβαζω οτι η αντιμετωπιση του νεου γιατρου δεν ειναι ριζοσπαστικη απλα ειναι συγχρονη και ενημερωμενη.

 

Ευχαριστω ολες για την ανταλλαγη εμπειριων, γνωσεων και αποψεων.

 

Τωρα ειμαι στην 23εβδ. και κανω υπομονη .Και το πρωτο μου παιδακι επισης.:(

 

2,8 εκατοστά ή χιλιοστά?

Link to comment
Share on other sites

αgis εγώ πάλι θα σου συνιστουσα όταν είσαι σπίτι να την βγάζεις στον καναπέ και να μην κάνεις καθόλου δουλειές. Μόνο τα βασικά, δλδ μαγείρεμα. Και καθόλου βάρος. Απλά δεν θα στερηθείς την βόλτα και το ελαφρύ περπάτημα, όσο αντέχεις. Στην παραμικρή ενοχληση κάθεσαι. Κοινώς δεν θα είσαι κλινήρης, αλλά ούτε θα έχεις την ζωή μίας εγκύου όπου όλα πάνε ρολόι. Βρες την χρυση τομή.

 

Με το καλό το μωράκι σου!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια κι απο μενα. Εγω ειμαι στην 20η εβδ, και ειχα καποιες συσπασεις και σε επανεξεταση ο γιατρος μου ειπε οτι εχει λεπτυνει λιγο ο τραχηλος αλλα δεν υπαρχει ανυσηχια γιατι ειμαι στο 4κ κατι εκατοστα. Στις επομενες 10 μερς εχω την β-επιπεδου οποτε θα ξαναδουμε πως παω.

Ηθελα να ρωτησω, πως διαπιστωνε ο γιατρος σας τα εκατοστα ή χιλιοστα του τραχηλου? Γιατι καποιος μου ειπε πως απο κοιλιακο υπερηχο ειναι αδυνατο κι οτι απο κολπικη εξεταση να μην το μετραμε γιατι επιβαρυνει τον τραχηλο κι εχω κολλησει λιγο. Σας ευχαριστω;)

Εβελίνα 11/10/2000 & Νικόλ 01/10/2002

Μπεμπάκι?????

 

 

ersgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια κι απο μενα. Εγω ειμαι στην 20η εβδ, και ειχα καποιες συσπασεις και σε επανεξεταση ο γιατρος μου ειπε οτι εχει λεπτυνει λιγο ο τραχηλος αλλα δεν υπαρχει ανυσηχια γιατι ειμαι στο 4κ κατι εκατοστα. Στις επομενες 10 μερς εχω την β-επιπεδου οποτε θα ξαναδουμε πως παω.

Ηθελα να ρωτησω, πως διαπιστωνε ο γιατρος σας τα εκατοστα ή χιλιοστα του τραχηλου? Γιατι καποιος μου ειπε πως απο κοιλιακο υπερηχο ειναι αδυνατο κι οτι απο κολπικη εξεταση να μην το μετραμε γιατι επιβαρυνει τον τραχηλο κι εχω κολλησει λιγο. Σας ευχαριστω;)

 

Η μετρηση μηκους τραχηλου καλο ειναι, για μεγαλυτερη ακριβεια, να γινεται με κολπικο υπερηχο. αυτος δεν σε επιβαρυνει σε κατι, ουτε μπορει να δημιουργησει προβλημα, εκτος αν εχεις αιμα,κλπ οποτε και για πρακτικους λογους αποφευγεται. με τον κοιλιακο υπερηχο, απλα δεν μετρας με τοση ακριβεια! π.χ. εμενα ο κοιλιακος εδινε 2.35 και ο κολπικος 1.89 ... θα μου πεις σιγα τη διαφορα... και στις δυο περιπτωσεις ηθελα περιδεση, αλλα ισως σε αλλες εγκυους (οχι σε σενα με μηκος 4+!) εχει... ολα καλα να σας πανε και με το καλο το μπεμπακι σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια σας κορίτσια! βρίσκομαι σε 1η δίδυμη εγκυμοσύνη 16 εβδομάδων. Σε 2 μερες μπαινω για προληπτική περίδεση λογω προηγούμενων χειρουργείων που εχουν γινει στον τράχηλο. Ο γιατρός μου ειπε οτι θα κάτσω ενα βραδυ στο νοσοκομείο και μετα ακινησία. Το θεμα ειναι οτι για να παω σπιτι ανεβαίνω σκαλα και φοβαμαι μην ειναι επικίνδυνο. Ξερει καποια να με συμβουλεύσει;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια! βρίσκομαι σε 1η δίδυμη εγκυμοσύνη 16 εβδομάδων. Σε 2 μερες μπαινω για προληπτική περίδεση λογω προηγούμενων χειρουργείων που εχουν γινει στον τράχηλο. Ο γιατρός μου ειπε οτι θα κάτσω ενα βραδυ στο νοσοκομείο και μετα ακινησία. Το θεμα ειναι οτι για να παω σπιτι ανεβαίνω σκαλα και φοβαμαι μην ειναι επικίνδυνο. Ξερει καποια να με συμβουλεύσει;

 

φανταζομαι εννοεις να ανεβεις μια φορα, ισα ισα για να ξαπλωσεις στο κρεββατι! αλλα ακομα και για αυτο θα ρωτησεις το γιατρο σου! εμενα μου ειπε για ενα μηνα πολυ προσεκτικα και χωρις σκαλες... πιστευω ομως οτι αν το σπιτι ειχε σκαλα δε θα μου απαγορευε να παω σπιτι...

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο θα ηταν να σε σηκωσει καποιος και να σε παει ειδαλλως εγω στη θεση σου ΑΠΛΑ δεν θα βιαζομουν.. θα ανεβαινα ενα ενα τα σκαλια με αναμονες..ετσι δεν θα κουραζομουν.. (εχω ηδη δυο περιδεσεις στο ιστορικο μου οχι σε πολυδυμες κυησεις βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο θα ηταν να σε σηκωσει καποιος και να σε παει ειδαλλως εγω στη θεση σου ΑΠΛΑ δεν θα βιαζομουν.. θα ανεβαινα ενα ενα τα σκαλια με αναμονες..ετσι δεν θα κουραζομουν.. (εχω ηδη δυο περιδεσεις στο ιστορικο μου οχι σε πολυδυμες κυησεις βεβαια)

 

τελικα βρεθηκε λυση και μενω σε ισογειο μεχρι να νοιωσω καλυτερα αλλα με απασχολει που εδω και 4 μερες που εχω κανει την περιδεση οποτε παω στην τουαλετα βλεπω ροζ υγρα. Ο γιατρος μου λεει οτι ειναι απο το τραυμα αλλα εγω φοβαμαι με ολα αυτα που διαβαζω (φυσικα ειμαι ξαπλα συνεχεια και εχω κανει το στομαχι μου φαρμακαποθηκη)

Link to comment
Share on other sites

τελικα βρεθηκε λυση και μενω σε ισογειο μεχρι να νοιωσω καλυτερα αλλα με απασχολει που εδω και 4 μερες που εχω κανει την περιδεση οποτε παω στην τουαλετα βλεπω ροζ υγρα. Ο γιατρος μου λεει οτι ειναι απο το τραυμα αλλα εγω φοβαμαι με ολα αυτα που διαβαζω (φυσικα ειμαι ξαπλα συνεχεια και εχω κανει το στομαχι μου φαρμακαποθηκη)

 

αρχικα ροζ, που ολο και γινονται λιγοτερα ή πιο σκουρα και μπορει και κανενα πηγματακι... αυτα ειναι φυσιολογικα! ολοκληρο ραμμα μπηκε πανω στον τραχηλο! μην αγχωνεσαι, να σαι ξαπλα και να παιρνεις ανελειπως τα φαρμακα σου! κι οτι σε αγχωνει ρωτα το γιατρο σου να στο εξηγει! καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

geia sas koritsia kai ego ekana exthes peridesi kai ola kala eipe o giatros alla molis ksupnisa ponaga polu alla meta kalitera tora aimataki eixa exthes mexri to apogeuma kai simera den eixa tipota oli mera kai tora prin ligo ksanaetrekse ligo aima einai gusiologiko???kai exo kai kati tsimpimata pou kai pou....me tin toualeta pos ta pate?emena o giatros mou edose upotheta giati leei den kanei na zorizomai...

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλες. Έκανα κι εγώ περίδεση τραχήλου ατην 13η βδομάδα και τώρα έχω μπει αισίως στην 19η! Να ρωτήσω κάτι αν ξέρει καμία σας : πώς ακριβώς είναι το ράμμα πού βάζουν στην περίδεση? Εννοώ χρώμα, υλικό κλπ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...