Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφάνεια και διάρκεια! Καλά μας δουλεύουν;;;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 860
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΦΩΤΙΑ μου βαλατε οεεεοο!

δεν ειναι ο γιατρος μου στην λίστα οοοεεεεοοο!

τωρα βεβαια είναι αργα γιατι ειμαι ήδη στην 26βδομάδα και εχω κανει και β επιπέδου. ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΗΡΑ ΤΩΡΑ ΛΕΜΕ. ενοιωθα και τυχερη που δεν έτρεχα σε άλλους γιατρους και την έκανε ο ίδιος (τρομαρα μου)

κορίτσια αν ήταν κατι στην β επιπεδου δεν θα το έδειχνε;

ΜΗΝ ανχωνεσαι ,αν δεν ειναι στην λιστα δεν σημαινει οτι δεεν ξερει να κανει αυχενικη,απλως δεν εχει πιστοποιηση απο το Νικολαιδη.δεν δινει μονο αυτος πιστοποιησεις σε ολο το κοσμο,υπαρχουν και αλλα μεγαλα κεντρα σε ολο τον κοσμο..

ουτε ο δικος μου ειναι μεσα σαυτη τη λιστα παρολα αυτα ειμαι πολυ ευχαριστημενη

οποτε μην ανχωνεσαι,αν εισαι ευχαριστημενη εχε εμπιστοσυνη στο γιατρο σου

Link to comment
Share on other sites

αννα82>

Αγαπητή φίλη, είμαι νέο μέλος της παρέας αλλά πρόσβατα γράφτηκα για να συμμετάσχω. Καταννοώ απόλυτα τον εκνευρισμό κ την οργή σου. Αλλά σκέψου ότι το μόνο που κάνεις είναι να επιβαρύνεις έστω και λίγο το παιδί σου κ τίποτα παραπάνω.

 

Το αν είναι σε μία λίστα ή όχι δεν λέει πολλά πράγματα. Αν ήταν έτσι θα υπήρχαν ελάχιστα πανεπιστήμια. Είναι πολύ σημαντικό να εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου. Αν θεωρείς ότι αυτό δεν γίνεται πλέον, άλλαξέ τον.

 

Κι εμείς πήγαμε σε δύο "ειδικούς" για αυχενική. Κανένας δεν μας έκανε κ τελικά κάναμε και αμνιο και μετά β' επιπέδου. Όλα μια χαρά. Το ζήτημα είναι, ότι αν καθήσεις με ηρεμία και το σκεφτείς, η αυχενική είναι μια στατιστική εξέταση. Όσο καλά και να είναι τα νούμερα πάντα υπάρχει κάτι που δεν φαίνεται, πάντα υπάρχει η ελάχιστη πιθανότητα κλπ.. Κάνεις αυτό που θεωρείς πιο σωστό, και διατηρείς εμπιστοσύνη στον γιατρό αλλά... και στο παιδί σου, ότι όλα θα πάνε καλά.

 

Μην ξεχνάς, η φύση, συνήθως όσα παιδιά έχουν πρόβλημα, πολλές φορές τα σταματάει από μόνη της. Διατήρησε λοιπόν θετική σκέψη κ όλα θα πάνε καλά.

 

ΥΣ: Το πόσο διαρκεί μια αυχενική δεν είναι πάντα ανάλογο της ποιότητας.. Αν ο γιατρός είναι έμπειρος προφανώς και θα κάνει γρηγορότερα. Αν το παιδί έχει καλή στάση κλπ πολλά επιταχύνονται. Όλα παίζουν το ρόλο τους.

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ανχωνεσαι ,αν δεν ειναι στην λιστα δεν σημαινει οτι δεεν ξερει να κανει αυχενικη,απλως δεν εχει πιστοποιηση απο το Νικολαιδη.δεν δινει μονο αυτος πιστοποιησεις σε ολο το κοσμο,υπαρχουν και αλλα μεγαλα κεντρα σε ολο τον κοσμο..

ουτε ο δικος μου ειναι μεσα σαυτη τη λιστα παρολα αυτα ειμαι πολυ ευχαριστημενη

οποτε μην ανχωνεσαι,αν εισαι ευχαριστημενη εχε εμπιστοσυνη στο γιατρο σου

 

αννα82>

Αγαπητή φίλη, είμαι νέο μέλος της παρέας αλλά πρόσβατα γράφτηκα για να συμμετάσχω. Καταννοώ απόλυτα τον εκνευρισμό κ την οργή σου. Αλλά σκέψου ότι το μόνο που κάνεις είναι να επιβαρύνεις έστω και λίγο το παιδί σου κ τίποτα παραπάνω.

 

Το αν είναι σε μία λίστα ή όχι δεν λέει πολλά πράγματα. Αν ήταν έτσι θα υπήρχαν ελάχιστα πανεπιστήμια. Είναι πολύ σημαντικό να εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου. Αν θεωρείς ότι αυτό δεν γίνεται πλέον, άλλαξέ τον.

 

Κι εμείς πήγαμε σε δύο "ειδικούς" για αυχενική. Κανένας δεν μας έκανε κ τελικά κάναμε και αμνιο και μετά β' επιπέδου. Όλα μια χαρά. Το ζήτημα είναι, ότι αν καθήσεις με ηρεμία και το σκεφτείς, η αυχενική είναι μια στατιστική εξέταση. Όσο καλά και να είναι τα νούμερα πάντα υπάρχει κάτι που δεν φαίνεται, πάντα υπάρχει η ελάχιστη πιθανότητα κλπ.. Κάνεις αυτό που θεωρείς πιο σωστό, και διατηρείς εμπιστοσύνη στον γιατρό αλλά... και στο παιδί σου, ότι όλα θα πάνε καλά.

 

Μην ξεχνάς, η φύση, συνήθως όσα παιδιά έχουν πρόβλημα, πολλές φορές τα σταματάει από μόνη της. Διατήρησε λοιπόν θετική σκέψη κ όλα θα πάνε καλά.

 

ΥΣ: Το πόσο διαρκεί μια αυχενική δεν είναι πάντα ανάλογο της ποιότητας.. Αν ο γιατρός είναι έμπειρος προφανώς και θα κάνει γρηγορότερα. Αν το παιδί έχει καλή στάση κλπ πολλά επιταχύνονται. Όλα παίζουν το ρόλο τους.

ακουστε κορίτσια δεν ειναι το μονο που έχω στο μυαλό μου αλλα μετα απο τα τόσα που μου έτυχαν στην αρχή της εγκυμοσύνης εμπιστοσυνη ουτε στον εαυτό μου και θα σας εξηγήσω ακριβώς. Τους πρώτους 2μήνες ήμουνα μακρύα απο τον γιατρό μου οποτέ ειχα μονο τηλεφωνική επάφη αλλα επειδη με εστέλνε εκεινος σε ατομα που εμπιστευοταν και τα θεωρουσε εγγυση τους εμπιστευόμουν και εγώ, μέγα λάθος!!!!!!

πηγαινε στον τάδε για την πρώτη χοριάκη - οκ την κάνω χαμηλη μεν αλλα θετική. απαντηση γιατρου δυστηχως να ξερεις οτι δεν θα εξελιχθει καλα θα το χάσεις το θεωρουσε δεδομένο(ότι εγινε αργοτερα η συλληψη δεν το σκέφτηκε κανείς)περνανε οι μερες όλα καλα εγω. Γιατρος μου και πάλι πηγαινε στον τάδε για πρώτο υπέρηχο - οκ παω!Παλλινδρομη κυρια μου δυστηχως το μωρο δεν ζει πρεπει να κανετε αποξεση(οτι ήταν στραβος αυτος δεν επαιζε)Κανονίζω λοιπόν αποξεση με τον γιατρό μου αλλα επειδη κατι με ετρώγε παω και αλλου μετα απο 4 μερες για υπερηχο -απαντηση του γιατρου μα η καρδουλά δουλεύει μια χαρα.:shock::shock::shock::shock: τι θα είχε γίνει θα το εβγαζαν ζωντανο. και οι ιδιες και πολλες τέτοιες καταστάσεις συνεχίστηκαν μέχρι τους 4,5 μηνες που χωρις να έχω ιστορικό απο παλλινδρομές αλλα μόνο μια βιοχημική μεχρι τότε το μονο σιγουρο ήταν ότι θα χασω το μωρο και χωρις ενδείξεις όλα αυτα.

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΑΨΕΥΔΕΙ ΟΛΟΥΣ ΠΑΝΥΓΗΡΙΚΑ.

και ναι παω στον γιατρο μου ακομα αλλα εμπιστοσυνη σε κανεναν αυτοι με εκαναν να την χάσω.

 

σορρυ για το μεγάλο και οφ τοπικ.

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι να σου πω μετα απο αυτα που λες .μαλλον οι συνεργατες του γιατρου σου ειναι ανευθυνοι η μηπως και αυτος που διααλεγοι λαθος ατομα, δε λεω οτι δε γινονται λαθη αλλα να σου πει οτι παλληνδρομησε ενω ολα ηταν οκ ειναι πολυ χοντρο.αληθεια ο γιατρος σου δε κανει υπερηχους και σε εστειλε αλλου;μηπως να σκεφτοσουν να αλλαξεις γιατρο;σε ποια πολη μενεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας, και εγω εκανα αυχενική την περασμένη Παρασκευή 11 εβδομάδων και 1 ημερα. Την εκανα στο Ιατρειο του γυναικολογου μου και δεν κράτησε πάνω απο 5-7 λεπτά.(και δεν πλήρωσα κάτι παραπάνω απο την απλή επίσκεψη). Βεβαια μέτρησε μυτουλα, αυχένα,ειδε χεράκια ποδαράκια αλλα και εμένα μου φανηκε πολύ λίγη ώρα. Ισως επειδή θα κάνω και αμνιοπαρακέντηση γιαυτό δεν εδωσε πολύ σημασία? Δεν ξέρω τι να πω με εχετε προβληματίσει με ολα αυτά που γράφετε. Βεβαια στην πρώτη εγκυμοσύνη που εκανα την αυχενική στο Ιασω, πάλι ήταν 10 λεπτά εξέταση, και τότε δεν είχα κάνει και αμνιοπαρακέντηση. Τι να πω τελικά οτι θελει ο καθένας κάνει.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Αννίνα, εφόσον το έχεις δεδομένο ότι θα κάνεις αμνιο, ίσως γι αυτό να μην τα τσέκαρε περαιτέρω. Βέβαια πιθανότατα να μην το έκανε γιατί όλα τα μετρήματα βγήκαν φυσιολογικά!

Όπως και να χει, η αυχενική είναι μια εξέταση οπτική κ βασίζεται σε στατιστικές για να σου δώσει κάποια αποτελέσματα. Η άμνιο είναι βιολογική-χημική, και σίγουρα πολύ πιο λεπτομερής (αν υπάρχει μέτρο σύγκρισης..) οπότε βασίζεσαι σε αυτή περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα Αυχενική Διαφάνεια στο νοσοκομείο Αττικό στις 09 Σεπτ. Αν και περίμενα γύρω στην 1μιση ώρα παραπάνω από την ώρα που μου είχαν κλείσει ραντεβού άξιζε τον κόπο γιατί η εξέταση διήρκησε γύρω στα 40 λεπτά, ήταν μέσα 3 γιατροί και μου έκαναν και κολπικό υπέρηχο στο τέλος για να δουν τον τράχηλο. Επίσης θα ήθελα να πω ότι κατά την γνώμη μου υπέρηχοι όπως αυτός της αυχενικής διαφάνειας ή του β΄επιπέδου καλό θα ήταν να γίνονται από εξειδικευμένους επιστήμονες γιατί δεν είναι όλοι οι γυναικολόγοι σε θέση να κάνουν τέτοιες σοβαρές μετρήσεις μόνο και μόνο επειδή έχουν το μηχάνημα του υπερήχου στο ιατρείο τους. Αυτά που διάβασα παραπάνω για εξέταση αυχενικής διαφάνειας 1λεπτό, 5 λεπτά κλπ μου φαίνονται απαράδεκτα. Ακόμα και στο Ιασω που έιχα πάει στο πρώτο μου παιδί πριν 3 χρόνια και ένιωσα ότι με "ξεπέταξαν" η εξέταση διήρκησε σχεδόν 15 λεπτά!

Link to comment
Share on other sites

Οι τρείς μεγάλοι υπέρηχοι είναι οι σημαντικότεροι κατά τη διάρκεια όλης της εγκυμοσύνης και όποιος γιατρός δεν είναι εξειδικευμένος σε αυτά δεν μπορει να αξιολογήσει την κατάσταση.

Εγώ και στο πρώτο παιδί και τώρα στο δεύτερο τους κάνω σε γιατρό ο οποίος εξειδικεύεται σε αυτά με πολλά χρόνια εμπηρίας.

Η αυχενική διήρκησε 50 λεπτά και η Β επιπέδου 40 τώρα στο δεύτερο. Στο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα δυστηχώς 5' κράτησε η εξέταση και απογοητεύτηκα παρα πολύ γιατι όταν μου είπε ο γιατρός μου το όνομα του γιατρού(δεν τον είχα ακουστά παρόλο που το έχω ψάξει )σκέφτηκα να του πω οτι θελω να πάω στον Μαλλιγιάννη γιατι εχω πάει ξανα στον Μαλλιγιαννη και ξέρω οτι έχει και εμπειρία αλλα και φοβερά μηχανήματα.Αλλα μετάείπα για να μου το λέει ο γιατρός κάτι θα ξέρει. Πάντως στην επόμενη θα πάω ή στον Μαλλιγιάννη ή στον Κούρτη γιατί απο οτι ακούω και αυτος κρατάει το ψάχνει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Και το χειρότερο για μένα είναι να πηγαίνεις σε έναν γιατρό για μια εξέταση και καλό να είναι το αποτέλεσμα να φευγεις αγχωμένη και καθολου σίγουρη για αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Οι τρείς μεγάλοι υπέρηχοι είναι οι σημαντικότεροι κατά τη διάρκεια όλης της εγκυμοσύνης και όποιος γιατρός δεν είναι εξειδικευμένος σε αυτά δεν μπορει να αξιολογήσει την κατάσταση.

 

Συμφωνώ απόλυτα, εγώ εφυγα απο αυτον τον γιατρο και ξαναπήγα σε αλλον και εκανα ξανα την αυχενική,30-35 λεπτά κρατησε η εξεταση,και τα αποτελέσματα μόνο του υπερήχου πολύ ικανοποιήτικα, τώρα περιμένω και την εξέταση αιματος.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

αν και εχει περασει καιρος,μιας και ειχα ταλαιπωρηθει λιγο με το θεμα των υπερηχων και εχοντας κανει και στην Λαμψακου και στο κολωνακι και εχοντας τρεξει γενικοτερα λογω κακου υπερηχου και αγχωθει θελω να σας πω οτι καλυτερος απο τον κ. Κουρτη δεν υπαρχει.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

στην πρωτη εγκυμοσυνη εκανα την αυχενικη στο ικα μονο 1 λεπτο μια φοτο στο κεφαλακι..τωρα στο δευτερο πηγα σε ιδιωτη και με κρατησε 1 ωρα πολυ το χαρικα και πληρωσα και τα ιδια λεφτα!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ στον Κούρτη τους κάνω όλους και είναι άπαιχτος. Ότι και να μου λένε οι γιατροί οι οποίοι κάτα καιρούς με παρακολουθούν εγώ μόνο σε αυτόν κάνω τους υπέρηχους.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, εγώ θα κάνω την αυχενική διαφάνεια στο ΜΗΤΕΡΑ στις 6 Δεκεμβρίου, με όλ' αυτά που διάβασα αγχώθηκα πάρα πολύ!!!

Υπάρχει κάποια που να έκανε την αυχενική στο ΜΗΤΕΡΑ να μου πει τι συμβαίνει εκεί; Πόση ώρα διαρκεί; Είναι ικανοππιημένη; Μπορείς να πάρεις DVD; Πόσο κοστίζει;

Ελπίζω να υπάρχει καμία απάντηση, μήπως και ξε-αγχωθώ λιγάκι ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπέρα σε όλες/όλους..

Και η συζυγος που πραγματοποίησε την αυχενικη στο Έλενας, με διαβεβαίωσε ( εγω ελειπα) ότι η εξεταση κρατησε 10 λεπτα το πολύ και μάλιστα με το γιατρό να σηκώνεται μια φορά για να βοηθήσει σε κάποιο τοκετό.

Επίσης να αναφέρω ότι σαν υπερηχογραφική ηλικά κυήσεως δίνει την τιμη 11w +6.

Αν αφαιρέσω δηλαδή 11 εβδομάδες και ακόμα 6 μέρες, διαπιστωνω ότι πεφτουμε σε ημέρα που η γυναικα μου ήταν αδιάθετη ακόμα..

Να υποθεσω οτι εγινε καποιο λάθος ?

 

Ειμαι συγχυσμένος αρκετα !

 

Σας ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλες/όλους..

Και η συζυγος που πραγματοποίησε την αυχενικη στο Έλενας, με διαβεβαίωσε ( εγω ελειπα) ότι η εξεταση κρατησε 10 λεπτα το πολύ και μάλιστα με το γιατρό να σηκώνεται μια φορά για να βοηθήσει σε κάποιο τοκετό.

Επίσης να αναφέρω ότι σαν υπερηχογραφική ηλικά κυήσεως δίνει την τιμη 11w +6.

Αν αφαιρέσω δηλαδή 11 εβδομάδες και ακόμα 6 μέρες, διαπιστωνω ότι πεφτουμε σε ημέρα που η γυναικα μου ήταν αδιάθετη ακόμα..

Να υποθεσω οτι εγινε καποιο λάθος ?

 

Ειμαι συγχυσμένος αρκετα !

 

Σας ευχαριστώ...

 

δε θυμαμαι για την αυχενικη, αλλα ηθελα να σε καθησυχσω για την ηλικια του εμβρυου. Η 40 εβδομαδες της εγκυμοσυνης αρχιζουν απο την 1η ημερα της τελευταιας αδιαθεσιας, κι οχι απο την ημερα της συλληψης. Ειναι πολυ πιθανον ο υπερηχος να πεφτει εξω μια ή δυο μερες, αυτο δεν ειναι προβλημα. Μετρα 11+6 και θα δεις οτι η γυναικα σου ηταν μεταξυ της 1ης και 3ης μερας της περιοδου της. Μη στεναχωριεσαι γι'αυτο

 

edit: η υπερηχογραφικη ηλικια του εμβρυου, οπως μου ειχε ο υπερηχογραφος, βγαινει απο το μεγεθος του εμβρυου και των οργανων του, ομως υπαρχουν καποιες μεσες τιμες, και τα εμβρυα, οπως και τα παιδια, αναπτυσσονται διαφορετικα το ενα απο το αλλο. Ετσι αν το μωρακι σας ειναι απο τα πιο μεγαλα η απο τα πιο μικρα (σε υγιη παντα πλαισια) μπορει να υπαρχει μια αποκλιση 1 ή 2 ημερων απο την πραγματικη ηλικια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έκανα την αυχενική διαφάνεια στο Λητώ (με την Σούκα) και η εξέταση κράτησε 15 λεπτά, όμως μέτρησε όλα οτι πρέπει σύμφωνα με της συμβουλές στο βιβλίο του Νικολαϊδη και μου εξίγησε όλα. Γένικα είμαι ευχαριστημένη, πλήρωσα 120 (μάζι με αιμοτολογικές).

Link to comment
Share on other sites

στο λητω? η κουμπαρουλα μου επρεπε να γραφει σε αυτο το θεμα. τι τραβηξε απο κατι ανιδεους εκει, που την οδηγησαν στη β' επιπεδου κ σε αμνιοκεντηση κ ηταν ετοιμη να ριξει τον υγειεστατο τωρα 2μιση χρ. νεκταριο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Το πόση διάρκεια θα έχει η αυχενική διαφάνεια εξαρτάται απο τη θέση που θα έχει το έμβρυο.Αν δεν έχει καλή θέση τότε κρατάει πολύ η εξέταση μέχρι να δει αυτά που θέλει ο γιατρός.Εγώ έκανα την αυχενική όταν ήμουν έγκυος στο γιο μου,στη Θεσσαλονίκη στο Κέντρο Εμβρυϊκής Ιατρικής με γιατρό τον κ.Αποστολίδη.Η εξέταση κράτησε περίπου 3 τέταρτα.DVD δεν δίνουν.Και μου κόστισε 150ε πριν 2 χρόνια.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια...εγώ εκλεισα στον Πράπα για αυχενικη. Είναι ένα έμβρυο και μου είπαν ότι κρατάει 15-20 λεπτά. Είναι καλά η λίγο?

 

Καλά είναι.Σκέψου ότι οι περισσότερες που λένε ότι τους κράτησε μια ώρα πόσες ερωτήσεις έκαναν στο γιατρό,αν ο γιατρός κατά τη διάρκεια της εξέτασης είναι ομιλητικός κ.τ.λ Παίζουν όλα αυτά ρόλο!Ο ίδιος γιατρός μπορεί μια γυναίκα να την εξετάσει σε 15 λεπτά και μια άλλη σε 40.Αν η δεύτερη τον ρωτάει 100 πράγματα και η πρώτη τίποτα!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...