Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφάνεια και διάρκεια! Καλά μας δουλεύουν;;;


Recommended Posts

Συμφωνώ με κάθε λέξη της DESPOINA.GER

 

Αν δεν είχα κάνει την αυχενική σε πιστοποιημένο κέντρο, δεν θα ήξερα τη διαφορά και θα νόμιζα ότι είναι όπως ακριβώς ο απλός υπέρηχος που μου κάνει η γιατρός μου κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 860
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οκ Δεσποινα,μην τα παρνεις,εμενα πρωτο μου παιδακι ειναι και δεν ξερω ακομη,αλλα εγω τη δευτερα που εκανα υπερηχο η γιατρος μου μου ειπε οτι η αυχενικη φαινετε μια χαρα απο τωρα,μπορει να ξερει να διαβαζει την αυχενικη του παιδιου και οπως ειπα μου ειπε οτι με βασει το papp A,an δουμε κατι τοτε θα με στειλει κ για αλλη γνωμη.και η κολλητη μου στην ιδια γιατρο και μια χαρα ειναι το παιδακι της.απλα ειπε στη β επιπεδου θα παω θεσσαλονικη και ειμαι 26 χρονων,οχι οτι δεν εχουμε ολοι πιθανοτητες.

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

και εμενα το πρωτο μου ειναι.....ειδα το ονομα του γιατρου μου στην λιστα αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι αυτος εχω ενα προαισθημα πως ειναι συννονυμια....θα την κανω κανονικα στον γιατρο μου ο οποιος και στον απλο υπερυχο μου τα μετραει ολα και μου κανει απλο υπερυχο κανενα 20 αλεπτο.....και αν δω κατι που δεν μου αρεσει η αν πειστω πως δεν ειναι αυτος ο πιστοποιημενος θα παω κατευθειαν εκει που μου συστησε η newbie που ειναι και οικονομικα και πιστοποιημενα και εμενα 3 γνωστες γεννησαν εκει απο 2 παιδια και τα παιδακια τους υγιεστατα...αλλα αν κατι δεν μου αρεσει θα παω και εκει εεε θα δωσω 100 ευρω παραπανω αλλα θα μαι σιγουρη μετα πως ολα θα ναι καλα(ελπιζω);)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

έκανα την αυχενική εχθές σε κέντρο στον πειραιά και είμαι πολύ ευχαριστημένη.Η γιατρός μας εξηγούσε αναλυτικά ότι βλέπαμε, μας έδωσε αναλυτικά φυλλάδια με την επεξήγηση των αποτελεσμάτων που πήραμε, και φυσικά και dvd το οποίο δεν χορταίνω να βλέπω!!!!

είδαμε και το φύλο!!!αγοράκι!!!!

σύνολο 130 ευρωπουλάκια, χαλάλι του μπεμπούλι!

συγχαρητήρια :D εμάς μας έσπασε το dvd και δεν τα κρατάνε αρχείο δυστηχώς. Εχουμε όμως τις φώτο να χαζεύουμε!

 

κοριτσια εμενα την αυχενικη μου 8α μου την κανει η γιατρος μου,μου ειπε δεν υπαρχει λογος να τρεχω και να πλειρωνω τοσα λεφτα...τι να πω εγω την εμπιστευομαι!!

μπορείς να πονειρευτείς γιατί εμάς δε μας την έκαναν οι γιατροί μας ίσως.

μωρε και εγω το ψιλοσκεφτομαι ετσι....και πιστοποιημενος να μην ειναι δεν μπορει δεν θα ξερει τι κανει??αν ειναι δυνατον....εγω δεν πηγα ακομα για αυχενικη 30 τ μηνος θα παω....!σιγουρα καλυτερα να ναι πιστοποιημενος αλλα τι??θα σου λεει αρλουμπες ο μη πιστοποιημενος??

ακριβώς θα σου λέει αρλούμπες. Αμα το πάμε έτσι γεννάμε και με οδοντίατρο, κι αυτός γιατρός είναι και κάτι θα ξέρει. Τώρα θυμήθηκα το ανέκδοτο με το κούρεμα και το ξύρισμα, που ζήτησε ξύρισμα του κεφαλιού γιατί ήταν πιο φθηνό, αλλά δεν γέλασα γιατί εδώ έχουμε να κάνουμε με μωρά.

οπως και ολοι οι μικροβιολογοι δεν ειναι πιστοποιημενοι για να κανουν το papp a.
αυτό δεν το ήξερα, ενδιαφέρον.
γιατρος ειπε δε χρειαχεται να πληρωνεις λεφτα?ωραια τοτε ζητησε της χαρτι με οτι μετρησεις εκανε και να σου πει οτι ειναι καλα το μωρο και να στο υπογραψει.θα βαλει την υπογραφη της?κανε ενα τεστ.οι υπολοιποι πιστοποιημενοι αυτο πληρωνεις τις γνωσεις τους και το χαρτι που υπογραφουν.πως μπορεις να εμπιστευεσε μια γιατρο που ακυρωνει σοβαρες εξετασεις.για ζητα χαρτι με την υπογραφει της οτι σου εκανε αυχενικη διαφανεια.

εμεις που ψαχνουμε πιστοποιημενους ιατρους τι ειμαστε?χαζες που σταξαμε τοσα χρηματα για να κανουμε τις εξετασεις/δεν εχει κανενας το δικαιωμα να παιζει με την υγεια των παιδιων μας.ας μην τους το επιτρεψουμε

σωστή, έτσι είναι. Κι άμα πάρει χαρτί γράψε μου!

 

μεσα στο φορουμ μαθαμε για τον πατερα της αυχενικης το Νικολαιδη.αυτος εβγαελ τα κριτηρια της αυχενικης αν δεν εχεις διδαχθει και δεν εχεις περασει τις εξετασεις πιστοποιησης πως λες οτι ειναι τζαμπα λεφτα?μιλαω για τη γιατρο απαραδεχτω.δε γνωριζα εμαθα ομως και ξυπνησα οποτε απαιτω τωρα το καλυτερο για εμενα και το παιδι μου
έτσι είναι, μαθαίνουμε και ξυπνάμε. Οποιος επιλέγει να συνεχίσει να κοιμάται είναι άξιος της μοίρας του. Τί φταίει το παιδί όμως να πληρώνει τα των ¨γιατρών"?

Στην τελική αν κάποιος δεν έχει πρόβλημα ας μην κάνει καθόλου την αυχενική, σπό το να πηγαίνει σε γιατρό αλμπάνη (έτσι δε λέγεται ο απαράδεχτος γιατρός?)

 

Κι εμένα που μου τα είπε και τόνισε ο γιατρός μου, ότι πρέπει να πάω σε πιστοποιημένο κτλ χαζός ήταν να χάσει τα λεφτά αν μπορούσε να την κάνει νόμιμα? Η μήπως εμείς που σκάσαμε του κόσμου τα λεφτά να πάμε Αθήνα εν μέσω απεργιών?

Και σταματάω εδώ λέγοντας ξανά ότι έχουμε ένα παιδί μέσα μας, μια ψυχή, ας μη παίζουμε, είναι εξοργιστικό πραγματικά. Γιατροί και "γιατροί"!

Επεξεργάστηκαν by dimmi
το θέμα μας είναι οι γιατροί που δύνανται να κάνουν αυχενική και το τόνισα ξανά

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην εγω δεν μιλησα σε κανεναν ασχημα,ουτε εκρινα κανεναν για το ποσο υπευθυνος ειναι απεναντι στο μωρο του,ανεφερα απλα τι μου ειπε η δικη μου γιατρος και νομιζω οτι υπαρχει και ποιο απλος τροπος απο την ειρωνεια για να πεις την αποψη σου.και ποιος ειπε οτι τσιγγουνευομαστε να δωσουμε τα χρηματα μας στις εξετασεισ???

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχην εγω δεν μιλησα σε κανεναν ασχημα,ουτε εκρινα κανεναν για το ποσο υπευθυνος ειναι απεναντι στο μωρο του,ανεφερα απλα τι μου ειπε η δικη μου γιατρος και νομιζω οτι υπαρχει και ποιο απλος τροπος απο την ειρωνεια για να πεις την αποψη σου.και ποιος ειπε οτι τσιγγουνευομαστε να δωσουμε τα χρηματα μας στις εξετασεισ???

 

σιγουρα δεν τα τσιγγουνευομαστε ειναι κατι που πρεπει να γινει μην συγχιζεσαι....δεν νομιζω πως καποια ηθελε να σε προσβαλει απλα θελουν να σου πουν πως πρεπει να πας σε πιστοποιημενο....οπωσδηποτε....και καποιες φορες παρεξηγουνται...!!!και εγω στον γιατρο μου θα την κανω δεν ειμαι σιγουρη για το ποσο πιστοποιημενος ειναι...αν κατι δεν μου αρεσει θα παω και σε σιγουρο πιστοποιημενο μετα...:)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

και εγω μια απο τα ιδια,ειναι κ οι ορμονες που ειμαστε ετοιμες για παρεξηγηση.ουτε εγω θελω να χαλαστω με καμοια κοπελα.αλωστε εδω ειμαστε για να συζηταμε,οχι για να μαλωνουμε μεταξυ μας.

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω μια απο τα ιδια,ειναι κ οι ορμονες που ειμαστε ετοιμες για παρεξηγηση.ουτε εγω θελω να χαλαστω με καμοια κοπελα.αλωστε εδω ειμαστε για να συζηταμε,οχι για να μαλωνουμε μεταξυ μας.

 

ασε αυτες οι ορμονες.....βρε καλα να ειναι τα μωρακια μας....!!!:D:D:D:D

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

jo Μια χαρά είναι αυτά, εμείς τα τραβάμε :D

Διόρθωσα κι γω το μήνυμα μου γιατί μάλλον παρεξηγήθηκε.

Αναφέρομαι στους γιατρούς.

Ομως η επιλογή του γονιού βαραίνει το παιδί δυστηχώς.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα.

Lazariska σε ευχαριστώ για τις ευχές!απίστευτο μου φαίνεται!

το είπαμε στους χαρούμενους παπούδες αμέσως μετά την αυχενική!Δεν άντεχα άλλο να κρύβομαι!

Τώρα σε ότι αφορά την αυχενική, για τα κορίτσια που δεν θέλουν να πάνε σε πιστοποιημένο κέντρο, απλά θέλω να σας πω ότι η αυχενική δεν είναι αποκλειστικά και μόνο για την συγκεκριμένη μέτρηση, γιατί σου μετράνε τον εγκέφαλο, την ροή του αίματος στην καρδιά και στον ομφάλιο, το μήκος χεριών και ποδιών, το στομάχι και κάποιες άλλες πιό εξειδικευμένες μετρήσεις όπου βλέπουν την γενική εικόνα του μωρού πέρα από την μέτρηση της αυχενικής.Και εγώ δεν το ήξερα πριν, αλλά τα αναλυτικά αποτελέσματα που μου έδωσαν γράφουν τι είναι ολα αυτά και πόσο συμβάλλουν στο να πάρεις μια σωστή πρώτη εικόνα του μωρού.

από εκεί και πέρα είναι προσωπική επιλογή του καθενός, εμένα πάντως με καθησύχασε αυτή η εξέταση.

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γύρισα κι εγώ από την αυχενική! Ολα καλά!! 1,2 το ένα και 1,4 το άλλο.

Οσο για τους πιστοποιημένους, θα συμφωνήσω κι εγώ οτι ο γιατρός πρέπει να ξέρει τι κάνει. Αν ηταν απλά τα πράγματα τοτε θα την έκαναν όλοι οι γιατροί!! Δε μιλάω για τη διάρκεια γιατί οντως μπορεί να διαφέρει. Ή κάποιος να ειναι εμπειρος και να ειναι πιο γρηγορος. Σημασία εχει να ξέρει τι βλέπει και τι μετράει.

Εμένα για 2 έμβρυα εκανε 15 λεπτά. Και πολύ λέω...Αρχισε να λέει και να δειχνει αμέσως τι βλέπει (κεφάλι, χερια, ποδια, ουρηθρα...) και τελος. Ειναι υποτίθεται πολύ γνωστός γιατρός. Και πιστοποιημένος. Τι να πω! Ο Θεος βοηθός!

Α! 210Ε εδωσα. Μου πήραν αίμα και για pappA. Θα ξέρω την επόμενη εβδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

210 ευρώ δεν είναι πάρα πολλά;

 

Προφανώς χρεώνουν έξτρα αν έχεις δίδυμα. :confused:

Τι να σας πω...μαλλον λόγω διδύμων. Μια άλλη (επισης πιστοποιημένη) που ειχα ρωτήσει αλλά δε βρηκα ραντεβού, μου είπε 280Ε. Ειπε ομως οτι θέλει μισή ώρα για κάθε εμβρυο.

Δεν ξέρω κιολας εδώ δεν ειναι και πολλοί οι γιατροί που κάνουν αυτές τις εξετάσεις. 3-4 είναι. Εκτός αν κάνουν και οι γιατροί ετσι στα ιατρεία τους φυσικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γύρισα κι εγώ από την αυχενική! Ολα καλά!! 1,2 το ένα και 1,4 το άλλο.

Οσο για τους πιστοποιημένους, θα συμφωνήσω κι εγώ οτι ο γιατρός πρέπει να ξέρει τι κάνει. Αν ηταν απλά τα πράγματα τοτε θα την έκαναν όλοι οι γιατροί!! Δε μιλάω για τη διάρκεια γιατί οντως μπορεί να διαφέρει. Ή κάποιος να ειναι εμπειρος και να ειναι πιο γρηγορος. Σημασία εχει να ξέρει τι βλέπει και τι μετράει.

Εμένα για 2 έμβρυα εκανε 15 λεπτά. Και πολύ λέω...Αρχισε να λέει και να δειχνει αμέσως τι βλέπει (κεφάλι, χερια, ποδια, ουρηθρα...) και τελος. Ειναι υποτίθεται πολύ γνωστός γιατρός. Και πιστοποιημένος. Τι να πω! Ο Θεος βοηθός!

Α! 210Ε εδωσα. Μου πήραν αίμα και για pappA. Θα ξέρω την επόμενη εβδομάδα!

 

Α τι ωραία με το καλό τα διδυμάκια! Σούπερ θα είναι!

Συμφωνώ πάντως μαζί σου ότι το θέμα της διάρκειας της αυχενικής είναι και κάπως υποκειμενικό. Εγώ την έκανα στο Γαία. Τώρα που έχω πάρει όλα τα αποτελέσματα εδώ και κάποιο καιρό είπα να γράψω κι εγώ τα καθέκαστα.

Είχα διαβάσει τα πάντα σε αυτό το θέμα και είχα γενικώς μια ανησυχία. Αλλά μετά είδα ότι τό κέντρο ιατρικής εμβρύου εκεί έχει εγκαινιαστεί από τον Νικολαϊδη οπότε φυσικά είναι όλοι πιστοποιημένοι και γιατροί και τα μηχανήματα και όλα.

Η πιστοποίηση εκτός από την ικανότητα του γιατρού έχει σημασία γιατί χρησιμοποιεί και τη βάση δεδομένων και το υπολογιστικό πρόγραμμα του κέντρου του Νικολαϊδη για να εξάγει τα συμπεράσματα από την αυχενική πρώτα και τα συνδυασμένα με το papp-a στη συνέχεια. Γιατί όπως έγραψε και μια κοπέλα νωρίτερα, εκτός από το πάχος της αυχενικής, οι πιθανότητες για τις τρισωμίες που προκύπτουν εξαρτώνται και από άλλες μετρήσεις και παρατηρήσεις (ρινικό οστό, ποσότητα αμνιακού υγρού, ροή αίματος στην τριχλώγινο βαλβίδα, κλπ κλπ, τα γράφει όλα στο χαρτί των αποτελεσμάτων). Οπότε μπαίνουν όλοι αυτοί οι παράγοντες και βγαίνουν τα τελικά ποσοστά.

Τώρα για τη διάρκεια εμάς έκανε 20 λεπτά περίπου και μου φάνηκαν αρκετά. Φαινόταν ο άνθρωπος ότι ήξερε τι έκανε και τι έβλεπε και τι μετρούσε. Και το γύριζε συνέχεια το μωρό ζουλώντας μου την κοιλιά από εδώ, από εκεί και πάλι ξανά όπως ήθελε, οπότε ό,τι ήταν να δει το είδε.

Είχαμε κι εμείς αγωνία και δεν ρωτάγαμε πολλά, αν τον ρωτούσα ό,τι είχα στο μυαλό μου σίγουρα θα κάναμε καμιά ώρα...

Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένη γενικά.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά στη συνέχεια και για όλες όση διάρκεια και αν είχε η αυχενική και όπου και αν έγινε!

Α και για το κόστος 185 ευρώ για αυχενική, papp-a και εξέταση κυστικής ίνωσης.

 

bGMQp3.png?6xqcHzTu

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γύρισα κι εγώ από την αυχενική! Ολα καλά!! 1,2 το ένα και 1,4 το άλλο.

Οσο για τους πιστοποιημένους, θα συμφωνήσω κι εγώ οτι ο γιατρός πρέπει να ξέρει τι κάνει. Αν ηταν απλά τα πράγματα τοτε θα την έκαναν όλοι οι γιατροί!! Δε μιλάω για τη διάρκεια γιατί οντως μπορεί να διαφέρει. Ή κάποιος να ειναι εμπειρος και να ειναι πιο γρηγορος. Σημασία εχει να ξέρει τι βλέπει και τι μετράει.

Εμένα για 2 έμβρυα εκανε 15 λεπτά. Και πολύ λέω...Αρχισε να λέει και να δειχνει αμέσως τι βλέπει (κεφάλι, χερια, ποδια, ουρηθρα...) και τελος. Ειναι υποτίθεται πολύ γνωστός γιατρός. Και πιστοποιημένος. Τι να πω! Ο Θεος βοηθός!

Α! 210Ε εδωσα. Μου πήραν αίμα και για pappA. Θα ξέρω την επόμενη εβδομάδα!

συγχαρητήρια!!! :D:D με το καλό και το παπ-Α!

πως σου φάνηκε που είδες τα μωράκια σου ξανά? Ο μπαμπάς τί λέει?

15 λεπτά, βολικά τα διδυμάκια σας! Είχαν και πόζα κατάλληλα προφανώς :D:D

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι η διάρκεια της αυχενικής εξαρτάται και από τη στάση του εμβρύου.

 

Η Gemini85 έγραψε ότι της έδειξαν και την ουρήθρα. Είδατε και φύλο δλδ; Eγώ από το άγχος μου να βγουν τα αποτελέσματα καλά, ούτε που σκέφτηκα να ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυχενική και β΄επιπέδου την έκανα σε πιστοποιημένο γιατρό σε ιδιωτική κλινική, αφού ο γυναικολόγος μου το τόνισε σαφώς απο πριν, πως και πιστοποιημένος πρέπει να είναι και γυναικολόγος, όχι απλά ακτινολόγος, είναι πολύ σημαντικό αυτό.

 

Λοιπόν, σας παραθέτω τα ψιλά γράμματα στο κάτω μέρος της σελίδας των αποτελεσμάτων που έλαβα.

 

Η εκτιμώμενη πιθανότητα υπολογίστηκε απο το λογισμικό FMF -2009 και βασίζεται σε ευρήματα εκτεταμένων ερευνών, συντονισμένων από το Fetal Medicine Foundation (UK Registered charity 1037116). Η εκτίμηση της πιθανότητας ισχύει μόνο εάν το υπερηχογράφημα πραγματοποιήθηκε από υπερηχογραφιστή πιστοποιημένο από το Fetal Medicine Foundation, ο οποίος έχει υποβάλλει αποτελέσματα για τακτικό έλεγχο (δείτε www.fetalmedicine.com)

 

και στην πίσω σελίδα όπου υπάρχει ολογράφως το ονοματεπώνυμο και η υπογραφή του γιατρού, βρίσκεται και το FMF ID χρήστη με τον κωδικό του

 

οπότε είναι πολύ εύκολο να το τσεκάρεις και γραπτώς και με την βούλα, αν δεν το έχεις επισημάνει απο την αρχή στο ανάλογο κέντρο.

 

Η διάρκεια της αυχενικής αλλά και της β΄επιπέδου ήταν γύρω στο μισάωρο έκαστος, είχε και καλή θέση το μπεμπέ, και η ανάλυση θεωρώ καλύφθηκε όσο έπρεπε, αφού μας τα εξήγησε και τα είδε όλα!

----------------------

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια!!! :D:D με το καλό και το παπ-Α!

πως σου φάνηκε που είδες τα μωράκια σου ξανά? Ο μπαμπάς τί λέει?

15 λεπτά, βολικά τα διδυμάκια σας! Είχαν και πόζα κατάλληλα προφανώς :D:D

Ναι ουτε με ζουληξε ουτε τίποτα. Δε μου φάνηκε ομως να κουνιούνται!:rolleyes: Ο μπαμπάς δε γινόταν να πάρει άδεια σήμερα...Την επόμενη φορά!!

 

Κι εγώ πιστεύω ότι η διάρκεια της αυχενικής εξαρτάται και από τη στάση του εμβρύου.

 

Η Gemini85 έγραψε ότι της έδειξαν και την ουρήθρα. Είδατε και φύλο δλδ; Eγώ από το άγχος μου να βγουν τα αποτελέσματα καλά, ούτε που σκέφτηκα να ρωτήσω.

Ειχαν πολύ διαφορετική στάση. Το ένα ήταν στο πλάι. Σ αυτό ειδε την ουρήθρα και λέει ηταν γεμάτη ουρα, που σημαίνει οτι τα νεφρά λειτουργούν μια χαρά.

Φυλο δε ρωτησα. Το άλλο ομως ηταν πλάτη, εβλεπα δηλαδή μονο τη ράχη του και σε κάποια φάση το βλέπω από την άλλη μεριά και παρατηρησα κάτι ανάμεσα στα πόδια του. Πριν ολοκληρώσω τη σκέψη μου ο γιατρός ειπε οτι αυτό το μωρό μας δινει ένδειξη οτι ειναι αγόρι. Καλά λέω αυτό και μόνη μου το κατάλαβα!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου. Θα πάω κ εγώ για αυχενική την Τρίτη. Εύχομαι να είναι όλα καλά για το μωράκι μου. Ο γιατρός μου είπε ότι το πιο πιθανό είναι να δούμε και φύλο.

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

οκ Δεσποινα,μην τα παρνεις,εμενα πρωτο μου παιδακι ειναι και δεν ξερω ακομη,αλλα εγω τη δευτερα που εκανα υπερηχο η γιατρος μου μου ειπε οτι η αυχενικη φαινετε μια χαρα απο τωρα,μπορει να ξερει να διαβαζει την αυχενικη του παιδιου και οπως ειπα μου ειπε οτι με βασει το papp A,an δουμε κατι τοτε θα με στειλει κ για αλλη γνωμη.και η κολλητη μου στην ιδια γιατρο και μια χαρα ειναι το παιδακι της.απλα ειπε στη β επιπεδου θα παω θεσσαλονικη και ειμαι 26 χρονων,οχι οτι δεν εχουμε ολοι πιθανοτητες.

 

φαινεται καλα η αυχενικη σου ειπε?και τα υπολοιπα?καρδια νεφρα.ποδια χερια τι ειπε?αν ανατρεξεις μεσα στο φορουμ θα δεις τι ειναι η αυχενικη διαφανεια και ποια η αξια της.

εφοσον εχεις ενημερωσει απο το ιντερνετ θα επρεπε να καταλαβεις πως η γιατρος σου στα λεει μπογιαννητικα.το παπα ειναι στατιστικο και η αυχενικη διαφανεια εχει τη μεγαλυτερη αξια.πρεπει να πεις τη γιατρο σου να παει να ενημερωθει λιγο και να μην παιζει με τη ζωη του παιδιου σου και καθε παιδιου μη νομιζεις και εγω το πρωτο μου παιδι ειχα παει σε γιατρο του νοσοκομειου σερρων (εδω μενω) στο δευτερο σταθηκα τυχερη στην ατυχια μας και γνωρισα στα μεσα της κυησης ενα γιατρο που μολις ειχε ανοιξει εδω οποτε εκει καταλαβα πως απο τυχει ειχα γερο παιδι το πρωτο.καθε φορα κανει ενα σωρο μετρησεις και βλεπει το μωρο απο την κορυφη ως τα νυχια μια ωρα εξεταση και χαρτια υπογραφει με μετρησεις

ειμαστε νεες μητερες και δεν πρεπει να μας αντιμετωπιζουν με τις γνωσεις του 1990

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα.

Lazariska σε ευχαριστώ για τις ευχές!απίστευτο μου φαίνεται!

το είπαμε στους χαρούμενους παπούδες αμέσως μετά την αυχενική!Δεν άντεχα άλλο να κρύβομαι!

Τώρα σε ότι αφορά την αυχενική, για τα κορίτσια που δεν θέλουν να πάνε σε πιστοποιημένο κέντρο, απλά θέλω να σας πω ότι η αυχενική δεν είναι αποκλειστικά και μόνο για την συγκεκριμένη μέτρηση, γιατί σου μετράνε τον εγκέφαλο, την ροή του αίματος στην καρδιά και στον ομφάλιο, το μήκος χεριών και ποδιών, το στομάχι και κάποιες άλλες πιό εξειδικευμένες μετρήσεις όπου βλέπουν την γενική εικόνα του μωρού πέρα από την μέτρηση της αυχενικής.Και εγώ δεν το ήξερα πριν, αλλά τα αναλυτικά αποτελέσματα που μου έδωσαν γράφουν τι είναι ολα αυτά και πόσο συμβάλλουν στο να πάρεις μια σωστή πρώτη εικόνα του μωρού.

από εκεί και πέρα είναι προσωπική επιλογή του καθενός, εμένα πάντως με καθησύχασε αυτή η εξέταση.

σκεψου πως μονο αυτοι οι γιατροι εχουν ολες τις γνωσεις να παρακολουθουν ολη την εγκυμοσυνη.δηλ ολοι οι αλλοι γυναικολογοι ειναι μονο για γυναικολογικο ελεγχο και πολυ λεω.

εχω την τυχη και χαρα ο γιατρος μου να εχει πιστοποιησεις για αυτους τους υπερηχους οποτε με παρακολουθει σε ολη την κυηση.καθε φορα βλεπει πως αναπτυσεται για την εβδομαδα που ειναι το μωρο δεν κανει τον ταχυδρομο.και καθε φορα χαρτια με μετρησεις στο προγραμμα του Νικολαιδη

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν είναι λέμε.

 

 

 

Αυτό μου φαίνεται απίθανο. Την πιστοποίηση μια φορά την παίρνεις και ισχύει για πάντα. Κάθε είδους πιστοποίηση, όχι αυτή συγκεκριμένα.

 

οχι καθε χρονο δεινουν εξετασεις και ενα σωρο λεφτα για να ανανεωσουν το προγραμμα.αν δεν πληρουν τα κριτηρια βγαινεις απο τη λιστα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Είμαι καινούρια και στο forum και στο θέμα εγκυμοσύνη!!!

Την Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου θα πάω κι εγώ για αυχενική. Χάρη στις πληροφορίες σας(λίστα) είδα ότι ο γιατρός που με στέλνει ο γυναικολόγος μου είναι πιστοποιημένος. Όμως, βρε κορίτσια, το κόστος που μου είπαν είναι 200ευρώ(ένα εμβρυάκι κυοφορώ)! ΄Στα post που διάβασα οι περισσότερες λέτε για λιγότερα. Ότι θέλει χρεώνει ο καθένας?! πώς βρίσκεις άκρη???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...