Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια ειναι αληθεια οτι οσο θηλαζεις και δεν εχεις περιοδο δεν γινεται να ξαναμεινεις εγκυος; Βασικα εχω ακουσει οτι και περιοδο να εχεις,αμα μεινεις εγκυος ενω θηλαζεις δεν ειναι και τοσο ευκολο να κρατηθει η εγκυμοσυνη λογω της προλακτινης. Και κατι ακομα: οταν ειχα παει στο γυναικολογο για την καθιερωμενη εξεταση των 40 ημερων μετα τη γεννα,μου ειχε πει πως δεν το βλεπει να μου ερχεται συντομα η περιοδος.Αυτο λετε να ειναι ανησυχητικο; Θελω να πω (και συγγνωμη αν ακουστει γελοια η ερωτηση :oops: ) μηπως αυτο σημαινει οτι δεν ειμαι και τοσο γονιμη γενικα;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με φοβίζει είναι χαμηλή φεριτινη και σιδηρος που μετά την 2η γέννα μειωθηκαν αισθητά. Φοβάμε για καμιά ζαλάδα, είμαστε και πάνω στην ανοιξη με την εαρινή κοπωση που ομολογουμένως με έχει αγγίξει ελαφρώς.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ.Ευχαριστώ πολύ κορίτσια

 

Το γάλα δεν πρόκειται να κοπεί!

 

Να κάνεις εξετάσεις αίματος για να δεις που βρίσκεται ο σίδηρος και η φεριτήνη. Αν υπάρχει πρόβλημα θα πάρεις συμπλήρωμα σιδήρου.

:)

Link to comment
Share on other sites

ειναι αληθεια οτι οσο θηλαζεις και δεν εχεις περιοδο δεν γινεται να ξαναμεινεις εγκυος;

Μόνο αν το μωρό θηλάζει αποκλειστικά (δηλαδή δεν τρώει ούτε άλλο γάλα ούτε στερεές τροφές), αν θηλάζει και το βράδυ και πάλι η μέθοδος δεν έχει 100% επιτυχία. Βέβαια η επιτυχία είναι περίπου 98% γι αυτό το διάτημα που θεωρείται πολύ υψηλό ποσοστό. Αν το μωρό κοιμάται το βράδυ και αν αρχίσει στερεές τροφές τότε, ακόμη και αν δεν έχει επανέλθει η περίοδος, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα εγκυμοσύνης.

 

 

Βασικα εχω ακουσει οτι και περιοδο να εχεις,αμα μεινεις εγκυος ενω θηλαζεις δεν ειναι και τοσο ευκολο να κρατηθει η εγκυμοσυνη λογω της προλακτινης.

 

Αυτό δεν ισχύει! Αν η μαμά μπορέσει να μείνει έγκυος οι πιθανότητες να κρατήσει την εγκυμοσύνη είναι όσες και αν δεν θηλάζει.

 

 

Και κατι ακομα: οταν ειχα παει στο γυναικολογο για την καθιερωμενη εξεταση των 40 ημερων μετα τη γεννα,μου ειχε πει πως δεν το βλεπει να μου ερχεται συντομα η περιοδος.Αυτο λετε να ειναι ανησυχητικο; Θελω να πω (και συγγνωμη αν ακουστει γελοια η ερωτηση :oops: ) μηπως αυτο σημαινει οτι δεν ειμαι και τοσο γονιμη γενικα;

 

Από τη στιγμή που θηλάζεις αποκλειστικά είναι αναμενόμενο να μην επανέλθει σύντομα η περίοδος. Αυτό είναι φυσιολογικό. Όσοι περισσότεροι είναι οι μήνες αμηνόρροιας, τόσο λιγότερο εκτίθεται το σώμα στις ορμόνες του έμμηνου κύκλου και τόσο λιγότερες είναι οι πιθανότητες να εμφανιστεί καρκίνος του μαστού, των ωοθηκών και πιθανώς του ενδομητρίου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάντως μου ήρθε η περίοδος στο πρωτο μου αφότου έκοψα τον θηλασμό τον 5 μήνα και τώρα στο δευτερο τον όγδοο παρ΄όλο που συνεχίζω να θηλάζω. Μάλιστα τώρα μου είρθε 2η φορά με μια μικρή καθυστέρηση 3 ημερών :D:D:D . Πάντως είναι μεγάλη κόπωση όταν θηλάζεις και έχεις περίοδο..ε?? :roll: Εξαντλήσε!!

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οταν η προλακτινη ειναι σε υψηλα επιπεδα οπως για παραδειγμα κατα τη διαρκεια του θηλασμου, η γυναικα εχει εμμηνο ρυση αλλα ειναι προβληματικη η ωορρηξια της.

 

Δηλαδη ενω παραγει ωαριο αυτο ωριμαζει ατελως και δεν μπορει τελικα να γονιμοποιηθει.

 

Δεν ξερω αν το περιεγραψα σωστα αλλα σας το λεω γιατι λογω της υψηλης προλακτινης που ειχα απο του φυσικου μου δεν μπορουσα να συλλαβω για χρονια και αναγκαστηκα να ριξω τις τιμες της με ορμονοθεραπεια :)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μπερδευτει....Μου ηρθε μια φορα περιοδος τον Φλεβαρη, η μικρη ηταν τοτε 9 μην περιπου, και δεν μου ξαναηρθε...Εκανα τεστ εγκυμοσυνης κ δεν ειμαι εγκυος...Τωρα ειναι 11μην περιπου κ θηλαζει μερα-νυχτα ακαταπαυστα...Τι συμβαινει δεν καταλαβαινω...Καμμια ιδεα?

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Έμεινα έγκυος ενώ θήλαζα και δεν είχα περίοδο. Λίγες εβδομάδες νωρίτερα είχαμε ξεκινήσει τη φρουτόκρεμα και είχαμε αντικαταστήσει ένα γεύμα.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω εχω μπερδευτει....Μου ηρθε μια φορα περιοδος τον Φλεβαρη, η μικρη ηταν τοτε 9 μην περιπου, και δεν μου ξαναηρθε...Εκανα τεστ εγκυμοσυνης κ δεν ειμαι εγκυος...Τωρα ειναι 11μην περιπου κ θηλαζει μερα-νυχτα ακαταπαυστα...Τι συμβαινει δεν καταλαβαινω...Καμμια ιδεα?

 

Μπορεί το μωρό να μείωσε για λίγο τη συχνότητα των θηλασμών οπότε σου ήρθε η περίοδος. Αργότερα ίσως αυξήθηκαν οι ανάγκες του, θήλαζε πιο συχνά, ξανασταμάτησε! Αυτό μπορεί να ξανασυμβεί! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Έμεινα έγκυος ενώ θήλαζα και δεν είχα περίοδο. Λίγες εβδομάδες νωρίτερα είχαμε ξεκινήσει τη φρουτόκρεμα και είχαμε αντικαταστήσει ένα γεύμα.

 

Συνήθως η πρώτη ωορηξία συμβαίνει πριν την εμφάνιση της περιόδου!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οταν η προλακτινη ειναι σε υψηλα επιπεδα οπως για παραδειγμα κατα τη διαρκεια του θηλασμου, η γυναικα εχει εμμηνο ρυση αλλα ειναι προβληματικη η ωορρηξια της.

 

Δηλαδη ενω παραγει ωαριο αυτο ωριμαζει ατελως και δεν μπορει τελικα να γονιμοποιηθει.

 

Δεν ξερω αν το περιεγραψα σωστα αλλα σας το λεω γιατι λογω της υψηλης προλακτινης που ειχα απο του φυσικου μου δεν μπορουσα να συλλαβω για χρονια και αναγκαστηκα να ριξω τις τιμες της με ορμονοθεραπεια :)

 

Όσο αυξάνεται το χρονικό διάστημα από τον τοκετό τόσο λιγότερη προλακτίνη χρειάζεται η μαμά για να έχει την ίδια γαλουχία, κάποια στιγμή η προλακτίνη μειώνεται τόσο που η περίοδος έρχεται και η ωορρηξία γίνεται κανονικά. Επειδη στο μηχανισμό εμπλέκονται και άλλες ορμόνες, έχει μεγάλη σημασία η αλληλεπίδραση αυτών των ορμονών γι αυτό και βλέπουμε τόσο μεγάλες διαφορές στην αμηνόρροια λόγω θηλασμού που μπορεί να κρατήσει από 40 μέρες (μόνο!!!) μέχρι και 3 περίπου χρόνια με ένα μέσο όρο μεταξύ 14-17 μηνών. Για τον ίδιο λόγο βλέπουμε και μεγάλες διαφορές στη γονιμότητα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

πως εξηγειται ομως η υπαρξη περιοδου ενω θηλαζεις χωρις να υπαρχει ωορρηξια?

 

Πάντως είναι μεγάλη κόπωση όταν θηλάζεις και έχεις περίοδο..ε?? Εξαντλήσε!!

 

κομματια γινεσαι! :roll:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενώ θήλαζα αποκλειστικά στον 2ο μήνα μου ήρθε πολύ αίμα και νόμιζα πως μου ήρθε η περίοδος. Το ανέφερα στην γυναικολόγο μου και το βρήκε νωρίς και με αποκλειστικό θηλασμό και ζήτησε να με δει. Στο υπερηχογράφημα είδε ότι έχω μια κύστη στη μήτρα (δεν την είχα πριν γεννήσω) και μου είπε ότι το αίμα πιθανόν να προήθλε από αυτό και να το παρακολουθήσω. Έκτοτε δεν ξαναείχα αίμα (ο μικρός είναι 5μιση μηνών) και δεν θηλάζω πια αποκλειστικά. Για να φύγει η κύστη πρέπει να πάρω αντισύλυψη αλλά προς το παρόν δεν γίνεται γιατί θηλάζω ακόμη.

 

Αγγελούδια επειδή έγραψες για πολύ αίμα δεν κοιτάς μήπως είναι καμία τέτοια περίπτωση;

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενώ θήλαζα αποκλειστικά στον 2ο μήνα μου ήρθε πολύ αίμα και νόμιζα πως μου ήρθε η περίοδος. Το ανέφερα στην γυναικολόγο μου και το βρήκε νωρίς και με αποκλειστικό θηλασμό και ζήτησε να με δει. Στο υπερηχογράφημα είδε ότι έχω μια κύστη στη μήτρα (δεν την είχα πριν γεννήσω) και μου είπε ότι το αίμα πιθανόν να προήθλε από αυτό και να το παρακολουθήσω. Έκτοτε δεν ξαναείχα αίμα (ο μικρός είναι 5μιση μηνών) και δεν θηλάζω πια αποκλειστικά. Για να φύγει η κύστη πρέπει να πάρω αντισύλυψη αλλά προς το παρόν δεν γίνεται γιατί θηλάζω ακόμη.

 

Αγγελούδια επειδή έγραψες για πολύ αίμα δεν κοιτάς μήπως είναι καμία τέτοια περίπτωση;

 

Αν επείγει το να φύγει η κύστη μπορείς να πάρεις αντισυλληπτικά. Ίσως να μειωθεί λίγο το γάλα αλλά δεν είναι αντένδειξη για το θηλασμό.

 

Αν θέλεις μπορείς να πάρεις τα mini pills, δεν ξέρω αν υπάρχουν στην Ελλάδα, αν δεν υπάρχουν μπορείς να τα παραγγείλεις από το εξωτερικό. Αυτά δεν μειώνουν το γάλα.

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου ήρθε πρώτη φορά στους 5 μήνες και μια δεύτερη τώρα πριν λίγες μερες. Πολύ αίμα όντως. Λένε οτι μπορεί να φερει παροδικη μειωση του γαλατος,αλλα ξεπερνιεται σε 2-3 μερες. Εμένα απλώς την πρωτη μερα καθε φορα πονουσε η θηλη,κατι που δε συμβαινει ποτε αλλοτε. α 8) η δευτερη φορα ηρθε με "καθυστερηση" αρκετη,φανταζομαι τιποτα δεν ειναι ρυθμισμενο ακομα.

Εμένα η περίοδος μου ήρθε 45 μέρες μετά τη γέννα :? Η μπέμπα μου είναι τώρα σχεδόν 5 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά. Άρα δεν μειώνεται σταδιακά το γάλα. 2-3 μέρες πριν την περίοδο έχει μια μικρή μείωση ειδικά στην αρχή αλλά με τον καιρό δεν φαίνεται τόσο. Οι θηλές μου ακόμη γίνονται ευαίσθητες εκείνες τις μέρες αλλά όχι κάτι αφόρητο. Ο κύκλος δεν έχει σταθεροποιηθεί ακόμα αλλά όλο κ πιο κοντά στα γνωστά μου δεδομένα πάει. Και από αίμα... καταρράκτες. Τέτοιο πράγμα δεν το έχω ξαναδεί... :shock: Τουλάχιστον έφυγε ο πόνος. Δεν πονάω πια καθόλου, ενώ πριν υπέφερα.

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Αρα Αγλαια εχει να κανει και με τη γονιμοτητα το ποτε σου ερχεται η περιοδος μετα τη γεννα,ετσι δεν ειναι; Δηλαδη μια γυναικα που "πιανει" τα παιδια με τον αερα που λενε,θα εχει περιοδο νωριτερα μετα τον τοκετο απο μια αλλη,ή κανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Αρα Αγλαια εχει να κανει και με τη γονιμοτητα το ποτε σου ερχεται η περιοδος μετα τη γεννα,ετσι δεν ειναι; Δηλαδη μια γυναικα που "πιανει" τα παιδια με τον αερα που λενε,θα εχει περιοδο νωριτερα μετα τον τοκετο απο μια αλλη,ή κανω λαθος;

 

Όχι, το πόσο εύκολα έμεινε έγκυος δεν έχει να κάνει με το πόσο νωρίς θα έρθει η περίοδος μετά τον τοκετό. Μπορεί μια μαμά να έμεινε αμέσως έγκυος και μετά να έχει 2 χρόνια αμμηνόρροιας γιατί το παιδί της θηλάζει πολύ και συχνά. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες το πόσο γρήγορα θα έρθει η περίοδος και σίγουρα η ευκολία του να μείνει έγκυος δεν είναι ένας από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου ήρθε πρώτη φορά στους 5 μήνες και μια δεύτερη τώρα πριν λίγες μερες. Πολύ αίμα όντως. Λένε οτι μπορεί να φερει παροδικη μειωση του γαλατος,αλλα ξεπερνιεται σε 2-3 μερες. Εμένα απλώς την πρωτη μερα καθε φορα πονουσε η θηλη,κατι που δε συμβαινει ποτε αλλοτε.

2-3 μέρες πριν την περίοδο έχει μια μικρή μείωση ειδικά στην αρχή αλλά με τον καιρό δεν φαίνεται τόσο. Οι θηλές μου ακόμη γίνονται ευαίσθητες εκείνες τις μέρες αλλά όχι κάτι αφόρητο. (...) Δεν πονάω πια καθόλου, ενώ πριν υπέφερα.

 

Κορίτσια ακριβώς τις ίδιες εμπειρίες έχω κι εγώ κατά την έμμηνο ρύση! Μικρή μείωση στην ποσότητα του γάλακτος, μηδέν πόνος περιόδου και ελαφρώς ερεθισμένες θηλές. Τον πόνο στις θηλές τον αποδίδω -μπορεί να κάνω και λάθος- στο ότι το παιδί θηλάζει εντονότερα και περισσότερο ως μήνυμα ζήτησης γάλακτος από τον εγκέφαλο. Πράγματι σε 1-2 μέρες η ποσότητα αποκαθίσταται.

.png
Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά, αλλά εμένα πότε θα μου έρθει περίοδος, μπας και κάνουμε κανένα αδελφάκι στην Αννούλα;;;;; :roll:

 

Ειλικρινά, έχω 20 μήνες περίπου να δω περίοδο και δεν θυμάμαι να την περίμενα με τόση αγωνία ποτέ :shock:

 

Και να πεις ότι θηλάζει τρελά η Αννούλα, καμία σχέση... :roll:

 

Ουφ τα΄πα!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά, αλλά εμένα πότε θα μου έρθει περίοδος, μπας και κάνουμε κανένα αδελφάκι στην Αννούλα;;;;; :roll:

 

Ειλικρινά, έχω 20 μήνες περίπου να δω περίοδο και δεν θυμάμαι να την περίμενα με τόση αγωνία ποτέ :shock:

 

Και να πεις ότι θηλάζει τρελά η Αννούλα, καμία σχέση... :roll:

 

Ουφ τα΄πα!

 

κι εγω ακομη περιμενω :roll:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν περιμένω πιά, μου ήρθε πριν από ένα μήνα....η αλήθεια είναι ότι δεν μου'χε λείψει καθόλου....αλήθεια, παλιότερα η περιόδος έκανε τρια χρόνια να εμφανιστεί στις γυναικες που θήλαζαν; το λέω γιατί ήταν πολύ συνηθισμένη η διαφορά τρειων χρόνων μεταξύ των παιδιών ( ο πατέρας μου για παράδειγμα έχει 4 αδερφές και έχουν 3 χρόνια διαφορά μεταξύ τους, ο πατέρας του άντρα μου, επίσης 5 αδέρφια, με 3 χρόνια διαφορά).Πως αργούσε τόσο πολύ; Θήλαζαν πολύ περισσότερο;;;

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...