Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 27/12/2020 at 9:40 ΜΜ, Maonoki είπε:

Καλησπέρα και από μένα ! Διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα φαίνεται οτι η περίπτωση μου μάλλον είναι εξαιρετικά σπάνια καθότι διανύω πλέον τον 25ο μήνα χωρίς περίοδο από τότε που γέννησα το παιδί μου.. Βέβαια θα πρέπει να αναφέρω οτι μέχρι και σήμερα (2+ χρόνια) ο θηλασμός συνεχίζεται με αμείωτη συχνότητα καθόλη τη διάρκεια της ημέρας (και της νύχτας). Η αλήθεια είναι οτι έχω μια μικρή ανησυχία λογω της τόσο μεγάλης καθυστέρησης, αλλά οι εξετάσεις μου (αιματολογικές,ορμονικές,τεστ ΠΑΠ κτλ) είναι μια χαρά. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη περίπτωση τόσο μεγάλης καθυστέρησης όπως η δική μου και θα ήθελα αν κάποια που έχει ασχοληθεί περισσότερο με το θέμα της γαλακτικής αμηνόρροιας να μου πει αν συντρέχει λόγος ανησυχίας στην περίπτωση αυτή. Να σημειώσω οτι σε αυτή τη φάση η διακοπή του θηλασμού δεν είναι κάτι που επιθυμώ καθότι προτιμώ ο απογαλακτισμός να γίνει με φυσικό τρόπο όταν θα έρθει η ώρα του. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλημέρα κορίτσι μου, επαναφέρω το θέμα γιατί ήθελα να σε ρωτήσω αν αδιαθετησες πλέον, εμένα τώρα ο μικρός μου είναι 22 μηνών κ ακόμα να μου έρθει. Εσένα πως εξελίχθηκε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας! Έχω μια κόρη 15 μηνών και θηλάζουμε ακόμα. Το θέμα είναι πως μου ήρθε πρώτη περίοδος κανονικά μετά από ένα χρόνο που γέννησα και μέχρι στιγμής δεν μου έχει ξανά έρθει. Έχει συμβεί σε καμια; Θεωρείται φυσιολογικό λόγω θηλασμού; Ευχαριστώ πολύ!

Υ.Γ γέννησα 19/02/20 και πρώτη περίοδος 23/02/21.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Valeriama είπε:

Καλησπέρα σας! Έχω μια κόρη 15 μηνών και θηλάζουμε ακόμα. Το θέμα είναι πως μου ήρθε πρώτη περίοδος κανονικά μετά από ένα χρόνο που γέννησα και μέχρι στιγμής δεν μου έχει ξανά έρθει. Έχει συμβεί σε καμια; Θεωρείται φυσιολογικό λόγω θηλασμού; Ευχαριστώ πολύ!

Υ.Γ γέννησα 19/02/20 και πρώτη περίοδος 23/02/21.

Καλησπέρα, συνήθως όταν θηλάζουμε μπορεί η περίοδος να αργεί να έρθει αλλά για καλό κ για κακό κάνε κ ένα τεστ εγκυμοσύνης γιατί υπάρχει κ αυτή η πιθανότητα

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Valeriama είπε:

Καλησπέρα σας! Έχω μια κόρη 15 μηνών και θηλάζουμε ακόμα. Το θέμα είναι πως μου ήρθε πρώτη περίοδος κανονικά μετά από ένα χρόνο που γέννησα και μέχρι στιγμής δεν μου έχει ξανά έρθει. Έχει συμβεί σε καμια; Θεωρείται φυσιολογικό λόγω θηλασμού; Ευχαριστώ πολύ!

Υ.Γ γέννησα 19/02/20 και πρώτη περίοδος 23/02/21.

Οπως ειπώθηκε οι πρώτοι κύκλοι μπορεί να είναι αστατοι,  είναι φυσιολογικό αλλά δεν χάνεις τίποτα να κάνεις κι ένα τεστ εγκυμοσύνης.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Θηλάζω αποκλειστικά το 16 μηνών μωρό μου και πριν λίγες μέρες είχα καφετιά που κράτησαν μόνο μια μέρα και δεν εξελίχθηκαν σε περίοδο. Δεν ξαναείδα περίοδο μετά τα λοχεία. Έχει καμία εμπειρία; Έχω ραντεβού για υπέρηχο μες τη βδομάδα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, συνέβη σε εμένα και τις 3 φορές που ήμουν στο στάδιο του αποθηλασμού, αλλά θηλαζε ακόμη λίγο το μωρό. Ελάχιστο αίμα που κρατούσε μόνο 2 μέρες το πολύ. Παρόλα αυτά καλά κανεις και πας, αλλά γενικά είναι συχνό φαινόμενο. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Γειά σου, συνέβη σε εμένα και τις 3 φορές που ήμουν στο στάδιο του αποθηλασμού, αλλά θηλαζε ακόμη λίγο το μωρό. Ελάχιστο αίμα που κρατούσε μόνο 2 μέρες το πολύ. Παρόλα αυτά καλά κανεις και πας, αλλά γενικά είναι συχνό φαινόμενο. 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θηλάζει κανονικά 8-10 φορές τη μέρα και ίσως και παραπάνω. Παραξενεύτηκα περίμενα ότι θα εξελιχθεί σε περίοδο ειδικά μετά από τόσο καιρό. 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα κορίτσια θηλάζω αποκλειστικά 15 μήνες, και μου ήρθε η περίοδος για πρώτη φορά 14/12 και δεν ξανά ήρθε άλλο περίμενα 11/1 . Έχω αρκετές κράμπες κ πρήξιμο. Έκανα ψηφιακό τεστ την έβδομη ημέρα της καθυστερήσεις και βγήκε αρνητικό. Λέτε να μου σταμάτησε πάλι λόγο θηλασμού? Έχει τύχη σε καμία παρόμοια περίπτωση? 

Link to comment
Share on other sites

 

10 hours ago, Olga95ma said:

Καλησπέρα κορίτσια θηλάζω αποκλειστικά 15 μήνες, και μου ήρθε η περίοδος για πρώτη φορά 14/12 και δεν ξανά ήρθε άλλο περίμενα 11/1 . Έχω αρκετές κράμπες κ πρήξιμο. Έκανα ψηφιακό τεστ την έβδομη ημέρα της καθυστερήσεις και βγήκε αρνητικό. Λέτε να μου σταμάτησε πάλι λόγο θηλασμού? Έχει τύχη σε καμία παρόμοια περίπτωση? 

 Ναι, μην ανησυχείς η περίοδος μετά το θηλασμό είναι λίγο ο,τι να ναι στην αρχή μέχρι να σταθεροποιηθει. Μπορεί να "χάσεις" ένα μήνα πχ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...