Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προληπτικά σφραγίσματα (εμφράξεις sealants):


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω ένα γιο σχεδόν 7 χρ. κ κάθε 6 μήνες κάνουμε τον προληπτικό μας έλεγχο στον οδοντίατρο. Το Γενάρη που ήταν η τελευταία μας επίσκεψη μας είπαν ότι καλό θα ήταν αφού βγήκαν οι τραπεζίτες να κάνουμε επικάλυψη τους. Εκλεισα σήμερα ραντεβού για καθαρισμό κ φθορίωση κ μου είπε οτι είναι για την επικάλυψη 40? το κάθε δόντι.

 

Εχετε κάνει στα παιδάκια σας κ πόσο αποτελεσματικό είναι;; Να τονίσω ότι μεχρι στιγμής τα δόντια του ειναι σε άριστη κατάσταση κ τα πλένει αν όχι πρωι-βράδυ σίγουρα όμως πριν πάει για ύπνο.

 

Τελικά κανόνισα να κάνει μονο το καθαρισμό κ ίσως προχωρήσω σ'αυτό μετά τις διακοπές..Τί μου προτείνετε;;. Από το διαδίκτυο είδα ότι χρειάζεται επανέλεγχος και για τις επικαλύψεις κάθε 6-8 αφού παρότι που εφαρμόζονται μονο μια φορά πρέπει να ελεγχονται

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Επαναφέρω το θέμα, γιατί και εμάς η οδοντίατρος μας είπε ότι καλό θα ήταν να βάλουμε τις προληπτικές εμφράξεις γιατί η μορφολογία των δοντιών του γιού μου, που είναι 7,5 χρονών, είναι τέτοια που θα έχουμε πρόβλημα με την τερηδόνα. Ήδη έχει κάνει 3 σφραγίσματα στα παιδικά δόντια και πραγματικά φοβάμαι ότι και τα μόνιμα δόντια του θα χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα για να μην χαλάνε. Μας είπε ότι δεν αρκεί το απλό βούρτσισμα 1-2 φορές τη μέρα. Χρειάζεται πολύ καλό βούρτσισμα, 6 φορές σε κάθε πλευρά του κάθε δοντιού, και μετά νήμα και μετά στοματικό διάλυμα ... και επίσης θα πρέπει να προσέχουμε πολύ τα γλυκά, μόνο μέχρι 1 την ημέρα.... Μου φαίνεται βουνό!!!

Η τιμή που μας είπε είναι ? 30 για κάθε δόντι (στα 4 πίσω δόντια πρέπει να μπουν) και η διάρκεια ζωής τους είναι για 3-5 χρόνια, οπότε θα πρέπει να τις ξανακάνει.

Μήπως κάποιος έχει κάνει ήδη να μας πει εμπειρίες?? Είναι απαραίτητα?? Κάνουν δουλειά ή και πάλι χαλάει το δόντι στο πλάι??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Επαναφέρω για άλλη μια φορά το θέμα γιατί με ενδιαφέρει. Εάν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει ή εάν το έχει κάνει καθώς και για το κόστος.

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ έχω κάνει και στα δυο μου παιδιά sealant. Η παιδοοδοντίατρός μας (που την εμπιστεύομαι) θεωρεί πως είναι απαραίτητο για τους μόνιμους τραπεζίτες, που είναι πολύ εύκολο να χαλάσουν όσο καλά και να βουρτσίζονται λόγω των "χαραγματιών " που έχουν. Συμφωνώ πως το κόστος είναι ένας σημαντικός παράγοντας, αλλά και το σφράγισμα ή η απονεύρωση που ίσως χρειαστεί είναι το κόστος σημαντικό, και η πρόληψη είναι καλύτερη από την θεραπεία. Επίσης σκεφτείτε εμείς που δεν έχουμε βάλει sealants οι περισσότεροι δεν έχουμε στους τραπεζίτες σφραγίσματα; Όσον αφορά το κόστος, δεν τα βάζεις μπαμ και κάτω, αλλά δόντι δόντι καθώς βγαίνει, οπότε υπολογίστε κάθε φορά που πάτε για φθορίωση άλλο ένα 30-40 άρι.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

[Η τιμή που μας είπε είναι ? 30 για κάθε δόντι (στα 4 πίσω δόντια πρέπει να μπουν) και η διάρκεια ζωής τους είναι για 3-5 χρόνια, οπότε θα πρέπει να τις ξανακάνει.

Μήπως κάποιος έχει κάνει ήδη να μας πει εμπειρίες?? Είναι απαραίτητα?? Κάνουν δουλειά ή και πάλι χαλάει το δόντι στο πλάι??

Η τιμή είναι αυτή που λες, αλλά δεν το αλλάζεις κάθε τρία χρόνια, εμας μας είπε για πολλά χρόνια. Επίσης μπαίνει και στα πλαϊνά, οπότε δεν χαλάει από το πλάι. Στη Σουηδία που δεν έχουν προβλήματα με τα δόντια τους έχουν sealants.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πριν τα Χριστούγεννα, στην καθιερωμένη 6μηνη επίσκεψή μας στην παιδοδοντίατρο, μου ανέφεραν ως προαιρετική εργασία την πλαστικοποίηση των μόνιμων δοντιών ώστε να μη χαλάσουν. Καθώς έγινε και άλλη μια επίσκεψη για άλλη οδοντιατρική εργασία και αντιλήφθηκα έντονη πίεση για να προβώ σε πλαστικοποιήσεις των δοντιών της κόρης μου, αποφάσισα να ψάξω η ίδια τι είναι αυτή η διαδικασία, σε τι ποσοστό δεν χαλάνε τα δόντια (γιατί αποκλείω το ενδεχόμενο να μη χαλάσουν ποτέ) και κυρίως ψάχνω γονείς που έχουν κάνει sealants στα παιδιά τους και πράγματι ήταν επιτυχημένη κίνηση.

 

Έχω ήδη διαβάσει σελίδες οδοντιάτρων και γνωρίζω τι είναι. Θέλω να δω πόσο διαδεδομένο, ασφαλές και επιτυχημένο είναι καθώς δεν είχα ακούσει ξανά για τη διαδικασία αυτή.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι σαν κάλυψη που μπαίνει στα 4 πίσω δόντια τα οποία είναι μόνιμα (δεν αλλάζουν) και είναι κρίμα να χαλάσουν, ιδίως αν δεν φροντίζονται καλά.

Εγώ το'κανα στο δικό μου παιδί, δεν είναι τίποτε ιδιαίτερο.

Είναι ένα καλό προληπτικό μέσο.

 

Μας το'χαν πει και οι οδοντίατροι που επισκέπτονται τα δημόσια σχολεία.

Οπότε δεν σε πιέζουν για να βγάλουν λεφτά αν αυτό καταλαβες, είναι καθαρή πρόληψη.

 

 

Επίσης το seal μπορεί και να χαλάσει, οπότε καλό θα ήταν να το κοιτάτε σε επανέλεγχο.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

To εχω κανει εδω και χρονια στα παιδια μου, οχι μονο στα μονιμα αλλα και σε αυτα που ηταν να αλλαξουν. Ειδικα στον γιο μου, που με το που εσκαγε ο τραπεζιτης χαλουσε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ελπίζω να διαβάσω κι άλλες από άλλους γονείς!

 

Jarett η αλήθεια είναι πως μου κακοφάνηκε πολύ απ το "είναι καθαρά προαιρετικό, αν θέλετε το κάνετε" στο "θα κάνουμε πλαστικοποιήσεις σήμερα" σε ραντεβού για σφράγισμα. Επίσης δεν θεωρώ πως στις μέρες μας έχει κάποιος γονιός 150 ευρώ για να κάνει όλες τις πλαστικοποιήσεις με τη μια αλλά όλα τα παραπάνω είναι δικό μου θέμα και δεν εξετάζω αυτό.

 

Θέλω να μάθω αν είναι χρήσιμες ή ανούσιες. Γνωρίζω τον τρόπο και το ανώδυνο του πράγματος και με ενημέρωσαν ήδη πως θα ελέγχονται στην 6μηνιαία επίσκεψη.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πριν τα Χριστούγεννα, στην καθιερωμένη 6μηνη επίσκεψή μας στην παιδοδοντίατρο, μου ανέφεραν ως προαιρετική εργασία την πλαστικοποίηση των μόνιμων δοντιών ώστε να μη χαλάσουν. Καθώς έγινε και άλλη μια επίσκεψη για άλλη οδοντιατρική εργασία και αντιλήφθηκα έντονη πίεση για να προβώ σε πλαστικοποιήσεις των δοντιών της κόρης μου, αποφάσισα να ψάξω η ίδια τι είναι αυτή η διαδικασία, σε τι ποσοστό δεν χαλάνε τα δόντια (γιατί αποκλείω το ενδεχόμενο να μη χαλάσουν ποτέ) και κυρίως ψάχνω γονείς που έχουν κάνει sealants στα παιδιά τους και πράγματι ήταν επιτυχημένη κίνηση.

 

Έχω ήδη διαβάσει σελίδες οδοντιάτρων και γνωρίζω τι είναι. Θέλω να δω πόσο διαδεδομένο, ασφαλές και επιτυχημένο είναι καθώς δεν είχα ακούσει ξανά για τη διαδικασία αυτή.

 

Η παιδοδοντίατρος που παρακολουθεί τα παιδιά μου έκρινε πως γιός μου έπρεπε να κάνει στα πίσω δόντια.Μας εξήγησε πως είναι πολύ χρήσιμο και θα σας παραπέμψω και στην γιατρό μας στην ιστοσελίδα της για περισσότερες πληροφορίες.Κοστίζει αρκετά,αλλά είναι ωφέλιμο.

"Σε ποιά δόντια τοποθετούνται οι προληπτικές επικαλύψεις; (sealants)

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η ʽπέτραʼ των δοντιών δημιουργείται και στα παιδικά δόντια και χρειάζονται καθαρισμό. Απαραίτητο επίσης στην αντιμετώπιση της τερηδόνας, εκτός του καθαρισμού, είναι η τοπική εφαρμογή φθορίου γνωστή ως φθορίωση, που πρέπει να γίνεται κάθε 6 μήνες. Οι προληπτικές επικαλύψεις τοποθετούνται εφʼαπαξ στα ʽπίσωʼ δόντια των παιδιών, στους ʽτραπεζίτεςʼ και τα προστατεύουν κατά 99% από την τερηδόνα!"

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiWzOfu9dvKAhUFCCwKHe-0B1EQFgghMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.kidsdentist.gr%2F&usg=AFQjCNFz_kw_EhTWXe7tHvWte-4HcMCQlQ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ μα όπως ήδη ανέφερα, γνωρίζω τι είναι, που και πως τοποθετούνται και ποιο είναι το κόστος.

 

Ήθελα απλά να δω πόσο διαδεδομένη ανάμεσα στους γονείς είναι η μέθοδος, πόσο έχουν δει πως διατηρείται η επίστρωση στα δόντια και αν όντως προστατεύονται με τον τρόπο αυτό από την τερηδόνα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ μα όπως ήδη ανέφερα, γνωρίζω τι είναι, που και πως τοποθετούνται και ποιο είναι το κόστος.

 

Ήθελα απλά να δω πόσο διαδεδομένη ανάμεσα στους γονείς είναι η μέθοδος, πόσο έχουν δει πως διατηρείται η επίστρωση στα δόντια και αν όντως προστατεύονται με τον τρόπο αυτό από την τερηδόνα.

 

Στην αναρτηση μου απαντω,οτι προστατευει απο την τερηδονα και σου παρεθεσα κι εναν συνδεσμο.

Ξανακοιταξετην.Τωρα οσον αφορα ποσο διαδεδομενο ειναι,θεωρω πως αυτο εξαρταται απο τον γονιο και αν το προτεινει ο παιδοδοντιατρος.

Οικονομικο δεν ειναι,κοστιζει γυρωστα 150 ευρω,θεωρω ομως πως ειναι χρησιμο.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω πως ξέρω τι προσφέρει. Μια χαρά διάβασα τι μου γράψατε. Θέλω να "μιλήσω" με γονείς που έχουν εμπειρία επ αυτής της μεθόδου καθώς δεν έχω καμία στον περίγυρό μου. Δε με απασχολεί πόσο συχνά το προτείνουν οι γιατροί. Τέλος πάντων, ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας AELIA...

 

Είπα ήδη πως γνωρίζω το κόστος. 30 ευρώ ανά δόντι. Η αναφορά που έγινε σε εμένα περιελάμβανε ΟΛΑ τα μόνιμα δόντια. Κόστος δυσβάσταχτο και η πρόταση που μου έγινε για 1 δόντι / μήνα είναι αστεία αλλά όπως είπα το θέμα δεν αφορά το κόστος αλλά τις εμπειρίες.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα. Έχω γνωρίσει μαμάδες που το έχουν κάνει από συμμαθητές των παιδιών. Όμως δε γνωρίζω αν τελικά είναι κάτι που αξίζει τον κόπο ή όχι. Δηλαδή, εγώ δεν έχω κάνει στα παιδιά μου, τα παιδιά φροντίζουν τα δόντια τους και δεν έχουν θέματα. Και τα παιδιά των άλλων μαμάδων φροντίζουν τα δόντια τους και δεν έχουν προβλήματα. Άρα, είναι αποτελεσματικό; Δεν ξέρω! Ούτε έβγαλα συμπέρασμα.

 

Αν μπορείς όμως να μου το γράψεις σε πμ, θα με ενδιέφερε το ποιος οδοντίατρος σου το πρότεινε. Εμένα δεν μου πρότεινε κάτι τέτοιο, αλλά δεν είναι παιδο-οδοντίατρος. Είναι ένας καλός όμως οδοντίατρος. Δεν τον έχω ρωτήσει συγκεκριμένα όμως για αυτή την τεχνική.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης δεν θεωρώ πως στις μέρες μας έχει κάποιος γονιός 150 ευρώ για να κάνει όλες τις πλαστικοποιήσεις με τη μια αλλά όλα τα παραπάνω είναι δικό μου θέμα και δεν εξετάζω αυτό.

 

Θέλω να μάθω αν είναι χρήσιμες ή ανούσιες.

 

Α) 150? !!!!!! Ο χριστός κι η Παναγία !!!!!!!

Εγώ έδωσα 60? πριν 3 χρόνια περίπου ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 4 δόντια. Εντάξει η οδοντίατρος είναι φίλη μου και δεν χρειάζεται να παω σε παιδοδοντίατρο το παιδί μου γιατί είναι απόλυτα συνεργάσιμο και το παρακολουθεί εκείνη.........αλλά 150?!!!!!!!!

Έλεος μια επίστρωση είναι, όχι πυρηνική επιστήμη.!!!!!

Κι ένα seal που χάλασε και το αντικατέστησε δεν μου πήρε λεφτά σαν φίλη. Αλλά όλη οι οικογένεια, της έχει σκάσει χοντρά λεφτά τόσα χρόνια :D:D:D:D

 

Β) Χρησιμες είναι. Προσέχουμε για να έχουμε

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχεις δει το παιδί να μην πλένει καλά τα δόντια του, να χαλάνε μεν τα άλλα που δεν έχουν προστασία και αυτά με την πλαστικοποίηση να μη χαλάνε;

 

Γιατί μέχρι στιγμής έχω ακούσει θετικές γνώμες από γονείς με παιδιά που ήδη φρόντιζαν τα δόντια και έτσι κι αλλιώς δε θα είχαν προβλήματα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Jarett είναι 30 ευρώ ανά δόντι εφάπαξ (αυτό προφανώς σημαίνει πως αν φύγει σε κάποιο σημείο δεν σου ξαναπαίρνουν χρήματα για το "μπάλωμα"). Όπως είπα εμένα δεν μου αναφέρθηκαν μόνο οι τραπεζίτες (που σε αυτή την ηλικία είναι 2) αλλά όλα τα μόνιμα δόντια. Και η κόρη μου μετρά 6. Όταν πήγα είχε 5 άρα do the math...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τοποθέτησα στα μικρά στη παιδοδοντιατρο μου στη Γλυφαδα http://www.happytoothclinic.gr/

sealants κ αξίζει με το παραπάνω . Ειναι από τις πρώτες που βάζουν στην Ελλάδα.

Ειναι μεγάλο πράγμα το παιδί να έχει τα δόντια του χωρίς σφραγίσματα όταν μεγαλώσει σε αντίθετη περίπτωση με εμάς που όλα τα πίσω έχουν.

Δυστυχώς όσο Κ να τα πλένεις η τερηδόνα δεν αφήνει ποτε τα πίσω δόντια ανέπαφα

Link to comment
Share on other sites

Και στον Κ εκανε ο οδοντιατρος στα πισω δοντια που δεν θα αλλαξει. Αυτη την φορα δεν ειχε σφραγισματα αλλα εχει κανει στο παρελθον. Δεν μας ειπε κατι για τα δοντια που εχει ηδη αλλαξει. Επειδη καναμε την θεραπεια αυυτη την εβδομαδα δεν ξερω αν δεν θα εχουμε προβλημα στα σθγκαεκρμενα δοντια στο μελλον

Link to comment
Share on other sites

Oπως ειπα και πιο πανω εχω κανει πλαστικοποιηση και στα δυο παιδια μου. Παροτι τα πηγαινω απο μικρα στον παιδοοδοντριατορ (μαλιστα το διαστημα που μεναμε στην Αμερικη ηταν υποχρεωτικο το ραντεβου καθε 6μηνο), τα πλενουν τακτικα κτλ, ο μικρος απο τα 5 του ειχε θεμα με τα δοντακια του και ηθελαν σφραγισμα με το που εβγαιναν. Με την πλαστικοποιηση σωθηκαμε. Το εχει κανει δω και 7 χρονια.

Δεν ξερω κατα ποσο διαδεδομενο ειναι.. δεν το εχω συζητησει με γονεις.. Δυστυχως ετσι και αλλιως σπανια πανε τα παιδια τους σε παιδοοδοντιατρο ακομη και στις μερες μας.

Link to comment
Share on other sites

Oπως ειπα και πιο πανω εχω κανει πλαστικοποιηση και στα δυο παιδια μου. Παροτι τα πηγαινω απο μικρα στον παιδοοδοντριατορ (μαλιστα το διαστημα που μεναμε στην Αμερικη ηταν υποχρεωτικο το ραντεβου καθε 6μηνο), τα πλενουν τακτικα κτλ, ο μικρος απο τα 5 του ειχε θεμα με τα δοντακια του και ηθελαν σφραγισμα με το που εβγαιναν. Με την πλαστικοποιηση σωθηκαμε. Το εχει κανει δω και 7 χρονια.

Δεν ξερω κατα ποσο διαδεδομενο ειναι.. δεν το εχω συζητησει με γονεις.. Δυστυχως ετσι και αλλιως σπανια πανε τα παιδια τους σε παιδοοδοντιατρο ακομη και στις μερες μας.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα.Εχω ξαναγράψει πως είναι πολύ σημαντική πρόληψη...και τέλος δεν καταλαβαίνω ,γιατί θα πρέπει να μας απασχολεί αν είναι διαδεδομένο ανάμεσα στους γονείς.Από την στιγμή που το παιδί το παρακολουθεί παιδοδοντίατρος,αυτός τον κατευθύνει σωστά.Και θα κλείσω πως εννοείται πως κάθε εξάμηνο θα πρέπει να πηγαίνει παιδοδοντίατρο και να μη ξεχνάμε πως η φθορίωση επαναλαμβάνεται κανονικά κάθε εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ΤΟΣΟ δυσνόητο όταν λέγοντας "διαδεδομένο" ΔΕΝ εννοώ μόδα; Περιτριγυρίζομαι από γονείς και την διαδικασία δεν την γνώριζε ουδείς. Γι αυτό και ζήτησα από εσάς που έχετε κάνει τη διαδικασία και γνωρίζετε την επιτυχία της (πχ ZWH) να μοιραστείτε την εμπειρία σας. Σαφώς και το παιδί παρακολουθείται κάθε 6 μήνες από παιδοδοντίατρο, σαφώς και κάνει φθορίωση, καθαρισμό και οποιαδήποτε εργασία θεωρεί ο γιατρός απαραίτητη αλλά για "προαιρετικές" διαδικασίες σαν αυτή (έτσι μου το έθεσαν) όχι ΔΕΝ έχω τυφλή εμπιστοσύνη, ΝΑΙ ζητώ δεύτερη γνώμη, ειδικά όταν πρόκειται για τα παιδιά μου.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι ΤΟΣΟ δυσνόητο όταν λέγοντας "διαδεδομένο" ΔΕΝ εννοώ μόδα; Περιτριγυρίζομαι από γονείς και την διαδικασία δεν την γνώριζε ουδείς. Γι αυτό και ζήτησα από εσάς που έχετε κάνει τη διαδικασία και γνωρίζετε την επιτυχία της (πχ ZWH) να μοιραστείτε την εμπειρία σας. Σαφώς και το παιδί παρακολουθείται κάθε 6 μήνες από παιδοδοντίατρο, σαφώς και κάνει φθορίωση, καθαρισμό και οποιαδήποτε εργασία θεωρεί ο γιατρός απαραίτητη αλλά για "προαιρετικές" διαδικασίες σαν αυτή (έτσι μου το έθεσαν) όχι ΔΕΝ έχω τυφλή εμπιστοσύνη, ΝΑΙ ζητώ δεύτερη γνώμη, ειδικά όταν πρόκειται για τα παιδιά μου.

 

Καλα κανεις και το συζητας.

Αλιμονο!

Γι αυτο κιεγωσου ειχα πει για την περιπτωση του παιδιουμου και σου εστειλα συνδεσμο παιδοδοντιατρου που λυνει αρκετες αποριες.

Γι αλλη μια φορα λοιπον θα επαναλαβω πως ειναι κατι χρησιμο.

Κι εμεις μεχρινα τοκανουμε,δεντο ειχαμε ακουσει,μεχρι να μας το συστησει η παιδοδοντιατρος.:-)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ΤΟΣΟ δυσνόητο όταν λέγοντας "διαδεδομένο" ΔΕΝ εννοώ μόδα; Περιτριγυρίζομαι από γονείς και την διαδικασία δεν την γνώριζε ουδείς. Γι αυτό και ζήτησα από εσάς που έχετε κάνει τη διαδικασία και γνωρίζετε την επιτυχία της (πχ ZWH) να μοιραστείτε την εμπειρία σας. Σαφώς και το παιδί παρακολουθείται κάθε 6 μήνες από παιδοδοντίατρο, σαφώς και κάνει φθορίωση, καθαρισμό και οποιαδήποτε εργασία θεωρεί ο γιατρός απαραίτητη αλλά για "προαιρετικές" διαδικασίες σαν αυτή (έτσι μου το έθεσαν) όχι ΔΕΝ έχω τυφλή εμπιστοσύνη, ΝΑΙ ζητώ δεύτερη γνώμη, ειδικά όταν πρόκειται για τα παιδιά μου.

Δεν ξερω αν ειναι μοδα.. οπως σου ειπα εμεις το καναμε πριν 7 χρονια περιπου. Το μονο που ξερω ειναι οτι στο δικο μου παιδι ειχε αποτελεσμα. Η κορη μου ετσι και αλλιως ειχε καλη παστα, δεν ειχε κανει κανενα σφραγισμα.. αλλα ο μικρος ειχε θεμα. Τωρα, απο εκει και περα ρωτας οσους το εκαναν τι αποτελεσματα ειχαν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...