Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Emi μου τίποτα ακόμα και πολύ φοβάμαι οτι ούτε αυτό το μήνα θα τα καταφέρουμε...αφού ο αντρούλης μου με το που γυρνάει από τη δουλειά κοιμάται κατευθείαν από την κούραση :-( Σήμερα, για παράδειγμα, γύρισε στις 5.30, έφαγε και αποκοιμήθηκε στον καναπέ...Ακόμα κοιμάται! Εγώ από την άλλη, σήμερα πονάω πολύ στους ωμους και κατω χαμηλά στη δεξιά πλευρά. Και το μεσημέρι που κοιμήθηκα λίγο έβλεπα κάτι εφιάλτες!Οτι πήγα στην τουαλέτα, είδα σταγόνες αίματος και είπα στην αδελφή μου ότι έκανα πάλι εξωμήτριο. Κοριτσια, δεν το έχω ξεπεράσει. Φοβάμαι πολύ να μείνω έγκυος μην το ξαναπάθω. Πώς θα ηρεμήσω,ρε γαμώτο; Το σκέφτομαι συνέχεια.Παέι θα τρελαθώ. Τον προηγούμενο μήνα ήμουν σε καλύτερη ψυχολογική κατάσταση.

Κονστανς την εξέταση κολπικου υγρού τήν έκανα γιατί είχα κάτι φαγουρες και τελικά διαπιστώθηκε κωλοβακτηρίδιο. Κοριτσάκια, καληνύχτα. Επειδή είμαι χάλια τις τελευταίες μέρες, θα ξαναμπώ όταν θα αισθάνομαι καλύτερα. Δεν θέλω να σας αγχώνω και σας. ελπίζω να ξαναβρώ τη διαθεσή μου σύντομα. Φιλιά...

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,κοριτσάκια μου!!Δε θέλω να πέφτετε ψυχολογικά!!!Margi μου,και οι εφιάλτες φυσιολογικοί είναι μετά από όλα αυτά που περάσαμε!!!!!!Εμι μου,σε βλέπω αισιόδοξη και χαίρομαι!!

Θέλω να σας πω ότι οι φοβίες δεν τελειώνουν ποτέ!!!!!!!Μέχρι να κάνω τον πρώτο υπέρηχο είχα αγωνία να είναι στη μήτρα!!Όταν το είδα ότι είναι στη μήτρα τώρα έχω αγωνία αν θα ακούσω την καρδιά του την Πέμπτη.Και είμαι σίγουρη ότι αν όλα πάνε καλά πάλι δε θα ησυχάσω γιατί θα σκέφτομαι την αυχενική!!Αχ βρε κορίτσια,τι τραβάμε εμείς οι γυναίκες για να γίνουμε μανούλες...

Link to comment
Share on other sites

evi πραγματικα εχεις απολυτο δικο!! το αγχος δεν σταματαει ποτε...συνεχεια θα βρισκουμε κατι να αγχωνομαστε..... Πραγματι τραβαμε πολλα για να γινουμε μανουλες,αλλα αξιζει τον κοπο ε??

margi να μην στενοχωριεσαι και να μην φοβασαι τιποτα! ξερεις πως απεβαλα τον φοβο μου??

1 ΔΕΣ ΤΗΝ ΘΕΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ!!

2 ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ

3 ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ

........

Και στην τελικη να σου πω κατι?? ζουμε στο 2009..........

με τον ενα ή τον αλλο τροπο θα γινουμε μανουλες!!

Και μην ξεχνας.... σου τα λεω εγω που πριν 1 μηνα εκανα τεστ εγκυμοσυνης και ηταν θετικο και τωρα δεν εχω σπορακι στην κοιλιτσα μου,μου λειπει η μια σαλπιγγα και η αλλη δεν εχει διαβατοτητα.....

για αυτο σου λεω..... ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Ελπίζω να είστε όλες καλά και να έχετε πολύ καλή διάθεση. Θέλω να σας εκμυστηρευτώ κάτι που με βασανίζει τις τελευταίες μέρες και να μου πείτε τη γνώμη σας που είναι πολύτιμη για μένα. Η γιατρός την τελευταία φορά που πήγα είπε πως η ωορρηξία μου αυτό το μήνα είναι από την καλή πλευρά και να προσπαθήσω τη 13, 15 και 16 μήεα του κύκλου. Επίσης ότι έχω οπίσθια θέση στη μήτρα (αυτό το γνώριζα) και μου σύστησε μια συγκεκριμένη στάση που αυξάνει τις πιθανότητες εγκυμοσύνης. Εγώ φυσικά χάρηκα που ήταν ένας καλός μήνας ωορρηξίας. Εκανα όμως το τραγικό λάθος να το πω στον άντρα μου. Αρχικά κι αυτός όλα καλά και "προσπαθήσουμε τις μέρες που είπε ο γιατρός" και τελικά ήρθαμε σε επαφή 11η, 12η και 15 μέρα. Τη 13 και 16η μέρα κορίτσια ο άντρας μου δεν μπόρεσε να εκσπερματίσει :oops: Ντρέπομαι που σας αποκαλύπτω τόσο προσωπικά θέματα αλλά δεν έχω πού αλλού να τα πω...Συγχωρέστε με. Ο άντρας μου μού είπε ότι αγχώθηκε πάρα πολύ, ότι βαρεθηκε να μετράμε μέρες και να το κάνουμε μόνο για το σκοπό αυτό, πως θεωρεί πως το μόνο που σκέφτομαι είναι ένα μωρό, πως μού έγινε έμμονη ιδέα και αυτός τα έχει παίξει. Τώρα κορίτσια είμαι στη 18η μέρα, από την τελευταία φορά που ήρθαμε σε επαφή, το ξαναπροσπαθήσαμε, αλλα....Πώς να χειριστώ την κατάσταση; Ποτέ μέχρι τώρα δεν είχαμε τέτοιο πρόβλημα στο κρεβάτι. Εγώ δεν σας κρύβω πως καταστενοχωρέθηκα. Εχασα τις καλές μέρες έναν μήνα που ήταν ευκαιρία να τις εκμεταλλευτώ. Ξέρω πως ίσως το έχω παρακάνει, αλλά τι να κάνω τώρα; Αυτός είναι χάλια, εγώ πλέον δεν τού κάνω καμία νύξη για το θέμα, μπας και ηρεμήσουμε. Τι να πω...τελικά το ξεφτίλισα το θέμα. Καλύτερα να μην ήξερα πότε κάνω ωορρηξία ή να μην του το είχα πει.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα. Ελπίζω να είστε όλες καλά και να έχετε πολύ καλή διάθεση. Θέλω να σας εκμυστηρευτώ κάτι που με βασανίζει τις τελευταίες μέρες και να μου πείτε τη γνώμη σας που είναι πολύτιμη για μένα. Η γιατρός την τελευταία φορά που πήγα είπε πως η ωορρηξία μου αυτό το μήνα είναι από την καλή πλευρά και να προσπαθήσω τη 13, 15 και 16 μήεα του κύκλου. Επίσης ότι έχω οπίσθια θέση στη μήτρα (αυτό το γνώριζα) και μου σύστησε μια συγκεκριμένη στάση που αυξάνει τις πιθανότητες εγκυμοσύνης. Εγώ φυσικά χάρηκα που ήταν ένας καλός μήνας ωορρηξίας. Εκανα όμως το τραγικό λάθος να το πω στον άντρα μου. Αρχικά κι αυτός όλα καλά και "προσπαθήσουμε τις μέρες που είπε ο γιατρός" και τελικά ήρθαμε σε επαφή 11η, 12η και 15 μέρα. Τη 13 και 16η μέρα κορίτσια ο άντρας μου δεν μπόρεσε να εκσπερματίσει :oops: Ντρέπομαι που σας αποκαλύπτω τόσο προσωπικά θέματα αλλά δεν έχω πού αλλού να τα πω...Συγχωρέστε με. Ο άντρας μου μού είπε ότι αγχώθηκε πάρα πολύ, ότι βαρεθηκε να μετράμε μέρες και να το κάνουμε μόνο για το σκοπό αυτό, πως θεωρεί πως το μόνο που σκέφτομαι είναι ένα μωρό, πως μού έγινε έμμονη ιδέα και αυτός τα έχει παίξει. Τώρα κορίτσια είμαι στη 18η μέρα, από την τελευταία φορά που ήρθαμε σε επαφή, το ξαναπροσπαθήσαμε, αλλα....Πώς να χειριστώ την κατάσταση; Ποτέ μέχρι τώρα δεν είχαμε τέτοιο πρόβλημα στο κρεβάτι. Εγώ δεν σας κρύβω πως καταστενοχωρέθηκα. Εχασα τις καλές μέρες έναν μήνα που ήταν ευκαιρία να τις εκμεταλλευτώ. Ξέρω πως ίσως το έχω παρακάνει, αλλά τι να κάνω τώρα; Αυτός είναι χάλια, εγώ πλέον δεν τού κάνω καμία νύξη για το θέμα, μπας και ηρεμήσουμε. Τι να πω...τελικά το ξεφτίλισα το θέμα. Καλύτερα να μην ήξερα πότε κάνω ωορρηξία ή να μην του το είχα πει.

 

 

Margi, προσπάθησε να μη στεναχωριέσαι (το ξέρω δεν είναι εύκολο,

κοπελές έχουν μείνει και με μόνο μια φορά.

Επίσης, αυτό συμβάνει (μας συμβαίνει)....

Αχ αυτοί οι άντρες θέλουν τρυφερότητα και προδερμ...

Κάντε και μια προσπάθεια σήμερα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις.

Σου έχω στείλει πμ με τις δικές μου περιπέτειες σε αυτό τον τομέα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα margi μου! Δε πρεπει να σκεφτεσαι ετσι κ να μη στεναχωριεσαι. Πρωτα απ' ολα κ εσυ η ιδια ξερεις, οτι το σπερμα που θα εισχωρησει στον κολπο, φωλιαζει στα οργανα τις γυναικας κ περιμενει το αβγουλακι. Ζει μεχρι κ 5 μερες! Εξαρταται απο πολλους παραγοντες το ποσο βιωσιμο ειναι. Το θεμα ειναι οτι δε χρειαζεται να το κανεις την ιδια μερα, αρκει μερα παρα μερα! Κ αποτι διαβασα, εσυ δεν εχασες αυτες τις μερες...λοιπον??

Επιπλεον θελω να σου πω, οτι ειναι φυσικο που ο αντρας σου δεν καταφερε να εκσπερματισει...ολα αυτα ευθυνονται στο αγχος κ την πιεση! κ μενα καποια στιγμη ο δικος μου δεν μπορουσε, οταν του ελεγα...σημερα ειναι η μερα αγαπη μου!!! Μην ξεχνας οτι οσο αγχος εχουμε εμεις, αλλο τοσο εχουν κ εκεινοι...η διαφορα ειναι οτι εμεις το εξωτερικευουμε, αυτοι...τις περισσοτερες φορες, οχι...

Οπισθια κλιση εχω κ εγω στη μητρα. Δεν ξερω ποια σταση σου ειπε η γιατρος σου, εγω παντως σου συνιστω, ο αντρας να ειναι ουφ ντρεπομαι....να ειναι απο πισω....κ βοηθαει μετα, οταν εκσπερματισει να ξαπλωσεις μπρουμυτα με ενα μικρο μαξιλαρακι στην κοιλιτσα σου. Μη σηκωθεις αμεσως. Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο, αλλα εγω ειχα συλλαβει με τη δευτερη οταν εκανα ακριβως αυτο!!! Βεβαια....εξελιχθηκε σε εξωμητριο...αλλα η συλληψη εγινε....τελοσπαντων.....

Σου ευχομαι τα καλυτερα κουκλιτσα μου...οτι αλλο χρειαστεις, ειμαστε εδω!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου,

 

Τι να πω κι εγώ που τους τελευταίους δύο μήνες ο ανδρούλης μου δουλεύει 6 μέρες τη βδομάδα από τις 5 το πρωί έως τις 5 το απόγευμα; Που να βρει διάθεση, όρεξη και κουράγιο για το πολυπόθητο χουχούλιασμα;;;

 

Βέβαια για να μη ρίχνω όλο το βάρος σε αυτόν πρέπει να ομολογήσω πως και μένα η ερωτική μου διάθεση τον τελευταίο καιρό έχει πάει περίπατο και δε λέει να επιστρέψει.. Οπότε με ψιλοβολεύει λίγο αυτή η κατάσταση.. Προσθέστε και το γεγονός ότι έχουμε μάλλον ψιλοπείσει τους εαυτούς μας ότι θα πάμε σε σπερματέγχυση ή εξωσωματική και βγάλτε συμπέρασμα...

 

Τι να κάνουμε.. Υπομονή και όλα θα διορθωθούν!

 

Φιλιά σε όλες

Link to comment
Share on other sites

μαργκι μου το εχω ζησει και αυτο.ατιμο αγχος.μη λες ποτε εχεις ωορρηξια βγες ψωνισε εσωρουχα φτιαξε λιγο τη δικη σου διαθεση,το αξιζεις.και δεν τις εχασες τις μερες αρκουν πιστεψε με.πατε καπου τις γιορτες θα σας κανει καλο

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη margi μου μην στεναχωριεσαι καλη μου γιατι ο καλος Θεουλης ειναι μεγαλος!!!Και εγω αυτον τον μηνα μετα απο υπερηχο που εκανα ειδα πως ηταν η ωορηξια απο την καλη πλευρα(για δευτερο συνεχομενο μηνα!!!) και προσπαθησαμε και εμεις τις ημερες που ειπε η γιατρος(12,13,14) αλλα οχι ολες γιατι την τελευταια λογω κουρασης κοιμηθηκα απο τις 10.30!!!Εχω και εγω μητρα σε οπισθια καμψη και οντως τον παιδαρο μου τον συλλαβαμε σε αυτην την συγκεκριμενη σταση(κοινως οθωμανικη).Μην το σκεφτεσαι καθολου!!Δυσκολο αλλα δεν γινεται αλλιως!!!Μια φιλη μου και αυτη με μια σαλπιγγα λογω εξωμητριου πριν 4 χρονια προσπαθουσε εδω και δυο χρονια για μωρακι και εμεινε εγγυος φετος το καλοκαιρι στις διακοπες της μολις χαλαρωσε δηλαδη.Ειναι θεμα τυχης καθαρα.Το λεω σε σενα για να το εμπεδωσω και εγω!!!Και μην τον ζοριζεις τον αντρουλη σου .Θελει και αυτος τον χρονο του.Ετσι ειναι και ο δικος μου!!!Φιλακια πολλα,

Ελπιδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ margi μου,μην στενοχωριεσαι,επαφη ειχατε τις γονιμες μερες και μερα παρα μερα αρκει...

προσπαθησε να απολαυσεις τις ομορφες στιγμες με τον αντρουλη σου...ειναι ομορφο πραγμα ο ερωτας,ζηστο και χαλαρωσε.Μην μετρας μερες...αρκει να εχετε επαφη μερα παρα μερα και θα γινει το θαυμα.

Το αγχος μας το μεταφερουμε και σ'αυτους με αποτελεσμα να χανουμε την μαγεια του ερωτα.

Ολα θα πανε καλα..για λιγες μερες σκεψου τις γιορτες,κανονιστε ενα ταξιδακι οι δυο σας.......και που ξερεις?? μπορει το θαυμα να εχει ηδη γινει.... φιλακια να προσεχεις την σχεση σου με τον αντρουλη σου,ισως ειναι το πιο σημαντικο που εχεις αυτη τη στιγμη;)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου, σας ευχαριστώ όλες που μου απαντήσατε και με εμψυχώσατε. Κονστανς λυπάμαι πολύ που έχασες το μωράκι σου.Ολες το περάσαμε αυτό και έχουμε μάθει να ζούμε πλέον με την ελπίδα ότι θα τα καταφέρουμε. Κι εμένα αυτήν την στάση μού είπε η γιατρός να κάνουμε, αλλά δεν την "πετυχαίνουμε" πάντα, γιατί εγώ πονάω λίγο στη στάση αυτή. Demnina η αλήθεια είναι πως με τόσο αγχος που κουβαλάμε πού όρεξη για όρεξη!!!Αγγαρεία κατάντησε πια το άτιμο. Μου το έλεγαν και δεν το πίστευα και να που το ζω..Ρομπενούλα μου ολα καλά; τι κάνει το μωράκι; Ελπίδα και εμι να είστε καλά κοριτσια μου. Λοιπόν, εγώ κάθομαι στον υπολογιστή και ο άντρας μου στην τι-βι. Μια πρώτη σκέψη που μου έρχεται είναι να τα σπάσω και τα δυο μπας κι αρχίσουμε να προσέχουμε ο ένας τον άλλο...Δεύτερη σκέψη να του δώσω χαστούκι.Τρίτη να τον αποπλανήσω. Αλλά βαριέμαι και αν δεν τα καταφέρουμε πάλι, εκέί να δείτε άγχος...Γι'αυτό θα πάω στο κρεβατάκι μου και αν θέλει...Για να μη λέει μετά πως τον πιέζω. Λοιπόν, καληνύχτα και σας ευχαριστώ όλες σας.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Ρομπενούλα μου!!! :( Τι λες τώρα βρε κοριτσάκι μου! Δεν έχω λόγια....Εχω ανατριχιάσει αυτή τη στιγμή. Γιατί, ρε γαμώτο;; Γιατί να συμβεί αυτό σε σένα; Κάνε κουράγιο και ό,τι χρειαστείς να ξέρεις ότι είμαστε κοντά σου. Δεν ξέρω πώς να σε παρηγορήσω...Λυπάμαι πάρα πολύ.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν θα το πίστευα αν μου το έλεγαν τότε, πριν από 10 χρόνια, όταν έχασα τη μία μου σάλπιγγα, δυο χρόνια παντρεμένη και ανήσυχη γιατί δεν είχα ακόμα μείνει έγγυος, ότι δέκα χρόνια μετά θα είχα τέσσερα παιδιά μεταξύ των οποίων και δίδυμα... αν τολμούσαν να μου το πουν μάλλον θα τους πλάκωνα στις μπουνιές για να μάθουν να με δουλεύουν!

Τώρα λέω ότι ο Θεός έχει φοβερή αίσθηση του χιούμορ!

Προσέξτε το κι εσείς και σε δέκα χρόνια τα λέμε!!!!!

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

και το δευτερο μωρακι μου το εχασα και μια σαλπιγγα εχω και αυριο παω για αποξεση.νιωθω τοσο αδεια

 

Κουκλιτσα μου ομορφη...πραγματικα δεν υπαρχουν λογια....ευχομαι να πανε ολα καλα στην αυριανη σου δυσκολη μερα...

 

Σε περιμενουμε να μιλησουμε...να κλαψουμε μαζι ...οτι εσυ θελεις....

Link to comment
Share on other sites

aποψε δεν καταφερα να κοιμηθω.δεν υπαρχουν λογια γι αυτο που νιωθω.ευχαριστω πολυ για τη σκεψη σας και μακαρι να μην το περναει καμια κοπελα.σε λιγο θα φυγω για το νοσοκομειο και ο θεος βοηθος

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

και το δευτερο μωρακι μου το εχασα και μια σαλπιγγα εχω και αυριο παω για αποξεση.νιωθω τοσο αδεια[/quote

 

 

ρομπενουλα...δεν το πιστευω!!! αν ειναι δυνατον...:(πραγματικα δεν εχω λογια....

Θα περασει και ολα θα πανε καλα.Κουραγιο καλη μου και η επομενη φορα θα ειναι η τυχερη σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,κοριτσάκια!!!!!Λυπάμαι πολύ για την Robenula μας!!Δεν έχω λόγια!!Εύχομαι από τα βάθη της ψυχής μου η επόμενη φορά να είναι η τυχερή!!

Χθες 7η εβδομάδα άκουσα την καρδούλα του και είναι μόλις 1 εκατοστό!!Δεν ξέρω πώς θα αντέξω μέχρι τις 8 Ιανουαρίου που θα κάνουμε την αυχενική!!!Μακάρι να πάνε καλά όλα μέχρι τότε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντε ντε νακουσουμε κ ευχαριστα νεα!!!! Μπραβο evi26....μια χαρα θα πανε ολα, να σκεφτεσαι θετικα!!!

Να σε ρωτησω κατι? Αποτι θυμαμαι εχεις χασει κ εσυ τη μια σαλπιγγα σου ετσι? Μετα απο ποσο καιρο σου ειπε ο γιατρος να βαλεις μπρος?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,γλυκιά μου,κι εγώ με μία σάλπιγγα είμαι.Εμένα μου είπε μετά από 6 μήνες γιατί μετά τη λαπαροσκόπηση ακολούθησε καισαρική επειδή είχα επιπλοκή.Έτσι είχα μεγαλύτερη τομή και έπρεπε να περιμένω.Αν έχεις κάνει λαπαροσκόπηση τότε νομίζω στους 3 μήνες περίπου είναι ό,τι πρέπει!!Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...