Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθυστερημένη Οδοντοφυία


Recommended Posts

Η κόρη μου έβγαλε το 1ο της δοντάκι 18 μηνών! Ο παιδοδοντίατρος δεν μπορεί να σου κάνει κάτι πέρα από ακτινογραφία για να δει αν υπάρχουν τα δόντια (που είναι ανούσιο). Υπάρχει και μια επέμβαση που ανοίγουν τα ούλα αλλά είναι πολύ επώδυνο γι'αυτές τις ηλικίες..Το είχαμε ψάξει πολύ το θέμα τότε.

Όλοι μου έλεγαν ότι θα υποφέρει αλλά τελικά ούτε που το καταλάβαμε. Και εκ των υστέρων το προτιμώ τελικά που άργησε τόσο γιατί όταν είχε ενόχληση μου το έλεγε, τις εξηγούσα και έτσι ήταν πιο ανώδυνο. Σήμερα έχει 14 δόντια και περιμένουμε τα επόμενα 6. Στο φαγητό είχαμε θέμα με την ποσότητα μιας και είναι και πολύ αδύνατη, αλλά σιγά σιγά το ξεπεράσαμε κι αυτό γιατί μασούσε από 7 μηνών χωρίς δοντια.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Arma, είχα ακούσει κι εγώ για αυτήν την επέμβαση που κάνουν οι παιδοδοντίατροι, που σχίζουν τα ούλα, αλλά το θεώρησα πολύ βάρβαρο για το μωράκι μας και γι΄αυτό δεν την πήγαμε ποτέ ούτε να την εξετάσει (αν και ομολογώ ότι παρά τρίχα 2 φορές να την πάμε, την πρώτη λίγο πριν εμφανιστεί το 1ο δόντι σε ηλικία 15 μηνών και την 2η λίγο πριν εμφανιστεί το 5ο, όπου είχα κλείσει ραντεβού και το ακύρωσα 1 μέρα πριν πάμε γιατί έσκασε το δόντι...)

Link to comment
Share on other sites

και εμείς αργήσαμε να βγάλουμε τα δόντια μας πολύ το πρώτο να σκεφτείς το βγάλαμε 14 μηνών και επειδή ανυσυχούσα και εγώ η παιδιάτρος μου έλεγε δεν ξέρω κανένα παιδί που να μην έχει δόντια. τώρα στα τρία του τα έχει βγάλει σχεδόν όλα.αα και μου είχε πει κιόλας όταν τα βγάζουν σε μεγαλύτερη ηλικία δεν πονάνε και τόσο πολύ η αλήθεια είναι ότι εμείς δεν καταλάβαμε καθόλου ότι βγάζει δόντια, οι δε ανηψιές μου είναι 15 μηνών και έχουν από 10 δόντια η κάθεμια η συνηφάδα μου έχουν τρελαθεί στην αυπνία

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ο γιος μου είναι 16 μηνών και δεν έχει βγάλει καν τα πρώτα δοντάκια. Έχω ακούσει περιπτώσεις που βγάζουν στους 18 μήνες. Ανησυχώ μήπως καθυστερήσει παραπάνω. Σ'αυτήν την περίπτωση τί γίνεται? Είναι φυσιολογικό?

Η παιδίατρος μου είπε ότι να βγάλουμε ακτινογραφία να δούμε αν υπάρχουν. Ωστόσο είμαστε σίγουροι ότι υπάρχουν διότι έχουν πρηστεί ελαφρώς τα ούλα του.

Γνωρίζει κανείς να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι 16 μηνών και δεν έχει βγάλει καν τα πρώτα δοντάκια. Έχω ακούσει περιπτώσεις που βγάζουν στους 18 μήνες. Ανησυχώ μήπως καθυστερήσει παραπάνω. Σ'αυτήν την περίπτωση τί γίνεται? Είναι φυσιολογικό?

Η παιδίατρος μου είπε ότι να βγάλουμε ακτινογραφία να δούμε αν υπάρχουν. Ωστόσο είμαστε σίγουροι ότι υπάρχουν διότι έχουν πρηστεί ελαφρώς τα ούλα του.

Γνωρίζει κανείς να μου πει?

 

 

Κοιτα μην αγχωνεσαι γιατι συνηθως τα δοντια πρωτα βγαινουν και μετα πεφτουν!

Απλα απο οσο ξερω ισως να του λοιπουν καποια δοντακια παντως καποια στιγμη θα βγουν η νεογιλοι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι θα πει να βγαλετε ακτινογραφια να δειτε αν υπαρχουν; ειμαι σιγουρη οτι δεν εχει υπαρξει ανθρωπος ποτε που δεν εβγαλε δοντια !!!!!!! μια χαρα η παιδιατρος βρε :shock::shock:

 

εχω ακουσει απο φιλη που το παιδακι τους αργησε να βγαλει δοντια οτι τους εψαξαν με μια αιματολογικη για προβλημα στον θυρεοειδη. τωρα πως συνδεονται, θα σε γελασω.

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 χρόνια μετά...

Γειά σας! Το αγοράκι μου έκλεισε τον 11ο και μπήκε στον 12ο! Ξεκίνησε πριν λίγες μέρες να φυτρώνει το πρώτο του δοντάκι. Η παιδίατρος μας είχε πει απο 8ο με 9ο να του δίνω μπισκοτάκι το απόγευμα χωρίς ζάχαρη να το λιώνει κ να το μασουλάει σιγά σιγά. Αυτό που έκανε ήταν να σπάει μεγάλα κομμάτια κ να κοντεύει να πνιγεί κάθε φορα. Είπα είναι μικρός οπότε δεν αγχώθηκα. Τώρα όμως προσπαθώ σιγά σιγά να μην τα λιώνω με το ραβδομπλέντερ να τα πατάω με το πιρούνι φαγητά κ φρουτλίκρςμά. Δοκίμασα να του δώσω λίγη μπανανίτσα, έβαζα σαν στοπ τα δάχτυλά μου για να μην κόβει μεγάλες μπουκιές κι όμως έκοψε ένα μεγάλο κομμάτι χωρίς να το μασήσει κ νόμιζα θα τον χάσω! Τα καταπίνει αμάσητα! Φοβάμαι πλέον. Δεν ξέρω τι να κάνω. Λένε όλες πως τα παιδάκια τους μασάνε κανονικά σε αυτή την ηλικία βέβαια έχουν τα δοντάκια τους. Φοβάμαι πως όσο περνάει ο καιρός μετά λες εμένα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η μετάβαση στις στερεές τροφές. Μου είπε η παιδίατρος να αρχίσω σιγά-σιγά να το δίνω από το φαγητό μας. Έχετε κανέναν τρόπο να με βοηθήσετε; Θα αρχίσει να μασάει άραγε μόνος του μόλις βγάλει τα δοντάκια; πώς να τον κάνω να αντιληφθεί ότι πρέπει να μασήσει το φαγητό για να το φάει;

Link to comment
Share on other sites

@Banoffeeστα παραπάνω να συμπληρώσω, ότι η παιδίατρος μας, επισημαίνει ότι τροφές που μαλακώνουν-διαλύονται με το σάλιο θεωρούνται ασφαλείς (με επίβλεψη ΠΑΝΤΑ), γιατί ακόμη κι αν κάτσουν στον λαιμό με το βήξιμο, με το gagging που αναφέρεται από @Νεκταρινακι μαλακώνουν και αποφράσσεται το σημείο. Πχ ψωμί, μπισκότα, κριτσίνια, πίτες, κλπ. Σε αντίθεση με ότι δεν μαλακώνει εύκολα με το σάλιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα συμφωνησω με οσα ειπωθηκαν

κ μενα ο γιος μου 11 μηνων εβγαλε το πρωτο δοντι,αλλα ως τοτε ηδη απο 7μ μασουσε με τα ουλα

(βεβαια να σου πω οτι ο γιος μου απλα δοκιμαζε φαγητα,δ ειναι οτι ετρωγε ποσοτητες.κ το οτι εδωσα κομματια τοσο νωρις ηταν κ λογω αυτου γτ δ ετρωγε,οπως κ η αδερφη του πριν)

φαγητα μαλακα που λιωνουν με την γλωσσα θεωρουνται ασφαλη

μπανανα,αβοκαντο,βρασμενα λαχανικα

λογικο αν ως τωρα τρωει αλεσμενα κ καλα,να μπερδευεται οταν δινεις κομματια.μπορεις να τα εισαγεις αλλη ωρα το κ τελειως διαφορετικα απο οσα τρωει συνηθως

ο μικρος μου μασουλουσε πολυ την κορα απο ψωμι

γενικα επειδη ηταν κ δυσκολα με το φαι,εφτιαχνα πολυ κριτσινια,μπισκοτα,μαφιν

τα κρεατα σχεδον παντα κιμα,η τα εκοβα με ψαλιδι κουζινας μαγειρεμενα.δ αλεσα ποτε οταν ειχαν ρυζι,κριθαρακι,φακες(αν κ ο μικρος ετρωγε ενα-ενα τα φασολια🙄)

μπορεις αρχικα να τα κοβεις εσυ σε κομματια

επισης εχει κτ "εργαλεια" σε μαγαζια με βρεφικα.δυχτακι η απο σιλικονη,που βαζεις εκει καποιες τροφες κ καπως τις πιπιλανε.το σιλικονης ισως καθαριζεται πιο ευκολα.συστηνεται για μικρη ηλικια,αλλα ισως σε βοηθησει να μην φοβασαι

διαβασε γενικα για το gagging οπψς ειπωθηκε,κ τη διατροφη με κομματια

αν νιωσεις πιο σιγουρη,θα ειναι πολυ πιο ευκολα.βοηθαει αν ξερεις πως να αντιδρασεις σε περιπτωση πνιγμου.θελει ψυχραιμια

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Banoffee είπε:

Γειά σας! Το αγοράκι μου έκλεισε τον 11ο και μπήκε στον 12ο! Ξεκίνησε πριν λίγες μέρες να φυτρώνει το πρώτο του δοντάκι. Η παιδίατρος μας είχε πει απο 8ο με 9ο να του δίνω μπισκοτάκι το απόγευμα χωρίς ζάχαρη να το λιώνει κ να το μασουλάει σιγά σιγά. Αυτό που έκανε ήταν να σπάει μεγάλα κομμάτια κ να κοντεύει να πνιγεί κάθε φορα. Είπα είναι μικρός οπότε δεν αγχώθηκα. Τώρα όμως προσπαθώ σιγά σιγά να μην τα λιώνω με το ραβδομπλέντερ να τα πατάω με το πιρούνι φαγητά κ φρουτλίκρςμά. Δοκίμασα να του δώσω λίγη μπανανίτσα, έβαζα σαν στοπ τα δάχτυλά μου για να μην κόβει μεγάλες μπουκιές κι όμως έκοψε ένα μεγάλο κομμάτι χωρίς να το μασήσει κ νόμιζα θα τον χάσω! Τα καταπίνει αμάσητα! Φοβάμαι πλέον. Δεν ξέρω τι να κάνω. Λένε όλες πως τα παιδάκια τους μασάνε κανονικά σε αυτή την ηλικία βέβαια έχουν τα δοντάκια τους. Φοβάμαι πως όσο περνάει ο καιρός μετά λες εμένα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η μετάβαση στις στερεές τροφές. Μου είπε η παιδίατρος να αρχίσω σιγά-σιγά να το δίνω από το φαγητό μας. Έχετε κανέναν τρόπο να με βοηθήσετε; Θα αρχίσει να μασάει άραγε μόνος του μόλις βγάλει τα δοντάκια; πώς να τον κάνω να αντιληφθεί ότι πρέπει να μασήσει το φαγητό για να το φάει;

Τα δόντια δεν έχουνε καμία σχέση με την μασητικη κίνηση .Ό γιος μου έβγαλε το πρώτο του δοντι 12 μηνών και το δεύτερο 15 αλλά έτρωγε κομμάτια από 9 μηνων.Ετρωγε με τα ούλα.Ή μεταβαση θέλει χρόνο.Έγω στην αρχή έδινά πατημένα με το πιρούνι με τα του έδινά μαλακές τροφές μπανάνα μπιφτέκι μπρόκολο και σιγα σιγα συνήθισε.Σιγουρα θά κάνει το λεγόμενο gagging αλλα αλλά αυτο είναι αναμενόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας και τη βοήθειά σας. Σήμερα κιόλας Του έδωσα τα φρούτα του και τα μεσημεριανό με κομματάκια όχι πολύ μεγάλα για πιο ομαλή μετάβαση. Τα καταπίνει αμάσητα όλα από συνήθεια. Δεν γνώριζα για το gagging τώρα το έμαθα. Του έδωσα τραχανά τον καταπίνει αμάσητο οk Λογικό είναι μικρά τα κομματάκια. Του δίνω φακές τις καταπίνει έτσι. Ίσως επαναπαύτηκα και εγώ και δεν τον εκπαίδευσαν ελπίζω κάποια στιγμή να αρχίζει να μασάει. 

Δώστε μου καμιά ιδέα βρε κορίτσια τι μπορώ να του δίνω και πώς για να τον βάλω σιγά-σιγά στο κλίμα των στερεών τροφών για να καταλάβει πως πρέπει να μασήσει;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Banoffee είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας και τη βοήθειά σας. Σήμερα κιόλας Του έδωσα τα φρούτα του και τα μεσημεριανό με κομματάκια όχι πολύ μεγάλα για πιο ομαλή μετάβαση. Τα καταπίνει αμάσητα όλα από συνήθεια. Δεν γνώριζα για το gagging τώρα το έμαθα. Του έδωσα τραχανά τον καταπίνει αμάσητο οk Λογικό είναι μικρά τα κομματάκια. Του δίνω φακές τις καταπίνει έτσι. Ίσως επαναπαύτηκα και εγώ και δεν τον εκπαίδευσαν ελπίζω κάποια στιγμή να αρχίζει να μασάει. 

Δώστε μου καμιά ιδέα βρε κορίτσια τι μπορώ να του δίνω και πώς για να τον βάλω σιγά-σιγά στο κλίμα των στερεών τροφών για να καταλάβει πως πρέπει να μασήσει;

Μην σε αγχώνει αυτο . Δεν χρειαζετε εκπαίδευση σιγα σιγα το παιδί θα ωριμάσει κ θα μισήσει. Μην το πιέζεις εάν το βλέπεις ότι δεν το διαχειριζετε κ μην ακούς από άλλες μαμάδες το κάθε παιδί έχει τους χρόνους του . Εσυ μπορείς να δίνεις πατημένα φαγητά κ κάποια στιγμή το παιδι θα καταλαβει πως μασάει αυτά έρχονται φυσιολογικα δεν μεγαλωσε κανεις κ να μην ξέρει να μασάει. Κ μην κάνεις πειράματα αν δεν νιώσεις εσυ ασφαλής οτι μπορείς να αντιμετωπίσεις περίπτωση πνιγμόυ.  Αν εσύ δεν νιωσεις σίγουρη ότι το παιδί το διαχειριζετε μην κάνεις πειράματα επειδή η άλλη μαμα σου είπε κατι

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Banoffee είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας και τη βοήθειά σας. Σήμερα κιόλας Του έδωσα τα φρούτα του και τα μεσημεριανό με κομματάκια όχι πολύ μεγάλα για πιο ομαλή μετάβαση. Τα καταπίνει αμάσητα όλα από συνήθεια. Δεν γνώριζα για το gagging τώρα το έμαθα. Του έδωσα τραχανά τον καταπίνει αμάσητο οk Λογικό είναι μικρά τα κομματάκια. Του δίνω φακές τις καταπίνει έτσι. Ίσως επαναπαύτηκα και εγώ και δεν τον εκπαίδευσαν ελπίζω κάποια στιγμή να αρχίζει να μασάει. 

Δώστε μου καμιά ιδέα βρε κορίτσια τι μπορώ να του δίνω και πώς για να τον βάλω σιγά-σιγά στο κλίμα των στερεών τροφών για να καταλάβει πως πρέπει να μασήσει;

ξεχασα να γραψω οτι ο καλυτερος τροπος για να μαθει να μασαει ειναι να σας βλεπει να τρωτε.μεσω μιμησης

πιστευω ολα τα λαχανικα μπορεις να τα δωσεις κανονικα σε κομματια.τα περισσοτερα φρουτα,μηλο πχ θυμαμαι ετριβα στο χοντρο του τριφτη στις αρχες.θυμαμαι εκανα γιουβαρλακια κ κεφτεδακια ολων των ειδων τα κρεατα,ζυμαρικα επαιρνα μικρα

καλαμποκι τους αρεζε πολυ

με την κορα ο μικρος ασχολιοταν πολυ ωρα

απογευματινο εβαλα μετα τους 9μ κ πλεον διαχειριζονταν τα περισσοτερα.ο τραχανας ηταν αγαπημενο.ομελετα.μετα ειχαμε κ ψωμι-πιτες σαν επιλογες αλλα ακομη ειναι νωρις νομιζω για σας

αν τρωει καλα,δ χρειαζονται σνακ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Μην σε αγχώνει αυτο . Δεν χρειαζετε εκπαίδευση σιγα σιγα το παιδί θα ωριμάσει κ θα μισήσει. Μην το πιέζεις εάν το βλέπεις ότι δεν το διαχειριζετε κ μην ακούς από άλλες μαμάδες το κάθε παιδί έχει τους χρόνους του . Εσυ μπορείς να δίνεις πατημένα φαγητά κ κάποια στιγμή το παιδι θα καταλαβει πως μασάει αυτά έρχονται φυσιολογικα δεν μεγαλωσε κανεις κ να μην ξέρει να μασάει. Κ μην κάνεις πειράματα αν δεν νιώσεις εσυ ασφαλής οτι μπορείς να αντιμετωπίσεις περίπτωση πνιγμόυ.  Αν εσύ δεν νιωσεις σίγουρη ότι το παιδί το διαχειριζετε μην κάνεις πειράματα επειδή η άλλη μαμα σου είπε κατι

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! Είχα αγχωθεί διότι πράγματι απο φίλες γνωστές κλπ ακούω σχόλια του τύπου "τι; Δεν έχει ακόμα δοντάκια εμείς απο τους 8 μασούσαμε, θα αργήσει να μιλήσει επειδή δε μασάει". Πραγματικά το κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Δεν θέλω να το πιέζω. Σήμερα πρώτη φορά που δεν ήθελε να φάει! Συνήθισε τις βελουτέ υφές κ του κακοφάνηκε. Αυτός ήταν ο λόγος ξεκάθαρα. 

10 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

ξεχασα να γραψω οτι ο καλυτερος τροπος για να μαθει να μασαει ειναι να σας βλεπει να τρωτε.μεσω μιμησης

πιστευω ολα τα λαχανικα μπορεις να τα δωσεις κανονικα σε κομματια.τα περισσοτερα φρουτα,μηλο πχ θυμαμαι ετριβα στο χοντρο του τριφτη στις αρχες.θυμαμαι εκανα γιουβαρλακια κ κεφτεδακια ολων των ειδων τα κρεατα,ζυμαρικα επαιρνα μικρα

καλαμποκι τους αρεζε πολυ

με την κορα ο μικρος ασχολιοταν πολυ ωρα

απογευματινο εβαλα μετα τους 9μ κ πλεον διαχειριζονταν τα περισσοτερα.ο τραχανας ηταν αγαπημενο.ομελετα.μετα ειχαμε κ ψωμι-πιτες σαν επιλογες αλλα ακομη ειναι νωρις νομιζω για σας

αν τρωει καλα,δ χρειαζονται σνακ

Σ'ευχαριστώ πολύ. Συνήθως τρώω όταν κοιμάται το μεσημέρι οπότε δεν με βλέπει. Όπως κ τον μπαμπά του όταν τρώει είναι μαζί μου κ παίζει. 

Δεν το σκέφτηκα για τον τρίφτη θα το δοκιμάσω. Πάντως σήμερα δεν ήθελε να φάει. Πρώτη φορά συμβαίνει αυτό ενώ είναι φαγανός. Κατάλαβε την αλλαγή απο τις βελουτέ υφές κ χθες τον πήγα σε μικρά κομματάκια. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Banoffee είπε:

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! Είχα αγχωθεί διότι πράγματι απο φίλες γνωστές κλπ ακούω σχόλια του τύπου "τι; Δεν έχει ακόμα δοντάκια εμείς απο τους 8 μασούσαμε, θα αργήσει να μιλήσει επειδή δε μασάει". Πραγματικά το κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Δεν θέλω να το πιέζω. Σήμερα πρώτη φορά που δεν ήθελε να φάει! Συνήθισε τις βελουτέ υφές κ του κακοφάνηκε. Αυτός ήταν ο λόγος ξεκάθαρα. 

Σ'ευχαριστώ πολύ. Συνήθως τρώω όταν κοιμάται το μεσημέρι οπότε δεν με βλέπει. Όπως κ τον μπαμπά του όταν τρώει είναι μαζί μου κ παίζει. 

Δεν το σκέφτηκα για τον τρίφτη θα το δοκιμάσω. Πάντως σήμερα δεν ήθελε να φάει. Πρώτη φορά συμβαίνει αυτό ενώ είναι φαγανός. Κατάλαβε την αλλαγή απο τις βελουτέ υφές κ χθες τον πήγα σε μικρά κομματάκια. 

Εμενα 11 μηνών αν του εδινα φαγητο στο χέρι το πεταγε κάτω κ λεξούλες ελεγε καθαρότατα. Άσε τι λένε οι άλλες μαμάδες μην στεναχωριέσαι. Κάποια στιγμή έγινε ένα κλικ στο μυαλό του κ αρχισε να κραταει ψωμακι κ σιγα σιγα μασησε . Το παιδί θα σε οδηγηγησει  σιγα σιγα στο ποτε θα τα καταφέρει. Θα το δεις θα το καταλάβεις ότι είναι έτοιμο  

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα μωράκι 19μηνων και έχει βγάλει μόνο τα 2 κάτω δοντια και τώρα έσκασε και το 1 επάνω. Ειναι λίγα για την ηλικία της και ανησυχώ. Η παιδίατρος μου είπε μέχρι τα 2 περιμένουμε. Μετα δλδ τι;;; Έχει κάποια μαμά αντίστοιχη εμπειρια;; Τρωει κομμάτια αλλά όσο και να το κάνουμε αν είχε κ άλλα δοντια θα έτρωγε με πιο πολλή άνεση κάποια φαγητά. Δινω ψωμί κορα που μου έχουν πει άλλα δεν είδα και τρελή διαφορά. Τα μασητικα δεν τα θέλει.  Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2023 at 6:29 ΜΜ, ninaki80 είπε:

Εμενα 11 μηνών αν του εδινα φαγητο στο χέρι το πεταγε κάτω κ λεξούλες ελεγε καθαρότατα. Άσε τι λένε οι άλλες μαμάδες μην στεναχωριέσαι. Κάποια στιγμή έγινε ένα κλικ στο μυαλό του κ αρχισε να κραταει ψωμακι κ σιγα σιγα μασησε . Το παιδί θα σε οδηγηγησει  σιγα σιγα στο ποτε θα τα καταφέρει. Θα το δεις θα το καταλάβεις ότι είναι έτοιμο  

Αυτό με το ότι θα μιλήσει αργά επειδή δεν μασάει μου το είπανε κι εμένα και μου έβαλαν σκέψεις. Ότι θέλει λέει ο καθένας. Σε ηλικία 11 μηνών τι άλλες λεξούλες μπορέί να πεί εκτός απο μπαμπά, μαμά, μαμ, βαβ βαβ (γαβ γαβ για το σκυλάκι) παπαπα; Ακετυλοσαλικυλικό ή σκουληκομηρμυγκότρυπα; Το ψωμάκι το κρατάει αλλά κάνει κάτι τεράστιες μπουκιές και μετά πνίγεται. Σήμερα σαν να το κατάλαβε και το κρατούσε στο στόμα πριν καταπιεί. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...