Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εμεις καναμε το πρωτο μας μπανακι περυσι,6 μηνων,κι η μικρη ξετρελαθηκε αμεσως!

συνηθως καναμε μπανακι το πρωι ή το απογευμα.πρωτα βαζαμε το αντιηλιακο μας.μετα μπαιναμε μεσα για 5-10 λεπτα και μετα βγαιναμε,την ξεπλενα στο ντουζ της παραλιας,την εντυνα κανονικα,ξανα αντιηλιακο και μετα την εβαζα στο καροτσι ή σε στο καθισματακι του αυτο/του ή σε μια κουνια που της ειχα παρει απο το τζαμπο.πηγαμε και διακοπες μαζι,και κοιμοταν στο παρκο του δωματιου μια χαρα,και στο καροτσι αν ημασταν εξω.τελεια ηταν!

αλλα το κεφαλακι δεν το βουτηξα ποτε μεσα.

καλα μπανακια σας ευχομαι και φετος!!!φιλια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 230
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια

Θα ήθελα να επαναφέρω λίγο το θέμα αλλά όχι τόσο για νεογνό, αλλά για ζουζουνάκι 21 μηνών. Πέρσι πήραμε το βάπτισμά μας όσον αφορά τα μπανάκια στη θάλασσα και τον είχαμε τον μικρούλη είτε αγκαλιά είτε σε εκείνα τα σωσίβια που βγαίνουν τα ποδαράκια τους από κάτω.Κάθησα και διάβασα ότι σε αντίστοιχες ηλικίες κάποιες μανούλες τα φόρεσαν τα μπεμπάκια μπρατσάκια.Που τα βρήκατε βρε κορίτσια???????Έχω φάει τον τόπο και μπρατσάκια για παιδάκια κάτω των 3 ετών δεν έχω βρει.

Ευχαριστώ.....

MNlPp3.pngqrelp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω και εγώ τα μπρατσάκια γράφουν επάνω από 3 χρονών, εγώ πέρυσι δεν το είχα προσέξει και του τα φόραγα:oops::oops::oops:. Όταν ξεκινήσαμε τα μπάνια ήταν 22 μηνών. Μέσα στη θάλασσα βέβαια τον έπαιρνα αγκαλιά φορώντας πάντα τα μπρατσάκια, δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω και εγώ τα μπρατσάκια γράφουν επάνω από 3 χρονών, εγώ πέρυσι δεν το είχα προσέξει και του τα φόραγα:oops::oops::oops:. Όταν ξεκινήσαμε τα μπάνια ήταν 22 μηνών. Μέσα στη θάλασσα βέβαια τον έπαιρνα αγκαλιά φορώντας πάντα τα μπρατσάκια, δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου.Να'σαι καλά.Είπα κι εγώ τόσο άσχετη είμαι που δεν μπορώ να βρω μπρατσάκια για μικρότερη ηλικία????Θα τα δοκιμάσω κι εγώ λοιπόν και όπως είπες κι εσύ στην αγκαλίτσα και βλέπουμε......

MNlPp3.pngqrelp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δεν του φεύγανε γι' αυτό ίσως δεν είχα αναρωτηθεί κιόλας....και το είδα όταν σε ένα παιδικό πάρτυ μας κάνανε δώρο ένα δευτερο σετ με μπρατσάκια και είδα πάνω στο κουτί το 3+....Λοιπόν φουσκωσέ τα καλά και δεν πιστεύω να του φευγουν δοκίμασε να τα τραβήξεις και θα δεις ότι θα βρεις αντίσταση!!!

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ειχα την εντυπωση οτι υπαρχει κουλουρα για μωρακια με καθισματακι και τεντα απο πανω.Υπαρχει τετοιο πραγμα ή το φανταστηκα? Κοιταξα στο jumbo και σε σουπερμαρκετ μεγαλα στα ειδη θαλασσης και δε βρηκα κατι.Μηπως γνωριζετε?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,τις εμπειρίες σας!!!

Ο μικρός μου πέρυσι δεν είχε κανένα πρόβλημα με τη θάλασσα.

Του βάζαμε σωσίβιο με καθισματάκι,μέσα στη θάλασσα και του άρεσε πολύ.

Φέτος πάλι...

Όσες φορές τον έχουμε πάει κλαίει και δεν θέλει να μπει.Ούτε τα πόδια του δεν θέλει να βρέξει!

Δεν δοκιμάσαμε με το ίδιο σωσίβιο αλλά του πήραμε μπρατσάκια.

Λέτε να φοβάται με τα μπρατσάκια και γι΄αυτό κλαίει?Μήπως αισθάνεται περισσότερη ασφάλεια με το άλλο σωσίβιο?Μήπως φοβάται γενικά τη θάλασσα?

Δεν ξέρω τι τον έχει πιάσει και δεν ξέρω και πως να το αντιμετωπίσω.

Δεν θέλω να τον ζορίσω σε καμία περίπτωση και δεν θέλω και να φοβηθεί τη θάλασσα.

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Ειχα την εντυπωση οτι υπαρχει κουλουρα για μωρακια με καθισματακι και τεντα απο πανω.Υπαρχει τετοιο πραγμα ή το φανταστηκα? Κοιταξα στο jumbo και σε σουπερμαρκετ μεγαλα στα ειδη θαλασσης και δε βρηκα κατι.Μηπως γνωριζετε?

 

Υπάρχει κάτι σαν και αυτό που περιγράφεις.

Για την ακρίβεια κουλούρα με τέντα-φοίνικα.

Το είχα πάρει από μαγαζί με είδη θαλάσσης.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι σαν και αυτό που περιγράφεις.

Για την ακρίβεια κουλούρα με τέντα-φοίνικα.

Το είχα πάρει από μαγαζί με είδη θαλάσσης.

 

Σε ευχαριστω καλη μου για την απαντηση,μηπως θυμασαι το μαγαζι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω που βρίσκεσαι εσύ,το μαγαζάκι είναι στο Ζούμπερι.

Μια μέρα βρεθήκαμε για μπάνιο εκεί και το αγόρασα.

Αν σε βολεύει η περιοχή να σου πω και άλλες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Έφτασε το 1ο καλοκαιράκι για το μπεμπάκι μου. Ανυπομονώ να το δώ με μαγιό και σωσίβιο στη θάλασσα. Αλλά από πότε? Είναι κρύα η θάλασσα ακόμα? Απο τον Ιούλιο πρέπει? Το τριήμερο του Αγ. Πνεύματος θα πάμε μάλλον στην Σκύρο να μην κάνει την πρώτη του βουτιά εκεί? Τι λέτε?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν ρωτησα εχθες τη παιδιατρο για μπανιο μου ειπε ειναι μικρος ακομη:shock::shock:

κατα τελη αυγουστου μπορεις να τον πας για κανενα μπανιο

μα γιατι δεν καταλαβαινω τωρα θα κλισουμε τον 7ο δεν νομιζω να ειμαστε και τοσο μικροι

απογευματακι που δεν ειναι νταλα ο ηλιος με καπελακι μπλουζακι και τα σχετικα νομιζω ιουλιο θα τον παω για λιγο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας ο παιδίατρος μας είπε επειδή είναι κοριτσάκι καλύτερα μπάνιο μετά το χρόνο:(είναι εύκολο να κολλήσει κάποιο μικρόβιο τώρα.Μετά το συζητήσαμε και είπε μπορούμε να τη βάλουμε στη θάλασσα με αδιάβροχη πάνα και προσοχή,οπότε και έτσι θα κάνουμε.Δεν αντέχω στις διακοπές να μην τη βάλω να πλατσουρίσει λιγάκι!:)

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγώ έχω μερικές μάλλον χαζές απορίες και θα ήθελα την βοήθεια σας. Ο μπεμπούλης μου είναι μικρούλης ακόμα. Έχει κλείσει τους 6 αλλα ήταν προωράκι. Ρωτήσαμε την παιδίατρο και είπε οκ να τον πάμε θάλασσα. Το περισσότερο άγχος το έχω εγω.

Δηλαδή:

Τι θα του φορέσω στην παραλία;

Που θα τον ακουμπάω;

Λέτε να αρχίσει να κλαίει; Και με τον θηλασμό, λέτε να πάω στο αμάξι να τον ταισω;

Να τον βάλω στην θάλασσα αγκαλιά μου για λίγο;

Και πως να τον βάλω γυμνούλικο;

Είναι και οι παραλίες εδώ αθήνα ΧΑΛΙΑ, οπότε λεμε να πάμε προς κόρινθο. Με τρομάζει η απόσταση απο το σπίτι μην τύχει κάτι...

Πφφφφφφ πολύ άγχος! Λες και θα πάω ταξίδι νοιώθω....

Πως ήταν εσας η πρώτη εμπειρία με θάλασσα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πήγαμε για μπάνιο και είδαμε και άλλα μωράκια 8 μηνών στην παραλία, ήταν με τα μαγιουδάκια τους, το ένα έφαγε την κρεμούλα του το άλλο απο την μαμά του, καθότουσαν σε πετσέτα. Βάλανε μόνο τα ποδαράκια τους μεσα στη θάλασσα!!!

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μεις κάναμε το πρώτο μας μπάνιο στις 18/6 και ήταν τέλεια! Ο πιτσιρίκος μου το ευχαριστήθηκε πολύ. Κάναμε και την πρώτη μας βουτιά, βουτήξαμε το κεφάλι μας για να καθαρίσει και η μυτούλα και όλα μια χαρά. Ο μικρός τρελαίνεται για το νερό και το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίσαμε ήταν πως θα τον βγάλουμε από τη θάλασσα. Άντε και καλό καλοκαίρι!!!! Καλές βουτιές κορίτσια και σε σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η μπεμπουλα ειναι 7 μηνων και οταν ρωτησα την παιδιατρο μου ειπε φυσικα και θα την βαλεις στη θαλασσα...οταν τη ρωτησα για ουρολοιμωξη μου ειπε μολις τη βγαλεις απο τη θαλασσα ξεπλυμα...ουτως ή αλλως δεν σκοπευω να την παω εδω Αθηνα για μπανιο αλλα σε κανα μηνα που θα κατεβουμε Κρητη που οσο να ΄ναι οι θαλασσες ειναι πιο καθαρες...;)

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πέρυσι κάναμε το πρώτο μας μπανάκι 4 μηνών στο Κιάτο σε οργανωμένη παραλία. Είχαμε μαζί μας το καρότσι δίπλα μας αν ήθελε να κάνει νάνι, πηγαίναμε πριν τις 12.00 τις και μετά τις 17.00. Τα καταχάρηκε τα μπανάκια, της άρεσαν πολύ, για μαγιό φορούσαμε τα ειδικά της libero πάνες-μαγιώ μιας χρήσης .. Μόλις την έβγαζα από την θάλασσα την ξέπλενα με καθαρό νεράκι και της έβαζα το κανονικό πάμπερς και τα στεγνά ρουχαλάκια. Θηλάζαμε επί τόπου και μετά νάνι, οπότε έμπαινε και η μαμά για τις βουτιές της χαλαρή. Φυσικά καθόμασταν σε παχιά σκιά ξύλινης ομπρέλας και μόλις νιώθαμε ότι παραζέσταινε η ατμόσφαιρα φεύγαμε για σπίτι. Σημειωτέο ότι η παιδίατρος αρχικά δεν μας άφηνε, και όταν επιστρέψαμε και της είπαμε ότι βουτήξαμε μου λέει το κεφαλάκι το βάλατε μέσα? όχι? κακώς!!!! :-P

Φέτος κάναμε ήδη τα πρώτα μας μπανάκια και ήταν σούπερ παρότι ελαφρώς παγωμένη η θάλασσα μπρρρ η μικρή τρέχει σαν τρελή και μπαίνει μέσα!!!

rys17ypa986dtm5i.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες!!Θέλω τις συμβουλές σας!!Ο μικρός μου την Πέμπτη κλείνει 5 μηνών και θα πάμε Χαλκιδική στους γονείς μου,εκεί θα κάνουμε και το πρώτο μας μπανάκι,θα ήθελα τις συμβουλές σας πάνω σε αυτό,τι πρέπει να προσέξω και τι να έχω μαζί μου!Ευχαριστώ!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...