Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφάνεια και διάρκεια! Καλά μας δουλεύουν;;;


Recommended Posts

jo μου αν ξέρεις το όνομα του τσεκάρεις αν είναι στη λίστα. Αν δεν είναι στη λίστα αναζητάς κάποιον από τη λίστα, και άσε να πάνε άλλη σάυτον. Πάω να διαβάσω και τα προηγούμενα μηνύματα

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 860
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

που να το δω να ψαξω για κανενα χαρτι στον τοιχο του???ειμαστε κατερινη και ολοι μου συστησαν αυτον απλα τ ειπα εχω ακουσει λεω γιατρε πως ολοι την κανουν εξω την αυχενικη και μου λεει οταν ο γιατρος δεν ξερει και δεν εχει τα καταλληλα μηχανηματα ναι....δεν υπαρχει μου λεει λογος ανησυχιας....δεν ξερω αγχωθηκα γιατι βλεπω πως ολες την κανετε εξω

 

Τη λίστα γι αυτό σου την έβαλα, για να ψάξεις το όνομα του γιατρού. Πάντως Κατερίνη-Θεσ/νίκη δεν είναι ούτε μια ώρα απόσταση. Αν θες μπορώ να σου πω πού την έκανα εγω (χθες πήγα) και να πάρεις να κλείσεις ραντεβού. Θα σου στείλω ΠΜ, αν θες. Επίσης μπορείς να κλείσεις ραντεβού στο Παπαγεωργίου, εκεί την κάνει ο Αθανασιάδης.

Link to comment
Share on other sites

ααα τωρα το ειδα σευχαριστωωω πολυ!!ειδα ενα ονομα ιδιο με του γιατρου μου στην λιστα μακαρι να ναι ο ιδιος....στειλτο μου αν θελεις...θα παω στον δικο μου να την κανω και αν δεν αισθανθω καλα θα παω και στο παπαγεωργιου!!!μια απο ολες αυτες που μου τον συστησαν μου ειπε πως και στα 3 της παιδια εκει εκει εκανε αυχενικη μακαρι να ειναι ολα καλα γιατι αγχωνομαι στειλε μου καλως κακως πμ αν μπορεις σευχαριστω

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια αυτή που μου συστησε ο γυναικολόγος μου δεν ειχε καν ραντεβού...Και άκουσα για τον Νικολαιδη οτι ειναι καλός κι επαναπαύτηκα...

Εφταιξα κι εγώ που το άργησα...αλλά νομίζω δεν πίστευα οτι θα γινεται τετοιος χαμός!! Εσύ δηλ την έκανες τη 13η εβδομάδα??

Την κάναμε Τετάρτη νομίζω, και παρασκευή έμπαινα στην 13 εβδομάδα. Τί κανόνισες τελικά?

 

Τη λίστα γι αυτό σου την έβαλα, για να ψάξεις το όνομα του γιατρού. Πάντως Κατερίνη-Θεσ/νίκη δεν είναι ούτε μια ώρα απόσταση. Αν θες μπορώ να σου πω πού την έκανα εγω (χθες πήγα) και να πάρεις να κλείσεις ραντεβού. Θα σου στείλω ΠΜ, αν θες. Επίσης μπορείς να κλείσεις ραντεβού στο Παπαγεωργίου, εκεί την κάνει ο Αθανασιάδης.

Εκτός από αυτά που ακούγονται πολύ λογικά ,τσέκαρε και μια το όνομα του γιατρού σου μήπως και είναι στη λίστα, ποτέ δεν ξέρεις. Αν σου πεί κάτι jo εσύ θα του πείς πως τις 3 βασικές εξετάσεις (αυχενική,β-επιπέδου και ντοπλερ νομίζω) θέλεις να τις κάνεις σε πιστοποιημένο γιατρό.

Δεν είναι ντροπή, αντίθετα θα έπρεπε αυτός να ντρέπεται! Δεν ξέρω μην είναι και παράνομος κιόλα. Εμάς στο νησί μας λένε ότι οι εξετάσεις αυτές γίνονται μόνο σε πιστοποιημένα εργαστήρια, εξηγούν το γιατί, κι ας έχει τέλειο μηχάνημα ο γυναικολόγος.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ααα τωρα το ειδα σευχαριστωωω πολυ!!ειδα ενα ονομα ιδιο με του γιατρου μου στην λιστα μακαρι να ναι ο ιδιος....στειλτο μου αν θελεις...θα παω στον δικο μου να την κανω και αν δεν αισθανθω καλα θα παω και στο παπαγεωργιου!!!μια απο ολες αυτες που μου τον συστησαν μου ειπε πως και στα 3 της παιδια εκει εκει εκανε αυχενικη μακαρι να ειναι ολα καλα γιατι αγχωνομαι στειλε μου καλως κακως πμ αν μπορεις σευχαριστω

 

ΟΚ θα σου στείλω.

 

Πάντως στο Παπαγεωργίου δεν μπορείς να πας έτσι τελευταία στιγμή. Πρέπει πρώτα να κλείσεις ραντεβού στη Μαιευτική, να πας να σου ανοίξουν καρτέλα και μετά κλείνεις ραντβού για αυχενική. Αν το αφήσεις τελεταία στιγμή, δεν πρόκειται να μπορέσεις. Οπότε κλείσε ραντεβού από τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειδα ενα ονομα ιδιο με του γιατρου μου στην λιστα μακαρι να ναι ο ιδιος....

αν τον είδες στη λίστα είναι ο ίδιος και έχει πιστοποίηση ενεργή. Βάλε και το όνομα του στο google. Και αν εξακολουθείς να αμφιβάλεις τον ρωτάς χύμα, έχετε πιστοποίηση?

Αυτοί ανανεώνουν την πιστοποίηση κάθε 2 χρόνια νομίζω αφού και παρακολουθήσουν σεμινάρια κτλ και αφού και πληρώνουν κάθε μήνα αδρά για να εξασκούν τις συγκεκριμένες τεχνικές. Μπορεί κάποιος να είχε παλιά και να μην έχει τώρα.

Αν είναι στη λίστα το όνομα έχει σίγουρα.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα σου στείλω.

 

Πάντως στο Παπαγεωργίου δεν μπορείς να πας έτσι τελευταία στιγμή. Πρέπει πρώτα να κλείσεις ραντεβού στη Μαιευτική, να πας να σου ανοίξουν καρτέλα και μετά κλείνεις ραντβού για αυχενική. Αν το αφήσεις τελεταία στιγμή, δεν πρόκειται να μπορέσεις. Οπότε κλείσε ραντεβού από τώρα.

Γιατί να κλείσει αν ο γιατρός της είναι στη λίστα? Και ο δικός μου θα μπορούσε να είναι αν είχε κάνει όσα λέω παραπάνω. Δεν έχει σχέση με το αν βρίσκεται σε μεγάλα αστικά κέντρα κτλ.

Καλημέρες κορίτσια!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κλείσει αν ο γιατρός της είναι στη λίστα?

 

Σε περίπτωση που δεν είναι λέμε.

 

Μπορεί κάποιος να είχε παλιά και να μην έχει τώρα.

 

Αυτό μου φαίνεται απίθανο. Την πιστοποίηση μια φορά την παίρνεις και ισχύει για πάντα. Κάθε είδους πιστοποίηση, όχι αυτή συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος μου είχε πεί ότι επιβάλεται να παρακολουθούν τις εξελίξεις, αλλιώς δεν είναι πια ικανοί να διεξάγουν την εξέταση, κάτι περί σεμιναρίων είχε αναφέρει κτλ. (άρα φαντάζομαι δεν έχουν πιστοποίηση μετά)

Ο δικός της είναι στη λίστα (της jo ο γιατρός), το έγραψε παραπάνω, δες το, πρέπει να βγώ

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσιααααααα:D:D πηγα προχθες και ειδα το μωρακι μου...τρελαθηκα κουνουσε χερια ποδια ο γιατρος μου ειπε πως ειναι πολυ καλα αναπτυγμενο και τελειοποιημενο....φινοταν σχεδον τα παντα...και ειμαστε4.85cm....λοιπον τον ρωτησα για την αυχενικη και μου ειπε να παω 30 του μηνος λεω που θα την κανουμε εξω??οχι μου λεει εδω μαζι θα την κανουμε...:confused::confused: η αληθεια ειναι πως εχω ακουσει τα καλυτερα γι αυτον γι αυτο και πηγα και εχει τελεια μηχανηματα και απλο υπερυχο που μου κανει καθετε 20 και λεπτα και μου εξηγει τα παντα....ειναι λογικο ομως να κανουμε μαζι την αυχενικη??το ρωταω γιατι βλεπω πως οι περισσοτερες πηγαινετε εξω εκτος του γιατρου σας δηλαδη να την κανετε....τι λετε????

 

μπορει ο γυναικολογος σου να ειναι οπως και το δικο μου που εχει εκπαιδευθει να κανει ολο τον ελεγχο και αυχενικη και β επιπεδου και doppler δες αν ειναι στη λιστα αν οχι τρεχα μακρυα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την κάναμε Τετάρτη νομίζω, και παρασκευή έμπαινα στην 13 εβδομάδα. Τί κανόνισες τελικά?

Κανονισα την Πέμπτη που θα ειμαι 11εβδ και 4 ημερών. Ρωτησα το γιατρό και μου ειπε μια χαρα ειναι οι εβδομάδες!

Θα σας πω την εμπειρία μου οταν πάω...

Link to comment
Share on other sites

Κανονισα την Πέμπτη που θα ειμαι 11εβδ και 4 ημερών. Ρωτησα το γιατρό και μου ειπε μια χαρα ειναι οι εβδομάδες!

Θα σας πω την εμπειρία μου οταν πάω...

Αντε με το καλό!

Ας είναι η καλύτερη εμπερία σου μέχρι τώρα! Μην αγχώνεσαι και πας σφιγμένη όπως εγώ και δε βλέπει ο άνθρωπος :D

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω την δικη μου την εκανα σε ενα κεντρο που με στειλε η γιατρος μου, βασικα με στειλε και στον Αθανασιαδη και σε ενα αλλο δε θυμαμαι! Αμα θελεις στειλε με μηνυμα να ψαξω τα χαρτια να σε πω!

160ε με πηρε! και εκανε αρκετη ωρα, φαντασου ο μπομπιρας ηταν καπως γυρισμενος και δεν μπορουσε να τον δει και με λεει αυτη (γυναικα ηταν) σηκω κανε βολτα κανε 20 λεπτα μηπως αλλαξει θεση, δεν τον βλεπω στο σημειο οπου θελω!

Υ.Σ. Για Θεσσαλονικη μιλαω..

Link to comment
Share on other sites

Εγω την δικη μου την εκανα σε ενα κεντρο που με στειλε η γιατρος μου, βασικα με στειλε και στον Αθανασιαδη και σε ενα αλλο δε θυμαμαι! Αμα θελεις στειλε με μηνυμα να ψαξω τα χαρτια να σε πω!

160ε με πηρε! και εκανε αρκετη ωρα, φαντασου ο μπομπιρας ηταν καπως γυρισμενος και δεν μπορουσε να τον δει και με λεει αυτη (γυναικα ηταν) σηκω κανε βολτα κανε 20 λεπτα μηπως αλλαξει θεση, δεν τον βλεπω στο σημειο οπου θελω!

Υ.Σ. Για Θεσσαλονικη μιλαω..

 

 

Σαν πολλά δεν είναι; Εγώ πλήρωσα 100 ευρώ στην Ψαρρά (Ιατρική Εμβρύου).

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολλά δεν είναι; Εγώ πλήρωσα 100 ευρώ στην Ψαρρά (Ιατρική Εμβρύου).

Κι εμείς τόσα, εδώ http://www.fetus.gr/ (κ. Πιλάλης)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμείς τόσα!

αλλά μας πήρε και αίμα για την PAPPA

σε ιδιωτικό ιατρείο εννοείται

ενώ τη β' επιπέδου που την έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο προχτές δώσαμε 8.80 από πιστοποιημένο διεθνώς γιατρό

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα παω για αυχενικη σε 2μιση εβδομαδες οταν θα 'μαι ακριβως 13εβδ. εκλεισα ραντεβου και μου ειπανε 110 ευρω σε ιδιωτικο γιατρο.Μου φανηκε νορμαλ η τιμη.Αν και δεν με νοιαζει τοσο οσο με νοιαζει να ναι ολα καλα γιατι με τοσα που διαβαζω σκιαχτηκα :/

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

έκανα την αυχενική εχθές σε κέντρο στον πειραιά και είμαι πολύ ευχαριστημένη.Η γιατρός μας εξηγούσε αναλυτικά ότι βλέπαμε, μας έδωσε αναλυτικά φυλλάδια με την επεξήγηση των αποτελεσμάτων που πήραμε, και φυσικά και dvd το οποίο δεν χορταίνω να βλέπω!!!!

είδαμε και το φύλο!!!αγοράκι!!!!

σύνολο 130 ευρωπουλάκια, χαλάλι του μπεμπούλι!

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

έκανα την αυχενική εχθές σε κέντρο στον πειραιά και είμαι πολύ ευχαριστημένη.Η γιατρός μας εξηγούσε αναλυτικά ότι βλέπαμε, μας έδωσε αναλυτικά φυλλάδια με την επεξήγηση των αποτελεσμάτων που πήραμε, και φυσικά και dvd το οποίο δεν χορταίνω να βλέπω!!!!

είδαμε και το φύλο!!!αγοράκι!!!!

σύνολο 130 ευρωπουλάκια, χαλάλι του μπεμπούλι!

 

Άντε βρε κοριτσάκι,είδες τέλος τα δύσκολα.Καιρός να ανασάνεις και να το χαρείς πια.Να μιλάς στο αγοράκι σου για να νιώθει ασφάλεια και χαρά. Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια τώρα! Ελπίζω να ενημερώσατε και τους παπούδες πλέον ε?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα την αυχενικη μου 8α μου την κανει η γιατρος μου,μου ειπε δεν υπαρχει λογος να τρεχω και να πλειρωνω τοσα λεφτα...τι να πω εγω την εμπιστευομαι!!

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα την αυχενικη μου 8α μου την κανει η γιατρος μου,μου ειπε δεν υπαρχει λογος να τρεχω και να πλειρωνω τοσα λεφτα...τι να πω εγω την εμπιστευομαι!!

 

μωρε και εγω το ψιλοσκεφτομαι ετσι....και πιστοποιημενος να μην ειναι δεν μπορει δεν θα ξερει τι κανει??αν ειναι δυνατον....εγω δεν πηγα ακομα για αυχενικη 30 τ μηνος θα παω....!σιγουρα καλυτερα να ναι πιστοποιημενος αλλα τι??θα σου λεει αρλουμπες ο μη πιστοποιημενος??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

μωρε και εγω το ψιλοσκεφτομαι ετσι....και πιστοποιημενος να μην ειναι δεν μπορει δεν θα ξερει τι κανει??αν ειναι δυνατον....εγω δεν πηγα ακομα για αυχενικη 30 τ μηνος θα παω....!σιγουρα καλυτερα να ναι πιστοποιημενος αλλα τι??θα σου λεει αρλουμπες ο μη πιστοποιημενος??

κοριτσια επειδη ξερω ποια η διαφορα απο ποιστοποιημενο και μη θα σας πω μακρυα απο μπακαλιδες ιατρους.

η αυχενικη διαφ.δε ειναι 2 λεπτα εξεταση βλεπουν το μωρο απο την κορυφη ως τα νυχια.αν εχει καποιο προβλημα μπορουν να το βρουν τωρα αλλο 12-13 εβδομαδων και αλλο 22 στο β επιπεδου.

μπορεις να εμπιστευτεις ενα γιατρο που ενω δε ξερει σου λεει στην εκανα?φτανει ποια δε μπορει να παιζουν με την υγεια των παιδιων μας.

πιστοποιημενος και παλι πιστοποιημενος.εχουν γραφτει

τοσα θεματα για αυχ διαφανεια αν τα ριξετε μια ματια θα καταλαβεται την αξια οπως και ολοι οι μικροβιολογοι δεν ειναι πιστοποιημενοι για να κανουν το papp a.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα την αυχενικη μου 8α μου την κανει η γιατρος μου,μου ειπε δεν υπαρχει λογος να τρεχω και να πλειρωνω τοσα λεφτα...τι να πω εγω την εμπιστευομαι!!

 

γιατρος ειπε δε χρειαχεται να πληρωνεις λεφτα?ωραια τοτε ζητησε της χαρτι με οτι μετρησεις εκανε και να σου πει οτι ειναι καλα το μωρο και να στο υπογραψει.θα βαλει την υπογραφη της?κανε ενα τεστ.οι υπολοιποι πιστοποιημενοι αυτο πληρωνεις τις γνωσεις τους και το χαρτι που υπογραφουν.πως μπορεις να εμπιστευεσε μια γιατρο που ακυρωνει σοβαρες εξετασεις.για ζητα χαρτι με την υπογραφει της οτι σου εκανε αυχενικη διαφανεια.

εμεις που ψαχνουμε πιστοποιημενους ιατρους τι ειμαστε?χαζες που σταξαμε τοσα χρηματα για να κανουμε τις εξετασεις/δεν εχει κανενας το δικαιωμα να παιζει με την υγεια των παιδιων μας.ας μην τους το επιτρεψουμε

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται απο το αν μπορεις να εμπιστευτεις, ειναι σοβαρη εξεταση ειδικα αν εισαι λιγο μεγαλύτερη

 

μεσα στο φορουμ μαθαμε για τον πατερα της αυχενικης το Νικολαιδη.αυτος εβγαελ τα κριτηρια της αυχενικης αν δεν εχεις διδαχθει και δεν εχεις περασει τις εξετασεις πιστοποιησης πως λες οτι ειναι τζαμπα λεφτα?μιλαω για τη γιατρο απαραδεχτω.δε γνωριζα εμαθα ομως και ξυπνησα οποτε απαιτω τωρα το καλυτερο για εμενα και το παιδι μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...