Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Διανύω την 17η εβδομάδα της εγκυμοσύνης και ενώ ο γιατρός μέχρι τώρα μου έδινα filicine kai pregnacare τώρα μαζί με αυτά μου είπε να παίρνω ένα legofer (σίδηρο) το πρωί και μαγνήσιο δύο μαζί αμπούλες (solumag) και ασβέστιο ένα χαπάκι. Χωρίς ο αιματοκρίτης να είναι ιδιαίτερα πεσμένος απο 41 που είχα πήγε 36,7.

 

είπε ότι πρέπει να τα παίρνω εγώ τα παίρνω εδώ και δύο μέρες και χθές με έπιασε διάρροια σα κόψιμο μα δε ξέρω ακόμα αν είναι από αυτά ή έφαγα κάτι που με πείραξε.

 

Τέσπα, στην αρχή του 5ου μήνα παίρνετε και εσείς τόσες πολλές βιταμίνες??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα...

Ειμαστε στην ιδια εβδομαδα.

Λοιπον και εγω τα ιδια παίρνω: Filicine και Σιδηρο το πρωι με αδειο στομάχι, όταν αντεχω με αδειο στομαχι γιατι ακομα εχω εμετους. Πολυβιταμινη με το πρωινο, ασβέστιο το απογευμα και μαγνησιο όποτε δεν ανακατευομαι επισης...

Αρα μάλλον καλά είμαστε.

 

Πάντως το μαγνήσιο προκαλει διάρροια και μου το ειχε δωσει και για να ισοσταθμίσει λίγο την δυσκοιλιότητα που προκαλεί ο σιδηρος και η εγκυμοσύνη από μόνη της. Δεν θα σου κρατήσει πάντως πολύ αν είναι από αυτό.

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα....

Εγώ είμαι στην 19η εβδομάδα και ο γιατρός μου είχε δώσει από την 17η σίδηρο πρωί και βράδυ και το μεσημέρι ασβέστιο. Εγώ έπαιρνα πάντα το πρωί το σίδηρο μου ...το μεσημέρι το ασβέστιο μια στο τόσο και το σίδηρο το βράδυ είχα πάρει όλες και όλες δύο φορές. Καθότι και αιμοδότρια από τα 18 μου είχα συνηθίσει να έχω κάπου 42 -43 αιματοκρίτη πάντα.

Λοιπόν στις τελευταίες μου εξετάσεις πριν μια εβδομάδα έπαθα σοκ! Αιματοκρίτη μετά βίας 35 ... αιμοσφαιρίνη χαμηλά .... λευκά αντισώματα στα ύψη ...ουδετερόφιλα επίσης και λεμφοκύτταρα στον πάτο .... μην σας τα πολυλογώ .... Παίρνε αυτά που σου έχει γράψει ο γιατρός σου δίχως δεύτερη σκέψη. Εγώ το έπαιζα ατρόμητη και τώρα παίρνω σωρηδόν βιταμίνες να έρθω στα ίσια μου.

Αν και όλα αυτά που σου περιγράφω είναι άκρως φυσιολογικά από ότι μου είπε ο αιματολόγος και ο γυναικολόγος όπως και να έχει τα προκάλεσα και εγώ εν μέρη με το ότι δεν έπαιρνα τις βιταμίνες μου όπως έπρεπε!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κι εγω στη 19η εβδομαδα και παιρνω απο την 13η σιδηρο:1 πρωι-1 βραδυ μαγνησιο:1 πρωι-1μεσημερι-1 βραδυ(εχω συσπασεις αοπο την 5η εβδομαδα) και ασβεστιο:1 μεσημερι.Το μαγνησιο δεν μου προκαλεσε διαρροια,το σιδηρο μου προκαλεσε τις πρωτες 3 εβδομαδες περιπου δυσκοιλιοτητα αλλα τωρα ειμαι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα....

Εγώ είμαι στην 19η εβδομάδα και ο γιατρός μου είχε δώσει από την 17η σίδηρο πρωί και βράδυ και το μεσημέρι ασβέστιο. Εγώ έπαιρνα πάντα το πρωί το σίδηρο μου ...το μεσημέρι το ασβέστιο μια στο τόσο και το σίδηρο το βράδυ είχα πάρει όλες και όλες δύο φορές. Καθότι και αιμοδότρια από τα 18 μου είχα συνηθίσει να έχω κάπου 42 -43 αιματοκρίτη πάντα.

Λοιπόν στις τελευταίες μου εξετάσεις πριν μια εβδομάδα έπαθα σοκ! Αιματοκρίτη μετά βίας 35 ... αιμοσφαιρίνη χαμηλά .... λευκά αντισώματα στα ύψη ...ουδετερόφιλα επίσης και λεμφοκύτταρα στον πάτο .... μην σας τα πολυλογώ .... Παίρνε αυτά που σου έχει γράψει ο γιατρός σου δίχως δεύτερη σκέψη. Εγώ το έπαιζα ατρόμητη και τώρα παίρνω σωρηδόν βιταμίνες να έρθω στα ίσια μου.

Αν και όλα αυτά που σου περιγράφω είναι άκρως φυσιολογικά από ότι μου είπε ο αιματολόγος και ο γυναικολόγος όπως και να έχει τα προκάλεσα και εγώ εν μέρη με το ότι δεν έπαιρνα τις βιταμίνες μου όπως έπρεπε!

ωραία τώρα με πήγε 3 και 1.

Η' το σίδηρο ξεχνώ 'η το ασβέστιο. Δεν κάνει να είναι και κοντά κοντά!

Πάω να πάρω το σίδηρο :mrgreen:

Αύριο είναι η μέρα της κρίσης, έκανα αιματολογικές και έχω επίσκεψη στο γιατρό :D

Από αυτά που διάβασα ταρακουνήθηκα, καλά βέβαια φαίνονται τα δικά μου αποτελέσματα αλλά όχι τόσο καλά όσο στις προηγούμενες εξετάσεις. Πήρα τον κατήφορο μάλλον κι γω.

 

Παίρνω σίδηρο και ασβέστιο, και φιλισιν βέβαια (το τελευταίο επειδή είναι για το μωρό είναι ζήτημα να το έχω ξεχάσει 1-2 φορές σε όλη την κύηση)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχείτε καλέ! Εγώ προ εγκυμοσύνης είχα αιματοκρίτη 34-35 (έχω το στίγμα) και τώρα έχει πέσει στο 32 κι η αιμοσφαρινη στο 9, αλλά η γιατρός μου λέει δεν πειράζει, φτάνει να τρώω σωστά και να παίρνω τα συμπληρώματα. Το μωρό παίρνει όλες τις ουσίες που χρειάζεται πάντως.

 

Κι εγώ παίρνω από την αρχή της κύησης tardyferon-gyno πρωί βράδυ (σίδηρος με φολικό οξύ μαζί) και ασβέστιο το μεσημέρι (αυτό το ξεκίνησα τη 16η εβδομάδα). Μαγνήσιο δεν μου έδωσε, προφανώς δεν το χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Ειμαστε στην ιδια εβδομαδα.

Λοιπον και εγω τα ιδια παίρνω: Filicine και Σιδηρο το πρωι με αδειο στομάχι, όταν αντεχω με αδειο στομαχι γιατι ακομα εχω εμετους. Πολυβιταμινη με το πρωινο, ασβέστιο το απογευμα και μαγνησιο όποτε δεν ανακατευομαι επισης...

Αρα μάλλον καλά είμαστε.

 

Πάντως το μαγνήσιο προκαλει διάρροια και μου το ειχε δωσει και για να ισοσταθμίσει λίγο την δυσκοιλιότητα που προκαλεί ο σιδηρος και η εγκυμοσύνη από μόνη της. Δεν θα σου κρατήσει πάντως πολύ αν είναι από αυτό.

το πρωι παιρνεις μαζι τον σιδηρο κ το filicine?ρωταω για να ξερω κ εγω πως να τα παιρνω...

Link to comment
Share on other sites

το πρωι παιρνεις μαζι τον σιδηρο κ το filicine?ρωταω για να ξερω κ εγω πως να τα παιρνω...

Ναι κοπέλα μου, φυλλικό με σίδηρο θα τα παίρνεις μαζί με άδειο στομάχι μαζί με 1 πορτοκάλι για καλύτερη απορρόφηση. Το ασβέστιο πρέπει να το παίρνεις με γεμάτο στομάχι και όχι μαζί με το σίδηρο / φυλλικό γιατί δεν απορροφάται.

Και για όσες παίρνετε και Τ4, πρέπει να περάσουν 3 ώρες μεταξύ Τ4 και σιδήρου γιατί πάλι δεν απορροφάται.

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι κοπέλα μου, φυλλικό με σίδηρο θα τα παίρνεις μαζί με άδειο στομάχι μαζί με 1 πορτοκάλι για καλύτερη απορρόφηση. Το ασβέστιο πρέπει να το παίρνεις με γεμάτο στομάχι και όχι μαζί με το σίδηρο / φυλλικό γιατί δεν απορροφάται.

Και για όσες παίρνετε και Τ4, πρέπει να περάσουν 3 ώρες μεταξύ Τ4 και σιδήρου γιατί πάλι δεν απορροφάται.

καλα ασβεστιο δεν μου εχει δωσει ακομα.σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοπέλα μου, φυλλικό με σίδηρο θα τα παίρνεις μαζί με άδειο στομάχι μαζί με 1 πορτοκάλι για καλύτερη απορρόφηση. Το ασβέστιο πρέπει να το παίρνεις με γεμάτο στομάχι και όχι μαζί με το σίδηρο / φυλλικό γιατί δεν απορροφάται.

Και για όσες παίρνετε και Τ4, πρέπει να περάσουν 3 ώρες μεταξύ Τ4 και σιδήρου γιατί πάλι δεν απορροφάται.

Εμενα ο ενδοκρινολογος μου(εκανα θυροειδη λογο εγκυμοσυνης)μου ειπε οτι τα φαρμακα της εγκυμοσυνης πρεπει να τα παιρνω περιπου 30 λεπτα μετα το Τ4.Το ασβεστιο δεν εχει σημασια με η χωρις φαγητο(ο γυναικολογος μου μου το ειπε)και αν καποια παιρνει και μαγνησιο οπως εγω θα πρεπει να εχουν μεταξυ τους 3 ωρες διαφορα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 χρόνια μετά...

Καλημερα σε ολες τις μελλουσες μανουλες θελω τα φωτα σας,ειμαι στην 19η εβδομαδα και επερνα σιδηρο με αποτελεσμα τη δυσκηλιοτητητα οπως ολες θα ξερετε πριν 4 μερες μου σταματησε η γιατρος το σιδηρο κ ξεκινησα μαγνησιο και εχει εδω κ 2 μερες που εχω διαρροια(σορυ κοριτσια),θελω την γνωμη σας αν εχει συμβει σε καποια απο εσας!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Newmom123 είπε:

Καλημερα σε ολες τις μελλουσες μανουλες θελω τα φωτα σας,ειμαι στην 19η εβδομαδα και επερνα σιδηρο με αποτελεσμα τη δυσκηλιοτητητα οπως ολες θα ξερετε πριν 4 μερες μου σταματησε η γιατρος το σιδηρο κ ξεκινησα μαγνησιο και εχει εδω κ 2 μερες που εχω διαρροια(σορυ κοριτσια),θελω την γνωμη σας αν εχει συμβει σε καποια απο εσας!!!!!!!

Ναι ναι εγωωω!!!!

το μαγνήσιο σε ποσιμη μορφή μου δημιουργούσε διάρροια ! Τρομερή !

τα άλλαξα με χάπια και ηρέμησα !! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...