Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Margi μου,μην αγχώνεσαι!!Μπορεί αυτό το μήνα να είχες ωορρηξία από την πλευρά που δεν έχεις σάλπιγγα!!Αν σε ανακουφίζει να κάνεις υπερήχους,κάνε το!!Μπορεί όμως να σε αγχώσει κιόλας!!!Το καλύτερο από όλα νομίζω ότι είναι αυτό που είπες!Να προσπαθήσεις χωρίς άγχος για 6 μήνες και μετά να κάνεις εξετάσεις,για να δεις το επόμενο βήμα!!

Την άλλη εβδομάδα ξεκινώ τους υπερήχους για να δούμε πότε είναι η κατάλληλη μέρα για την ωοληψία.Υπολογίζεται προς το τέλος της άλλης εβδομάδας!!!Οι πιθανότητες που έχω να μείνω έγκυος είναι όσες μία φυσιολογική σύλληψη κάθε μήνα,γιατί κάνω σε φυσικό κύκλο και όχι με ορμόνες...Θα δείξει!!Φιλάκια πολλά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eβη μου, μακάρι να πάνε όλα καλά για σένα. Ευχομαι τον άλλο μήνα να μας ανακοινώσεις ευχάριστα νέα. Για να καταλάβω, θα γονιμοποιηθεί μόνο ένα ωάριο, σωστά; Αχ, μακάρι να πιαστεί καλά και να μην χρειαστεί να κάνεις καμία άλλη προσπάθεια, κοπέλα μου.

Εγώ πρέπει να είχα ωορρηξία από την καλή μου πλευρά, γιατί είχα πάει στο νοσοκομείο την 10η μέρα για κάτι πονάκια που είχα και μου είπε η γιατρός ότι μάλλον η δεξιά ωοθήκη θα κατεβάσει ωάριο. Εγώ χάρηκα και είπα μήπως το πετύχαμε. Γι αυτό απογοητεύτηκα. Το πήρα απόφαση: θα παρακολουθώ την ωορρηξία μου. Μπορεί για 2-3 μήνες να κάνω ωορρηξία από τη λάθος πλευρά. Να το ξέρω και να μην περιμένω τίποτα. Γιατί αλλιώς θα αναρωτιέμαι συνεχώς. Μόλις περάσουν 6 μήνες ωορρηξίας από την καλή πλευρά τότε θα δω τι θα κάνω. Πάντως έχω πολλά νεύρα τις δύο τελευταίες μέρες. Σκέφτομαι συνέχεια πόσο άδικο είναι για πολλά κορίτσια να ταλαιπωρούμαστε συνέχεια και να μην βλέπουμε αποτέλεσμα και τρελαίνομαι. Γιατί να είναι τόσο δύσκολο, ρε γαμώτο;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και καλό μήνα. Τι κάνετε, κοριτσάκια; Εβη, έχουμε κανά νεότερο; Εγώ τίποτα. Αποφάσισα αυτόν το μήνα να μην μετρήσω ούτε γόνιμες, ούτε να πάω στο γιατρό να δω την ωορρηξία μου, όπως είχα πει. Το προβλημα που έχω είνει το άγχος σου. Πως θα μπορέσω να το καταπολέμήσω και να αρχίσω να σκέφτομαι θετικά δεν ξέρω. Εβλεπα κι ένα άσχημο όνειρο χθες! Μου χάλασε όλη τη διάθεση κυριακάτικα.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Margi μου,χθες έκανα την εμβρυομεταφορά...είμαι στην αναμονή και έχω πολλή αγωνία!!Σε καταλαβαίνω απόλυτα,αλλά πρέπει να φανούμε δυνατές!!φιλάκια πολλά και μην αγχώνεσαι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εβη μου, περιμένω περίοδο 15 Νοεμβρίου. Μακάρι να μην μου έρθει! Μακάρι να πετύχει η εξωσωματική και να αρχισουμε να μιλάμε για πιο ευχάριστα πράγματα. Θα τα πούμε τότε λοιπόν. Θα προσεύχομαι και για σένα. Φιλιά.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα.Γραφω με αφορμη,την εξωμητρια κυηση απο την οποια και αναρωνω.προχθες εκανα επεμβαση λαπαροσκοπικα και μου αφαιρεσαν την αριστερη μου σαλπιγγα η οποια καταστραφηκε λογω οτι η εγκυμοσυνη προχωρησε αρκετα -7 περιπου εβδομαδων!! Η δεξια μου σαλπιγγα δεν ειναι και στα καλυτερα της...ο γιατρος μου ειπε οτι αυτο προεκυψε απο παλιες φλεγμονες.Θελω παρα πολυ ενα μωρακι,αλλα φοβαμαι για δευτερο εξωμητριο.Η ψυχολογια μου ειναι σε χαλια κατασταση και δεν ξερω κατα ποσο μπορω να αποφυγω 2η εξωμητριο.Αν γνωριζει καποιος κατι ας με βοηθησει:(....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα.Γραφω με αφορμη,την εξωμητρια κυηση απο την οποια και αναρωνω.προχθες εκανα επεμβαση λαπαροσκοπικα και μου αφαιρεσαν την αριστερη μου σαλπιγγα η οποια καταστραφηκε λογω οτι η εγκυμοσυνη προχωρησε αρκετα -7 περιπου εβδομαδων!! Η δεξια μου σαλπιγγα δεν ειναι και στα καλυτερα της...ο γιατρος μου ειπε οτι αυτο προεκυψε απο παλιες φλεγμονες.Θελω παρα πολυ ενα μωρακι,αλλα φοβαμαι για δευτερο εξωμητριο.Η ψυχολογια μου ειναι σε χαλια κατασταση και δεν ξερω κατα ποσο μπορω να αποφυγω 2η εξωμητριο.Αν γνωριζει καποιος κατι ας με βοηθησει:(....

Κοπελα μου,ο μονος που ισως μπορει αυτη την στιγμη να σε βοηθησει ειναι ο γιατρος σου δινοντας επιλογες και λυσεις στο ζητημα σου.Απο οσα εχω διαβασει απο εδω μεσα,πολλα κοριτσια εχουν μεινει εγκυος με μια μονο σαλπιγγα!!...δεν περασες και λιγα και εχεις καθε δικαιωμα να εισαι στεναχωρημενη,αλλα πρεπει να το δεις αισιοδοξα για να ερθει πιο γρηγορα το επιθυμητο!!!....σου ευχομαι τα καλυτερα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

emi 30, μπορώ να σε καταλάβω απόλυτα αφού κι εγώ έχω χάσει την αριστερή σάλπιγγα μετά από εξωμήτριο που είχα το καλοκαίρι. Την ίδια ψυχολογία έχω κι εγώ, 4 μήνες μετα....Φοβάμαι πάρα πολύ, ακόμα κλαίω κρυφά τα βράδια και παρακαλώ το Θεό να με βοηθήσει να συνέλθω και να μπορέσω επιτέλους να κάνω ένα παιδάκι που τόσο πολύ επιθυμώ. Το μόνο που μπορώ να σε συμβουλέψω είναι να κάνεις υπομονή και να μην αγχώνεσαι.( "δάσκαλε που δίδασκες και λόγο δεν εκράτεις" ) Ξέρω ότι είναι δύσκολο το μην φοβάσαι, αλλά θα το προσπαθήσουμε όλες μας με όσες δυνάμεις διαθέτουμε. Σου εύχομαι καλή ανάρρωση και πολύ σύντομα να ξεχαστούν όλα.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Η αγαπημένη μου Margi με κάλυψε απολύτως...Δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά τα δυσάρεστα.Ο χρόνος όμως είναι γιατρός.Εμένα πια μου φαίνεται πολύ μακρινό και ο στόχος μου τώρα είναι να αποκτήσω ένα παιδάκι.Και όλες θα τα καταφέρουμε!!Είμαι σίγουρη!!Μετά από μία τέτοια δοκιμασία το δώρο θα μας έρθει!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο πιστεύω, evi. Eχουμε ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ, έχουμε στενοχωρεθει, δεν μπορεί κάποια στιγμή θα μας χαμογελάσει κι εμάς η τύχη. Πάντως πιστεύω ότι κάθε απώλεια κρύβει πόνο και δάκρυα, απλά αυτή η άσχημη εμπειρία του εξωμητρίου είναι ακόμη πιο επώδυνη, γιατί η γυναίκα τις περισσότερες φορές χάνει τη σάλπιγγα, σημαντικότατο αναπαραγωγικό όργανο, οπότε η ψυχολογία της γαμ....( σόρυ γαι την έκφραση, αλλά ταιριάζει απόλυτα). Μπαίνει λοιπόν στο τρυπάκι να αναρωτιέται τι γίνεται, πότε έχει ωορρηξία από την καλή πλευρά, και μήπως το ξαναπάθει, και μετά τι θα κάνει, και παέι λέγοντας.

Ας ελπίσουμε πολύ σύντομα όλα αυτά να αποτελούν ένα άσχημο όνειρο που δεν θα το θυμόμαστε, γιατί θα έχουμε μωράκι που θας μας κοιτάει στα μάτια και θα μας κάνει να ξεχνάμε κάθε δυσκολία που περάσαμε.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι για ολες μας το καλυτερο και να δινει κουραγιο η μια στην αλλη.Θα προσπαθω καθε μερα να διωχνω τις φοβιες μου και ελπιζονας να ερθει καποια στιγμη ενα μωρακι....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε; εβη, πως είναι η ψυχολογία σου; ελπίζω να πάνε όλα καλά. Εγώ σήμερα δεν πήγα στην δουλεια. Ζαλιζόμουν πάρα πολύ το πρώι. Τώρα είμαι πολύ καλύτερα. Δεν σας κρύβω ότι πέρασε από το μυαλό μου μήπως είμαι έγκυος, αλλά και πάλι δεν νομίζω. Αρχισε να πονάει λίγο η κοιλιά μου. Πόνοι περιόδου μοιάζουν. 15 του μηνός περιμένω. Εβη μου, μακάρι να μην αδιαθετήσει καμιά μας!!!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Margi μου,στο εύχομαι ολόψυχα.Καλά είμαι,αλλά δεν έχω κανένα απολύτως σύμπτωμα.Μου λένε κοπέλες βέβαια ότι πολλές δεν είχαν και τελικά ήταν έγκυες...Το τεστ θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια! Ελπιζω να ειστε καλα και να μην σας ερθει περιοδος! margi και evi πραγματικα ευχομαι να γινει το θαυμα και να ακουσουμε ευχαριστα και απο τις δυο.Εγω χθες πηγα στον γιατρο,η δεξια σαλπιγγα δεν ειναι σε καλη κατασταση,οποτε εχω πολυ λιγες ελπιδες για φυσιολογικη εγκυμοσυνη.Εχω στενοχωρηθει παρα πολυ,αλλα προσπαθω στο βαθος να εχω ελπιδες..... καλα αποτελεσματα και στις δυο!!

Link to comment
Share on other sites

Emi30,σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!!Ξέρω 2 περιπτώσεις με μία σάλπιγγα και όχι καλή να έχουν κάνει παιδάκια!Αλλά και το χειρότερο σενάριο να πάρουμε ότι δε θα λειτουργήσει σωστά πρέπει να σκεφτείς πόσο τυχερή είσαι που ζεις στο 2009 και όχι στο 1900 και μπορείς να κάνεις παιδάκια με τη βοήθεια της επιστήμης!!!!!!!Και σκέψου μία φορά έγκυος ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ!!!!!!!!!Όλα θα πάνε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω eimai me th mia salpigga που ημουν απογοητευμενη και μου λεγαν τα δικα τους οι γιατροι!ειμαι εγκυος φυσιολογικα!δεν το πιστευα!η αγια ειρηνη με βοηθησε.θα μεινετε ολες εγκυες σας το υπογραφω.εμεις ειχαμε θεματακι και με τοι σπερμα.καντε την προσευχη σας μονο

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

ρομπενουλα μπραβοοο!!συγχαρητηρια! ημουν παρουσα στην ονλαιν μεταδοση με το τεστ προχθες!! μπραβο κοριτσι μου,σου ευχομαι να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη και με το καλο να κρατησεις αγκαλια το μωρακι σου! εβη εχεις πραγματικα δικιο,αλλα ειμαι λιγο μπερδεμενη,ο γιατρος απο την μια μου ειπε οτι η σαλπιγγα μου δεν ειναι "σοι" και μπορει να μου ξανακανει εξωμητριο και οταν τον ρωτησα αν θα πρεπει να προσεχουμε,μου ειπε οχι.Αν ξαναεχουμε εξωμητριο θα παμε μετα για εξωσωματικη.Με ρωτησε αν εγω μπορω να ξανααντιμετωπισω μια τετοια κατασταση?? πραγματικα θελω πολυ να μαθω τι πιθανοτητες εχω ξανα για εξωμητριο.Εχετε ακουσει παρομοιες περιπτωσεις?Αν καταλαβα καλα ρομπενουλα κι εσενα η σαλπιγγα σου δεν ηταν σε καλη κατασταση?ειχε συμφυσεις? τι ακριβως σου ειχαν πει?sorry που σε φορτιζω,ξερω οτι το σημαντικοτερο τωρα ειναι η εγκυμοσυνη σου,αλλα ελπιζω να με καταλαβαινεις.....

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα σ' ευχαριστω ρομπενουλα!μου δινει δυναμη να ξερω οτι υπαρχουν περιπτωσεις σαν την δικη μου και καταφεραν με φυσιολογικο τροπο να μεινουν εγκυος.καλη εγκυμοσυνη και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Emi μην στενοχωριέσαι καλή μου. Να δεις που δεν θα το ξαναπάθεις. Καμια μας δεν θα το ξαναπάθει! Παίρνουμε θάρρος από τη Ρομπενούλα και προχωράμε δυνατά. Με πίστη και αισιοδοξία. Να δεις που σε λίγο καιρό θα αναγγείλουμε κι εμείς τα ευχάριστα!!!:D

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...