Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξαφνικά αρνείται να φάει!


angelina

Recommended Posts

16 ώρες πρίν, NanaD είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!ας πω κ εγώ τον πόνο μου γιατί ειλικρινά αδυνατώ να το διαχειριστώ...η μικρή μου είναι 8.5 μηνών...έτρωγε αρκετά ικανοποιητικά άλλες φορές περισσότερο άλλες λιγοτερο αλλά μια χαρά!αυγό κάναμε εισαγωγή 2 φορές έχει πέσει με τα μούτρα κ τοχει φάει όλο...αλλά κ πάλι οκ αν κ αρκετές το αναγουλιάζει...φρουτόκρεμα τημ τσακίζει...τις δίνω κ κομμάτια γιατί βλέπει κ τον γιο μου κ τα χλαπακιάζει κ αυτά...τον τελευταίο μήνα κάνει αφαγίες..δλδ τρωει αναλόγως τα κέφια της το αυγό...τσακίζει τη φρουτοκρεμα...τιποτα μεσημερι κ απογευμα...2 μερες αυτο..μετα πάλι αδειαζε το μπολ κ τώρα 3 μερες τα ίδια..δν τρώει...και της δίνω γάλα αναγκαστικά με φοβο μην το συνδυασει οτι δν τρώω αρα θα πιω γάλα (αν κ αφηνω χρόνο να περάσει)..σταματησα να αλεθω γιατί είχε πλήρη αποστροφή κ σημερα τις εδωσα κομματακια με το χερι μου κ εφαγε 7 μπουκιες κ τελος...μετα σφραγισε..το ίδιο κ το απόγευμα..γιαουρτι ετρωγε ενα διαστημα....πάει κ αυτό..ουτε καν...πεινάει σιγουρα γιατί το γάλα το ρουφάει κ κάνει σαν τρελή που το βλέπει....κ σας ρωτάω...ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;σημείωση: της δινω την τελευταια βδομαδα κ απο το δικο μας φαγητο γιατι μαγειρεύω ανάλατα ετσι κι αλλιως..σημερα πχ εφαγε μονο απο αυτο...(γαλοπουλα στην κατσαρολα κοκκινιστη με πεπονακι ζυμαρικο) 

1.δοντια φαινονται αλλα δν εχουν βγει αν κ εχει κάποια ενοχληση...

2.σημερα αρχισε να καθεται μονη της δλδ να ειναι μπρουμυτα κ να σηκωνεται κ να καθεται

3.μπουσουλαει με εναν δικο της τροπο αλλα κανει αποστασεις φουλ κ προσπαθει να σταθει στα γονατα κ πιανεται να σηκωθει 

(Αυτα τα γράφω μηπως κ παίζουν ρόλο στην ανορεξία της)

Μου δινει την αίσθηση οτι δεν θέλει να τα φαει κ όχι δν έχει όρεξη...από την αλλη μεχρι πριν 2 μερες ήθελε ομως..δν εχω καταλάβει..ξαφνικα δν της αρέσει το κρέας;...αφου τα εχει ξαναφαει κ ευχαριστα κιολας..πιστεύετε θα ξεκινήσει να τρώει ή να πάρω απόφαση πως δεν θα τρώει;να την αφήσω κ χωρίς γάλα δεν μπορω...είναι πολλές οι ώρες νηστική...τι αλλο μπορεί να φταίει;και πως γίνεται να τρώει φρουτόκρεμα αλλα τιποτα απο τα άλλα αν πχ φταίνε τα δόντια;; Δν βγάζω άκρη κ εχω σαλταρει...με τον μεγάλο δν εχω θέμα αν κ αυτος μου έκανε καποιες φορες αφαγια αλλα ήταν κ είναι τόσο καλόφαγος που δν θυμαμαι καν τι εκανα κ πως το διαχειριζόμουν...με τη μικρή εχω λαλησει κ τοχω πιέσει κιόλας το γλυκουλι μου.... λέτε να με παει έτσι μήνες;;;;

 

 

Μα 7 μπουκιές είναι γεύμα για ένα μωρό. Γιατί το θεωρείς αυτό ανορεξία; Το στομάχι της είναι όσο η κλεισμένη μπουνίτσα της, λίγες μπουκιές είναι το πλήρες γεύμα για ένα μωράκι τόσο μικρούλι. Φρουτοκρεμα επειδή είναι πιο γλυκιά λογικά τρώει περισσότερο λόγω λαιμαργίας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 201
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 11/7/2019 at 12:31 ΜΜ, [email protected] είπε:

Μάλλον δεν έγινα κατανοητή.Δεν την πιέζω να φάει με κλειστό στομα.Ανοιγει το στόμα αλλά λίγο που σημαίνει ότι δείχνει τη διάθεση να φάει απλά τρώει πολύ μικρές κουταλιές.Επισης είπα ότι δεν φτάνουμε την μια ώρα γιατι δεν αντέχει μια ώρα άρα το αποτέλεσμα είναι να μην τρώει την ποσότητα που ετρωγε.Δεν συμπληρώνω με γάλα γιατί ο παιδίατρος μου είπε ότι δεν θα τρώει και θα περιμένει το γάλα της.Ναι τα αλεθω,λετε να μην τα θέλει άλεσμενα πλέον?

Δοντακια πάντως δεν βγάζουμε σε αυτή τη φάση.

Δεν επιμένω και πολύ η αλήθεια είναι απλά πάω με το ρυθμό της,μικρές κουταλιές και σιγά σιγά.

Να δοκιμάσω να της δώσω κομματάκια το φαγητό της;

 

Το να μην τρώει πολύ δεν είναι πρόβλημα εκτός αν χάνει βάρος. Είναι σε μία ηλικία που μπορει να φάει κανονικά φαγητό σε μπουκίτσες αν έχει σιχαθεί τα αλεσμένα πια. Αλλά γενικά πρέπει να σέβεσαι το ρυθμό της, αν δηλαδή δεν ανοίγει το στόμα με ενθουσιασμό, μην την ταϊζεις άλλο. Αν της δώσεις κομματάκια και φάει 3 μπουκιές και αρνηθεί άλλο, μην επιμείνεις. Κάνε ένα διάλειμμα και δοκίμασε πάλι αργότερα. Αν τώρα μείνει δύο μέρες εντελώς νηστική, προφανώς θα το ψάξεις περισσότερο, αλλά το να τρώει λιγότερο ή αραιότερα, είναι φυσιολογικό, όλοι οι άνθρωποι δεν τρώμε το ίδιο κάθε περίοδο, πόσο μάλλον ένα μωράκι που περνάει συνεχώς από διάφορες αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, NanaD είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!ας πω κ εγώ τον πόνο μου γιατί ειλικρινά αδυνατώ να το διαχειριστώ...η μικρή μου είναι 8.5 μηνών...έτρωγε αρκετά ικανοποιητικά άλλες φορές περισσότερο άλλες λιγοτερο αλλά μια χαρά!αυγό κάναμε εισαγωγή 2 φορές έχει πέσει με τα μούτρα κ τοχει φάει όλο...αλλά κ πάλι οκ αν κ αρκετές το αναγουλιάζει...φρουτόκρεμα τημ τσακίζει...τις δίνω κ κομμάτια γιατί βλέπει κ τον γιο μου κ τα χλαπακιάζει κ αυτά...τον τελευταίο μήνα κάνει αφαγίες..δλδ τρωει αναλόγως τα κέφια της το αυγό...τσακίζει τη φρουτοκρεμα...τιποτα μεσημερι κ απογευμα...2 μερες αυτο..μετα πάλι αδειαζε το μπολ κ τώρα 3 μερες τα ίδια..δν τρώει...και της δίνω γάλα αναγκαστικά με φοβο μην το συνδυασει οτι δν τρώω αρα θα πιω γάλα (αν κ αφηνω χρόνο να περάσει)..σταματησα να αλεθω γιατί είχε πλήρη αποστροφή κ σημερα τις εδωσα κομματακια με το χερι μου κ εφαγε 7 μπουκιες κ τελος...μετα σφραγισε..το ίδιο κ το απόγευμα..γιαουρτι ετρωγε ενα διαστημα....πάει κ αυτό..ουτε καν...πεινάει σιγουρα γιατί το γάλα το ρουφάει κ κάνει σαν τρελή που το βλέπει....κ σας ρωτάω...ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;σημείωση: της δινω την τελευταια βδομαδα κ απο το δικο μας φαγητο γιατι μαγειρεύω ανάλατα ετσι κι αλλιως..σημερα πχ εφαγε μονο απο αυτο...(γαλοπουλα στην κατσαρολα κοκκινιστη με πεπονακι ζυμαρικο) 

1.δοντια φαινονται αλλα δν εχουν βγει αν κ εχει κάποια ενοχληση...

2.σημερα αρχισε να καθεται μονη της δλδ να ειναι μπρουμυτα κ να σηκωνεται κ να καθεται

3.μπουσουλαει με εναν δικο της τροπο αλλα κανει αποστασεις φουλ κ προσπαθει να σταθει στα γονατα κ πιανεται να σηκωθει 

(Αυτα τα γράφω μηπως κ παίζουν ρόλο στην ανορεξία της)

Μου δινει την αίσθηση οτι δεν θέλει να τα φαει κ όχι δν έχει όρεξη...από την αλλη μεχρι πριν 2 μερες ήθελε ομως..δν εχω καταλάβει..ξαφνικα δν της αρέσει το κρέας;...αφου τα εχει ξαναφαει κ ευχαριστα κιολας..πιστεύετε θα ξεκινήσει να τρώει ή να πάρω απόφαση πως δεν θα τρώει;να την αφήσω κ χωρίς γάλα δεν μπορω...είναι πολλές οι ώρες νηστική...τι αλλο μπορεί να φταίει;και πως γίνεται να τρώει φρουτόκρεμα αλλα τιποτα απο τα άλλα αν πχ φταίνε τα δόντια;; Δν βγάζω άκρη κ εχω σαλταρει...με τον μεγάλο δν εχω θέμα αν κ αυτος μου έκανε καποιες φορες αφαγια αλλα ήταν κ είναι τόσο καλόφαγος που δν θυμαμαι καν τι εκανα κ πως το διαχειριζόμουν...με τη μικρή εχω λαλησει κ τοχω πιέσει κιόλας το γλυκουλι μου.... λέτε να με παει έτσι μήνες;;;;

7 μπουκιες μη αλεσμενου φαγητού μου φαίνεται εντάξει για αρχη. Γενικά όταν γίνεται ή μετάβαση στα κομμάτια στερεων οι ποσότητες είναι μικρότερες απ ότι αν το έτρωγε αλεσμενο. 

On 13/7/2019 at 9:24 ΜΜ, [email protected] είπε:

Γυρνάει το κεφάλι από την άλλη και κλείνει το στόμα η άτιμη.δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Εκεί που το μεσημεριανό ήταν το αγαπημένο της γεύμα, έχει γίνει το χειρότερο μας. Και έχω δοκιμάσει κάθε πιθανό συνδιασμό λαχανικών, κρεάτων, ζυμαρικών κλπ κλπ.Το στόμα πάντα μισάνοιχτο..

Αύριο θα δοκιμάσουμε αβγό,άντε να δούμε..

Μήπως δεν πειναει αρκετά? Τσιμπολογα τίποτα πιο πριν, πχ λίγο ψωμάκι ή κανένα φρούτο? Πόσο απεχουν τα γεύματα της?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις προηγούμενες παραθέσεις και ήθελα να προσθέσω ότι τα παιδιά περνανε φάσεις που τρώνε λιγότερο ή αλλάζουν προτιμήσεις ανά καιρούς . Δεν είναι κάτι ανησυχητικό εφόσον βάζουν βάρος, έστω και λιγότερο απ'οτι συνήθως. Μην αγχώνεστε γιατί το εισπράττουν και τότε η κατάσταση συνεχίζεται. Θα ξαναπώ ότι η ζέστη είναι ένας συνηθισμένος λόγος μείωσης της όρεξης. 

 
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!δοκίμασα κ σήμερα έφαγε καλυτερα νομιζω..βέβαια της έδωσα γάλα μετά :roll:...μήπως να το κόψω; δν ξέρω αν πεινάει...ήπιε 90ml...το κουτάλι δν το θέλει...τοχει για μασητικό μόνο...πιάνει το χερι μου κ θέλει να την ταίζω ετσι χωρις κουταλι (το έκανα κ στο γιο μου αυτο ενα διαστημα) κ μερικά μονη της κ εννοείται την ενθαρρυνω..της βαζω κομματάκια μπροστά της κ οτι μπορεί τρώει..οποτε λετε τζαμπα τοσο αγχος;θα δω πως θα πάει..σε 2 βδομαδες εχουμε παιδιατρο κ θα δουμε κ πως παει...δεν θα της ξαναλεσω φαγητο...γενικα σαν προγραμμα εχει το εξης:

7-730: γαλα γυρω στα 180ml

9:00: αυγό οσο φάει

9:30-10παρα: φρουτοκρεμα

14:00- 14:30: μεσημεριανο

17:00: τσιμπαει φρουτα που τρωει ο μεγαλος κομματακια της δινω

18:00-18:30 απογευματινο

20:00- 20:και κατι: γαλα 240 ml συνηθως πινει 210

Ξυπναει μια φορα τη νυχτα κ πινει άλλα 180 με 210ml

Μήπως αφηνω πολλες ωρες ανάμεσα στα γεύματα; να της προσφερω πιο νωρίς ή πιο συχνα; κ να την κυνηγαω με ενα πιατο φαι έχει κάποιο νοημα;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με έχει αγχωσει ο παιδίατρος με το βάρος της γιατί είμαστε οριακά πάνω από την προτελευταία καμπύλη και μάλιστα τον προηγούμενο μήνα είχαμε πέσει μεταξύ τελευταίας και προτελευταίας.

Αφού μου τα είπατε κι εσείς και ύστερα από 2 νύχτες αϋπνίας και με εφιάλτες (ότι το μωρό έπαθε ανορεξία!!!) αποφάσισα να το πάρω αλλιώς και είναι ήδη καλύτερα τα πράγματα.

Με τα κομματάκια στο χέρι να τρώει μόνη της δεν είδα αποτελέσματα οπότε σταμάτησα να αλεθω τόσο πολύ το φαι της και να αφήνω μέσα κομματάκια γιατί σαν να την είδα να κάνει δειλά δειλά μαχητικές κινήσεις.Της έκανα και το αγαπημένο της μεσημεριανό και έφαγε καλύτερα ως προς την ποσότητα,όχι ως προς το ποσό ανοίγει το στόμα της.

 

Link to comment
Share on other sites

Vanessavalma 9 μηνων ειναι η μικρη σου; ποσα κιλα ειναι;και εγώ ειμαι τρομερα αγχωμενη με τη δικια μου..εγω δν εχω θεμα κιλων...φοβαμαι μην αποκτησουμε βεβαια...αλλα προς το παρον ειναι μια χαρα... δεν συμφωνω με τον παιδιατρο σου γιατι δν γινεται να αφηνουμε ενα μωρακι νηστικο...εγω αναρωτιεμαι για το γαλα αλλα εμενα τρωει κ καποιες μπουκιτσες..αν η μικρη σου δν τρωει δωστης γαλατακι..τουλαχιστον αυτο μου ειχε πει η παιδιατρος οταν της ειπα οτι δν τρωει...κ οταν της ειπα οτι δν θελω να το συνδυασει με το φαγητο μου ειπε αυτο θα το δουμε σε 3 ή 4 μηνες...προς το παρον γαλα...Στο λέω για να μην τρελαθείς κ εσύ...γιατί σε καταλαβαινω απόλυτα :)

Link to comment
Share on other sites

On 15/7/2019 at 3:52 ΠΜ, NanaD είπε:

Κορίτσια, σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!δοκίμασα κ σήμερα έφαγε καλυτερα νομιζω..βέβαια της έδωσα γάλα μετά :roll:...μήπως να το κόψω; δν ξέρω αν πεινάει...ήπιε 90ml...το κουτάλι δν το θέλει...τοχει για μασητικό μόνο...πιάνει το χερι μου κ θέλει να την ταίζω ετσι χωρις κουταλι (το έκανα κ στο γιο μου αυτο ενα διαστημα) κ μερικά μονη της κ εννοείται την ενθαρρυνω..της βαζω κομματάκια μπροστά της κ οτι μπορεί τρώει..οποτε λετε τζαμπα τοσο αγχος;θα δω πως θα πάει..σε 2 βδομαδες εχουμε παιδιατρο κ θα δουμε κ πως παει...δεν θα της ξαναλεσω φαγητο...γενικα σαν προγραμμα εχει το εξης:

7-730: γαλα γυρω στα 180ml

9:00: αυγό οσο φάει

9:30-10παρα: φρουτοκρεμα

14:00- 14:30: μεσημεριανο

17:00: τσιμπαει φρουτα που τρωει ο μεγαλος κομματακια της δινω

18:00-18:30 απογευματινο

20:00- 20:και κατι: γαλα 240 ml συνηθως πινει 210

Ξυπναει μια φορα τη νυχτα κ πινει άλλα 180 με 210ml

Μήπως αφηνω πολλες ωρες ανάμεσα στα γεύματα; να της προσφερω πιο νωρίς ή πιο συχνα; κ να την κυνηγαω με ενα πιατο φαι έχει κάποιο νοημα;

 

 

 

Για το συμπλήρωμα δεν ξέρω για να σου πω γιατί θηλαζα. 

Εγώ άφηνα περίπου τρεις ώρες απ το κάθε γευμα και αυτό αν έτρωγε ικανοποιητικα. Αν έτρωγε λιγο προσφερα νωριτερα. Αυτό λειτουργούσε στο δικό μου παιδί. 

On 15/7/2019 at 4:29 ΠΜ, [email protected] είπε:

Με έχει αγχωσει ο παιδίατρος με το βάρος της γιατί είμαστε οριακά πάνω από την προτελευταία καμπύλη και μάλιστα τον προηγούμενο μήνα είχαμε πέσει μεταξύ τελευταίας και προτελευταίας.

Αφού μου τα είπατε κι εσείς και ύστερα από 2 νύχτες αϋπνίας και με εφιάλτες (ότι το μωρό έπαθε ανορεξία!!!) αποφάσισα να το πάρω αλλιώς και είναι ήδη καλύτερα τα πράγματα.

Με τα κομματάκια στο χέρι να τρώει μόνη της δεν είδα αποτελέσματα οπότε σταμάτησα να αλεθω τόσο πολύ το φαι της και να αφήνω μέσα κομματάκια γιατί σαν να την είδα να κάνει δειλά δειλά μαχητικές κινήσεις.Της έκανα και το αγαπημένο της μεσημεριανό και έφαγε καλύτερα ως προς την ποσότητα,όχι ως προς το ποσό ανοίγει το στόμα της.

 

Αν η ανορεξία είναι συνεχόμενη πρέπει να συμβουλευτεις τον παιδίατρο. Κοίτα ο δικός μου αηδιάζει να κρατα φαγητα. Θέλει μόνο στερεές τροφές που δεν λερωνουν, όπως το ψωμί. 

  Φυσικα μεγάλο ρόλο παίζει και το άγχος που μεταδίδεται στο παιδί. Μία ακόμη ιδέα είναι να τρώτε όλοι μαζί στο ίδιο τραπέζι.

 Ακόμα αν δεν συμπίπτουν οι ωρες μεσημεριανού θα μπορούσες να δίνεις στο μωρό ένα παιχνίδακι ώστε να ασχολείται. Σε καμιά περίπτωση δεν προτείνω τηλεοραση ή βιντεακια σε ταμπλετ ή κινητό. Όμως προσωπικα ένα παιχνίδι, ή ένα δεύτερο κουτάλι, ή ένα βιβλίο αργότερα δεν πιστεύω πως κανει κακό. 

Link to comment
Share on other sites

On 15/7/2019 at 4:29 ΠΜ, [email protected] είπε:

Με έχει αγχωσει ο παιδίατρος με το βάρος της γιατί είμαστε οριακά πάνω από την προτελευταία καμπύλη και μάλιστα τον προηγούμενο μήνα είχαμε πέσει μεταξύ τελευταίας και προτελευταίας.

Αφού μου τα είπατε κι εσείς και ύστερα από 2 νύχτες αϋπνίας και με εφιάλτες (ότι το μωρό έπαθε ανορεξία!!!) αποφάσισα να το πάρω αλλιώς και είναι ήδη καλύτερα τα πράγματα.

Με τα κομματάκια στο χέρι να τρώει μόνη της δεν είδα αποτελέσματα οπότε σταμάτησα να αλεθω τόσο πολύ το φαι της και να αφήνω μέσα κομματάκια γιατί σαν να την είδα να κάνει δειλά δειλά μαχητικές κινήσεις.Της έκανα και το αγαπημένο της μεσημεριανό και έφαγε καλύτερα ως προς την ποσότητα,όχι ως προς το ποσό ανοίγει το στόμα της.

 

 

Καλημερα και απο μενα...Θα βοηθουσε πιστευω αν τρωγατε και μαζι...Να καθησεις και εσυ μαζι της με το πιατο σου, βαζοντας της σε ενα πιατακι το δικο της φαγητο και να σε βλεπει να τρως...Πολυ πιθανον να σε μιμηθει...Το φαγητο στο τραπεζι με συζητηση, παραμυθακια και τραγουδακια μπορει να γινει πολυ ευχαριστο για ενα παιδακι...Ειδικα οταν βλεπει και τους γονεις να απολαμβανουν το φαγητο τους οι ιδιοι....

 

Ειναι κριμα να αγχωνομαστε για το φαγητο και τις καμπυλες...Τα παιδια περνανε τις φασεις τους και αν ενα παιδι δεν χανει συστηματικα βαρος, τοτε η καμπυλη και μονο δεν ειναι δεικτης υγειας ή οχι....Ποικιλια και νεες γευσεις, φρουτα και πολλα λαχανικα να δοκιμαζει, εστω και αν δεν τρωει οσο εμεις νομιζουμε πως πρεπει να τρωει...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές,θα δοκιμάσω ότι μου προτείνετε και γενικά θα χαλαρώσω.

Το καλό(λογικά) είναι ότι το Σάββατο πάμε διακοπές για 2 εβδομάδες και ως συνήθως ανοίγει η όρεξη.

Ευχαριστώ και πάλι,θα επανέλθω με νεότερα!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 16/7/2019 at 1:52 ΜΜ, NanaD είπε:

Vanessavalma 9 μηνων ειναι η μικρη σου; ποσα κιλα ειναι;και εγώ ειμαι τρομερα αγχωμενη με τη δικια μου..εγω δν εχω θεμα κιλων...φοβαμαι μην αποκτησουμε βεβαια...αλλα προς το παρον ειναι μια χαρα... δεν συμφωνω με τον παιδιατρο σου γιατι δν γινεται να αφηνουμε ενα μωρακι νηστικο...εγω αναρωτιεμαι για το γαλα αλλα εμενα τρωει κ καποιες μπουκιτσες..αν η μικρη σου δν τρωει δωστης γαλατακι..τουλαχιστον αυτο μου ειχε πει η παιδιατρος οταν της ειπα οτι δν τρωει...κ οταν της ειπα οτι δν θελω να το συνδυασει με το φαγητο μου ειπε αυτο θα το δουμε σε 3 ή 4 μηνες...προς το παρον γαλα...Στο λέω για να μην τρελαθείς κ εσύ...γιατί σε καταλαβαινω απόλυτα :)

Είναι 9,5 μηνών και τελευταία φορά που ζυγιστηκε στους 9 μήνες ήταν 7200 και 70 εκατοστά.

Ξέρεις τι μάλλον δεν το έγραψα σωστά.Δεν θέλει να της δίνω αμέσως γάλα.Θελει να αφήνω να περάσει κάποιος χρόνος πχ μισάωρο και μετά να της δίνω γαλατάκι το οποίο και κάνω. Ούτε εμένα μου πάει η καρδιά να το αφήσω νηστικό το μωράκι μου για κανένα λόγο.

Μίλησα μαζί του σήμερα γιατί το πρωί ήπιε γάλα,έφαγε 2 κουταλιές φρούτο κρέμα(!),κοιμήθηκε,όταν ξύπνησε κατάφερα επιτυχώς να την δώσω 90 γρ γιαούρτι.Κατααγχωθηκα και τον πήρα τηλ και μου είπε να κάνουμε το εξής τεστ:μια ώρα πριν το μεσημεριανό να της δώσω ντεπον για να δούμε πως θα φάει μήπως φταίνε τα ούλα.Το έκανα αλλά τα ίδια,4 κουταλιές και τέλος.Της έδωσα γάλα εννοείται μετά από λίγο,κοιμήθηκε για μεσημέρι και το απόγευμα έφαγε ευτυχώς τα 2/3 της φαριν λακτε με σχετική ευκολία.

Του είπα τα νεότερα και μου είπε ότι μάλλον είναι φάση που περνάει αλλά για να είμαστε σίγουροι αύριο να κάνουμε εξετασεις για ουρολοίμωξη.

Αν κ εφόσον είναι όλα καλά,θα πάμε με το έθιμο της προσφέροντας βέβαια τροφές αλλά χωρίς πίεση και συμπλήρωμα με γάλα.

Συγνωμη για το κατεβατο αλλά τα είπα όλα!

Ξέρεις πού καταλήγω μιλώντας και με 2 φίλες μου μαμάδες;ότι δεν τα πιάνεις από πουθενά. Έχουν τις φάσεις τους,τα "προβλήματα" τους και ειδικά το καλοκαίρι επηρεάζονται πολύ από τον καιρό παρόλο που στο σπίτι υπάρχει a/c και η θερμοκρασία είναι νορμάλ.

Υπόσχομαι ότι αν βγουν οκ οι ουρολογικες αύριο,θα χαλαρώσω! υπόσχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο σε καταλαβαίνω δεν φαντάζεσαι!Μια χαρά που της δίνεις γάλα..εγω πήρα φορα με τις εισαγωγές με τη συμφωνη γνωμη της παιδιατρου βέβαια...εβαλα ψαρι κ εφαγε..την προηγουμενη τσακισε το μπιφτεκι...καθε μερα κ αλλο τη δινω..εβαλα τραχανα..εκαν μπανανοτηγανητες...εφτιαξα ολων των ειδων τα μπιφτεκια (κοτοπουλο..γαλοπουλα..αναμεικτο μοσχαρι- προβειο κ μου μενουν κ των λαχανικων)κ εκει που λεω το χουμε...ε..σημερα το σφραγισε...λιγο τραχανα κ τελος κ το απογευμα ετρωγα τοστ κ εκανε σαν τρελη να φαει..κ εφαγε....λεω παει θα με τρελανει!κ παλι γαλα της εδωσα ενω 3 μερες δν της εδινα γιατι ετρωγε καλα!εχεις απολυτο δικιο..περνανε τις φασεις τους..εχουν τα θελω τους...κ θελω να την αφηνω ησυχη αν κ μεσα μου δν το παλευω..εμενα εχει παρει 100γρ απο τις 2/7 που την ειδε..μου ειχε πει να μην περιμενω να παρει κ οτι ειναι φυσιολογικο να μην τρωει γιατι εχει ηδη απο τον προηγουμενο μηνα που 3πλασιασε το βαρος γεννησης της..κατι που θελει να γιμει στο χρονο..κ μου ειχε εξηγησει οτι ειναι νορμαλ να σταματησει..τωρα τι να πω κ εγω;;;; προφανως εγω εχω θεμα κ οχι η μικρουλα!καλα κανεις κ τα λες κ εγω τα λεω γιατι θα λαλησουμε στο τελος...γιαυτο ειμαστε εδω!να λεμε τον πονο μας χχαχαχα!ενημερωσε μς για τις εξετασεις της μικρης σου!εγω δευτερα εχω παιδιατρο με αφορμη το γιο μου θα δει κ τη μπουμπουκα οπως την αποκαλει ο υιος!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλους, αντιμετωπίζω το εξής θέμα με τον μικρό μου. Πριν 2 βδομάδες πήγαμε παιδίατρο για εμβόλιο, έτρωγε μια χαρά, τα φαγητά του του τα έδινα πολτοποιημένα γιατί είναι χαμηλά σε βάρος + του ότι μη πολτοποιημένα συνήθως δεν ήθελε να τον ταιζω με το κουτάλι αλλά έπαιρνε μόνος του κ τσιμπούσε καμία πατάτα, κανένα κεφτεδακι, κριτσινακια κλπ.  Γενικά τον ταιζα ενώ κρατούσε παιχνιδάκια κ απασχολιοταν αλλιώς δεν έτρωγε εύκολα.Τις τελευταίες μέρες πριν την παιδίατρο είχα καταφέρει να του δώσω κ μερικές μπούκες μακαρονακι αστεράκι από το κουτάλι κ άνοιγε το στόμα κ έτρωγε μερικές μπουκιτσες κανονικά. Ξαφνικά 2-3 μέρες μετά το εμβόλιο αρχισε η ανορεξία. Δεν μπορούσα με τπτ να τον ταισω ότι παιχνιδακι κ να κρατούσε για να απασχοληθεί. Κλαίει κ διαμαρτύρεται. Σκέφτηκα ότι ίσως βαρέθηκε να του τα πολτοποιω κ θέλει κανονικά φαγητά, αλλά ούτε κ αλλιώς τρώει, με το που καταλαβαίνει ότι παω κοντά είτε κουτάλι είτε κάποια μπουκιά νευριάζει, τσιριζει κ γυρνάει το κεφάλι. Δοκίμασα να του τα έχω κ μπροστά του σε κομματάκια για να τα παίρνει μόνος του κ τπτ, το πολύ να βάλει 2 μπουκιτσες στο στόμα του κ μετά τα πετάει κάτω κ δεν θέλει άλλο. Αν πάω να του δώσω στο χεράκι νευριάζει. Αν τα αφήσω πάλι μπροστά του ξανά νευριάζει κ τα πετάει πάλι. Δεν ξέρω τι να κάνω κ έχω αγχωθει πολύ, η πρώτη μου κόρη γενικά ήταν πολύ δύσκολη στο φαγητό αλλά ποτέ δεν έκανε κάτι τέτοιο! Εν τω μεταξύ όταν πήγαμε παιδίατρο μας είπε ότι είναι 4 δοντακια φουσκωμένα. Να είναι μήπως από αυτό κ μετά θα επανέλθει στα φυσιολογικά? Γενικά τον θηλάζω αλλά τρώει μόνο όταν είναι να κοιμηθεί οπότε δεν συμπληρώνει θερμίδες από εκεί. Δεν χαλάει το παιχνίδι του για να θηλάσει, αν τυχόν τον βάλω μπορεί να πιει για δευτερόλεπτα κ σηκώνεται πάλι για να παίξει. Άρχισα να του δίνω κ ξένο γάλα αλλά το πολύ να πιει 100μλ ημερησίως. Έχει αντιμετωπίσει καμία τέτοιο πρόβλημα? Τον ζύγισα χθες κ είναι 200γρ κάτω απ' ότι ήταν στην παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Καλησπέρα σε όλους, αντιμετωπίζω το εξής θέμα με τον μικρό μου. Πριν 2 βδομάδες πήγαμε παιδίατρο για εμβόλιο, έτρωγε μια χαρά, τα φαγητά του του τα έδινα πολτοποιημένα γιατί είναι χαμηλά σε βάρος + του ότι μη πολτοποιημένα συνήθως δεν ήθελε να τον ταιζω με το κουτάλι αλλά έπαιρνε μόνος του κ τσιμπούσε καμία πατάτα, κανένα κεφτεδακι, κριτσινακια κλπ.  Γενικά τον ταιζα ενώ κρατούσε παιχνιδάκια κ απασχολιοταν αλλιώς δεν έτρωγε εύκολα.Τις τελευταίες μέρες πριν την παιδίατρο είχα καταφέρει να του δώσω κ μερικές μπούκες μακαρονακι αστεράκι από το κουτάλι κ άνοιγε το στόμα κ έτρωγε μερικές μπουκιτσες κανονικά. Ξαφνικά 2-3 μέρες μετά το εμβόλιο αρχισε η ανορεξία. Δεν μπορούσα με τπτ να τον ταισω ότι παιχνιδακι κ να κρατούσε για να απασχοληθεί. Κλαίει κ διαμαρτύρεται. Σκέφτηκα ότι ίσως βαρέθηκε να του τα πολτοποιω κ θέλει κανονικά φαγητά, αλλά ούτε κ αλλιώς τρώει, με το που καταλαβαίνει ότι παω κοντά είτε κουτάλι είτε κάποια μπουκιά νευριάζει, τσιριζει κ γυρνάει το κεφάλι. Δοκίμασα να του τα έχω κ μπροστά του σε κομματάκια για να τα παίρνει μόνος του κ τπτ, το πολύ να βάλει 2 μπουκιτσες στο στόμα του κ μετά τα πετάει κάτω κ δεν θέλει άλλο. Αν πάω να του δώσω στο χεράκι νευριάζει. Αν τα αφήσω πάλι μπροστά του ξανά νευριάζει κ τα πετάει πάλι. Δεν ξέρω τι να κάνω κ έχω αγχωθει πολύ, η πρώτη μου κόρη γενικά ήταν πολύ δύσκολη στο φαγητό αλλά ποτέ δεν έκανε κάτι τέτοιο! Εν τω μεταξύ όταν πήγαμε παιδίατρο μας είπε ότι είναι 4 δοντακια φουσκωμένα. Να είναι μήπως από αυτό κ μετά θα επανέλθει στα φυσιολογικά? Γενικά τον θηλάζω αλλά τρώει μόνο όταν είναι να κοιμηθεί οπότε δεν συμπληρώνει θερμίδες από εκεί. Δεν χαλάει το παιχνίδι του για να θηλάσει, αν τυχόν τον βάλω μπορεί να πιει για δευτερόλεπτα κ σηκώνεται πάλι για να παίξει. Άρχισα να του δίνω κ ξένο γάλα αλλά το πολύ να πιει 100μλ ημερησίως. Έχει αντιμετωπίσει καμία τέτοιο πρόβλημα? Τον ζύγισα χθες κ είναι 200γρ κάτω απ' ότι ήταν στην παιδίατρο.

Πόσο είναι; Το ίδιο μου είχε κάνει στο 19μηνο μετά από εμβόλιο και 4 δόντια. Έκανε ένα μήνα να φάει. Κυριολεκτικά ζούσε με μπανάνα λίγο ψωμί και γάλα. Ποια δόντια σου βγάζει; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Πόσο είναι; Το ίδιο μου είχε κάνει στο 19μηνο μετά από εμβόλιο και 4 δόντια. Έκανε ένα μήνα να φάει. Κυριολεκτικά ζούσε με μπανάνα λίγο ψωμί και γάλα. Ποια δόντια σου βγάζει; 

Έκλεισε πριν λίγες μέρες τους 15 μήνες. Έκανε το εμβόλιο MMR. Εσένα ποιο είχε κάνει? Δεν ξέρω πως λέγονται τα δόντια αυτά. Έχει βγάλει 4 πάνω, 4 κάτω κ τώρα βγάζει τα λίγο πιο πίσω πάνω κ κάτω

Just now, irin είπε:

Τα 200γρ κατω είναι σε άλλη ζυγαριά, άλλη ωρα της ημέρας κλπ, δεν είναι ενδεικτικά. 

Επειδή πολλές φορές τον ζύγιζα πριν την παιδίατρο έβλεπα ότι δεν υπήρχε απόκλιση, το πολύ πολύ να είχε 40γρ. Στην παιδίατρο όταν τον πήγαμε ήταν 7 το απόγευμα, είχε φάει μεσημεριανό κατά τις 2 κ μετά όταν κοιμόταν είχε θηλάσει λίγο. Πριν την παιδίατρο ήπιε λίγο νεράκι. Τώρα όταν τον ζυγισα νηστικός ήταν στην ουσία αφού δεν τρώει τπτ

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Έκλεισε πριν λίγες μέρες τους 15 μήνες. Έκανε το εμβόλιο MMR. Εσένα ποιο είχε κάνει? Δεν ξέρω πως λέγονται τα δόντια αυτά. Έχει βγάλει 4 πάνω, 4 κάτω κ τώρα βγάζει τα λίγο πιο πίσω πάνω κ κάτω

Όχι άλλο είχαμε κάνει. Κοίτα. Το εμβόλιο συνήθως φέρνει αφαγια ειδικά αν είναι τέτοιο πολυδύναμο και βαρύ. Βάλε και 4 δόντια που σημαίνει οοοολη η γνάθος πονάει ενοχλεί φαγουρίζει κλπ. Δοκίμασε πολτοποιημένα φρούτα παγωμένα παγωτό να ανακουφίζεται να τρώει και κάτι παραπάνω. Πιστεύω είναι αυτό ακριβώς και σιγά σιγά θα περάσει. Αν δεις ότι σε δύο τρείς εβδομάδες δόντι δεν βγαίνει η δεν ανακτήσει μερικώς την όρεξη του μιλάς με τον παιδίατρο. και μη ζυγίζεις δεν έχει νόημα σε τέτοιες φάσεις. Νερό και γάλα να ενυδατώνεται και κρύα πράγματα μπας και τα προτιμήσει. 

Επεξεργάστηκαν by λουκουμαδάκι

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανον είναι λόγω δοντιών κ ζεστης(εμεις εχουμε πολυ ακομη) 

Σε αντίστοιχη φάση με τον μικρο, του αρεζε κρύα αγγουράκια κ  καροτάκια σε στικ, γιαουρτι, λιγο χυμό η σμουθις, σε στερεή μορφή μόνο μακαρονια η κτ σε κεφτεδακι. Κρύα φρουτα, κυρίως τραγανά, κριτσινια, κ πιο σπάνια αν έκανα κτ σε κεικ η πιτα

Γενικα μέχρι 1,5χρ δ ετρωγε οποτε αν ετρωγε όλη μέρα μισο γιαουρτι, ένα φρούτο κ ενα τοστ λέγαμε οκ, αυριο ξανά. Θηλαζε, αλλα οχι πάρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Όχι άλλο είχαμε κάνει. Κοίτα. Το εμβόλιο συνήθως φέρνει αφαγια ειδικά αν είναι τέτοιο πολυδύναμο και βαρύ. Βάλε και 4 δόντια που σημαίνει οοοολη η γνάθος πονάει ενοχλεί φαγουρίζει κλπ. Δοκίμασε πολτοποιημένα φρούτα παγωμένα παγωτό να ανακουφίζεται να τρώει και κάτι παραπάνω. Πιστεύω είναι αυτό ακριβώς και σιγά σιγά θα περάσει. Αν δεις ότι σε δύο τρείς εβδομάδες δόντι δεν βγαίνει η δεν ανακτήσει μερικώς την όρεξη του μιλάς με τον παιδίατρο. και μη ζυγίζεις δεν έχει νόημα σε τέτοιες φάσεις. Νερό και γάλα να ενυδατώνεται και κρύα πράγματα μπας και τα προτιμήσει. 

Ευχαριστώ για την απάντηση, ανακουφίζομαι με αυτά που λες. Ελπίζω να είναι παροδικό κ να ξανά επανέλθει στα φυσιολογικά του γιατί είναι κ αδυνατουλης!

Just now, vicky86 είπε:

Πολυ πιθανον είναι λόγω δοντιών κ ζεστης(εμεις εχουμε πολυ ακομη) 

Σε αντίστοιχη φάση με τον μικρο, του αρεζε κρύα αγγουράκια κ  καροτάκια σε στικ, γιαουρτι, λιγο χυμό η σμουθις, σε στερεή μορφή μόνο μακαρονια η κτ σε κεφτεδακι. Κρύα φρουτα, κυρίως τραγανά, κριτσινια, κ πιο σπάνια αν έκανα κτ σε κεικ η πιτα

Γενικα μέχρι 1,5χρ δ ετρωγε οποτε αν ετρωγε όλη μέρα μισο γιαουρτι, ένα φρούτο κ ενα τοστ λέγαμε οκ, αυριο ξανά. Θηλαζε, αλλα οχι πάρα πολυ

Ίσως είναι απ' τα δόντια, μακάρι να βγουν γρήγορα! Απ' τη ζέστη δεν πιστεύω γιατί όλο το καλοκαίρι δεν μου έκανε κάτι τέτοιο! Γενικά κ στο χεράκι του να πάρει κάτι κανένα κριτσινακι ή κρακερακι μικρό ζήτημα να φάει το 1/3, οπότε στην ουσία μόνο με γάλα ζει αυτές τις μέρες. Κ γιαούρτι ακόμα δεν μου τρώει, μπορεί να φάει από 1 μπουκιά έως το 1/3 ενώ πριν 2 εβδομάδες το έτρωγε συνήθως όλο

Link to comment
Share on other sites

Κάνε κ κανενα σαν παγωτάκι με γιαούρτι κ φρουτα, που λέει κ η λουκουμαδακι

Θα βοηθήσει πολύ αν βλέπει εσάς να τρώτε, νομιζω δ ειναι λιχουδα κ η μεγάλη να ζηλέψει από εκει:)

Γενικα εμεις πάντα παιρναμε κ κτ στη βόλτα, λιγο το παιχνίδι, λιγο η παρέα τους αρέσει να τρώνε εξω

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Κάνε κ κανενα σαν παγωτάκι με γιαούρτι κ φρουτα, που λέει κ η λουκουμαδακι

Θα βοηθήσει πολύ αν βλέπει εσάς να τρώτε, νομιζω δ ειναι λιχουδα κ η μεγάλη να ζηλέψει από εκει:)

Γενικα εμεις πάντα παιρναμε κ κτ στη βόλτα, λιγο το παιχνίδι, λιγο η παρέα τους αρέσει να τρώνε εξω

Θα το δοκιμάσω αλλά η αλήθεια είναι ότι έχει τύχει να φάει λίγο παγωτό από μας, αν το τρώμε με το κουτάλι δεν το αγγίζει καν, αν τρώμε με χωνάκι αμέσως ανοίξει το στόμα για να φαει, αλλά γλύφει 5-6 φορές κ αυτό ήταν, δεν θέλει άλλο! :P η μεγάλη έχει λίγο διάστημα που τρώει καλά μπορώ να πω, τέλη Μαϊου ήταν 9600 κ τώρα είναι 10,300 που για τα δεδομένα της έβαλε πολύ! Τώρα μου τα χαλάει ο μικρός!

Link to comment
Share on other sites

On 15/7/2019 at 3:52 ΠΜ, NanaD είπε:

Κορίτσια, σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!δοκίμασα κ σήμερα έφαγε καλυτερα νομιζω..βέβαια της έδωσα γάλα μετά :roll:...μήπως να το κόψω; δν ξέρω αν πεινάει...ήπιε 90ml...το κουτάλι δν το θέλει...τοχει για μασητικό μόνο...πιάνει το χερι μου κ θέλει να την ταίζω ετσι χωρις κουταλι (το έκανα κ στο γιο μου αυτο ενα διαστημα) κ μερικά μονη της κ εννοείται την ενθαρρυνω..της βαζω κομματάκια μπροστά της κ οτι μπορεί τρώει..οποτε λετε τζαμπα τοσο αγχος;θα δω πως θα πάει..σε 2 βδομαδες εχουμε παιδιατρο κ θα δουμε κ πως παει...δεν θα της ξαναλεσω φαγητο...γενικα σαν προγραμμα εχει το εξης:

7-730: γαλα γυρω στα 180ml

9:00: αυγό οσο φάει

9:30-10παρα: φρουτοκρεμα

14:00- 14:30: μεσημεριανο

17:00: τσιμπαει φρουτα που τρωει ο μεγαλος κομματακια της δινω

18:00-18:30 απογευματινο

20:00- 20:και κατι: γαλα 240 ml συνηθως πινει 210

Ξυπναει μια φορα τη νυχτα κ πινει άλλα 180 με 210ml

Μήπως αφηνω πολλες ωρες ανάμεσα στα γεύματα; να της προσφερω πιο νωρίς ή πιο συχνα; κ να την κυνηγαω με ενα πιατο φαι έχει κάποιο νοημα;

 

 

 

Ειναι πολλα ολα αυτα! Ειδικα Απο τις 7 ως τις 5 εμενα πολλα μου φαίνονται. Αδικα αγχώνεσαι και μην την πιεζεις οσο θελει θα φαει και καλοκαιριατικα κιολας...

Εγω εχω ενα τσουπωτο μωρο αξιοζήλευτο που δεν πινει γαλα, δεν τρωει τυρι, και γενικα γαλακτοκομικα εκτος απο ανθοτυρο στο τσακιρ κέφι, αμα παω να της δωσω παραπανω φαι μου το πεταει στο κεφάλι και μου βάζει τις φωνες αλλα δεν αγχώνομαι ειναι μια κουκλα. Δοκιμαζω να της δινω αλλα οκ οσο θελει δε θα τη σκασω δε θα σκασω. Φρούτα μονο οσα μπορεί να ζουλαει και να τα κανει μασκα ομορφιάς. ..επίσης αμα δε βαλω παιδικα ειναι ικανη να κάνει απεργία πεινας 24ωρη_το εχω δοκιμάσει. Ναι. Μεγαλωνω ενα παιδι που απο τα γεννοφασκια του το οχι ειναι οχι σαν αυτο του Μεταξα , εναν μελλοντικο τσεκις χαν τρεχατε αγορια την βαψατε. Οταν έρχεται η ωρα της πείνας κατεβάζει πιατο οσο ενας ενήλικας και μιλαμε και για βαρια φαγητα οπως αρνι κρεας γενικως μια ψαρουκλα ΝΑ, ΚΛΠ.

Οποτε...χαλάρωσε!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Καλησπέρα σε όλους, αντιμετωπίζω το εξής θέμα με τον μικρό μου. Πριν 2 βδομάδες πήγαμε παιδίατρο για εμβόλιο, έτρωγε μια χαρά, τα φαγητά του του τα έδινα πολτοποιημένα γιατί είναι χαμηλά σε βάρος + του ότι μη πολτοποιημένα συνήθως δεν ήθελε να τον ταιζω με το κουτάλι αλλά έπαιρνε μόνος του κ τσιμπούσε καμία πατάτα, κανένα κεφτεδακι, κριτσινακια κλπ.  Γενικά τον ταιζα ενώ κρατούσε παιχνιδάκια κ απασχολιοταν αλλιώς δεν έτρωγε εύκολα.Τις τελευταίες μέρες πριν την παιδίατρο είχα καταφέρει να του δώσω κ μερικές μπούκες μακαρονακι αστεράκι από το κουτάλι κ άνοιγε το στόμα κ έτρωγε μερικές μπουκιτσες κανονικά. Ξαφνικά 2-3 μέρες μετά το εμβόλιο αρχισε η ανορεξία. Δεν μπορούσα με τπτ να τον ταισω ότι παιχνιδακι κ να κρατούσε για να απασχοληθεί. Κλαίει κ διαμαρτύρεται. Σκέφτηκα ότι ίσως βαρέθηκε να του τα πολτοποιω κ θέλει κανονικά φαγητά, αλλά ούτε κ αλλιώς τρώει, με το που καταλαβαίνει ότι παω κοντά είτε κουτάλι είτε κάποια μπουκιά νευριάζει, τσιριζει κ γυρνάει το κεφάλι. Δοκίμασα να του τα έχω κ μπροστά του σε κομματάκια για να τα παίρνει μόνος του κ τπτ, το πολύ να βάλει 2 μπουκιτσες στο στόμα του κ μετά τα πετάει κάτω κ δεν θέλει άλλο. Αν πάω να του δώσω στο χεράκι νευριάζει. Αν τα αφήσω πάλι μπροστά του ξανά νευριάζει κ τα πετάει πάλι. Δεν ξέρω τι να κάνω κ έχω αγχωθει πολύ, η πρώτη μου κόρη γενικά ήταν πολύ δύσκολη στο φαγητό αλλά ποτέ δεν έκανε κάτι τέτοιο! Εν τω μεταξύ όταν πήγαμε παιδίατρο μας είπε ότι είναι 4 δοντακια φουσκωμένα. Να είναι μήπως από αυτό κ μετά θα επανέλθει στα φυσιολογικά? Γενικά τον θηλάζω αλλά τρώει μόνο όταν είναι να κοιμηθεί οπότε δεν συμπληρώνει θερμίδες από εκεί. Δεν χαλάει το παιχνίδι του για να θηλάσει, αν τυχόν τον βάλω μπορεί να πιει για δευτερόλεπτα κ σηκώνεται πάλι για να παίξει. Άρχισα να του δίνω κ ξένο γάλα αλλά το πολύ να πιει 100μλ ημερησίως. Έχει αντιμετωπίσει καμία τέτοιο πρόβλημα? Τον ζύγισα χθες κ είναι 200γρ κάτω απ' ότι ήταν στην παιδίατρο.

Δώσε λίγο χρόνο στο παιδάκι να επανέλθει από τα δοντακια και το εμβόλιο αλλά πάντα αν βλέπεις κάτι που σε ανησυχεί και επιμένει για αρκετό καιρό ,πάνω από ένα μήνα πρέπει να διερευνηθεί και θα σου εξηγήσω γιατί.

Η τρίτη μου κορούλα από το Μάρτιο και μετά,δηλ σε ηλικία 16 μηνών άρχισε να έχει μια σχετική ανορεξία ενώ μέχρι τότε ήταν ένα μέτρια καλοφαγο παιδί.Απο τον Μάιο και μετά είδα μια στασιμότητα στο βάρος της.Δεν έχανε αλλά δεν εβαζε κιόλας.Πριν ένα μήνα άρχισε να μου κάνει εμετούς ,ένα με δύο την ημέρα.Και ήταν τελείως ανορεκτη.Το αποδώσαμε σε ίωση.Συνεχισε για δύο εβδομάδες αυτή η κατάσταση και το παιδί έχασε μισό κιλό.Επειδη οι μαμάδες λίγο πολύ καταλαβαίνουμε ότι κάτι δεν πάει καλά πήγα το παιδί σε παιδογαστρεντερολογο.Πριν μια εβδομάδα διαγνωστηκαμε με κοιλιοκάκη.Το παιδί άρχισε ειδική διατροφή και σε δύο εβδομάδες επανήλθε η όρεξη που είχε χάσει πριν τόσους μήνες.Και τώρα δοκιμάζει τα πάντα.

Το πιθανότερο φυσικά είναι να μην έχει τίποτα το παιδάκι σου και να επανέλθει πολύ γρήγορα αλλα αν δεις ότι συνεχίζει να χάνει βάρος και η ανορεξία κρατάει αρκετό καιρό κάνε τις απαραίτητες εξετάσεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Εγώ μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα είχα μαλώσει με όλους ,γιατί απέδιδαν την ανορεξία του παιδιου στα δόντια,στο ότι θηλάζει ακόμη ,στο ότι είναι καλοκαίρι κτλ.

Ο παιδογαστρεντερολογος στο πρώτο που σταθηκε ήταν στην απώλεια βάρους.Εμενα ειχε χάσει περίπου 800 γραμμάρια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Θα το δοκιμάσω αλλά η αλήθεια είναι ότι έχει τύχει να φάει λίγο παγωτό από μας, αν το τρώμε με το κουτάλι δεν το αγγίζει καν, αν τρώμε με χωνάκι αμέσως ανοίξει το στόμα για να φαει, αλλά γλύφει 5-6 φορές κ αυτό ήταν, δεν θέλει άλλο! :P η μεγάλη έχει λίγο διάστημα που τρώει καλά μπορώ να πω, τέλη Μαϊου ήταν 9600 κ τώρα είναι 10,300 που για τα δεδομένα της έβαλε πολύ! Τώρα μου τα χαλάει ο μικρός!

Κοίταζε τον και για πυρετό. 

 

Αν ή ανορεξία κρατήσει λίγες μέρες ίσως ευθύνονται τα δόντια και ή ζέστη. Δοκίμασε κρύα φαγώσιμα και ίσως και κάποια λιχουδια που του αρέσει για να δεις αν την τρώει ευχάριστα. Διαφορετικά επικοινώνησε με τον παιδίατρο να σε κατευθύνει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thean είπε:

Δώσε λίγο χρόνο στο παιδάκι να επανέλθει από τα δοντακια και το εμβόλιο αλλά πάντα αν βλέπεις κάτι που σε ανησυχεί και επιμένει για αρκετό καιρό ,πάνω από ένα μήνα πρέπει να διερευνηθεί και θα σου εξηγήσω γιατί.

Η τρίτη μου κορούλα από το Μάρτιο και μετά,δηλ σε ηλικία 16 μηνών άρχισε να έχει μια σχετική ανορεξία ενώ μέχρι τότε ήταν ένα μέτρια καλοφαγο παιδί.Απο τον Μάιο και μετά είδα μια στασιμότητα στο βάρος της.Δεν έχανε αλλά δεν εβαζε κιόλας.Πριν ένα μήνα άρχισε να μου κάνει εμετούς ,ένα με δύο την ημέρα.Και ήταν τελείως ανορεκτη.Το αποδώσαμε σε ίωση.Συνεχισε για δύο εβδομάδες αυτή η κατάσταση και το παιδί έχασε μισό κιλό.Επειδη οι μαμάδες λίγο πολύ καταλαβαίνουμε ότι κάτι δεν πάει καλά πήγα το παιδί σε παιδογαστρεντερολογο.Πριν μια εβδομάδα διαγνωστηκαμε με κοιλιοκάκη.Το παιδί άρχισε ειδική διατροφή και σε δύο εβδομάδες επανήλθε η όρεξη που είχε χάσει πριν τόσους μήνες.Και τώρα δοκιμάζει τα πάντα.

Το πιθανότερο φυσικά είναι να μην έχει τίποτα το παιδάκι σου και να επανέλθει πολύ γρήγορα αλλα αν δεις ότι συνεχίζει να χάνει βάρος και η ανορεξία κρατάει αρκετό καιρό κάνε τις απαραίτητες εξετάσεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Εγώ μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα είχα μαλώσει με όλους ,γιατί απέδιδαν την ανορεξία του παιδιου στα δόντια,στο ότι θηλάζει ακόμη ,στο ότι είναι καλοκαίρι κτλ.

Ο παιδογαστρεντερολογος στο πρώτο που σταθηκε ήταν στην απώλεια βάρους.Εμενα ειχε χάσει περίπου 800 γραμμάρια.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, εννοείται ότι θα το ψάξω περαιτέρω αν συνεχιστεί. Ήδη το μεσημέρι πήρα την παιδίατρο αλλά δεν το σήκωσε κ αύριο θα την ξανά πάρω. Χαίρομαι που τώρα η μικρούλα σου είναι καλύτερα κ τρώει. Να σου ζήσουν κιόλας!

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Κοίταζε τον και για πυρετό. 

 

Αν ή ανορεξία κρατήσει λίγες μέρες ίσως ευθύνονται τα δόντια και ή ζέστη. Δοκίμασε κρύα φαγώσιμα και ίσως και κάποια λιχουδια που του αρέσει για να δεις αν την τρώει ευχάριστα. Διαφορετικά επικοινώνησε με τον παιδίατρο να σε κατευθύνει. 

Την 8 μέρα απ' το εμβόλιο μου έκανε πυρετό κ κράτησε για 2 μέρες. Μου είχε πει η παιδίατρος ότι ενδέχεται αυτό το εμβόλιο να κάνει πυρετό στις 7-10 μέρες οπότε πιστεύω ότι από αυτό ήταν κ όχι από κάποια ίωση. Ναι θα την πάρω κ αύριο την παιδίατρο αλλά ελπίζω να επανέλθει στα κανονικά του

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...