Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υψηλή FSH


mir

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

Χθες το πρωί κάναμε τη σπερματεγχυση, ακριβώς 36 ώρες μετά την πρεγκνυλ. Οι τιμές του σπέρματος ήταν πολύ καλύτερες από την προηγούμενη φορά ( που ήταν αποκαρδιωτικες).Η κινητικότητα αυξήθηκε φτάνοντας το 25% ( την προηγούμενη φορά ήταν 5%) στη ζωηρή προωθητική και 23% στη μέτρια. Φυσικά βελτιώθηκε κατά πολύ μετά την επεξεργασία η οποία έδειξε 99% προωθητική στο τέλος. Πώς σας φαίνονται αυτές οι τιμές, έχουμε ελπίδες;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καμία απάντηση???Δεν μπορώ να καταλάβω αν το 99% που έδειξε μετά την επεξεργασία είναι πλασματικό. Τι σημαίνει ακριβώς, ότι όλο το σπέρμα έγινε κινητικό ξαφνικά?Το ρωτάω γιατί γενικά έχουμε θέμα με την κινητικότητα (το πρώτο σπερμοδιάγραμμα έδειξε 8% ζωηρή και το δεύτερο 14%). Τώρα ήταν η μόνη φορά που αυξήθηκε και θέλω να ελπίζω πως κάτι θα γίνει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
είμαι 45 ετων εχω ένα παιδακι 10 ετων (με φυσιολογικη γεννα στα 35 μου) τον οκτωμβρη του 13 ειχα μια αποβολή (επιασα μετα από 2 μηνες προσπαθειών ) στον 3ο μηνα, και από τοτε μεχρι τωρα εχει μεγαλωσει ο κυκλος μου από 32-48 ημερες και εκανα ορμονολογικες και η fsh είναι 31,35 η Anti-tg 18.84 και LH 12,33.. σημερα θα παω στο γιατρο να τις δει ωστοσο διαβασα στο Internet ότι εχω ελάχιστες εως καθολου πιθανότητες να μεινω εγκυος γιατι είναι υψηλες οι τιμες και εχω καταστεναχωρηθεί..και αν μεινω μπορει να αποβαλω ..γνωριζει κανεις αν υπαρχει φαρμακευτικη αγωγη σε τέτοιες περιπτώσεις;

 

Μετα από επίσκεψη και συζητηση με τον γιατρο μου (μου είπε ότι οι πιθανότητες είναι λίγες για σύλληψη), μου εδωσε τα clomiphene citrate ανα κυκλο από 5-9 ημερα και θα δουμε ..μονο ετσι μου ειπε ότι υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσύνης ..ευχομαι να πανε όλα καλα είμαι στο ξεκίνημα της θεραπείας..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Θα ηθελα να ρωτησω τις κοπελες με υψηλη fsh που εκαναν θεραπεια με clomiphene εαν αυτο τους προκαλεσε μονιμο προβλημα στο ενδομητριο, και σε επομενους κυκλους χωρις θεραπεια ?.

 

Σκεφτομαι να ξεκινησω τον επομενο μηνα με σερπαφαρ αλλα φοβαμαι πολυ αυτο.

Το ενδομητριο μου ειναι καλο πανω απο 10εκ κοντα στην ωορρηξια και φοβαμαι μηπως το χαλασω παιρνοντας τα φαρμακα. Θα μου πειτε τι να το κανω το ενδομητριο οταν δεν εχω καλη ωορρηξια?

Επισης με φοβιζουν και οι κυστες που μπορει να μου δημιουργησουν.

 

Ολα ειναι οριακα σε μεγαλες ηλικιες.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εγώ φοβάμαι πολύ την κλομιφαίνη και δεν θα έκανα προσπάθεια με αυτή, θα προτιμούσα τα κλασικά φάρμακα της εξωσωματικής.

Εμένα η fsh μου είναι τριγύρω από το 11 και ΑΜΗ 3.6, τιμές που συνάδουν με την ηλικία μου θεωρούσα (είμαι 37,5 ετών) αλλά ο Μαντούδης μου είπε να μην το καθυστερώ γιατί αν η fsh αυξηθεί κι άλλο θα ειναι πιο δύσκολο. Εγώ πάντως έχω ακούσει φυσικές συλλήψεις και με τέτοιες τιμές αλλα και πιο υψηλές. Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Καλησπέρα!προσπαθούμε για μωρό γύρω στους8 μήνες.προληπτικά εκάνα ορμονικες εξετασεις την 4η μέρα του κύκλου.βρέθηκε η οιστραδιολη ( ( ε2) 71.0 και η fsh 10.9.ο γιατρός μου είπε ότι είναι οριακά καλές κ να την επανάλαβω σε δύο μήνες.υπάρχει καμιά κοπέλα με υψηλή την fsh που να κατάφερε να μείνει έγκυος;υπάρχει κάποιος τρόπος για να πέσει;

1Zlqp3.png

 

kGiyp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σου,

μην ανησυχεις πολυ για την fsh, γιατι και με τετοια τιμη μπορεις να μεινεις εγκυος. η οιστραδιολη σου γιατι ειναι υψιλη? σου εδωσε καποια εξηγηση? μηπως υπαρχει καμια κυστουλα, η εχεις προδιαθεση να δημιουργεις κυστες? η μηπως ηταν κατι τυχαιο.

κανονικα οι ορμονες μας μπορει να ειναι διαφορετικες σε καθε κυκλο, θα σου συμβουλευα να ξανακανεις τις εξετασεις αυτες και στους επομενους 2 κυκλους (και οχι μετα απο 2 μηνες οπως προτεινε ο γιατρος σου), εκτος αν εχεις κυστη, γιατι παλι θα βγουν ανεβασμενες.

και να τις κανεις παντα 2-3η μερα του κυκλου, και οχι 4η, γιατι αρχιζουν και ανεβαινουν οι τιμες των ορμονων.

ετσι θα εχεις πιο ξεκαθαρη εικονα για το τι σου γινεται.

εχεις δει καθολου καποια αλλα πραγματα, οπως θυρεοειδη, προλακτινη? και αυτα ειναι πολυ σημαντικα.

 

οσο για την fsh, εγω την "εριξα" απο 11 στο 6,7 με βιταμινες, επαιρνα τις profertil female, q10, σεληνιο, κ.α. για αρκετους μηνες. νομιζω και αλλες βιταμινες ειναι εξισου καλες (pregnacare, κ.λ.π.). ρωτα τον γιατρο σου.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου,

μην ανησυχεις πολυ για την fsh, γιατι και με τετοια τιμη μπορεις να μεινεις εγκυος. η οιστραδιολη σου γιατι ειναι υψιλη? σου εδωσε καποια εξηγηση? μηπως υπαρχει καμια κυστουλα, η εχεις προδιαθεση να δημιουργεις κυστες? η μηπως ηταν κατι τυχαιο.

κανονικα οι ορμονες μας μπορει να ειναι διαφορετικες σε καθε κυκλο, θα σου συμβουλευα να ξανακανεις τις εξετασεις αυτες και στους επομενους 2 κυκλους (και οχι μετα απο 2 μηνες οπως προτεινε ο γιατρος σου), εκτος αν εχεις κυστη, γιατι παλι θα βγουν ανεβασμενες.

και να τις κανεις παντα 2-3η μερα του κυκλου, και οχι 4η, γιατι αρχιζουν και ανεβαινουν οι τιμες των ορμονων.

ετσι θα εχεις πιο ξεκαθαρη εικονα για το τι σου γινεται.

εχεις δει καθολου καποια αλλα πραγματα, οπως θυρεοειδη, προλακτινη? και αυτα ειναι πολυ σημαντικα.

 

οσο για την fsh, εγω την "εριξα" απο 11 στο 6,7 με βιταμινες, επαιρνα τις profertil female, q10, σεληνιο, κ.α. για αρκετους μηνες. νομιζω και αλλες βιταμινες ειναι εξισου καλες (pregnacare, κ.λ.π.). ρωτα τον γιατρο σου.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Για κύστη δε νομίζω γιατί είχα πάει για υπέρηχο κ τεστ παπ πριν δύο βδομάδες περίπου κ δεν είχα τίποτα είδαμε μόνο την ωορηξια μου.μου είπε ότι ίσως είναι τυχαίο κ μου είπε αυτό που είπες κ συ να πάω δεύτερη ή τρίτη μέρα.έκανα κ προλακτινη βγήκε 16.4 και tsh 1.84.φοβήθηκα γιατί διαβάζω για εμμηνόπαυση κ είμαι μόνο 32 χρόνων.θα τον ρωτήσω για τις βιταμίνες να τις αρχίσω αν είναι.

1Zlqp3.png

 

kGiyp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις εμμηνοπαυση, αν ειναι δυνατον. κατι αλλο συμβαινει. σαν να εχεις εικονα πολυκυστικων, η κατι αλλο.

η προλακτινη σου ειναι λιγο ανεβασμενη. γνωμη μου ειναι να πας οπωσδηποτε σε ενδοκρινολογο, να δει τις εξετασεις σου και αν χρειαστει, να κανεις και αλλες. και δευτερη γνωμη απο αιματολογο.

μην ανησυχεις ομως, ολα αυτα ρυθμιζονται. καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους! Είμαι 30 ετών και πριν από μερικές ημέρες έκανα μια σειρά από ορμονολογικές εξετάσεις επειδή παρατήρησα κάποια περίεργα συμπτώματα στον κύκλο μου (ακμή, λίγο αίμα πριν την περίοδο, ωχρινική φάση 9-11 ημέρες, μειωμένη ροή κ.α.).

 

Ενώ όλες οι τιμές των ορμονών είναι φυσιολογικές, φαίνεται ανεβασμένη η FSH (13,9 με max 12,5). Έκανα μία έρευνα στο διαδίκτυο και είδα ότι οι αυξημένες τιμές της FSH συνδέονται με την λεγόμενη πρωτοπαθή ωοθηκική ανεπάρκεια ή primary ovarian insufficiency. :confused:

Η ανεπάρκεια των ωοθηκών θεωρείται πρωτοπαθής, αν οι ωοθήκες αδυνατούν να λειτουργήσουν κανονικά σε ανταπόκριση στη φυσιολογική έκκριση των γοναδοτροπινών ορμονών (FSH και LH) που προέρχονται από την υπόφυση. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τη συνεχή αύξηση των επιπέδων στο αίμα της FSH και της LH, το πιο χαρακτηριστικό εργαστηριακό εύρημα στην πρωτοπαθή ωοθηκική ανεπάρκεια.

http://endocrine.gr/index.php/menu-types/gk-menu/2012-09-30-17-12-27/2013-04-25-05-21-57

 

Στις μισές τουλάχιστον περιπτώσεις πρόωρης ωοθηκικής ανεπάρκειας υπάρχουν ωοθυλάκια στις ωοθήκες, αλλά αυτά είναι δυσλειτουργικά (resistant ovary syndrome). Από την άλλη πλευρά όμως, μέχρι σήμερα δεν υπάρχει αποδεδειγμένα αποτελεσματική θεραπεία η οποία να μπορεί να αποκαταστήσει την ωοθηκική λειτουργία και επομένως να αποκαταστήσει την γονιμότητα στις νέες αυτές γυναίκες.

 

Μετά από αυτά, όπως καταλαβαίνετε, έχω τρομάξει πάρα πολύ, καθώς με τον σύζυγό μου σκοπεύουμε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες για ένα παιδάκι. Δεν περίμενα ότι θα αντιμετώπιζα θέμα υπογονιμότητος τόσο νωρίς, ιδίως εν όψει του ότι τηρώ έναν υγιεινό και ισορροπημένο τρόπο ζωής εδώ και χρόνια.

 

Έχω κλείσει ραντεβού με την ενδοκρινολόγο μου, ωστόσο θα ήθελα να ακούσω και την εμπειρία κάποιας κοπέλας που έγινε μαμά με υψηλές τιμές FSH και πώς κατάφερε να τις μειώσει (αν κατάφερε να τις μειώσει), μπας και αναπτερωθεί το ηθικό μου :(

 

[Σημειωτέον ότι, τον τελευταίο καιρό προσέχω πολύ την διατροφή μου (καθόλου ζάχαρη, γλυκαντικά και επεξεργασμένα τρόφιμα, πολλά βιολογικά φρούτα και λαχανικά, κρέας και αυγά ελευθέρας βοσκής ως επί το πλείστον, φιλτραρισμένο νερό), δεν κάπνισα ποτέ, καφέ με μέτρο, ενώ πρόσφατα έκοψα και το αλκοόλ, τα δημητριακά, τα όσπρια και τα γααλακτοκομικά γιατί μου δημιουργούσαν προβλήματα στο πεπτικό. Από συμπληρώματα παίρνω καθημερινά μουρουνέλαιο, skate liver oil, γύρη μελισσών, ρίζα μάκα και ροδιόλα. Επίσης, το βάρος μου έχει μειωθεί αρκετά (5 κιλά), με αποτέλεσμα να είμαι εντός των φυσιολογικών ορίων, και γυμνάζομαι συστηματικά.]

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας ;)

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, έκανα τον περασμένο μήνα αυτές τις εξετάσεις, και τότε που το έψαχνα είχα βρει ότι η ορμόνη αυτή ποικίλει από κύκλο σε κύκλο. Γιʼ αυτό και λένε την ΑΜΗ ως πιο έγκυρη εξέταση..

 

Υπάρχουν διάφορες φυσικές μέθοδοι να κατέβει η FSH, συμπεριλαμβανομένου και του βελονισμού. Όμως κάποιοι γιατροί λένε ότι δεν έχει σημασία αν την κατεβάσει μια γυναίκα με «τεχνάσματα», δεν βελτιώνονται τα ωάρια. Ο ενδοκρινολόγος σου είναι ο πλέον σχετικός.

 

Το μόνο σίγουρο το οποίο μπορείς να μεταβάλλεις με φυσικές μεθόδους και επηρεάζει πολύ την γονιμότητα είναι η μικρή ωχρινική φάση.

 

Και αυτές οι διαταραχές στον κύκλο μπορεί να οφείλονται σε κάτι που ο γιατρός θα σε βοηθήσει να εντοπίσεις. Ίσως ακόμη και στα σκευάσματα που παίρνεις;;;

 

Μην απελπίζεσαι, έχει πολύ καιρό μπροστά σου, είσαι υγιής, νέα, και αποφασισμένη. Καταλαβαίνω ότι σου ήρθε σοκ τώρα, όμως έχε εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, εύχομαι σύντομα με ένα μωράκι στην κοιλίτσα.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Είμαι 30 ετών και πριν από μερικές ημέρες έκανα μια σειρά από ορμονολογικές εξετάσεις επειδή παρατήρησα κάποια περίεργα συμπτώματα στον κύκλο μου (ακμή, λίγο αίμα πριν την περίοδο, ωχρινική φάση 9-11 ημέρες, μειωμένη ροή κ.α.).

 

Ενώ όλες οι τιμές των ορμονών είναι φυσιολογικές, φαίνεται ανεβασμένη η FSH (13,9 με max 12,5). Έκανα μία έρευνα στο διαδίκτυο και είδα ότι οι αυξημένες τιμές της FSH συνδέονται με την λεγόμενη πρωτοπαθή ωοθηκική ανεπάρκεια ή primary ovarian insufficiency. :confused:

 

http://endocrine.gr/index.php/menu-types/gk-menu/2012-09-30-17-12-27/2013-04-25-05-21-57

 

 

 

Μετά από αυτά, όπως καταλαβαίνετε, έχω τρομάξει πάρα πολύ, καθώς με τον σύζυγό μου σκοπεύουμε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες για ένα παιδάκι. Δεν περίμενα ότι θα αντιμετώπιζα θέμα υπογονιμότητος τόσο νωρίς, ιδίως εν όψει του ότι τηρώ έναν υγιεινό και ισορροπημένο τρόπο ζωής εδώ και χρόνια.

 

Έχω κλείσει ραντεβού με την ενδοκρινολόγο μου, ωστόσο θα ήθελα να ακούσω και την εμπειρία κάποιας κοπέλας που έγινε μαμά με υψηλές τιμές FSH και πώς κατάφερε να τις μειώσει (αν κατάφερε να τις μειώσει), μπας και αναπτερωθεί το ηθικό μου :(

 

[Σημειωτέον ότι, τον τελευταίο καιρό προσέχω πολύ την διατροφή μου (καθόλου ζάχαρη, γλυκαντικά και επεξεργασμένα τρόφιμα, πολλά βιολογικά φρούτα και λαχανικά, κρέας και αυγά ελευθέρας βοσκής ως επί το πλείστον, φιλτραρισμένο νερό), δεν κάπνισα ποτέ, καφέ με μέτρο, ενώ πρόσφατα έκοψα και το αλκοόλ, τα δημητριακά, τα όσπρια και τα γααλακτοκομικά γιατί μου δημιουργούσαν προβλήματα στο πεπτικό. Από συμπληρώματα παίρνω καθημερινά μουρουνέλαιο, skate liver oil, γύρη μελισσών, ρίζα μάκα και ροδιόλα. Επίσης, το βάρος μου έχει μειωθεί αρκετά (5 κιλά), με αποτέλεσμα να είμαι εντός των φυσιολογικών ορίων, και γυμνάζομαι συστηματικά.]

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας ;)

 

καλημερα! καταρχην...μη διαβαζεις στο νετ κ περιμενε να πας στον γιατρο σου..το οτι εχεις υψηλη fsh δεν σημαινει οτι δεν κανεις ωορρηξια ή οτι εχεις μπει σε κλημακτηριο κλπ...αυτα τα τρομερα που διαβαζουμε στο νετ κ μας τρελλαινουν!! αλλα οτι εχεις μειωμενο αποθεμα...

αλλωστε η fsh σου δεν ειναι κ τοσο υψηλη.

οσο περνανε τα χρονια..τοσο η fsh ανεβαινει.. ειδικα μετα τα 30..ειναι λιγο σπανιο να βλεπεις fsh κατω του 10..

δεν σημαινει οτι στειρωθηκες κ οτι δεν μπορεις να κανεις παιδι.

χαλαρωσε..θα σου τα πει κ ο γιατρος.

επισης με το να κατεβασεις την fsh με φαρμακο δεν σημαινει κ κατι..

δνε αλλαζει κατι στο αποθεμα των ωαριων σου..το πιο πιθανο ειναι να σου πει ο γιατρος απλα να ξεκινησετε προσπαθειες για μωρακι αμεσα.

Επισης για την μικρη ωχρινικη φαση υπαρχουν σκευασματα που δινουν για να δινει καλης ποιοτητας ωορρηξια..κλπ..δεν ξερω ακριβως δεν ειμαι γιατρος..ομως απλα σταματησε να διαβαζεις..το ξερω εχεις φρικαρει τωρα αλλα προσπαθησε να περιμενεις μονο τι θα σου πει ο γιατρος σου!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, κορίτσια (ή αγόρια...).

Ναι, η αλήθεια είναι ότι έχω φρικάρει, γιατί συνειδητοποιώ ότι έχω και άλλα συμπτώματα "πρόωρης εμμηνόπαυσης", όπως νυχτερινές εξάψεις (οκ, καλοκαίρι είναι θα μου πεις, αλλά και το χειμώνα;;;) και μείωση της ροής του αίματος. Φοβάμαι ότι, παρά το ότι προσέχω τόσο πολύ, δεν θα καταφέρω να αποκτήσω την οικογένεια που ονειρεύομαι. Όσο για τα σκευάσματα που αναφέρεις heelp, αυτά δεν είναι φάρμακα ούτε συνθετικές βιταμίνες, αλλά υπερτροφές και μόνο θετική επίδραση έχουν (αν έχουν).

 

Η ενδοκρινολόγος ούτε με ανησύχησε ούτε με καθησύχασε και με παρέπεμψε σε έναν γυναικολόγο υπογονιμότητος, ο οποίος διευθύνει κέντρο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής. Δεδομένου ότι δεν μου φαίνεται και πολύ αντικειμενική πηγή ένας τέτοιος γυναικολόγος, σκέφτομαι να απευθυνθώ στον ΔΗΜ. ΜΠΙΛΑΛΗ, καθώς διαβάζω εξαιρετικά σχόλια γι' αυτόν στο forum.

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα των ορμονικών και έχω απελπιστεί. Μου βγάζει fsh 19,18 (ενώ τον Ιούνιο η ίδια εξέταση μου έβγαζε 9,13), Ε2 35,37 και προλακτίνη 23,49. Τι στο καλό να άλλαξε μέσα σε 3 μήνες και έχει τέτοια διαφορά η fsh; Μήπως φταίει που έχω μικρή αριστερή ωοθήκη (λόγω χειρουργείου ενδομητρίωσης) και να έκανα αυτό το μήνα ωορρηξία από εκεί; Ξέρετε αν αλλάζει η fsh ανάλογα με το ποια ωοθήκη κάνει ωορρηξία;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Μήπως ετυχε απλά να είναι κακός αυτός ο κύκλος ή να έγινε κάποιο λάθος; Στη θεση σου σίγουρα θα τις ξανα έκανα τον επόμενο μηνα! Να δεις που θα σου το πει και ο γιατρός σου!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και πάλι. Παρ' ότι δεν βλέπω ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την FSH από το φόρουμ (και ελπίζω αυτό να συμβαίνει γιατί δεν χει κάποια κοπέλα παρουσιάσει σχετικό πρόβλημα), θα σας κάνω ενα update για όποιον/α τυχόν ενδιαφέρεται.

 

Πήγα στον κ. ΜΠΙΛΑΛΗ, ο οποίος μου φάνηκε πολύ γλυκός άνθρωπος και κατηρτισμένος ως επιστήμων. Με καθησύχασε, λέγοντάς μου ότι η FSH είναι εξαιρετικά επισφαλής δείκτης, καθώς το ίδιο δείγμα αίματος μπορεί να έδειχνε τιμή 15 σε ένα εργαστήριο και 8 σε ένα άλλο.

 

Αντ' αυτού, μου συνέστησε να κάνω μία άλλη εξέταση για την αντιμουλεριακή ορμόνη (ΑΜΗ) που σε γενικές γραμμές αντικατοπτρίζει το ωοθηκικό απόθεμα. Επειδή με είχε καθησυχάσει ο γιατρός και δεδομένου ότι έχω σταθερό κύκλο, ωορρηξία κάθε μήνα και όλα τα εσωτερικά φαίνονταν ΟΚ στον υπέρηχο, είχα την πεποίθηση ότι η υψηλή FSH στην ηλικία μου θα ήταν ένα εργαστηριακό λάθος και περίμενα ότι η ΑΜΗ θα έβγαινε καλή.

 

Βγήκε πολύ χαμηλή (0,96 ng), ενώ θα έπρεπε να είχα τουλάχιστον 2 και ιδανικά πάνω από 4.

 

Περιττό να πω ότι καταρρακώθηκε το ηθικό μου, περιμένω ωστόσο να ακούσω από τον γιατρό για να δω τι θα με συμβουλεύσει.

 

Έχει κάποιος/α εμπειρία από υψηλή fsh/χαμηλή amh??

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι. Παρ' ότι δεν βλέπω ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την FSH από το φόρουμ (και ελπίζω αυτό να συμβαίνει γιατί δεν χει κάποια κοπέλα παρουσιάσει σχετικό πρόβλημα), θα σας κάνω ενα update για όποιον/α τυχόν ενδιαφέρεται.

 

Πήγα στον κ. ΜΠΙΛΑΛΗ, ο οποίος μου φάνηκε πολύ γλυκός άνθρωπος και κατηρτισμένος ως επιστήμων. Με καθησύχασε, λέγοντάς μου ότι η FSH είναι εξαιρετικά επισφαλής δείκτης, καθώς το ίδιο δείγμα αίματος μπορεί να έδειχνε τιμή 15 σε ένα εργαστήριο και 8 σε ένα άλλο.

 

Αντ' αυτού, μου συνέστησε να κάνω μία άλλη εξέταση για την αντιμουλεριακή ορμόνη (ΑΜΗ) που σε γενικές γραμμές αντικατοπτρίζει το ωοθηκικό απόθεμα. Επειδή με είχε καθησυχάσει ο γιατρός και δεδομένου ότι έχω σταθερό κύκλο, ωορρηξία κάθε μήνα και όλα τα εσωτερικά φαίνονταν ΟΚ στον υπέρηχο, είχα την πεποίθηση ότι η υψηλή FSH στην ηλικία μου θα ήταν ένα εργαστηριακό λάθος και περίμενα ότι η ΑΜΗ θα έβγαινε καλή.

 

Βγήκε πολύ χαμηλή (0,96 ng), ενώ θα έπρεπε να είχα τουλάχιστον 2 και ιδανικά πάνω από 4.

 

Περιττό να πω ότι καταρρακώθηκε το ηθικό μου, περιμένω ωστόσο να ακούσω από τον γιατρό για να δω τι θα με συμβουλεύσει.

 

Έχει κάποιος/α εμπειρία από υψηλή fsh/χαμηλή amh??

 

Και η αμη ένας δείκτης ειναι. Όποτε μην τρελενεσαι! Η δικη μου ειναι στο 19 που ειναι σούπερ Ουαου και μωρό δεν εχουμε δει.... Και μια φίλη είχε 0,05 και έμεινε έγκυος φυσιολογικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Και η αμη ένας δείκτης ειναι. Όποτε μην τρελενεσαι! Η δικη μου ειναι στο 19 που ειναι σούπερ Ουαου και μωρό δεν εχουμε δει.... Και μια φίλη είχε 0,05 και έμεινε έγκυος φυσιολογικά!!!

νομιζω οτι θα συμφωνησω μαζι σου..ειδαμε κ γυναικες που ηταν στην προωρη εμμηνοπαυση..κ με τιμες χαλια..πως εμειναν εγκυες κανονικα..κ 45αρες κλπ κλπ..νομιζω οτι ειναι κ λιγο θεμα εμποριου αυτο..ετσι?επιπλεον σε μια φιλη μου ειχε βγει το fsh 20 κ η κοπελα μετα απο 1 χρονο περιπου εμεινε εγκυος φυσιολογικα...οποτε ολα ειναι σχετικα.

πολλοι γιατροι λενε να μην κανουμε ΑΜΗ..γι αυτο ακριβως τον λογο..εγω δεν την εχω κανει κ ουτε προκειται..εκανα ολα τα υπολοιπα ..οκ φτανει..η οιστραδιολη ειναι τρομερα σημαντικοτερη απο την fs, 3η μερα του κυκλου αν ειναι σωστη κ κατα την ωορρηξια..τι κ αν ο ργανισμος παλευει να βγαλουν ωαρια οι ωοθηκες...μια αυξημενη fsh δεν σημαινει οτι δνε εχεις αυγα αλλα οτι ο οργανισμος ζοριζεται λιγο περισσοτερο..

κ γω που εκανα ολες τις εξετασεις κ περσι κ φετο και βγαινουν φανταστικες,(FSH 7 KAI Ε2 55(3Η ΜΕΡΑ ΚΥΚΛΟΥ) ειδα ποσα μωρα εκανα..αι σιχτιρ..:cool: βλακειες..αν ειναι να γινει γινεται τελικα..

Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι ότι έχεις βρει καλό γιατρό που μπορείς να τον εμπιστεύεσαι, αυτό είναι σπουδαίο πράγμα. Και από συναισθηματική και από πρακτική άποψη.

 

Συμφωνώ κι εγώ ότι αυτά είναι μόνο αριθμοί, και δεν μπορούν να τα προβλέψουν όλα.

 

Επίσης εμένα προσωπικά το 0,96 δεν μου φαίνεται και τόσο χαμηλό πια που να μην δίνονται περιθώρια για φυσική σύλληψη. Ειδικά αφού είσαι και μικρή στην ηλικία. Πιστεύω θα τα καταφέρεις με όποιον τρόπο επιλέξεις τελικά.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα και απο μένα.

Είμαι 30 και πρόσφατα έκανα ορμονολογικες εξετασεις και τα αποτελεσματα ήταν αποκαρδιωτικά για την ηλικία μου...FSH:14.4 και ΑΜΗ:5,22 pmol/l. Ο γυναικολόγος μου είπε οτι έπρεπε να έχω καλύτερες τιμες συμφωνα με την ηλικία μου και με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο. Έχω τρομοκρατηθεί και νομίζω οτι δεν θα καταφέρω να τεκνοποιήσω.Στο ιστορικο μου υπάρχει μια επεμβαση λογω κύστης απο την οποια επεμβαση απέμεινε το 1/3 της μιας ωοθηκης ενω η αλλη δεν ειχε κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπερα. Ειμαι 41 ετων και κανοντας ορμονολογικες εχω την LH 14,9 την FSH 26,5 και την AMH 0,28.

ποια είναι η σωστή επιλογή θεραπείας σε γυναίκες με υψηλή τιμή FSH και χαμηλή τιμή ΑΜΗ? ποια η πιθανοτητα φυσιολογικης εγκυμοσύνης?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ειμαι 41 ετων και κανοντας ορμονολογικες εχω την LH 14,9 την FSH 26,5 και την AMH 0,28.

ποια είναι η σωστή επιλογή θεραπείας σε γυναίκες με υψηλή τιμή FSH και χαμηλή τιμή ΑΜΗ? ποια η πιθανοτητα φυσιολογικης εγκυμοσύνης?

 

Καλησπερα και σε σενα κοπελα μου!δεν θελω να ειμαι αγγελιοφορος κακων μαντατων αλλα νομιζω θα στο ειπε και ο γιατρος σου, οι πιθανοτητες για εγκυμοσυνη ειναι πολυ περιορισμενες. Ειδικα με fsh πανω απο 20 πολυ δυσκολα τα πραγματα.. εγω εχω fsh αρκετα χαμηλοτερη απο εσενα και παλι δυσκολευομαι πολυ..προσπαθω πολυ καιρο..νομιζω πως θα ηταν φρονιμο να επισκεφτεις εναν καλο εξωσωματιστη προκειμενου να σου παραθεσει τις εναλλακτικες που εχεις και να οργανωσετε μαζι το σχεδιο δρασης σας..μη στεναχωριεσαι ομως μανουλα θα γινεις συγουρα αρκει να το θελεις πραγματικα!!θα ταν χαρα μου να σου απαντησω σε πμ αν εχεις οποιαδηποτε απορια που μπορω να λυσω..

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα σε όλες, 

 

Είμαι μόλις 23 ετών και μέσα από κάποιες αιματολογικές εξετάσεις έμαθα πως η FSH ορμόνη ήταν στο 15 την δεύτερη ημέρα της περιόδου :(

Οι ίδιες εξετάσεις έδειξαν υποθυρεοειδισμό. Μίλησα με την ενδοκρινολόγο μου (Βασιλική Τριάντη) και μου έδωσε αγωγή για τον θυρεοειδή και την FSH. Ωστόσο, μου ανέφερε πως η τιμή αυτή της  FSH είναι εμμηνοπαυσιακή και πως πρέπει να βρούμε τι προκάλεσε την αύξησή της σε τόσο νεαρή ηλικία. 

Δεν σας κρύβω πως είμαι πάρα πολύ στενοχωρημένη γιατί θέλω πάρα πολύ να γίνω μαμά (όχι άμεσα), αλλά μέσα στα επόμενα χρόνια. 

Είχε κάποια από εσάς παρόμοια εμπειρία με FSH; 

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Antouella said:

Καλησπέρα σε όλες, 

 

Είμαι μόλις 23 ετών και μέσα από κάποιες αιματολογικές εξετάσεις έμαθα πως η FSH ορμόνη ήταν στο 15 την δεύτερη ημέρα της περιόδου :(

Οι ίδιες εξετάσεις έδειξαν υποθυρεοειδισμό. Μίλησα με την ενδοκρινολόγο μου (Βασιλική Τριάντη) και μου έδωσε αγωγή για τον θυρεοειδή και την FSH. Ωστόσο, μου ανέφερε πως η τιμή αυτή της  FSH είναι εμμηνοπαυσιακή και πως πρέπει να βρούμε τι προκάλεσε την αύξησή της σε τόσο νεαρή ηλικία. 

Δεν σας κρύβω πως είμαι πάρα πολύ στενοχωρημένη γιατί θέλω πάρα πολύ να γίνω μαμά (όχι άμεσα), αλλά μέσα στα επόμενα χρόνια. 

Είχε κάποια από εσάς παρόμοια εμπειρία με FSH; 

 

Ευχαριστώ πολύ

Antouella μου γεια σου, η αληθεια ειναι πως εισαι πολύ μικρή και ειναι λίγο άδικο να έχεις απο τωρα τετοιες περιπέτειες, αλλά απ'οσο ξέρω η FSH σχετίζεται πολύ άμεσα με την αυξημένη TSH, δλδ την ορμόνη που προκαλεί υποθυρεοειδισμό. Νομίζω πρεπέι πρώτα να ρυθμίσεις τον θυρεοειδή σου, κάτι που συνήθως είναι πολύ εύκολο και αρκεί ενα χάπι θυροξίνης την ημέρα, και μετά από μερικούς μήνες να επαναλάβεις τις ορμονολογικές της 2ης μέρας του κύκλου. Αλήθεια, πώς και τις έκανες τόσο νωρίς? Συνήθως αυτές τι κάνουν γυναίκες 30+ και ειδικότερα όσες έχουν δυσκολία να συλλάβουν μετά απο ένα χρόνο προσπαθειών. Ελπίζω και πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά και οι νέες σου μετρήσεις θα είναι πολύ βελτιωμένες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας! 
Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα με το fsh και tsh (είναι πολύ υψηλά) μπορεί κανείς μου πει έχει σχέση το ένα με το άλλο; Είμαι παρά πολύ μπερδεμένη και αγχωμένη 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...