Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

Ναι, η αιμορραγία μου ήταν τις ημέρες που περίμενα περίοδο. Αν θες να ξέρεις αν έχει προκύψει εγκυμοσύνη χωρίς να αγοράσεις τεστ, θα πρέπει να χρονομετριέσαι. Χοντρικά να σου πω ότι αν βρίσκεις για περισσότερες από 15 ημέρες πρωινή θερμοκρασία 37 βαθμούς Κελσίου και πάνω, έχεις πολλές πιθανότητες να είσαι έγκυος.

 

ΥΓ: Εγώ απεύφευγα να σκέφτομαι ότι κάνουμε "προσπάθειες" για εγκυμοσύνη. Αντ' αυτού, έλεγα ότι αρχίσαμε τις ελεύθερες επαφές...

σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!να χαιρεσαι το παιδακι σου!

"..αλλα η πραγματικοτητα ειναι κατι το δευτερευον που διεκοψε για λιγο τα μεγαλα μας σχεδια.."Τ.Λ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είμαστε στην αρχή των προσπαθειών μας με τον άντρα μου για μωράκι. Έχω αρχίσει να παρακολουθώ το σώμα μου πράμα που δεν έκανα ούτε στο ελάχιστο πριν. Το άγχος και η ανησυχία με έχουν κατακλύσει. Έχω διαβάσει διάφορα.. Μακάρι να μας παν όλα καλά. Εκείνο που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής:

σχετικά με τα υγρά που υπάρχουν πριν και μετά την φάση της ωορρηξίας προσωπικά εμένα είναι λίγης ποσότητας δεν είναι δηλαδή πολλά και εμφανή στο βρακί μου στην αρχή είναι κάπως σαν νερουλά μετά γίνονται πιο συμπαγής διάφανα και έχω παρατηρήσει μια ελαστικότητα στο χαρτί που σκουπίζομαι, ύστερα γίνονται υπόλευκα και κολλώδες. Χθες είδα αυτό το κολλώδες πηχτό υγρό. Κάπου διάβασα να λένε ότι αν τα υγρά πάρουν αυτή τη μορφή σημαίνει ότι το ωάριο δεν έχει γονιμοποιηθεί. Ισχύει κάτι τέτοιο;; Γνωρίζει κάποια να μου δώσει τα φώτα της; Έχω αγωνία για τον αν θα αδιαθετήσω ή όχι. Η περίοδος μου μου έρχεται πάντα 5-7 μέρες νωρίτερα. Τελευταία φόρα είχα στις 25/12 οπότε αναμένω στις 20ή στις 18 πάλι. Είχαμε επαφή στις 5 και στις 6 Γενάρη. Ευχαριστώ πολύ να έχετε υπομονή και καρτερικότητα το λέω για το εμπεδώνω κ εγώ.:roll:[

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολογος μου ειπε οτι οταν τα υγρα ειναι διαφανα κ πιο ρευστα σαν ασπραδι αυγου τοτε γινεται η ωορρηξια,οταν τα υγρα γινουν πιο πηχτα κ κολλωδη οπως τα περιεγραψες τοτε εχει περασει η ωορρηξια..αλλα δεν ξερω αν σε περιπτωση συλληψης δεν αλλαζουν μορφη!

Προσπαθησε να χαλαρωσεις κ να μην το σκεφτεσαι τοσο εντονα.. καταλαβαινω την ανυπομονησια σου.. Ευχομαι σε λιγες μερες να εχεις θετικο τεστακι στα χερια σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έλλη, καλημέρα. Είναι φυσιολογικό να αλλάζουν μορφή τα υγρά. Κι εγώ πριν ξεκινήσω τις προσπάθειες δεν τα είχα παρατηρήσει (μάλλον δεν με ενδιέφερε να τα παρατηρήσω).

Για να έχεις στοχευμένες επαφές, θα σε συμβούλευα να αγοράσεις τεστ ωορρηξίας, γιατί ακόμα και η ωορρηξία διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα και από κύκλο σε κύκλο. Έτσι θα γνωρίσεις ακόμα περισσότερο τον κύκλο σου και το σώμα σου.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα με ένα θετικό τεστ εγκυμοσύνης!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ας πω και τη δική μου εμπειρία. Σπούδαζα όταν γνώρισα τον άντρα μου, έκανα και μεταπτυχιακό έπειτα και επέλεξα να μη συνδυάσω σπουδές με παιδιά. Έλα μου όμως που όταν τελείωσαν οι σπουδές, το παιδί δεν ερχόταν... Και από τη στιγμή που είπαμε να κάνουμε παιδί η περίοδος ερχόταν κάθε φορά με 1 ή και 2 εβδομάδες καθυστέρηση. Πού να πετύχεις τις γόνιμες ημέρες; Πόσο σεξ να κάνεις; Φάρμακα για να σταθεροποιηθεί η περίοδος δεν ήθελα να πάρω, γιατί καταρχήν δεν μπορούσα να ξέρω τις παρενέργειές τους και έπειτα ήμουν πεπεισμένη ότι η αστάθεια είχε ψυχολογικά αίτια.

 

Πριν κλείσουμε ένα χρόνο ελεύθερων επαφών έκανα κάποιες εξετάσεις και ήταν όλες καλές. Η εμπειρία βέβαια ήταν κάπως άβολη. Αν υπήρχε όμως οργανικό πρόβλημα θα ήθελα να ξέρω και να το θεραπεύσω - αν ήταν βέβαια κάτι που να μπορούσε να θεραπευτεί. Σπερμοδιάγραμμα δεν κάναμε και ο λόγος ήταν ότι αν βρίσκαμε χαμηλή κινητικότητα σπέρματος ή κάτι παρόμοιο, δε θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι, απλά θα το ξέραμε και η αυτοπεποίθηση του άντρα μου θα έπεφτε στο ναδίρ.

 

Εν τέλει, το καλύτερο που έκανα ήταν που άρχισα να θερμομετριέμαι τα πρωινά και μετά από λίγους μήνες κατάλαβα πότε περίπου έχω γόνιμες ημέρες ή για την ακρίβεια πότε αυτές τελειώνουν, ώστε να χαλαρώνουμε τις ερωτικές επαφές και να ξεκουραζόμαστε και λίγο. Επίσης, άρχισα χόμπι ώστε να γνωρίσω κόσμο, να ξεχνιέμαι και να μην εστιάζω όλη τη μέρα στο θέμα του παιδιού. Τέλος, να μην ξεχάσω ότι άρχισα να προσέχω τη διατροφή και των δύο μας. Εμπλουτίσαμε τη διατροφή μας με φρούτα, λαχανικά, ξηρούς καρπούς και όσπρια. Γενικά, πρόσεχα να τρώμε τροφές που να περιέχουν τη βιταμίνη Β9 (λέγεται και φυλλικό οξύ) και τη βιταμίνη Ε, γιατί κατάλαβα ότι αυτές είναι σημαντικές κατά την αναπαραγωγή και επίσης παρατήρησα ότι δεν έτρωγα συχνά τροφές που να τις περιέχουν. Το ξέρατε ότι η βιταμίνη Ε λέγεται τοκοφερόλη επειδή η απουσία της έχει συσχετισθεί με προβλήματα στην αναπαραγωγική λειτουργία; Δείτε εδώ: http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_tocopherol.htm

 

Όταν, μετά από ενάμιση χρόνο ελεύθερων επαφών, πιάσαμε την μπέμπα, η εμφύτευση έγινε χαμηλά και 2 εβδομάδες μετά τη σύλληψη είχα αιμορραγία για πάνω από μία εβδομάδα, την οποία φυσικά πέρασα για περίοδο. Όπως καταλαβαίνετε, την εγκυμοσύνη την αντιλήφθηκα τον επόμενο μήνα. Ευτυχώς δεν πήγαινα γυμναστήριο, γιατί σε αυτή την περίπτωση θα ήταν δύσκολο να έχει συνεχιστεί η εγκυμοσύνη. Πληροφοριακά να σας πω ότι η χαμηλή εμφύτευση είχε σαν αποτέλεσμα ο πλακούντας να σχηματιστεί χαμηλά στη μήτρα και να πατάει στον τράχηλο, κάτι το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης και οδήγησε στην επιλογή της καισαρικής.

 

Ελπίζω να μη σας κούρασα, σας εύχομαι τα καλύτερα!

 

Μπραβο κοπελα μου

Μεψτημ υπομονη ,επιμονη κ διακριτικοτητα σου τα καταφερες μονη σου!

Πολλα μπραβο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εγω εχω καφε υγρα απο της 3/01 μετα απο εξεταση στον γυναικολογο μου ειπε οτι ειναι κυστη μου εδωσε τα primolut πρωι βραδυ για 8 ημερες και ειναι 5η μερα κ δεν με σταματανε τα καφε και ανησυχω.. Ευχαριστω !!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα, είμαι νέο μέλος στην παρέα σας!!!Χαίρομαι πολύ για τις απαντήσεις που πολλές φορές βρήκα στις συζητήσεις σας και εύχομαι σε όσες το επιθυμούν σύντομα να γίνουν μανούλες!!! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση..(βασικά πριν μισό χρόνο παντρευτήκαμε με τον άντρα μου,ηλικία 25).Ξεκινήσαμε αυτόν τον μήνα προσπάθειες για μπεμπέ..Η ωορρηξία μου αυτού του μήνα προσδιορίστηκε με τεστ ωορρηξίας...οπότε εκείνες τις μέρες ..;)Μια εβδομάδα μετά,έκανα υπέρηχο στον γιατρό που με παρακολουθεί και είπε πως η επόμενη περίοδος μου θα καθυστερήσει πολύ και να κάνω υπομονή..Πώςμπορεί ναπροβλέψει αυτή την καθυστέρηση από τον υπέρηχο;Υπάρχει περίπτωση να είχ γίνει σύλληψη;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, είμαι νέο μέλος στην παρέα σας!!!Χαίρομαι πολύ για τις απαντήσεις που πολλές φορές βρήκα στις συζητήσεις σας και εύχομαι σε όσες το επιθυμούν σύντομα να γίνουν μανούλες!!! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση..(βασικά πριν μισό χρόνο παντρευτήκαμε με τον άντρα μου,ηλικία 25).Ξεκινήσαμε αυτόν τον μήνα προσπάθειες για μπεμπέ..Η ωορρηξία μου αυτού του μήνα προσδιορίστηκε με τεστ ωορρηξίας...οπότε εκείνες τις μέρες ..;)Μια εβδομάδα μετά,έκανα υπέρηχο στον γιατρό που με παρακολουθεί και είπε πως η επόμενη περίοδος μου θα καθυστερήσει πολύ και να κάνω υπομονή..Πώςμπορεί ναπροβλέψει αυτή την καθυστέρηση από τον υπέρηχο;Υπάρχει περίπτωση να είχ γίνει σύλληψη;;

 

geia dim

katarxin sou euxomai kali epituxia.

egw dustuxws eimai apo tis periptwseis pou exw katagugei stin ekswswmatiki, exw kanei idi mia apotyximenh kai tin alli bdomada ksekinaw deuteri. o diatros mporei na upologisei thn imerominia ooriskias apo to megethos twn oothilakiwn mou metraei ston uperixo.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι νέο μέλος στην παρέα σας!!!Χαίρομαι πολύ για τις απαντήσεις που πολλές φορές βρήκα στις συζητήσεις σας και εύχομαι σε όσες το επιθυμούν σύντομα να γίνουν μανούλες!!! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση..(βασικά πριν μισό χρόνο παντρευτήκαμε με τον άντρα μου,ηλικία 25).Ξεκινήσαμε αυτόν τον μήνα προσπάθειες για μπεμπέ..Η ωορρηξία μου αυτού του μήνα προσδιορίστηκε με τεστ ωορρηξίας...οπότε εκείνες τις μέρες ..;)Μια εβδομάδα μετά,έκανα υπέρηχο στον γιατρό που με παρακολουθεί και είπε πως η επόμενη περίοδος μου θα καθυστερήσει πολύ και να κάνω υπομονή..Πώςμπορεί ναπροβλέψει αυτή την καθυστέρηση από τον υπέρηχο;Υπάρχει περίπτωση να είχ γίνει σύλληψη;;

 

Εμενα ο γιατρος μου οποτε παω μου λεει με ακριβεια ποτε θα αδιαθετησω..αν ειχες μπεμπε φανταζομαι πως θα στο ελεγε ο γιατρος σου..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!να σας ρωτησω οι ενοχλησεις σαν τσιμπηματα στη δεξια πλευρα της κοιλια εκει που ειναι η αριστερη ωοθηκη, μπορει να ειμαι συμπτωματα εγκυμοσυνης?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα! Σας διαβάζω εδώ και λίγο καιρό αλλά πρώτη φορά γράφω! Έχω κι εγώ αυτά ακριβώς που περιγράφει η wishbaby ! Πονάκια κάτω δεξιά χαμηλά αρκετά έντονα , εμένα φεύγουν κι έρχονται.... Δωδέκατη μέρα από την επαφή... Σε 2-3 μέρες είναι να έρθει η ακατανόμαστη... Απ' ότι έχω διαβάσει μπορεί και να είναι σύμπτωμα εγκυμοσύνης αλλά μπορεί και όχι... Εγώ πάντως έκανα σήμερα clearblue από αυτά που λένε και μέχρι 4 μέρες πριν την περίοδο και βγήκε αρνητικό... Απ΄ ότι έχω καταλάβει όμως δεν είναι και πολύ αξιόπιστα τόσο νωρίς....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα,

καινούργια στο φόρουμ και νεοσύλλεκτη στον αγώνα της μητρότητας. Θα ήθελα τα φώτα σας ελπίζοντας βεβαία να είμαι και σε σωστό θέμα.

Κύκλος 26 ημερών συνήθως ,μερικές φορές αποκλίνει. ΤΕΠ 11/02/15 επαφές 21/02 & 27/02 ωορρηξία 23-24/02. Έχω τα εξής συμπτώματα εδώ και έξι μέρες, πόνος στη μέση , ναυτία 2-3 φορές, πολλά τραβήγματα και ροζ στο σκούπισμα εδώ και έξι μέρες, σήμερα άρχισε να υποχωρεί αισθητά το ροζ. Συνήθως πριν την περίοδο δεν έχω κανένα σύμπτωμα παρά μόνο την πρώτη και δεύτερη μέρα που μου έρχεται και πονάω απίστευτα πολύ. περιμένω τώρα στις 9/03 αν ο κύκλος είναι στις 26 μέρες. Ποία είναι η γνώμη σας?υπάρχει πιθανότητα?

 

Υ.Γ. αν δεν είμαι στο σωστό θέμα παρακαλώ προσανατολίστε με!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα,

καινούργια στο φόρουμ και νεοσύλλεκτη στον αγώνα της μητρότητας. Θα ήθελα τα φώτα σας ελπίζοντας βεβαία να είμαι και σε σωστό θέμα.

Κύκλος 26 ημερών συνήθως ,μερικές φορές αποκλίνει. ΤΕΠ 11/02/15 επαφές 21/02 & 27/02 ωορρηξία 23-24/02. Έχω τα εξής συμπτώματα εδώ και έξι μέρες, πόνος στη μέση , ναυτία 2-3 φορές, πολλά τραβήγματα και ροζ στο σκούπισμα εδώ και έξι μέρες, σήμερα άρχισε να υποχωρεί αισθητά το ροζ. Συνήθως πριν την περίοδο δεν έχω κανένα σύμπτωμα παρά μόνο την πρώτη και δεύτερη μέρα που μου έρχεται και πονάω απίστευτα πολύ. περιμένω τώρα στις 9/03 αν ο κύκλος είναι στις 26 μέρες. Ποία είναι η γνώμη σας?υπάρχει πιθανότητα?

 

Υ.Γ. αν δεν είμαι στο σωστό θέμα παρακαλώ προσανατολίστε με!!

καλησπερα. τα συμπτωματα της εγκυμοσυνης να ξερεις οτι μοιαζουν πολυ με της περιοδου. το ροζ που λες ειναι καλο σημαδι, χωρις να θελω να σε επιρεασω. περημενε μερικες μερες, και αν δεν αδιαθετησεις παρε ενα τεστακι. καλη επιτυχια!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κορίτσια εγω μετά απο 6 μέρες με ροζ και καμία σταγόνα το σαββατο ειχα λιγο παραπάνω πιστεύοντας πως εμφανίστηκε η ακατανόμαστη...την κυργιακη τέλος!δεν ξερω τι να σκεφτώ.Την παρασκευη πηγα στον γιατρό για εξέταση και μου είπε πως ισως ήταν διαταραχή,πάντως στον υπέρηχο δεν είδε απολύτως τιποτα!ισως ήταν μια χαμένη περίοδος χωρίς ωορρηξία γιατι αλλιώς αν θεωρήσω σαν "περίοδο" αυτη του Σαββάτου τότε ήρθαμε σε επαφή ακριβώς την μέρα της ωορρηξιας.να εγινε το θαύμα και να μην μπορούσε να το δει ο γιατρός λόγο πρόωρης εξέτασης....δεν ξερω τι να σκεφτώ...

Link to comment
Share on other sites

evaki83 το ίδιο είχα πάθει και εγώ πριν κάτι χρονάκια.η αιτία ήταν ότι είχα κρυώσει με αποτέλεσμα να έχω ροζ στο χαρτί για περίπου 5 μέρες στα μέσα της περιόδου,δεν αδιαθέτησα καθόλου όταν περίμενα,καθυστέρηση 2 εβδομάδες και στο τέλος μια κύστη που ευτυχώς έφυγε μόνη της.δεν στα λέω για να σε τρομάξω αλλά για να είσαι λίγο προσεκτική αυτό το μήνα....ελπίζω να ήταν απλά μια μικρή διαταραχή του κύκλου.συμβαίνουν και αυτά!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μα βρε Κική μου να έχεις το άγχος σου....να έρχεται και αυτό....αχ τι τραβάμε εμείς οι γυναίκες.

Μάλλον χαμένος κύκλος ήταν γιατί αλλιώς αν είχα κρυώσει θα είχα πεθάνει από τον πόνο. Πάντως ο γυναικολόγος δεν είδε καμία κύστη και όλα ήταν καλά...Δεν πειράζει τι να κάνουμε.... την επόμενη φορά!!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια! Καινουργια κ εγω! Προσπαθεια 8 μηνων χωρις αισιο τελος! Τελευταια περιοδος 25/2 κ αναμενετΑι να ερθει 23/3! Και την νιωθω να ερχεται ηδη... Παει κ αυτος ο μηνας! 4 τεστ αρκετ πιο νωρις κ φυσικα ολα Αρνητικα!οπως φυσικα κ ολες οι φιλες κ γνωστες εγκυμονουσες κ μαλιστα με ευκολια!οι εξετασεις μας υπεροχες...! Αρα αγχος... Πως να το διωξεις ομως οταν νυχτα μερα το μυαλο σου ειναι εκει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Καινουργια κ εγω! Προσπαθεια 8 μηνων χωρις αισιο τελος! Τελευταια περιοδος 25/2 κ αναμενετΑι να ερθει 23/3! Και την νιωθω να ερχεται ηδη... Παει κ αυτος ο μηνας! 4 τεστ αρκετ πιο νωρις κ φυσικα ολα Αρνητικα!οπως φυσικα κ ολες οι φιλες κ γνωστες εγκυμονουσες κ μαλιστα με ευκολια!οι εξετασεις μας υπεροχες...! Αρα αγχος... Πως να το διωξεις ομως οταν νυχτα μερα το μυαλο σου ειναι εκει;;;;
καλησπερα σ... αυτο ακριβως ειμαι ακριβως στην ιδια κατασταση.... εαν βρεις τροπο να φυγει το ανγχος να μ πεις και μενα.....καλη επιτυχια και ευχομαι συντομα να μην σ ξαναερθει η ακατανομαστη για 9 μηνες...<3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλησπερα σ... αυτο ακριβως ειμαι ακριβως στην ιδια κατασταση.... εαν βρεις τροπο να φυγει το ανγχος να μ πεις και μενα.....καλη επιτυχια και ευχομαι συντομα να μην σ ξαναερθει η ακατανομαστη για 9 μηνες...<3

 

 

Εγω αυτο που εχω καταλαβει χωρισ να εχω επισης καποιο αποτελεσμα ακομα κ εχουν περασει 9 μηνες και γνωριζοντασ οτι υπαρχει θεμα και ποιο ειναι αυτο... σιγουρα ειναι και το δικο μου ανχος ενα απο αυτα περα απο τα ''παθολογικα''.

 

η γνωμη μου γυρο απο το ανχοσ ειναι να μην εχουμε περισσοτερο απο οσο ειναι συνηθισμενος ο οργανισμος μας ..και αυτο προερχεται περισσοτερο απο την λαχταρα μας να γινουμε μανουλες... αυτο που σκεφτομαι τουσ τελευταιους μηνες ειναι οτι ...το παιδι αν ειναι θελημα του θεου / οπωσ θελει ασ το πει η καθε μια... αν ειναι να τησ ερθει θα τησ ερθει ακομα και σε τρελες καταστασης ..γιατι ετσι ειανι προγραμματισμενος ο οργανισμος τησ γυναικασ και ειδικα τον πρωτο μηνα (πριν μαθεισ δηλαδη ακομα οτι εισια εγκυος) το συστημα Μητρα ειναι η καλυτερη αμυντικη μηχανη...ειτε καπνιζεις, ειτε πινεις, ειτε σηκωνεισ βαρος ειτε ειτε ειτε... το θεμα ειναι μετα απο αυτον τον μηνα... οποτε μεχρι τοτε πιστευω πωσ το καλυτερο ειναι να συνεχισουμε την ζωη μας και την ρουτινα μας απο εκει που την αφησαμε πριν πουμε οτι ''τωρα θα κανουμε παιδι''. εμεισ οι ιδιοι βαζουμε ορια τα οποια ομωσ ο οργανισμος μας δεν τα καταλαβαινει παρα μονο ο εγκεφαλος μας και αυτο μασ προκαλει επιπλεον ανχοσ στρεσ ανησιχιες σκεψεις κλπ. οποτε ασ δωσουμε χρονο στουσ οργανισμου μας να δουλεψουν χωρισ πιεση και ''πρεπει''.

 

ευχομαι σε ολες να ακουσουν τα ευχαριστα νεα συντομα!!!

 

υγ. συγνωμη για τα ορθογραφικα καπου...και για το σεντονακι...:P

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που εχω καταλαβει χωρισ να εχω επισης καποιο αποτελεσμα ακομα κ εχουν περασει 9 μηνες και γνωριζοντασ οτι υπαρχει θεμα και ποιο ειναι αυτο... σιγουρα ειναι και το δικο μου ανχος ενα απο αυτα περα απο τα ''παθολογικα''.

 

η γνωμη μου γυρο απο το ανχοσ ειναι να μην εχουμε περισσοτερο απο οσο ειναι συνηθισμενος ο οργανισμος μας ..και αυτο προερχεται περισσοτερο απο την λαχταρα μας να γινουμε μανουλες... αυτο που σκεφτομαι τουσ τελευταιους μηνες ειναι οτι ...το παιδι αν ειναι θελημα του θεου / οπωσ θελει ασ το πει η καθε μια... αν ειναι να τησ ερθει θα τησ ερθει ακομα και σε τρελες καταστασης ..γιατι ετσι ειανι προγραμματισμενος ο οργανισμος τησ γυναικασ και ειδικα τον πρωτο μηνα (πριν μαθεισ δηλαδη ακομα οτι εισια εγκυος) το συστημα Μητρα ειναι η καλυτερη αμυντικη μηχανη...ειτε καπνιζεις, ειτε πινεις, ειτε σηκωνεισ βαρος ειτε ειτε ειτε... το θεμα ειναι μετα απο αυτον τον μηνα... οποτε μεχρι τοτε πιστευω πωσ το καλυτερο ειναι να συνεχισουμε την ζωη μας και την ρουτινα μας απο εκει που την αφησαμε πριν πουμε οτι ''τωρα θα κανουμε παιδι''. εμεισ οι ιδιοι βαζουμε ορια τα οποια ομωσ ο οργανισμος μας δεν τα καταλαβαινει παρα μονο ο εγκεφαλος μας και αυτο μασ προκαλει επιπλεον ανχοσ στρεσ ανησιχιες σκεψεις κλπ. οποτε ασ δωσουμε χρονο στουσ οργανισμου μας να δουλεψουν χωρισ πιεση και ''πρεπει''.

 

ευχομαι σε ολες να ακουσουν τα ευχαριστα νεα συντομα!!!

 

υγ. συγνωμη για τα ορθογραφικα καπου...και για το σεντονακι...:P

Δικιο εχεις.... ομως εγω ημουν απο παντα ανγχωδες...κ τωρα εχει φτασει στο απροχωρητω.... οντως ομως οταν ειναι να ερθει θα ερθει.... κουραγιο μας οποτε..... ευχομαι να ερθει σε ολες συντομα... μην ξεχναμε ειναι ανοιξη και οι μελισσουλες με τους μελισσουληδες χορευουν τανγκο... :l ol:

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις.... ομως εγω ημουν απο παντα ανγχωδες...κ τωρα εχει φτασει στο απροχωρητω.... οντως ομως οταν ειναι να ερθει θα ερθει.... κουραγιο μας οποτε..... ευχομαι να ερθει σε ολες συντομα... μην ξεχναμε ειναι ανοιξη και οι μελισσουλες με τους μελισσουληδες χορευουν τανγκο... :l ol:

 

 

γιαυτο τα εγραωα ολα αυτα.. γιατι και εγω απο την φυση μου ειναι ανχωδης απλα θελω αν σου πω οτι αυτο το ανχος το αναγνωριζει ο οργανισμος... το επιπλεον που του προσθετουμε δεν το δεχεται και το περνει στραβα δημιουργουντοσ αντιδρασης..οπωσ το να μην γινεται η συλληψη.

 

ευχομαι να χαλαρωσουμε και ειδικα τωρα οπωσ ειπες που ερχεται η ανοιξη... μετα το καλοκαιρι μπανακια διακοπες περισσοτερη ορεξη αλλη ψυχολογια γενικοτερα...περισσοτερα πραγματα να κανουμε ...περισσοτερη βιταμινη D (της χαρας) να παραγουμε απο τον ηλιο... και ολα καλα θα πανε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...