Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

Είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.

Μετα από ένα χρονο φυσιολογικης πραξης με τον σύζυγο μου δεν καταφεραμε να αποκτήσουμε μωράκι

Ετσι λοιπον όταν επισκεφτηκα έναν γυναικολογο για να κανω τεστ παπ το ανέφερα κι εκεινος μας εστειλε για διαφορες εξετασεις.

Εγω εκανα αιματολογικες και κολπικο υπερηχο και σαλπιγγογραφια ενώ ο συζυγος μου σπερμογραφια.

Όλα ηταν ενταξει εκτος από ένα θεμα στη σπερμογραφια που λογο κιρσοκυλης η κινητικοτητα ηταν στα 34%.

Ο γυναικολογος λοιπον μας ειπε τα εξής :

3 προσπαθειες με χαπια serpafar & cyclacur(μονο λευκα) & utrogestan και αν δεν πετυχει παμε σε σπερματεxυχη.

Σημερα πηρα το πρωτο μου χαπι serpafar και ανησυχω για οσα εχω διαβασει για τις ενδειξεις ,

Ο γιατρος ειπε να παρω από δυο serpafar από την πεμπτη μερα κυκλου μου εως την 10η

Ενώ την 8η μερα κυκλου θα ξεκινησω ΚΑΙ τα cyclacur (μονο λευκα) εως την 13η μερα κυκλου

Την 13& 14 μερα θα κανουμε προσπαθεια για μπεμπε και από την 16η ημερα κυκλου εως την 29η θα πίνω τα utrogestan .

ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΚΑΘʼΟΛΗ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΓΙΑ ΚΑΜΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ

ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΑΩ ΤΗΝ 29Η ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ Bhcg ,

ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ,

ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΖΗΤΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα, θα ηθελα να σας πω κ εγω την δικη μου ιστορια με ελπιδα να παρετε οσο το δυνατον συντομοτερα θετικα αποτελεσματα! λοιπον, προσπαθουμε 2 χρονια ακριβως, στουσ 6 μηνες διπιστωσαμε καποια λειμωξη στο σπερμα το οποιο μας πηρε 3 μηνες να αποκατασταθει, επειτα διαγνωσαμε ουρεοπλασμα κ αντε ξαναμανα αντιβιωσεις επειτα απο 1 χρονο ακαρπο προχωρησαμε σε ορμανικο ελενχο οπου σε διαστημα 4 μηνων η προγεστερονη μου εβγαινε χαμηλη, ετσι ο γιατρος μου προτεινε clomiphene k pregnyl...1ος μηνας ανταποκρηση κανονικα αποτελεσμα 0, 2ο ειχαμε 2 αυγουλακια αλλα παλι τπτ ε,,,στον 3ο μηνα το τσακωσαμε!!! εκανα 2η μερα καθυστερησης τεστ κ βγηκε αρνητικο απογοητευση τρελη, 4η μερα τελικα εκανα χοριακη η οποια βγηκε 640!!!

Δεν υπαρχει πιο απαισιοδοξο ατομο απο μενα σας το υπογραφω,αφου τα καταφερα εγω με τετοιο ανχοσ επι 2 χρονια θα τα καταφερετε ολες, ειμαι σιγουρη!!! μια συμβουλη μονο να ψαξετε καλα τον γιατρο που θα εμπιστευτειτε!

Καλη χρονια ευχομαι σε ολες κ ενα 2014 γεματο υγιεστατα μωρακια κ ευτυχισμενους γονεις!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, θα ηθελα να σας πω κ εγω την δικη μου ιστορια με ελπιδα να παρετε οσο το δυνατον συντομοτερα θετικα αποτελεσματα! λοιπον, προσπαθουμε 2 χρονια ακριβως, στουσ 6 μηνες διπιστωσαμε καποια λειμωξη στο σπερμα το οποιο μας πηρε 3 μηνες να αποκατασταθει, επειτα διαγνωσαμε ουρεοπλασμα κ αντε ξαναμανα αντιβιωσεις επειτα απο 1 χρονο ακαρπο προχωρησαμε σε ορμανικο ελενχο οπου σε διαστημα 4 μηνων η προγεστερονη μου εβγαινε χαμηλη, ετσι ο γιατρος μου προτεινε clomiphene k pregnyl...1ος μηνας ανταποκρηση κανονικα αποτελεσμα 0, 2ο ειχαμε 2 αυγουλακια αλλα παλι τπτ ε,,,στον 3ο μηνα το τσακωσαμε!!! εκανα 2η μερα καθυστερησης τεστ κ βγηκε αρνητικο απογοητευση τρελη, 4η μερα τελικα εκανα χοριακη η οποια βγηκε 640!!!

Δεν υπαρχει πιο απαισιοδοξο ατομο απο μενα σας το υπογραφω,αφου τα καταφερα εγω με τετοιο ανχοσ επι 2 χρονια θα τα καταφερετε ολες, ειμαι σιγουρη!!! μια συμβουλη μονο να ψαξετε καλα τον γιατρο που θα εμπιστευτειτε!

Καλη χρονια ευχομαι σε ολες κ ενα 2014 γεματο υγιεστατα μωρακια κ ευτυχισμενους γονεις!!!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!! ΑΝΤΕ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΑΓΚΑΛΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Είμαι καινούρια στο forum και αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα. Βρίσκομαι στην πρώτη μου ουσιαστική προσπάθεια με τον άνθρωπό μου κορίτσια, και θέλω να ευχηθώ σε όλες μας καλή επιτυχία, και σύντομα να έχουμε ευχάριστα νέα. Εγώ λογικά περιμένω - η μπορεί και όχι - περίοδο σε μια εβδομάδα. Διαβάζοντας τις ιστορίες σας συμπεραίνω ότι θα χρειαστεί υπομονή και μάλλον δεν θα γίνει από τον πρώτο μήνα. Έχω αγωνία...!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολες και καλη χρονια !!!!! Θελω τη γνωμη σας !!! Εχω κυκλο 26 -28 μερες !τελευταια περιοδος 22.12 ! Εδω και δεκα μερες εχω πονακια που καθημερινα γινονται διαφορετικα , πιο εντονα σε αλλο μερος της κοιλιας χαμηλα παντα ! Πονανε τα ποδια μου , απο προχθες το κλαμα το εχω στο τσεπακι και απο νευρα τι να σας πω ! Επισης εχω κδυσπεψια κεναν εμετο επειδη δεμπορουσα να χωνεψω !!Λετε να ειναι τπτ ευχαριστο ???????? Ειναι νωρις σκεφτομαι !!! Αλλα πρωτη φορα στους 4 μηνες προσπαθειων τα εχω ολα αυτα !!!!!! Πειτε μ τη γνωμη σας !!!!! Ευχαριστωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλησπερα, θα ηθελα να σας πω κ εγω την δικη μου ιστορια με ελπιδα να παρετε οσο το δυνατον συντομοτερα θετικα αποτελεσματα! λοιπον, προσπαθουμε 2 χρονια ακριβως, στουσ 6 μηνες διπιστωσαμε καποια λειμωξη στο σπερμα το οποιο μας πηρε 3 μηνες να αποκατασταθει, επειτα διαγνωσαμε ουρεοπλασμα κ αντε ξαναμανα αντιβιωσεις επειτα απο 1 χρονο ακαρπο προχωρησαμε σε ορμανικο ελενχο οπου σε διαστημα 4 μηνων η προγεστερονη μου εβγαινε χαμηλη, ετσι ο γιατρος μου προτεινε clomiphene k pregnyl...1ος μηνας ανταποκρηση κανονικα αποτελεσμα 0, 2ο ειχαμε 2 αυγουλακια αλλα παλι τπτ ε,,,στον 3ο μηνα το τσακωσαμε!!! εκανα 2η μερα καθυστερησης τεστ κ βγηκε αρνητικο απογοητευση τρελη, 4η μερα τελικα εκανα χοριακη η οποια βγηκε 640!!!

Δεν υπαρχει πιο απαισιοδοξο ατομο απο μενα σας το υπογραφω,αφου τα καταφερα εγω με τετοιο ανχοσ επι 2 χρονια θα τα καταφερετε ολες, ειμαι σιγουρη!!! μια συμβουλη μονο να ψαξετε καλα τον γιατρο που θα εμπιστευτειτε!

Καλη χρονια ευχομαι σε ολες κ ενα 2014 γεματο υγιεστατα μωρακια κ ευτυχισμενους γονεις!!!

 

Γειά σου val-kos και με το καλό το μωράκι σου!Να σε ρωτήσω,όταν λες χαμηλή προγεστερόνη πόσο έβγαινε?Ο κύκλος σου σταθερός?Εκανες ωορρηξία?Εμένα η προγεστερόνη βγαίνει γύρω στο 9 αλλά όταν είπα στη γιατρό μου μου γι αυτά τα χάπια μου είπε ότι τα δίνουν στις πολυκυστικές!Και μεις 2 χρόνια προσπαθειών!:?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σασ κοριτσια!!! Ειμαι καινουρια και θα σασ πω κεγω την ιστορια μου.... Αθελα σασ με εχετε βοηθησει γιατι διαβαζα πολλεσ φορεσ συζητισεισ σασ.Είμαι πολυ ευτυχισμένη που πραγματικά δεν είμαι η Μονή που νιώθω έτσι ....είμαι 13 χρόνια με τον αντρα μου και γενικά κάναμε πολλές τρελές στη ζωή μας... Δε θέλαμε παιδάκι έτσι προσέξαμε πολυ χωρίς προφύλαξη όμως ,.... Εδω και 17 μήνες προσπαθούμε και δεν έχει γίνει κάτι .... Σήμερα τον κατάφερα να κάνει το σπερμοδιαγραμα και πήραμε τα αποτελεσματα που πρεπει να παμε σε γιατρό να μας πει τι λεει !!!! Γενικά πάντα έιχα μεγαλο και σταθερό κύκλο... Πολλα τεστ πολυ απογοήτευση , μεγάλη αλλαγή στη σεξουαλικη ζωή μας και αποτέλεσμα κανένα !!! Μου δίνετε τόσο κουράγιο πραγματικά .... Γιατι όλο αυτο το βάρος και αν χρειαστεί εξωσοματικη , τα χρήματα που δεν υπάρχουν καν!!;;!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σασ κοριτσια!!! Ειμαι καινουρια και θα σασ πω κεγω την ιστορια μου.... Αθελα σασ με εχετε βοηθησει γιατι διαβαζα πολλεσ φορεσ συζητισεισ σασ.Είμαι πολυ ευτυχισμένη που πραγματικά δεν είμαι η Μονή που νιώθω έτσι ....είμαι 13 χρόνια με τον αντρα μου και γενικά κάναμε πολλές τρελές στη ζωή μας... Δε θέλαμε παιδάκι έτσι προσέξαμε πολυ χωρίς προφύλαξη όμως ,.... Εδω και 17 μήνες προσπαθούμε και δεν έχει γίνει κάτι .... Σήμερα τον κατάφερα να κάνει το σπερμοδιαγραμα και πήραμε τα αποτελεσματα που πρεπει να παμε σε γιατρό να μας πει τι λεει !!!! Γενικά πάντα έιχα μεγαλο και σταθερό κύκλο... Πολλα τεστ πολυ απογοήτευση , μεγάλη αλλαγή στη σεξουαλικη ζωή μας και αποτέλεσμα κανένα !!! Μου δίνετε τόσο κουράγιο πραγματικά .... Γιατι όλο αυτο το βάρος και αν χρειαστεί εξωσοματικη , τα χρήματα που δεν υπάρχουν καν!!;;!!!

 

μην προδικαζεις οτι θα χρειαστεις εξωσωματικη!

ευχομαι να πανε ολα καλα!!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

μην προδικαζεις οτι θα χρειαστεις εξωσωματικη!

ευχομαι να πανε ολα καλα!!

 

Μακάρι .... Προσπαθω κεγω να το πιστεύω αλλα έχω κουραστεί ( άδικα μαλλον γιατι βλέπω γυναίκες εδώ που δε το έχουν βάλει κάτω )!!! Πάλι στην αναμονή για το σπερμοδιαγραμα και έχω δυο μέρες καθυστέρηση αλλα στα μισά του μήνα έβγαλα 4 συνεχόμενες μέρες κάτι σαν σκούρο αίμα ..... Μήπως είχε κάτι ανάλογο κάποια κοπέλα να μου πει ;;!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σας ειναι η πρωτη φορα που χρησιμοποιω αυτο το φορουμ. .. χιλια συγνωμη που ειμαι ξεμπαρκη και ακυρη αλλα χρειαζομαι απαραιτητα τη γνωμη σας . ...:-(ανησυχω μηπως ειμαι εγκυος. .. εκανα ερωτα 2μερες πριν την ωορηξια μου. .. με το αγορι μου παρολο που χρησιμοποιησαμε προφυλακτικο τραβιοταν κιολας πριν τελειωσει και στο τελος ελεξαμε το προφυλακτικο για τυχον διαρροη και δεν βρηκαμε κατι. .. ωστοσο αν και σε 1-2 ημερες περιμενω περιοδο δεν εχω κανενα συμπτωμα περιοδου. ..αρεα και που με ποναει το στηθος μου και εχω πονακια χαμηλα αλλα τπτ δν το αισθανομαι συνεχως . .. ανησυχω. . :-( γιατι δεν εχω συμπτωματα περιοδου.?

μπορει να ειμαι εγκυος.?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοριτσια!!!!!!Εχω πολυ καιρό να μπω....Τη δευτερα που περασε πηγα για τη 1 μου σπερματεγχυση....Ελπιζω όλα να πάνε καλά αν και ξέρω οτι οι πιθανοτητες είναι λίγες και δε περναει ευκολα το σπερμα απο τις σαλπιγγες....Εβγαλα καφε βλεννα την επομενη μερα και ο γιατρος μου εδωσε utrogestan στην περιπτωση που εμεινα εγκυος να με βοηθησει...δε θελω να σκεφτομαι ούτε ότι ειμαι εγκυος ,ουτε οτι δεν ειμαι...........για να μην απογοητευτω πολυ αν δεν ειμαι....εχει κανει καμμια σας σπερματεγχυση?

 

Επίσης μου ειπε ότι αν δε μεινω να μη ξανακανω σπερματεγχυση αλλα κατευθειαν εξωσωματικη....ελπιζω σε 2 βδομαδες να εχω καλα νεα αν και λιγο δυσκολο..Δε θα το βαλωμερα κατω.Θα σκεφτομαι θετικα...επισης την ιδια της σπερματεγχυσης ειχα κατι σουβλιες δεξια και γενικα σε εκεινη τη περιοχη κατα διαστηματα....ή ήταν απο τη σπερματεγχυση ή απο την ωοορηξια ή επιασα κανενα παιδακι......Αχ!!!Πως θα περασουν οι μερες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα, είμαι καινούρια εδω αλλά με αυτά που διαβάζω ειναι λες και βλέπω τον εαυτό μου.Είναι πολύ παρήγορο να ξέρεις οτί υπάρχουν γυναίκες που βιωνουν τις ίδιες αγωνίες με εσενα. Η ιστορία μου λίγο πολύ γνωστή. Πριν απο 6 μήνες ξεκινησαμε με τον αντρα μου προσπαθειες για μωρακι. δυστυχως εγω περιμενα οτι απο την μια μερα στην αλλη θα μεινω εγκυος. καθε μήνα ημουν σιγουρα εγκυος και να η απογοητευση μετα. αποφάσισα να κανουμε καποιες εξετασεις να δουμε τι γινεται. πριν από 1 μηνα εκανε ο αντρας μου ενα σπερμοδιαγραμμα. το πηγα σε ενα ενδοκρινολογο, και μου είπε οτι εχει ασθενοσπερμια.και να οι ορμονολογικες και να οι υπερηχοι και να το ανγχος. αλλα οι εξετασεις ολες φυσιολογικες.ο αντρας μου να τα εχει παίξει.οποτε πηρα την αποφαση να παω να τις δειξω στον γυναικολόγο. ο οποιος ηταν πολύ καθυσηχαστικός, και μου ειπε πως υπαρχει ενα μικρο προβλημα στην κινητικοτητα αλλα θα κανουμε κολπικο υπερηχο να βρουμε ακριβως την ωορηξια για να γινει πιο πιθανη η συλληψη. ελπιζω να πανε όλα καλα. και ευχομαι σε ολες να κρατησουμε ενα γερό μωρακι γρηγορα στην αγκαλια μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Είμαι καινούρια στο forum και απο ότι βλέπω δεν είμαι η μόνη που αγχώνεται για το θέμα της εγκυμοσύνης.Η καθεμία έχει να διηγηθεί την δική της ιστορια και παίρνω κουραγιο.Ας κάνω και εγώ την δική μου ερώτηση μπάς και μου φύγει το άγχος.Λοιπόν είμαι στην 18 ημέρα του κυκλου μου(τελευταία περίοδος 27/1,με σταθερό κύκλο 28 ημερών),με το τελέιωμα της περιόδου κάνουμε ελεύθερα ανά 2-3 ημερες.Από εχθες το απόγευμα αισθάνομαι κάτι πονάκια στην κοιλία.Λέτε να σημαίνουν κάτι?Βασικά είναι ο δεύτερος μήνας προσπαθειών και ξέρω ότι έιναι νωρίς.Υπάρχει όμως περίπτωση να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα;Ξέρω οτι δεν πρέπει να τι σκέφτομαι συνέχεια αλλά δεν είναι και εύκολο.Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Είμαι καινούρια στο forum και απο ότι βλέπω δεν είμαι η μόνη που αγχώνεται για το θέμα της εγκυμοσύνης.Η καθεμία έχει να διηγηθεί την δική της ιστορια και παίρνω κουραγιο.Ας κάνω και εγώ την δική μου ερώτηση μπάς και μου φύγει το άγχος.Λοιπόν είμαι στην 18 ημέρα του κυκλου μου(τελευταία περίοδος 27/1,με σταθερό κύκλο 28 ημερών),με το τελέιωμα της περιόδου κάνουμε ελεύθερα ανά 2-3 ημερες.Από εχθες το απόγευμα αισθάνομαι κάτι πονάκια στην κοιλία.Λέτε να σημαίνουν κάτι?Βασικά είναι ο δεύτερος μήνας προσπαθειών και ξέρω ότι έιναι νωρίς.Υπάρχει όμως περίπτωση να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα;Ξέρω οτι δεν πρέπει να τι σκέφτομαι συνέχεια αλλά δεν είναι και εύκολο.Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

 

καλως ηλθες!!!

δυστυχως ειναι πολυ νωρις για πεις οτι ειναι καποια ενδειξη εγκυμοσυνης αλλα εφοσον εχετε συχνες κ ελευθερες επαφες εχεις 25% να χεις μεινει εγκυος!

καλυτερα να περιμενεις λιγες μερες κ να κανεις ενα τεστακι με τη καθυστερηση σου!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα, είμαι καινούρια εδω αλλά με αυτά που διαβάζω ειναι λες και βλέπω τον εαυτό μου.Είναι πολύ παρήγορο να ξέρεις οτί υπάρχουν γυναίκες που βιωνουν τις ίδιες αγωνίες με εσενα. Η ιστορία μου λίγο πολύ γνωστή. Πριν απο 6 μήνες ξεκινησαμε με τον αντρα μου προσπαθειες για μωρακι. δυστυχως εγω περιμενα οτι απο την μια μερα στην αλλη θα μεινω εγκυος. καθε μήνα ημουν σιγουρα εγκυος και να η απογοητευση μετα. αποφάσισα να κανουμε καποιες εξετασεις να δουμε τι γινεται. πριν από 1 μηνα εκανε ο αντρας μου ενα σπερμοδιαγραμμα. το πηγα σε ενα ενδοκρινολογο, και μου είπε οτι εχει ασθενοσπερμια.και να οι ορμονολογικες και να οι υπερηχοι και να το ανγχος. αλλα οι εξετασεις ολες φυσιολογικες.ο αντρας μου να τα εχει παίξει.οποτε πηρα την αποφαση να παω να τις δειξω στον γυναικολόγο. ο οποιος ηταν πολύ καθυσηχαστικός, και μου ειπε πως υπαρχει ενα μικρο προβλημα στην κινητικοτητα αλλα θα κανουμε κολπικο υπερηχο να βρουμε ακριβως την ωορηξια για να γινει πιο πιθανη η συλληψη. ελπιζω να πανε όλα καλα. και ευχομαι σε ολες να κρατησουμε ενα γερό μωρακι γρηγορα στην αγκαλια μας.

eyaki, για την κινητικότητα και γενικά για ήπιες καταστάσεις στο σπέρμα, καλό είναι ο σύζυγος να ελλατώσει ή να κόψει το κάπνισμα (αν καπνίζει) και να παίρνει αντιοξειδωτικά: σελλήνιο, βιταμίνη Ε, φυλλικό οξύ και να ασκείται!

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, θα ηθελα να σας πω κ εγω την δικη μου ιστορια με ελπιδα να παρετε οσο το δυνατον συντομοτερα θετικα αποτελεσματα! λοιπον, προσπαθουμε 2 χρονια ακριβως, στουσ 6 μηνες διπιστωσαμε καποια λειμωξη στο σπερμα το οποιο μας πηρε 3 μηνες να αποκατασταθει, επειτα διαγνωσαμε ουρεοπλασμα κ αντε ξαναμανα αντιβιωσεις επειτα απο 1 χρονο ακαρπο προχωρησαμε σε ορμανικο ελενχο οπου σε διαστημα 4 μηνων η προγεστερονη μου εβγαινε χαμηλη, ετσι ο γιατρος μου προτεινε clomiphene k pregnyl...1ος μηνας ανταποκρηση κανονικα αποτελεσμα 0, 2ο ειχαμε 2 αυγουλακια αλλα παλι τπτ ε,,,στον 3ο μηνα το τσακωσαμε!!! εκανα 2η μερα καθυστερησης τεστ κ βγηκε αρνητικο απογοητευση τρελη, 4η μερα τελικα εκανα χοριακη η οποια βγηκε 640!!!

Δεν υπαρχει πιο απαισιοδοξο ατομο απο μενα σας το υπογραφω,αφου τα καταφερα εγω με τετοιο ανχοσ επι 2 χρονια θα τα καταφερετε ολες, ειμαι σιγουρη!!! μια συμβουλη μονο να ψαξετε καλα τον γιατρο που θα εμπιστευτειτε!

Καλη χρονια ευχομαι σε ολες κ ενα 2014 γεματο υγιεστατα μωρακια κ ευτυχισμενους γονεις!!!

 

Γεια σου Val Kos

Με εντυπωσιάσε η ιστορία σου γιατί δεν μοιάζει με καμιάς! Σε παρακαλώ πολύ θέλω να μας διευκρινήσεις κάποια πράγματα, γιατί ήδη σε ρώτησε κάποια κοπέλα για αυτά:

1) με ποιό τρόπο διαπιστώσατε την λοίμωξη στο σπέρμα και ουρεόπλασμα, καλλιέργεια ή dna?

2) την προγεστερόνη, την μετρούσες κάθε μήνα στην 21 μέρα και πόσο έβγαινε, γιατί η δικιά μου βγήκε 3,5 και ο γιατρός δεν μου έδωσε τίποτα ούτε μου είπε να την επαναλάβω!?:confused:

3) πριν δεν είχες ωορηξία? σε βοήθησε η κλομιφαίνη μόνο?? και τι σχέση έχει με την προγεστερόνη?

4) ο γιατρός σου φαίνεται γάτα, ποιός είναι και που?

5) πόσο χρόνων είσαι και οι άλλες ορμόνες σου πως είναι: fsh, amh, e2, Lh?

Θα μου χρησίμευαν πολύ οι απαντήσεις σου και σου είμαι προκαταβολικά ευγνώνων! Σού εύχομαι μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να πάν όλα καλά από την ψυχή μου!!:P:p:p:p:p

marina

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Val Kos

Με εντυπωσιάσε η ιστορία σου γιατί δεν μοιάζει με καμιάς! Σε παρακαλώ πολύ θέλω να μας διευκρινήσεις κάποια πράγματα, γιατί ήδη σε ρώτησε κάποια κοπέλα για αυτά:

1) με ποιό τρόπο διαπιστώσατε την λοίμωξη στο σπέρμα και ουρεόπλασμα, καλλιέργεια ή dna?

2) την προγεστερόνη, την μετρούσες κάθε μήνα στην 21 μέρα και πόσο έβγαινε, γιατί η δικιά μου βγήκε 3,5 και ο γιατρός δεν μου έδωσε τίποτα ούτε μου είπε να την επαναλάβω!?:confused:

3) πριν δεν είχες ωορηξία? σε βοήθησε η κλομιφαίνη μόνο?? και τι σχέση έχει με την προγεστερόνη?

4) ο γιατρός σου φαίνεται γάτα, ποιός είναι και που?

5) πόσο χρόνων είσαι και οι άλλες ορμόνες σου πως είναι: fsh, amh, e2, Lh?

Θα μου χρησίμευαν πολύ οι απαντήσεις σου και σου είμαι προκαταβολικά ευγνώνων! Σού εύχομαι μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να πάν όλα καλά από την ψυχή μου!!:P:p:p:p:p

marina

Kαι γω έχω την ίδια απορία σχετικά με την προγεστερόνη διότι ενώ εμένα βγαίνει 9 τρεις γιατροί που συμβουλεύτηκα μετξύ τους και ο γνωστός Μαντούδης μου είπαν ότι είναι καλή!!!!Όταν είναι πολύ χαμηλή η ωορρηξία δε γίνεται ωορρηξία ή δεν είναι καλής ποιότητας,έτσι μου είπαν.Το 3,5 όμως μου φαίνεται υπερβολικά χαμηλό εκτός κι είναι άλλη μονάδα μέτρησης.Επίσης εγώ θεωρούσα ότι με σταθερό κύκλο κάνεις σχεδόν πάντα ωοορηξία ο τελευταίος γιατρός όμως μου είπε ότι δεν είναι απόλυτο...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,, είμαι νέα στο forum!

Λαχταρώ και εγώ ένα μωράκι και οι φόβοι μήπως δε τα καταφέρω, εχουν αρχίσει και με κυριεύουν..

Εχουμε ελεύθερες επαφές με τον σύντροφό μου εδώ και 3-4 μήνες..Τον τελευταίο μήνα μάλιστα σε πολυ γόνιμες μέρες..

Ομως τπτ..νόμιζα θα έιναι πιο εύκολο..Επίσης δε ξέρω πως να χειριστώ τη κατάσταση οταν καταλαβαίνω οτι έχω οωρηξία και θέλω να του φωνάξω τρέχα τι περιμένεις...χαχχαχα!! Φοβάμαι μην τον πιέζω ετσι ή τον ξενερώσω.. Δεν είναι και πιο εύκολος ανθρωπος και το σεξ το κάνει εντελώς εγκεφαλικά.. αν είναι πιεσμένος ή στεναχωρεμένος απλά δε μπορεί..σε αντίθεση με εμένα:oops:..

Τώρα κιόλας θα χωριστούμε για έξι μήνες απο μέσα Μαρτίου έως μέσα Σεπτεμβρίου, οπότε bye bye προσπάθειες..:-(

Βέβαια θα πάρει μια αδείουλα και έρθει και μάλιστα πάνω στις γόνιμες μου.. αλλά..τι να πω δε ξέρω!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.Ο αντρας μου δεν καπνιζει, περνει βιταμινες, αθλειτε και γενικα κανει καλο τροπο ζωης, για αυτο εχω ανχωθει τοσο πολύ.δεν μπορω να καταλαβω τι φταει και πως να το αντιμετωπισω

Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia,simpasxo k egw mazi sas,prospathw na meinw egkios edw k 5 me 6 mines alla tipota den exw paei akoma se gunaikologo giati fobamai mipos exw egw kapoio problima i o sintrofos mou.....ti na kanw?k mia alli erwtisei an exeis apobali k perasoun 6 me 7 mines to katalabainei o giatros?i prepei na tou to pei i astheneis?;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Βλέπω ότι είμαστε ήδη αρκετες... Λοιπόν να και η δική μου ιστορία ( θα την γράψω πολύ σύντομα γιατί δεν έχω χρόνο)

Είχα 2 αποβολές σε διάστημα 6 μηνών. Στον 2ο και 3ο μήνα αντίστοιχα. Μετά τη δεύτερη έπρεπε να περιμένω τουλάχιστον 6 μήνες γιατί είχε γίνει απόξεση. Διάθεση... πάτωμα. Όρεξη... χάλια. Είχα αργήσει να μείνω έγκυος (1 χρόνο περίπου) και όταν έμεινα τα έχανα. Έφτιαξα τη διατροφή μου κι έμεινα έγκυος το πρώτο αλλά το έχασα. Το ίδιο και το δεύτερο. Τελικά έκανα εξετάσεις και βρέθηκε ότι έχω θρομβοφιλία! Οπότε μετά τα αποτελεσματα τσουπ... Είμαι στον 7ο μήνα και περιμένουμε την κόρη πως και πως.

Συμβουλή 1. Μην κάνετε σεξ μόνο για το παιδί

Συμβουλή 2. Φτιάξτε τη διατροφή σας και του συντρόφου σας

Συμβουλή 3. ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΤΕ ΚΑΤΩ!!! ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΑΡΠΩΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Αυτά.:cool:

Όλα θα πάνε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia,simpasxo k egw mazi sas,prospathw na meinw egkios edw k 5 me 6 mines alla tipota den exw paei akoma se gunaikologo giati fobamai mipos exw egw kapoio problima i o sintrofos mou.....ti na kanw?k mia alli erwtisei an exeis apobali k perasoun 6 me 7 mines to katalabainei o giatros?i prepei na tou to pei i astheneis?;)

 

Οι 6 μηνες δεν σημαινουν απαραιτητα υπογονιμοτητα. Χρειαζεται ακομα υπομονη και προσπαθεια και εχετε αρκετες ελπιδες να ξεπεραστει το προβλημα.

Μονη εξαιρεση ειναι να νοιωθετε μεγαλη πιεση απο θεμα χρονου και ηλικιας.

 

Κανενας γιατρος δεν μπορει να καταλαβει οτι πριν 6 μηνες ειχατε αποβαλει, εκτος και αν μια γυναικα αποβαλει σε πολυ προχωρημενη εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή 1. Μην κάνετε σεξ μόνο για το παιδί

Συμβουλή 2. Φτιάξτε τη διατροφή σας και του συντρόφου σας

Συμβουλή 3. ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΤΕ ΚΑΤΩ!!! ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΑΡΠΩΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Αυτά.:cool:

 

Δεν φαντάζεσαι πόσο δικιο έχεις στα παραπάνω 3. Από πρωσοπικής πείρας οταν κανεις σεξ μονο για το παιδι ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ. Αυτο παθαμε εμεις μετά απο την αποβολή στον 5ο μήνα,ισως το αγχος, η η πιεση,δεν ξερω, προσπάθειες και προσπάθειες και πάλι και ομως τιποτα. Αφηστε απλα ρθει...δεν μπορω να το εξηγησω επιστημονικα η κάτι απλά οταν χαλαρώσαμε μετα απο λίγο καιρο ήρθε

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εδω να προσθέσω οτι ειχαμε πεσει στην εξης λουμπα. Προσπαθειες μετα τεστ εγκυμοσυνης. τιποτα. Απο το αγχος δεν της ερχοταν περιοδος (πολυ πιεσμενη να κανουμε παιδι) βλεπαμε καθυστερηση αλλο τεστ. αρνητικο. περιοδος. μετα παλι η ιδια ιστορια all over again. Μακριες καθυστερησεις πολλα τεστ απογοητευση. Λίγο πριν απευθυνθουμε σε ειδικό αφου πια ειχε περασει καιρος... καθυστερηση... της λεω παμε να κανουμε τεστ να δεις οτι δεν εισαι να χαλαρωσεις να ρθει η περιοδος να τελειωνουμε και voila ημασταν εγγυοι. Με λιγα λογια ΜΗΝ ΠΙΕΖΕΣΤΑΙ κοριτσια σας το λεω εκ πειρας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...