Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφάνεια και διάρκεια! Καλά μας δουλεύουν;;;


Recommended Posts

οχι καθε χρονο δεινουν εξετασεις και ενα σωρο λεφτα για να ανανεωσουν το προγραμμα.αν δεν πληρουν τα κριτηρια βγαινεις απο τη λιστα.

ακριβώς

Γεια σας κορίτσια! Είμαι καινούρια και στο forum και στο θέμα εγκυμοσύνη!!!

Την Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου θα πάω κι εγώ για αυχενική. Χάρη στις πληροφορίες σας(λίστα) είδα ότι ο γιατρός που με στέλνει ο γυναικολόγος μου είναι πιστοποιημένος. Όμως, βρε κορίτσια, το κόστος που μου είπαν είναι 200ευρώ(ένα εμβρυάκι κυοφορώ)! ΄Στα post που διάβασα οι περισσότερες λέτε για λιγότερα. Ότι θέλει χρεώνει ο καθένας?! πώς βρίσκεις άκρη???

μήπως να ρωτήσεις το γυναικολόγο σου αν ξέρει κάποιον άλλο δικό του (πιστοποιημένο πάντα) που να παίρνει λιγότερα χρήματα? Δεν νομίζω ότι είναι ντροπή.

Αν θες να πας σε πιστοποιημένο αλλά όχι κάποιον που θα σου πεί ο γυναικολόγος σου εγώ θα σου προτείνω τον κ. Πιλάλη, μας πήρε 100 ευρώ χωρίς απόδειξη.

Δες εδώ http://www.fetus.gr/

Ο γυναικολόγος μου είχε πεί ότι κοστίζει 150-200 ευρώ, αλλά μας πήραν 100. Ισως λόγω ανταγωνισμού ρίχνουν τιμές? Δεν ξέρω. Η παίζει ρόλο προφανώς ότι δε θέλαμε απόδειξη.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 860
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια! Είμαι καινούρια και στο forum και στο θέμα εγκυμοσύνη!!!

Την Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου θα πάω κι εγώ για αυχενική. Χάρη στις πληροφορίες σας(λίστα) είδα ότι ο γιατρός που με στέλνει ο γυναικολόγος μου είναι πιστοποιημένος. Όμως, βρε κορίτσια, το κόστος που μου είπαν είναι 200ευρώ(ένα εμβρυάκι κυοφορώ)! ΄Στα post που διάβασα οι περισσότερες λέτε για λιγότερα. Ότι θέλει χρεώνει ο καθένας?! πώς βρίσκεις άκρη???

 

δεν ριχνεις μια ματια και στο Λητω? εγω και στα δυο παιδια εκανα εκει τις εξετασεις μου, στην αυχενικη( μαζι με τις αιματολογικες για την αυχενικη και το cd με το εκαστοτε ζουζουνι εν δρασει) εδωσα 87ευρω με αποδειξη φυσικα...

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα το Λητώ αλλά θα πρέπει να κλείσει νωρίτερα αρκετά, πρόσεξε αν το κάνεις αυτό μη τη χάσεις (γίνεται σε συγκεκριμένες εβδομάδες μόνο που θα σου πεί ο γυναικολόγος σου με βάση το μέγεθος του μωρού σας).

Εμάς δε μας έπαιρνε, πήγαμε στον πιλάλη και προέκυψε οικονομικότατος! Κι εμάς με dvd και αιματολογικές φυσικά.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ριχνεις μια ματια και στο Λητω? εγω και στα δυο παιδια εκανα εκει τις εξετασεις μου, στην αυχενικη( μαζι με τις αιματολογικες για την αυχενικη και το cd με το εκαστοτε ζουζουνι εν δρασει) εδωσα 87ευρω με αποδειξη φυσικα...

Γεια σου δεν ξερω αν σε συμφερει στο λητω γιατι μια φλη μου που την εστειλε ο γυναικολογος της στο λητω της ειπαν 250(τωρα ειναι στον εβδομο)εγω θα την κανω στης 29/11 στο γιατρο μου και μου ειπε 140 και νομιζω ειναι η μονη εξεταση που δεν καλυπτει το ικα χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρη για αυτο

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας και απο μενα

 

εγω πηγα χθες για αυχενικη στο μητερα και μου την εκανε ο γιατρος μου. πηραν 100 μαζι με την Papp-A. Ο γιατρος μου δεν ειναι πιστοποιημενος αλλα του εχω απολυτη εμπιστοσυνη. Η εξεταση κρατησε κανενα 20λεπτο και ειδαμε τα παντα. Ενα ενα ολα τα οργανα και αρκετες φορες τις μετρησεις για να ειμαστε σιγουροι. Η αυχενικη βγηκε 2,05. Περιμενουμε και του αιματος αλλα ο γιατρος ηταν πολυ ευχαριστημενος και μου ειπε οτι ολα ειναι οκ (γραπτα ολα αυτα). Επισης το ευχαριστο ειναι οτι μου ειπε πως η αποκολληση δεν πρεπει να μας απασχολει αλλο και οτι μπορω να σηκωθω και να παω στη δουλεια αρκει φυσικα να μην το παρακανω και να μην ξεθαρευω. Απο την δουλεια στο σπιτι, οχι περπατημα οχι βολτες οχι δουλειες οχι βαρη για ενα μηνα τουλαχιστον μεχρι να ανεβει και αλλο ο πλακουντας. Νιωθω σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.Αν και με όσα έχετε γράψει νομίζω πως έχω ήδη καλυφθεί για το τι πρέπει να κάνω αλλά θέλω να πω τον προβληματισμό μου.Εχθές που πήγαμε στο γιατρό κάναμε υπέρυχο όλα καλά και μου λέει ήρθε η ώρα να κάνεις και αυχενική διαφάνεια.

Ωραία......έχω είχα ήδη διαβάσει λιγάκι το θέμα εδώ και είχα μια ιδέα.Μιας και ο γιατρός μου είναι στο Ρέα μου δίνει εκεί το τηλ. κ το όνομα του Κ.Τζώρτζη και μου λέει να κλείσω ραντεβού.

Παίρνω σήμερα λοιπόν τηλ. και κλείνω ραντεβού και μιας και είμαι "ψιλιασμένη" με όσα διάβασα εδώ ρωτάω το κόστος...λέει 140 ευρώ....οκ λέω νορμάλ.και ρωτάω και πόση ώρα διαρκεί.δεν έφτασα να ρωτήσω αν θα πάρω το dvd γιατί μου γύρισε το μάτι!!!!!!

Μου λέει λοιπόν η κοπέλα κανα 10λέπτο το πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!και της απαντώ...είστε σίγουρη,τόσο λίγο???έχω ακούσει για μισάωρο τουλάχιστον και πάνω και μου λέει μα είναι ένας απλός υπέρυχος,δεν είναι κάτι, μισάωρο δεν κάνει ούτε το β΄επιπέδου που είναι πιο "μεγάλο"!!!!!!!!!!

Τα είδα όλα.....δεν ξέρω αν ότι γίνεται σε 45 λεπτά μπορεί και σε 10 αλλά νοιώθω μ@@@@!!!!!!!

Σκέφτομαι να πάω αλλού και ας στραβώσει ο γιατρός μου,δεν ξέρω τι να κάνω....παίζουν με αυτά????οκ είναι εκμετάλλευση πολλά και το ξέρω...και ας πάρει λεφτά...δεν με νοιάζει.εκεί ας εκμεταλλευτεί αλλά όχι και στον χρόνο και ουσιαστικά στην ποιότητα της εξέτασης.

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα θα διαρκέσει η αυχενική εξαρτάται και απο την εμπειρία του εκάστοτε γιατρού και απο τη θέση του μωρού... Ο Τζώρτζης τον οποίο αναφέρεις είναι αρκετά έμπειρος και είναι σε θέση να αντιληφθεί αν όλα πάνε καλά ή όχι. Επίσης εξαρτάται και απο τη θέση του μωρού. Αν είναι σε θέση που μπορούν να φανούν τα πάντα εύκολα, η εξέταση θα τελειώσει πολύ γρήγορα, αν όχι, θα χρειαστεί παραπάνω χρόνος!

Όσο για το κόστος είναι αρκετά υψηλό, είτε κάνεις ένα 10λεπτο είτε ένα μισάωρο... Τα έχουν εμπορευματοποιήσει όλα...

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Τζωτζης είναι εγγύηση. Πολυ έμπειρος και πιστοποιημενος. Ήταν στο Μητέρα και θεωρείτε απο τους καλύτερους. Και εγω εκει είχα κάνει. Και, πράγματι, ένα 15λεπτο είχε κρατήσει. Αλλα τα είχε δει όλα. Μάλιστα ήταν γυρισμένη το μωρο και έκανε κάτι κινήσεις-χτυπηματακια και το μωρο γύρισε.

Είναι απο τους πολυ καλούς. Μην τον φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ κι εγώ για τον συγκεκριμένο γιατρό, με αυτόν έκανα την αυχενική στο Γαία! έχω γράψει σχετικά με την εξέτασή μου και σε προηγούμενο post σε αυτό το θέμα, καμιά 20αριά πίσω. Α και μας είπε και το φύλο αμέσως, δευτερεύον βέβαια, αλλά η εμπειρία σε όλα μετράει!

 

bGMQp3.png?6xqcHzTu

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που τουλάχιστον μου λέτε καλά λόγια για τον γιατρό γιατί αρχικά επηρέαστηκα πολύ διαβάζοντας πως πρέπει να ειναι 45 λεπτά και οτιδήποτε λιγότερο είναι κοροίδια.

Η αλήθεια είναι πως ψάχνοντας όντως λένε πως είναι πολύ καλός στο είδος του.

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και έστρωσε η μέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Οταν είναι πιστοποιημένος ο γιατρός η διάρκεια δε παίζει ρόλο, είναι θέμα στάσης μωρού και αν βλέπει όσα θέλει να μετρήσει.

Μην ανησυχείς για τίποτε!

 

(όταν δεν είναι πιστοποιημένος πάλι η διάρκεια δεν παίζει ρόλο αφού είτε σε έχει μέσα 10' είτε 60' δεν μπορεί να εγγυηθεί για τ ι π ο τ ε , σου κάνει ένα απλό υπέρηχο και ο,τι δεί είδε, καμμιά σχέση με αυχενική διαφάνεια! )

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια πραγματικα για αυχενικη τόσα λεφτά:twisted:...Εγώ την έκανα στον γυναικολόγο μου και μου πήρε μόνο την επίσκεψη....Και την επόμενη μέρα έκανα εξωτερικά την papA...Tι να πω πολλά λεφτα...

qZmyp3.pngZmFZp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε παιδια πραγματικα για αυχενικη τόσα λεφτά:twisted:...Εγώ την έκανα στον γυναικολόγο μου και μου πήρε μόνο την επίσκεψη....Και την επόμενη μέρα έκανα εξωτερικά την papA...Tι να πω πολλά λεφτα...

εγώ χθες έκανα στο γυναικολόγο μου υπέρηχο και έδωσα 70, και στην αυχενική σε πιστοποιημένο ιατρό, από τους πολύ καλούς από την επιστημονική ομάδα του εφευρέτη της μεθόδου, έδωσα 100!

Τα 30 ευρώ μας μάραναν?

Ειλικρινά δεν διαβάζω άλλο, δε μπορώ να ακούω ότι γίνονται αυχενικές σε μη πιστοποιημένους ιατρούς, ούτε και έχω τη διάθεση να ασχοληθώ άλλο τί κάνουν άλλοι. Ας κάνουν όλοι ό,τι καταλαβαίνουν, γι'αυτούς και για το μωρό τους.

Ανοίξτε και ένα άλλο θέμα να λέτε για τους μη πιστοποιημένους ιατρούς σας ποιός είναι ο καλύτερος στην αυχενική διαφάνεια για την οποία ούτε τον εξοπλισμό ούτε τις γνώσεις έχουν,

εδώ το θέμα λέει για την διάρκεια της αυχενικής διαφάνειας και παραπληροφορείται ο κόσμος ότι μπορεί να την κάνει στο γιατρό του και ότι δεν τρέχει τίποτε!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

εγώ χθες έκανα στο γυναικολόγο μου υπέρηχο και έδωσα 70, και στην αυχενική σε πιστοποιημένο ιατρό, από τους πολύ καλούς από την επιστημονική ομάδα του εφευρέτη της μεθόδου, έδωσα 100!

Τα 30 ευρώ μας μάραναν?

Ειλικρινά δεν διαβάζω άλλο, δε μπορώ να ακούω ότι γίνονται αυχενικές σε μη πιστοποιημένους ιατρούς, ούτε και έχω τη διάθεση να ασχοληθώ άλλο τί κάνουν άλλοι. Ας κάνουν όλοι ό,τι καταλαβαίνουν, γι'αυτούς και για το μωρό τους.

 

Συγνώμη αλλα ο γυναικολογος μου είναι πιστοποιημενος και εχει κανονικα αδεια οπου την βαζει πανω στα υπεριχο του με σφραγιδα και πηγαινα με αυτα στο ικα...Το οτι ειναι καποιοι γυναικολογοι ακριβοι αυτο δεν παει να πει κατι.... Τα 30 ευρώ που λες εσύ ήταν η επισκεψη του...Για μενα ειχαν αξια...

qZmyp3.pngZmFZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλα ο γυναικολογος μου είναι πιστοποιημενος και εχει κανονικα αδεια οπου την βαζει πανω στα υπεριχο του με σφραγιδα και πηγαινα με αυτα στο ικα...Το οτι ειναι καποιοι γυναικολογοι ακριβοι αυτο δεν παει να πει κατι.... Τα 30 ευρώ που λες εσύ ήταν η επισκεψη του...Για μενα ειχαν αξια...

α συγνώμη, νόμιζα σε μη πιστοποιημένο όπως οι κοπέλες παραπάνω!

30 ευρώ γλίτωσες μια χαρά! ;)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

α συγνώμη, νόμιζα σε μη πιστοποιημένο όπως οι κοπέλες παραπάνω!

30 ευρώ γλίτωσες μια χαρά! ;)

 

 

Μα γιαυτο λεω και εγω οτι τα λεφτα ειναι πολλά...!!!!!!Τελος παντων καλα να ειναι τα παιδακια μας!!!;);)Αυτο εχει σημασια για ολες τις μανουλες;););)

qZmyp3.pngZmFZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μα γιαυτο λεω και εγω οτι τα λεφτα ειναι πολλά...!!!!!!Τελος παντων καλα να ειναι τα παιδακια μας!!!;);)Αυτο εχει σημασια για ολες τις μανουλες;););)
ουυυυ και άμα διαβάσεις από την αρχή το θέμα θα δείς και κα΄τι 200αρια...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια!Θέλω τη γνώμη σας..Στις 2/1 πρέπει να κάνω την αυχενική διαφάνεια αλλά το πρόβλημα είναι ότι μένω σε μία επαρχιακή πόλη ( κοντά στην Αθήνα).Η γιατρός μου δεν κάνει την εξέταση και μου είπε να την κάνω όπου θέλω, μου πρότεινε όμως ή το Λητώ ή ένα Ιατρικό Κέντρο της πόλης μας στο οποίο όμως έρχεται ο ίδιος ο Νικολαίδης και κάνει την εξέταση κάθε 15 μέρες!Τί λέτε ?Σκέφτομαι να την κάνω εδώ, στην επαρχία, αλλά οι φίλες μου έχουν διαφορετική άποψη, δεν εμπιστεύονται το Ιατρικό Κέντρο..αλλά εγώ σκέφτομαι ότι αξίζει γιατί είναι ο ίδιος ο Νικολαίδης!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια να ρωτησω εγω κατι???δεν βρηκα θεμα και επειδη εχει σχεση με την αυχενικη θα το ρωτησω εδω για την PAPP-A ποσο πληρωσατε???εμενα μου πηρε 100 ευρω:shock: δεν ξερω αλλα μου φανηκαν πολλαααααααα......εσεις ποσα πληρωσατε???μια φιλη μου μου ειπε καλα σου πηρε εμενα μου πηρε 150 ευρω....αλλα ακουω και κατι 35ευρω που πληρωσαν αλλες και νομιζω με επιασαν κοτσο!!οχι τιποτα αλλο αλλα αν ειναι να μην συνεχισω τις εξετασεις μου στο συγκεκριμενο διαγνωστικο...ευχαριστω

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια να ρωτησω εγω κατι???δεν βρηκα θεμα και επειδη εχει σχεση με την αυχενικη θα το ρωτησω εδω για την PAPP-A ποσο πληρωσατε???εμενα μου πηρε 100 ευρω:shock: δεν ξερω αλλα μου φανηκαν πολλαααααααα......εσεις ποσα πληρωσατε???μια φιλη μου μου ειπε καλα σου πηρε εμενα μου πηρε 150 ευρω....αλλα ακουω και κατι 35ευρω που πληρωσαν αλλες και νομιζω με επιασαν κοτσο!!οχι τιποτα αλλο αλλα αν ειναι να μην συνεχισω τις εξετασεις μου στο συγκεκριμενο διαγνωστικο...ευχαριστω

 

Νομιζω πως ειχα δωσει 120 αν θυμαμαι καλα...Και εμενα πολλα μου ειχαν φανει...:cry::cry::cry:

qZmyp3.pngZmFZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Θέλω τη γνώμη σας..Στις 2/1 πρέπει να κάνω την αυχενική διαφάνεια αλλά το πρόβλημα είναι ότι μένω σε μία επαρχιακή πόλη ( κοντά στην Αθήνα).Η γιατρός μου δεν κάνει την εξέταση και μου είπε να την κάνω όπου θέλω, μου πρότεινε όμως ή το Λητώ ή ένα Ιατρικό Κέντρο της πόλης μας στο οποίο όμως έρχεται ο ίδιος ο Νικολαίδης και κάνει την εξέταση κάθε 15 μέρες!Τί λέτε ?Σκέφτομαι να την κάνω εδώ, στην επαρχία, αλλά οι φίλες μου έχουν διαφορετική άποψη, δεν εμπιστεύονται το Ιατρικό Κέντρο..αλλά εγώ σκέφτομαι ότι αξίζει γιατί είναι ο ίδιος ο Νικολαίδης!

Και στη πόλη μου ερχεται ο Νικολαιδης και την εκανα σ αυτόν. Εχω ακούσει κι εγώ οτι ειναι πολύ καλός και τον εμπιστευομαι. Ομως μην περιμένεις και πολλά, ειναι πολύ γρηγορος!! Φαντάζομαι λογω εμεπιρίας! Πάντως αφου ερχεται αυτός γιατί να ταλαιπωρείσαι??

Link to comment
Share on other sites

Και στη πόλη μου ερχεται ο Νικολαιδης και την εκανα σ αυτόν. Εχω ακούσει κι εγώ οτι ειναι πολύ καλός και τον εμπιστευομαι. Ομως μην περιμένεις και πολλά, ειναι πολύ γρηγορος!! Φαντάζομαι λογω εμεπιρίας! Πάντως αφου ερχεται αυτός γιατί να ταλαιπωρείσαι??

 

Όταν λες γρήγορος?Σε ξεπετάει σε 5 λεπτά?Είναι κ λίγο τσιμπημένη η τιμή τους..170 ευρώ μου είπαν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...