Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

stelakion .......υπαρχει πολυς κοσμος που βασανιζεται με αυτοανοσα και ειναι δυσκολο να βγει η διαγνωση απο την αρχη...πρεπει να περασεις απο πολλες εξετασεις και θεραπειες μεχρι να καταλαβουν τι εχεις. φυσικα παιζει ρολο και το αν πηγενεις στο σωστο γιατρο για να μπορεσει να σε κατευθυνη. ολη αυτη η καθυστερηση της εγκυμοσυνης μου οφειλοταν απο τις απειρες θεραπειες που ειχα κανει...οταν λοιπον ξεκινησαμε βιολογικο παραγοντα ο γιατρος μου μου προτεινε οτι θα πρεπει να σταματησω την θεραπεια εαν θελω να συλλαβω για μεγαλυτερη ασφαλεια...βεβαια...εχω διαβασει και αλλες κοπελες που το εκαναν ταυτοχρονα και ολα ηταν οκ...ισως ο δικος μου να ειναι λιγο υπερβολικος αλλα παντα για το καλο μας. ενα χρονο τωρα δεν κανω θεραπεια ...εννοειται οτι εχει βελτιωθει η κατασταση μου αλλα παντα με αρκετεσ εξαρσειςανα περιοδους. ο γιατρος μου ειχε πει οτι η θεραπεια αυτη μπορει να γινει και κατα την διαρκεια εγκυμοσυνης οταν το προβλημα ειναι πολυ μεγαλο χωρις να υπαρχει φοβος για να δημιουργηθει προβλημα στο εμβρυο. καθε γιατρος το βλεπει διαφορετικα και αναλογα βεβαια την ενταση του προβληματος. περιοδο περιμενω σημερα ...αυριο! προς το παρων τιποτα! εχω τα συμπτωματα βεβαια περιοδου....μην ξεχνιομαστε!!!τα νεα μου ελπιζω να ειναι τα επομενα εικοσιτετραωρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

cat cat, stelakion καλημέρα κι από μένα!! Χάθηκα λίγο γιατί λείπαμε, αλλά τώρα...τα κεφάλια μέσα! Λοιπόν stelakion θα σου προτέινω να κάνετε όχι μόνο σπερμοδιάγραμμα αλλα και καλλιεργεια σπέρματος (με το ίδιο δείγμα γίνεται, απλά ζητάς και τις δύο εξετάσεις). Εμεις κάναμε σπερμοδιαγράμματα και έβγαιναν συμπαθητικά, αλλά όχι ιδανικά. Μετά έτυχε μια ουρολοίμωξη στον άντρα μου και κάναμε και καλλιέργεια (αφού πήρε αντιβίωση). Η εμβρυολόγος που είδε τα αποτελέσματα μου είπε ότι πιθανότατα και πριν εκδηλωθεί η ουρολοίμωξη υπήρχε στο σπέρμα ένα "τοξικό περιβάλλον" (αυτή ακριβώς ήταν η φράση της) και εμπόδιζε την κινητικότητα ή συντόμευε τη διάρκεια της ζωής τους. Η αλήθεια είναι ότι μετά την αντιβίωση η κινητικότητα βελτιώθηκε πολύ!! Άρα, κάνε και μια καλλιέργεια σπέρματος. Σε μία φίλη ο γυναικολόγος της το είχε πει από την αρχή, εμένα δε μου είχε πει τίποτα και έχασα χρόνο.

Όσο για τα δικά μου που είμαι και μεγαλύτερη (εκλεισα τα 35) έχω να σας πω ότι η γκαντεμιά δεν έχει τέλος!!! Μου ήρθε περίοδος νωρίτερα από το αναμενόμενο και ενω είχα κανονίσει υστεροσκόπηση για να αφαιρέσω πολύποδα στα τέλη του μήνα, τώρα τρέχω να την κάνω νωρίτερα! Λείπει και η γιατρός που θα μου την έκανε σε άδεια και αναγκάστηκα να απευθυνθώ στην παλιά μου γιατρό! Όλο αναποδιές!! Εχω βαρεθεί...αλλά προσπαθώ να μην απελπίζομαι. Σκέφτομαι ότι κάνω καθε φορα ένα βήμα πιο κοντά στην εγκυμοσύνη....ελπίζω τουλάχιστον!!

maraki1980 ελπιζω να περασες καλα στις διακοπες σου. τωρα ...βουρ στον πατσα! θα σου ευχηθω να πανε ολα καλα στην υστεροσκοπηση και ας ειναι και νωριτερα...κερδιζεις χρονο! βεβαια ελπιζω η παλια σου γιατρος να ειναι το ιδιο αξιοπιστη με την τωρινη. μην σκεφτεσαι αρνητικα...σκεψου οτι ειμαστε ολες εδω μαζι σου και σου δινουμε δυναμη...ελπιζω δηλαδη! και μεις εχουμε βαρεθει αλλα δεν βγαινει πουθενα. εννοειται βεβαια οτι καθε μερα που περνα ειμαστε ενα βημα ακομη παραπερα...ειναι η αληθεια..γιατι προσπαθουμε με ολοι μας την δυναμη...καλη επιτυχια και περιμενουμε νεα σου...

Link to comment
Share on other sites

maraki1980 ελπιζω να περασες καλα στις διακοπες σου. τωρα ...βουρ στον πατσα! θα σου ευχηθω να πανε ολα καλα στην υστεροσκοπηση και ας ειναι και νωριτερα...κερδιζεις χρονο! βεβαια ελπιζω η παλια σου γιατρος να ειναι το ιδιο αξιοπιστη με την τωρινη. μην σκεφτεσαι αρνητικα...σκεψου οτι ειμαστε ολες εδω μαζι σου και σου δινουμε δυναμη...ελπιζω δηλαδη! και μεις εχουμε βαρεθει αλλα δεν βγαινει πουθενα. εννοειται βεβαια οτι καθε μερα που περνα ειμαστε ενα βημα ακομη παραπερα...ειναι η αληθεια..γιατι προσπαθουμε με ολοι μας την δυναμη...καλη επιτυχια και περιμενουμε νεα σου...

 

Ευχαριστω πολύ για τις ευχες και τα καλά σου λόγια! Κορίτσια αυτό εδώ με βοηθάει παααααρα πολύ!! Εχω πολύ καλές φίλες αλλα όλες εκαναν παιδια και μαλιστα πολύ εύκολα. Δυο δεν εχουν γινει ακομη μανουλες αλλα στη μια δε χτυπησε το βιολογικο ρολοι ακομη και η αλλη εχει ξεκινησει πολυ προσφατα προσπαθειες (και ελπιζω να μεινει ΑΜΕΣΑ εγκυος). Νιωθω ωρες-ωρες οτι τις κουραζω με τις ανησυχίες και τα αγχη μου. Και όλο τους λεω για εξετασεις και διαδικασιες που δεν ξερουν...προσπαθουν βεβαια να με παρακολουθουν αλλά όλες ξέρουμε πόσο διαφορετική είναι η θεωρια από την πράξη!

Πάντως σας ευχαριστω όλες!!

cat cat η παλιά μου γιατρός είναι ευτυχως το ίδιο αξιοπιστη. Τα μειονεκτηματα της είναι ότι είναι πιο ακριβή (γενικά έχουμε μείνει αφραγκοι με την ιστορία αυτή...και εχουμε ακομη δρόμο....) και είναι πολύ λακωνική (εγώ, όπως έχετε καταλάβει, είμαι πολυλογου και θέλω εξηγησεις για όσα συμβαίνουν ή προτείνει). Επίσης τώρα τελευταια πήγαινα στη γιατρό του κεντρου εξωσωματικής με το σκεπτικό ότι αυτή θα με αναλάβει από εδώ και πέρα, οπότε ας έχει όσο το δυνατό πληρέστερη εικονα για την περιπτωση μου, σκέφτηκα. Αλλά δε πειραζει...αρκει να γίνει και να πάει καλά.

Πάντως τώρα (απαντάω στο ....βουρ στον πατσα!) νομίζω ότι θα απαγορεύονται οι επαφές με την υστεροσκοπηση και άρα αυτός ο κυκλος θα πάει χαμένος! :-(:-(

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι1980,cat cat οι συμβουλες σας ειναι παντα χρησιμες και βαλσαμο το να μοιραζομαι με ''ομοιοπαθεις'' τις ιδιες αποριες.εννοειται πως δεν θα καναμε απλο σπερματοδιαγραμμα αλλα με καλλιεργεια με ειχε προιδεασει ο γυναικολογος για να ειμαστε σιγουροι.μαρακι ποσο ειναι ο πολυποδας που χρειαζεται αφαιρεση?εχω κ εγω ενα αλλα ο γιατρος μου (για την ακριβεια 2 γιατροι)επιμενουν οτι δεν ενοχλει.πως γινεται η αφαιρεση λαπαροσκοπικα>?σου ευχομαι καλη επιτυχια και ηρεμια!ολα θα πανε καλα!!cat cat εμενα η γιατρος μου δεν μου ειπε να σταματησω τη θεραπεια με το βιολογικο παραγοντα αλλα μονο οταν μεινω εγκυος να τη κοψω και θα δουμε πως θα κινηθουμε γιατι στη περιοδο της εγκυμοσυνης λεει οτι τα αυτοανοσα βρισκονται σε υφεση..μακαρι να μεινουμε εγκυουλες κ βλεπουμε μετα..οσον αφορα την περιοδο σου ελπιζω να μην εμφανιστει καθολου για τους επομενους μηνες.......!!περιμενω νεα σας κ ολα θα μας πανε καλα!!!:P;)

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι1980,cat cat οι συμβουλες σας ειναι παντα χρησιμες και βαλσαμο το να μοιραζομαι με ''ομοιοπαθεις'' τις ιδιες αποριες.εννοειται πως δεν θα καναμε απλο σπερματοδιαγραμμα αλλα με καλλιεργεια με ειχε προιδεασει ο γυναικολογος για να ειμαστε σιγουροι.μαρακι ποσο ειναι ο πολυποδας που χρειαζεται αφαιρεση?εχω κ εγω ενα αλλα ο γιατρος μου (για την ακριβεια 2 γιατροι)επιμενουν οτι δεν ενοχλει.πως γινεται η αφαιρεση λαπαροσκοπικα>?σου ευχομαι καλη επιτυχια και ηρεμια!ολα θα πανε καλα!!cat cat εμενα η γιατρος μου δεν μου ειπε να σταματησω τη θεραπεια με το βιολογικο παραγοντα αλλα μονο οταν μεινω εγκυος να τη κοψω και θα δουμε πως θα κινηθουμε γιατι στη περιοδο της εγκυμοσυνης λεει οτι τα αυτοανοσα βρισκονται σε υφεση..μακαρι να μεινουμε εγκυουλες κ βλεπουμε μετα..οσον αφορα την περιοδο σου ελπιζω να μην εμφανιστει καθολου για τους επομενους μηνες.......!!περιμενω νεα σας κ ολα θα μας πανε καλα!!!:P;)

 

Καλημερα! Σημερα εκανα τις αιματολογικες που ζητα η επιτροπη του εοπυυ για την εξωσωματικη και αυριο μπαινω για την υστεροσκοπηση. Stelakion η υστεροσκοπηση ειναι η διαδικασια που βαζουν καθετηρα-καμερα στη μητρα, βλεπουν το εσωτερικο της και κοβουν με ενα ψαλιδακι οποιο εξογκωμα βλεπουν. Γινεται από τους περισσοτερους γιατρους με μεθη και φευγεις την ιδια μερα απο την κλινική. Το πολυποδάκι μου είναι 8 χιλιοστά - 1 εκατοστό (το μέτρησαν 2 διαφορετικοι γυναικολογοι) και ολοι λενε ότι δεν εμποδίζει τη συλληψη. Θα το αφιρεσψ ομως α) γιατι φαινεται στη σαλπιγγογραφια μου και αρα η επιτροπη του εοπυυ θα ζητησει ετσι κι αλλιως υστεροσκοπηση και β) για να μεγιστοποιησω τις πιθανοτητες επιτυχιας μιας σπερματεγχυσης και αργοτερα (μακαρι να μη χρειαστει) μιας εξωσωματικής.

Εχω λίγο αγχος γιατι ναι μεν ξερω οτι ειναι μικροεπεμβαση και μαλιστα ευκολη αλλά, λέω, αν κατι πάει στραβα...δεν εχω αλλη μητρα και τη θελω! Δε τη χρησιμοποιησα ακομη!! Μη γελάτε..ξέρω ότι ειμαι χαζή αλλά ευτυχως εχω κι εσας να λεω ακριβως αυτα που σκεφτομαι....

Και μετα θα φυγουμε απο Παρασκευη στο εξοχικο για να ηρεμησουμε λίγο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολύ για τις ευχες και τα καλά σου λόγια! Κορίτσια αυτό εδώ με βοηθάει παααααρα πολύ!! Εχω πολύ καλές φίλες αλλα όλες εκαναν παιδια και μαλιστα πολύ εύκολα. Δυο δεν εχουν γινει ακομη μανουλες αλλα στη μια δε χτυπησε το βιολογικο ρολοι ακομη και η αλλη εχει ξεκινησει πολυ προσφατα προσπαθειες (και ελπιζω να μεινει ΑΜΕΣΑ εγκυος). Νιωθω ωρες-ωρες οτι τις κουραζω με τις ανησυχίες και τα αγχη μου. Και όλο τους λεω για εξετασεις και διαδικασιες που δεν ξερουν...προσπαθουν βεβαια να με παρακολουθουν αλλά όλες ξέρουμε πόσο διαφορετική είναι η θεωρια από την πράξη!

Πάντως σας ευχαριστω όλες!!

cat cat η παλιά μου γιατρός είναι ευτυχως το ίδιο αξιοπιστη. Τα μειονεκτηματα της είναι ότι είναι πιο ακριβή (γενικά έχουμε μείνει αφραγκοι με την ιστορία αυτή...και εχουμε ακομη δρόμο....) και είναι πολύ λακωνική (εγώ, όπως έχετε καταλάβει, είμαι πολυλογου και θέλω εξηγησεις για όσα συμβαίνουν ή προτείνει). Επίσης τώρα τελευταια πήγαινα στη γιατρό του κεντρου εξωσωματικής με το σκεπτικό ότι αυτή θα με αναλάβει από εδώ και πέρα, οπότε ας έχει όσο το δυνατό πληρέστερη εικονα για την περιπτωση μου, σκέφτηκα. Αλλά δε πειραζει...αρκει να γίνει και να πάει καλά.

Πάντως τώρα (απαντάω στο ....βουρ στον πατσα!) νομίζω ότι θα απαγορεύονται οι επαφές με την υστεροσκοπηση και άρα αυτός ο κυκλος θα πάει χαμένος! :-(:-(

maraki1980 δεν χρειαζεται να ευχαριστεις...ολες περνουμε δυναμη οταν εχουμε ανθρωπους να συζητανε το ¨προβλημα¨ μας..ειδικα οταν λες οτι αλλιως ειναι στην πραξη και αλλιως στη θεωρια. νιωθω και γω αυτο που λες...ολος ο κυκλος μου εχουν μωρακι και ειμαι η μονη...σαν την μυγα μες στο γαλα..καπιοι ειναι πολυ τυχεροι σε αυτο...Εγω αντιθετως δεν το συζηταω με τις φιλες μου γιατι νιωθω καπως...καπως μειωνεκτικα, ενω δεν θα επρεπε και αλλωστε εχουν τα δικα τους θεματα αφου πλεον μεγαλωσε η οικογενεια τους...εχω μονο την αδελφη μου που τους συμπληρωνει ολους...και εσας! δεν εισαι πολυλογου...χαιρομαι που αναλυουμε το καθε τι. το καταλαβαινω για τα οικονομικα...εχω και γω πολλα δειληματα για την γεννα ..οταν με το καλο! δεν το γνωριζα οτι απαγορευεται η επαφη τον πρωτο μηνα στην υστεροσκοπηση...κανε λιγο υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Σημερα εκανα τις αιματολογικες που ζητα η επιτροπη του εοπυυ για την εξωσωματικη και αυριο μπαινω για την υστεροσκοπηση. Stelakion η υστεροσκοπηση ειναι η διαδικασια που βαζουν καθετηρα-καμερα στη μητρα, βλεπουν το εσωτερικο της και κοβουν με ενα ψαλιδακι οποιο εξογκωμα βλεπουν. Γινεται από τους περισσοτερους γιατρους με μεθη και φευγεις την ιδια μερα απο την κλινική. Το πολυποδάκι μου είναι 8 χιλιοστά - 1 εκατοστό (το μέτρησαν 2 διαφορετικοι γυναικολογοι) και ολοι λενε ότι δεν εμποδίζει τη συλληψη. Θα το αφιρεσψ ομως α) γιατι φαινεται στη σαλπιγγογραφια μου και αρα η επιτροπη του εοπυυ θα ζητησει ετσι κι αλλιως υστεροσκοπηση και β) για να μεγιστοποιησω τις πιθανοτητες επιτυχιας μιας σπερματεγχυσης και αργοτερα (μακαρι να μη χρειαστει) μιας εξωσωματικής.

Εχω λίγο αγχος γιατι ναι μεν ξερω οτι ειναι μικροεπεμβαση και μαλιστα ευκολη αλλά, λέω, αν κατι πάει στραβα...δεν εχω αλλη μητρα και τη θελω! Δε τη χρησιμοποιησα ακομη!! Μη γελάτε..ξέρω ότι ειμαι χαζή αλλά ευτυχως εχω κι εσας να λεω ακριβως αυτα που σκεφτομαι....

Και μετα θα φυγουμε απο Παρασκευη στο εξοχικο για να ηρεμησουμε λίγο...

maraki 1980 ευχομαι τα καλυτερα...ολα καλα να σου πανε και ετσι θα εχεις παει ενα βημα παραπερα...μην αγχονεσε ...εχω δει βιντεακια με αυτην την εξεταση και δεν υπαρχει κυνδινος αλλα ουτε και πονος. δεν εισαι χαζη...πολλοι απο εμας σκεφτομαστε πραγματα που θελουμε να τα πουμε και δυσταζουμε και ειναι λαθος. ααααα...πλησιαζει και η παρασκευη...ευχομαι να περασετε καλα...

εγω ακομα περιοδο...εκανα τεστ αλλα ειναι αρνητικο...δεν ξερω τι να πω...η καθυστερηση ειναι μικρη βεβαια....2 μερες!

Link to comment
Share on other sites

maraki 1980 ευχομαι τα καλυτερα...ολα καλα να σου πανε και ετσι θα εχεις παει ενα βημα παραπερα...μην αγχονεσε ...εχω δει βιντεακια με αυτην την εξεταση και δεν υπαρχει κυνδινος αλλα ουτε και πονος. δεν εισαι χαζη...πολλοι απο εμας σκεφτομαστε πραγματα που θελουμε να τα πουμε και δυσταζουμε και ειναι λαθος. ααααα...πλησιαζει και η παρασκευη...ευχομαι να περασετε καλα...

εγω ακομα περιοδο...εκανα τεστ αλλα ειναι αρνητικο...δεν ξερω τι να πω...η καθυστερηση ειναι μικρη βεβαια....2 μερες!

 

Ευχαριστω για την ενθαρρυνση! Τη χρειαζομουν!! Εσυ σημερα εκανες το τεστ; Αν ναι, επρεπε λογικα να δειξει το σωστο αποτελεσμα.... Αν δε σου ερθει ομως, μπορεις την Παρασκευη να κανεις χοριακη. Διαβαζω εδω περιπτωσεις που εβγαζαν αρνητικο τεστ και μονο η χοριακη εδειξε! Ποτε δεν ξερεις... Μακαρι να εισαι αλλη μια τετοια περιπτωση!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι1980 την υστεροσκοπηση την κανεις προληπτικα δηλαδη μπορουν μ αυτο το τροπο να ελεγξουν γισ τυχον ενδομητριωση?μην σκεφτεσαι την χειροτερη των περιπτωσεων για εξωσωματικημπορει να,μην χρειαστει καν.σε ποια κλινικη θα την κανεις?οι φοβοι δου ειναιλογικοι αλοιμονο ποιος δεν φοβαται??εγω για την σαλπιγγογραφια πηρα lexotanil επειδη ειχα τρομοκρατηθει μ αυτα που διαβαζα.cat cat ελπιζω να κανουν λαθος τα τεστ κ να εισαι,μην αγχωνεσαι.εγω μπαινω στις γονιμες κ ξεκιναω προσπαθειες,χαλαρα οχι με αγχος:)

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να εκανε λαθος το τεστ...νιωθω τσιμπιματα χαμηλα και γυρω απο τον αφαλο κατα διαστηματα!@#$..τι να πω?ας καλοξημερωσουμε και εχει ο θεουλης..οτι ειναι να γινει...πιστευω εχει γινει ...απλα θα το μαθω καθυστερημενα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρακι1980 την υστεροσκοπηση την κανεις προληπτικα δηλαδη μπορουν μ αυτο το τροπο να ελεγξουν γισ τυχον ενδομητριωση?μην σκεφτεσαι την χειροτερη των περιπτωσεων για εξωσωματικημπορει να,μην χρειαστει καν.σε ποια κλινικη θα την κανεις?οι φοβοι δου ειναιλογικοι αλοιμονο ποιος δεν φοβαται??εγω για την σαλπιγγογραφια πηρα lexotanil επειδη ειχα τρομοκρατηθει μ αυτα που διαβαζα.cat cat ελπιζω να κανουν λαθος τα τεστ κ να εισαι,μην αγχωνεσαι.εγω μπαινω στις γονιμες κ ξεκιναω προσπαθειες,χαλαρα οχι με αγχος:)

 

Ευχαριστω και καλη επιτυχια για τις γονιμες! Απολαυσε το πανω απ'ολα!!!!

Την υστεροσκοπηση την κανω τελικα σχεδον προληπτικα και κυριως λογω επιτροπης εοπυυ. Αλλα ελπιζω να βοηθησει οπως και να εχει... Για την ενδομητριωση δε ξερω καθολου αν δειχνει, αλλα εσυ μη το σκεφτεσαι αυτο!! Μη διαβαζεις διαφορα και αγχωνεσαι χωρις λογο! Ξερω οτι γινεται και διαγνωστικη υστεροσκοπηση (βαζουν μονο καμερα και βλεπουν το ενδομητριο) αλλα η δικη μου θεωρειται επεμβατικη, αφου εχει και ψαλιδακι!!Την επεμβαση θα την κανω στο Διαβαλκανικο στη Θεσσαλονικη (εκει μενω). Ελπιζω να πανε ολα καλα και αυριο να μπω να σας γραψω πως πηγε και να ειμαι χαρουμενη!

Σας ευχαριατω ξανα για τη στηριξη!! Ειστε καταπληκτικες!

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να εκανε λαθος το τεστ...νιωθω τσιμπιματα χαμηλα και γυρω απο τον αφαλο κατα διαστηματα!@#$..τι να πω?ας καλοξημερωσουμε και εχει ο θεουλης..οτι ειναι να γινει...πιστευω εχει γινει ...απλα θα το μαθω καθυστερημενα....

 

Τι εννοεις cat cat;;;; Πιστευεις οτι εχει γινει το θαυματακι;;; Νιωθεις εγκυος δηλαδη; Εγω εμπιστευομαι παρα πολυ το ενστικτο!!! Μακαρι κοριτσακι μου! Θα ξανακανεις τεστ αυριο;;; Να μας πεις τα νεα σου!!

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι1980 ξεκουρασου κ ηρεμησε γιατι σε περιμενει μια μεγαλη μερα...εννοειται πως περιμενουμε ευχαριστα νεα σου και να μας πεις τις εντυπωσεις σου.ειμαι λιγο αρρωστοφοβικη γαι αυτο σε ρβταω για την ενδομητριωση,θα το ξεπερασω.εχεις ξεκινησει διαδικασιες για εξωσωματικη κ γνωριζεις τι ζητα ο εοππυ?cat cat μην το σκεφτεσαι...αν ειναι θα ερθει....μακαρι!!!cross my fingers!!σας φιλω κ αναμενω

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι1980 ξεκουρασου κ ηρεμησε γιατι σε περιμενει μια μεγαλη μερα...εννοειται πως περιμενουμε ευχαριστα νεα σου και να μας πεις τις εντυπωσεις σου.ειμαι λιγο αρρωστοφοβικη γαι αυτο σε ρβταω για την ενδομητριωση,θα το ξεπερασω.εχεις ξεκινησει διαδικασιες για εξωσωματικη κ γνωριζεις τι ζητα ο εοππυ?cat cat μην το σκεφτεσαι...αν ειναι θα ερθει....μακαρι!!!cross my fingers!!σας φιλω κ αναμενω

 

Καλημερα stelakion! Δεν ξεκινησα ακόμη για την κλινική και είπα να μιλήσω λίγο με τις διαδικτυακές μου φίλες!! Έτσι κι αλλιώς έχω ανησυχία και έχω ξυπνήσει από τις 6 (πάλι καλά που κοιμήθηκα και 5 ώρες!). :DΑφού το ψάχνεις τόσο για την ενδομητρίωση, δε διαβάζεις λίγο αν εχει συμπτώματα για να αποκλεισεις μόνη σου το ενδεχόμενο αυτό και να ηρεμήσεις; Η δες ποια είναι η εξεταση που επιτρεπει τη διαγνωσή της (μαλλον θα την εχουμε ήδη κάνει, οπότε είμαστε οκ και εσυ και εγω!).

Σχετικά με την εξωσωματική, όπως εχεις καταλάβει είμαι αγχώδης και θελω να οργανωνω και να προγραμματιζω τα πάντα! Στα πλαίσια αυτής της τρέλας λοιπόν ετοιμάζω το...plan B! Δηλαδή θα περάσω την επιτροπή για την εγκριση των φαρμακων, ωστε να ειμαι ετοιμη αν χρειαστει και μετά καπάκι θα δοκιμάσω και σπερματέγχυση (1 ή 2 φορες). Αν μας λυπηθεί ο Θεός και εχουμε εγκυμοσυνη, δε θα τα προμηθευτώ καν τα φαρμακα (έχω, νομίζω, ενα τρίμηνο για να τα πάρω). Απλώς είχα κλεισει το παντεβού μου από τις αρχές καλοκαιριού, γιατί θέλει εδώ στη Θεσ/νικη περίπου ένα τρίμηνο για να πάρεις σειρά. Σκεφτηκα λοιπόν ότι αν το κλεισω μετά από αποτυχημένες σπερματεγχύσεις και, γενικά, μετά από άλλους 3-5 χαμένους κύκλους δε θα έχω την αντοχή να περιμένω!

Όσο για τα δικαιολογητικά, μπορείς να τα δεις στο site του εοπυυ, ή να στα γραψω κι εγώ ή να πας σε ένα κεντρο εξωσωματικής για ενημέρωση (δωρεάν) και να σου δωσουν το σχετικό φυλλάδιο. Φαίνονται αρκετούτσικα, αλλά αν τα δεις προσεκτικά, διαπιστώνεις ότι τα περισσότερα τα έχεις ήδη!! (εννοώ ότι για να φτασεις να σκεφτεσαι την εξωσωματική σιγουρα έχεις κάνει πάνω από τις μισές εξετάσεις που ζητούν). Φιλάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα....μετα απο 5 μερες περιπου καθυστερηση,,,,να σου η ακατονομαστη! το εχω συνηθησει αυτο το εργο....ξανα στην αναμονη....ας ελπιζουμε στις επομενες ημερες....:(:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα....μετα απο 5 μερες περιπου καθυστερηση,,,,να σου η ακατονομαστη! το εχω συνηθησει αυτο το εργο....ξανα στην αναμονη....ας ελπιζουμε στις επομενες ημερες....:(:cry:

 

Δεν πειραζει κοριτσακι μου!! Απλα ειναι εκνευριστικο να εχεις καθυστερηση, γιατι ξεσηκωνεσαι!

Εγω ειμαι μια χαρα μετα την υστεροσκοπηση και την Παρασκευη, δηλ. μια βδομαδα μετα την επεμβαση θα παω για εναν υπερηχο. Αν τα βρουμε ολα σωστα, υπαρχει πιθανοτητα να μου επιτρεψει τις επαφες. Θα δω και αν βλεπει ωαριο, αν και μαλλον θα εχει γινει ωορρηξια, αλλα δε χανουμε τιποτα να δουμε....

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι1980 πως ηταν η υστεροσκοπηση?πονεσες,καταλαβες τιποτα??ελεγξαν την περιοχη της μητρας??θελω την εμπειρια σου?cat cat μην στεναχωριεσαι κανε υπομονη(το ιδιο λεω κ εγω στον εαυτο μου)εγω εκανα προσπαθειες αλλα οχι οσο επρεπε..εν τω μεταξυ επειδη ημουν απορροφημενη με την δουλεια ,χαλαρωσα οσον αφορα τη σκεψη εγκυμοσυνης.η αδερφη μου παλι αδιαθετησε κ θα ξεκινησει παρακολουθηση της ωορρηξιας την 12 μερα με υπερηχο,ετσι της συνεστησε ο γυναικολογος.το εχετε ακουσει αυτο??πως τα περασες το διημερο μαρακι?

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι1980 πως ηταν η υστεροσκοπηση?πονεσες,καταλαβες τιποτα??ελεγξαν την περιοχη της μητρας??θελω την εμπειρια σου?cat cat μην στεναχωριεσαι κανε υπομονη(το ιδιο λεω κ εγω στον εαυτο μου)εγω εκανα προσπαθειες αλλα οχι οσο επρεπε..εν τω μεταξυ επειδη ημουν απορροφημενη με την δουλεια ,χαλαρωσα οσον αφορα τη σκεψη εγκυμοσυνης.η αδερφη μου παλι αδιαθετησε κ θα ξεκινησει παρακολουθηση της ωορρηξιας την 12 μερα με υπερηχο,ετσι της συνεστησε ο γυναικολογος.το εχετε ακουσει αυτο??πως τα περασες το διημερο μαρακι?

 

Το διημερο ηταν πολυ ωραιο και ΚΥΡΙΩΣ πολυ ξεκουραστο!! Ηρεμησε το μυαλο μας! Οσο για την υστεροσκοπηση, πηγε μια χαρα! Εννοειται πως δεν καταλαβα τιποτα και μετα δεν ειχα κανενα προβλημα. Λιγο ζαλιζομουν μεχρι το μεσημερι λογω της ναρκωσης, αλλα το απογευμα πηγα και βολτα! Ειχα λιγη αιμορραγια που ομως ηδη εχει σταματησει (4 μερες μετα την επεμβαση). Εχω κατι μικρα τραβηγματακια που μονη μου θεωρω οτι ειναι απο την πληγουλα που κλεινει. Η γιατρος ειπρ οτι δε βρηκε κατι αλλο μεσα στη μητρα και οτι η καμερουλα δυσκολευτηκε λιγο να μπει, που σημαινει οτι ειναι αρκετα στενα τα τοιχωματα. Περισσοτερα θα ξερω μετα το ραντεβου της Παρασκευης (θα παω να κανουμε εναν υπερηχο για να δουμε πως παει). Περιμενω και τα αποτελεσματα της ιστολογικης, που ομως ειναι εντελως τυπικη.

Το καλυτερο ειναι οτι μου εδωσαν την επεμβαση σε dvd!! Η ουσια ειναι κατι παραπανω απο 1 λεπτο. Το πολυποδακι ηταν στον πυθμενα της μητρας και φαινοταν σαν μπαλονακι. Ολα καλα λοιπον. Αν θες κατι αλλο να μαθεις, ρωτα ελευθερα!!!

Η αδερφη σου σωστα θα ξεκινησει τη 12η μερα. Λογικα τοτε θα εχει ενα ωαριο σε ικανοποιητικο μεγεθος, θα το μετρησει και θα μπορεσει να υπολογισει την επερχομενη ωορρηξια για να οργανωσει και τις επαφες της! Το εχω κανει κι εγω. Βεβαια δε πετυχα εγκυμοσυνη, αλλα αυτο δε σημαινει τιποτα. Στην ηλικια μου, μια επαφη σε καταλληλη μερα εχει περιπου 12% πιθανοτητες να οδηγησει σε συλληψη. Αρα, βοηθαμε οπως μπορουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι1980 πως ηταν η υστεροσκοπηση?πονεσες,καταλαβες τιποτα??ελεγξαν την περιοχη της μητρας??θελω την εμπειρια σου?cat cat μην στεναχωριεσαι κανε υπομονη(το ιδιο λεω κ εγω στον εαυτο μου)εγω εκανα προσπαθειες αλλα οχι οσο επρεπε..εν τω μεταξυ επειδη ημουν απορροφημενη με την δουλεια ,χαλαρωσα οσον αφορα τη σκεψη εγκυμοσυνης.η αδερφη μου παλι αδιαθετησε κ θα ξεκινησει παρακολουθηση της ωορρηξιας την 12 μερα με υπερηχο,ετσι της συνεστησε ο γυναικολογος.το εχετε ακουσει αυτο??πως τα περασες το διημερο μαρακι?

 

καλημερα stelakion ,,,εγω το εχω ακουσει αυτο...μου το ειχε προτείνει και η δικια μου γιατρος αλλα δεν το εκανα γιατι ειναι εξοδα παραπανω. ..με αυτο τον τροπο παρακολουθεις τις γονιμες μερες σου. maraki1980 οσο για μενα...μια μερα στεναχωριας....δεν κραταει πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι1980 χαιρομαι παρα πολυ που δεν ηταν επωδυνο ωστε σε περιπτωση που χρειαστει να κανω να μην φοβηθω.ειμαι αποφασισμενη να προσπαθησω σε λιγοτερο απο ενα χρονο να ξεκαθαρισω το θεμα εγκυμοσυνης.σκεφτομαι να παω κ σε γιατρο που ειναι ειδικος στο θεμα υπογονιμοτητας.δεν θελω να χασω αλλο χρονο.οσον αφορα αυτο που ανεφερες για στενα τοιχωματα για ποιο λογο υπαρχουν δημιουργουν δυσκολια στη συλληψη στη σαλπιγγογραφια το ειχαν αναφερει?συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεθς αλλα θελω να ενημερωθω.η αδερφη μου θα κανει κ αυτο το βημα να δουμε πως θα παει αλκιως σκεφτεται σπερματεγχυση.καμια συμβουλη

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι1980 χαιρομαι παρα πολυ που δεν ηταν επωδυνο ωστε σε περιπτωση που χρειαστει να κανω να μην φοβηθω.ειμαι αποφασισμενη να προσπαθησω σε λιγοτερο απο ενα χρονο να ξεκαθαρισω το θεμα εγκυμοσυνης.σκεφτομαι να παω κ σε γιατρο που ειναι ειδικος στο θεμα υπογονιμοτητας.δεν θελω να χασω αλλο χρονο.οσον αφορα αυτο που ανεφερες για στενα τοιχωματα για ποιο λογο υπαρχουν δημιουργουν δυσκολια στη συλληψη στη σαλπιγγογραφια το ειχαν αναφερει?συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεθς αλλα θελω να ενημερωθω.η αδερφη μου θα κανει κ αυτο το βημα να δουμε πως θα παει αλκιως σκεφτεται σπερματεγχυση.καμια συμβουλη

 

stelakion εννοειται ότι μπορεις να γραφεις και να ρωτας ό,τι θες! Εξάλλου κι εγώ κάνω άπειρες ερωτήσεις εδω! Ποιος είναι πιο αρμόδιος και πιο αντικειμενικός από κοπέλες που περνάνε τα ίδια και που δεν έχουν κανένα όφελος να σου πουν τι έκαναν στη δικη τους περίπτωση;

Αυτό με τα στενά τοιχώματα είναι δική μου "μπακάλικη" σκέψη! Λέω μόνη μου μηπως δε περνουσαν τα σπερματοζωάρια και έπεφταν σε τοίχο! Μαλλον λέω βλακείες, αλλα θα το αναφερω στη γιατρό μου την Πέμπτη και θα σε ενημερωσω για την απάντησή της. Στη σαλπιγγογραφία πάντως δεν ειχαν πει τίποτα, ίσα-ίσα ότι οι σάπλιγγες ήταν εύκολα διαβατές (γι' αυτό και ουσιαστικά δεν πόνεσα παρά μόνο ελάχιστα κατά τη διάρκεια της εξέτασης).Αλλά τώρα αυτό που έγραψα αφορά τα τοιχώματα της μήτρας....ξέρω κι εγώ! Ψαχνω να βρω καποια αιτιά για να εξηγησω γιατί δε μας κάνει τόσο καιρό ο Θεούλης το χατίρι.....

Για την αδερφή σου συμφωνώ απόλυτα!! Να παρακολουθήσει τον κύκλο της (έλεος αν ο γιατρός πληρώνεται σε κάθε επίσκεψη....στη δική μου περίπτωση είχα πάει 3 φορές σε μία εβδομάδα και πληρώθηκε μόνο μία φορα), να έχει πιο...στοχευμένες επαφές και να περιμένει! Αν πάλι δεν κάτσει αυτό, μπορεί να πάρει κλομιφαίνη για να προκαλέσει μεγαλύτερη παραγωγή ωαρίων και να ξαναδοκιμάσει με παρακολούθηση. Και φυσικά, αν έχει καλούτσικο σπέρμα ο καλός της (που φαντάζομαι έχει, για να της πρότειναν παρακολουθηση κύκλου) ας κάνει και 1 ή 2 σπερματεγχύσεις, με ή χωρίς κλομιφαίνη. Τα ίδια μπορείς να κάνεις κι εσύ βεβαια... Γενικά υπάρχουν τρόποι κάπως να βοηθησουμε την κατασταση πριν φτασουμε στην εξωσωματική, εφόσον δεν εχει διαγνωστει καποιο προβληματακι...

Και φυσικά να της πεις να είναι αισιόδοξη και χαρούμενη!!! Ο οργανισμός...ακούει και διαισθανεται!!!! ;);););)

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι1980 ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες..κ εγω παντως στη σαλπιγγογραφια δεν πονεσα καθολου,τζαμπα ειχα τρομοκρατηθει...εσυ εχειε δοκιμασει σπερματεγχυση??εγω αυτο που ψαχνω εινσι η αιτια να τη μαθω ωστε να μπορεσω να βρω τη λυση.αλλα δεν μπορω να καταλαβω αφου ειναι ολα φυσιολιγικα να μην μενουμε...:'(:-\

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι1980 ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες..κ εγω παντως στη σαλπιγγογραφια δεν πονεσα καθολου,τζαμπα ειχα τρομοκρατηθει...εσυ εχειε δοκιμασει σπερματεγχυση??εγω αυτο που ψαχνω εινσι η αιτια να τη μαθω ωστε να μπορεσω να βρω τη λυση.αλλα δεν μπορω να καταλαβω αφου ειναι ολα φυσιολιγικα να μην μενουμε...:'(:-\

 

Πόσο σε νιώθω!!!! Κι εγώ παρακαλάω να βρω κάτι, κάποιος να μου πει τι φταίει...αλλά τζίφος!! :(:(:( Σπερματέγχυση δε δοκιμάσαμε ακόμη, είχαμε πει να βγάλουμε πρώτα το πολυποδάκι για να έχουμε λίγο καλύτερες πιθανότητες, οπότε μάλλον τον επόμενο μήνα θα κάνουμε την πρώτη (και τελευταία, ελπίζω) απόπειρα....

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι1980 τι εγινε με την επισκεψη στο γυναικολογο??ολα καλα??εγω ετοιμαζομαι για διακοπες μπας κ χαλαρωσω λιγακι..εξαιτιας επαγγελματικων εχω νεο αγχος..εν τω νεταξυ σε λιγες μερες περιμενω περιοδο κ με αγχωνει,νιωθω κ λιγο να με ποναει το στηθος μου..αλλσ τιποτα παλι δεν θα ειναι...τζαμπα το αγχος...

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι1980 τι εγινε με την επισκεψη στο γυναικολογο??ολα καλα??εγω ετοιμαζομαι για διακοπες μπας κ χαλαρωσω λιγακι..εξαιτιας επαγγελματικων εχω νεο αγχος..εν τω νεταξυ σε λιγες μερες περιμενω περιοδο κ με αγχωνει,νιωθω κ λιγο να με ποναει το στηθος μου..αλλσ τιποτα παλι δεν θα ειναι...τζαμπα το αγχος...

 

Να μην αγχωνεσαι και να μη περιμενεις τιποτα! Ετσι, ο,τι και να γινει δε θα χαλαστεις!!

Εγω πηγα στο γυναικολογο και τα βρηκαμε ολα σωστα! Μας εδωσε το πρασινο φως και για να αρχισουμε τις επαφες! Βεβαια οταν πηγαμε μας ειπε οτι εχει γινει ηδη ωορρηξια, αλλα επειδη μολις ειχε γινει, εμεις....δοκιμασαμε!

Τωρα συζηταμε αν θα κανουμε σπερματεγχυση στον αμεσως επομενο κυκλο ή στο μεθεπομενο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...