Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Ελπιδούλα, δεν κατάλαβα! πως έμεινες έγκυος από ην αριστερή πλευρά αφου δεν υπήρχε σάλπιγγα και πως έγινε εξωμήτριο!!! Πού αναπτυσσόταν το κύημα δηλαδη; Καλά, τρελάθηκα με την ιστορία σου. Τι να πω! Κουράγιο...Είναι πολύ δύσκολο,το ξέρω αλλά πρέπει να είμαστε δυνατες. Αυτούς τους δύο μήνες, Απρίλιο και Μάιο του 2009, είχες κανονικά περίοδο; Δεν είχες συμπτώματα εγκυμοσύνης καθόλου; Βρε κοριτσάκι μου, μακάρι να πάνε καλά από εδώ και πέρα τα πράγματα. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και να είσαι δυνατή....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα!Margi μου αυτο που μου ειπαν πως πρεπει να εγινε ειναι πως οταν εκανα την σαλπιγγογραφια τον Φεβρουαριο λογω πιεσης που ασκηθηκε για να περασει το σκιαγραφικο ανοιξε μια μικρη οπη στο κολοβωμα στο ενα εκατοστο αριστερης σαλπιγγας που ειχε αφησει ο γιατρος μετα την λαπαροσκοπηση απο οπου περασε και το σπερμα εγινε η γονιμοποιηση και μετα το γονημοποιημενο ωαριο πηγε και κολλησε εκει αφου δεν ειχε διοδο προς την μητρα!!!Περιπτωση 1/1000000!!!

Περιοδο ειχα 3 ημερες τελη Μαρτιου και 4 ημερες τελη Απριλιου γιαυτο και δεν μου πηγε το μυαλο εκει.Ασε που ειχα κανει τελη Απριλιου τεστ και ειχε βγει αρνητικο!!!Και να σκεφτεις πως ο ανδρας μου το προηγουμενο βραδι πριν παθω την ρηξη μου ελεγε πως του φαινομαι εγγυος!!!Υπουλο πραγμα το εξωμητριο!!Μονο με την χοριακη το καταλαβαινεις!!!Τωρα συνεχιζω τις προσπαθειες κανονικα και οποτε θελει ας ερθει με το καλο.Εστω και μια μερα καθυστερηση κατευθειαν χοριακη!!Φιλια,

Ελπιδα

Link to comment
Share on other sites

Προφανως ο γυναικολογος μου θεωρησε πως δεν θα δημιουργουσε προβλημα γιατι μετα το τελος της λαπαροσκοπησης μου ειπε πως ολα πηγαν καλα και οτι ηταν πολυ ευχαριστημενος με την επεμβαση.Εξαλλου οταν επικοινωνησα μαζι του για να του πω για την ρηξη και το χειρουργειο δεν πιστευε αυτο που επαθα!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν έπαθα το εξωμήτριο, έκανα χοριακή που έδειξε 960 μονάδες. Εκανα αμέσως μετα τεστ εγκυμοσύνης και πριν προλάβω να ουρήσω έδειξε θετικό. Πολύ περίεργο αυτό που σου συνέβη. Είναι τελικά αυτό που λες : ύπουλο πράγμα το εξωμήτριο. Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο: εσένα σου ερχόταν κανονικά η περίοδος αυτούς τους δύο μήνες ή είχες καθυστέρηση;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, ρομπενούλα μου, σταμάτησαν, ευτυχώς. Σήμερα δεν πονάω καθόλου. Μπορεί να ήταν καποια μικροδιαταραχή του κύκλου. Εσύ όλα καλά;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ρομπενούλα μου, σταμάτησαν, ευτυχώς. Σήμερα δεν πονάω καθόλου. Μπορεί να ήταν καποια μικροδιαταραχή του κύκλου. Εσύ όλα καλά;

μεχρι στιγμης ναι.φοβαμαι ομωσ πολυ.την πεμπτη θα παω στη γιατρο

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!Η δικη μου ιστορια εχει ως εξης

Στις 2/12/2006 και μετα απο μια καλη εγκυμοσυνη 36 εβδομαδων ερχεται στον κοσμο ο μικρος μου αγγελος!!!Τον Νοεμβριο του 2008 και εχοντας δυο αρνητικα test κυησεως μαζι με 5 ημερες καφε υγρα αντι για κανονικη περιοδο ανακαλυπτω τελικα μεσω χοριακης η οποια σχετικα διπλασιαζοταν(εφτασε μεχρι και 9.000μον) oτι εχω εξωμητρια κυηση στο μεσο της αριστερης σαλπιγγας με εμβρυο που μεγαλωνε φυσιολογικα(ακουσαμε καρδουλα).Τελικα αφαιρεθηκε λαπαροσκοπικα το κυημα και η αριστερη σαλπιγγα(εμεινε 1 εκατοστο).Τον Φεβρουαριο του 2009 κανω σαλπιγγογραφια η οποια δειχνει την δεξια σαλπιγγα βατη και τον Μαρτιο μετα απο υπερηχο ο οποιος εδειξε ωορρηξια αριστερα (απο την μερια που δεν ειχα σαλπιγγα)εχω το οκ απο τον γιατρο μου να ξεκινησω προσπαθειες.Τον Μαϊο μπαινω επειγοντως χειρουργειο λογω ρηξης εξωμητριας κυησης αριστερα!!!!Εμεινα εγκυος απο την μερια που δεν ειχα σαλπιγγα και στο διαστημα που μεσολαβησε απο τον τελευταιο υπερηχο τον Μαρτιο ειχα κανονικα περιοδο και αρνητικο τεστ κυησεως!!!!!Μπηκα χειρουργειο με χοριακη 15000 και αιμορραγια μεχρι τους πνευμονες!!!κανενας απο τους γιατρους δεν μπορει να μου εξηγησει πως εγινε αυτο!!!Εγω παντως δεν το βαζω κατω!!Θα προσπαθησω και για δευτερο μακαρι και για τριτο.Καταλαβαινω τον πονο σας και την αγωνια γιατι τα εχω ζησει και εγω!!Να ειστε παντα δυνατες και ολα θα γινουν!!!Φιλικα,

Ελπιδα

 

 

δεν το πιστευω! τι ιστορια και αυτη!!ελπιδα μου,το θετικο ειναι οτι η αλλη η σαλπιγγα σου ειναι βατη,οποτε μπορεις ανετα να ξαναμεινεις εγκυος φυσιολογικα.Οσο για την αριστερη σου σαλπιγγα ισως θα επρεπε να μην αφησει καθολου....εμενα οταν κατα την διαρκεια της επεμβασης μου περασε το υγρο,να φανταστεις απο την δεξια δεν περασε καθολου,εφτασε στην ενωση με την μητρα και δεν περασε καθολου στην σαλπιγγα...και απο την αριστερη που μου την ειχε αφαιρεσει περασε το υγρο στην κοιλια,ετσι μου "καυτηριασε" σε εκεινο το σημειο την σαλπιγγα γι αυτον ακριβως τον λογο....για το 1/1000000.

Το οτι το υγρο δεν περασε καθολου στην δεξια μου σαλπιγγα μου αποκλυει το ενδεχομενο εγκυμοσυνης...ακομη και εξωμητριο....(υποθετω δηλαδη)

Ολα θα πανε καλ για ολες μας,αρκει να εχουμε πιστη σε αυτο που τοσο πολυ θελουμε και θα πραγματοποιηθει....

Link to comment
Share on other sites

εμενα τελικως μπορειτε να μου πειτε για ποιο λογο μου αφησε τη σαλπιγγα?

για την περιπτωση που ισως λειτουργει κανονικα?

και σε μενα μετα την επεμβαση ειχε πει οτι ολα πηγαν σουπερ. αλλα τοτε δεν ηξερα και δεν ειχα αποριες επι του θεματος. τωρα εχω αλλαξει γυναικολογο οποτε μαλλον με την απωρια θα μεινω.

και η πλακα ειναι οτι πηγα στο συγκεκριμενο γυναικολογο μονο για την επεμβαση γιατι εχει πολυ καλη φημη και εμπειρια... anyway τωρα εκει που παω νιωθω πιο σιγουρη. την επομενη φορα θα την βομβαρδισω με τις ερωτησεις μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xxx μου,νομίζω ότι έτσι πρέπει να κάνει ένας σωστός χειρούργος.Αφαιρεί τη σάλπιγγα μόνο αν έχει υποστεί ανεπανόρθωτη ζημιά και ειδικά αν είναι προχωρημένη η εγκυμοσύνη.Σε περίπτωση που την προλάβει την αρχή,κάνει μία μικρή τομή,καθαρίζει τη σάλπιγγα και είναι πολύ πιθανό να λειτουργήσει κανονικά!!Δεν αφαιρούν έτσι τη σάλπιγγα χωρίς λόγο.Εμένα μου την αφαίρεσε γιατί ήμουν σχεδόν 6 εβδομάδων και επειδή ήταν γεμάτη συμφύσεις,κατεστραμμένη δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρκτά προβλήματα θα δημιουργήσει μόνο αν γίνει υδροσάλπιγγα.Αν γίνει υδροσάλπιγγα τότε χρειάζεται αφαίρεση...Αν είναι κλειστή δε δημιουργεί κανένα πρόβλημα παρά μόνο ότι δε λειτουργεί...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσια.Εγω σκεφτομαι οτι παραμονες χριστουγεννων θα εχω την απαντηση απο την εξωσωματικη και ή θα κανουμε μαυρα χριστουγεννα ή θα χεσ**** απο τη χαρά μας..Μαυρη αγωνία εχω...

Link to comment
Share on other sites

MHTSH μου,μην σκέφτεσαι έτσι!!!!!!!!Όλα θα πάνε καλά!!!!!!!!Κι εγώ που νόμιζα ότι δεν είχε πετύχει η εξωσωματική και όλο έκλαιγα βγήκε μια χοριακή στα ύψη!!!!!!!Να είσαι αισιόδοξη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρκτά προβλήματα θα δημιουργήσει μόνο αν γίνει υδροσάλπιγγα.Αν γίνει υδροσάλπιγγα τότε χρειάζεται αφαίρεση...Αν είναι κλειστή δε δημιουργεί κανένα πρόβλημα παρά μόνο ότι δε λειτουργεί...

 

ελα, που ομως σκιαγραφικο υγρο δεν περασε αλλα ειχα και 2η φορα εξωμητριο το οποιο αποβληθηκε μονο του?

και λεμε εξωμητριο γιατι ειχα τις σχετικες ενοχλησεις, το αιματακι και τις περιεργες χοριακες!!!!

 

μητση καλα αποτελεσματα!!! κατι μου λεει οτι θα εχεις σουπερ χριστουγεννα φετος. το πασχα ισως νιωσεις αβολα....γιατι η κοιλιτσα θα σε εμποδιζει στο σουβλισμα του οβελια :)

ola kala 8a pane don;t worry!

Link to comment
Share on other sites

xxx μου,για να καταλάβω.Έχεις και τις 2 σάλπιγγες ή μόνο τη μία???Αν έχεις 2 σάλπιγγες και η μία είναι κλειστή,τότε μία λύση θα ήταν να παρακολουθείς την ωορρηξία σου ώστε να έρθεις σε ελεύθερη επαφή μόνο όταν κάνεις ωορρηξία από την ανοικτή σάλπιγγα.Αν πάλι έχεις μία σάλπιγγα κι αυτή κλειστή και έχεις κάνει και 2 εξωμήτριο,πιστεύω ότι η καλύτερη λύση είναι η εξωσωματική!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν έπαθα το εξωμήτριο, έκανα χοριακή που έδειξε 960 μονάδες. Εκανα αμέσως μετα τεστ εγκυμοσύνης και πριν προλάβω να ουρήσω έδειξε θετικό. Πολύ περίεργο αυτό που σου συνέβη. Είναι τελικά αυτό που λες : ύπουλο πράγμα το εξωμήτριο. Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο: εσένα σου ερχόταν κανονικά η περίοδος αυτούς τους δύο μήνες ή είχες καθυστέρηση;

Margi μου τον Μαρτιο που ξεκινησα να εχω ελευθερες επαφες και εγινε η συλληψη απο την μερια που ελειπε η σαλλπιγγα η περιοδος ηρθε 5 ημερες νωριτερα και κρατησε 2 ημερες μονο γιαυτο και πριν την επομενη περιοδο εκανα τεστ (Predictor για την ακριβεια) και βγηκε αρνητικο.Η περιοδος τον Απριλιο ηρθε φυσιολογικα γιαυτο και δεν μου πηγε το μυαλο για κυηση και μαλιστα εξωμητρια.Μετα απο 15 ημερες ομως επηλθε η ρηξη του κυηματος και μαλιστα με χοριακη 14000.Αν ειχα κανει χοριακη αντι για τεστ θα ειχα γλυτωσει τουλαχιστον τα χειροτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

evi,

εχω 2 σαλπιγγες εκ των οποιων η μια φαινεται να ειναι κλειστη και εκει κανω τα εξωμητρια.

παρακολουθουσα την ωορηξια και ετσι εμεινα και εγκυος. βεβαια ακομη και ωορηξια να γινει απο την πλευρα της υγιους σαλπιγγας μπορει το ωαριο να περασει στην αλλη σαλπιγγα οποτε.....χρειαζεται και λιγο τυχη!

Link to comment
Share on other sites

Σπανίως πάει από την άλλη σάλπιγγα,σχεδόν ποτέ,η πιθανότητα είναι ελάχιστη.Επομένως να σκέφτεσαι θετικά και να προσπαθήσεις να μείνεις έγκυος από την καλή πλευρά!!Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο μενα...Χαιρομαι πολυ που ειμαι στην παρεα σας....μου δινεται δυναμη....να ξερω, οτι εστω κ με μια σαλπιγγα, εχουμε πιθανοτητες.....

Εγω ειμαι σπιτι στην αναρρωση κοριτσια.....ειχα εξωμητριο στη δεξια μου σαλπιγγα...το πρωτο μου σπορακι.....εχω μαζεψει τις δυναμεις μου, να μη φοβηθω κ να συνεχισω....

 

Να σας ρωτησω...μετα απο ποσο καιρο σας ειπε ο γιατρος οτι μπορειτε να βαλετε παλι μπρος κ τι εξετασεις κανατε???

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά, κοριτσάκι μου. Λυπαμαι πολύ γι' αυτό που σου συνέβη. Τα έχουμε περάσει πολλές από εδώ μέσα όλα αυτά και σε καταλαβαίνουμε απόλυτα. Εύχομαι πολύ σύντομα να μείνεις έγκυος και να πάνε όλα καλά. Εγώ άφησα 3 κύκλους να περάσουν και μετά ξεκίνησα. Τώρα είμαι στον τρίτο μήνα προσπαθειών. Μετά το εξωμήτριο, το μόνο που έκανα ήταν ένας υπέρηχος και μία εξάταση κολπικού υγρού. Ρώτησα για σαλπιγγογραφία και μου είπαν να κάνω αφού κλείσουν 6 μήνες και δεν έχω μείνει ακόμα έγκυος. Να μην σε πάρει από κατώ, εντάξει; Προσπάθησε όσο μπορείς να σκέφτεσαι θετικά...:-P

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι margi μου...χαιρομαι πολυ που με καταλαβαινεις....οπως κ εγω εσενα αλλωστε κ σου ευχομαι γρηγορα μανουλα!!!!! Ειναι ακομα νωρις να σκεφτομαι το ποτε θα βαλω μπρος κ παλι αλλα καταλαβαινεις την αγωνια μου....εμενα ο γιατρος ειδε την αλλη σαλπιγγα κ μου ειπε οτι ειναι καθαρη...εγω του μιλησα για σαλπιγγογραφια κ μου ειπε θα δουμε...μου ειπε ομως να περιμενω 6 μηνες!!! Οχι 3 κυκλους....αλλωστε λεει, πρεπει να σταθεροποιηθει κ η περιοδος πρωτα...

Υπερηχο το καταλαβαινω, εξεταση κολπικου υγρου γιατι εκανες?

Link to comment
Share on other sites

περαστικα konstanss,σε καταλαβαινω πολυ καλα....Ολες το εχουμε περασει εδω και η μια δινει κουραγιο την αλλη.Ολα θα πανε καλα,σκεψου οτι εφοσον η αλλη σαλπιγγα σου ειναι καθαρη,δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.Σου ευχομαι γρηγορα εγκυουλα και οτι χρειαστεις .......;);) ειμ αστε εδω η μια για την αλλη!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...