Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφική - παιδική δυσκοιλιότητα - Υπάρχει λύση;


Recommended Posts

Αγαπητή Χριστίνα ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Η αλήθεια είναι ότι όταν πίναμε frisolac όλα πηγαίνανε ρολόι, το πρόβλημα επιδεινώθηκε τελευταία με αποτέλεσμα κατόπιν σχετικής εντολής του γιατρού προχωρήσαμε σε κλίσμα. Τι ωραία αλλά έπρεπε να ενεργηθεί ο μικρούλης με κάποιο τρόπο.

Δεν σου κρύβω ότι με προβληματίζει έντονα η όλη κατάσταση και προσπαθώ να βρω ποικίλους τρόπους αντιμετώπισης και ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Ευελπιστώ δηλαδή γιατί μου έχουν γίνει έμμονη ιδέα τα κακάκια του μικρούλη μου!!!!!!

Είπα στον παιδίατρο να επιστρέψω στο frisolac αλλά δεν θέλω να του χαλάσω την απόλαύση του γάλατος και να του αλλοιώσω την γεύση δεδομένου ότι έχει συνηθίσει στην συγκεκριμένη του NOYLAC.

Τι προτείνεις από την δική σου εμπειρία και πάλι σε ευχαριστώ για το έκδηλο ενδιαφέρον σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπητή Κα/Κε

 

Η φαρμακευτική αγωγή αποτελείται από το συνδυασμό Λακτουλόζης και Σέννας. Η πρώτη ουσία δεν απορροφάται αλλά αποβάλλεται αυτούσια με τα κόπρανα τα οποία και μαλακώνει ώστε να αποβάλονται ευκολότερα. Η δεύτερη ουσία κινητοποιεί το χαλαρό λόγω υπερδιάτασης έντερο για τις πρώτες 10 μέρες έως να αποκτήσει θεραπευτικά επίπεδα η λακτουλόζη.

 

Εάν η δυσκοιλιότητα δεν βελτιωθεί με συντηρητικές μεθόδους θα χαρώ να σας συμβουλεύσω.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Να είσαι καλά γιατρέ μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Markos 76,

καταρχήν για τα κλισματάκια μην ανησυχείς. Η μικρή μου έχει κάνει ουκ ολίγα. Αναγκαίο κακό όταν περνάνε 3-4 μέρες και το παιδί ζορίζεται.

Εγω θα σου έλεγα να ρωτήσεις τη γιατρό σου αν γίνεται να ξαναγυρίσετε στο frisolac. Το θέμα της "απόλαυσης" όπως λες του γάλατος μάλλον έρχεται σε δεύτερη μοίρα στην παρούσα φάση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ όταν μνημονεύεις λακτουλόζη και σέννα τι εννοείς?

Είναι φυτικές ουσίες τις οποίες μπόρώ να τις αναζητήσω από το φαρμακείο?ή αποτελούν φαρμακευτικά σκευάσματα πράγμα το οποίο θέλω να αποφύγουμε τουλάχιστον στην παρούσα χρονική στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Καλά δέν τίθεται θέμα, δεν το συζητώ άσε που δεν νομίζω να του δημιουργήσει και ιδιαίτερο πρόβλημα.

Απλά Χριστίνα να σου πω ακούω διάφορα αναφορικά με την χρήση των κλισμάτων και δεν σου κρύβω ότι με τρομάζουν.

Νέος μπαμπάς νέα μαμά οπότε καταλαβαίνεις, νομίζω στο δεύτερο από την εμπειρία του πρώτου όλα μπαίνουν στον αυτόματο πιλότο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά δέν τίθεται θέμα, δεν το συζητώ άσε που δεν νομίζω να του δημιουργήσει και ιδιαίτερο πρόβλημα.

Απλά Χριστίνα να σου πω ακούω διάφορα αναφορικά με την χρήση των κλισμάτων και δεν σου κρύβω ότι με τρομάζουν.

Νέος μπαμπάς νέα μαμά οπότε καταλαβαίνεις, νομίζω στο δεύτερο από την εμπειρία του πρώτου όλα μπαίνουν στον αυτόματο πιλότο!!!!!!

 

Και εμείς νέοι γονείς είμαστε μη νομίζεις....

Πάντως για το γάλα σου λέω απλά τι κάναμε εμείς και επανήλθαμε. Μάλιστα να σου πω ότι το novalac ΙΤ 2 είναι 2ης γενιας (για παιδί μετά τον 6ο μήνα) και δεν ήξερα κατά πόσο καλύπτει τις ανάγκες της μικρής που είναι σχεδόν 2 ετών. Απλά με διαβεβαίωσε η παιδίατρος ότι το χρησιμοποιούν σε περιπτώσεις σαν τη δική μας καθώς δεν υπάρχει αντίστοιχο 3ης γενιας. Το frisolac που πίνατε εσεις για ποιές ηλικίες είναι?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω του το δίναμε μέχρι Μάρτιο Απρίλιο αν θυμάμαι καλά!

Μετά μας είπε ο γιατρός να προχωρήσουμε στο NOULAC και από τότε μέχρι και σήμερα έχουμε καταναλώσει άπειρα κουτιά, έρωτα με το γάλα, πάθος πως να στο περιγράψω.

Έχω την αίσθηση ότι η δυσκοιλιότητα εν μέρει οφείλεται στο εν λόγω γάλα δεδομένου της υψηλής περιεκτικότητας σε σίδηρο.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να είναι κάτι παρωδικό και περαστικό.

Πάντως σήμερα δεν το γλιτώνουμε το κλισματάκι.............tough luck!

Link to comment
Share on other sites

εμας η μπεμπα ειναι 2 μηνων και πινει το aptamil 1 για αχορταγα μωρα. μπορω να πω οτι πινει 180-200 ml και την κραταει 6-9 ωρες. αλλα δεν κανει κακα της. σφιγγεται, κοκκινιζει, κανει πριτς που μυριζουν πολυ αλλα τιποτα. σημερα ειναι η 3η μερα που δεν εχει κανει κακα της και μαλλον αυριο θα της βαλω υποθετακι. σε καθε γευμα της βαζουμε χαμομηλι αλλα τιποτα.

εχει καποια αλλη αντιμετωπισει κατι αναλογο ? κι αν ναι πως διορθωθηκε ?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ενα μεγαλο SOS και απο εμας!

Η Μαρια μου ειχε δυσκοιλιοτητα απο τα πρωτα σταδια της ζωης της. Δυστυχως δεν θηλασαμε καθολου και σιτιζοταν οσο ηταν βρεφακι με frisolac comfort (ειχε και ΓΟΠ, εξακριβωμενη με υπερηχο στομαχου). Υπηρχαν μερες που εκανε κακα, αλλα σαν πετρα και αλλες που δεν εκανε καθολου. Ειχαμε φτασει 2 φορες σε σημειο να της κανουμε βρεφικο κλυσματακι γιατι ειχε να κανει πανω απο 3 μερες κακα. Τελικα στον 6ο μηνα που αρχισαμε τη φρουτοκρεμα εστρωσε η κατασταση.

Γενικοτερα η μικρη ειναι καλοφαγανο παιδι. Την τελευταια εβδομαδα ομως, χωρις εμφανη λογο (την πηγα στον παιδιατρο κιολας), σταματησε να τρωει, να κοιμαται και γκρινιαζει ακαταπαυστα. Ειχε να φαει απο την 28η Οκτωβριου που ψιλοτσιμπησε στη μαμα μου. Μεχρι χθες, τη βγαζαμε με μπουκιτσες φαγητο, μπισκοτακια και τιποτα αλλο. Εχθες το απογευμα ομως, ευτυχως εφαγε τραχανα και μαλιστα πολυ. Λιγο πριν ερθει η ωρα του μπανιου, εκανε κακα. Ανοιξα την πανα να την αλλαξω και περα του γεγονοτος οτι τα κακα της ηταν πιο σκληρα απο ποτε, σε μερικα σημεια ειχαν αιμα (οχι πολυ, αλλα υπηρχε). Πανικοβληθηκα, πηρα τον παιδιατρο και μου ειπε πως πιθανοτατα αυτο συνεβη εξαιτιας της συστασης των κοπρανων, αφου η μικρη εχει να φαει φρουτα και λαχανικα τοσες μερες, αρα δεν προσλαμβανει φυτικες ινες απο καπου που μαλακωνουν τα κακα. Μου ειπε να το παρακαλουθω και βλεπουμε..

Σημερα η μικρη εφαγε καλα (προς μεγαλη μου εκπληξη). Ηπιε 150 ml γαλα και μετα αυγο, φρουτοκρεμα, αρακα με φετα, γιαουρτακι το απογευμα και τελος 100 ml γαλα πριν λιγο οπου κι επεσε για υπνο! Εκανε μια φορα κακα, αλλα αφενος ηταν πολυ λιγα, αφετερου ηταν παλι πολυ σκληρα. Αιμα αυτη τη φορα δεν ειχε, τα παρατηρησα πολυ καλα και για να ειμαι σιγουρη, τα "ελιωσα" με μια οδοντυγλυφιδα μην τυχον υπηρχαν ιχνη αιματος μεσα (μπλιαχ!). Αιμα λοιπον, δεν ειχε!

Οι πιο εμπειρες μανουλες τι με συμβουλευουν να την ταϊζω για να μαλακωσουν λιγο τα κακα της? Ειμαστε 20 μηνων και τρωμε τα παντα. Αυριο σκεφτομουν να της δωσω λιγο μπροκολο αλλα με τι να το συνδυασω γιατι σκετο δεν νομιζω να το φαει?

Βοηθατε κοριτσακια μου!! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Φαίη το μπρόκολο μπορείς να το κάνεις στον φούρνο σαν σουφλέ. Το βράζεις πρώτα 5 λεπτά με νερό στην κατσαρόλα, και μετά το βάζεις σε ταψάκι στον φούρνο με τυρί κίτρινο που λιώνει και μετά ή κρέμα γάλακτος ή χτυπάς ένα αυγό με γάλα. Το βάζεις στον φούρνο μέχρι να λιώσουνε τα τυριά. Δοκίμασε όμως να της δώσεις και σκέτο μπρόκολο, μπορεί να της αρέσει. Τα δικά μου το πιάνουνε με τα χεράκια τους και το τρώνε σκέτο.

8Fx2p2.png

 

OtbVp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαίη το μπρόκολο μπορείς να το κάνεις στον φούρνο σαν σουφλέ. Το βράζεις πρώτα 5 λεπτά με νερό στην κατσαρόλα, και μετά το βάζεις σε ταψάκι στον φούρνο με τυρί κίτρινο που λιώνει και μετά ή κρέμα γάλακτος ή χτυπάς ένα αυγό με γάλα. Το βάζεις στον φούρνο μέχρι να λιώσουνε τα τυριά. Δοκίμασε όμως να της δώσεις και σκέτο μπρόκολο, μπορεί να της αρέσει. Τα δικά μου το πιάνουνε με τα χεράκια τους και το τρώνε σκέτο.

Σε ευχαριστω πολυ Μαρια μου! Λεω να το δοκιμασω στο φουρνο με τυρακι και αυγο με γαλα! Σκετο της το ειχα δωσει το καλοκαιρακι και δεν το ηθελε.. Δεν επεμενα κι εγω και να τα αποτελεσματα τωρα! :(

Σε ευχαριστω πολυ και παλι!!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμας η μπεμπα ειναι 2 μηνων και πινει το aptamil 1 για αχορταγα μωρα. μπορω να πω οτι πινει 180-200 ml και την κραταει 6-9 ωρες. αλλα δεν κανει κακα της. σφιγγεται, κοκκινιζει, κανει πριτς που μυριζουν πολυ αλλα τιποτα. σημερα ειναι η 3η μερα που δεν εχει κανει κακα της και μαλλον αυριο θα της βαλω υποθετακι. σε καθε γευμα της βαζουμε χαμομηλι αλλα τιποτα.

εχει καποια αλλη αντιμετωπισει κατι αναλογο ? κι αν ναι πως διορθωθηκε ?

 

για μενα βρε κοριτσια καμια προταση ?

Link to comment
Share on other sites

για μενα βρε κοριτσια καμια προταση ?

καλημέρα. το χαμομήλι στο γεύμα σας το πρότεινε ο παιδίατρος;

αν σου επιτρέπει ο παιδίατρος δώσε χαμομηλάκι φρέσκο. άλλοι δίνουν, άλλοι το απαγορεύουν.

σε αυτή την περίπτωση μόνο μασαζάκι στην κοιλίτσα χαμηλά, κυκλικές κινήσεις σε διπλωμένα γονατάκια (προς την κοιλιά).

ρώτησε τον παιδίατρο και για νερό.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ενα μεγαλο SOS και απο εμας!

Η Μαρια μου ειχε δυσκοιλιοτητα απο τα πρωτα σταδια της ζωης της. Δυστυχως δεν θηλασαμε καθολου και σιτιζοταν οσο ηταν βρεφακι με frisolac comfort (ειχε και ΓΟΠ, εξακριβωμενη με υπερηχο στομαχου). Υπηρχαν μερες που εκανε κακα, αλλα σαν πετρα και αλλες που δεν εκανε καθολου. Ειχαμε φτασει 2 φορες σε σημειο να της κανουμε βρεφικο κλυσματακι γιατι ειχε να κανει πανω απο 3 μερες κακα. Τελικα στον 6ο μηνα που αρχισαμε τη φρουτοκρεμα εστρωσε η κατασταση.

Γενικοτερα η μικρη ειναι καλοφαγανο παιδι. Την τελευταια εβδομαδα ομως, χωρις εμφανη λογο (την πηγα στον παιδιατρο κιολας), σταματησε να τρωει, να κοιμαται και γκρινιαζει ακαταπαυστα. Ειχε να φαει απο την 28η Οκτωβριου που ψιλοτσιμπησε στη μαμα μου. Μεχρι χθες, τη βγαζαμε με μπουκιτσες φαγητο, μπισκοτακια και τιποτα αλλο. Εχθες το απογευμα ομως, ευτυχως εφαγε τραχανα και μαλιστα πολυ. Λιγο πριν ερθει η ωρα του μπανιου, εκανε κακα. Ανοιξα την πανα να την αλλαξω και περα του γεγονοτος οτι τα κακα της ηταν πιο σκληρα απο ποτε, σε μερικα σημεια ειχαν αιμα (οχι πολυ, αλλα υπηρχε). Πανικοβληθηκα, πηρα τον παιδιατρο και μου ειπε πως πιθανοτατα αυτο συνεβη εξαιτιας της συστασης των κοπρανων, αφου η μικρη εχει να φαει φρουτα και λαχανικα τοσες μερες, αρα δεν προσλαμβανει φυτικες ινες απο καπου που μαλακωνουν τα κακα. Μου ειπε να το παρακαλουθω και βλεπουμε..

Σημερα η μικρη εφαγε καλα (προς μεγαλη μου εκπληξη). Ηπιε 150 ml γαλα και μετα αυγο, φρουτοκρεμα, αρακα με φετα, γιαουρτακι το απογευμα και τελος 100 ml γαλα πριν λιγο οπου κι επεσε για υπνο! Εκανε μια φορα κακα, αλλα αφενος ηταν πολυ λιγα, αφετερου ηταν παλι πολυ σκληρα. Αιμα αυτη τη φορα δεν ειχε, τα παρατηρησα πολυ καλα και για να ειμαι σιγουρη, τα "ελιωσα" με μια οδοντυγλυφιδα μην τυχον υπηρχαν ιχνη αιματος μεσα (μπλιαχ!). Αιμα λοιπον, δεν ειχε!

Οι πιο εμπειρες μανουλες τι με συμβουλευουν να την ταϊζω για να μαλακωσουν λιγο τα κακα της? Ειμαστε 20 μηνων και τρωμε τα παντα. Αυριο σκεφτομουν να της δωσω λιγο μπροκολο αλλα με τι να το συνδυασω γιατι σκετο δεν νομιζω να το φαει?

Βοηθατε κοριτσακια μου!! :D

Φαίη μου, παραπάνω έχω γράψει ορισμένες τροφές. αν θέλεις διάβασε (μήνυμα 246).

και όπως είπε και ο γιατρός παραπάνω να αποφεύγετε σοκολάτες, μπισκότα κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμας η μπεμπα ειναι 2 μηνων και πινει το aptamil 1 για αχορταγα μωρα. μπορω να πω οτι πινει 180-200 ml και την κραταει 6-9 ωρες. αλλα δεν κανει κακα της. σφιγγεται, κοκκινιζει, κανει πριτς που μυριζουν πολυ αλλα τιποτα. σημερα ειναι η 3η μερα που δεν εχει κανει κακα της και μαλλον αυριο θα της βαλω υποθετακι. σε καθε γευμα της βαζουμε χαμομηλι αλλα τιποτα.

εχει καποια αλλη αντιμετωπισει κατι αναλογο ? κι αν ναι πως διορθωθηκε ?

 

Το aptamil που πίνετε είναι ειδικό για την δυσκοιλιότητα?

Αν όχι ρώτησε τον παιδίατρο για ειδικό γάλα.

Και εμείς έτσι βελτιωθήκαμε στην ηλικία σας.

Αλλιώς μπορείς να της αραιώσεις λίγο παραπάνω το γάλα (αντί για μια μεζούρα κάθε 30 ml, δίνε 1 μεζούρα κάθε 40ml). Φυσικά ρωτάς πάντα τον παιδίατρο πριν κάνεις οτιδήποτε.

Και να ξέρεις ότι τα αποτελέσματα δεν είναι αμεσα. Μετά από κάθε τι διαφορετικό που θα κάνεις θα περιμένεις 1 εβδομάδα για να δεις αν έχει αποτέλεσμα η όχι.

Link to comment
Share on other sites

Φαίη εγώ κάνω το εξής.

Της κάνω τουλάχιστον 2-3 φορές την εβδομάδα το εξής φαγητό.

Μοσχαράκι με διάφορα λαχανικά. Παίρνω τη συσκευασία του μπαρμπα-στάθη που έχει διάφορα (φασολάκια, πιπεριές, λίγο καρότο, πατάτες κτλ) και προσθέτω και μπάμιες (επίσης κατεψυγμένες) και κολοκυθάκια, σέλινο ή ότι άλλο φρέσκο λαχανικό έχω. Μπόλικο ελαιόλαδο στο τέλος και λίγο λεμόνι (της αρέσει πολύ).

Επίσης μπορείς να βάλεις και αγκινάρες.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάποιους μήνες που είχαμε επανέλθει, ξανά τα ίδια. Δεύτερη μέρα σήμε που ο νικόλας μου δεν έχει κάνει κακάκια. Και να φανταστείτε ότι μέχρι πριν κανά μήνα έκανε 4-5 φορές την ημέρα. Τον ματιάσαμε πάλι! Και εννοείται πως δεν έχουμε αλλάξει τίποτα στη διατροφή του.

Η ιδέα με το μπρόκολο σουφλέ πολύ καλή, θα τη δοκιμάσω...(κι αν δεν το θέλει, θα το φάει η μαμά του...). Αλήθεια θα είναι καλό σε αλεσμένο; Καμιά άλλη ιδέα για "ενεργητικά" φαγητά; Ακόμα τρώμε αλεσμένα.Περιμένω τις ιδέες σας.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Φαίη εγώ κάνω το εξής.

Της κάνω τουλάχιστον 2-3 φορές την εβδομάδα το εξής φαγητό.

Μοσχαράκι με διάφορα λαχανικά. Παίρνω τη συσκευασία του μπαρμπα-στάθη που έχει διάφορα (φασολάκια, πιπεριές, λίγο καρότο, πατάτες κτλ) και προσθέτω και μπάμιες (επίσης κατεψυγμένες) και κολοκυθάκια, σέλινο ή ότι άλλο φρέσκο λαχανικό έχω. Μπόλικο ελαιόλαδο στο τέλος και λίγο λεμόνι (της αρέσει πολύ).

Επίσης μπορείς να βάλεις και αγκινάρες.

 

 

christine06 συγνώμη κιόλας αλλά καλύτερα να μην δίνεις κατεψυγμένα, δεν ξέρεις τι συντηρητικά βάζουνε μέσα. Τα φρέσκα είναι πάντα καλύτερα

8Fx2p2.png

 

OtbVp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο...

απλά εγώ είμαι της άποψης ότι πολλές φορές τα κατεψυγμένα είναι και πιο υγιεινά από τα φρέσκα. Γιατί καταψύχονται την κατάλληλη στιγμή και διατηρούν περισσότερο τις βιταμίνες τους. Φυσικά οι απόψεις και εδω διίστανται... Τι πρωτότυπο:)

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα με το μπρόκολο σουφλέ πολύ καλή, θα τη δοκιμάσω...(κι αν δεν το θέλει, θα το φάει η μαμά του...). Αλήθεια θα είναι καλό σε αλεσμένο; Καμιά άλλη ιδέα για "ενεργητικά" φαγητά; Ακόμα τρώμε αλεσμένα.Περιμένω τις ιδέες σας.

 

Δέσποινα το μπροκολο μπορείς να το βράσεις ενα τσακ παραπάνω και δεν χρειάζεται άλεσμα. Λιώνει στο στόμα. Το ίδιο και το κουνουπίδι. Είναι και τα 2 "ενεργητικά φαγητά". Επίσης το κολοκυθάκι. Σπανάκι, πράσα, παντζάρια και λοιπές πρασινάδες φαντάζομαι είναι.

Στη φρουτόκρεμα βάλε και ακτινίδιο νο1 για την περίπτωσή σας. Μήλο και μπανάνα είναι στουμπωτικά αλλά τι να βάλεις τέτοια εποχη; Καμια καλή ιδέα;

Και η δικιά μου έχει 2 μερες να κανει κακά, 1η φορά κανει τόσες μέρες. Συνηθως κάνει μέρα παρά μέρα ή 1 φορά τη μέρα στο τσακίρ κέφι. Παω να πάρω ακτινίδια επειγόντως...;) ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Marigoula εμείς στη φρουτόκρεμα βάλαμε σήμερα μπανάνα (στουμπωτική αλλά παίρνει ωραία γεύση η κρέμα), σταφύλι, αχλάδι, πορτοκάλι και λωτό. Στη μεσημεριανή ψαρόσουπα βάλαμε 2 κουταλιές λάδι αντί για μία (τι αηδία Θεέ μου...) κι ευτυχώς μετά από λίγο με πολύ κλάμμα, ενεργηθήκαμε!

Tα ακτινίδια δυστυχώς χαλάνε πολύ τη γεύση της φρουτόκρεμας, οπότε δεν τα έχω δοκιμάσει. Στη μεγάλη ανάγκη βέβαια θα του βάλω.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και πάλι σε όλους.

Είχα γράψει ξανά στο συγκεκριμένο θέμα για το πρόβλημά μας!

Ο μικρούλης μας είναι δύσκολος στα κακά του, αλλάξαμε γάλα και πήγαμε σε γάλα το οποίο είναι πιο ελαφρύ σε σίδερο γιατί ο σίδηρος επιβαρύνει την δυσκοιλιότητα.

Κατόπιν σχετικής οδηγίας του παιδίατρου πήραμε σιρόπι importal το οποίο βοήθάει την κατάσταση πάραυτα κακάκια κάνουμε ανά 2 η 3 μέρες.

Σήμερα θα επισκεφθούμε και πάλι τον παιδίατρο και βλέπουμε......

Τι μπορεί να συμβαίνει άραγε...............

Είδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημέρα σας!!!

λοιπόν μετά από ένα σωρό εξετάσεις αίματος βρήκαμε που οφείλεται η δυσκοιλιότητα της μικρής! είναι αλλεργική στο αγελαδινό!!! να σας θυμίσω ότι η κόρη μου δεν έιχε πρόβλημα συχνότητας αλλά τρόπου ήταν πολύ σκληρά πόναγε και αυτό της δημιουργούσε ραγάδες (αρκετά βαθιές λόγω σκληρότητας κοπράνων!) αρχικά πριν πάω παιδογαστρεντερολόγο το αντιμετωπίσαμε με διατροφή (λαχανικά, αχλάδια, φυτικές ίνες και πολύ νερό!) και αλλάξαμε το φρέσκο γάλα σε σκόνη. αλλά λόγω του ότι συνεχιζόταν την είδε ειδικός! μετά από πολλές εξετάσεις (βασικά αίματος που βέβαια η λήψη έγινε μια φορά μην τρομάζετε!) και έναν υπέρηχο είδαμε ότι είναι αλλεργική αλλά σε βαθμό πού πρέπει να τρώει ελεγχόμενα αγελαδινό όχι να το κόψει τελείως! η εξέταση που το έδιξε αυτό νομίζω λέγεται ραστ!

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος μου εμενα ειναι 13 μηνων και μολις πριν ενα μηνα ξεκινησαμε το almiron HA2,ειναι ας πουμε ενδιαμεσο γαλα στο ακρως υποαλλεργικο και το κανονικο .Μεχρι τωρα το δεχτηκε καλα χωρις κανενα προβλημα.Πριν ειχαμε το ΑΛΜΙΡΟΝ PEPTI 2,και βεβαια εχουμε ιστορικο με ατοπικη δερματιτιδα και αιμα στα κακα του

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...