Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Περιμένω να αδιαθετήσω στς 15 του μηνός. Είναι ο δεύτερος μήνας προσπαθειών. Δε νομίζω να είμαι έγκυος. Αρχισε να με πονάει και η κοιλιά μου, οπότε όπου να' ναι θα εμφανιστεί η κακούργα....Αδημονώ, αδημονώ να έρθει η ώρα που θα δω θετική χοριακή και ακόμα περισσότερο όταν θα δω σποράκι μέσα μου. Καμια φορά το φαντάζομαι και συγκινούμαι τόσο που βάζω τα κλάμματα μόνη μου!! Νομίζω ότι αν γίνει αυτό το θαύμα θα λατρέψω όλον τον κόσμο.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

διαβασα τα μηνυματα σας κα δακρυσα οτι ακριβως ενιωθαπριν λιγες μερες.κατι που θα αλλαξει σε μια στιγμη κοριτσια μου.και εγω πονουσα κανονικα μαλιστα την 25 μερα ειδα καφε και εβαλα σερβιετα αλλα μετα σταματησε ενω συνεχιζα να ποναω

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

robenoula εισαι ζωντανο παραδειγμα προς μιμηση.Oλες οι ιστοριες με αισιο τελος μας δινουν δυναμη να προσπαθουμε και να ελπιζουμε.Ευχομαι να πανε ολα καλα για ολες μας και σε λιγο καιρο να ανταλλασουμε αποψεις για τα μικρα μας ζουζουνακια!φιλια πολλα!!:-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω κοριτσια μου ευχομαι γρηγορα εγκυες!θα ερθει θα δειτε.φανταστειτε οτι σκεφτομουν για εξωσωματικη το καλοκαιρι.μακαρι να πανε ολα καλα για ολες μας

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπραβοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!:D:D:D:D

evi μου συγχαρητηρια!!!!! σου εστελνα θετικη ενεργεια !!!! 10000000 μπραβο!!! να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη,να το χαρεις και να προσεχεις τον εαυτο σου και το σπορακι σου!!!!!!:-P:razz::-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

Evi μου!!! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!! Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χάρηκα! Ανατρίχιασα πραγματικά. Αχ, μακάρι να πάνε όλα καλά! Τι ωραίος μήνας ήταν αυτός βρε κορίτσια! Αντε, εύχομαι να βγει και να έχουν προστεθεί κι άλλες εγκυμονούσες. Καλα κορίτσια δεν αντέχω, θα σας το εξομολογηθώ, αν θέλετε πιστέψτε το : όταν αρχίσαμε να επικοινωνούμε σας αισθάνθηκα πολύ κοντά μου ( ειδικά εσένα εβη, γιατί περάσαμε τα ίδια). Τη γιορτή της Φανερωμένης, μετά από κάποια μηνύματα που ανταλλάξαμε ( εσύ τότε Ρομπενούλα ήσουν πολύ απογοητευμένη μετα τις εξετάσεις του συζύγου σου), πήγα σε μια εκκλησιά, στην εκκλησία της Αγίας Φανερωμένης. Ειλικρινά σας μιλάω κορίτσια προσευχήθηκα και για σας. Μάλιστα σας αποκάλεσα με τα ψευδωνυμά σας και παρακάλεσα την Παναγία να σας βοηθήσει. Μην με παρεξηγέσετε. Ειλικρινά το έκανα και εισακούστηκαν οι δικές μου και οι δικές σας, φαντάζομαι, προσευχές. Να είστε καλά, να είναι τελειόμηνες οι εγκυμοσύνες σας και να μας δίνετε κουράγιο. Τώρα emi30 Θα ακολουθήσουμε κι εμείς. Τα κοριτσάκια προηγούνταν......

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

ναι margi μου!!χαρηκα παρα πολυ για τα κοριτσια και τωρα ειναι η σειρα μας!!! εσυ... και σ'ακολουθω!! εγω το φιλοσοφισα πολυ και αποφασισα να βλεπω θετικα τα πραγματα και πλεον ειμαι σιγουρη οτι κι εμεις σε λιγο καιρο θα πουμε τα ευχαριστα!!! Αλλωστε αν θυμαμαι καλα εσυ την κυριακη ΔΕΝ πρεπει να αδιαθετησεις.....Αντε να συνεχισουν τα ευχαριστα!!!!;);););):D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

μπράβο εμι. Ετσι να σκέφτεσαι : θετικά. Και να δεις που όλα θα πάνε καλά. Εσύ πότε θα ξεκινήσεις προσπάθειες; Αλήθεια πόσο χρονών είσαι; Εγώ είμαι 34 μισό. Να φανταστείς ότι είχαμε ξεκινήσει προσπάθειες απ' όταν ήμουν αρραβωνιασμένη, εδώ και 3 χρόνια σχεδόν κι έλεγα μέχρι τα 35 μου θα έχω κάνει τα παιδάκια μου. Πώς τα φέρνει η ζωή! Τέλος πάντων...Ας είμαστε τουλάχιστον καλά από εδώ και πέρα και όλα τα δυσάρεστα θα ξεχαστούν. Α, και μακάρι να μην αδιαθετήσω αν και οι πόνοι περιόδου καλά κρατούν:-(:-(:-( Δεν πειράζει όμως. Σιγά- σιγά θα έρθει και η πολυπόθητη εγκυμοσύνη.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 30 margi μου. μετα τον επομενο κυκλο μου μαλλον θα ξεκινησουμε... το βλεπω αισιοδοξα μονο και μονο επειδη καταφερα εστω μια φορα να μεινω εγκυος,ανεξαρτητα που ηταν ατυχη....οσο για σενα .....ισως ακουσουμε τα ευχαριστα απο τωρα!!! ανυπομονω πραγματικα να μου πεις αποτελεσματα ....χωρις αγχος βεβαια......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Margi μου,πάντως να ξέρεις ότι και η εγκυμοσύνη έχει πονάκια περιόδου.Είχα δυο μέρες και μετά κόπασαν και πηγαινοέρχονται.Έκανα χοριακή χθες 224.Αύριο ξανακάνω να δούμε πώς πάμε!!Σας το έχω ξαναπεί και σας το ξαναλέω:μία φορά έγκυος πάλι έγκυος!!ΌΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!!ΣΕ ΟΛΕΣ!!!!!Είναι το τυχερό τόπικ αυτό!!!!!!!!!Μη χάνετε τις ελπίδες σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου, αδιαθέτησα σήμερα το πρωι. Δεν στενοχωρέθηκα καθόλου, ούτε έκλαψα, τίποτα...Θα μείνω τον επόμενο μήνα ή όποτε θελήσει το μωρό να έρθει. Πάντως θα μείνω κάποια στιγμή. :D

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

margi καλα κανεις και δεν στενοχωριεσαι.δεν υπαρχει περιπτωση να μην μεινουμε εγκυος.αφου εγινε μια φορα θα ξαναγινει!! αυτο ειναι το μονο σιγουρο.Μαλλον χριστουγενιατικο θα ερθει το σπορακι σου!!!

evi σου ευχομαι να πανε ολα καλα και σε λιγο καιρο να κρατας αγκαλια το μωρακι σου!! να μας λες τα νεα σου,μας κανει πολυ καλο να ακουμε ευχαριστες εξελιξεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Margi μου,πάντως να ξέρεις ότι και η εγκυμοσύνη έχει πονάκια περιόδου.Είχα δυο μέρες και μετά κόπασαν και πηγαινοέρχονται.Έκανα χοριακή χθες 224.Αύριο ξανακάνω να δούμε πώς πάμε!!Σας το έχω ξαναπεί και σας το ξαναλέω:μία φορά έγκυος πάλι έγκυος!!ΌΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!!ΣΕ ΟΛΕΣ!!!!!Είναι το τυχερό τόπικ αυτό!!!!!!!!!Μη χάνετε τις ελπίδες σας!!!

Πολλές ευχές και από μένα...Να πάνε όλα καλά... Είχα ξεκινήσει και εγώ διαδικασία για εξωσωματική αλλά σταμάτησα τις ενέσεις γιατί είμαι (και 'γω) έγκυος! Το έμαθα την Τετάρτη και τώρα περιμένω τα αποτελέσματα της 2ης β'χοριακής...

Αν δεν κάνω λάθος είμαστε στο ίδιο κέντρο...Ποιος γατρός σε παρακολουθεί; Αν θέλεις στείλε μου πμ

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και πάλι,Αθηνά μου!!!

Margi μου,καλά κάνεις και δεν στεναχωριέσαι!!!Λογικά θα είχες ωορρηξία από την πλευρά που δεν έχεις σάλπιγγα.Πού θα πάει θα πέσει από την άλλη και θα το τσακώσουμε το μπεμπέ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αthina, συγχαρητήρια!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά από εδώ και στο εξής.

Εβη μου, να προσέχεις από εδώ και πέρα και να είσαι ήρεμη. Θυμάσαι που σου είχα πει τον 15Αυγουστο πως την επόμενη χρονιά θα είσαι με μωράκι; Τελικά βγαίνουν όσα λέω ( χι! χι! ). Κορίτσια ένα περίεργο πράγμα. Εχω πολύ καλή διάθεση κι εγώ και ο αντρούλης μου! Ας αδιάθετησα. Είμαστε και οι δυο πολύ αισιόδοξοι αυτή τη φορά κι εγώ είμαι τόσο ήρεμη! Σαν να έγινε κάποιο θαύμα....κι άλλαξε όλη μου την ψυχολογία.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?

Τελικά τίποτα δεν είναι ικανό να σταθεί εμπόδιο για κάτι που θέλεις πολύ.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ κοριτσάκι μου, να έχεις μια απολαυστική, τελειόμηνη εγκυμοσύνη που να καταλήξει σε ένα υγιέστατο μωρό...

Πολύ χάρηκα κουκλίτσα!!!:P:p:p

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι να κάνω; Απο το πρωι δεν ξανάδα άλλο αίμα. Και τώρα ξαφνικά η σκέψη ότι μπορεί και να είμαι έγκυος με τρομάζει ξαφνικά. Φοβάμαι...Είχα και μία συζήτηση με μία φίλη μου που κάνει ειδικότητα στη γυναικολογία και μού είπε πως μετά από αυτό που έπαθα πρεπει να κάνω οπωσδήποτε σαλπιγγογραφία πριν μείνω έγκυος, γιατί μετά από ένα χειρουργείο δημιουργούνται πολλές συμφύσεις στην κοιλιακή χώρα και μπορεί να έχει επηρεαστεί η υγιής σάλπιγγα. Ηταν πολύ σοβαρή και μού είπε να μην το αμελήσω. Εμένα κορίτσια κανείς γιατρός δεν μού είπε να κάνω σαλπιγγογραφία. ( 3 διαφορετικούς ρώτησα ) μόνο η μία από αυτούς το συνέστησε αλλά όταν της είπα ότι ο γιατρός έκανε και τεστ διαβατότητας και είπε ότι όλα καλά, τότε είπε κι αυτή ότι δεν χρειάζεται να κάνω σαλπιγγογραφία. Η φίλη μου όμως επιμένει. Θα πάω κορίτσια. Μόλις τελειώσει η περίοδος θα πάω να δω τι γίνεται. Θα μού έρθει όμως η περίοδος; Κιαν δεν έρθει, θα πάνε όλα καλά;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Δε θα συμφωνήσω με τη φίλη σου και μην αγχώνεσαι με το τι σου λέει ο καθένας σε παρακαλώ!!!!!!!!!!!!!Εμένα μου είχαν πει να κάνω σαλπιγγογραφία μετά το πέρας 6μηνου ή και χρόνου αν δε συνελάμβανα και όχι αμέσως.Μετά τα χειρουργεία γίνονται μερικές φορές συμφύσεις αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα ούτε ότι θα χαλάσει η άλλη σάλπιγγα.Αν είναι δυνατόν και πώς τόσες γυναίκες κάνουν τα παιδάκια τους με μία σάλπιγγα.Επίσης να σου πω την κουβέντα του γιατρού μου:Ακόμα κι αν κάνεις σαλπιγγογραφία και όλα δείξουν καλά δεν αποκλείεται ένα νέο εξωμήτριο.Οι σάλπιγγες είναι πολύ ευαίσθητα όργανα.

Τη ροή του αίματός σου να προσέξεις.Αν δεις μόνο καφέ σταγόνες όλο το ΣΚ να πάς να κάνεις χοριακή τη Δευτέρα.Αν υπάρχει έστω και λίγο αιματάκι στην αρχή και είσαι έγκυος δε σημαίνει απαραίτητα εξωμήτριο.Μία φίλη μου που είχε εξωμήτριο ξαναείδε αιματάκι στην επόμενη εγκυμοσύνη αλλά δεν ήταν εξωμήτριο και όλα πήγαν καλά!!Περιμένουμε νέα σου και να προσέχεις!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα ηθελα να σας πω την δικια μου ιστορια.Πριν δυο χρονια εκανα εγχειριση (λαπαροσκοπιση) γιατι ειχα κυστη στην ωοθηκη.Ολα καλα!Μεχρι τωρα που πηγα στην Γυναικολογο φετος(οπωσς και καθε χρονο)γιατι εχει περασει ενα χρονος προσπαθειας συλληψης με τον αντρα μου.Εκτος οτι δεν μπορουσε να εντοπισει την οωθηκη,που στην ουσια μικρενει καθε χρονο.Τωρα η γιατρος μου ζηταει το dvd της εγχειρισης ,για να δει τι εκαναν και μπαινουμε σε διαδικασια εξετασεων και εγω αλλα και ο συζυγος.Αρχιζουμε με ελεγχο ορμονων εγω και ο συζυγος με καλλιεργεια σπερματος και θα δουμε αργοτερα για σαλπιγγογραφεια.Αχ πραγματικα δεν ξερω τι να σκεφτω.Μια στεναχωριεμαι,μια νευριαζω για το αν μου εκαναν ζημια στην εγχειριση και απο την αλλη λεω θα υπαρχει λυση.Το αλλο που μου ειπε η γιατρος ειναι να ηρεμισω...

Αν θελετε και εχετε περασει κατι τετοιο σας παρακαλω δωστε μια συμβουλη μεσα απο την εμπειρια σας.

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...