Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΠΑΣΜΟΙ Πυρετικοί ή μη πυρετικοί σπασμοί (15 μηνών)


Recommended Posts

Γκρέτα μου ευχομαι απο τα βάθη της καρδίας μου να πάνε όλα καλα με την μπεμπούλα σας και να αντιδράσει καλά στη αγωγή-θεραπεία της!!!! Ακόμα και αν δεν το έχετε κάνει ποτέ ως τώρα αρχίστε να προσεύχεστε και ο Θεός είναι μεγάλος!!!! Ζητήστε του να σας δώσει τη δύναμη να αντέξετε και κυρίως το παιδί να καταφέρει να ξεπεράσει το πρόβλημα του!!! Θα σας συμπεριλαμβάνουμε και εμείς στις προσευχές μας και όλα θα πάνε καλά να το δεις!!! όποτε μπορέσεις γράψε μας τα νέα σας!!!! Φιλιά και κουράγιο στον αγώνα σας!!!!!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΓΚΡΕΤΑ,εχω συγκλονιστει.ευχωμαι ο θεουλης να κανει 1 θαυμα και ολα να γινουν οπως πριν.

ευχωμαι αυτο το αγγελουδι,να περασει οσο πιο ανωδυνα γινεται ολη αυτη την κατασταση.

να χεις κουραγιο και να στηριζεις την αδερφη σου,σε εχει αναγκη τωρα.

δεν βρησκω αλλα λογια κοριτσι μου,απλα σε νιωθω γιατι κι εγω εχω πολυ δρομο να διαβω ακομα με τον μικρουλη μου.πιστη στο θεο και ολα τα παιδακια να γινουν καλα γρηγορα.

θα προσευχομαι και για σας απο σημερα εχετε ενα μερος της προσευχης μου αφιερωμενο στην υγεια του μωρου σας.

Link to comment
Share on other sites

Γκρέτα μου γίνε δυνατή για την αδελφή σου και το μωρουλίνι της. Να στέκεσαι δίπλα της βράχος, όσο δύσκολο και αν είναι και για σένα, γιατί πραγματικά έχει ανάγκη απο δικούς της ανθρώπους. Εύχομαι το μωράκι σας να το ξεπεράσει έστω και αν χρειαστεί να παλέψει πολύ. Η σκέψη μας θα είναι δίπλα σας.

Είσαι όλη μου η ζωή!!!!!

line_m122_beg_17_time_1168750800_text_cf20c1ebe5eee1ede4f1dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γκρετάκι μου, δεν έχει περάσει ούτε μια μέρα χωρις να σε σκεφτώ. Ελπίζω να είναι καλύτερα το μωράκι της αδελφής σου και προσεύχομαι γι' αυτή.

Να σας πάνε όλα καλά κοριτσάκι μου και σύντομα να λάβει τέλος αυτός ο εφιάλτης.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γκρετάκι μου, δεν έχει περάσει ούτε μια μέρα χωρις να σε σκεφτώ. Ελπίζω να είναι καλύτερα το μωράκι της αδελφής σου και προσεύχομαι γι' αυτή.

Να σας πάνε όλα καλά κοριτσάκι μου και σύντομα να λάβει τέλος αυτός ο εφιάλτης.

 

Και εγώ επίσης θα συμφωνήσω και θα προσεύχομαι για το μωράκι σας κουράγιο, δύναμη, υπομονή...

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ ολες σας!Ειμαστε ολοι πολυ χαρουμενοι και ψυχολογικα πολυ καλυτερα γιατι η αγωγη ειχε αποτελεσματα κι ετσι το μπεμπακι μας ειναι πολυ καλα,ευδιαθετο,χαρωπο,μια γλυκα σας λεω!Κι ετσι θελουμε να πιστευουμε οτι θα ειναι παντα.Να στε καλα ολες σας!Με συγκινησατε με το ενδιαφερον σας!Ευχομαι ολα τα παιδακια του κοσμου να ειναι παντα γερα και χαρουμενα!

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

το μπεμπακι μας ειναι πολυ καλα,ευδιαθετο,χαρωπο,μια γλυκα σας λεω!Κι ετσι θελουμε να πιστευουμε οτι θα ειναι παντα.

 

"φυσικά και έτσι θα είναι πάντα" δεν το συζητώ καν. χάρηκα πολύ που είστε καλύτερα και κυρίως που έχει ανέβει η ψυχολογία σας και έτσι να είστε και εσεις πάντα! φιλιά πολλά.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

είχαμε και εμείς το πρώτο κρούσμα πυρετικών σπασμών, τώρα που το πέρασα δεν νομίζω ότι θα το ξεπεράσα και ποτέ. Συνέβη την Τρίτη που μας πέρασε κατά τη διάρκεια του πρώτου 24ωρου ίωσης, νοσηλεία στο νοσοκομείο για παρακολούθηση ....

τώρα το απόλυτο άγχος σε ενδεχόμενο επόμενης ίωσης...

οι γιατροί καθησυχαστικοί ΄και μου έδωσαν περαιτέρω οδηγίες αλλά εγώ το έχω συνέχεια στο μυαλό μου και φοβάμαι πολύ..

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

είχαμε και εμείς το πρώτο κρούσμα πυρετικών σπασμών, τώρα που το πέρασα δεν νομίζω ότι θα το ξεπεράσα και ποτέ. Συνέβη την Τρίτη που μας πέρασε κατά τη διάρκεια του πρώτου 24ωρου ίωσης, νοσηλεία στο νοσοκομείο για παρακολούθηση ....

τώρα το απόλυτο άγχος σε ενδεχόμενο επόμενης ίωσης...

οι γιατροί καθησυχαστικοί ΄και μου έδωσαν περαιτέρω οδηγίες αλλά εγώ το έχω συνέχεια στο μυαλό μου και φοβάμαι πολύ..

 

Τι είπαν οι γιατροί? Ηταν τυχαίο γεγονός?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην κόρη μιας φίλης μου έτυχε. Το κορίτσι πάει στο γυμνάσιο, και συνέβη πέρσι, ήταν η πρώτη φορά. Την κράτησαν στο νοσοκομείο παίδων για εξετάσεις, δε βρήκαν κάτι. Κι αυτή είχε πάθει σοκ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

tara έτσι είπαν ότι έτυχε αλλά έχω αγχωθεί πάρα πολύ, οι εξετάσεις δεν έδειξαν κάτι .....

έχει συμβεί σε καμία μανούλα μόνο μία φορά και μετά ποτέ ξανά;

 

Στο βαφτιστήρι του άντρα μου έχει συμβεί μόνο μία φορά ως τώρα! Ήταν λίγο μετά τα 2 όταν το έπαθε και αυτόν τον μήνα κλείνει τα 14.

 

Έχω ανατριχιάσει με αυτά που διαβάζω! Η κόρη μου συνήθως δεν κάνει πυρετό πάνω από 38... Την ημέρα που γύρισα από το μαιευτήριο με τον μπέμπη σήκωσε πυρετό και σε δύο μέρες έκανε πυρετικό ρίγος.... Έπαθα σοκ και όταν την είδα μελανιασμένη να τρέμει σαν το ψάρι πίστεψα ότι ήταν σπασμοί. Η γιατρός με καθησύχασε αφού μου είπε ότι εφόσον έχει επαφή με το περιβάλλον δεν είναι σπασμοί και εκείνην την ημέρα μέσα σε 20 λεπτά χτύπησε 40αρι ο πυρετός!

 

Και ρωτώ να μου απαντήσετε με βάση την εμπειρία σας : Το πυρετικό ρίγος σχετίζεται με τους πυρετικούς σπασμούς ή είναι άσχετα μεταξύ τους? Θέλω να πω μετά από αυτό το επεισόδιο να περιμένω να κάνουμε πυρετικούς σπασμούς ή έχει όσες πιθανότητες είχε και πριν το συγκεκριμένο επεισόδιο? Από τις 06/05 δεν έχει αρρωστήσει ξανά (φτου της) και η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι.....

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

το ότι έκανε μια φορά σπασμούς δεν σημαίνει ότι σε κάθε ανέβασμα πυρετού θα κάνει σπασμούς (γιατί σπασμούς κάνει στο ανέβασμα και όχι στον υψηλό πυρετό)

Ο δικός μου έκανε το πρώτο επεισόδιο 13 μηνών. Ήταν η πρώτη φορά που έκανε πυρετό! Μετά από 23 μέρες (2η φορά στη ζωή του με πυρετό) κάνει το δεύτερο επεισόδιο. Με είχε πιάσει απελπισία......... σκεφτόμουν ότι κάθε φορά που κάνει πυρετό θα έχουμε και τους σπασμούς......

Από τότε δεν έχει ξανακάνει σπασμούς και έχουν περάσει 2 χρόνια :D

 

Ελένη ρίγος έχει πάθει και ο δικός μου πέρυσι το χειμώνα (είχε 40 πυρετό και έτρεμε σαν το ψάρι). Γιατρός δεν είμαι να σου απαντήσω αν σχετίζονται. Νομίζω πως όχι. Πάντως και σαν εικόνα ακόμη το παιδί ήταν τελείως διαφορετικό όταν είχε κάνει τους σπασμούς. Είχε χαθεί δεν μπορούσα να επικοινωνήσω μαζί του ενώ με το ρίγος του μιλούσα και μου απαντούσε

mamy-g το σοκ είναι λίγο δύσκολο να το ξεπεράσεις. Εγώ πάντως ακόμη και τώρα ώρες - ώρες φέρνω την εικόνα εκείνη στο μυαλό μου και τρελαίνομε. Μία φιλική συμβουλή μου: προσπάθησε να μην μπαίνεις στη λογική αν θα ξανασυμβεί, να σκέφτεσαι ότι τώρα τουλάχιστον ξέρεις τι πρέπει να κάνεις για να βοηθήσεις το παιδί σου. Από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι την δεύτερη φορά ήταν κάπως "καλύτερα" τα πράγματα επειδή ήξερα τι έπρεπε να κάνω. Όχι, φυσικά, ότι δεν ξέσπασα σε λυγμούς μόλις πέρασε η μπόρα ........

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολύ πονεμένη αυτή η ιστορία με τους σπασμούς. εμένα πάντως ο μικρός μου έκανε μία φορά τον γενάρη και πραγματικά θέλω να πιστεύω πως ήταν τυχαίο και πως δεν θα ξανασυμβεί ή έτσι θέλω να πιστεύω. ο μεγάλος μου έχει κάνει 4 επισόδεια και μόνο στην ανάμνησή τους κάτι παθαίνω. πάντως είχα μιλήσει με την παιδονευρολόγο και μου είχε πει ότι σε πολλά παιδάκια τυχαίνει μόνο μια φορά και ποτέ ξανά. το ρύγος είναι τρέμουλο πάντως δεν έχει να κάνει με σπασμούς, οι σπασμοί είναι ανεξέλεγκτοι ακούσιοι πως να το πω καταλαβένεις ότι δεν μπορείς να το σταματήσεις ενώ το ρύγος υποχωρεί απ την πείρα μου τουλάχιστον και σαφώς αν το παιδί είναι μεγαλύτερο δύσκολα τα μπερδέβεις. θέλει πολύ ψυχραιμία εκείνη την ώρα δεν θέλει πανικό δεν θέλει κανένα φάρμακο απ το στόμα υπάρχει κίνδυνος πνιγμού και θέλει και προσοχή να μην αυτοτραυματιστεί το παιδί. και σίγουρα θέλει ιατρική παρακολούθηση όσο το δυνατό συντομότερα. οχι πανικός πάντος είναι πολύ συμαντικό. ελπίζω να βοήθησα αλλά το καλύτερο είναι να ρωτάμε τον παιδίατρο που ξέρει, φιλιά!

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

sk margaret σε ευχαριστώ πολύ

σήμερα ανεβάσαμε πυρετό και είμαι αγχωμένη πάρα πολύ ....απλά θέλω να πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά

 

όλα καλά mamy-g?

πως πήγε το βράδυ σας?

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

xara 2 άργισα να απαντήσω γιατί όπως καταλαβαίνεις το άγχος στο ζενίθ

ευτυχώς δεν έκανε τίποτα αλλά δεν έκανε και πολύ υψηλό πυρετό..

βέβαια και στο επεισόδιο με τον πυρετικό σπασμό ο πυρετός ήταν σχετικά χαμηλός 38 και 3

χτες δεν είχε πυρετό αλλά σήμερα το πρωί ξαναέκανε 37,5 κατά συνέπεια είμαι ακόμα σε συναγερμό

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

γειά σας κορίτσια...είχαμε κι εμείς επεισόδιο με το μαναράκι μου την Κυριακή...κάναμε πυρετικό σπασμό (απαλό μας είπαν στο νοσοκομείο...δεν έτρεμε κτλ.) έχασε τις αισθήσεις του και την επαφή με το περιβάλλον κι εγώ έχασα την μισή μου ζωή.

Ελπίζω να μην ξανασυμβεί ποτέ ...είναι ό,τι χειρότερο, ειδικά όταν σου συμβαίνει πρώτη φορά και είσαι άπειρος γονιός!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κορίτσια επανήλθα με δυσάρεστα και δεν το θελα καθόλου,αλλά θα σκάσω...η μπεμπουλοανηψιά μου ξαναέκανε έναν σπασμό μικρής διάρκειας(υπενθυμίζω ότι στην περίπτωσή μας δεν είναι ο πυρετός η αιτία...για να μην θορυβήσω τις άλλες μανούλες).Την προηγούμενη βδομάδα ανέβασε πυρετό και φοβούμενοι μήπως της προκληθούν σπασμοί την πήγαν οι γονείς της στο νοσοκομείο.Της έδωσαν αντιβίωση και μετά από 2 μέρες γύρισε σπιτάκι της αφού ήταν καλύτερα και σπασμούς δεν έκανε...μέχρι πριν λίγο....σε επικοινωνία που είχαμε με τον νευρολόγο της μας είπε ότι αν οι σπασμοί συνεχιστούν την δευτέρα θα ξαναεισαχθεί και αυτή τη φορά θα ακολουθήσουν ενέσιμη αγωγή....Είμαι πολύ στενοχωρημένη...πάνω που έιχαμε ησυχάσει τώρα ξανά αγωνία...δεν θέλω να ξανακάνει σπασμούς...δεν πρέπει να ξανακάνει...Προσευχηθείτε κορίτσια να ήταν αυτή η τελευταία φορα ,μήπως και οι δικές σας προσευχές εισακουστούν....Εύχομαι όλα τα παιδάκια του κόσμου να ναι πάντα γερά κι ευτυχισμένα!

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι όντως η τελευταία φορά. Και μακάρι αν τελικά εισαχθείτε ξανά να πάει καλά αυτή τη φορά και να μην ξαναταλεπωρειθεί το μωρουλίνι σας. Τι να πω δεν ξέρω κουράγιο δύναμη και πίστη πως τουλάχιστον μεγαλόνοντας θα είναι μια μακρινή δυσάρεστη ανάμνηση όλο αυτό. φιλιά πολλά.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...