Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας.Τις θηλες των μπιμπερο με τις τρεις τρυπες ποτε τις βαζουμε?Μολις κλεισουμε τους 4 μηνες?

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ισως να μην εγινα κατανοητη.Εχω τα μπιμπερο της chicco που μαλλον καποια στιγμη θα πρεπει να αλλαξω τις θηλες αφου υπαρχουν θηλες που αναγραφουν οτι ενδεικνυνται σε μωρακια 4+ μηνων.Ρωταω αν μπορω να το κανω και νωριτερα.

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται απο το μπεμπονι σου!!!!

π.χ. εμενα ο δικος μου μολις εβαλα αυτες τις πιπιλες πνιγοταν και χυνοταν και ολο το γαλα μου εξω!!! :(

και φαντασου οτι ειναι 5 1/2 μηνων τωρα και δεν τις δεχεται με τιποτα.. :?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω συνονοματη!!Αυτο φοβομουν κι εγω αλλα επειδη δε μου τρωει καλα τωρα τελευταια ελεγα μηπως εφταιγε αυτο.

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια ο μπεμπης αρχισε να πινει με 3 τρυπες τωρα που ειναι 6 μηνων μεχρι τωρα επινε με 2 τρυπες.προσεχε ομως γιατι αυτα που ειναι 4+ η θηλη ειναι μεγαλυτερη

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια και εμένα πνιγόνταν με τις μεγαλύτερες πιπίλες, οπότε ακολούθησα τους ρυθμούς του και όχι τις οδηγίες για τις ηλικίες. Τώρα κοντεύει 10 μηνών και το γάλα το πίνουμε με τις θηλές της Avent το νούμερο 3. Επομένως μπορείς να δοκιμάσεις την λίγο μεγαλύτερη και βλέπεις πως θα το δεχτεί το μωρό.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όταν το μωρό ζορίζεται και πιπιλάει έντονα και βλέπεις στη θηλή να σχηματίζεται μια γραμμή κάθετα προς τα μέσα σαν να μαζεύεται, σημαίνει ότι πρέπει να πάρεις θηλές με μεγαλύτερη ροή.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το μωρό ζορίζεται και πιπιλάει έντονα και βλέπεις στη θηλή να σχηματίζεται μια γραμμή κάθετα προς τα μέσα σαν να μαζεύεται, σημαίνει ότι πρέπει να πάρεις θηλές με μεγαλύτερη ροή.

 

:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ 2 ΜΗΝΩΝ ΠΙΝΕΙ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΑ CHICCO ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΤΑ ΓΥΑΛΙΝΑ. ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΡΟΗ ΔΕΝ ΡΟΥΦΑΓΕ. ΤΗΣ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΘΗΛΗ REGULAR FLOW. ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΕΡΑ. ΜΗΠΩΣ ΠΕΦΤΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΓΑΛΑ; ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προτείνω να δοκιμάσεις τα μπιμπερό Avent. Από nuk και chicco που δοκιμάσαμε νομίζω έχουν την ποιο 'φυσική" θυλή. Μολονότι μάλιστα ο μπέμπης μου θύλαζε, δεν τον επηρέασε καθόλου η χρήση του συγκεκριμένο μπιμπερό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως εχει να κανει και με το παιδι..ποσο γρηγορα τρωει,αν ειναι φαγανο ή οχι...

Δεν νομιζω πως παιζουν ρολο τοσο τα μπιμπερο...ξερω γνωστες μου πως απο πολυ μικρα παιρνουν θηλες πιο μεγαλες και τα μωρακια τους εχουν αρκετες κενωσεις ή το αντιθετο χωρις αυτο να αποτελει προβλημα και ο δικος μου που δεν ειναι φαγανος(χρησιμοποιω τις θηλες που ειναι για την ηλικια του ) εχει και αυτος αρκετες κενωσεις...παλι φυσιολογικο ειναι και αυτο.....

Και εχω χρησιμοποιησει ολες τις παραπανω εταιρειες που αναφερατε...

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου είναι πρόωρος (γενήθηκε στην 35εβδ) και στην αρχή είχαμε πρόβλημα με το πιπίλισμα (δεν ήξερε πως να φάει και ήταν και αδύναμος). Από το μαιευτήριο μας είχαν πει να μην πάρουμε τις θηλές 0 αλλά τις μεγαλύτερες γιατί δεν θα μπορούσε να ρουφήξει γάλα έτσι. Αυτό και κάναμε. Αρχικά του έπεφτε πολύ το 4+ της chicco αλλά κανα μήνα αργότερα ήταν ότι έπρεπε. Στη δική σας ηλικία αυτές χρησιμοποιούσαμε γιατι με τις 0 έκανε πολύ ωρα να φάει και κουραζόταν.

 

as1cCF90g411200MTc1ZHB8MzQ1ZHxNRVhSSSBUQSBYUklTVE9ZR0VOTkE.gif

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρη, δεν νομίζω οτι έχει σχέση η θηλή με το πόσες κενώσεις κάνει. Κι εγώ τις Chicco του έχω αλλά μέχρι 4ων μηνών του είχα τις 0+ απλά τις είχα ανοίξει λίγο (ως πολύ)με μια βελόνα γιατί ήταν λαίμαργος και είχε μάθει ήδη απ τις θηλές του νοσοκομείου που ήταν τεράστιες οι τρύπες. Είχα δοκιμάσει τις 4+ αλλά πνιγόταν και δεν τον ζόρισα.

Είναι και ανάλογα με το παιδί, αν βλέπεις οτι τραβάει καλά και δεν του βγαίνει απ' έξω το γάλα δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα...

kreousa

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Όταν το μωρό ζορίζεται και πιπιλάει έντονα και βλέπεις στη θηλή να σχηματίζεται μια γραμμή κάθετα προς τα μέσα σαν να μαζεύεται, σημαίνει ότι πρέπει να πάρεις θηλές με μεγαλύτερη ροή.

 

Αυτό μπορεί να μου το εξηγήσει κανείς; πότε πήγατε στο μεγαλύτερο μέγεθος θηλης;είμαστε 7 μηνών κ AKOMA πνίγεται με τις νούμερο 2

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν το μωρό ζορίζεται και πιπιλάει έντονα και βλέπεις στη θηλή να σχηματίζεται μια γραμμή κάθετα προς τα μέσα σαν να μαζεύεται, σημαίνει ότι πρέπει να πάρεις θηλές με μεγαλύτερη ροή.

 

Αυτό μπορεί να μου το εξηγήσει κανείς; πότε πήγατε στο μεγαλύτερο μέγεθος θηλης;είμαστε 7 μηνών κ AKOMA πνίγεται με τις νούμερο 2

mariantinos, δοκίμασες να ανοίξεις καμιά τρυπούλα ακόμα σε αυτές που ήδη χρησιμοποιείς? Κάνει πολύ ώρα να πιεί το γάλα του? Ρεύεται πολύ? Κάνει διάλλειμα για ρέψιμο και συνεχίζει? Αυτά θα μπορούσαν να είναι ενδείξεις ότι στην προσπάθεια του να ρουφήξει γάλα, ζορίζεται και καταπίνει και πολύ αέρα και κατ' επέκταση πρέπει να αλλάξεις ή να ανοίξεις τις θηλές. Αν δεν έχεις κανένα απο τα παραπάνω και το μωρό τρώει κανονικά, τότε μη βασανίζεσαι. Δεν χρειάζεται "σώνει και καλά" να αλλάξεις θηλές, αφού όπως λες κιόλας, πνίγεται το μωρό....

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Ναι,από 2 μηνών εχω ανοίξει τρύπες.δεν τον βλέπω να ζορίζεται.απλά με το που έκλεισε τους 4 του πήρα τις 4+ κ AKOMA πνίγεται.ενώ νερό από κουτάλι μια χαρά πίνει.κατάλαβες;

Link to comment
Share on other sites

Ναι,από 2 μηνών εχω ανοίξει τρύπες.δεν τον βλέπω να ζορίζεται.απλά με το που έκλεισε τους 4 του πήρα τις 4+ κ AKOMA πνίγεται.ενώ νερό από κουτάλι μια χαρά πίνει.κατάλαβες;

Εντάξει τότε, μην αγχώνεσαι. Αφού τις έχεις ανοίξει και το μωρό δεν ζορίζεται, όλα καλά. Γιατί να πάρεις τις μεγαλύτερες? Επειδή είναι πιο ψηλές? Εγώ του τις έχω μπερδεμένες και ψηλές και κοντές Νο 0 με ανοιγμένες έξτρα τρύπες και καουτσούκ και σιλικόνης και αυτές με την ρυθμιζόμενη ροή 1,2,3. Όπως βολεύεται το κάθε μωράκι. :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Όταν το μωρό ζορίζεται και πιπιλάει έντονα και βλέπεις στη θηλή να σχηματίζεται μια γραμμή κάθετα προς τα μέσα σαν να μαζεύεται, σημαίνει ότι πρέπει να πάρεις θηλές με μεγαλύτερη ροή.

 

Αυτό μπορεί να μου το εξηγήσει κανείς; πότε πήγατε στο μεγαλύτερο μέγεθος θηλης;είμαστε 7 μηνών κ AKOMA πνίγεται με τις νούμερο 2

 

 

 

Mariantinos, δεν είσαι η μονη!!!!!!! Κι εμείς 8 μηνων και πίνουμε απο 0+ ακόμα! Δεν ζορίζεται καθόλου και το πίνει γρήγορα. Της είχα δοκιμάσει σε κάποια φάση 4+ και πνιγόταν οπότε γυρίσαμε στις παλιες θηλές :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία..δεν εχω μόνο εγώ το ίδιο άγχος δηλ. Ε το άλλο.πήρα όταν ήμουν έγκυος ένα μπιμπερό τις chicco πλαστικό σε σχήμα πάπια.4+ έλεγε.όταν πριν 2 μήνες το έβγαλα απ το κουτί του κ πηγα να το δοκιμάσω...ούτε KAN τα ml φαίνονται κ ούτε μπαίνει μέσα η βούρτσα μέχρι τον πάτο διότι έχει υποτίθετε τρύπα στην μέση για να το κρατάει το μωρό.το κρατάω μόνο κ μόνο σαν ενθύμιο.απογοήτευση είναι. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

πήρα όταν ήμουν έγκυος ένα μπιμπερό τις chicco πλαστικό σε σχήμα πάπια.4+ έλεγε.όταν πριν 2 μήνες το έβγαλα απ το κουτί του κ πηγα να το δοκιμάσω...ούτε KAN τα ml φαίνονται κ ούτε μπαίνει μέσα η βούρτσα μέχρι τον πάτο διότι έχει υποτίθετε τρύπα στην μέση για να το κρατάει το μωρό.το κρατάω μόνο κ μόνο σαν ενθύμιο.απογοήτευση είναι. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια.

mariantinos, το είχα κι εγώ αυτό το μπιμπερό στον μεγάλο μου και δεν είχα πρόβλημα με το καθάρισμα. Οι γραμμούλες για τα ml είναι διάφανες όντως, αλλά η βούρτσα μπαίνει μέσα για να το καθαρίσεις. Αρκεί να το ξεπλένεις αμέσως μετά το γεύμα και να μην αφήνεις το γάλα να "κάτσει", γιατί ναι, τότε ίσως να μην μπορείς να τρίψεις τον πάτο. Και στην τελική, όπως λέει και η kallisto, θα το χρησιμοποιήσεις ούτως ή άλλως για νεράκι, αργότερα που το μωρό θα το πιάνει μόνο του και θα κάνει βόλτες στο σπίτι. Δεν είναι άχρηστη αγορά. :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολουσ.. οσο αφορα τισ θηλεσ εχω και εγω ενα προβληματακι.. ειμαστε 67 ημερων.. μεχρι τωρα ειχαμε θηλεσ chicco 0+ χαμηλη ροη. οταν πηγα να παρω αλλεσ να τισ αλλαξω κατα λαθοσ μασ εδωσαν τισ 0+ κανονικη ροη. το καταλαβα αφου τισ ειχα χρησιμοποιησει.. και ειδα οτι πινει το γαλα πιο γρηγορα, ενω πριν μεχρι να το πιουμε κρυωνε.., αλλα βγανει γαλα και απο το στομα αλλα και απο το μπουκαλι στα πλαγια (αυτο που παθεναμε στην αρχη που ειχαμε παρει σιλικονη...). νομιζω ομωσ οτι τρωει πιο πολυ με αυτο ..λεω μηπωσ το συνιθισει και ειμαστε καλυτερα με αυτεσ...??? τι προτεινετε??????

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, είμαι καινούρια στο φόρουμ και καλώς σας βρήκα.εχω και γω θέμα με τις θηλές.νομίζω πως οι 0+ δεν κάνουν πια γιατί κάνει πολύ θόρυβο όταν τρώει και δεν τρώει καλή ποσότητα.το θέμα είναι πως επειδή οι θηλές 4+ είναι μεγαλύτερες όταν κλείνουμε το καπάκι του μπιμπερό αυτές δεν χωράνε και τσαλακώνονται!

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολουσ.. οσο αφορα τισ θηλεσ εχω και εγω ενα προβληματακι.. ειμαστε 67 ημερων.. μεχρι τωρα ειχαμε θηλεσ chicco 0+ χαμηλη ροη. οταν πηγα να παρω αλλεσ να τισ αλλαξω κατα λαθοσ μασ εδωσαν τισ 0+ κανονικη ροη. το καταλαβα αφου τισ ειχα χρησιμοποιησει.. και ειδα οτι πινει το γαλα πιο γρηγορα, ενω πριν μεχρι να το πιουμε κρυωνε.., αλλα βγανει γαλα και απο το στομα αλλα και απο το μπουκαλι στα πλαγια (αυτο που παθεναμε στην αρχη που ειχαμε παρει σιλικονη...). νομιζω ομωσ οτι τρωει πιο πολυ με αυτο ..λεω μηπωσ το συνιθισει και ειμαστε καλυτερα με αυτεσ...??? τι προτεινετε??????

 

Κανονική ροή

Κ χαμηλή ροή;πρώτη φορά το ακούω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...