Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξαφνικά αρνείται να φάει!


angelina

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 201
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι ρε ρουλα, αλλα είναι λογικό να πίνει 400 γαλα συνολο περίπου και να τρωει και γιαουρτι και οκ???για τόσες μερες???

τη δευτερα παμε παιδίατρο...θα δουμε βαρος κλπ.στο ματι μια χαρα μου φαινεται...

αγγελική ενταξει με τα εμβόλια??

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα επίσης να πω ότι αυτό με την πείνα εμένα δεν έπιανε ούτε πιάνει (ελπίζω στο μέλλον). Αν την αφήσεις γκρινιάζει μέχρι να της δώσεις αυτό που θέλει και σε όλα τα άλλα σφραγίζει ερμητικά το στόμα της!

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι δε μας ακούσατε στο Καματερό? Η πεθερά μου με πήρε από τους Αγ. Αναργύρους να ρωτήσει τι έπαθε το παιδί και κλαίει έτσι!

:)

 

Χριστίνα δεν είναι φυσιολογικό για μας αλλά φαίνεται πως γι αυτά είναι! Κάνε υπομονή και πειραματισμούς και μην απελπίζεσαι - θα το ξεπεράσει :)

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

είναι λογικό να πίνει 400 γαλα συνολο περίπου και να τρωει και γιαουρτι και οκ???για τόσες μερες???

 

Εισαι τυχερη που πινει το γαλα της. Για τα αλλα θα της ερθει η ορεξη. Εμενα που δεν πινει καθολου γαλα;(Μονο στον υπνο της, 60-100 ml το βραδυ, και αλλο τοσο το πρωι στις 6) Φρουτο ουτε απο μακρια...

 

Ρε παιδια για πριν τον 2ο χρονο, εκτος απο τα 2 γνωστα εβαπορε, δεν παιζει αλλο γαλα;

 

Η γιατρος μας ειπε, φρεσκο μετα τον 2ο χρονο....

.png
Link to comment
Share on other sites

ελα ρε ζηνα...

ελπίζω να σπασει το εμπαργκο και η δικια σου :D:D !!!

ο δικός μου για φρεσκο λεει απο τον 1ο χρονο και μετα αλλα ζηνα μου ειπαμε ο καθενας λεει τα δικα του.Εγω ακόμα της δινω nan3 που είναι από τον 1 μεχρι τον 3ο χρονο (είναι σκονη).

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εμείς κόψαμε τη φρουτόκρεμα από τη μια μέρα στην άλλη γιατί η μία από τις διδυμούλες σπάραζε στο κλάμα μόλις την αντίκριζε. Από τότε τρώνε όλα τα είδη φρούτων σε μικρά κομματάκια πολλές φορές τη μέρα και τα λατρεύουν. Αυτό μας έδωσε το έναυσμα να κάνουμε το ίδιο και με το φαγητό. Αν και έτρωγαν πολλές φορές τροφές μη αλεσμένες, συνεχίσαμε το αλεσμένο για το μεσημεριανό με τη σκέψη ότι δεν θα τα καταφέρνουν π.χ. με το μοσχάρι και δε θα παίρνουν όλα τα θρεπτικά συστατικά στην ποσότητα που τα χρειάζονται. Μας εξέπληξαν όμως ευχάριστα. Και το καλύτερο είναι πως ό,τι νέα γεύση και να δοκιμάσουν φαίνονται να το απολαμβάνουν. Το πρόβλημα με τις προτιμήσεις ίσως προκύψει αργότερα...

Το μόνο θέμα που μένει τώρα είναι να μπορούμε να τις αφήνουμε να φάνε μόνες τους με πηρουνάκι ή κουταλάκι γιατί προς το παρόν όποτε το δοκιμάζουμε με τα μαγειρευτά γίνεται της κολάσεως. Νά'ταν καλοκαίρι να τους στρώσω ένα μουσαμά στη βεράντα οκ αλλά μέσα στο σπίτι η κατάσταση δε λέει...

Είναι και σε μια ηλικία που δεν μπορούν κάτσουν ήσυχα μέχρι να τελειώσουν το φαγητό, μετακινούνται, πειράζει η μία το πιάτο της άλλης και έτσι φαγάκι τρώνε και τα πατώματα, τα έπιπλα και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε. Ελπίζω μέχρι το Σεπτέμβρη που θα πάνε παιδικό να έχει στρώσει το πράγμα...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

επαναφέρω το θέμα καθώς,όπως έγραψα και αλλού,έχει μια εβδομάδα που η μικρή δεν τρώει τη φρουτόκρεμα και την κρεατοχορτόσουπα. Τα έτρωγε σαν τρελή,ειδικά το μοσχάρι με τα λαχανικά,και τώρα μόλις τρώει μια κουταλιά κρατάει μετά κλειστό το στόμα της οτι κόλπο κι αν κάνω. Άυγό και γιαούρτι τρώει κανονικά,και θηλάζουμε κανονικά. Τί κάνω λάθος?? Απο τη μια λέω φταίει η ζέστη,απο την άλλη οτι ίσως βγάζει δόντια (έχουμε δύο κάτω αλλά φαίνεται οτι την ενοχλουν,ισως απο πανω τωρα).

 

Δεν ξέρω...εσεις που είχατε πρόβλημα,τέλικά το λύσατε?? Εφταιγε η ζέστη??

 

ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

manina μου εμείς τουλάχιστον το λύσαμε :) (προ πολλού)

 

Έφταιγε η ζέστη, έφταιγαν τα δόντια, έφταιγε το ότι είχε βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια και κυρίως τα αλεσμένα. Όπως μου είχε πει τότε η παιδίατρος "τώρα δεν είναι εποχή να το εκπαιδεύσεις να τρώει τα πάντα. δίνε της μεγαλύτερες ποσότητες από αυτά που της αρέσουν και σιγά σιγά θα το ξεπεράσει". Ένα μήνα περίπου μας πήρε.

Και τώρα ένα χρόνο μετά δεν την προλαβαίνω στο φαί :)

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

 

ελπίζω κι εγώ λοιπον πως είναι η ζέστη και τα δόντια :?

 

το θέμα είναι οτι ακόμα δεν μπορώ να της δίνω μή αλεσμένα,είναι μικρή...

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου ήταν ένα μήνα μεγαλύτερη από τη δικιά σου :) Και είχε μόλις 2 δόντια!. Τότε μου έκοψε τη φρουτόκρεμα κι άρχισα και της έδινα μικρά κομματάκια φρούτων (ευτυχώς τα καλοκαιρινά είναι και μαλακά).

 

Για το φαγητό έβρισκα διάφορε πατέντες, όπως λιώσιμο με το πιρούνι ή να κάνω πως της δίνω από το δικό μας πιάτο κι ό,τι άλλο μου κατέβαινε. Έτρωγε πολύ λίγο μεν τα πάντα δε. Εκείνη την περίοδο πρέπει να είχε χάσει 1-2 κιλά (η μοναδική φάση στη ζωή της που δεν είχε κοιλίτσα).

Όταν όμως έφτασε 1 έτους έτρωγε πλέον τα πάντα κανονικότατα!

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

 

Είμαι και εγώ μια απελπισμένη μαμά, ενός αγοριού 15 μηνών που αρνείται να φάει. Ποτέ δεν έτρωγε εύκολα αλλά τις τελευταίες δύο εβδομάδες η κατάσταση είναι απελπιστική. Γενικά έχει πρόβλημα με το φαγητό με το που πλησιάζεις το κουτάλι κουνάει αρνητικά το κεφάλι του. Αφού αναγκάζομαι να τον ταίζω από πίσω του για να μην το βλέπει και παράλληλα να τον απασχολώ με παιχνίδια για να ξεχνιέται και να τρώει. Δεν του αρέσει τίποτα, δεν πίνει ούτε το γάλα παρά μόνο μετά από πολύ παίδεμα και παιχνίδια από εμένα και τον μπαμπά του. Τον θήλαζα μέχρι 12 μηνών λέτε να τον επηρεάζει αυτό? Επίσης όταν αποφασίσει να φάει τρώει μόνο αλεσμένα, κομματάκια δε βάζει ποτέ στο στόμα του, ούτε ψωμί δεν τρώει. Σήμερα ήπιε το γάλα αφού περάσανε 2 ώρες παίδεμα, στα φρούτα είπα να μην τον πιέσω μήπως και τα φάει καλύτερα, τον άφησα να πεινάσει αλλά τίποτα πάλι κουνούσε αρνητικά το κεφάλι. Μετά είπα να του δώσω κατευθείαν φαγητό αλλά πάλι αρνιόταν. Τελικά τον έβαλα για ύπνο χωρίς να φάει. Σκέφτομαι να το συνεχίσω για να δω πότε θα πεινάσει. Το έχει δοκιμάσει καμία αυτό κι αν ναι έχει πιάσει? Εχετε καμιά άλλη συμβουλή να μου δώσετε γιατί δεν ξέρω πια τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω κοπελα μου δεν εχω καμια συμβουλη να σου δωσω γιατι περναω τα ιδια και χειροτερα και εχω δοκιμασει τα παντα χωρις αποτελεσμα. Κουραστικα πραγματικα να την κυνηγαω ολη μερα απο πισω για να φαει 5 πηρουνιες φαι... Τερμα. Κουτσοτρωει ολη μερα λιγο ψωμακι, λιγο τυρι και κανενα μακαρονακι (4-5 πηρουνιες δηλαδη) και αυτο ειναι. Αυτα τα τρια που ανεφερα ειναι το μονα που τρωει. Α και λιγο σταφυλι. Κρεας καθολου, πατατες καθολου και γενικα κανενα φαγητο δεν δοκιμαζει... Αυτο συμβαινει απο την αρχη. Κι αν την ξεγελασω και της χωσω καμια μπουκιτσα πανω στο παιχνιδι μου τα φτυνει...Εχω κουραστει, τα νευρα μου δεν αντεχουν πια. Την αφησα κι εγω να τρωει οποτε θελει κι οσο θελει και εαν θελει...(ειναι μερες που πινει μονο γαλα.) ευτυχως γαλα πινει... Υπομονη, δεν εχω κατι αλλο να σου πω. Ολοι μου λενε καποια στιγμη θα φαει...ΠΟΤΕ; Τον αλλο μηνα κλεινει τα 2!

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος τι σου λέει, παίρνει βάρος κανονικά? Εγώ άλλαξα παιδίατρο τον προηγούμενο μήνα γιατί η προηγούμενη με άγχωνε πολύ και όλο μας έστελνε να κάνουμε εξετάσεις για ουρολοίμωξη. Τώρα στα μέσα του μήνα που θα ξαναπάω θα τη ρωτήσω μπας και μου πει και εκείνη κάτι που να μπορώ να κάνω.

Κουράγιο σου εύχομαι, τουλάχιστον δεν είμαι η μόνη που έχει αυτό το θέμα γιατί είχα αρχίσει να πιστεύω ότι φταίω εγώ που τον πιέζω να φάει και τον κάνει να αντιπαθεί τη διαδικασία. Δεν ξέρω τι να πω.

Η αδερφή μου που έχει 2 παιδιά μου λέει να τον αφήσω να πεινάσει, αλλά εκείνη δεν είχε πρόβλημα με τα δικά της δεν τρώνε πολύ και δεν τα πιέζει για παραπάνω, αλλά τουλάχιστον τρώνε, εμένα δεν ανοίγει το στόμα του.

Link to comment
Share on other sites

Να μαι και γω πονεμένη πλέον. Και λέω πλέον γιατί μάλλον το μάτιαξα το παιδάκι μου και δεν πιστεύω και στο μάτι.

Μέχρι πριν από 3 εβδομάδες κατέβαζε τον αγλέουρα. Και διευκρινίζω. 200-300 γρμ φρούτα, 400-500 κρεατο-κοτοπουλο-χορτόσουπα, και 100γρμ γιαούρτι και ενίοτε 200-300γρμ τραχανά με τυρί. :shock: Α ναι και θήλαζε και 4-5 φορές την ημέρα. Παρ' όλα αυτά έβαζε οριακά βάρος με αποτέλεσμα να με αγχώνει ο προηγούμενος παιδίατρος και εμένα και φυσικά άλλαξα. Και μάλιστα μετά κόπων και βασάνων έφτασε τα 9 κιλά πάνω στο χρόνο

Ξαφνικά εδώ και 3 εβδομάδες δεν τρώει τίποτα. ΝΙΕΝΤΕ Με το ζόρι 50 γρμ τη μέρα απ΄οτιδήποτε του δώσω. Δόντια ακόμα τίποτα αλλά ούτε και συμπτώματα βλεπω, κλαίει και οδείρεται, του χώνω με το ζόρι την πρώτη κουταλιά κια μετά τρώει με ευκολία σχετική άλλες 4-5. Αυτά. :cry:

Έχει χάσει και 300 γρμ ήδη και εγώ τα χω χάσει τελείως γιατί δεν ξέρω πως να αντιδράσω.

Αχ τι κάνουμε; Μήπως τελικά έπρεπε να του κάνω εξετάσεις αίματος που επέμενε ο προηγούμενος γιατρός και γω αρνιόμουν; :cry:

Ευτυχώς συνεχίζει βέβαια τους θηλασμούς με τον ίδιο ρυθμό

Link to comment
Share on other sites

Τατιανή γειά σου και καλωσήρθες στην παρέα :)

Έχεις δοκιμάσει να του δώσεις πιάτο και κουτάλι και να τον αφήσεις να κάνεις ότι καταλαβαίνει μόνος του?

Το πιθανότερο είναι ότι μπόλικο φαγητό θα καταλήξει στο πάτωμα αλλά ίσως φάει και κάποια ποσότητα για παιχνίδι, ειδικά αν πεινάει :wink:

Επίσης, μήπως ετοιμάζει κανένα δοντάκι? Συχνα η ενόχληση από τα δόντια προκαλεί ανορεξία :?

 

Τέρυ

Ακόμα και αν δεν βλέπεις άλλα συμπτώματα, μπορεί να φταίνε τα δόντια. Δεν έχουν όλα τα παιδιά τις ίδιες αντιδράσεις. Ειδικά αφού λες ότι ήταν καλόφαγο μέχρι εδώ :)

Αφού οι θηλασμοί συνεχίζονται κανονικά έχεις σημαντικό πλεονέκτημα πάντως.:cool:

Ο καινούριος παιδίατρος τι λέει? Και για το ιστορικό σας?Μήπως πρέπει να κάνεις μια αναλυτική συζήτηση επί του θέματος? :roll:

Όσο για την απώλεια βάρους, δεν είμαι σίγουρη ότι πρέπει να ανησυχείς τόσο πολύ. Μήπως παράλληλα περπάτησε ή μπουσούλησε ή γενικά είναι πιο κινητικό? Συχνά κάτι τέτοιο συνοδεύεται από απώλεια βάρους.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τατιανή γειά σου και καλωσήρθες στην παρέα :)

Έχεις δοκιμάσει να του δώσεις πιάτο και κουτάλι και να τον αφήσεις να κάνεις ότι καταλαβαίνει μόνος του?

Το πιθανότερο είναι ότι μπόλικο φαγητό θα καταλήξει στο πάτωμα αλλά ίσως φάει και κάποια ποσότητα για παιχνίδι, ειδικά αν πεινάει :wink:

Επίσης, μήπως ετοιμάζει κανένα δοντάκι? Συχνα η ενόχληση από τα δόντια προκαλεί ανορεξία :?

 

Και εγώ αυτό έκανα κορίτσια και τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά.Ενιωθε και αυτή μεγάλη μας κοιτούσε με ένα ύφος τύπου "τρωώ μόνη μου πια,δεν σας έχω ανάγκη" και να σου στα πατώματα απο τα γελια η μαμά και ο μπαμπάς :lol::lol::lol:

Θα στρώσει Τατιανη μη φοβάσαι...βλέπεις εδώ είμαστε πολλές που τα περνάμε αυτά με το φαγητό και τα θαυματάκια μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Eliza και fysalida ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας και χαίρομαι που είμαι και εγώ πλέον στην παρέα σας. Δοκίμασα και με το πιάτο αλλά σε εμένα το μόνο αποτέλεσμα ήταν να βρεθεί στο πάτωμα δεν έκανε καμία κίνηση να βάλει φαγητό στο στόμα του, πάντως αυτό θα συνεχίσω να το κάνω μήπως και κάποια στιγμή τον δελεάσει. Χτες του είχα δώσει και ψωμί και του έλεγα να με ταίζει και προσπαθούσα και εγώ να δώσω σε εκείνον, δεν άνοιγε το στόμα καθόλου αλλά με κοιτούσε περίεργα- οπότε θα το συνεχίσω και αυτό. Δόντια έχει βγάλει πολλά περίπου 16 (γιατί δε με αφήνει να δω το στόμα του για να πω και σίγουρα) αλλά δε νομίζω ότι τον επηρεάζουν αυτά γιατί όταν βγάζει δόντια ξυπνάει πολλές φορές τη νύχτα- αλλά τελευταία ξυπνάει μόνο μία φορά. Σήμερα έφαγε καλύτερα τουλάχιστον, βέβαια μας πήρε μια ώρα η διαδικασία αλλά το έφαγε όλο. Τελικά έχω καταλάβει ότι μάλλον φταίει και η δική μου ψυχολογία, όταν είμαι πολύ αγχωμένη με το θέμα του φαγητού σαν να το καταλαβαίνει και αντιδρά ακόμη πιο αρνητικά. Σήμερα προσπάθησα να είμαι πιο ήρεμη και ήταν και αυτός. Υπομονή θα κάνω και ελπίζω μεγαλώνοντας να γίνει πιο συνεργάσιμος.

Link to comment
Share on other sites

Κινητικά δεν είχε σ αυτή τη διάρκεια καμία αλλαγή. Ελπίζω όντως να φταίνε τα δόντια. ΄Οταν ξαναπάμε στο γιατρό θα επιμείνω λίγο παραπάνω γιατί μου άρεσε το καλά ειναι το παιδάκι σου και δεν το πολυσυζήτησα. Θα δοκιμάσω κι εγώ τις τεχνικές που προτείνετε, αν και ελλείψη δοντιών δύσκολο το βλέπω :cry:

Link to comment
Share on other sites

Τέρυ, ακόμα και χωρίς δόντια τα μωρά μπορούν να μασήσουν πάρα πολλές τρωφές, αν τους δοθεί η ευκαιρία. Όλα τα βρασμένα λαχανικά, τα μαλακά φρούτα, ακόμα και κρέας σε μικρά-μικρά κομματάκια ή χωρισμένο σε ίνες. :wink:

Πάντως αφού δεν έχετε δόντια, μεγαλώνουν οι πιθανότητες η ανορεξία να προέρχεται από εκεί.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ΄πάντως έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν μέρες που ΄΄κουτσοτρώει΄΄ όπως πολύ σωστά προείπε μια μανούλα, ή που μετά από 3 μπουκιές κλείνει το στοματάκι της και άλλες που τρώει κανονικά..τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Ελίζα ευχαριστώ για τις συμβουλές. Να ρωτήσω ακόμα κάτι; :oops: Τα κομματάκια που λέτε τί μέγεθος πρεπει να έχουν για να τα πιάνει και να μην πνίγεται. Μεγάλα όσο ένα μπισκότο ή πολύ μικρά σαν μπουκίτσες; Επίσης αν δίνω μεγάλα μολις μικρύνουν τα παίρνω; Γιατί με μπισκότο που δοκίμασα κλαίει αν του το πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...