Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ που, τι προτείνετε?


Recommended Posts

Εμείς ακόμα σε αναμονή. Ο άντρας μου δεν αποφασίζει να κλείσουμε Καλαμίτσι κ στο τέλος θα το χάσουμε κ αυτό! Πολύ αναποφάσιστος ρε παιδί μου!

 

Για την TARA:

Το ταξίδι θα το κάνουμε με πολλές πολλές στάσεις.

Θα ξεκινήσουμε από Πρέσπες (το χωριό μου) με ενδιάμεση στάση στη Λάρισα (στο άλλο χωριό μου) και μετά διανυκτέρευση Θεσσαλονίκη σε φίλους και μετά Χαλκιδική. Στην επιστροφή πάλι με διανυκτέρευση σε φίλους.

Θα έχω λαπτοπ μαζί για να βλέπουν καμιά ταινία, τραγουδάκια, παιχνιδάκια, θα τα καταφέρουμε πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 529
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο Κορινός μαζεύει πολύ κόσμο (κυρίως Σέρβους) και αλίμονο αν φυσάει έχει ανακατομένη θάλασσα γιατί δεν είναι προστατευμένα απο πουθενά!! Ασε έχει καλήτερα μέρη...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια πολύ βόρεια έχετε πάει όλες...

ξέρει καμμιά κοπέλα κάτι για το Τολό στο Ναύπλιο κοντά; Ξέρω πως είναι οικογενειακό το μέρος,αλλά καμμιά πληροφορία μήπως;

Link to comment
Share on other sites

Στο Τολό έχω να σου συστήσω και ξενοδοχείο. έχω να πάω πολύ καιρό αλλά ήταν το μόνο που ήταν κάπως ευπρεπες. Αν έχουν γίνει κι άλλα από τότε δεν ξέρω. Πάντως δεν με είχε ενθουσιάσει και πάαρα πολύ... πολλά μαγαζιά και ξενοδοχεία πολύ κοντλα στη θάλασσα αν με εννοείς... Ναύπλιο είναι το αγαπημένο μου μέρος κι όποτε πηγαίναμε Τολό μέναμε λόγω του κόσμου του ναυπλίου. Αλλά δεν θα το επέλεγα για πολυήμερες διακοπές το Τολό...

 

Αλήθεια για τον Κορινό;;; Εγώ έχω ακούσει τέλεια λόγια!!! Μάλλον είχαν πέσει σε μπουνάτσες :Ρ

uTiV.jpgOO42p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει πολύ καλές κριτικές για τον Κορινό. Είναι ένα μέρος κοντά ας πούμε στο Λιτόχωρο με θάλασσα κι απέραντο γκαζόν!! :)

 

Καλυτερα Λιτοχωρο, Λεπτοκαρια με πιο κρυες θαλασσες, παρα Κορινο. Εμεις στη Βορεια Ελλαδα που ομως απεχουμε απο Χαλκιδικη αρκετα, τον Κορινο τον θεωρουμε ως την εσχατη λυση και αυτο γιατι συνηθως πηγαινει το τουριστικο λεωφορειο.

 

Τωρα αν εχει καμια πλευρα απομερη με σημαια μπλε...δεν ξερω, θα μαθω. Παντως εδω, αυτο επικρατει.Ειναι ακριβως η περιγραφη απο Alphae.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια πολύ βόρεια έχετε πάει όλες...

ξέρει καμμιά κοπέλα κάτι για το Τολό στο Ναύπλιο κοντά; Ξέρω πως είναι οικογενειακό το μέρος,αλλά καμμιά πληροφορία μήπως;

 

H Ηρισμήμη τα είπε πολύ καλά. Τολό = Κορινός του Νότου. Πολύ κόσμο, ο ένας πάνω στον άλλο. Καθόλου ποιότητα, δύσκολο πάρκιγκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα Λιτοχωρο, Λεπτοκαρια με πιο κρυες θαλασσες, παρα Κορινο.

 

Να σου πω εμείς στη Σκοτίνα κάναμε πέρισυ (πόσο πιο μακριά να πας από Κατερίνη) (εγώ δεν μπήκα :oops:) και βγήκαν όλοι και ξύνονταν από τα άλγη που δεν φαίνονται με το μάτι αλλά υπάρχουν. Και Μεσάγγαλα πέρισυ είχε πολλές μέδουσες από την αρχή του καλοκαιριού.

 

Τολό πήγα μια φορά Σεπτέμβρη και δεν εντυπωσιάστηκα. Χτισμένο πάνω στο κύμα, φάρδος παραλίας όσο μια πετσέτα. Πολύ άναρχο και '70ς. Καλά θα ξαπλώνεις για ηλιοθεραπεία και θα περνάνε από απάνω σου :shock:.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια πολύ βόρεια έχετε πάει όλες...

ξέρει καμμιά κοπέλα κάτι για το Τολό στο Ναύπλιο κοντά; Ξέρω πως είναι οικογενειακό το μέρος,αλλά καμμιά πληροφορία μήπως;

 

Το Τολό κατά τη γνώμη μου είναι από τα πιο άσχημα μέρη της Ελλάδας. Έχεις πάει να το δεις;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ από τότε που μετακόμισα νότια είδα λίγο και την άλλη Ελλάδα γιατί όντως από Θεσσαλονίκη πέφτει λίγο μακριά ιδίως με μικρά παιδιά. Πάντως νησιά δεν παίρνουμε τα παιδιά μαζί μας γιατί πάμε σε δύο συνήθως και ταλαιπωρούνται με τόσες αλλαγές. Μία φορά πήραμε την κόρη μαζί μας, θα ήταν 10 χρονών, και το βράδυ στην ταβέρνα δεν είχε κουράγιο να φάει το καημένο.

 

Το σπίτι καλό ακούγεται και Ιούλιο δεν θα γίνεται χαμός τουλάχιστον τις καθημερινές. Νικήτη δεν έχω κάνει μπάνιο, το κοντινότερο είναι στον Αγ. Ιωάννη που είχε παλιά ένα κάμπινγκ και εκεί ήταν πολύ καλή.

 

Αμμόλοφους πάω κάθε χρόνο και ένας γνωστός από Καρπενήσι που έμεινε μία εβδομάδα Ν. Πέραμο γυρνώντας από Λήμνο πέρισυ ενθουσιάστηκε. Και από τιμές και από τη θάλασσα. Στη Λήμνο ήταν παγωμένες.

Λοιπόν Morchelina πήγα και είδα το σπίτι στη Νικήτη. Θέλεις να σου πω τα καλά πρώτα; είναι κοντά σε καλή θαλασσα, έχει εναν υποτιπόδη κήπο (οκ ειναι για μένα) και είναι πολύ κοντά στο χωριό για βόλτες και καθημερινά ψώνια. Τα άσχημα; Δεν μου έχουν δείξει άλλη φορά τόσο βρώμικο σπίτι, απορώ πως θέλουν να το ενοικιάσουν, σε αυτή την κατάσταση!!! Ο ένας πάνω στον άλλο στο συγκρότημα, εσωτερικά (μεζονέτα) μια σκάλα απότομη μαρμάρινη, που με τα βίας σκήβεις για να περάσεις !!! Αυτά!!! τα συμπεράσματα δικά σας. Ζητάν και 130 ευρώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά όποιος βαριέται να καθαρίσει ας δώσει μιας ημέρας ενοίκιο και ας βάλει άνθρωπο να το καθαρίσει. Δεν πάμε καλά. Να φανταστείς Θάσο πέρισυ σε ωραιότατη ολοκαίνουρια μεζονέτα 100 τ.μ. 50 μ. από τη θάλασσα στη Χρυσή Αμμουδιά τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου δώσαμε 90 ευρώ τη βραδιά και στις 3 μέρες ήρθε και μας καθάρισε, άλλαξε σεντόνια, πετσέτες (ήταν καινούριες, βαριές και ωραιότατες) και μας άφησε και ένα πιάτο σύκα. Κανονική τιμή 15αύγουστο το είχε 150 ευρώ.

 

Δεν είδες τίποτε άλλο μιας και πήγες μέχρι εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Σας προτεινω ΣΚΙΑΘΟ ΣΚΙΑΘΟ ΣΚΙΑΘΟ!!! ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!! κανει για οικογενειες,... ησυχο... "οικογενειακο" νησακι! κανει για ολων των ηλικιων παιδια!!! το συστηνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας προτεινω ΣΚΙΑΘΟ ΣΚΙΑΘΟ ΣΚΙΑΘΟ!!! ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!! κανει για οικογενειες,... ησυχο... "οικογενειακο" νησακι! κανει για ολων των ηλικιων παιδια!!! το συστηνω!!!

 

έχω ακούσει οτι υπάρχουν πολλές μέλισσες εκει και στις παραλίες... σωστό ή ράδιο αρβύλα ?

Link to comment
Share on other sites

έχω ακούσει οτι υπάρχουν πολλές μέλισσες εκει και στις παραλίες... σωστό ή ράδιο αρβύλα ?

 

Καθόλου ράδιο αρβύλα. Πρώτη και τελευταία φορά πήγα πριν από 10 χρόνια και πραγματικά δε μου έχει μείνει τίποτε άλλο από το νησί πέραν της διαρκούς προσπάθειας αποφυγής των μελισσών. Αν και θέλω να ξαναπάω γιατί (πρέπει να) είναι όμορφο νησί, δεν το τολμώ. Τελικά, οι δύο από τους τέσσερις που ήμασταν παρέα δεν κατάφεραν να αποφύγουν το μοιραίο :|.

TM1Dp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας προτεινω ΣΚΙΑΘΟ ΣΚΙΑΘΟ ΣΚΙΑΘΟ!!! ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!! κανει για οικογενειες,... ησυχο... "οικογενειακο" νησακι! κανει για ολων των ηλικιων παιδια!!! το συστηνω!!!

Εχεις να προτείνεις κάτι καλό για διαμονή στη Σκιάθο; Πες μου όνομα ή site αν γνωρίζεις. Εγώ λατρεύω Σκιάθο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά όποιος βαριέται να καθαρίσει ας δώσει μιας ημέρας ενοίκιο και ας βάλει άνθρωπο να το καθαρίσει. Δεν πάμε καλά. Να φανταστείς Θάσο πέρισυ σε ωραιότατη ολοκαίνουρια μεζονέτα 100 τ.μ. 50 μ. από τη θάλασσα στη Χρυσή Αμμουδιά τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου δώσαμε 90 ευρώ τη βραδιά και στις 3 μέρες ήρθε και μας καθάρισε, άλλαξε σεντόνια, πετσέτες (ήταν καινούριες, βαριές και ωραιότατες) και μας άφησε και ένα πιάτο σύκα. Κανονική τιμή 15αύγουστο το είχε 150 ευρώ.

 

Δεν είδες τίποτε άλλο μιας και πήγες μέχρι εκεί;

Εχεις όνομα ή site Morchelina για αυτό που λες; Όχι τίποτα άλλο δεν είδα που να άξιζε. Κουραστήκαμε πολύ, έβρεχε κι όλας και τίποτα!!! ίσως δεν ξέραμε και που να ψάξουμε, τι να πω...δεν ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις όνομα ή site Morchelina για αυτό που λες; Όχι τίποτα άλλο δεν είδα που να άξιζε. Κουραστήκαμε πολύ, έβρεχε κι όλας και τίποτα!!! ίσως δεν ξέραμε και που να ψάξουμε, τι να πω...δεν ξέρω!

 

Καλά δεν το πιστεύω, είχα φάει τον τόπο να το βρω για άλλη κοπέλα για Θάσο και δεν μπόρεσα και όμως νάτο: http://www.goldensunrise.gr/. Είναι οι δύο μεζονέτες κοντά στο μπλε κτίριο. Έχει μία σχετικά απότομη σκάλα μέσα αλλά κατά τα άλλα είχα μείνει σούπερ ενθουσιασμένη. Είχαμε μείνει μία εβδομάδα. Είχε κήπο μπρος πίσω και το πρωί παίρναμε πρωινό στον πίσω κήπο και το απόγευμα την αράζαμε στον μπροστινό. Πολύ ησυχία για ατελείωτη ξεκούραση, πολύ δροσιά και εξωτερική κουζίνα για τα ψάρια που ψάρεψε ο καλός μου. Και επειδή είχαμε κάνει επί τόπου έρευνα και είχα δει καμιά δεκαριά, κλάσεις ανώτερο και από θέση και από άνεση χώρου, ποιότητα.

 

Καλά αν δεν σε πειράζει για Σκιάθο με τα μικρά, η Θάσος θα είναι παιχνιδάκι για σένα και πολύ πιο φθηνή από ακτοπλοϊκά και φαγητό. Νομίζω φιλενάδα σε τακτοποίησα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-q.gr/en/

 

Πολύ όμορφα δωμάτια, καθαρά και περιποιημένα.

Αλλά θέλεις οπωσδήποτε αυτοκίνητο και να δι'ευκρινήσεις ότι έχεις μικρά παιδιά, ώστε να μη σου δώσει δωμάτια σε όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα!!!!! Ψαχνω στουντιο στην Θασο, εχω βαλει παραμετρους στο ψαξιμο για να μην τρελαθω απο την ποικιλια.Ψαχνω στουντιο , οχι ισογειο, με κουζινακι εντος, δυο ενηλικες , ενα πενταχρονο και ενα 10 μηνο μωρο, τι να ψαχνω τρικλινο ή δικλινο?Για μια βδομαδα και ισως περισσοτερο αν με βολεψει. Μπερδευομαι με τις χρεωσεις στους τιμοκαταλογους, συνηθως δεν διευκρινιζουν για τις ηλικιες παιδιων. Θελω να ειναι κοντα στην ακτη και να εχει και λιμανακι για ψαρεμα...ψαχνω πολλα? το μυαλο μου παει σε λιμεναρια ή χρυση αμμουδια..εχετε να μου προτεινετε κατι? ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΙΙΙ

69Dzp3.png

06pBp2.png

Link to comment
Share on other sites

έχω ακούσει οτι υπάρχουν πολλές μέλισσες εκει και στις παραλίες... σωστό ή ράδιο αρβύλα ?

 

Παιδια πέρα απο τις μέλισσες που αν θυμάμαι καλά υπήρχαν, η Σκιάθος είναι ΄καταπληκτική. Εχω να προτείνω και κατάλυμα σε όποια ενδιαφέρεται. Πεστε μου να βρώ την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω απο το πρωι να βρω ενα καταλυμα που να εχει ωραιο περιβαλοντα χωρο με πολλα δεντρα και κυριος κουνιες για την μικρη μου. κοιταω σε λευκαδα σε ευβοια και οσα εχω δει δεν θα εχουν χωρο για το παιδι η θα ειναι πολυ ακριβα μηπως ξερετε κανενα εσεις;

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω απο το πρωι να βρω ενα καταλυμα που να εχει ωραιο περιβαλοντα χωρο με πολλα δεντρα και κυριος κουνιες για την μικρη μου. κοιταω σε λευκαδα σε ευβοια και οσα εχω δει δεν θα εχουν χωρο για το παιδι η θα ειναι πολυ ακριβα μηπως ξερετε κανενα εσεις;

 

Για Λευκάδα εδώ http://www.studiosaramos.com/index.htm , χώρο έχουν, τώρα από κούνιες δε θυμάμαι, 45 ευρώ τέλος Ιουνίου.

Link to comment
Share on other sites

Για Λευκάδα εδώ http://www.studiosaramos.com/index.htm , χώρο έχουν, τώρα από κούνιες δε θυμάμαι, 45 ευρώ τέλος Ιουνίου.

 

Morchelina έχεις απάντηση για κάθε τόπο και κάθε προορισμό. Μπράβο. Τέλειο αυτό στη Λευκάδα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...