Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

Κοριτσάκια μου καλησπέρα είμαι καινούρια στην παρεα κι δεν ξερω καν αν γράφω στο σωστό θέμα, για αυτο συγχωρέστε με! Θα ήθελα να σας πω ενα πρόβλημα το οποίο με απασχολεί. Αρχικά έχω σχέση εδω και 3μιση χρονια και με τον σύντροφο μου πλέον έχουμε "ελεύθερες" επαφές εννοω χωρίς προφύλαξη με το γνωστό τράβηγμα, ξερω πως αυτο δεν ειναι μέθοδος αντισύλληψης αλλα αν τυχόν προέκυπτε εγκυμοσύνη φυσικά θα ήταν καλοδεχούμενη! Τον προηγούμενο μήνα είχαμε ενα "ατύχημα" την 14η ημέρα αλλά αδιαθέτησα με μια μερα μετα απο οτι επρεπε (να προσθέσω ο κύκλος μου ειναι 28 μέρες σταθερά) με την μονη διαφορά οτι είχα την πρώτη ημέρα αίμα και μετα για λίγες μέρες συνεχίστηκαν καφέ σταγόνες. Τώρα αυτη την φορα αδιαθέτησα πάλι με την διαφορά οτι είχα πάλι την πρώτη ημέρα και μετα για δυο μέρες λιγο καφέ και λιγο ροζ! Να τονίσω οτι δεν έχω ποτε θέμα με κύστες κλπ μίλησα και με την γυναικολόγο μου και μου είπε οτι ή ειναι εγκυμοσύνη ή απλά συμβαίνει σε πολλές γυναίκες αυτο. Και μου είπε να κάνω μια χοριακη! Γράφω εδω γιατι θα ήθελα να μάθω μήπως είχατε ανάλογες εμπειρίες! Σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων! :-)

 

Καλώς ήλθες Μαράκι. Δεν έχω ανάλογη εμπειρία αλλά δε χάνεις τίποτα να κάνεις μια χοριακή. Σου εύχομαι να δείξει αυτό που επιθυμείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα Μαιμουδίτσα!

Αυτό μου είπαν και εκεί, γι'αυτό δεν έκανα ακόμα την σαλπιγγογραφία και δεν την προλαβαίνω και αυτό το μήνα.

Ξεκίνησα σήμερα θεραπεία για τους μύκητες και προχωράμε!

 

καλη επιτυχια κοριτσι!! αχ τι τραβηξα και εγω στο παρελθον με μυκητες! ευτυχως περνανε. Σου εδωσαν κολπικα υποθετα ή και χάπι από το στομα? Να αποφευγεις οσο γινεται την ζαχαρη!!! και να παρεις ενα ηπιο καθαριστικο για την περιοχη (της frezyderm και της apivita ειναι τα καλυτερα). Επίσης εγω εκανα και κολπικες πλυσεις με αγνο χαμομηλακι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά δε γράφεται η σαλπιγγογραφία. Δωρεάν γίνεται σε δημόσιο νοσοκομείο αλλά ξέρω ότι υπάρχει μεγάλος χρόνος αναμονής. Εμένα μου στοίχισε 150? στο ΡΕΑ.

 

Όμως τώρα άλλο με απασχολεί. Δε μου είπε τίποτα ο γιατρός μου για καλλιέργεια κολπικού υγρού πριν τη σαλπιγγογραφία και η αλήθεια είναι ότι έχω κάποια χρόνια να κάνω. Ούτε στο ΡΕΑ με προειδοποίησαν για τέτοιο κίνδυνο. Αχ τώρα με αγχώσατε....

 

Κι εμένα δεν μου ειχε πει τιποτα ο γιατρος. Ειχα κανει απο μονη μου καλλιεργεια 10 μηνες πριν κανω την σαλπιγγογραφια για να δω αν ειχε αποτελεσμα μια θεραπεια με αντιβιωση που ειχα μολις τελειωσει. Οταν ηταν να κανω την σαλπ/φια ειχα παρει την μικροβιολογο μου και της ειχα πει αν χρειαζεται επαναληψη και μου ειχε πει οχι αν δεν εχω περιεργα συμπτωματα απο την τελευταια εξεταση. Μην αγχωνεσαι ομως. Αυτο που μπορεις ειναι να πας να κανεις μια καλλιεργεια κολπικου (πλήρη-αεροβια και αναεροβια) σε ενα μικροβιολογο για να μην το εχεις εννοια. Θα σου βγαλει και αποτελεσμα και για το ph του υγρου. Δεν ποναει καθολου και το μονο που χρειαζεται ειναι να μην εχεις επαφες για 3-4 μερες (για ευνοητους λογους). Ουσιαστικα ειναι το αντιστοιχο της καλλιεργειας σπερματος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μαϊμουδίτσα και κολπικά υπόθετα και χάπια. Άσε ταλαιπωρούμαι αρκετό καιρό, ελπίζω να γλιτώσω πλέον!!!

 

Παστελάκι σε μένα ήταν το πρώτο πράγμα που είπαν σχετικά με τη σαλπιγγογραφία. Θα σου πρότεινα να κάνεις, άσχετα με τη σαλπιγγογραφία, αν θυμάμαι καλά έχεις κάνει ήδη.

 

Από ψυχολογία πως είστε????

mHAbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι μαϊμουδίτσα και κολπικά υπόθετα και χάπια. Άσε ταλαιπωρούμαι αρκετό καιρό, ελπίζω να γλιτώσω πλέον!!!

 

Παστελάκι σε μένα ήταν το πρώτο πράγμα που είπαν σχετικά με τη σαλπιγγογραφία. Θα σου πρότεινα να κάνεις, άσχετα με τη σαλπιγγογραφία, αν θυμάμαι καλά έχεις κάνει ήδη.

 

Από ψυχολογία πως είστε????

 

Εγώ από εσάς το άκουσα. Ναι έκανα το Γενάρη σαλπιγγογραφία. Κλείνω άμεσα ραντεβού και για καλλιέργεια.

 

Από ψυχολογία είμαι περίεργα. Νομίζω πολύ πιο αγχωμένη πια. Ολο αυτό το διάστημα δεν είχα εστιάσει σε όλα τα ενδεχόμενα, θεωρούσα πως αργά ή γρήγορα θα συμβεί η εγκυμοσύνη. Για να μην αγχωθω είχα αποφασίσει να εμπιστευτώ το γιατρό μου. Τώρα αναθεωρώ. Είμαι πια σίγουρη ότι έχω μπροστά μου αγώνα και αρχίζω λίγο να παραιτούμαι από το ενδεχόμενο φυσικής σύλληψης.

Αυτά. Εσείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα δεν μου ειχε πει τιποτα ο γιατρος. Ειχα κανει απο μονη μου καλλιεργεια 10 μηνες πριν κανω την σαλπιγγογραφια για να δω αν ειχε αποτελεσμα μια θεραπεια με αντιβιωση που ειχα μολις τελειωσει. Οταν ηταν να κανω την σαλπ/φια ειχα παρει την μικροβιολογο μου και της ειχα πει αν χρειαζεται επαναληψη και μου ειχε πει οχι αν δεν εχω περιεργα συμπτωματα απο την τελευταια εξεταση. Μην αγχωνεσαι ομως. Αυτο που μπορεις ειναι να πας να κανεις μια καλλιεργεια κολπικου (πλήρη-αεροβια και αναεροβια) σε ενα μικροβιολογο για να μην το εχεις εννοια. Θα σου βγαλει και αποτελεσμα και για το ph του υγρου. Δεν ποναει καθολου και το μονο που χρειαζεται ειναι να μην εχεις επαφες για 3-4 μερες (για ευνοητους λογους). Ουσιαστικα ειναι το αντιστοιχο της καλλιεργειας σπερματος.

 

Ναι είχα κάνει παλαιότερα καλλιέργεια, αλλά πάνε κάτι χρόνια. Συμπτώματα δεν έχω γι αυτό και το είχα αμελήσει. Κλείνω άμεσα ραντεβού πάντως, ευτυχώς που μου το είπατε. Φιλια κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά δε γράφεται η σαλπιγγογραφία. Δωρεάν γίνεται σε δημόσιο νοσοκομείο αλλά ξέρω ότι υπάρχει μεγάλος χρόνος αναμονής. Εμένα μου στοίχισε 150? στο ΡΕΑ.

 

Όμως τώρα άλλο με απασχολεί. Δε μου είπε τίποτα ο γιατρός μου για καλλιέργεια κολπικού υγρού πριν τη σαλπιγγογραφία και η αλήθεια είναι ότι έχω κάποια χρόνια να κάνω. Ούτε στο ΡΕΑ με προειδοποίησαν για τέτοιο κίνδυνο. Αχ τώρα με αγχώσατε....

 

Κι εγω πληρωσα 150 σε ιδιωτικο στη Θεσσαλονικη.. ουτεεμενα μου ειχε πει.. Ηξερε οτι εχω χρονια υποτροπιαζουσα μυκητιαση αλλα μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα.. η καλλιεργεια γινεται κυριως για να δουν αν υπαρχει ουρεοπλασμα,μυκοπλασμα ή χλαμυδια...οποτε μην αγχωνεσαι

 

καλη επιτυχια κοριτσι!! αχ τι τραβηξα και εγω στο παρελθον με μυκητες! ευτυχως περνανε. Σου εδωσαν κολπικα υποθετα ή και χάπι από το στομα? Να αποφευγεις οσο γινεται την ζαχαρη!!! και να παρεις ενα ηπιο καθαριστικο για την περιοχη (της frezyderm και της apivita ειναι τα καλυτερα). Επίσης εγω εκανα και κολπικες πλυσεις με αγνο χαμομηλακι.

 

Μαιμουδιτσα δεν περνανε με τιποτα οι μυκητες σε μενα προσωπικα.. ουτε καν με 6μηνιαιες αγωγες,ουτε με ομοιοπαθητικη ουτε με τιποτα. Εχω δοκιμασειτα παντα 8 χρονια τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από εσάς το άκουσα. Ναι έκανα το Γενάρη σαλπιγγογραφία. Κλείνω άμεσα ραντεβού και για καλλιέργεια.

 

Από ψυχολογία είμαι περίεργα. Νομίζω πολύ πιο αγχωμένη πια. Ολο αυτό το διάστημα δεν είχα εστιάσει σε όλα τα ενδεχόμενα, θεωρούσα πως αργά ή γρήγορα θα συμβεί η εγκυμοσύνη. Για να μην αγχωθω είχα αποφασίσει να εμπιστευτώ το γιατρό μου. Τώρα αναθεωρώ. Είμαι πια σίγουρη ότι έχω μπροστά μου αγώνα και αρχίζω λίγο να παραιτούμαι από το ενδεχόμενο φυσικής σύλληψης.

Αυτά. Εσείς;

 

Μμμμ κι εγώ περνάω διάφορες φάσεις γιατί είχα πιστέψει ότι θα έρθει πολύ γρήγορα και εύκολα η εγκυμοσύνη. Μόλις ξεκίνησα τις εξετάσεις (το καλοκαίρι του 15), έπεσα σε μια "κατάθλιψη" γιατί ήταν χαμηλή η ΑΜΗ και μου είπαν ότι δεν θα πρέπει να το αργήσω πολύ. Φυσικά φρίκαρα πάρα πολύ, αλλά δυστυχώς λόγω διάφορων γεγονότων και καταστάσεων, το αφήσαμε στην τύχη του. Τώρα που αρχίσαμε πάλι τις εξετάσεις, ήμουν εντελώς απαισιόδοξη και με πολύ άγχος και σκεφτόμουν κι εγώ ότι αποκλείεται στην περίπτωσή μας η φυσική σύλληψη.

Τις τελευταίες μέρες έχω αρχίσει να χαλαρώνω γιατί, όπως μου είπε ο γιατρός δεν είμαστε από τις δύσκολες περιπτώσεις, αρκεί να λύσουμε τα θέματά μας και μπορούμε να το προσπαθήσουμε για κάποιους μήνες. Αν δεν γίνει κάτι μέχρι το τέλος του καλοκαιριού, τότε να συζητήσουμε για εναλλακτικές.

 

Μην σκέφτεσαι αρνητικά, ούτε να βάζεις στο μυαλό σου το χειρότερο σενάριο, απλά σκέψου ότι είσαι κι εσύ από τις περιπτώσεις που πρέπει να δώσεις αγώνα. Εγώ συμβιβάστηκα πλέον με αυτό και νιώθω πολύ καλύτερα, και επιπλέον σταμάτησα να αναρωτιέμαι γιατί να συμβαίνει σε μένα και αυτό.

mHAbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα κοριτσια....

 

Εγω ειμαι απο τις τυχερουλες εχω ηδη ενα κοριτσακι 6 χρονων. Μια πανεμορφη μικρη που ηρθε στο κοσμο σχετικα πολυ ευκολα, με φυσιολογικο τροπο και μολις μετα απο 6 μήνες προσπαθειων.

Με τον αντρα μου χωρισαμε αμεσως μετα την γεννα της μικρης και τα τελευταια χρονια βρηκα τον ανθρωπο μου, ο οποιος εχει και αυτος ενα αγορακι απο προηγουμενο γαμο.

Στην οικογενεια μας θελαμε να ερθει και ενα ακομα παιδακι, το θελουμε και οι δυο παρα πολυ. Οχι μονο για να ενωσει τα δυο μας παιδια αλλα γιατι βλεπουμε οτι ειναι κατι που θελουμε πολυ. Λατρευουμε τα παιδια και η μεγαλη οικογενεια ηταν παντα ονειρο μας.

 

Δυστηχως μετα απο σχεδον 3 χρονια ελευθερα και συστηματικα εγκυμοσυνη δεν ηρθε.

Στην αρχη ημουν πολυ χαλαρη αλλα οταν αρχισε να περναει ο καιρος με επιανε τρομερο αγχος και πανικος. Ακομα με πιανει. Το σκεφτομουν διαρκως με αποτελεσμα να κανω χειροτερα τα πραγματα.

Οταν κλεισαμε 1 χρονο ελευθερα πηγαμε στον γιατρο. Καναμε ολες τις εξετασεις και εγω και αυτος χωρις να υπαρχει κανενα απολυτος προβλημα. Το μονο που δεν εχω κανει ειναι ενδομητριωση το οποιο και το φοβαμαι αρκετα και ο γιατρος μου θεωρει οτι δεν εχω κατι τετοιο. Το θεμα ειναι οτι καθε μηνα ειναι και χειροτερα για μενα. Νιωθω αχρηστη και ανικανη. Ξερω οτι ειμαστε πολυ τυχεροι διοτι εχουμε ηδη 2 παιδακια αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει τωρα και μ ετα απο τοσο καιρο εξακολουθω να μην μενω. Το αγχος? το οτι το σκεφτομαι? Κια πως γινεται κοριτισα να το βγαλεις απο το μυαλο σου? Πως να γινω αναισθητη και να μην το σκεφτομαι... Προσπαθω παρα πολυ. Μαλιστα σκεφτομαι οτι πρεπει να το παρω αποφαση οτι δεν θα κανουμε αλλο παιδακι.

 

Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω...

If You Can Dream It, You Can Do It!

Link to comment
Share on other sites

annie ελπιζω να πανε ολα καλα με την θεραπεια. Κι εγω εκανα μεχρι και 6μηνες θεραπειες οπως λεει η Ιωαννα με αλοιφες και υποθετα και χαπια. Εφοσον παιρνεις χαπια και απο το στομα, συζητησε με τον γιατρο σου ποτε μπορεις να ξαναρχισεις ελευθερες επαφες γιατι νομιζω με αυτα τα χαπια δεν κανει να μεινεις εγκυος για ενα μικρουλι διαστημα. Κι εγω μεχρι το καλοκαιρι εχω βαλει οριζοντα, αφου βεβαια πρωτα παμε για το πολυσυζητημενο σπερμοδιαγραμμα. Μετα θα παω να πιασω τον γιατρο να του κανω μια ανοιχτη συζητηση.Ειμαστε ολες αυτο το 15%, το 1 στα 6 ζευγαρια. Διαβασα σε ενα σαιτ εξωσωματικης οτι η υπογονιμοτητα ειναι στην πραγματικοτητα "ασθενεια" γιατι επηρεαζει τον ανθρωπο πνευματικα, ψυχικα και κοινωνικα. Μπορει να μην φαινεται αλλα ειναι εκει και θα αγωνιστουμε. Στο "γιατι σε μενα" μεσα στο φορουμ διαβασα ενα καταπληκτικο κειμενο απο μια κοπελα. Θα το ψαξω να το ξεθαψω να το κανω share να ανεβει πιο πανω ημερολογιακα.

 

pastelaki στην φαση που εισαι νομιζω μετα το ραντεβου με τον ουρολογο καλο θα ηταν να πας στον γυναικολογο σου μαζι με τον συντροφο και να του πεις αυτο που λες και σε εμας. Οτι δηλαδη εχεις αρχισει να σκεφτεσαι και αλλα ενδεχομενα εκτος φυσικης συλληψης και οτι θα ηθελες καθοδηγηση (που να πας, που να απευθυνθεις κτλ). Κατ εμε δεν εχει κανενα δικαιωμα να στο αρνηθει και θα πρεπει να σε βοηθησει ακομη και στο να βρεις αλλο γιατρο. Υποστηριξη χρειαζομαστε κοριτσια οχι να μας βλεπουν σαν τρελες εμμονικες γιατι δεν ειμαστε. Μην το ξεχνατε αυτο. Διαβασε και την ιστορια της Νατασας Π. Ειναι 35 και αποφασισε να κανει ολες τις εξετασεις και σπερματεγχυσεις στο εξαμηνο αν καταλαβα καλα προσπαθειων γιατι δεν ηθελε να περιμενει. Προσωπικη αποφαση και απολυτα σεβαστη. Την θαυμαζω για το θαρρος της. Οποτε προχωρα κοπελα μου οπως σου λεει το ενστικτο σου και ολα καλα να σου πανε ειλικρινα.

 

Ιωαννα εχεις δικιο για τους μυκητες -ειναι καποιες περιπτωσεις που ειναι εκει για να μεινουν. Μακαρι να μπορουσα να σου προτεινω κατι αλλα τα εχεις δοκιμασει ολα. 6μηνες θεραπειες, ομοιοπαθητικη, συμβατικη ιατρικη. Αν θελεις μπορω να σου στειλω πμ με το ονομα ενος διατροφολογου, ολιστικου που ειδικευεται σε περιπτωσεις δυσκολες γενικα, οταν ολοι σηκωνουν τα χερια ψηλα. Αλλα πρεπει να εισαι προετοιμασμενη για αυστηροτατη διατροφη (οσο δεν παει) και βιταμινες.

 

Thelmaκαλως ηρθες. Καλο κουραγιο! Ειναι πολυ θετικο οτι εχετε ηδη παιδακια απο τους προηγουμενους γαμους. Αυτο σημαινει οτι μπορειτε να τεκνοποιησετε και οι 2. Γιουπι! Εφοσον κανατε και εξετασεις και βγηκαν καλες και των δυο, νομιζω οτι πρεπει να ειναι αγχος. Υπαρχει ομως και μια εξεταση που την κανουν καποιοι γιατροι. Νομιζω γινεται λιγες ωρες μετα την επαφη. Πας στον γιατρο και εξεταζει πως αντιδρα το σπερμα με το συγκεκριμενο γυναικειο περιβαλλον. Δεν θυμαμαι πως λεγεται. Νομιζω post coital? Καποτε μου ειχαν πει οτι επηρεαζει την γονιμοτητα η χημεια ενος ζευγαριου (και δεν εννοω η σεξουαλικη χημεια ή η συντροφικοτητα και η αγαπη, αλλα η χημεια των 2 οργανισμων κυριολεκτικα). Τι να πω! μακαρι να ηξερα κι εγω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

annie ελπιζω να πανε ολα καλα με την θεραπεια. Κι εγω εκανα μεχρι και 6μηνες θεραπειες οπως λεει η Ιωαννα με αλοιφες και υποθετα και χαπια. Εφοσον παιρνεις χαπια και απο το στομα, συζητησε με τον γιατρο σου ποτε μπορεις να ξαναρχισεις ελευθερες επαφες γιατι νομιζω με αυτα τα χαπια δεν κανει να μεινεις εγκυος για ενα μικρουλι διαστημα. Κι εγω μεχρι το καλοκαιρι εχω βαλει οριζοντα, αφου βεβαια πρωτα παμε για το πολυσυζητημενο σπερμοδιαγραμμα. Μετα θα παω να πιασω τον γιατρο να του κανω μια ανοιχτη συζητηση.Ειμαστε ολες αυτο το 15%, το 1 στα 6 ζευγαρια. Διαβασα σε ενα σαιτ εξωσωματικης οτι η υπογονιμοτητα ειναι στην πραγματικοτητα "ασθενεια" γιατι επηρεαζει τον ανθρωπο πνευματικα, ψυχικα και κοινωνικα. Μπορει να μην φαινεται αλλα ειναι εκει και θα αγωνιστουμε. Στο "γιατι σε μενα" μεσα στο φορουμ διαβασα ενα καταπληκτικο κειμενο απο μια κοπελα. Θα το ψαξω να το ξεθαψω να το κανω share να ανεβει πιο πανω ημερολογιακα.

 

pastelaki στην φαση που εισαι νομιζω μετα το ραντεβου με τον ουρολογο καλο θα ηταν να πας στον γυναικολογο σου μαζι με τον συντροφο και να του πεις αυτο που λες και σε εμας. Οτι δηλαδη εχεις αρχισει να σκεφτεσαι και αλλα ενδεχομενα εκτος φυσικης συλληψης και οτι θα ηθελες καθοδηγηση (που να πας, που να απευθυνθεις κτλ). Κατ εμε δεν εχει κανενα δικαιωμα να στο αρνηθει και θα πρεπει να σε βοηθησει ακομη και στο να βρεις αλλο γιατρο. Υποστηριξη χρειαζομαστε κοριτσια οχι να μας βλεπουν σαν τρελες εμμονικες γιατι δεν ειμαστε. Μην το ξεχνατε αυτο. Διαβασε και την ιστορια της Νατασας Π. Ειναι 35 και αποφασισε να κανει ολες τις εξετασεις και σπερματεγχυσεις στο εξαμηνο αν καταλαβα καλα προσπαθειων γιατι δεν ηθελε να περιμενει. Προσωπικη αποφαση και απολυτα σεβαστη. Την θαυμαζω για το θαρρος της. Οποτε προχωρα κοπελα μου οπως σου λεει το ενστικτο σου και ολα καλα να σου πανε ειλικρινα.

 

Ιωαννα εχεις δικιο για τους μυκητες -ειναι καποιες περιπτωσεις που ειναι εκει για να μεινουν. Μακαρι να μπορουσα να σου προτεινω κατι αλλα τα εχεις δοκιμασει ολα. 6μηνες θεραπειες, ομοιοπαθητικη, συμβατικη ιατρικη. Αν θελεις μπορω να σου στειλω πμ με το ονομα ενος διατροφολογου, ολιστικου που ειδικευεται σε περιπτωσεις δυσκολες γενικα, οταν ολοι σηκωνουν τα χερια ψηλα. Αλλα πρεπει να εισαι προετοιμασμενη για αυστηροτατη διατροφη (οσο δεν παει) και βιταμινες.

 

Thelmaκαλως ηρθες. Καλο κουραγιο! Ειναι πολυ θετικο οτι εχετε ηδη παιδακια απο τους προηγουμενους γαμους. Αυτο σημαινει οτι μπορειτε να τεκνοποιησετε και οι 2. Γιουπι! Εφοσον κανατε και εξετασεις και βγηκαν καλες και των δυο, νομιζω οτι πρεπει να ειναι αγχος. Υπαρχει ομως και μια εξεταση που την κανουν καποιοι γιατροι. Νομιζω γινεται λιγες ωρες μετα την επαφη. Πας στον γιατρο και εξεταζει πως αντιδρα το σπερμα με το συγκεκριμενο γυναικειο περιβαλλον. Δεν θυμαμαι πως λεγεται. Νομιζω post coital? Καποτε μου ειχαν πει οτι επηρεαζει την γονιμοτητα η χημεια ενος ζευγαριου (και δεν εννοω η σεξουαλικη χημεια ή η συντροφικοτητα και η αγαπη, αλλα η χημεια των 2 οργανισμων κυριολεκτικα). Τι να πω! μακαρι να ηξερα κι εγω.

 

μαιμουδιτσα εχω κανει τοοοοσα και τοσα πολλα που πλεον εχω κουραστει.. εχω μαθει πια να ζω με αυτους...αν θελεις στειλε το αλλα ειμαι θεσσαλονικη...

θα ηθελα αν βρεις το ποστ που λες να το κοινοποιησεις γιατι σιγουρα ολες σκεφτομαστε γιατι εγω να μην μπορω....

 

Θελμα υπομονη, επιμονη και προσπαθησε να τιθασευσεις το αγχος σου. Αλλωστε οπως ειπε και η Μαιμουδιτσα δεν υπαρχει παραγοντας του τυπου δεν μπορειτε να κανετε παιδια,απλα για τους χ,ψ λογους δεν ερχεται στην παρουσα φαση.. ψαχτειτε οσο μπορειτε με εξετασεις και αν ολα ειναι καλα τοτε be calm and have sex!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια καλησπερα και σημερα πανεμορφη μερα!δηλαδη αναγκαιο θεωρειτε πρωτα εξεταση ουρων και μετα σαλπιγγογραφια,ετσι και θα το κανω για να μην χανω και χρονο..και ρε κοριτσια για να καταλαβω γιατι δεν ενημερωνουν ποιο πριν γιατι δεν ασχολουνται βασικα..αυτα ειναι τα εκνευριστικα που δεν καταλαβαινουν την αγωνια και την αναγκη της εκαστοτε κοπελας..τεσπα..τεταρτη ερχομενη βλεπουμε με 2η γνωμη γιατρου θα παρω και ολες τις εξετασεις και μετα βλεπουμε..ολα θα πανε τελεια για ολες μας..θετικη ενεργεια απο μενα για ολες σας..το αχγος ας υπαρχει δεν γινετε αλλα θετικη ενεργεια να μη χανουμε... p_pastelaki μην το βλεπεις ετσι προσπαθησε να ανεβεις ψυχολογικα και θα δεις οτι θα αλλαξει και η φιλοσοφια.. Maraki110213 μακαρι να εχεις τα αποτελεσματα που θελεις...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια καλησπερα και σημερα πανεμορφη μερα!δηλαδη αναγκαιο θεωρειτε πρωτα εξεταση ουρων και μετα σαλπιγγογραφια,ετσι και θα το κανω για να μην χανω και χρονο..και ρε κοριτσια για να καταλαβω γιατι δεν ενημερωνουν ποιο πριν γιατι δεν ασχολουνται βασικα..αυτα ειναι τα εκνευριστικα που δεν καταλαβαινουν την αγωνια και την αναγκη της εκαστοτε κοπελας..τεσπα..τεταρτη ερχομενη βλεπουμε με 2η γνωμη γιατρου θα παρω και ολες τις εξετασεις και μετα βλεπουμε..ολα θα πανε τελεια για ολες μας..θετικη ενεργεια απο μενα για ολες σας..το αχγος ας υπαρχει δεν γινετε αλλα θετικη ενεργεια να μη χανουμε... p_pastelaki μην το βλεπεις ετσι προσπαθησε να ανεβεις ψυχολογικα και θα δεις οτι θα αλλαξει και η φιλοσοφια.. Maraki110213 μακαρι να εχεις τα αποτελεσματα που θελεις...

 

Η εξεταση γινεται απο την 8η μεχρι 12η.... να κανεις οχι μονο ουρων αλλα και καλλιεργεια κολπικου...

εξαρταται το γιατρο. Εμενα μου ειχε δωσει μια φωτοτυπια και μου εξηγησε οτι σε πρωτη φαση βλεπουμε αυτα.. πρεπει να κανεις αυτα απο τοτε μεχρι τοτε. Καντα και ξαναελα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια......

 

Μαιμουδιτσα σχετικα με αυτην την εξεταση που λες. Το συζητησα με τον γιατρο μου και μου ειπε οτι μπορεις να την κανεις αλλα πολυ γιατροι δεν την πιστευουν. Θεωρει δηλαδη οτι δεν υπαρχει θεμα χημειας οπως λενε. Μαλιστα με τον αλλο γιατρο που μιλαω (αυτος ειδικευεται σε υπογονιμοτητα) ειναι εντελως κατα. Λεει οτι εαν υπηρχε κατι τετιο τοτε δεν θα ειχατε παιδια. Τι να πω...

Ασε που η εξεταση ειναι πανακριβη και ετσι οπως ειναι τωρα τα πραγματα το σκεφτομαι πραγματικα. Μιλαμε για μια περιουσια. Πως να τα καταφερεις ολα μαζι.

 

Ασχετο εσεις ποσο πολυ εμπιστευεστε τον γιατρο σας?

Εγω και απο τους δυο ειμαι πολυ ευχαριστημενη, θεωρειτε οτι πρεπει να ακουσω και τριτη γνωμη ή να το αφησω εστω λιγακι?

Οσο για το σεξ, κοριτσια τα τελευται 3 χρονια κανω αποχη μονο οταν ερχεται... Μιλαμε για πολυ... μην χασουμε καμια μερα..χαχαχα

Τι να πω..προσπαθω να ειμαι ηρεμη αλλα δεν τα κατεφερνω...

 

Εχει μιλήσεις καμια σας με ψυχολόγο? Λενε οτι μπορει να βοηθησει κυριως οταν ειναι θεμα αγχους στην μεση

 

Θελμα δεν γνωριζω καθολου για το κοστος αυτης της εξετασης,:( αλλα εφοσον και οι 2 γιατροι σου ειναι κατα, και ειναι και πανακριβη τοτε δεν υπαρχει λογος να την κανεις. Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να εμπλακει και 3ος γυναικολογος-νομιζω πιο πολυ θα μπλεχτεις και θα ξοδεψεις χρηματα. Παρ ολα αυτα το επιχειρημα του ειδικου στην υπογονιμοτητα -αν στο ειπε ετσι ακριβως- δεν μου στεκει και παρα πολυ. Το οτι κανατε παιδια σημαινει οτι ειστε και οι 2 γονιμοι. Το θεμα ομως ειναι οτι τα παιδακια εγιναν με αλλους συντροφους και απο τις 2 πλευρες. Το τεστ αυτο δεν δειχνει πως συμπεριφερεται το σπερμα η ο κολπος γενικα, αλλά ο συγκεκριμενος κολπος με το συγκεκριμενο σπερμα. Αλλιως δεν θα γινοταν μετα την επαφη των 2 ανθρωπων αλλα ξεχωριστα στον καθενα μας. Προσωπικα θα ελεγα να συνεχισετε να εχετε ελευθερες επαφες διχως αγχος και το παιδακι θα ερθει με το καλο για να ολοκληρωσει την ευτυχια σας! :-)

Link to comment
Share on other sites

μαιμουδιτσα εχω κανει τοοοοσα και τοσα πολλα που πλεον εχω κουραστει.. εχω μαθει πια να ζω με αυτους...αν θελεις στειλε το αλλα ειμαι θεσσαλονικη...

θα ηθελα αν βρεις το ποστ που λες να το κοινοποιησεις γιατι σιγουρα ολες σκεφτομαστε γιατι εγω να μην μπορω....

 

Θελμα υπομονη, επιμονη και προσπαθησε να τιθασευσεις το αγχος σου. Αλλωστε οπως ειπε και η Μαιμουδιτσα δεν υπαρχει παραγοντας του τυπου δεν μπορειτε να κανετε παιδια,απλα για τους χ,ψ λογους δεν ερχεται στην παρουσα φαση.. ψαχτειτε οσο μπορειτε με εξετασεις και αν ολα ειναι καλα τοτε be calm and have sex!!

 

Καταλαβα τι λες Ιωαννα. τοτε καλυτερα μην το σκαλισεις αλλο. Ειναι αυτο που λεμε το εχεις τερματισει, οποτε ολα τα αλλα τωρα θα σε κουρασουν και δεν το θελουμε αυτο. Συν οτι αυτος που θα προτεινα ειναι στην Αθηνα οποτε δεν σε βολευει δυστυχως. Ψαχνω ψαχνω να το βρω και πουθενα το ποστ!! ηταν πραγματικα τοσο συγκινητικο και ομορφα γραμμενο και τοσο αληθινο! Και δεν ηταν ουτε υπεραισιοδοξο, χαζοχαρουμενο ουτε απαισιοδοξο για να σε ριχνει. Δεν εχει νοημα να το κανω καν περιληψη. Τοσο τελεια γραμμενο ηταν. Εχω στενοχωρηθει που δεν το βρισκω παλι. Αστα! Και δεν θυμαμαι και το ονομα της κοπελας...:( αχ αν καποια το εχει διαβασει, πλιζ πλιζ να το κανει share. Θελω να το ξαναδιαβασω!!! να το τυπωσω και να το εχω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας διαβαζω καιρο για να παιρνω κουραγιο.... εμεις πριν 1,5 μηνα καναμε κυρσοκιλη αμφω 2-3ου βαθμου,η ενχειρηση πετυχε κ εδω κ ενα μηνα ξεκινησε αγωγη με χαπια ορμονικα, κ ξεκινησαμε κ επαφες μετα απο 3μηνες απουσιας. σιγουρα το εχχετε αντιμετωπησει αλλα οι επαφες μας γινονται μονο οταν θα τον στριμωξω εγω,οχι οτι δεν το θελει αλλα εχει αλλους ρυθμους κ νιωθω σαν να μην το παιρνει ζεστα,ενω θα επρεπε ο ιδιος να ψαχνει ευκαιρια για να προσπαθησουμε, κανει σαν να αδιαφορει, δηλ αν δεν τον εσπρωχνα θα περνουσαν οι γονιμες μερες ετσι....τι ανασφαλεια βγαζουν τι περναει απο το μυαλο τους τι μπορω να κανω για να τον παροτρηνω εφτασα 35 κ ειναι 45 ....

νιωθω πωςς προσπαθω μονη μου...να περιμενω τον κρινο..ενα θαυμα δηλ.....

Link to comment
Share on other sites

σας διαβαζω καιρο για να παιρνω κουραγιο.... εμεις πριν 1,5 μηνα καναμε κυρσοκιλη αμφω 2-3ου βαθμου,η ενχειρηση πετυχε κ εδω κ ενα μηνα ξεκινησε αγωγη με χαπια ορμονικα, κ ξεκινησαμε κ επαφες μετα απο 3μηνες απουσιας. σιγουρα το εχχετε αντιμετωπησει αλλα οι επαφες μας γινονται μονο οταν θα τον στριμωξω εγω,οχι οτι δεν το θελει αλλα εχει αλλους ρυθμους κ νιωθω σαν να μην το παιρνει ζεστα,ενω θα επρεπε ο ιδιος να ψαχνει ευκαιρια για να προσπαθησουμε, κανει σαν να αδιαφορει, δηλ αν δεν τον εσπρωχνα θα περνουσαν οι γονιμες μερες ετσι....τι ανασφαλεια βγαζουν τι περναει απο το μυαλο τους τι μπορω να κανω για να τον παροτρηνω εφτασα 35 κ ειναι 45 ....

νιωθω πωςς προσπαθω μονη μου...να περιμενω τον κρινο..ενα θαυμα δηλ.....

 

Καλημερα,

 

Σε καταλαβαινω απολυτα.. Οι αντρες δεν μιλανε και δεν μπορουν να το χειριστουν δυστηχως ολο αυτο.

Κλεινονται και αισθανονται ανικανοι να κανουν το αυτονοητο. Ειναι σαν να παιζεις με τον αντρισμο τους....

Μην τον πιεζεις... αμα δεν θελει να μιλησει αστον. Φερσου φυσιολογικα και δειξε οτι τον ποθεις..οχι μονο τις γονιμες μερες... Καντον να νιωσει οτι τον αγαπας

If You Can Dream It, You Can Do It!

Link to comment
Share on other sites

Εχει καποια σας εμπειρια απο χειρουργ κυρσοκιλης; εμεις καναμε το φλεβαρη κ ειναι σε διαδικασια χαπιων .το μονο που επηρεαστικε ηταν η κινητηκοτητα την 3η ωρα ηταν μηδεν θα προσπαθησουμε για 3 μηνες κ αν δεν εχουμε εγκυμ θα ξανακανει σπερμοδ το αν θα επανελθει κανεις δεν το ξερει....ποσες απο εσας μεινατε εγκυες με διορθομενη κιρσοκιλη;

Link to comment
Share on other sites

Εχει καποια σας εμπειρια απο χειρουργ κυρσοκιλης; εμεις καναμε το φλεβαρη κ ειναι σε διαδικασια χαπιων .το μονο που επηρεαστικε ηταν η κινητηκοτητα την 3η ωρα ηταν μηδεν θα προσπαθησουμε για 3 μηνες κ αν δεν εχουμε εγκυμ θα ξανακανει σπερμοδ το αν θα επανελθει κανεις δεν το ξερει....ποσες απο εσας μεινατε εγκυες με διορθομενη κιρσοκιλη;

 

Καλησπέρα κορίτσι.Ο σύζυγός μου έκανε κιρσοκήλη άμφω τον Νοέμβριο του 2013.Το σπερμοδιάγραμμα ήταν χειρότερο από πριν την εγχείρηση.Εμείς είχαμε μπει σε διαδικασία εξωσωματικής μετά την εγχείρηση,γενικώς έχει ολιγοασθενοσπερμία.Έμεινα έγκυος φυσιολογικά ένα χρόνο και κάτι μετά την εγχείρηση,αλλά δυστυχώς ήταν εξωμήτριο.Πολύ άτυχοι ήμασταν.Ακόμα προσπαθούμε με εξωσωματικές,έχουμε κάνει κατακερματισμό dna σπέρματος δύο φορές,καλλιέργειες,σπερμοδιαγράμματα κτλ.Παίρνει τα profertil για αρκετό καιρό.Ανακαλύψαμε ότι έχει υψηλή fsh και οι γιατροί ψάχνουν την αιτία.Ελπίζω να βρούνε την άκρη.Δε ξέρω να σου πω αν θα επανέλθει ή όχι,όμως είναι λίγο δύσκολο μας έχουν πει οι γιατροί.Ηλικιακά αν σας παίρνει προσπαθήστε το,αν όμως είστε πάνω από 35,η γνώμη μου είναι να μη χάσετε πολύ χρόνο.Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες εσάς που προσπαθείτε να κάνετε παιδάκι...!

Συνήθως εδώ γράφουν γυναίκες που αντιμετωπίζουν δυσκολίες σύλληψης είτε επειδή έχουν κάποιο πρόβλημα οι ίδιες είτε ο σύζυγος. Εγώ είμαι ο σύζυγος και θα ήθελα να σας πω τη δική μου ιστορία μήπως βοηθήσω να μην χάνετε το κουράγιο σας.

Πριν παντρευτώ είχα έναν ενοχλητικό πόνο στους όρχεις μου και απευθύνθηκα σε έναν ουρολόγο. Μου έκανε υπέρηχο και βρήκε κιρσοκήλη πρώτου βαθμού. Η ερώτηση που του έκανα ήταν αν θα μπορέσω ποτέ να κάνω παιδί. Μου είπε να κάνω σπερμοδιάγραμμα και θα δούμε.

Έκανα και βγήκε χάλια, κυρίως ως προς τον αριθμό σπερματοζωαρίων. 800.000/ml και συνολικό αριθμό 2.000.000. Η κινητικότητα, μορφολογία κλπ ήταν καλές. Του έκανα ξανά την ερώτηση αν θα έχω πρόβλημα να κάνω παιδί και η απάντηση ήταν ότι μπορεί να δυσκολευτώ, μπορεί και όχι. Από εκείνη τη στιγμή το μυαλό μου δεν έφευγε από εκεί, ήθελα πάντα να κάνω παιδιά και ίσως να μην μπορούσα. Πέρασα δύσκολες φάσεις κάθε φορά που σκεφτόμουν το ενδεχόμενο να μην μπορέσω να κάνω.

Μια τέτοια νύχτα με σκέψεις βρήκα φορουμς σαν αυτό εδώ και είδα πόσα ζευγάρια αντιμετωπίζουν τέτοια θέματα και πραγματικά πολλές φορές ένιωσα να συμπάσχω μαζί σας αν και τότε δεν είχα καν προσπαθήσει για παιδί.

Για να μην τα πολυλογώ κάποια χρόνια μετά απο εκείνη την τυχαία εξέταση, που ποτέ δεν είχα το κουράγιο να επαναλάβω, γνώρισα την γυναίκα μου, χωρίς να της έχω μιλήσει ποτέ για το περιστατικό και το άγχος που είχα περάσει αποφασίσαμε να αρχίσουμε προσπάθειες για παιδάκι κι αν προκύψει να παντρευτούμε, το θέλαμε και οι δυο πολύ.

Τον πρώτο μήνα αποτύχαμε, άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια ότι εγώ φταίω και η στεναχώρια μου ήταν μεγάλη, άγχος πολύ και ενοχές που δεν της είχα πει τίποτα. Το δεύτερο μήνα είχε καθυστέρηση, κάθε μέρα που περνούσε ήταν γεμάτη αγωνία και φόβο μήπως και τελικά δεν είναι. Τελικά μετά από δέκα μέρες καθυστέρησης κάναμε ένα τεστ και βγήκε θετικό...ο γιατρός μας το επιβεβαίωσε αργότερα και η χαρά μας ήταν απερίγραπτη. Λίγους μήνες μετά Παντρευτήκαμε και σήμερα έχουμε στην αγκαλιά μας την 2 ετών πια κορούλα μας.

Η μόνη σκέψη που έκανα τότε ήταν πως τελικά αν ο θεός θέλει να δώσει ένα παιδί σε κάποιους που το θέλουν πολύ...θα το κάνει...είμαι σίγουρος πια γι'αυτό! Σ' εμένα ούτε η κιρσοκήλη ούτε ο χαμηλός αριθμός εμπόδισαν τελικά.

Εύχομαι σε όλες σας να δώσει ο θεός ένα παιδάκι γιατί από αυτά που διαβάζω εδώ το θέλετε όλες σας πάαααρα πολύ!!!

Να είστε όλες καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και απο μένα! Εγώ σήμερα έκανα το 2ο τεστ (έχουμε κλείσει 3 μήνες προσπαθειών), βγήκε αρνητικό και περνάω την καθιερωμένη μου ολιγοήμερη κατάθλιψη μέχρι να αναπτερωθούν πάλι οι ελπίδες μου για τον επόμενο μήνα! Ξέρω οτι είναι λίγος ο καιρός αλλά το ήθελα πολύ καιρό και η αναμονή είναι απο τα πιο ψυχοφθόρα συναισθήματα που έχω νοιώσει. Ειδικά λόγω τον πολύκυστικών μου συχνά καθυστερήσεις και δυστυχώς πάντα τρέφω ελπίδες! Συν το άγχος μου που είναι πολύυυυυυυ μεγάλο, και ξέρω πως αυτό μου δημιουργεί μεγαλύτερα προβλήματα.. Αυτό το μήνα έκανα και έναν ορμονολογικό έλεγχο και η προγεστερόνη μου είναι στον πάτο. Ξεκίνησα yoga μήπως και ηρεμήσω κάπως, αλλά μου είναι αδύνατον να μην το σκέφτομαι όσο και να προσπαθώ! Αποφάσισα να κάνω τον λογαριασμό για να μπορώ να μιλήσω γι αυτό το θέμα χωρίς να γίνομαι κουραστική ή να νοιώθω αξιολύπητη... :( :( :(

Αν έχετε κανένα κόλπο για καταπολέμηση του άγχους σε αυτές τις περιπτώσεις παρακαλώ βοηθήστε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μενα

Είμαστε παντρεμένοι τρία χρόνια, εχουν γινοι όλοι οι ελεγχοι γονιμότητας, με αποτελέσματα τέλεια!!! Εγω έχω ελαφρώς πολυκυστικές, αλλ΄α δεν αποτελεί ιδιαιτερο προβλημα. Πριν ένα μηνα ο γιατρός μου βρήκε μικρο ενδομήτριο πολύποδα, αλλα μου ξεκίνησε κλομιφαίνη για ενα κυκλο, κι αν δεν πιάσω, πάμε για υστεροσκοπηση. Εκανα 3 ωάρια, τα είδαμε στον υπέρηχο.16-17/05 ΄εγινε η ωορηξια και από τις 23 ξεκίνησαν ελαφρα τσουξιματάκια στις θηλές τα οποία με τις μέρες αυξάνονται και συνοδεύονται απο πόνους περιόδου. 1-3/06 το αργότερο ειναι να αδιαθετήσω. Έχει κάποια καμία εμπειρία παρόμοια;;;

Αναμένω και γω τώρα μαζί σας. Ελπίζω να μου είστε γουρλούδες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Εχει καποια σας εμπειρια απο χειρουργ κυρσοκιλης; εμεις καναμε το φλεβαρη κ ειναι σε διαδικασια χαπιων .το μονο που επηρεαστικε ηταν η κινητηκοτητα την 3η ωρα ηταν μηδεν θα προσπαθησουμε για 3 μηνες κ αν δεν εχουμε εγκυμ θα ξανακανει σπερμοδ το αν θα επανελθει κανεις δεν το ξερει....ποσες απο εσας μεινατε εγκυες με διορθομενη κιρσοκιλη;

 

Καλησπέρα Bbka

Εμείς δεν είχαμε κιρσοκήλη αλλά γνωστά ζευγάρια που είχαν και μετά το χειρουργίο πήραν οι άντρες τους το spermotrend είχαν θεαματικά αποτελέσματα στο σπερμοδιάγραμμα. Εμένα ο άντρας μου τα πήρε (πριν έπαιρνε κάποια άλλα που ήταν και πιο ακριβά και δεν είδαμε διαφορά) και είχε μεγάλη άνοδο. Τώρα είμαι έγκυος!!!

Καλή επιτυχία σου εύχομαι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγαπητες φιλες,μελλοντικες μανουλες....εχω παρα πολυ καιρο να σας γραψω κ ηθελα να μοιραστω μαζι σας μια ωραια κ αισιοδοξη ιστορια.οχι δεν ειμαι εγω εγκυος αλλα η αδερφουλα μου!!!λοιπον οσες με ξερατε θα ειχατε διαβασει πως η αδερφη μου προσπαθουσε απο το 2012 να μεινει εγκυος αλλα χωρις κανενα αποτελεσμα.ομως ευτυχως ολα αλλαξαν στο παραπεντε κυριολεκτικα!!!ενω ειχε κανει ματαιες παρακολουθησεις κυκλων για την ωορρηξια της ειπε να κανει καποιες εξειδικευμενες εξετασεις οπου μου ειχε γραψει εμενα ο γιατρος μου για να παει να την δει το φεβρουαριο.ολα τελεια,απλα επειδη προσπαθουσε πολυ καιρο της ειπε οτι αν δεν μεινει στον επομενο κυκλο θα εκαναν σπερματεγχυση.εφυγε χαλαρη με το σκεπτικο πως τον επομενο μηνα θα παει να κανει κατι επιτελους δραστικο..που τελικα δεν χρειαστηκε,καθως τον επομενο μηνα της ετυχε κατι περιεργο....μια κηλιδα αιματος κ θεωρησε πως ηταν περιοδος,οκ λεει κλεισε ραντεβου στο γιατρο,της κλεινω ομως το αιμα δεν συνεχιστηκε κ παραξενευτηκε.ειχε υπομονη 5 μερες να περιμενει μεχρι να κανει χοριακη η οποια βγηκε 400!!!!αυτη η κηλιδα αιματος ηταν η εμφυτευση.τωρα διανυει τον 7ο μηνα κ περιμενουμε αγορακι!!τελικα ολα ειναι θεμα σωστου timing!κ οποτε το αποφασισει ο θεος δεν πας εσυ να χτυπιεσαι!!!εγω προσπαθω λιγοτερο κ ηδη εχω κανει 2 σπερματεγχυσεις διχως αποτελεσμα.απλα ολες μας (βαζω και τον εαυτο μου μεσα) πρεπει να χαλαρωσουμε γιατι οταν εμεις κανουμε σχεδια ο θεος γελαει...το πιο συγκλονιστικο ομως απ'ολα ηταν πως το μηνα που εμεινε εγκυος η αδερφη μου της ειχα πει πως εξαιτιας των κακων οικονομικων της τι θελει να μεινει εγκυος κ η απαντηση της ηταν ''γιατι οι φτωχοι δεν κανουν παιδια''?μολις ειχε μεινει εγκυος κ δεν το ξεραμε..ηταν μια αποδειξη απο το θεο κυριψς προς εμενα που της ειχα πει ετσι πως τα παιδια ερχονται οποτε κ οταν θεωρει αυτος καταλληλο κ οχι οταν θελουμε εμεις!φιλακια πολλα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα και απο μένα! Εγώ σήμερα έκανα το 2ο τεστ (έχουμε κλείσει 3 μήνες προσπαθειών), βγήκε αρνητικό και περνάω την καθιερωμένη μου ολιγοήμερη κατάθλιψη μέχρι να αναπτερωθούν πάλι οι ελπίδες μου για τον επόμενο μήνα! Ξέρω οτι είναι λίγος ο καιρός αλλά το ήθελα πολύ καιρό και η αναμονή είναι απο τα πιο ψυχοφθόρα συναισθήματα που έχω νοιώσει. Ειδικά λόγω τον πολύκυστικών μου συχνά καθυστερήσεις και δυστυχώς πάντα τρέφω ελπίδες! Συν το άγχος μου που είναι πολύυυυυυυ μεγάλο, και ξέρω πως αυτό μου δημιουργεί μεγαλύτερα προβλήματα.. Αυτό το μήνα έκανα και έναν ορμονολογικό έλεγχο και η προγεστερόνη μου είναι στον πάτο. Ξεκίνησα yoga μήπως και ηρεμήσω κάπως, αλλά μου είναι αδύνατον να μην το σκέφτομαι όσο και να προσπαθώ! Αποφάσισα να κάνω τον λογαριασμό για να μπορώ να μιλήσω γι αυτό το θέμα χωρίς να γίνομαι κουραστική ή να νοιώθω αξιολύπητη... :( :( :(

Αν έχετε κανένα κόλπο για καταπολέμηση του άγχους σε αυτές τις περιπτώσεις παρακαλώ βοηθήστε...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ διαβασα την ιστορια σου και θυμηθηκα τα δικα μου

εχω μια κορη 14 ετων και ΑΝ δεν ειχα το ΑΓΧΟΣ που λες θα ητα 17 τωρα

 

κοιτα λοιπον

κολπα δεν υπαρχουν

πρεπει να ηρεμησεις να χαλαρωσεις και ΦΥΣΙΚΑ οχι με την ψυχη στο στομα καθε μηνα

ξερ ω οτι ακουγεται δυσκολο αλλα ετσι ειναι

 

για να καταλαβεις τωρα ειμαι 38 και παω για ενα 2ο παιδακι και φυσικα ουτε καν το σκεφτομαι

απολαμβανω τον ερωτα με τον αντρα μου και ως εκει ΑΓΧΟΣ 0

ετσι εμεινα αγκυος στην κορη μου

ηταν χριστουγεννα και λεω: ως εδω τερμα το αγχος αν ερθει ηρθε φεβρουαριο ημουν εγκυα

αν θες καντο κ εσυ

τωρα βεβαια ισως κ λογω καποιου θεματος που εχω παλι ΔΕΝ αγχονομαι αλλα αυτην την φορα ξερω οτι θα μου το δωσουν Η παναγια και η ειρηνη η χρυσοβαλαντο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...